IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Каде живеете, а каде би сакале да живеете?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде живеете, а каде би сакале да живеете?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
Автор
Порака
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki svedska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 22:25
do biolcica....

nevrabotenosta e okolu 4% , za korupcijata bese pred nekoj den kazano vo svetski ramki deka Svedska e na prvo mesto so najmala korupcija (so uste 2-3 zemji) neznam dali si bila podolgo vreme vo nekoja druga zemja pa da mozes da sporedis no eve ja ke ti kazam
-- so napolneti 21 god mozes da dobies svoj stan , koj ako nemas sredstva ke ti go plaka drzavata (stanot,strujata,vodata,greenjeto itn).
-- do 18 godini lekuvanjeto e besplatno (tuka ne vleguva zabnoto lekuvanje nego samo del)
-- skoluvanjeto e besplatno i do 18 god. dobivas studie bidrag (pomos) a posle 18 dobivas od CSN dobivas i poveke pari a imas i moznost da sekoj mesec dobivas i kredit koj dokolku go zavrsis fakultetot ne mora pola pari da gi vrakas (koga ke najdes rabota) a ako ne najdes rabota ili si bolen pa ne mozes da rabotis togas ne gi vrakas voopsto
Mislam ima mnogu da se pisuva no samo priseti se kolku nasinci (od bivsite YU-prostori) se vodat kako razvedeni samo za da mozat da zemaat okolu 1.000 evra plus sekoj mesec za edna ostavena zena so dve deca odprilika iako mazot raboti pa da ne im kratat za stan i za socijala.
Mnogu od ovie raboti gi nema vo drugi drzavi i spored mene nema podobar socijalen sistem vo evropa od Svedskiot, a veruvaj sum bil vo Italija,Svajcarija,Germanija i Francuska i moze ima poveke pari vo nekoi zemji no se e poskapo pocnuvajki od zdravstveno osiguruvanje , stanovi itn.
Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Октомври.2008 во 22:35
играх пред време Lineage2 со един Лаки од Шведкса - имаш нешто обшто?
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 19:50
Originally posted by laki svedska laki svedska напиша:

do biolcica....

nevrabotenosta e okolu 4% , za korupcijata bese pred nekoj den kazano vo svetski ramki deka Svedska e na prvo mesto so najmala korupcija (so uste 2-3 zemji) neznam dali si bila podolgo vreme vo nekoja druga zemja pa da mozes da sporedis no eve ja ke ti kazam
-- so napolneti 21 god mozes da dobies svoj stan , koj ako nemas sredstva ke ti go plaka drzavata (stanot,strujata,vodata,greenjeto itn).
-- do 18 godini lekuvanjeto e besplatno (tuka ne vleguva zabnoto lekuvanje nego samo del)
-- skoluvanjeto e besplatno i do 18 god. dobivas studie bidrag (pomos) a posle 18 dobivas od CSN dobivas i poveke pari a imas i moznost da sekoj mesec dobivas i kredit koj dokolku go zavrsis fakultetot ne mora pola pari da gi vrakas (koga ke najdes rabota) a ako ne najdes rabota ili si bolen pa ne mozes da rabotis togas ne gi vrakas voopsto
Mislam ima mnogu da se pisuva no samo priseti se kolku nasinci (od bivsite YU-prostori) se vodat kako razvedeni samo za da mozat da zemaat okolu 1.000 evra plus sekoj mesec za edna ostavena zena so dve deca odprilika iako mazot raboti pa da ne im kratat za stan i za socijala.
Mnogu od ovie raboti gi nema vo drugi drzavi i spored mene nema podobar socijalen sistem vo evropa od Svedskiot, a veruvaj sum bil vo Italija,Svajcarija,Germanija i Francuska i moze ima poveke pari vo nekoi zemji no se e poskapo pocnuvajki od zdravstveno osiguruvanje , stanovi itn.
 
Секоја чест... Знам како, нашите знаат да залегнат на социјална помош во Канада (едноставно не им се исплати да работат), а не ни половина од она што го пружа Шведска. голема%20насмевка
 
Имаш ли представа како Шведска го одржува тој социјализам? Од каде пари, дали се тоа ресурси или само од данок? Колку е заработувачката на едно семејство од средна класа, и колку од тоа е данок?
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 14:23
Вистина ова Шведска звучи како Утопија, што е супер за тие кои се таму:)
Светска криза е секаде, банките банкротираат, расте цената на горивото, паѓа цената на недвижностите, храната поскапува низ целиот свет линерано.
Тоа е тоа. Секогаш има и златни год и премреженија секаде.
Фината е што за некои бизниси доаѓа крај а можности за нови се јавуваат. Можеби има масовни отпуштања насекаде, но шансите за ново вработување и социјална помош се многу подобри во западните земји.
Да не ти стори господ да останеш без работа в Мк.Ќе пропаднеш начисто ако не си некој од оние што иде од добро на подобро.
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 16:05
Originally posted by laki svedska laki svedska напиша:

do biolcica....

nevrabotenosta e okolu 4% , za korupcijata bese pred nekoj den kazano vo svetski ramki deka Svedska e na prvo mesto so najmala korupcija (so uste 2-3 zemji) neznam dali si bila podolgo vreme vo nekoja druga zemja pa da mozes da sporedis no eve ja ke ti kazam
-- so napolneti 21 god mozes da dobies svoj stan , koj ako nemas sredstva ke ti go plaka drzavata (stanot,strujata,vodata,greenjeto itn).
-- do 18 godini lekuvanjeto e besplatno (tuka ne vleguva zabnoto lekuvanje nego samo del)
-- skoluvanjeto e besplatno i do 18 god. dobivas studie bidrag (pomos) a posle 18 dobivas od CSN dobivas i poveke pari a imas i moznost da sekoj mesec dobivas i kredit koj dokolku go zavrsis fakultetot ne mora pola pari da gi vrakas (koga ke najdes rabota) a ako ne najdes rabota ili si bolen pa ne mozes da rabotis togas ne gi vrakas voopsto
Mislam ima mnogu da se pisuva no samo priseti se kolku nasinci (od bivsite YU-prostori) se vodat kako razvedeni samo za da mozat da zemaat okolu 1.000 evra plus sekoj mesec za edna ostavena zena so dve deca odprilika iako mazot raboti pa da ne im kratat za stan i za socijala.
Mnogu od ovie raboti gi nema vo drugi drzavi i spored mene nema podobar socijalen sistem vo evropa od Svedskiot, a veruvaj sum bil vo Italija,Svajcarija,Germanija i Francuska i moze ima poveke pari vo nekoi zemji no se e poskapo pocnuvajki od zdravstveno osiguruvanje , stanovi itn.

Vidi vaka zabnoto lekuvanje do 19 e bezplatno , no CSN se plaka makar seuste bil student , ima novi zakon za od planake na kredit
Vidi mozi da e socialno stabilna zemja ama vikas se dobivalo stan , golem k*rtasak , jas ne sum od tie koj se zadovoluvaat so da rabotish cel mesec , i posle plateni smetki da imas nekoja banalna normala za zivot .
Plukajte po mene ako sakate ama primer moznosti sto se nudat Dubai , Usa , da stignis do mnogu kesh vo Svedska se poteski , svedska tie kako avtobus gi slepa site slepci i zalnoto e vo sto luge se zadovoluvaat so tie sitnici...
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2008 во 20:47
Се слагам, социјализмот (како во Шведска) промовира уравниловка, им дава на неспособните, а им зема на способните. Истовремено, ги демотивира двете категории - на неспособните им е арно и можат да залегнат без работа, а овие што ги бива ги ограничува и приморува да издржуваат еден куп дембели. Канада е многу социјална држава (во споредба со Америка), но не е ни блиску до ова што го пишувате за Шведска.
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki svedska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 21:15

   Vo sustina e sistemot da im odzeme malku na bogatite i da im dodade na siromasnite......za mene inaku ne gledam logika ko u Amerika nekoj da ima milioni i da se izzivuva a nekoj da spie po ulici i da buricka po kanti , toa ovde nema da go vidite
   Da zborime konkretno:
Ja imam plata 17.500 kruni i toa e pred danok(okolu 1.800evra) za mene gazdata plaka (kako gazda sto mu rabotam,saka da bide gazda treba i da plati)okolu 350 evra,e sega jas na raka ke dobijam okolu 13.500kruni (1.400evra)ako sakam plakam sindikat i osiguruvanje na platata okolu 45evra , toa znaci deka dokolku ja izgubam rabotata ke dobivam 80% iako sedam doma (prvata godina) ili 75% vtorata godina i ne moram da rabotam a posle i nesto pomalku i se dodeka ne najdam rabota !!!
Stanot mi e 85kvm i za nego plakam okolu 500 evra i srtuja okolu 20 evra mesecno, (vodata ,greenjeto,gubretarinata,i cistenjeto na zgradata vleguva vo kirijata od 500 evra)
televizijata,telefonot i internetot gi plakam sam vo zavisnot od koj paket ke odberam no najnormalen paket ne kosta poveke od 50-60 evra za mesec
Sin mi koj od letovo zivee so mene za skoluvanje dobiva okolu 130 evra,besplatna avtobuska karta,besplatno skoluvanje,i besplatna zdravstvena nega a, da ne zaboravam da kazam deka ne sum mu kupil nikakva kniga ili nesto takvo.
Na kratko koga se ke platam mene mi i na sin mi ni ostanuvaat nekade okolu 1.000 evra za zivot a veruvajte ako se vodi racun hranata moze da te kosta kolku i vo Makedonija a mnogu proizvodi se i poevtini edino se skapi cigarite i alkoholot pa sreka sto ja ne pusam a za pienje dobivam po autobus nasa domasna (kolku da se ispie edna caka pred rucek)
Troskovite za kolata za cela godina so danok,registracija,tehnicki pregled i osiguruvanje me kosta okolu 350 evra i toa e se sto mora da platam za da ja vozam kolata cela godina a, da ne zaboravam da kazam deka vo svedska ne se plaka patarina (se plaka samo vo centarot na Stokholm a toa e poradi ekologijata)
Ne veruvam deka bilo kade vo zapadna evropa e tolku evtino da se zivee kako sto e toa tuka a uslovite za zivot specijalno za deca se bas super.
Deka ima luge koi se milioneri ima i toa kako samo setete se na ericson,ikea(gazdata e eden od najbogatite luge vo svetot), volvo,skanija,saab site tie i eden kup drugi plakaat malku poveke danok za da mozat site da ziveeat normalno Toa e toa pa neka pise nekoj, moze da e i podobro za zivot nekade !!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 04:36
Убаво објаснето.
 
За мој вкус, америчкиот систем е претеран, дури нехуман, но и ова во Шведска е over the top. Секако е добро за слојот што заработува до околу 2000 евра. Не го гледам интересот на бизнисите.
 
Само за информација, ИКЕА е холандска компанија растурена по цел свет (најмногу во Америка и Канада), оснивачот е швед, но не верувам дека такво богатстство може да излезе од шведскиот социјализам
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki svedska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:33

IKEA E SVEDSKA KOMPANIJA VO KOJA OSNOVACOT E SE USTE GAZDA, PRVOOTVORENA E VO SVETSKA A, SEGA JA IMA NASEKADE PO SVETOT
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:37
za mebel e ikea firma kolku shto znam jas...laki a vo shvedska kako si se naselil ako moze da se znae?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fcwizard Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fcwizard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 19:20
Живеам во Велес,а би сакал да живеам во Carlovy vary
Кон врв
laki svedska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki svedska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:00

ZEMAV BUGARSKI I PRED CETIRI GODINI SE PUSTIV PO EVROPA !!!
TOA E TOA VO KRATKI CRTI , A AKO TE INTERESIRA NESTO POVEKE PRASAJ
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32097
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 23:05
momentalno ziveam u Topansko pole , a bi sakal da ziveam u Gjorce 
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
SVOJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2159
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SVOJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2013 во 11:02
vo budva
RODENA SREDE PURPURNI VODOPADI,DETE NA ZVEZDITE,GOSPODARKA NA ZELBITE,RATNIK,TRAGAC TAINSTVEN OSAMENIK.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,000 секунди.