Испечати | Затвори го прозорот

Совети за снимање

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Камери и видео
Опис на форумот: Дознајте нешто повеќе и разменете искуства
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8107
Датум на принтање: 18.Јули.2024 во 03:12
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Совети за снимање
Постирано од: Александар_А
Наслов: Совети за снимање
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 09:36
Некои од овие работи, што ќе ги прочитате во оваа тема, можеби веќе ги знаете, но и сигурно ќе бидат од корист на некои кои се занимаваат или почнуваат да се занимаваат со оваа уметност.
Некои од нив се прочитани, некои се стекнати со практична работа (нешто во почетоците, нешто во понапредна фазаLOL)
 
1. Пред да снимате нешто добро наполнете си ги батериите, и замете некоја батерија повеќе од она, колку што мислите дека ви е потребно.
2. Обавезно проверете дали сте притиснале REC, дали се индицира на екранот, и како стоите со времето на касетата. Кога се снимаат моменти каде што има REC, PAUZA, REC, PAUZA... може да се случи да не сте го притискале копчето за снимање (да сте заборавиле) или да не сте го притиснале добро.
3. Гледајте да имате што помалце тресење, ако тоа зависи од вас, односно сте во гужва и ве туркаат (ова многу често се случува), потпрете се на нешто, и ако камерата има стабилизатор на сликата, пожелно е да ви биде вклучен.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Коментари:
Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 10:24
Za snimanje od raka, i tresenjeto, nikogas ne koristam tele, sekogas go drzam objektivot siroko

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 11:03
Да, тоа многу, многу помага. Исто така многу добра дополнителна стабилизација е држењето со две раце, се разбира левата рака напред во пределот на објективот.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 11:15
4. Доколку имате контра светло кое ви бие во објективот, (при што најчесто прави линии или ѕвезди на сликата) не го избегнувајте по секоја цена. Подобро е да имате убав и правилен кадар (па дури и со линии) отколку неправилен а без светлото кое што пречи.
Некогаш зумот може до некаде да ја реши работата. (со потесно кадрирање)
5. Доколку има уште некој кој го регистрира со камера истиот настан, бидете колегијални, и гледајте да не му влегувате во кадар, посебно ако е тој оној од кого ќе се бара материјалот, а вие си снимате за свој ќеиф.
6. Регистрирајте ги настаните од повеќе агли (доколку е можно), и водете сметка дека гледачот треба да има впечаток дека некој е постојано позади камерата, а не дека е оставена сама на себе. (замислете кадар од 10-тина минути без никаков зум, или движење лево десно (швенг).


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 11:49
Za koristenjeto na zoom.
Zoom objektivite se izmisleni za da ne se menuvaat chesto objektivite i nameneti se za brzi reporterski snimanja. Seuste najdobrite raboti se snimaat i fotografiraat so fiksni t.e. prime lekji. Zatoa najskapite stakla za 2/3 inch HD se Zeiss Digi Primes. Ima i Fujinon edna blesava cine zoom lekja za 2/3 HD so f1.5 fiksna. Ludo.
Koristenjeto zoom treba da bide sto e mozno pominimalno. Chovechkoto oko ne zumira i zaradi toa zoom ne mozete da sretnete na filmovi, spotovi, dokumentarci. A, ako go ima togas toa e vo funkcija na narativnosta i dramaturgijata na kadarot. Zumot se koristi za da se smeni fokalnata dolzina na objektivot, ama toa vo montaza ne vleguva.
Moj sovet, pri montaza vadete gi zumovite, ke se smiri celoto dozivuvanje pri gledanjeto i coveckoto oko podobro ja prati prikaznata. Samo koga zumot e navistina planiran e izdrzan, koga ima zosto.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 15:17
Далтон, луѓево кои го посетуваат форумов не верувам дека користат алати што ти ги спомна (2/3 инчни камери), па мислам дека дури ни повеќето кои по професионално се занимаваат со оваа работа. А за делот што спомна избегнување на зумот при монтажа, држи ако се снимаат професионални работи (документарци, спотови, филмови) ама за настани во живо, каде што нема пауза, и ај уште еднаш, потребна е уште една камера за да може да се избегнуваат зумовите (мада јас лично не мислам дека се лоши ако се пристојно и убаво изведени) а со онаа втората да се покриваат тие делови. Или втора опција е да изнаснимаат еден куп споредни кадри.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 26.Јуни.2007 во 15:19
7. Кога правите движење на кадарот, правете го со максималниот широк агол, а не на теле, многу лошо изгледа ако имате зумирано а правите прилично брз швенг.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Igor-T
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:57
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Za koristenjeto na zoom.
Zoom objektivite se izmisleni za da ne se menuvaat chesto objektivite i nameneti se za brzi reporterski snimanja.


... i za MTV-style trendot vo nekoi muzichki videa i
za zhal eden kup novi akcioni blockbusteri: snap zoom!!!


Toa kako i shaky cam, swish pan bea najchesti na listata
"Shto nejkjeme da videme vo 2007-mata"
vo edna diskusija pri krajot na 2006 na
forumite na cinematography.com


Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Seuste najdobrite raboti se snimaat i fotografiraat so fiksni t.e. prime lekji. Zatoa najskapite stakla za 2/3 inch HD se Zeiss Digi Primes. Ima i Fujinon edna blesava cine zoom lekja za 2/3 HD so f1.5 fiksna. Ludo.


Koga stane zbor kako do min DoF so 2/3'' cameri a bez 35mm adapter
(P+S Technic i ostanati)
obavezno se spomnat Digi Prime-ovite.

Pri wide open (f1.5) drzhele seushte odlichna rezolucija.
A DoF ekvivalent kako kaj 35mm (Cine) pri f/4 - 5/5.6

(SAKAM REEEEED ONE!!!)
Toa druga topic kje napravam!
:)


Pozdrav


Igor


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 02:12
Koga sme kaj snap zoomovite...

Mi tekna anegdota shto ja prochitav vo
Americam Cinematogapher za snimanjeto na Kill Bill.

Vo igranite filmovi rechisi e grev da se koristi zumiranje.
(rechisi).

Za Robert Richardson, ASC  direktorot na photografija na filmot,
mu bilo epten tersene da se prilagode na Tarantinovata
zhelba za Hong Kong-style snap zoom.

Tarantino go zezal:
"Ti ja zemam "nevinosta" na ova, i ako boli znaesh shto?
Treba da se nauchis da uzhivash vo toa!"

Ne pominalo dolgo vreme, Bob se opushtil, duri pochnal
i da uzhiva, da mu e zabavno i da dava prelog na QT kaj da "ubacat"
ponekoj SNAP...

QT kje se smeel i kje rekol "Ne e sega praviot momen, ama mi e drago deka go pravish toa."

Smile


Pozdrav


Igor


PS: "Daj mi eden Leone" na QT mu znachilo daj mi extremen CU (close-up) - lice/ochi ala Sergio Leone....
hehe

Smile

-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 23:52
Dobri i izdrzhani muabeti imalo tuka!

Se slozhuvam so se onoa recheno za zumiranjeto. Dalton pravilno potencirashe deka chovechkoto oko ne zumira i zatoa neprirodno deluva zumot vo snimanjeto.

Ama sepak site zumirame! Sto ke pravish, ako treba da snimash neprekinato i da pokazhes sto se sluchuva vo poshirok plan, a isto taka da potencirash nekoj detal - nisto drugo ne ti ostanuva tuku da zumiras. Inaku dodeka dochekas na prekin vo dejstvieto za da napravish zoom-in, mozhebi ke treba da chekas predolgo, interesniot detal ke izbega i neprikinato sirokiot agol (slikata) ke bide zdoooooodeven... i ke nalikuva na home-video.

E sega, koga e veke taka, ubavo spomna Dalton, zumiranjeto treba da e osmisleno - treba da se znae tochnata cel i patekata na zumiranjeto. Tuka ne smee da ima promashuvanje. Ako ne se izvede precizno i ednoznachno so otkrivanje na interesen detal do krajot na zumot, zavrshuvajki so estetski ispraven kadar, togas ste si ja zapechatile sudbinata kako "Uncle Charli cameramen". Dodatnata estetika vo dodavanje na optichka dinamika na takviot zum se dobiva so takanarechen "dutch-tilting", kora kamerata se nakrivuva na ednata i drugata strana kreirajki rotacija na slikata. Uste poveke, efektot na istaknuvanje na detalot doagja do maksimalen izraz so postiganjeto na mnogu maliot DOF.

I tuka doagjame do onoj neodbegliv tehnichki element. Za da se izvede kako sto treba seto toa, treba da se ima kamera potprena na ramo, vistinski mehanichki zum koj e kontroliran vo svojata brzina so vash*te prsti, kako i dobar mehanichki prsten za fokusiranje koj ke vi ovozmozhi precizno fokusiranje dodeka zumirate. Kazhete posle deka za dobro snimanje ne moralo da se ima golemi kameri staveni na ramo.

Od mene tolku za sega. Aj so zdravje snimanje!   

-------------


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 02:26
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Dobri i izdrzhani muabeti imalo tuka!


Razbira se!
razBirash...

Thumbs%20Up

==============================

Za onie koi sakaat da vidat
a ne samo da chitaat:

Take 5: 5 tips for Creative Camerawork
http://www.digitaljuice.com/djtv/segment_detail.asp?sid=106&searchid=18869 - http://www.digitaljuice.com/djtv/segment_detail.asp?sid=106&searchid=18869


Take 5: Hold it Right There!

    5 Tips for Stopping Shaky Shots

http://www.digitaljuice.com/djtv/segment_detail.asp?sid=94&searchid=18869 - http://www.digitaljuice.com/djtv/segment_detail.asp?sid=94&searchid=18869


Od DJTV.


Pozdrav

Igor
-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 28.Јуни.2007 во 11:56

Зоран, драго ми е што ни се приклучи во дискусијата. Се надевам дека ќе прочитаме добри совети од тебе.Clap Искуство си е искуство!Wink-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 10.Септември.2007 во 16:46

Пред снимањето, фрлете поглед на објективот. Ако има прашина или некоја друга нечистотија тоа може да ви ја расипе снимката.

Затоа држете ја хигиената на објективот на високо ниво.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Izzi
Датум на внесување: 15.Јануари.2008 во 10:43
Пред некој ден добив SONY Handycam DCR-HC 27...на компјутер имам инсталирано Adobe Premiere Pro 1.5 и сакам да почнам да учам да работам во тој програм.

Ве молам,може ли да ми дадете некои совети за снимање со handycam-от?(да напоменам дека сум почетник)


-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 15.Јануари.2008 во 10:46

Го читна ова погоре? намигнување

Ако те интересира нешто конкретно пиши.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Izzi
Датум на внесување: 15.Јануари.2008 во 10:52
го читав тоа,само не знам дали важи и за професионални и за handycam,затоа прашав посебно голема%20насмевка

инаку конкретно ме интересира како (со кои сетинзи) да го извадам максимумот од мојата камера?

под максимум мислам на најквалитетна слика...т.е. најдоброто што може од оваа камера


-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 15.Јануари.2008 во 11:09

Па горе доле советите важат за сите. Инаку во однос на тоа што те интересира нема некое правило. Секоја камера си има свој ТАБИЕТ. Конкретно баш твојот модел не сум го користел така да не ми е познат, но воглавно корисничките камери имаат однапред дефинирани сетинзи во однос на она што сакаш да го снимаш.

Значи би требало да имаш подесување за портрет (кога снимаш луѓе), панорама, ноќно снимање и т.н.
Кажав би требало затоа што повеќето ги имаат тие подесувања а би требало и твојата камера. Мислам дека ако се придржуваш на нив ќе го извадиш оптимумот.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: BidiFit
Датум на внесување: 28.Јануари.2008 во 18:17
Се си прочитав тука што ме интересираше. Ако ми затреба нешто ке ТЕ побарам. Поздрав!! Си ја знаеш работата.

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 29.Јануари.2008 во 12:31

А ха! Во ред. Е ако си прочитал се, сега може да те испрашуваме.голема%20насмевка-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: BidiFit
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 17:58
Само да те поздравам!!!

-------------
http://www.bidifit.com.mk - http://www.bidifit.com.mk


Постирано од: JAWA
Датум на внесување: 14.Септември.2008 во 05:01
Фала на сите за супер и деталното објаснување за оваа камера - VX 2100, цената на камерата беше за нова и веќе пристигна во Охрид во 2 примероци и започнавме со снимање. Искрено и јас сум зачуден од квалитетот, но имам многу нејасни работи во поглед на снимањето со неа и во делот околу студиските емисии. 

Тегла, инаку камерата е наменета за снимање на мали тв емисии за охриската публика. На располагање ми се во моментов две VX 2100 и една Sony DSR-PD170.  Од мое познавање знам дека сто седумдесетката има подобар квалитет само во аудиото - односно тој делот горе кај аудио влезовите... 

Прва емисија која треба да се реализира е мала емисија за тинејџери со мало студио, кое е веќе спремено (сценографија) и стигнавме до делот, како совршено да го осветлиме со малку квалитетно светло... Што мислите (тегла што мисли) колку вати светло треба за едно просечно мало студио со ширина од некаде 6 метри на која сцена има поставено 2 фотелји и еден двосед со масичка.... :)

Јас планирав тоа да го изведам со бели чадори кои ќе ја растурат светлината.... Рефлекторот да го уклучам директно во чадорот и тој да создаде бело меко светло....

Сепак ми треба совет за светлото за да поминам со обични рефлектори - 300 или 1000 вати (имам 2Х300 и 2Х1000) и плус имам на располагање 2 чадори - бели и два металик од натре - рефлектори

Патем, работам со фотографија до сега, ретко сум имал можност да обрнам внимание големо на видеото, но сепак имам 18 години, така што и ова е премногу голема%20насмевка


-------------
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 01:25
So cador pred reflektorot kje izgubis mnogu svetlo za tolku golem prostor. Ednostavno nema da dofrli намигнување. Podobro da stavis difuzna hartija (specijalna, ne znam od kaj se naogja, ama site svetladzii ja imaat)

Inaku kolku povekje svetlo tolku podobro. Kolku povekje kje najdes tolku podobro, no obidi se so toa sto go imas da eksperimentiras dodeka ne go najdes praviot setap.

BItni rraboti na koi treba da vnimavas.

- Svetloto treba da e povisoko. Ako e nisko kje gledaat vo reflektor i kje treba da nosta naocari za sonce, i pak kje im smeta.

- Ti treba kontra odpozadi, isto visoka.

- Obidi se da najdes meki difuzni svea, kako kino flo.

- Vnimavaj na senkite, da ne ti se pojavuvaat po 3 senki od eden covek. I da ne bidat ostri tuku difuzni.

- Odvoi go subjektot od pozadinata, taka kje imas mesto za kontra, i za difuzni senki

- 300W koristi da dopolnis, da naglasis ili kako sminka.

Ako mi tekne nesto kje dopolnam.

Snimaj so klapa, za polesno da go sinhroniziras vo montaza.

Audioto neka ti ide vo mixer, a izlezot od mixerot liniski vkluci go vo PD150. Taa kaseta kje ti bide master audio.

Vo Premier Pro CS3 imas multicamera montaza намигнување

Za biznisot...... Sekoja TV stanica ima svoja politika. Razgovaraj so niv. Dali kje delite od reklamite, ili sam kje se finansiras i kje im plakjas na niv...milion kombinacii. Pisi kakvi ti se planovite pokonkretno.

Pozdrav


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: focus
Датум на внесување: 17.Септември.2008 во 15:21
Jawa,

ako ne mozes da najdes ona sto ti kaza Tegla, probaj so obicen paus. Mozes da ides so eden, dva, tri ...
Samo vnimavaj, sekoj dopolnitelen paus znacitelno ce go slabi intenzitetot na svetloto.


Постирано од: JAWA
Датум на внесување: 18.Септември.2008 во 15:30
Focus fala ti i tebe i na tegla i na site ostanati. Se nadevam deka ke izvadam kvalitet, pa ako bide ko sto treba, ke izvadam neso na net da go ocenite...  Inaku  so Gospod napred, se nadevam na uspeh!

Vaka planiram:
2 kameri vx2100 - od strana da snimaat so nivni mikrofoni kolku da se prati audioto za da moze da se montira polesno
1 kamera da e glavna pd170-kata i na nea kako so opisa tegla da e priklucena miksetata so mikrofonite i taa da e master.
Bidejki video mikser neznam da koristam (za zal) ke snimam na DV, montazata kako odi  neznam, ke se snaogam kako i porano so premiere, cs3 go nemam, ali nekako ke gledam da go simnam...
Svetlo: 2 reflektori od po 1000 vati so takva paus hartija - ke eksperimentiram.... + 2 od po 200 vati na pozadinata...

Kompjuter za obrabotka: Denes mi go donesoa gejmerot od amc so 2GB ram, 2X500gb hard sata i 8800 graficka.....Ima i firewire...

Ako imate nekoja zabeleska ili da mi kazete dali cini kompjuterot ili moite planovi, slobodno - ke mi bide od korist, bideki sum pocetnik.......

Uste edno prasanje, DV Video se uklucuva na fire wire??? ili treba nesto drugo???    Moze li da prefrlam od postara dv kamera matrijali a da izvadam kvalitet ist kako so videoto???    kakvi se razlikite, sto e podobro???

I STO ZNACI OVA Snimaj so klapa, za polesno da go sinhroniziras vo montaza.????

-------------
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 18.Септември.2008 во 16:08
ne mi se dopagja kompjuterot. treba povekje ram. Barem za da dobies smooth playback. Imacu multicam montaza ima i vo Premiere Pro 2.0. DV izlezot od kamera (4pin) se uklucuva na Firewire na PC-to (najcesto 6pinski, no moze da e i 4pinski). Za playback moze da koristis bilo kakva DV kamera so DV out, bez zaguba na kvalitet, no so ograniceni moznosti. Zatoa mozebi e podobro da najdes mini DV player (JVC ima dobri) koj nudi mnogu moznosti. So klapa se snima za da gi sinhroniziras kamerite podobro. Podobrite klapi imaat i timecode controler koj go zapisuva timecodot na kasetata (kamerata). No obicna klapa moze da zavrsi rabota, taka sto koga ke go sinhroniziras videoto kje gledas polozbata na klapata da e na isto mesto kaj site 3 kameri. Namesto klapa mozes da koristis i blic (za video sinhro) ili spicificen udar ako e tisina (za audio sinhro).


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 18.Септември.2008 во 20:14

Vo vrska so osvetluvanjeto.

Jas bi ti predlozhil da odbiesh svetlo od tavanot.
Edniot ili dvata 1000w.

Ako ne e bel i nemozhe da se ofarba, zalepi/pricvrsti
beli povrshini za nego: listovi, platno, tenok stiropor...

Odbivanjeto mozhe da bide otprilika vaka:iliVo vtoriot sluchaj ne mora celata povrshina da bide bela,
tuku samo gorniot del od dzidot i toj del ot tavanot.
Ili tamu postavi pod (45 stepeni) agol stiropori.


So odbienoto kje dobiesh ubavo meko ambientalno svetlo.

Bi mozhel ednoto da go odbiesh,
a drugoto 1000w niz ili odbieno od chador
od strana dijagonalno kako glavno svetlo.
Neka bide relativno visoko.
So toa kje se postigne malce modeliranje
kaj lugjeto.

So chadorot kje imash pomeki senki odkolku
svetlo+parche(nce) difuzor vednash pred nego.

A ostanatite mali svetla kako shto spomena ti
za pozadinata akcent po potreba.

Ako pak imash relativno dovolno ambientalno svetlo na pozadinata,
bi mozhel i so pomali svetla (stolni labli lil sl) da akcentirash
pozadinata tuk i tamu a oni 200w montiraj gi zad lugjeto visoko za backlight.

Pazi na lensflare od niv.

=================

Vo vrska so audioto.

Od mixer vo PD170.
OK.

Za eden mozhen problem da spomenam.

Pred nekolku godini trebav da snimam eden
nastan vo konf.sala i sakav isto da zemam
audio od mikser.

Prochitav na forumi deka ako se vrzi mixerot
direktno vo camerata, i OBATA ureda se vrzani
na struja (vs camerata na baterija) kje ima brum.

Probav pred toa kaj prijatel i vistina.
Katastrofa.

Za iljach bilo audio transformer/isolator.
Znachi mixer->izolator->camera = no BUZZ.

E sea toa shto zaboraviv.... (najvazhnoto среќа)...
Dali se odnesuvashe samo za MIC vlez vo camerata,
ili i za liniski, ili ako e XLR prikluchok kje nema problem,...stvarno ne pametam...
Sorry.

Ako najdam, imashe online article za toa kje post-am.

Probaj vidi.

Nekoj koj ima povekje iskustvo so ext audio vo camera kje doobjasni.


Pozdrav

Igor

PS: Slikive se od www.cybercollege.com - www.cybercollege.com
od Module 34 http://www.cybercollege.org/tvp034.htm - Special Lighting Situations


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: JAWA
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 01:31
Fala Na igor i na  member_profile.asp?PF=17086&FID=92 - ang3l4o , a Igor ke ti pisam utre uste nekoi raboti na tekstov, no pred toa na  member_profile.asp?PF=17086&FID=92 - ang3l4o da go prasam, kolku ram e dovolno, ako treba poveke? 

-------------
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 01:54
2GB ti e sosema dovolno.
Mojata prva DV montaza bese P4 so 2GHz, 1GB RAM, Matrox G550 graficka. Niednas nemav nikakov problem, A, rabotev dokumentarci, igrani serii, i seto toa bez nikakva karticka za montaza. Od togas do sega mnogu se smeneti rabotite, taka sto bilo koj kompjuter da go kupis e odlicen za DV montaza.

Mislam deka mi spomna deka mozes da imas i video mixer. Ako imas moznost da imas video mixeta so Svideo vlezovi GO FOR IT.
Kje gi vrzes Svideo izlezite na kamerite vo mixerot i kje ti treba plus eden DV deck kako snimac. I kje si bockash "Kamera 1-2-3-2-3-1....." Mnogu ednostavno. U stvari mozes i izlezot na mixerot da go vrzes so DV konvertor od canopus ili data-video (200-300 evra) i da si pravis capture realtime preku firewire vo kompjuter za da mozes da si dodavas spica, grafika i ostanati poboljshajzeri намигнување.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: focus
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 02:10
JAWA
varijantata so odbivanjeto od tavan e super, mnogu cesto go rabotam toa svetlo na fotografija.
Samo, vodi smetka za ocite, ce ti bidat malce vo "dupka".
Se razbira, toa moze da bide i dobro, se zavisi od toa sto ti bara dramaturgijata.


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 19.Септември.2008 во 12:37
Denes RAM-ot e skoro bezpari. Zatoa bi bilo ubavo ako si vo moznost da si zemes 4 GB RAM i da ne mu ja mislis dolgo vreme. Sega ne znam sto posle izmontiranoto video planiras da napravis. Do kade kje odi post-produkcijata? Inaku video mixer e korisna rabota no so mala zaguba na kvalitet i nemoznost da se ispravaat greski. Ako ubodes pogresna kamera, toa ti e. Treba podocna da se isprava na PC. E sega capture na video e macna rabota. Posebno ako ima povekje. No Canopus ima mal software so koj mozes da pravis cature od 3 izvori istovremeno. E za ova treba i brz HDD i RAM memorija. Za audio, mislam deka ako imas dobra audio mikseta koja ima XLR izlez i go bapnes izlezot vo kamerata podesis jumperi kako treba (dali e mic ili line izlez, dali e phantom power ili ne) ne bi trebalo da ima problemi. Jas rabotev Mak Dens vo Kumanovo so DVC-100 vaka i dobiv 5-ka audio. No ednas donesoa losa mikseta (na svadba) i se javi malo probivanje. Znaci zavisi od miksetata. Barem ti imas prostor da probas i da vidis.
p.s. Koj video mixer?


Постирано од: JAWA
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 17:57
za ramot si e ok, ke stavam pojke ram, neka ima i za nataka.

member_profile.asp?PF=17086&FID=92 - ang3l4o   - Video mikser, poim neam so mikser e, ke go slikam i ke ti pustam slika i ke vidam so pisit na nego... ama znam deka ima so nego kako dotatok 4 profi studiski displei vo edna kutija - mnogu interesno izgledaat :)))))

Kamera pd 150kata ima ubavi izlezi i vlezovi za audioto so znaci super doaga so miksetata...
16 kanalna mikseta e vo prasanje i toa dosta solidna, koncerti se pravat so nea... Mikrofoni imam 2 moznosti, ednata e po 1200 denari bubi mali, a drugata e golemi obicni mikrofoni standard so stalki... Bubite se nadevam ke vrsat rabota...

Za na video mikser da rabotam, ke mi e problem, od mnogu pricini, megu koi ednata e so se desava da zgresam kamera i sl, pa posle dupla rabota...

Kameri, planirani se dvete vx 2100 i pd 150 (edna pd so vlezovi i izlezi za audio ko so treba) Samo neznam kako ke odi montazata... Toa me kini nekako...

So Gospod napred, se nadevam deka ovaa nedela kon krajot ke pocneme so snimanje. Petok sme prilep na melfest, a sabota se nadevam na snimanje... Ak e nekoj od Prilep ili ako nekoj planira da odi na festival, kazuvajte odma :D

Svetloto so reflektorite, ke probam utre kako ke bide, ke slikam i da vi pokazam kako izgleda i so izgleda i da dadete komentar dali e ok?
Ma da utre nema da se namesteni pozadinite, ali ke probam da vidam kako ke izgleda, a moze i da  napravam nekoj kadar so kamera da vidime sto e kako e... Moj predlog e da stavam dva reflektori - po 1000 vati kon tavan svrteni  + eden poslab od 200-300 vati so cador, za da se trgne senkata od ocite i crniloto... Pozadinata ke e osvetlena so mnogu mali svetilki...

I kazate za kraj STO BOJA ODGOVARA NA VISNA??? Foteljite se visna boja:D-------------
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski


Постирано од: JAWA
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 18:06
Tegla ili nekoj drug sto moze da odgovori na ovie prasanja,  ke ve pomaltretiram uste malku:

1. Predlog za stalki za kamera, (mislam pro 5 dek se super, samo baram neso da e poevtino, da go ima sekade i da vrsi rabota )

2. Od kade da kupam DV video i dali se povrzuva na fire wire toa dv-videoto???

3. Od kade da najdam eftini DV kaseti??? Kolku pati edna kaseta moze da se presnimuva, da se snima na ista kaseta kolku pati???

4. Kade da najdam nekoi besplatni i ili kavi bilo spici na net, muzika za vakvi raboti i sl....

A za celava pomos i siot trud na site sto pomognavte, koga i da idate ohrid, pisete kaj mene mail - osumka@hotmail.com   imate castenje!!!
Ili pak ak imate potreba od reklama vo regionot na ohrid (zasega vo ohrid, se nadevam deka ke bide i na posiroko) pisete isto mail ;)


-------------
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 21:17
Mikserot e Datavideo, ili 400 ili 800 model. 99% e toj. Toj e super mikser i mislam deka ima firewire na nego. Aj prati slika za sekoj slucaj.

Vo vrska so prasanjata.

1. pro 5 dek ne mi znaci, daj nesto pokonkretno. Ako nema mnogu dvizenja so kamerata nema potreba od skapi stativi so pro glavi. No ako ima mnogu dvizenja, dobra glava nema da e na odmet.

2. DV video e isto so firewire. Tebe ti treba 4pin to 6 pin firewire kabel. Mozes da kupis vo bilo koj poopremen PC store.

3. Procitaj licna poraka

4. Imas torrenti...


Постирано од: JAWA
Датум на внесување: 26.Септември.2008 во 23:48
mikserot ne go cepnav voopsto - ke pustam slikici ko ke go cepnam denovive....

stativot taka go znam, kako pro 5, go imaat site televizii de :)))) A i taka site go vikaat - neznam civ e, mi se cini neso na Veleldldcasjscn bese :DDDd

DV VIDEO Nema nikade jas kaj so prasav be brat! Kazi mi primer da baram...

Inaku premnogu sum mlad, neiskusen i so zelba da naucam, taka da sepak blagodarnost do site za pomosta do sega i za site odgovori sto se potrudivte ili sakavte, a ne se potrudivte da gi pratite :D

Se izvinuvam poradi greskata sto ja napraviv - 4 :S

Emisijata naskoro ke pocne da se snima, cekame pozadinite da se namestat so knauf... i monitorcinja i slicno...


-------------
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 27.Септември.2008 во 00:20
Ne znam sto prodavnici za kompjuteri vo Ohrid imate. firewire bi trebalo da ima vo sekoja podobro opremena. Probaj vo onaa sproti Ohridska banka, na pocetokot na starata carsija. Onaa so LCDa i laptopi vo izlogot. Ako ne, vo Skopje vo Anhoch, AMC, NIKO, Riversoft, SET. Ima vo site. I baraj kako 4-6 firewire, mozebi gi bunis so DV VIDEO . Se nadevam deka kje najdes.


Постирано од: Gage_te
Датум на внесување: 20.Август.2010 во 02:41
Се снима во просторија каде што има прозор, треба да се снимат луѓето, камерата дирекно е свртена кон прозорот и од прозорот влегува многу светлина, лицата на луѓето се темни и не се познаваат како да се реси оваа ситуација за да излезе добта снимка(ова претежно се дешава по свадби)?


Јас ова го решавам со рефлекторче кое е прикачено на камерата и намалувам или зголемувам контраст на камерата зависи од ситуацијата но позадината тогас многу свети но се гледаат лицата. дали има некој друг идеја како да го ресам ова за да не свети толку позадината (светлината што доага од прозорот)?


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 20.Август.2010 во 11:08
Samo so backlight kompenzacija, ili so reflektor (mal ili golem). I mislam deka otvaras i zatvaras blenda, a ne kontrast.
Originally posted by Gage_te Gage_te напиша:

Се снима во просторија каде што има прозор, треба да се снимат луѓето, камерата дирекно е свртена кон прозорот и од прозорот влегува многу светлина, лицата на луѓето се темни и не се познаваат како да се реси оваа ситуација за да излезе добта снимка(ова претежно се дешава по свадби)?


Јас ова го решавам со рефлекторче кое е прикачено на камерата и намалувам или зголемувам контраст на камерата зависи од ситуацијата но позадината тогас многу свети но се гледаат лицата. дали има некој друг идеја како да го ресам ова за да не свети толку позадината (светлината што доага од прозорот)?


Постирано од: Gage_te
Датум на внесување: 20.Август.2010 во 12:39
Da da se izvinuvanm ja zaboraviv i otvoranjeto i zatvoranjeto na blendata ok znaci samo reflektor se sreduva toa fala mnogu


Постирано од: sasebt
Датум на внесување: 13.Јули.2011 во 10:40
Здраво дечки,

Не знам дали ова спаѓа во оваа тема, или треба нова да се отвори, али како шо глеам зборате само за техничките работи поврзани со видеото. Шо е ок, многу корисно.

Али, мислам дека фали нешто и околу самото планирање и тинтири-минтири околу то.

јас нешто почнав да читам на интернет, и пошто планирам да почнам со видео во областа "home video", овај линк ми се виде интересен и корисен:

http://www.mediacollege.com/video/home-video/tutorial.html - http://www.mediacollege.com/video/home-video/tutorial.html

Би сакал да знам вие шо се занимавате со видео (аматерски или професионално), дали и како се припремате за снимањето, т.е. дали праите план, storyboard, сценарија ова она. Мислам дека би било корисно да се напиши нешто (барем да го имаме на македонски) за неколку “жанрови“, како да се испланира и сними интересно видео.

Поздрав


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=3883 - Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето


Постирано од: Bransisco
Датум на внесување: 11.Септември.2011 во 19:21
http://www.youtube.com/user/polcan99

Доста добри и корисни туторјали има дечково...проверете


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 11.Септември.2011 во 22:10

Da, interesen e sum go gledal Tom Anto.

Pozdrav

Igor


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 14.Септември.2011 во 10:27
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Здраво дечки,

Не знам дали ова спаѓа во оваа тема, или треба нова да се отвори, али како шо глеам зборате само за техничките работи поврзани со видеото. Шо е ок, многу корисно.

Али, мислам дека фали нешто и околу самото планирање и тинтири-минтири околу то.

јас нешто почнав да читам на интернет, и пошто планирам да почнам со видео во областа "home video", овај линк ми се виде интересен и корисен:

http://www.mediacollege.com/video/home-video/tutorial.html - http://www.mediacollege.com/video/home-video/tutorial.html

Би сакал да знам вие шо се занимавате со видео (аматерски или професионално), дали и како се припремате за снимањето, т.е. дали праите план, storyboard, сценарија ова она. Мислам дека би било корисно да се напиши нешто (барем да го имаме на македонски) за неколку “жанрови“, како да се испланира и сними интересно видео.

Поздрав
 
Саше, кога работиме свадби, сценариото веќе ни го имаат изготвено други. голема%20насмевка Додуша си го доработуваме и ние, за да се вклопи во замислата, ама тоа е тоа.
Кога се работи за други работи (спотови, рекламчиња и слично) тогаш се подразбира дека се прави сценарио.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: SCFisher
Датум на внесување: 05.Февруари.2012 во 16:38
Pomosh! Mi treba nekoe blutut kamerche,malo koe teshko ke se vidi..imam problem ima cesti krazbi kaj mene...dajte lnikovi..neznam shto veke..


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 02.Март.2012 во 17:27
Прочитај ја цела тема, а за било што конктретно слободно прашај. 

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk