IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Кругови во жито
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кругови во жито

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака Обратен редослед
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 23:04

aaa,jasno mi me.Ti si od onie sto se znaat!смеење

Кон врв
starchild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај starchild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 22:46
Originally posted by sikter sikter напиша:

Originally posted by starchild starchild напиша:

vonzemjani gi pravat i site imaat nekakva poraka ! vistina deka ima i luge sto pravat ama razlikata e ocigledna vo kompleksnosta i preciznosta ! plus vonzemjanite tie crop circle gi pravat za nekolku minuti dodeka onie od discovery go pravea cel den среќа
a,ti kako da si gledal kako gi pravat za minuta.

ne treba da gledam za da znam !
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 22:40
Originally posted by starchild starchild напиша:

vonzemjani gi pravat i site imaat nekakva poraka ! vistina deka ima i luge sto pravat ama razlikata e ocigledna vo kompleksnosta i preciznosta ! plus vonzemjanite tie crop circle gi pravat za nekolku minuti dodeka onie od discovery go pravea cel den среќа
a,ti kako da si gledal kako gi pravat za minuta.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 22:38
..I JAS KOGA BEV MLAD PRAVEV KRUGOVI...I TOA VO JACMEN......MNOGU BEA UBAVI...LEPOTA EDNA...AMA SEGA...NI ZITO NE ZNAM STO E....!!!размислување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
starchild Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај starchild Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2007 во 22:28
vonzemjani gi pravat i site imaat nekakva poraka ! vistina deka ima i luge sto pravat ama razlikata e ocigledna vo kompleksnosta i preciznosta ! plus vonzemjanite tie crop circle gi pravat za nekolku minuti dodeka onie od discovery go pravea cel den среќа
Кон врв
kojotovik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 369
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kojotovik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 18:41
Da i jas gleav emisija kako gi praat ite so konec pa gazat itn......nego ima i nekoj koj ne se znae koj gi naprail i takaвонземјанин
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 13:59
направени се од луѓе нормално, а оние кои се со обични кругови, се производ на ветровите и на самата природа.
не верувам во ништо натприродно околу нив


Изменето од connected - 23.Октомври.2007 во 14:00
Кон врв
ekaterina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekaterina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 01:30
koj i da gi napravil, napravil umetnost, prekrasni se...
people are strange
Кон врв
macedonian1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macedonian1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2007 во 01:17
e ova svarno ne mi e jasno
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 11:56
На Discovery Science имаше една емисија за овие Crop Circles се претпоставува дека луѓе ги правеле круговите во житото...LOL
Повеќето се направени од луѓе, уметници. Тоа е проект за кој се платени од градот или туристичките сојузи. Во Англија постојат вакви симболи, ретки се оние за кои не се знае потеклото.
се прави детален нацрт потоа се оди на терен се пренесува нацртот на терен и се почнува со газењето или „умртвувањето„ на земјата за да останат трајни.Smile


Изменето од ACELERA - 30.Јуни.2007 во 11:58
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2007 во 15:31
Слабо сум запознаен со овие појави, имам само неколку емсии гледано на тв за ова и нитшо повеќе, можеби затоа што во Мкд не е ни толку актуелно сето ова, па затоа и никој не му придава некое големо значење... Но тоа не го велам за другите држави, таму можеби и тоа како е актуелно...
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
mALEFACTOr Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Мај.2007
Локација: Yugoslavia
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mALEFACTOr Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2007 во 15:42


krugovi_vo_zito.jpgВо житните полиња на јужна Англија , вќе со години некоја чудна сила втиснува совршено правилни кругови , келтски крстови и друи чудни облици !

Нешто чудно се случува на имотите во јужна Англија. Во областа која е седиште за многу загонетки, па и мистериозни мегалити Stonhen dza, веќе околу 30 години се појавуваат чудни кружни налегнувања 30 и повеќе метри во пречник на житните полиња , оставајќи ги луѓето во недоумица како се тие направени .
Геометриските прецизни кругови на налегнатото жито , во кое ниту едно стебленце не е скршено ,како што е установено , не се дело на невреме , животни или евентуално хелихоптер бидејќи се направени во преубави правилни формации според одреден образец . Многу доброволн истражарења , можеле после мирна ноќ само да констатираат направени нови кругови по полињата .

krugovi_vo_zito2.jpgЗалудни истражувања
Прво регистрирано видување на ваква загонетка се случило во 1976 година ,кога еден фармер во Хемпшир видел голема кружна шара на полето во близина на авто-пат 34 . Во Британија од 1980 година ,кога е започнато истражувањето , пријавени се повење од илјада вакви мистерии . Иако слични феномени се регистрирани во Русија , Јапонија , Австралија и Нов Зеланд , најголем број вакви кругови видени се во јужна Англија .
Житаарките полегнат и во својот вртлог , продолжуваат да зреат се до жетвата . Според стручњаците , потребна е огромна сила за да се изравни толку голема површина која прави правилен образец на рамномерно полегнатото жито .

krugovi_vo_zito3.jpgЖитните кругови своите посетители ги фасцининираат , надахнуваат , привлекуваат и опчинуваат . Многу од нив чувствуваат некој внатрешен занес , да застанат внатре во тие кругови и самите почувствуваат што тие облици може да предизвикаат . Едно од главните доживувања е светост или нешто “поинакво” . Тие што веќе подолго време посетуваат такви кругови , веруваат дека за настанок е одговрна некој вид интелигенција .
Интересно е тоа што облиците на круговите наликуваат на оние кругови што може да се видат во храмовите , катедралите и древни свети места . Тоа циниците често пати погрешно го интерпретираат , као желба на истражувачите на житни кругови – тој феномен го прикажат во некој вид религиски или New Age култ . Факт е дека тие кругови предизвукуваат чувство на светост , што на нивната природа и дава посебна нота . Првите житни кругови се откриени во Англија 1978 г. Од тогаш се појавуваат секоја година, почнувајќи од касна пролет се до летните месеци . Подоцна се видени во други земји на Европа , САД , Канада и Јапонија .

krugovi_vo_zito4.jpg Круговите обично настануваат ноќе , за неколку секунди . Пронајдсни се на полиња со , јачмен , маслена репка , пченица , р’ж , сончоглед и други посеви . Растенијата кои прават круг свиткани се ама не се оштетени (што не може да се каже “крвотворните “ – облици кои ги прават луѓето ) . Иако житото сеуште не е зрело , и , така свиткано расте понатаму . Во некои ликови житото е “полегнато “ во повеќе слоеви , а стебленцата во секој слој се свртени во друга насока . Житото понекогаш е исплетено во некакви плетенки .
Во август 1996 година John Wheyleigh , студент кој кампирал во јужна Англија , кај Oliver’s Castla , снимил кратка видео снимка која прикажува настанување на лик во житото во облик на снежни снегулки . На снимката се гледаат четири светлечки топки кои брзо се вртат и е очигледно дека се поврзани со настанувањето на ликот во житото . Некои истражувачи сметаат дека снимката е кривотворевина . Меѓутоа , во голем број професионални видео лаборатории во кои е анализирана снимката , утврдено е дека снимката е “ чиста” и компјутерски необработена .( B . Greme ја потврдил автентичноста на снимката ) .

krugovi_vo_zito5.jpg Во август 1997 година , година дена по снимката на Wheyleigh , двајца чешки истражувачи на кругови , известиле дека едно утро виделе како три одвоени светлечки топки летаат , над местото каде се откриени круговите во жито . Светлечките топки , исто како на снимката на John Wheyleigh , патувале заедно со голема брзина , а нивните патеки при секое поминување се еднакви . Исто така Чесите известиле дека освен светлина слушнале и необичен звук . И John Wheyleigh исто така известил за сличен звук , кој го разбудил по што следело снимањето на настаните .
Спрема мислењето на B. Crem, (освен мал број кривотворевини направени со човечка рака ) , ги прават нашите браќа од најблиските планетати Марс и Венера –од свемирски летала познати како NLO . Според B. Crem тоа го прават со приближување на површината над полето и со своја технологија управувана од ум ,а ги ствара споменатите појави . Се работи за комбинација на многу развиена технологија и мисли , апаратите реагираат на нивните мисли .Цел тој процес трае само неколку секунди .
Crem кажува дека круговите во житото се дел од процесот на енергизација на Земјата , па потоа тие на физичка одалеченост ги дуплираат бројните вртлози кои веќе постојат во мрежата на Земјиното магнетно поле . Тие вртлози ке станат батерии чија енергија човештвото ќе ја користи во иднина , кога ќе се развие технологијата светлост а да се користи како извор на енергија .

Што ќе кажете вие за оваа мистерија.

земено од www.iluzionist.com.mk
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.