IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ја губат ли грците битката за иметo?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ја губат ли грците битката за иметo?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ја губат ли грците битката за иметo?
    Испратена: 03.Јуни.2007 во 22:43
Ajde sega CIA da im namesti na grcistata predvremeni izbori pa da si ja eb@t mamata. Epten pokazaa anti-amerikanizam sto nas ni odi vo polza!  Vaka taka, se koprcaat ama na krajot izgleda ke im smesti Amerika tvrd od pozadi. Samo etapno, da ne osetat. Clap
 
 
САД се за предвремени избори во Грција поради името на Македонија

Во Грција оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори, јавија западните агенции, додавајќи оти мандатот на владата на премиерот Костас Караманлис во редовниот рок истекува напролет идната година.

Според западните агенции, министерствата ги замрзнале активностите и приватизацијата, која Владата во Атина ја смета за основен приоритет, иако во исто време властите во Атина ја отфрлаат можноста за предвремени избори.
- На Владата и е потребно малку повеќе време да ги исполни поставените задачи, но е принудена да оди на предвремени избори - изјавил висок извор од Владата, кој побарал анонимност.  Весникот „Елефтеротипија“, пак, смета дека Вашингтон се меша во внатрешнополитичките прашања на Грција.
„САД стравуваат од проблеми за перспективата на Македонија за влез во НАТО и се вознемирени од тоа кога ќе се спроведат парламентарните избори во Грција“, пишува весникот, кој смета дека изборите во Грција се пречка за американските планови и Вашингтон ќе направи се за да ги надмине проблемите.
При средбата кон крајот на март во Вашингтон со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, заменик-државниот секретар на САД Николас Барнс побарал парламентарните избори во Грција да бидат спроведени порано од редовните, предвидени за март 2008 година.
„Елефтеротипија“ наведува дека Американците имаат на располагање неколку месеци за преку специјалниот медијатор на ОН Метју Нимиц да поднесат трет предлог за решавање на спорот за употребата на името на Македонија. Вашингтон се обидува предлогот да биде поднесен пред средбата на НАТО во април 2008 година.
Според пишувањето на „Катимерини“, предлогот на Нимиц ќе биде во рамките на претходните два.
„Тоа значи дека ќе биде полошо од Република Македонија - Скопје, предложено во март 2005 година, кога беше прифатено од грчкиот премиер Костас Караманлис и тогашниот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис како основа за разговори“, додава весникот.
Петнаесет години по повторната појава, духот на името на Скопје повторно лебди „заканувачки“ над грчкиот политички живот и повторно се покажува како способен да влијае на судбината, пишува „Катимерини“.
Весникот обележува дека спорот меѓу Атина и Скопје за името во последно време „излегол на преден план откако некои сили се обиделе да го вметнат во предизборните калкулации“, вмешувајќи го посредникот Метју Нимиц, кој имал цел да ги спречи обидите за постигнување договор меѓу двете страни во септември.
Според „Катимерини“, тоа би било директно мешање во предизборниот период во Грција, што со сигурност би го осудило посредништвото на неуспех.
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2007 во 22:50
САД се за предвремени избори во Грција поради името на Македонија

Во Грција оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори, јавија западните агенции, додавајќи оти мандатот на владата на премиерот Костас Караманлис во редовниот рок истекува напролет идната година.

Според западните агенции, министерствата ги замрзнале активностите и приватизацијата, која Владата во Атина ја смета за основен приоритет, иако во исто време властите во Атина ја отфрлаат можноста за предвремени избори.
- На Владата и е потребно малку повеќе време да ги исполни поставените задачи, но е принудена да оди на предвремени избори - изјавил висок извор од Владата, кој побарал анонимност.  Весникот „Елефтеротипија“, пак, смета дека Вашингтон се меша во внатрешнополитичките прашања на Грција.
„САД стравуваат од проблеми за перспективата на Македонија за влез во НАТО и се вознемирени од тоа кога ќе се спроведат парламентарните избори во Грција“, пишува весникот, кој смета дека изборите во Грција се пречка за американските планови и Вашингтон ќе направи се за да ги надмине проблемите.
При средбата кон крајот на март во Вашингтон со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, заменик-државниот секретар на САД Николас Барнс побарал парламентарните избори во Грција да бидат спроведени порано од редовните, предвидени за март 2008 година.
„Елефтеротипија“ наведува дека Американците имаат на располагање неколку месеци за преку специјалниот медијатор на ОН Метју Нимиц да поднесат трет предлог за решавање на спорот за употребата на името на Македонија. Вашингтон се обидува предлогот да биде поднесен пред средбата на НАТО во април 2008 година.
Според пишувањето на „Катимерини“, предлогот на Нимиц ќе биде во рамките на претходните два.
„Тоа значи дека ќе биде полошо од Република Македонија - Скопје, предложено во март 2005 година, кога беше прифатено од грчкиот премиер Костас Караманлис и тогашниот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис како основа за разговори“, додава весникот.
Петнаесет години по повторната појава, духот на името на Скопје повторно лебди „заканувачки“ над грчкиот политички живот и повторно се покажува како способен да влијае на судбината, пишува „Катимерини“.
Весникот обележува дека спорот меѓу Атина и Скопје за името во последно време „излегол на преден план откако некои сили се обиделе да го вметнат во предизборните калкулации“, вмешувајќи го посредникот Метју Нимиц, кој имал цел да ги спречи обидите за постигнување договор меѓу двете страни во септември.
Според „Катимерини“, тоа би било директно мешање во предизборниот период во Грција, што со сигурност би го осудило посредништвото на неуспех.
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Baron Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Baron Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 05:53
Ajde, ajde...Prvo, da gi nateraat da ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime...
Pa setne.......
Makedonija na Makedoncite
Trakija na Bugarite
Epir na Albancite
Egejskite Ostrovi na Turcite
Jonskite ostrovi na Italjanite
A ostatokot, da stane zooloska gradina i cel svet da doagja i da gleda do kade moze homo sapiens da degenerira, kolku nisko moze da padne i do koja merka moze idiotskiot folklor da im gi pere mozocinjata!
A nie, taka, izvesni 'elementi' da izvezeme tamu, da se osigurame deka site ke se doma a ne rastrkani po svetot!
 
A M I N!
 
 


Изменето од Baron - 04.Јуни.2007 во 05:54
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2007 во 12:53
dali nekoj ovde poinaku si gi tokuva rabotite ne znam, ama eve sto pisuva "Kathimeruni:

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100004_04/06/2007_84091

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_ell_100006_04/06/2007_84094

i koja privatizacija vo Grcija koga tamu nisto ne bilo opstestveno , osven najvaznite raboti za sekoja drzava koi se vo drzavna sopstvenost.
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 11:28
Тоа што пишува катимурни, нека го окачи мачку о реп!
Битката за името Македонија ја изгубија.
И уште голема серија битки ќе губат, додека не нестанат во историјата.
Wink
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 11:43
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

Тоа што пишува катимурни, нека го окачи мачку о реп!
Битката за името Македонија ја изгубија.
И уште голема серија битки ќе губат, додека не нестанат во историјата.
Wink
 
 
BMRO--- smrt....
E dragi gledachi od vakvi nependeci i nepismeni ke gi izgubime site bitki,,.,
Od ovie sho se palat od 2ooo km oddalechenost od Makedonija....
Abe volu ke ne primet pod FYROM vo nato ... koj ja gubi bitkava??? prosto makedono edno...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 11:56
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

]
уште голема серија битки ќе губат, додека не нестанат во историјата
[]ccc ova duri ni vo naucna fantazija ne moze da se smesti
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 12:07
bogamiLOLLOLLOL
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 16:39
Се смета дека битката на Грција е изгубено со фактот дека нивната позиција е уназадена.За сите оние кои незнаат која е позицијата на Грција ке го напишам ова - Грците сметаат дека Македонија и Македонците се кај нив но исто така дека Македонците немаат никаква врска со таканареченото славофонско население во Р.Македонија или Егејскиот дел од Македонија,тие сметаа дека со уривањето на името на Р.Македонија ке постигнат некаква федерализација на нашата земја при што по неколку децении и нема да постои.Но ете Р.Македонија ги зајакна меѓународните пријателски врски и доста од земјите на ЕУ и НАТО не признаа под уставното име,Грција е свесна дека и ако влеземе во НАТО како БЈРМ земјите кои не признаа како Р.Македонија ке не ословуваат под уставното име се до исчезнување на името БЈРМ која на крајот ке го користи само ГрцијаWink
Со тоа потполно е точно дека Грците ја губат битката за иметоTongue
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 20:55
Kojznae ... Ne lici bas taka, naprotiv i onie sto veke ja priznaa RM, pocnaa da se obrakjaat so FYROM pod pritisok na grckoto lobi. Edinstveni gubitnici sme nie vo slucajov, ovoj spor mnogu odamna e luksuz za MK.
Onie sto podolgo pametat ke se setat na naredbata na Marsalot: "Prozor mora pasti!". Nitu Prozor padna, nitu pak nekoj od siromaskite partizani ja prezivea taa luda naredba, no toa ne precese nepotrebnoto krvoprolevanje da se predstavuva kako golema pobeda. Ludilo.
 
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2007 во 21:26
Еве го твојот одговор на она " Kojznae" за прв пат еден пратеник во Европскиот парламент ја повика грција да престане со смешното име БЈРМ и да ја признае Македонија под уставното име.Инаку пратеничката е координатор на партијата на зелените од Германија кои се учесници во донесување на сите одлуки во Европскиот парламент.Значи откако се разниша Грчкиот брод и потона во САД сега почна да тоне и во Европската унија.Браво за Македонската дипломатија доколку ова прашање конечно го разрешат и тоа во наша ползаClapClapClapClapClapClapClapClap
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 03:58
Зборувајки за името, дали некој знае зошто цигојнерите цел свет ги призна како грција а никој како таканаречена `елада`?
Поучени од сопственото искуство, сега сакаат и нас де не разнишаат.
Во тоа им помагаат само бугарите. (Тројниот пакт).
 
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 08:44
So tebe e bezpredmetno da se diskutira....
Boogie, vidi od nash aspekt i so trovanjeto na shtelovani informacii vo nashata zemja nie samo imame iluzija deka dobivame....
Where's the catch: Sea ke sme vlegvele navodno vo NATO pod FYROM, toa e chekor, te samoprifakanje na novoto ime (koe i da e) Taka da sme dojdeni do tochka kade treba da izbirame dali nato ili imeto.... Jas sum sepak za vtorovo....Koj bi ne napadnal pa nato da e garant?????
Evo ne napadnaa 2001 pa nato gi vodeshe i sponzorirashe....
Taka da smetam deka NIE ja gubime bitkata preku dnevnopolitichkite i selski izjavi na nashiot vechen drzavnik Branko,(od mojot kraj-sram mi e da kazam)-da bi go brana odnela...... Taa svinja ushte ne znae deka Vlasive gi redat i gi pagjaat site na vlasta denes, a ova mu e chekor za shto podobro da mu se ulize i vo idnite mandati i godini////
Guarantee..........
 
Aj pozdrav zs dijasporava ke se nafurat skroz......
 
KalembarBig%20smile
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 11:18
Boogie grcite ne smetaat tuku znaat deka navistina del od Makedonija i golem broj makedonsko naselenie se vo Grcija. Grcite znaat deka golem broj proterani makedonci od tie kraevi imaat imot tamu i grcite najveke se plasat od toa koga velat deka nasava Makedonija ima teritorijalni pretenzii.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.