IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Совети за снимање
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совети за снимање

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Совети за снимање
    Испратена: 02.Март.2012 во 17:27
Прочитај ја цела тема, а за било што конктретно слободно прашај. 
Кон врв
SCFisher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SCFisher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2012 во 16:38
Pomosh! Mi treba nekoe blutut kamerche,malo koe teshko ke se vidi..imam problem ima cesti krazbi kaj mene...dajte lnikovi..neznam shto veke..
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2011 во 10:27
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Здраво дечки,

Не знам дали ова спаѓа во оваа тема, или треба нова да се отвори, али како шо глеам зборате само за техничките работи поврзани со видеото. Шо е ок, многу корисно.

Али, мислам дека фали нешто и околу самото планирање и тинтири-минтири околу то.

јас нешто почнав да читам на интернет, и пошто планирам да почнам со видео во областа "home video", овај линк ми се виде интересен и корисен:

http://www.mediacollege.com/video/home-video/tutorial.html

Би сакал да знам вие шо се занимавате со видео (аматерски или професионално), дали и како се припремате за снимањето, т.е. дали праите план, storyboard, сценарија ова она. Мислам дека би било корисно да се напиши нешто (барем да го имаме на македонски) за неколку “жанрови“, како да се испланира и сними интересно видео.

Поздрав
 
Саше, кога работиме свадби, сценариото веќе ни го имаат изготвено други. голема%20насмевка Додуша си го доработуваме и ние, за да се вклопи во замислата, ама тоа е тоа.
Кога се работи за други работи (спотови, рекламчиња и слично) тогаш се подразбира дека се прави сценарио.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 22:10

Da, interesen e sum go gledal Tom Anto.

Pozdrav

Igor
Кон врв
Bransisco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bransisco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2011 во 19:21
http://www.youtube.com/user/polcan99

Доста добри и корисни туторјали има дечково...проверете
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2011 во 10:40
Здраво дечки,

Не знам дали ова спаѓа во оваа тема, или треба нова да се отвори, али како шо глеам зборате само за техничките работи поврзани со видеото. Шо е ок, многу корисно.

Али, мислам дека фали нешто и околу самото планирање и тинтири-минтири околу то.

јас нешто почнав да читам на интернет, и пошто планирам да почнам со видео во областа "home video", овај линк ми се виде интересен и корисен:

http://www.mediacollege.com/video/home-video/tutorial.html

Би сакал да знам вие шо се занимавате со видео (аматерски или професионално), дали и како се припремате за снимањето, т.е. дали праите план, storyboard, сценарија ова она. Мислам дека би било корисно да се напиши нешто (барем да го имаме на македонски) за неколку “жанрови“, како да се испланира и сними интересно видео.

Поздрав
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 12:39
Da da se izvinuvanm ja zaboraviv i otvoranjeto i zatvoranjeto na blendata ok znaci samo reflektor se sreduva toa fala mnogu
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 11:08
Samo so backlight kompenzacija, ili so reflektor (mal ili golem). I mislam deka otvaras i zatvaras blenda, a ne kontrast.
Originally posted by Gage_te Gage_te напиша:

Се снима во просторија каде што има прозор, треба да се снимат луѓето, камерата дирекно е свртена кон прозорот и од прозорот влегува многу светлина, лицата на луѓето се темни и не се познаваат како да се реси оваа ситуација за да излезе добта снимка(ова претежно се дешава по свадби)?


Јас ова го решавам со рефлекторче кое е прикачено на камерата и намалувам или зголемувам контраст на камерата зависи од ситуацијата но позадината тогас многу свети но се гледаат лицата. дали има некој друг идеја како да го ресам ова за да не свети толку позадината (светлината што доага од прозорот)?
Кон врв
Gage_te Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gage_te Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2010 во 02:41
Се снима во просторија каде што има прозор, треба да се снимат луѓето, камерата дирекно е свртена кон прозорот и од прозорот влегува многу светлина, лицата на луѓето се темни и не се познаваат како да се реси оваа ситуација за да излезе добта снимка(ова претежно се дешава по свадби)?


Јас ова го решавам со рефлекторче кое е прикачено на камерата и намалувам или зголемувам контраст на камерата зависи од ситуацијата но позадината тогас многу свети но се гледаат лицата. дали има некој друг идеја како да го ресам ова за да не свети толку позадината (светлината што доага од прозорот)?
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 00:20
Ne znam sto prodavnici za kompjuteri vo Ohrid imate. firewire bi trebalo da ima vo sekoja podobro opremena. Probaj vo onaa sproti Ohridska banka, na pocetokot na starata carsija. Onaa so LCDa i laptopi vo izlogot. Ako ne, vo Skopje vo Anhoch, AMC, NIKO, Riversoft, SET. Ima vo site. I baraj kako 4-6 firewire, mozebi gi bunis so DV VIDEO . Se nadevam deka kje najdes.
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 23:48
mikserot ne go cepnav voopsto - ke pustam slikici ko ke go cepnam denovive....

stativot taka go znam, kako pro 5, go imaat site televizii de :)))) A i taka site go vikaat - neznam civ e, mi se cini neso na Veleldldcasjscn bese :DDDd

DV VIDEO Nema nikade jas kaj so prasav be brat! Kazi mi primer da baram...

Inaku premnogu sum mlad, neiskusen i so zelba da naucam, taka da sepak blagodarnost do site za pomosta do sega i za site odgovori sto se potrudivte ili sakavte, a ne se potrudivte da gi pratite :D

Se izvinuvam poradi greskata sto ja napraviv - 4 :S

Emisijata naskoro ke pocne da se snima, cekame pozadinite da se namestat so knauf... i monitorcinja i slicno...
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 21:17
Mikserot e Datavideo, ili 400 ili 800 model. 99% e toj. Toj e super mikser i mislam deka ima firewire na nego. Aj prati slika za sekoj slucaj.

Vo vrska so prasanjata.

1. pro 5 dek ne mi znaci, daj nesto pokonkretno. Ako nema mnogu dvizenja so kamerata nema potreba od skapi stativi so pro glavi. No ako ima mnogu dvizenja, dobra glava nema da e na odmet.

2. DV video e isto so firewire. Tebe ti treba 4pin to 6 pin firewire kabel. Mozes da kupis vo bilo koj poopremen PC store.

3. Procitaj licna poraka

4. Imas torrenti...
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 18:06
Tegla ili nekoj drug sto moze da odgovori na ovie prasanja,  ke ve pomaltretiram uste malku:

1. Predlog za stalki za kamera, (mislam pro 5 dek se super, samo baram neso da e poevtino, da go ima sekade i da vrsi rabota )

2. Od kade da kupam DV video i dali se povrzuva na fire wire toa dv-videoto???

3. Od kade da najdam eftini DV kaseti??? Kolku pati edna kaseta moze da se presnimuva, da se snima na ista kaseta kolku pati???

4. Kade da najdam nekoi besplatni i ili kavi bilo spici na net, muzika za vakvi raboti i sl....

A za celava pomos i siot trud na site sto pomognavte, koga i da idate ohrid, pisete kaj mene mail - osumka@hotmail.com   imate castenje!!!
Ili pak ak imate potreba od reklama vo regionot na ohrid (zasega vo ohrid, se nadevam deka ke bide i na posiroko) pisete isto mail ;)


Изменето од Александар_А - 23.Септември.2008 во 09:13
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2008 во 17:57
za ramot si e ok, ke stavam pojke ram, neka ima i za nataka.

ang3l4o  - Video mikser, poim neam so mikser e, ke go slikam i ke ti pustam slika i ke vidam so pisit na nego... ama znam deka ima so nego kako dotatok 4 profi studiski displei vo edna kutija - mnogu interesno izgledaat :)))))

Kamera pd 150kata ima ubavi izlezi i vlezovi za audioto so znaci super doaga so miksetata...
16 kanalna mikseta e vo prasanje i toa dosta solidna, koncerti se pravat so nea... Mikrofoni imam 2 moznosti, ednata e po 1200 denari bubi mali, a drugata e golemi obicni mikrofoni standard so stalki... Bubite se nadevam ke vrsat rabota...

Za na video mikser da rabotam, ke mi e problem, od mnogu pricini, megu koi ednata e so se desava da zgresam kamera i sl, pa posle dupla rabota...

Kameri, planirani se dvete vx 2100 i pd 150 (edna pd so vlezovi i izlezi za audio ko so treba) Samo neznam kako ke odi montazata... Toa me kini nekako...

So Gospod napred, se nadevam deka ovaa nedela kon krajot ke pocneme so snimanje. Petok sme prilep na melfest, a sabota se nadevam na snimanje... Ak e nekoj od Prilep ili ako nekoj planira da odi na festival, kazuvajte odma :D

Svetloto so reflektorite, ke probam utre kako ke bide, ke slikam i da vi pokazam kako izgleda i so izgleda i da dadete komentar dali e ok?
Ma da utre nema da se namesteni pozadinite, ali ke probam da vidam kako ke izgleda, a moze i da  napravam nekoj kadar so kamera da vidime sto e kako e... Moj predlog e da stavam dva reflektori - po 1000 vati kon tavan svrteni  + eden poslab od 200-300 vati so cador, za da se trgne senkata od ocite i crniloto... Pozadinata ke e osvetlena so mnogu mali svetilki...

I kazate za kraj STO BOJA ODGOVARA NA VISNA??? Foteljite se visna boja:D

____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.