IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Забава, разно, игри, интима
  Активни теми Активни теми RSS - Го сакаш,а тој е во врска
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Го сакаш,а тој е во врска

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
male4ka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Шмеќерка ;)

Регистриран: 11.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1939
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај male4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Го сакаш,а тој е во врска
    Испратена: 09.Јуни.2007 во 16:12
So da pravam?Pomagajte lugeCry
Кон врв
BiG_kIsS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Крајно сериозна во с'e

Регистриран: 01.Ноември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8373
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BiG_kIsS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2007 во 16:28
Заборави го....
Never be afraid to Dream... Live... Love and Laugh. Be afraid not to!!!
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2007 во 18:24
чекај го да излезе од таа врска, ако веќе толку ти значи
но, не му ја расипувај со сила
ако не ти се чека.... најди некој што не е во врска Tongue


Изменето од ACELERA - 09.Јуни.2007 во 18:24
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2007 во 19:24

Малечка, колку си малечка? Smile

Претпоставувам дека си помеѓу 13-16 години. Тоа се години кога најмалку можеме да ги контролираме чувствата, кои често разбеснато се залетуваат кој некој "oбјект", како муви без глава Smile
 
Нешто што сега со зборови ќе го прочиташ, а понатаму искуството ќе те научи е дека љубовта е повеќе од чувствата. Библијата не учи дека срцето е најизмамливо од се и е страшно болно Имајќи го ова предвид, најдобро е уште од сега да почнеш да го вежбаш твојот емоционален штит на срцето и почни исто така да ги контролираш чувствата, се додека тие не се потчинат под разумот.
 
Запомни: Медиумска фарса е дека срцето треба да не води при нашите одлуки и избори во нашиот живот, а исто така и при изборот на нашиот љубовен партнер. Не велам дека треба да го исклучиме срцето при тој избор, туку да го потчиниме на разумот и да не дозволиме неконтролирано да се "заљубува" (затрескува) во погрешни луѓе (како што е твојот пример со дечково кој е врска).
 
Мојот совет кон тебе е веднаш и од петни жили да собереш сили и да престанеш да го посакуваш. Десетата Божја заповед вели: Не посакувај ништо што е туѓо! И секако дека има причина зошто Бог тоа ни го заповедал, а од искуство можам да ти кажам дека една од главните причини за тоа е да не заштити и тоа превентивно (пред да настрадаме)
 
Ако продолжиш да го демнееш тој дечко ќе се случат неколку работи:
- Ти ќе си го губиш времето
- Ќе бидеш заслепена за сите други дечки (и можеби "твојот принц" ќе ти помине пред нос, а ти нема да го забележиш зјапајќи во "зафатениот")
- Можно е и да направиш проблем во другата врска (Дали ти кога би била во вркса, би сакала некоја девојка да ти се замеша во врската?)
- итн..
 
Се надевам дека успеав да ти воочам на некои работи, ако имаш некое лично прашање, можеш да ме прашаш и по лична порака
Поздрав!
 
 


Изменето од EvAngelos - 10.Јуни.2007 во 15:58
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
male4ka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Шмеќерка ;)

Регистриран: 11.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1939
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај male4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2007 во 22:22
Znam deka gresno postapuvam ama go sakam i ako treba ke go cekam.Ne im se mesam vo vrskata zatoa sto ne bi sakala i mene toa da mi se desi nekat.Ama sepak...dali da imam nadez deka mozam da bidam so nego?
Кон врв
canser Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Мај.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај canser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2007 во 23:14
Originally posted by male4ka male4ka напиша:

Znam deka gresno postapuvam ama go sakam i ako treba ke go cekam.Ne im se mesam vo vrskata zatoa sto ne bi sakala i mene toa da mi se desi nekat.Ama sepak...dali da imam nadez deka mozam da bidam so nego?
 
 
nadez nikad nemoj da gubis
zs ona sto si e tvoe kad tad ke si dojde samo po sebe
sepak treba da se potrudis za toa da ti se sluci pobrzo
i kolku i da nastojuvas da bides pretpazliva eden vo taa vrska mora da izleze povreden
i proveri si dali taa licnost zasluzuva da ja cekas
ako ne vradi ne zrtvuvaj se tolkuOuchOuchOuch
Кон врв
*DrEaMeR* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 310
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *DrEaMeR* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 00:34
мале4ка, а од кај знаеш дали врската што ја имаат дали им е ок? можеби тоа го прави од инает, а те сака сеуште?
јас би ти рекол да бидеш трпелива!
ако и он те сака , тогаш се треба да бида во ред!

П.С. Ај види што ми пишува во потписот! Big%20smile
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 02:49
Originally posted by male4ka male4ka напиша:

Znam deka gresno postapuvam ama go sakam i ako treba ke go cekam.Ne im se mesam vo vrskata zatoa sto ne bi sakala i mene toa da mi se desi nekat.Ama sepak...dali da imam nadez deka mozam da bidam so nego?
 
Го познаваш ли лично него? Се дружите ли? Што мисли он за тебе? Колку време иде со таа другата?
 
Одговори на овие прашања доколку сакаш да ти понудиме попрецизни одговори.
Ако толку го сакаш, нема ништо лошо во тоа да чекаш евентуално еден ден нивната врска да заврши како неуспешна и потоа ти да пробаш.
Но внимавај да останеш неутрална додека трае нивната врска и немој да го злоупотребуваш периодот кога тие евентуално би се скарале, туку трпеливо чекај нивната врска тотално да заврши, за потоа ти на чист темел да си пробаш да почнеш нова врска со него.
 
Ако навистина го сакаш, ти пред се ќе сакаш тој да е среќен и затоа немој ни во мислите да му ја напаѓаш врската и да ја мразиш неговата девојка.
И повторно ќе ти кажам, немој да стануваш опсесивна со него, отвори ги очите и кон другите машки, има многу фини дечки (многу риби во морето Smile) и од кај знаеш, можеби твојата сродна душа ќе ти помине пред нос, а ти ќе бидеш зафатена со зјапање во зафатениот дечко.
 
Познавам многу луѓе кои порано биле затрескани во некого, а сега се во друга врска (среќни и заљубени) и не можат да сватат и си се смеат самите на себе како можеле да бидат затрескани во таа или тој.
Скоро секој го доживува ова искуство. Ќе го доживееш и ти Wink
Поздрав!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 02:54
ZNAES?....NE
EDNA MOJA DRUGARKA CEKASE,CEKASE....I SE CEKASE..
I EDEN DEN SI ZAMINA,CEKAJKJI....
NE VREDI DA SE CEKA
Кон врв
MisIcA, Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The first MISS suspended

Регистриран: 01.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1089
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MisIcA, Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 13:09
EvAngelos Clap ne sum sretnala vakov sovet i toa odamna na forumov.vajda male4ka  ke go odbere vistinskiot odgovor na ova prasanje, koe se krie vo tvojot post. Big%20smilerazumot pred srceto vo vakvi "zaslepeni" cuvstva a tolku kartko mozat da traat no samo da smogne sili za cekor napred Big%20smile
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)
Кон врв
male4ka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Шмеќерка ;)

Регистриран: 11.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1939
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај male4ka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 13:20
Го познаваш ли лично него? Се дружите ли? Што мисли он за тебе? Колку време иде со таа другата?
 
Paa da se poznavam li4no so nego,se druzime i misli deka sum super devoj4e so mnogu dobar karakter i nekolku pati mi kazal deka trebalo da bideme zaedno vo minatoto(koga sme se zapoznale)Aaaa...so drugata ide skoro 1godina....ama ja duri sega pocnav da go sakam...


Изменето од male4ka - 10.Јуни.2007 во 13:25
Love Is Not Measured By How You Feel,But How The Other Person Feels...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 19:16
Trza po nego zatoa sto e vo vrska, oti koga ke vlezam u lokal so zenska poveketo zenski zevaat po mene i sum interesen, a koga ke vlezam sam skoro ne me ni zabelezuvaat
Кон врв
*DrEaMeR* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 310
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *DrEaMeR* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2007 во 01:30
Потребно е време за да се воочат и сфатат многу работи!
Дали умее да те сака? И колку те цени? и уште мн. други
Кога се сака се бара начин ... а кога не се сака се бара изговор!
Кон врв
SABINA Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SABINA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јуни.2007 во 14:37
LOLako mislis deka ne ja saka ili pa toj ti dava povod da go sakas slobodno napravi problemi vo nivnata vrska zasto ako toj ne misli za nea pa sto ti ke mislis
ako go sakas premnogu BORI SE ZA NEGO
pa ke vidis dali vredi ili ne TongueTongue
ljubovta gi razdeluva ne razdelnite a gi osvojuva ne osvoivite
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.