IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - K10D/30D/D80/D200/5D/MkIII
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

K10D/30D/D80/D200/5D/MkIII

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
Автор
Порака Обратен редослед
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 13:17
Vsushnost 600DPI bi bil najkvalitetniot izbor za slika sto se drzhi vo race, zatoa taa velichina postoi kako pechatarski standard. Poveke od taa rezolucija ne sum siguren dali okoto mozhe praktichno da zablezhi nekoja razlika. Spomnatite 400DPI se samo alternativa koja e obid da se izbalansira vidlivo podobar pechatrski kvalitet bez drastichno namaluvanje na dimenziite.    

Bilo kako, poentata e deka sepak za kvaliteten pechat vazhna e rezolucijata na imigot, a so toa neminovno i goleminata na senzorot. Od toj aspekt digitalnite kameri se ushte zaostanuvaat zad 35 milimetrskiot film, a da ne zboruvame za medujum formatot.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 08:58
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Tokmu sega razbrav deka edna profesionalna foto kolor laboratorija (Silvano) kaj mene, za da go zgolemi kvalietetot na slikite, pochna da pechati so 400 DPI. Sega pravete mu esap kolkava mozhe da bide maksimalnata golemina na slikite (bez softersko zgolemuvanje) od pogolemiot broj digitalni kameri.



Gi gledav ponudite na makedonskite firmi...pa od pred nekoe vreme imaat mashini shto pecatat 600DPI

http://www.meteor.com.mk/meteor11.htm

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 07:58
Originally posted by Canon Canon напиша:

Ete ZORAN i Mire prekrasno objasnija :-)))
Eeee porano nikoj ne se zamarse, se znae 35mm film i tocka.Od nego baska moze da se izvlecat realni 50 mpix. Znacci za da go dostigneme nivoto na filmot, treba site digitalci da pocnuvaat od 30m.pix pa nagore...:-)))


Mala korekcija Canon ...

Kako sto kaj senzorite ima rezolucija, taka ima i kaj filmot. Ne se site senzori isti i ne se site filmovi isti.

Da sporedis Fuji Superia so Fuji Velvia, pa duri i so Fuji Reala ... ce sfatis deka se razlikuvaat kako bog i sesirdzija.

Za da ja postignes rezolucijata na voobicaenite (consumer grade) negativi, sigurno ne ti treba senzor so 30mpx
A za sposobnosta na eden Velvia slajd film, sam bog znae dali i toa bi bilo dovolno. Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2007 во 07:53
Zoran, ednostavno e seto toa ... stanuva zbor za maksimalniot broj na LPM koi moze na odredena (optimalna) dalecina da gi razlikuva okoto.

Ne me drzi za zbor (a me mrzi da baram kade procitav), no ce da bese nekoi 6 lpm.

Se preku toa e ednostavno overkill! Za sto sluzat detalite ako nemoze da gi vidi okoto?



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 23:09
Tokmu sega razbrav deka edna profesionalna foto kolor laboratorija (Silvano) kaj mene, za da go zgolemi kvalietetot na slikite, pochna da pechati so 400 DPI. Sega pravete mu esap kolkava mozhe da bide maksimalnata golemina na slikite (bez softersko zgolemuvanje) od pogolemiot broj digitalni kameri.

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 22:23
Bas ubavo objasneto Mire.
Кон врв
Canon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Canon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 13:05
Ete ZORAN i Mire prekrasno objasnija :-)))
Eeee porano nikoj ne se zamarse, se znae 35mm film i tocka.Od nego baska moze da se izvlecat realni 50 mpix. Znacci za da go dostigneme nivoto na filmot, treba site digitalci da pocnuvaat od 30m.pix pa nagore...:-)))
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 10:53
Ideme uste ednas istata prikazna. Megapikselite ne se direktno povrzani so goleminata na mozniot photo-quality print. Toa e zabluda koja trae sam bog znae kolku vreme.
 
Edinstven nacin da se presmeta moznata golemina na print od daden aparat e ako se presmeta rezolucijata vo linii po milimetar i toa da se podeli so sakaniot faktor na zgolemuvanje (tuka vece igra uloga goleminata na senzorot). Minimumot za photo-quality print e 3 linii po milimetar vo final print.
 
Znaci varijabilite (spored opremata koristena) ce bidat:
 
1. Golemina na senzorot/filmot (poradi faktorot na zgolemuvanje)
2. Broj na pikseli i niven "kvalitet" (zaradi realnata rezolucija koja senzorot ja postignuva)
3. Kvalitetot na objektivot (zaradi moznata rezolucija na stakloto, voobicaeno izrazena bas vo linii po milimetar)
4. tehnickata izvedba na fotografijata (zaradi toa sto ne sekogas se izvlekuva maksimumot od opremata i vo golem procent ova ce bide ogranicuvacki faktor za printot)
 
300dpi ili 200 dpi e nesto sto se setira za od daden broj na pikseli po sirina i visina se dobie odredena golemina na print. Ako sakate mozete samo da menuvate parametri za golemina na print i isto ce vi se faca, no krajniot kvalitet ce zavisi samo od gore navedenite faktori.
 
Dali mozeme da go stavime ova ad-acta, sepak drustvoto ovde ne e na rang na "Sunday shooter" za da si dozvoluva da potpadja pod marketinskite trikovi na proizveduvacite.
 
Sepak, site ovde mnogu dobro znaat deka megapikselite se samo del od kvalitetot na fotkata, a kade e softverot vgraden vo kamerata (algoritmite na tumacenje na pikselite), kade se AD konvertori i da ne nabrojuvam ponatam ;) 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 06:15
Ne znam koj napisha deka 30D ne e dovolen za pechatenje A3 format, no jas ke kazham nekolku zbora, iako ne sakam mnogu da se vovlechuvam vo vakvi razgovori bidejki, kako po nekoe pravilo, tie nikogo ne go pravat sreken. Sepak sakam da objasnam neshto od chisto tehnichka gledna tochka, zoshto se bara odredna golemina na digitalen sensor vo megapikseli za pechatarski potrebi.

Ne znam koi se velichinite vo upotreba za merenje kaj vash*te pechatari, no ovde kaj mene se raboti so inchi i DPI (tochki po inch). Za fino pechatenje knigi i magazini tuka se koristi standardna rezolucija od 300DPI zatoa sto taka se dobiva ostrina i mazen preod na boi i nijanski koi se potrebni pri gledanje na slikite od normalna blizina na chitanje. Vakvoto standardizirano merenje e bazirano vrz kvalitetot na filmot koj se uste se koristi vo pechatenjeto.

Sega, ako vi treba pechatarska slika od 8 X 10 inchi (eden od standardite kaj mene) napravena od digitalna kamera ke treba da koristite sensor od okolu 7MP:

8 X 300 X 10 X 300 = 7,2MP

Ako mislite deka so dvojno zgolemuvanje na megapikselite ke se dobie dvojno pogolem format so istata rezolucija, se lazhete bidejki zgolemuvanjeto ne e linearno, tuku kvadratno. Mislam deka Canon ima FF kamera so 16MP, a toa vo pechatenje so 300DPI bi bilo maksimalna golemina na slika od 12 X 16 inchi.

Tokmu poradi vakviot rezultat od kvalitetot na digitalnite kameri ima “fine print” knigi i magazini vo svetot koi se uste ne primaat fajlovi od digitalni kameri za svoeto pechatenje. Eden takov magazin e “Arizona Highways”. Povelete na nivniot sajt i prochitajte zoshto kvalitetot na slikite od deneshnite digitalni kameri ne gi zadovoluva nivnite kriterijumi:

http://www.arizonahighways.com/page.cfm?name=Photo_Talk803

Bi sakal uste ednas da napomenam deka koga zboruvame za kvalietot na fajlovite vo odnos na nivnata rezolucija treba sekogas da go imame na um kvalitetot na pechatenjeto. Se razbira, dokolku kvalitetot se namali na 200DPI, togas ke mozhe da se pechatat pogolemi sliki. Obichno takvite sliki se gledaat od podaleku, pa site lugje ne ja zabelezhuvaat namalenata rezolucija. Sigurno deka so progresivno namaluvanje na rezolucijata ke mozhat da se napravat i bilbordi, pa i baneri koi ke mozhat da se obesat na “CN Tower” kaj mene vo Toronto ( ne veruvam deka nekoj ke se zhali na kvalitetot koga ke gleda od dalechina od nekolku kilometri ). Sepak se raboti za kriterijum na prifakanje na odreden kvalitet od strana na onoj sto ja narachuva slikata ili kako sto narodot veli - ubavinata e vo ochite na onoj sto ja gleda. Spored kriterijumite sto vladeat kaj mene bilbordite se pravat so filmski i so medijum format digitalni kameri.
Кон врв
Canon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Canon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2007 во 01:45
A3 format printot bil nezadovolitelen so 30d HUH :-))) A sto im fali na bilbordine na Mobimak koi se slikani od 20d na Dejan Panovski :-))) Mislam halloooo, printot e zakon na 30d. A normalno ako zemes all-around objektiv podobro zemi idiotce Canon S3 IS, istata ostrina ke ja dobies:-))) Se znae kolku e pomal rangot tolku e podobar objektivot.10-20mm e presiroko, baska i distorzii imass bla bla a i e 500evra takov objektiv.Jas za 30d kako sto spomnav najidelano mi e Tamron SP (profesionalna serija) 17-50 f/2,8 koj e poostar od Canon 17-40 f/4,............baska ima fixna f/2,8 blenda, taka da toa e podobro i od stabilizator,a za tele-objektiv nissto pomalku od Canon 70-200mm f/4 L USM.Toa e spored mene najostriot zum objektiv sto postoi.Koga gi sporediv slikite od nego i Sigma 70-300mm APO, Sigmata ja zimas i ja shutiras u kanta za gjubre, basska ovoj povekje mi se svigja od toj so f/2,8 bidejki e polesen, baska i 1 stop ne e nekoja razlika,za preku den ich i plus za razlika od nego koj e 1,5m , na ovoj min. fokus distance mu e 1,2 metri sto za 320mm (200mm x 1,6) e super za macro fotografija.E sega imas se sto sakas i toa profesionalna oprema.
Canon 30d - 1200 dolari
Tamron SP 17-50mm f/2,8 450 dolari
Canon EF 70-200mm f/4 L USM 580 dolari
TOTAL 2230 dolari
Normalno ako imas covek da ti gi donese od USA. Ako planiras da kupuvas bilo kakva oprema sto ne e proizvedena za Americki ili Japanski pazar,a e so evropska cena i za evropski (katastrofa) standardi podobro ne kupuvaj nisto.Znacci podobro i da se strpis i da najdes nekoj da ti donese se od USA.
POZDRAV i se najubavo
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 16:53
Soglasen sum so se sto kaza Zoran. Bi doadal samo deka nejdobra sporedba na kamerite po prasanje na rezolucija, bi mozele da napravat ako zemat so site kameri da slikaat so 50mm objektiv. 50mm objektivi se odlicni kaj site proizveduvaci poradi ednostavnosta na izrabotkata. Patem, ako poglednete MTF rezultati naprimer na 50mm f/1.4, i 50mm f/1.8 (prviot e 280 a vtoriot samo 80 EUR) ce konstatirate deka razlikite se neznacitelni. Sledstveno, bi trebalo da se dobijat reprezentativni primeroci od site testirani kameri ;) 
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 22:11
Dodatok na predhodno kazhanoto...kolku da ne pomisli nekoj deka zboruvam na pamet.

Od moeto lichno iskustvo so D200 mozham da recham deka defolt setinzite na ovaa kamera se tolku konzervativno postaveni sto mora, na primer, ostrinata vo kamerata da se postavi na najvisokoto nivo (+2 Sharpening) za da odgovara na defolt setingot na nekoi drugi DSLR kameri. Za poveke ostrenje od toa ne postoi opcija vo kamerata, pa dokolku se ima takva potreba mora istoto da se pravi so Nikon softverot ili so Photoshop.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 18:26
E ova KoKi e kako... se venchavme, pa sega ke razmisluvame dali ja pogodivme nevestata.   

Biranjeto kameri, avtomobili, televizori i t.n. e mnogu lichna rabota i veruvam deka Glecin toa go stori respektirajki gi svoite afiniteti. Kolku ke bide realno zadovolen, toa ke ni kazhe samiot. Ubeden sum deka Canon e podobra kamera od Sony, pa od taa strana izborot e garantirano pozitiven.

Od druga strana, vo vrska so navedeniot test na kamerite. Mi se dopagja sto i na ova balkansko podnebje ima lugje koi se trudat da dadat svoj pogled na rabotite i da go storat toa kolku sto mozhat poneutralno. Toa ne e lesno da se stori bidejki kako sto veke ednas komentirav tokmu na taa tema (nekolku strani ponazad), sekoe sporeduvanje na razni proizvodi e osudeno na nepotpolnost, pa i na dezinformacija, dokolku ne se poseduva detalno poznavanje na istite od sekoj aspekt ( fabrichkiot defolt seting vo odnos na optimalniot vo sporedbata na ostanatite proizvodi vo testot, ista klasa na objektivi od istite proizvoditeli koi prethodno bile testirani za proverka na nivnata ispravnost, originalni softveri za obrabotka na fajlovite dadeni od proizvoditelite na testiranite kameri i t.n.).

Testovite imaat nekakva verodostojnost edinstveno koga site testirani proizvodi ke se stavat na isto ramnishte ne samo od strana na uslovite za testiranje (kako sto mislat i pravat site) tuku i od strana na podgotvuvanjeto na proizvodite za testot (kako sto za zhal ne pravi skoro nikoj).   

Vo navedeniot test jas sakav da vidam test na RAW fajlovi slikani so Canon objektivi staveni na Canon kamerata i soodvetni Nikon objektivi staveni na Nikon kamerite. Taka dobienite fajlovi potoa sakam da gi vidam obraboteni so Canon softver za Canon kamerata i Nikon softver za Nikon kamerite. Tolku e teshko da se stori eden takov ednostaven i ednoznachen test kade bi se izbegnale site vlijanija na razlichniot kvalitet na objektivi i softveri od razlichni proizvoditeli? Ako mislite deka ne sum vo pravo prochitajte tuka sto najdoa lugjeto od eden moshne respektiran magazin koga go napravija tokmu toa:

   http://www.popphoto.com/cameras/1844/camera-test-nikon-d200-dslr.html%29


Vo pechatenata verzija na Popular Photography imashe specijalen dodadot kade sto laboratorijata sto gi vrshela testiranjata istaknuva deka dokolku fajlovite na Nikon se obrabotat so soodveten Nikon softver shumot e znachitelno pomal otkolku ako se obrabotat so Photoshop ili nekoj drug softver kako sto pravat site onie (vkluchuvajki gi i niv samite) koi testiraat kameri. Razlikata vushnost e tolku golema, sto magazinot se izvinuvashe za poraneshnite nesakani dezinformiranja vo toj pogled i ovoj pat za shumot na D200 potencirashe deka spored korektno napraveniot test e ist ili podobar od 20D. Za zhal, kompresiranata internet verzija na testot, sto vi ja davam preku linkot, go nema ovoj specijalen dodatok, no sepak go adresira nivoto na shumot spored toj naod. Testovite napraveni na Nikon kamerite so obrabotka na fajlovite preku Nikon Cature i Nikon NX softverite pokazhuvaat deka D80 ima pomal shum od 400D, a D40 i D40X imaat pomal shum od najnovata Fuji S5. Ova indirektno kazhuva i nesto poveke okolu razlikite na koristenjeto na ist senzor, no so razlichna obrabotka na fajlot od strana na samata kamerata kako i od softverot daden od proizvoditelot na istata.

Vtoriot del od testot bi trebalo da se napravi za jpeg fajlovite na testiranite kameri, no so soodvetno leveliranje na obrabotkata na fajlovite spored nivnite optimalni performansi bidejki SITE fabrichki defolt finkcii na SITE kameri se razlichno podeseni (toa vazhi i za proizvodite na IST proizvoditel). Bidejki sto e poentata na testovite? Da se testiraat defolt setinzite na fabrikite ili da se pokazhe vistinskiot potencijal na kamerite? Mozham da vi kazham deka po defolt setingot nekoi P&S idiot kamerchinja se podobri od DSLR kamerite.   

Ne sakam da dolzham poveke, pa bi zavrshil tuka. Se nadevam deka uspeav da ja prenesam poentata okolu validnosta na testiranjeto na kamerite i deka mozhebi toa nekomu ke mu pomogne vo idnina da gi stavi ovie raboti vo edna porealna perspektiva pred da napravi bilo kakva kupuvachka.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2007 во 15:34
Originally posted by KoKi KoKi напиша:

mojata zakasneta reakcijaLOL

Uporedni test Nikon D 80 vs. Canon 30 D vs. Nikon D 200


http://www.bmfoto.co.yu/test/nikon-d80-vs-canon-30d-vs-nikon-d200


vi posakuvam srekno i dolgo citanje, kako i gledanje na mnougte full size fotografii Smile



Aj da ne komentiram, a? LOLLOLLOL
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.