Испечати | Затвори го прозорот

Ја губат ли грците битката за иметo?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7757
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 20:43
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Ја губат ли грците битката за иметo?
Постирано од: Makedonski
Наслов: Ја губат ли грците битката за иметo?
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 22:43
Ajde sega CIA da im namesti na grcistata predvremeni izbori pa da si ja  mailto:eb@t - eb@t  mamata. Epten pokazaa anti-amerikanizam sto nas ni odi vo polza!  Vaka taka, se koprcaat ama na krajot izgleda ke im smesti Amerika tvrd od pozadi. Samo etapno, da ne osetat. Clap
 
 
САД се за предвремени избори во Грција поради името на Македонија

Во Грција оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори, јавија западните агенции, додавајќи оти мандатот на владата на премиерот Костас Караманлис во редовниот рок истекува напролет идната година.

Според западните агенции, министерствата ги замрзнале активностите и приватизацијата, која Владата во Атина ја смета за основен приоритет, иако во исто време властите во Атина ја отфрлаат можноста за предвремени избори.
- На Владата и е потребно малку повеќе време да ги исполни поставените задачи, но е принудена да оди на предвремени избори - изјавил висок извор од Владата, кој побарал анонимност.  Весникот „Елефтеротипија“, пак, смета дека Вашингтон се меша во внатрешнополитичките прашања на Грција.
„САД стравуваат од проблеми за перспективата на Македонија за влез во НАТО и се вознемирени од тоа кога ќе се спроведат парламентарните избори во Грција“, пишува весникот, кој смета дека изборите во Грција се пречка за американските планови и Вашингтон ќе направи се за да ги надмине проблемите.
При средбата кон крајот на март во Вашингтон со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, заменик-државниот секретар на САД Николас Барнс побарал парламентарните избори во Грција да бидат спроведени порано од редовните, предвидени за март 2008 година.
„Елефтеротипија“ наведува дека Американците имаат на располагање неколку месеци за преку специјалниот медијатор на ОН Метју Нимиц да поднесат трет предлог за решавање на спорот за употребата на името на Македонија. Вашингтон се обидува предлогот да биде поднесен пред средбата на НАТО во април 2008 година.
Според пишувањето на „Катимерини“, предлогот на Нимиц ќе биде во рамките на претходните два.
„Тоа значи дека ќе биде полошо од Република Македонија - Скопје, предложено во март 2005 година, кога беше прифатено од грчкиот премиер Костас Караманлис и тогашниот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис како основа за разговори“, додава весникот.
Петнаесет години по повторната појава, духот на името на Скопје повторно лебди „заканувачки“ над грчкиот политички живот и повторно се покажува како способен да влијае на судбината, пишува „Катимерини“.
Весникот обележува дека спорот меѓу Атина и Скопје за името во последно време „излегол на преден план откако некои сили се обиделе да го вметнат во предизборните калкулации“, вмешувајќи го посредникот Метју Нимиц, кој имал цел да ги спречи обидите за постигнување договор меѓу двете страни во септември.
Според „Катимерини“, тоа би било директно мешање во предизборниот период во Грција, што со сигурност би го осудило посредништвото на неуспех.


-------------
Makedonija na Makedoncite!



Коментари:
Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 22:50
САД се за предвремени избори во Грција поради името на Македонија

Во Грција оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори, јавија западните агенции, додавајќи оти мандатот на владата на премиерот Костас Караманлис во редовниот рок истекува напролет идната година.

Според западните агенции, министерствата ги замрзнале активностите и приватизацијата, која Владата во Атина ја смета за основен приоритет, иако во исто време властите во Атина ја отфрлаат можноста за предвремени избори.
- На Владата и е потребно малку повеќе време да ги исполни поставените задачи, но е принудена да оди на предвремени избори - изјавил висок извор од Владата, кој побарал анонимност.  Весникот „Елефтеротипија“, пак, смета дека Вашингтон се меша во внатрешнополитичките прашања на Грција.
„САД стравуваат од проблеми за перспективата на Македонија за влез во НАТО и се вознемирени од тоа кога ќе се спроведат парламентарните избори во Грција“, пишува весникот, кој смета дека изборите во Грција се пречка за американските планови и Вашингтон ќе направи се за да ги надмине проблемите.
При средбата кон крајот на март во Вашингтон со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, заменик-државниот секретар на САД Николас Барнс побарал парламентарните избори во Грција да бидат спроведени порано од редовните, предвидени за март 2008 година.
„Елефтеротипија“ наведува дека Американците имаат на располагање неколку месеци за преку специјалниот медијатор на ОН Метју Нимиц да поднесат трет предлог за решавање на спорот за употребата на името на Македонија. Вашингтон се обидува предлогот да биде поднесен пред средбата на НАТО во април 2008 година.
Според пишувањето на „Катимерини“, предлогот на Нимиц ќе биде во рамките на претходните два.
„Тоа значи дека ќе биде полошо од Република Македонија - Скопје, предложено во март 2005 година, кога беше прифатено од грчкиот премиер Костас Караманлис и тогашниот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис како основа за разговори“, додава весникот.
Петнаесет години по повторната појава, духот на името на Скопје повторно лебди „заканувачки“ над грчкиот политички живот и повторно се покажува како способен да влијае на судбината, пишува „Катимерини“.
Весникот обележува дека спорот меѓу Атина и Скопје за името во последно време „излегол на преден план откако некои сили се обиделе да го вметнат во предизборните калкулации“, вмешувајќи го посредникот Метју Нимиц, кој имал цел да ги спречи обидите за постигнување договор меѓу двете страни во септември.
Според „Катимерини“, тоа би било директно мешање во предизборниот период во Грција, што со сигурност би го осудило посредништвото на неуспех.


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Baron
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 05:53
Ajde, ajde...Prvo, da gi nateraat da ja priznaat Makedonija pod ustavnoto ime...
Pa setne.......
Makedonija na Makedoncite
Trakija na Bugarite
Epir na Albancite
Egejskite Ostrovi na Turcite
Jonskite ostrovi na Italjanite
A ostatokot, da stane zooloska gradina i cel svet da doagja i da gleda do kade moze homo sapiens da degenerira, kolku nisko moze da padne i do koja merka moze idiotskiot folklor da im gi pere mozocinjata!
A nie, taka, izvesni 'elementi' da izvezeme tamu, da se osigurame deka site ke se doma a ne rastrkani po svetot!
 
A M I N!
 
 


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 12:53
dali nekoj ovde poinaku si gi tokuva rabotite ne znam, ama eve sto pisuva "Kathimeruni:

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_politics_100004_04/06/2007_84091

http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_ell_100006_04/06/2007_84094

i koja privatizacija vo Grcija koga tamu nisto ne bilo opstestveno , osven najvaznite raboti za sekoja drzava koi se vo drzavna sopstvenost.


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 11:28
Тоа што пишува катимурни, нека го окачи мачку о реп!
Битката за името Македонија ја изгубија.
И уште голема серија битки ќе губат, додека не нестанат во историјата.
Wink


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 11:43
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

Тоа што пишува катимурни, нека го окачи мачку о реп!
Битката за името Македонија ја изгубија.
И уште голема серија битки ќе губат, додека не нестанат во историјата.
Wink
 
 
BMRO--- smrt....
E dragi gledachi od vakvi nependeci i nepismeni ke gi izgubime site bitki,,.,
Od ovie sho se palat od 2ooo km oddalechenost od Makedonija....
Abe volu ke ne primet pod FYROM vo nato ... koj ja gubi bitkava??? prosto makedono edno...


-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 11:56
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

]
уште голема серија битки ќе губат, додека не нестанат во историјата
[]



ccc ova duri ni vo naucna fantazija ne moze da se smesti


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 12:07
bogamiLOLLOLLOL

-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 16:39
Се смета дека битката на Грција е изгубено со фактот дека нивната позиција е уназадена.За сите оние кои незнаат која е позицијата на Грција ке го напишам ова - Грците сметаат дека Македонија и Македонците се кај нив но исто така дека Македонците немаат никаква врска со таканареченото славофонско население во Р.Македонија или Егејскиот дел од Македонија,тие сметаа дека со уривањето на името на Р.Македонија ке постигнат некаква федерализација на нашата земја при што по неколку децении и нема да постои.Но ете Р.Македонија ги зајакна меѓународните пријателски врски и доста од земјите на ЕУ и НАТО не признаа под уставното име,Грција е свесна дека и ако влеземе во НАТО како БЈРМ земјите кои не признаа како Р.Македонија ке не ословуваат под уставното име се до исчезнување на името БЈРМ која на крајот ке го користи само ГрцијаWink
Со тоа потполно е точно дека Грците ја губат битката за иметоTongue


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 20:55
Kojznae ... Ne lici bas taka, naprotiv i onie sto veke ja priznaa RM, pocnaa da se obrakjaat so FYROM pod pritisok na grckoto lobi. Edinstveni gubitnici sme nie vo slucajov, ovoj spor mnogu odamna e luksuz za MK.
Onie sto podolgo pametat ke se setat na naredbata na Marsalot: "Prozor mora pasti!". Nitu Prozor padna, nitu pak nekoj od siromaskite partizani ja prezivea taa luda naredba, no toa ne precese nepotrebnoto krvoprolevanje da se predstavuva kako golema pobeda. Ludilo.
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 21:26
Еве го твојот одговор на она " Kojznae" за прв пат еден пратеник во Европскиот парламент ја повика грција да престане со смешното име БЈРМ и да ја признае Македонија под уставното име.Инаку пратеничката е координатор на партијата на зелените од Германија кои се учесници во донесување на сите одлуки во Европскиот парламент.Значи откако се разниша Грчкиот брод и потона во САД сега почна да тоне и во Европската унија.Браво за Македонската дипломатија доколку ова прашање конечно го разрешат и тоа во наша ползаClapClapClapClapClapClapClapClap

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 03:58
Зборувајки за името, дали некој знае зошто цигојнерите цел свет ги призна како грција а никој како таканаречена `елада`?
Поучени од сопственото искуство, сега сакаат и нас де не разнишаат.
Во тоа им помагаат само бугарите. (Тројниот пакт).
 
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 08:44
So tebe e bezpredmetno da se diskutira....
Boogie, vidi od nash aspekt i so trovanjeto na shtelovani informacii vo nashata zemja nie samo imame iluzija deka dobivame....
Where's the catch: Sea ke sme vlegvele navodno vo NATO pod FYROM, toa e chekor, te samoprifakanje na novoto ime (koe i da e) Taka da sme dojdeni do tochka kade treba da izbirame dali nato ili imeto.... Jas sum sepak za vtorovo....Koj bi ne napadnal pa nato da e garant?????
Evo ne napadnaa 2001 pa nato gi vodeshe i sponzorirashe....
Taka da smetam deka NIE ja gubime bitkata preku dnevnopolitichkite i selski izjavi na nashiot vechen drzavnik Branko,(od mojot kraj-sram mi e da kazam)-da bi go brana odnela...... Taa svinja ushte ne znae deka Vlasive gi redat i gi pagjaat site na vlasta denes, a ova mu e chekor za shto podobro da mu se ulize i vo idnite mandati i godini////
Guarantee..........
 
Aj pozdrav zs dijasporava ke se nafurat skroz......
 
KalembarBig%20smile


-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 11:18
Boogie grcite ne smetaat tuku znaat deka navistina del od Makedonija i golem broj makedonsko naselenie se vo Grcija. Grcite znaat deka golem broj proterani makedonci od tie kraevi imaat imot tamu i grcite najveke se plasat od toa koga velat deka nasava Makedonija ima teritorijalni pretenzii.


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 12:58
Originally posted by konjot grom konjot grom напиша:

So tebe e bezpredmetno da se diskutira....
KalembarBig%20smile
 
Ама сеуште не кажуваш зошто твојата циганска братија сите ја признаа како грција а не `елада`...
Ти ја знаеш ли причината за ова нешто?
Или само лаеш кога некој непознат ќе наиде?
Онака по цинцарски?
Просто аромано!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:01
ej sea... moj finti koristish... prosto makedono////
 
zs tvoite shvaleri na makedonkite gi vikaat Albancija a ne Shqiperia???
Germany a ne Doutchland????
I od kade jas cigan... pa jas sum pobel od site na forumov... Garantiram...
I mozam da te kupam so se celiot argatski alat... od kade jas cigan????


-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:07
Do sega...i sega za sega... Makedonija e vo prednost vo pregovorite so imeto, cel svet e protiv grcite ( vklucuvajki gi zemjite od eu, usa ) i nikoj ne vika Makedonija da go smeni imeto, a ako slucajno bide fyrom toa e nasa greska zatoa sto i nie se slozuvame na toa ime t.e. ne e nekoja greska - jebi ga na toa sme se slozile. Ali do kraj na bitkata za imeto ima uste mnogu godini - mislam, taka da... rano e da se kaze koj ke pobedi. I da vlezeme vo Nato kako Makedonija...bitkata ne e zavresena, sleduva vlez vo Eu...pa i od koga ke vlezeme vo Eu ( dokolku vlezeme) i pak ne moze da se kaze deka bitkata e zavrsena, zatoa sto Grcija nikogas ama bas nikogas nema da ne priznae kako R.Makedonija, poradi plasenje od makedonsko pretenje za imotot na makedoncite vo grcija, a toa e golem del od grcija. Znaci sega za sega sme vo mala prednost ( ali makedonceto kako po obicaj znae i da ja izgubi prednosta :)))  )....

-------------


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:20
Неее, нееее.
Предноста ќе ја изгубиме ИСКЛУЧИВО ако дозволиме цинцар или србин да ни чи штити интересите.
Како што пративме турко-србин во име на Македонија во ООН.
И сега што, тој македонски интереси ќе штити или турски?
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:23
srbskite se razbira , ako misleshe na srgjan....
taka da vie makedoncive ke ste sekogash zadnja rupa na sviraloLOLLOLLOL


-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:25
Да ама кој го наместио?
Вашиот Бранко, кој се пише македонец а всушност е ваше говно
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:30
Srgan... pretpostavuvam ke gi brani Mk interesite normalno zatoa sto tuka zivee cel zivot i e makedonec, a i e dosta dobar iskusen politicar.Normalno deka nema da raboti protiv Mk ( osven ako ne e primer zamesana cia ili nekoja druga pojaka drzava-institucija od nas ).
 
Edno prasanje... Konj grom, Kalpazan.... vie kade ziveete ?? makedonci ste ???


-------------


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:31
Jas sum Vlav ama pogolem makedonec od nego, jaz ziveam ovde , toj e pechalbar...

-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:33
Не си македонец ни голем ни мал.
Ти си цинцар..иако се декларираш како македонец на пописите, така ли?
Не е чудо да си се пишал и бугарин за да земеш бугарски пасош.
Тоа би било во склад со вашиот начин на размисливање.
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:33
Zivees ovde, Makedonec si... a nekako ne si bas za Makedonija, i zboruvas kako da ne e tvoja drzava... ???

-------------


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:42

Pa nie sme vi ja dale Krushevskata republika i sega vie volvari ste pogolemi patrioti od nas??? Cel kapital go drzime i se grizime za idninata na zemjava a vie bez pukanata para v gjeb se praijte pozagrizeni...

More ova e i moja drzava i ja sakam


-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: brmm
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 13:44
Ne se pali mnogu... samo prasav zosto taka zboruvas kako da ne e Mk tvoja, a toa sto ja sakas i e tvoja - opravduvam i milo mi e.... A koj dal krusevska rep. i koj ima pari u geb...e druga tema :))...samo me interesirase dali si Makedonec i deka zivees vo Mk i ja sakas... i ok..milo mi e ako e taka.

-------------


Постирано од: venstar
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 14:37
Бутел,

има ли някакво законово основание за претенции към онези имоти? Дали има някакво споразумение между Гърция и Югославия, което регулира този въпрос?

Доколкото знам между България и Турция има споразумение, според което Турция дължи на българите незнам колко милиарда евро компенсации за подобни имоти. Тези пари още не са платени и България има законно основание за претенции (поне така твърдят от партия Атака). Друг е въпросът, че политиците ни или не намират смелост да повдигнат този въпрос (сакън, да не се скараме с Турция) или има някакви законови и процедурни пречки.

Също знам, че и Гърция дължи компенсации на имотите на всички българи, които са напуснали Беломорска Тракия и Егейска Македония и са дошли в България. Но и там въпросът е отворен.

Като оставим емоциите настрана, има ли някакво законово основание за подобни претенции? Има ли някакъв механизъм, който може да се приложи? Предполагам, че наследниците на бежанците трябва да имат някакъв документ за собственост (нотариален акт) за да имат претенции върху точно определен имот. Обаче и това не стига защото преди половин година някакъв румънец извади документи от 18 век, че половин Пирин бил негов. Нашите власти му казаха, че имотните въпроси от турско време са били решени още незнам коя си година и неговия документ няма никаква стойност.

Поздрав,
Венелин


-------------
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)


Постирано од: moira
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 15:16
a be dali ste normalni, se prepukuvate so kreteni koj e pogolem makedonec i dali grcija ja gubi bitkata za imeto. A BE KOGA KE VI BIDE JASNO DEKA NEMA BITKA, NEMA PREGOVORI, DEKA TOA TREBA DA E NASIOT STAV. KOJ KE PREGOVARA BE JAS KAKO KE SE VIKAM. TREBA DA SE NAJDE MAZ I DA IM KAZE DEKANEMA PREGOVORI ZA IMETO. NASETO IME E MAKEDONIJA. A dokolku se ligavime so pregovori nisto ne pravime, Kade se videlo da se osporuva imeto kako licno pa taka i na drzava? Tie sto ne vovlekoa vo ovoj krug na pregovori treba da se isklucat od sekakvi politicki aktivnosti. Zarem ne gledate deka poradi toa sto nie nemame stav za imeto (imame samo onaka za po doma) zatoa no se slucuvaat ovakvi raboti. Nie za se taka, nemame cvrst stav nego poradi NATO integraciite, poradi EU inegraciite, poradi ova, poradi ona celo vreme go krkame stapot. Treba jasno da se kaze deka naseto ime e MAKEDONIJA i deka nema sto da razgovarame , a kamo li da pregovarame. A sto se odnesuva do makedoncite i koj e makedonec i za makedonstinata se vidovme 2001 i se prebrojavme na referendumot.


Постирано од: MIRAVCI
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 21:48
i toa sigurno.


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 06.Јуни.2007 во 23:03
Venstar , nekoi begalci od toj kraj poseduvaat dokumenti , t.e. tapii no poveketo se prebegani taka, bez nisto.

Sega e oformeno zdruzenie kade site sto imaat nekoj imot tamu moze da prijavat , pa preku Strazbur da si gi realiziraat tie svoi prava. Dali ke im bide ovozmozeno da si go dobijat imotot ili ke im bide isplateno vo pari , ne znam tocno.


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 06:20
Originally posted by konjot grom konjot grom напиша:

Pa nie sme vi ja dale Krushevskata republika i sega vie volvari ste pogolemi patrioti od nas??? Cel kapital go drzime i se grizime za idninata na zemjava a vie bez pukanata para v gjeb se praijte pozagrizeni...

More ova e i moja drzava i ja sakam
 
А каде ти е таа република?
Некако не ја гледам!
А капитал не држите туку крадете, преку владата која е ваша.
И затоа верувам дека Македонија (каква што е) е твоја држава. И дека ја сакаш.
Тоа ти верувам!
Ама уште колку време ќе биде твоја, тоа ќе видиме.
Моли Бога да не стане наша, македонска.
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 08:17
????   Epa nenormalen eden jas stvarno ne znam kako so tebe.... dosta be, nemoj ke me napizdish -- cirkuzi ke e po forumov.... Ti si eptem LOLLOLLOL

-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 08:24

Моли Бога да не стане наша, македонска.

Blaze si i na Makedonija...


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 08:27
LOLLOLLOLLOLso vakvi vojvodi i IntelexiLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 16:48
Ne mi e jasno sto ima imeto na drzavata so imotite na egejcite. Grcite ke mora da se soocat so toj problem, nezavisno kako se vika drzavata. Pravoto na imotot sto e odzemen ne moze da se zataska.
 
 


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Baron
Датум на внесување: 08.Јуни.2007 во 03:44
Da, ama za toa ne se zbori vo Makedonija, taka li?
Vie vo Kanada poveke znaete odkolku makedoncite.
Ne li ti e jasno zosto?
Ako nasite postignat da si gi vratat tamu pravata, drzavjanstvata, imotite..Koj dobiva? - Makedoncite..Koj gubi? atinskite cigani..
Koj se grizi vnatre vo Makedonija da ne se pokrevaat tie prasanja, vo interes na grcija? - Jasno....Grko-Cincarskata vlast!
Taa i e do smrt lojalna na svojata ciganska bratija.
Taa i nikoj drug!
Sto poskoro makedoncite se razbudat i ja razberat zabludata vo koja ziveat - podobro za niv.
Jasno e ko bel den!
 


-------------


Постирано од: palasizzl
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 10:28
dzabe zborame protiv grcija koga pak na leto tamu ke idete da mu ja polnete drzavata,ova e vaka oti sme najgolemi lizipicki tie ne ne smetaat za narod a ovie ovcite nasi na odmor u grcka sestra mu e*am ne patriotska


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 11:33

Внимавај на терминологијата.

Не Грција, ами, нели, ГРЧКА!!!
На кој јазик е ГРЧКА?
На македонски? Не мислам!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 12.Јуни.2007 во 17:05

Се разбира дека Грко-цигананата никогаш немале шанси за некаква си „победа“ во врска со името наше. Нивните барања се најпрво НАЈГЛУПАВО нешто на свет. Да ни кажуваат дали ќе се викаме Македонија или не? Ќе ни менуваат име? Хаха! Попрости цигани нема на светов!



-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 00:55
mislish,....a be,....pogledni okolu sebe,....ako ne si kjorav,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Baron
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:03
Sto da pogleda be brza?
Na genetskiot otpad od najdolnite narodi od Evropa i Afrika?
Tie nemaat ni 5% od antickite heleni. Samo go uzurpiraat imeto.
Zatoa, nie treba da barame tie da se vikaat Bivsi Turski Pashalak Yunanistan!
 


-------------


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:04
se e vo gen i kuce od sojjjjjjjjjjj

-------------


Постирано од: Baron
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 01:14
Koga ne prizna Rusija pod ustavnoto ime, ovde ciganite se derea po ulicite:
GAMOTO SLAVOFONO, AGNORISE DIMOKRATIA SKOPIA - MAKEDONIA!
 
(DA TIBAM SLAVOFONITE, JA PRIZNAA SKOPSKATA REPUBLIKA KAKO MAKEDONIJA)
 
OVA E ORIGINALNO OD NIVNIOT "JAZIK"..
 
Posle mesec dva, pak pocnaa da treskaat gluposti za nekakov si tradicionalen prijatel vo Rusija.
 
Na govnata cigojnerski ne im dolikuva na Rusija ni imeto da i go spomenat.
 


-------------


Постирано од: konjot grom
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 12:13
ke kazev nesho ama so ogled na vatrenosta na chlenovite podobro da pochutam......  Samo na onaj gusarski bi go prashal koj se gazdi na se shto vo makedonija raboti???? Zato nepalise kopuk eden , i najlesnoe da si cyber patriotLOLLOLLOL

-------------
onaj adminon ajvanon nek ne se budalit zs veke me mrzit da se zachlenvam....


Постирано од: sensei
Датум на внесување: 13.Јуни.2007 во 13:34
Originally posted by konjot grom konjot grom напиша:

ke kazev nesho ama so ogled na vatrenosta na chlenovite podobro da pochutam......  Samo na onaj gusarski bi go prashal koj se gazdi na se shto vo makedonija raboti???? Zato nepalise kopuk eden , i najlesnoe da si cyber patriotLOLLOLLOL


Kako ne be, gazdi. Tuka so lokalnive mafijashi (citaj Branko) pokradoa se sto mozese i sega si delat procenti.
Ako bea grcite gazdi site ke rabotevme na kasa vo Vero ili vo sivacnica.

Da ti e*am grcite i se grkofilsko.

Otsekogas bile cigani, i cigani ke ostanat. Veke ni samata grcija ne e sopstvenost na grcite. Zapadnjackite multinacionalni korporacii se im iskupuvaa, pa i samite ne se nisto osven nadnicari ili sitni trgovci.


-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 14.Јуни.2007 во 09:07
Originally posted by konjot grom konjot grom напиша:

koj se gazdi na se shto vo makedonija raboti???? Zato nepalise kopuk eden , i najlesnoe da si cyber patriotLOLLOLLOL
 
Неее, неее, грешко на природата!
Не на се што во Македонија работи, ама на СЕТО ОНА, ШТО ГРКО ЦИНЦАРСКИТЕ ГОВНА ОД ТИПОТ НА ГЛИГОРОВ, БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ, ХАРИ КОСТОУ (НЕ КОСТОВ), СТЕРЈО ЗИКУ (НЕ ЗИКОВ), ТАКИ ФИТИ (НЕ ФИТЕВСКИ) И КОМПАНИЈА ИМ ГО ПОДАРИЈА НА СВОИТЕ ЦИГАНСКИ БРАЌА.
 
ПОВТОРУВАМ, ГРК, А УШТЕ ПОМАЛКУ, ОДВРАТЕН ГРКО ЦИНЦАР НЕМА СПОСОБНОСТ ДА ВОДИ БИЗНИС (ОСВЕН ДУЌАНЧИЊА), А НЕ ПАК ДА ВОДИ ЕКОНОМИЈА.
 
ЈУНАНИСТАН ОДРЖУВА НЕКОЈ МИНИМУМ СТАНДАРД, АМД ДОЛЖИ РЕКОРДНИ 65 МИЛИАРДИ ЕВРА!
 
НИКОЈ НЕКА НЕ СЕ ЗАНОСИ, ТОА Е ГЕНЕТСКИ ОТПАД ОД АФРИКА И ЕВРОПА, НЕСПОСОБЕН ЗА САМО-ЕКЗИСТЕНЦИЈА.
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 15.Јуни.2007 во 13:35
Простаци, примитивци, афрички цигани, генетски отпад...тоа сте и тоа ќе останете додека има света и века.
Оррзнати од секој еден нормален народ и држава.
Јас да сум од вашата семка ќе се убијам од срам, не пак да се фалам со `постигањата` на цигано-атињаните и да зборам за просто македоно...
На македонски сајт...ете тоа ти е циганската култура која ја наследивте од цигано атињаните и јазикот кој им го узурпиравте на римјаните...
Срам за целиот човечки род...
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Gusarski
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 08:21
Originally posted by konjot grom konjot grom напиша:

ke kazev nesho ama so ogled na vatrenosta na chlenovite podobro da pochutam......  Samo na onaj gusarski bi go prashal koj se gazdi na se shto vo makedonija raboti???? Zato nepalise kopuk eden , i najlesnoe da si cyber patriotLOLLOLLOL
 
Ако мислиш дека се газди, натрти им се да те из*бат. Е*ате коњот глуп. „Сајбер Патриот“? Па ова е дискусија овде. Дојди у центар пред чичко стоилко да ти кажам, па после ќе бидам уличен патриот нели? Иди у грција е*ате цинцарот глуп
 
Со извинување до сите останати кои го читаат ова.


-------------
Македонија е вечна!


Постирано од: Перун
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 08:47
konjot grom е баниран...
Непочитување на администратор, ширење национална омраза...
а баш сакав да ги заборавам старите гревови...


Постирано од: Baron
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 12:30
Фала к*рцу и Петру Добрњцу!
Други муабети немаше, само просто македоно, па просто македоно, па овчарски ген сме имале....LOL
Не знам кој се занимава со сточарство во последните 11 века!
 


-------------


Постирано од: Tomislav
Датум на внесување: 18.Јуни.2007 во 15:39

Бакојани: Атина не прифаќа директни преговори со Скопје


Атина не го зема предвид американскиот предлогот за директни преговори со Скопје во врска со спорот со името, изјави грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во интервју за весникот „Елефтеротипија“.

Спорот за името, според неа, треба да се решава во рамките на Обединетите нации и тоа со посредство на специјалниот претставник Метју Нимиц.

На новинарското прашање дали САД поставиле рокови за решавањето на овој проблем, Бакојани категорично одговара дека таквите прашања воопшто не се разгледуваат, бидејќи „Грција покажала волја за изнаоѓање на заедничко прифатливо име“.

Грчкиот шеф на дипломатијата посочува дека Грција активно ги поддржува евроатлантските аспирации на државите во регионот, но е во тешка положба, затоа што „една соседна држава демонстрира силна позиција, следејќи практика на иредентистичка пропаганда и презема провокативни дејствија, како што е преименувањето на аеродромот во Скопје“.

„Неопходно е, и другата страна да демонстрира соодветна желба, со цел тоа прашање да биде решено на заемно прифатлив начин, бидејќи тоа влијае на регионалната соработка, двостраните односи и евроатлантската перспектива на соседната држава“, посочува Бакојани.





Постирано од: Baron
Датум на внесување: 19.Јуни.2007 во 11:02
Па, ако се слуша таа, и нејзината бедаста држава, Македонија воопшто ќе ја немаше на картата. Тие со Милошевиќ се беа веќе договориле да си ја поделат, и тоа ќе се случеше, ако Бугарија не се умешаше, во својство на трет потписник од тројниот пакт од 1913.
Ама, ни Дори Баклавата ниту издрканата и `елада` не се прашуваат.
 


-------------


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 23.Јуни.2007 во 13:36
Сега и нив ќе ги размонтираат, како и нивните браќа од Геџованија!LOL LOL LOL LOL LOL

-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: ubav
Датум на внесување: 23.Јуни.2007 во 15:45

MOZAT SITE DA NI GO POPUSAT I VNATRESNI I NADVORESNI NEPRIJATELI SAMO NIE MAKEDONCITE MORA DA SE DRZIME POVEKE ZAEDNO I DA SE POMAGAME I DA SE OTARASIME EDNAS ZA SEKOGAS OD VESTACKIVE MAKEDONCI KOI BOZEM RABOTAT ZA DOBROTO NA DRZAVAVA A USTVARI SE NAJGOLEMI DUSMANI NA SVOJOT NAROD KOGA KE SE OTARASIME OD NIV DRZAVAVA KE ODI NAPRED TIE SE NAJVINOVNI ZA OVAA SITUACIJA VO KOJA SME, KOGA KE SME SITE SLOZNI NIKOJ NE NI MOZE NISTO.A TOJ CINCAROT STO MESTO TOALET H PRST SI STAVA POZADI DA SE IZBRISE POSTO TOALETOT MU E SKAP ,U FORUMOV NE TREBA NIKOGAS DA MU SE DADE PROSTOR DA SEREAngryAngryAngry



Постирано од: LEGENDA
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 01:56

We are English company located in Costa Blanca Spain and we operate SAFE DRIVING TO HOME for our customers. We are interested in candidates which have:
1. valid B driving licence ( international driving licence prefered ) 2. Bulgarian or Romanian passport holders age above 27 3.responsibility and accepting the fact that using alcohol is strictly forbiden !!! 4. under 49 cc moto scuter moped driving skills 5.Moderate english
What will be your duties:1. 8 hours working hours 2. driving our clients with there cars from restorants or bars to there homes and getting back to base with a small scouter which you will put in trunk of there car.3. maximum routes are 15 km ONLY night shifts. 5.Six days working week
What you will get:1.Free accomodation near the Spanish riviera 2.600 euros per month ( guarantied sallary )3.opportunity to get large tips from our clients. 4.lots of free time which will give you opportunity to find second part time job in Spain ( gardening , bar jobs, fruit picking ).5.opportunity for best employees to become our local manager with at least double salary. 6. overtime payed in European standards(10 euros hour minimum )Send us your CV on mailto:dejanelo9@yahoo.com - dejanelo9@yahoo.com



Постирано од: bugar
Датум на внесување: 27.Јуни.2007 во 05:47
E, svasta p***a rodi.
Samo nece pare i volne knjizice!
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 30.Јуни.2007 во 09:53
Шпанциве изгледа веќе цркаваат од мрза, па сега си бараат робови за своите плантажи...
Ајде ишала, еден ден и Фараон да си постават!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 01.Јули.2007 во 09:42
Faraon tie veke si imaat!
Rabotnici im treba..faraonot Huna Karlos si e zdrav i ziv...


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: Makedonski
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 06:34
Originally posted by Tomislav Tomislav напиша:

Aтина не го зема предвид американскиот предлогот за директни преговори со Скопје во врска со спорот со името, изјави грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во интервју за весникот „Елефтеротипија“. ...
 
Grcistava se pravat glupi do stepen na idiotizam.  Grcija DE FAKTO imase odnosi so Republika Makedonija vo vremeto na SFR Jugoslavija, duri i konzulat imaa otvoreno vo Skopje!!!
 
  


-------------
Makedonija na Makedoncite!


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 07:35
Стари цигански дубари..демек не признавале Македонија, како име, посебна нација итн..Ај прашај ги, ако не сме македонци, што сме тогаш? И самите не знаат, дали сме грци, бугаи, срби или нешто друго?
Поради `итроштините` на бившите грчки влади, и не знаат што да кажат! Оти, како и јас, така и тие, убаво си знаат дека немаат одговор. И дека ќе паднат во нови и нови контрадикции!
А тие што се? Секоја година измислуваат нови имиња за самите себе, те, елини, те грци, те византоу, те ромеи, те дорјанци...
А тие се обични сарацени, афричко мигрирано племе на балканот, каде што се измешале со домородните цигани и албанци особено во атинскиот регион!
Ете, тоа се, и ништо повеќе, нити биле, ниту некогаш ќе бидат. Бати тоа семката цигано-сараценска!
 
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 11:13
grchinjata ,..nishto ne gubat,...LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 05.Јули.2007 во 11:24
Aaaa, ne!
Onoj što nema ništo, nema ni što da gubi...LOL


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 03:14

По примерот на НАТО и Европската унија воведува фуснота за името. За почеток ќе се применува преку Европската агенција за реконструкција во Скопје, во проектите на кои работат македонските организации и експерти.

По нивната реакција, дека обраќањето со ФИРОМ е навредливо, Агенцијата донесе одлука во документите да пишува Македонија, а со фуснота да се објасни ставот на ЕУ дека земјава ја признава како Поранешна Југословенска Република Македонија.

Првата реакција за претходното навредливо однесувањето на ЕАР дошло откако во извештајот на невладината АДИ од Гостивар биле променети не само името Македонија, туку и цитати од македонскиот устав.

„Не може Европската агенција за реконструкција, односно нејзините службеници, да ме принудуваат да менувам во текстот наместо Македонија Поранешна Поранешна Југословенска Република Македонија, наместо Македонци поранешни југословенски македонци, некои работи донесени во апсурд“, изјави Малевска,.

Но, европските институции не се единствениот виновник за ова ситуација, смета Малевска.

„Секоја власт која не сака да се зафати со ова непопуларно прашање да го реши, не оставаат нас граѓаните, не оставаат нас од невладиниот сектор, сами да се справуваме со многу непријатни ситуации“, додаде Малевска.

Откако реакцијата на професорот Малевска била објавена на вебсајтот „Нова балканска политика“ за ставот на ЕК во врска со името Македонија, прашање во Европарламентот поставил и шпанецот Микел Арујо од „Европска слободна алијанса“. Арујо досега не добил никаков одговор.

За Европската агенција за реконструкција, решението кое македонските партнери ќе можат да го користат уставното име, а Европската агенција за реконструкција ќе може да дава дополнителни објаснувања дека не го прифаќа, е добар компромис за Македонија.

За дел од невладиниот сектор се работи за нарушување на нивниот дигнитет.

Иако се уште не може да се предвидат грчките реакции, дипломатите во Скопје сметаат дека оваа формула би можела да биде еден од урнеците и за идната комуникација на Македонија со институциите на Европската унија.



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: CVETKO
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 10:56
gubat grcite mnogu zatoa tolku zapinjaat da ne ne priznaat im e strav deka ke izlezat na povrsina site gnasotii sto ni gi imaat praveno baska koga togas ke se otvori i prasanjeto za teritoriite sto ni gi imaat zemeno toa prasanje i najvise gi plasi zosto toa ne e zatvoreno, imotite na nasive sto treba da gi vrakaat,ako ne priznaat istorijata nema da moze taka lesno da si ja prisvojuvaat ima premnogu otvoreni prasanja kade sto tie gubatBig%20smile 


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 11:12
Тие не сметаат за бугари. Ама, и да сме бугари, пак (како бугари) имаме свои права пред Европа и светот.
Нашата политика треба да е...баталете дали сме македонци, бугари или турци ако сакате, вратете ни ја Егејска Македонија која илегално ја држите уште од 1913, војни репарации, одговорност за страшен геноцид, понижувања и пљачки.
А нашие запнале името па името...Треба да ни стане јасно, дека со името имаат проблем сако грците и нивните евро сојузници (Иако не сите).
Со остатокот од светот, немаме таков проблем.
Тоест, да пристанеме да се викаме БЈРМ (Бевме под Југославија 70 години), се додека тие да се викаат Бивша Турскка Провинција Јунанистан. (Тие беа под Турско преку 500 години, па ти види!)
Кога ќе не примат во НАТО и ЕУ, да им ставиме ние нив фуснота, дека ги признаваме само како Јунанистан!
 
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Makedonski
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 21:11
Politikata nikako ne treba da e "batalete dali sme Makedonci...vratete ni ja egejska Makedonija".  Naprotiv,  treba da e - Makedonci sme! - i nikako ne treba da se bara "vrakjanje" na "Egejska Makedonija" tuku primenuvanje na pravata vo koe e vrakjanje na zemjata na vlasnicite Makedonci. 
 
Tuku ja viknale nazad ambasadorkata na objasnuvanje, koja za volja na vistinata javno kazha nekolku mnogu povolni izjavi za nas.  A malku nekoj ambasador se opushti i ja prifati vistinata/realnosta, vednash odat na korekcija.  Ako, samo taka neka pochnat da se glodaat megju sebe...


-------------
Makedonija na Makedoncite!


Постирано од: Makedonski
Датум на внесување: 07.Јули.2007 во 23:25
Atinskite cigani prodolzuvaat da se proseruvaat.  Idejata e da ne prikazhat kako stranata koja go prekrshuva dogovorot, iako e obratno. A od Republika Makedonija - molk.....Confused
 
Грците против и како ПЈРМ во НАТО

Градоначалникот на Солун, Папагеоргопулос и неговите колеги од други градови му предлагаат на Европскиот парламент да усвои резолуција со која ќе оневозможи Македонија да влезе во евроатлантските институции пред да се најде заеднички прифатливо решение за името

Македонија не треба да влезе во евроатлантските институции пред да се најде заеднички прифатливо име за државата, велат Василиос Папагеоргопулос, градоначалникот на Солун и неговите колеги од другите градови на „грчкиот дел на Македонија“ во предлог-резолуцијата што ја испратија до Европскиот парламент (ЕП). Бриселски извори велат дека грчките националисти се против Македонија да влезе во НАТО дури и под референцата.

Писмото на градоначалниците е испратено во пресрет на усвојувањето на извештајот за Македонија на пленарната сесија на ЕП во Стразбур во идната недела.

- Во оваа резолуција што ви ја испраќаме ја изразуваме нашата одлука да ги браниме нашето име и светите симболи, преку неа го изразуваме нашето противење за зачленување на ПЈРМ во евроатлантските институции пред да биде најдено заеднички прифатливо име за нашата соседна држава - се вели во писмото испратено на адреса на европарламентарците.

Во резолуцијата на грчките градоначалници се осудува обидот на „ПЈР Македонија да ја фалсификува историјата и да ги узурпира симболите и културното наследство на нашата Македонија“. Тие сметаат дека Скопје не придонесува за хармонизирање на односите и продолжува со провокации на сите нивоа „систематски нарушувајќи ја Привремената спогодба од 1995 и одлуките на Советот за безбедност на ОН, додека истовремено одбива да соработува во потрагата по заеднички прифатливо решение во однос на името“, стои во резолуцијата.

Според нив, нашата земја ја отфрла раката на пријателство што Грција ја подава со тоа што игра водечка улога во европската перспектива на балканските држави, го одбира патот на конфронтација и „заборава дека нејзината евроатлантска перспектива е директно поврзана со грчките политички и државни институции“, велат градоначалниците.

Конечно, тие ги повикуваат грчката држава, медиумите, политичките партии и сите Грци активно да ги поддржат грчките права што се потпираат врз историски документи. Нивниот повик е упатен и до меѓународната заедница, сериозно да се зафати со овој проблем и да „најде директно решение во согласност со мандатот што го дава историјата“, вели резолуцијата.

Според бриселски дипломатски извори, ваквата реакција не е изненадување во пресрет на изборите во Грција, кои можеби ќе бидат предвремени и наместо во март 2008, ќе се одржат есенва, но пред се' во пресрет на поканата што Македонија ја очекува за членство во НАТО.

Според дипломати во Брисел, кои инсистираат на анонимност, Атина станува се' посериозна во своите најави за блокада во евроатлантските институции.

- Националистичките кругови во Грција стануваат се' погласни барајќи од грчката влада јавно да каже дека ќе стави вето врз членството на Македонија во НАТО дури и под референцата ПЈРМ - истакнуваат тие.

Официјално, тоа во Брисел никој не го признава, меѓутоа јавна тајна е дека Грција ја користи секоја можност да го афирмира својот став околу името во надеж дека притисокот ќе ја натера Македонија да направи чекор во грчка насока.

Светлана Јовановска  Наша дописничка од Брисел

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=07D0873DB3F86F41B7DCCF08F59030DE - http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=07D0873DB3F86F41B7DCCF08F59030DE


-------------
Makedonija na Makedoncite!


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 12:34
Па што друго очекувавте од цигано атињаните?
Да не поддржат?
Инаку, идеата ми беше, дека треба да им се каже на циганио атињаните, дека, не е нивна работа кои сме и како се викаме.
Како што не е наша работа да разглабаме на светот дека тие, без каква и да е научна основа, ја узурпираат античката хеленистичка цивилизација (балканската цивилизација од античкиот период), која ни припаѓа и нам, и на илирите и на ерменците, ама, никако на циганите кои се доселија од Африка во време на средниот век.
Да им се каже, дека ние сме (едни од) хелените, а тие се сарацени, мешани со отпадот од римските легионери.
Ама, нашите не го велат тоа...ЗОШТО?
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Јули.2007 во 18:46
tie tvoi cigani ,...se edna od najpoznatite zemji na planetava,..a i najposeteni,...ama,iako se "zalepeni"za  tebe,..za tebe retko koj obichen chovek chul,....zatoa ,shto i da 'tresesh"nemash nishto da istresesh,.......i znachi,..ti imash vrska so antichkite makedonci,...a,tie nemaat nikakva so starite grci,....LOLLOLLOLLOL,...stvarno,...mameto nivno tursko selgjuchko,...shto napraivte od narodov.AngryAngry,.....LOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 01:13
ГРЦИЈА ДА ГО СМЕНИ ИМЕТО ВО ГРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА


Поранешен дипломат со предлог - Грците да ја користеле “македонската формула“ за решавање на спорот со името. Американецот со грчко потекло, Крис Паркас, поранешен американски офицер за надворешни работи на Балканот, во најновото издание на неделникот “Greek news“, им предлага на властите од Атина да го искористеле македонското искуство, според кое полека но сигурно - повеќе од половина од земјите во светот не признаа под уставното име. Паркас предлага Грција да го сменела името во Грција - Македонија, а потоа и во ќошот од знамето да го додаделе сонцето на Вергина. Според теоријата на Паркас, ова ќе ги принудело Меѓународната заедница и Обединетите нации да ја признaеле Грција под новото име, а Македонија да го смени уставното. Вака ќе го сочувале и симболот на Вергина, само за грчка употреба.
Со овој потег, предвидува поранешниот дипломат, ние, конечно, ќе сме престанеле со атакот врз 4 милениумската грчка историја. Главниот успех, според планот, Грците ќе го добиеле со заедничка одлука во американскиот Конгрес, во која САД би го признала грчко-македонскиот идендитет, како и ексклузивитетот врз Александар Македонски.
Во контекст на ова, по паранојата која во Грција ја предизвика преименувањето на скопскиот аеродром Петровец во Александар Велики и притисоците кои Атина ги изврши врз Македонија, министерот за транспорт и врски Јанакиески денеска дециден, дека новото име на аеродромот нема да се менува.
- Не го ставивме името за да го промениме - изјави министерот Миле Јанакиевски.
Во меѓувреме на отчет во Атина, се уште е грчката амбасадорка во Македонија Теодора Гросомандиу, која шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, времено ја отповика од должноста во Скопје поради изјавата дадена за “Financial times“ - во која, според Гросомандиу, името на Македонија полека станува светска реалност.


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: bugar
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 04:42
Najpravilno e da se vika Junanistan.
Pod toa ime bila poznata vo blok niz 500 godini...
Setne, ja izmislija "Elada", se razbira, so pretenzii kon helenizmot.
So pomos na anglo-amerika (sojuznicite), donekade uspejaa.
Ako tie mozat da kazuvaat na cel svet deka ne sme makedonci ami nesto drugo, togas i nie imame pravo niv da gi razoblicime.
Samiot nivni gen, po spansko-francuskite naucnici e identicen so genot na saracenite kako i so etiopskite pleminja. Tuka, lazenje - NEMA...
Nie sme etnicki makedonci, a, etnicki grci ili "elini" - NEMA...Ima, cigani od Junanistan, toest, cigano-atinjani!
 


-------------
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)



Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 05:04
E, ubo vikas, ama nakako mi lici deka makedoncite se ebanata stranka ...LOLLOL

-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: Вини Пу
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 08:48
nemoj da mislite deka provociram.... ama stvarno li e tolku bitno koja nacionalnost si vo 21 vek????   mislam vo procesov na unifikacija na Evropa ??? i veke vo postoenjevo na America????
 
 
Pozdrav


-------------
крв, сузе и зној то је Балкан мој


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 09:45
bitno e,....ne e vazno shto si eben do koska ,...bitno e shto  si makedonec,...Big%20smile

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Вини Пу
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 09:49
LOLLOLLOL  vidissh brza ; i jas se dumav... ako sme na ratna sekira, za mnogu temi jas i ti mislime slichno.....
 
Pozdrav od OhridBig%20smile


-------------
крв, сузе и зној то је Балкан мој


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 10:36
hahahah,...,a,be ohrid,...raging,...lord,....hahahahahBig%20smileClap

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 10:39
Важно е, барем за мене...Можам да бидам се, ама атински циган или, не дај Боже, некаков мрсен грко цинцар...поарно би се убил нега да живеам како припадник на одвратно племе од кое цел свет се гади.
Јас сум македонец!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 10:46
a,jas sum ,...chovek,....aj sega da vidime,...

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 10:50
аЈ ДА ВИДИМЕ ДЕ!


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 10:54
imash pravo,...ne mozat chovecite ,..so makedoncite,...LOLLOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 12:39
Нивниот бедасти расизам и слепа вера во нивната смешна `нација` навистина немаат граници.
Сепак, во глупоста и заслепеноста со дефектните им гени, само мрсните грко цинцари можат да им конк*рираат.
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Nee*amAnderskor
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 15:54
Originally posted by brza brza напиша:

bitno e,....ne e vazno shto si eben do koska ,...bitno e shto  si makedonec,...Big%20smile
 
 
Trti do smrti !!!
 
LOLLOLLOLLOLLOL


-------------
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Јули.2007 во 16:07
LOLLOLLOL


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 09:36
Бре, се скинав од смеење!
Многу си бил духовит бе брза, сигурно јадеш калодонт!?
LOL


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 10:01

„Голема Грција“ виси на многу јавни ѕидови

Атина реагира на картата на „Голема Македонија“, но молчи за Историската карта на Грција отпечатена од Парламентот, во која се вклучени делови од Турција и од Албанија, а некои топоними во Македонија се напишани на грчки јазик, реагира Виножито

Додека грчката влада постојано зборува за „експанзионистичка пропаганда на Скопје против нашата држава“, никој не се потрудил да зборува за однесувањето на Грција, реагира партијата Виножито. Повод за ваквата реакција е Историската карта на Грција, која во 2000 година ја отпечати грчкиот Парламент. На картата има легенда „Обединувањето на Грција“.

Виножито, партијата што ги претставува Македонците во Грција, посочува дека на таа карта дел од територијата на Република Турција е претставена како дел од „унитарниот грчки свет“. Станува збор за територијата во Мала Азија околу Смирна, источна Тракија, островите Имврос и Тенедос, кои на картата се претставени како грчки територии.

„Се разбира, националистите и криптонационалистите во нашава држава би можеле да се правдаат, тврдејќи дека картата не е експанзионистичка, туку ја опишува реалната состојба на теренот по Севрскиот договор од 1920 година. Слична аргументација може да користи и секој Македонец националист тврдејќи дека Бук*решкиот мировен договор од 1913 година и познатата карта од делењето на македонската територија помеѓу трите држави не претставуваат експанзионистичка пропаганда, туку опишување на реална состојба во едно реално време. Значи, која е суштинската разлика помеѓу насловите Историска карта на Грција (1920) и Историска карта на Македониј“ (1913)?“, прашуваат од Виножито.

На истата карта просторот на јужна Албанија е наречен Северен Епир, а се вклучува и Кипар.

„Чудото со гореспомената карта е тоа дека ‘украсува’ голем број административни згради во Грција како што се општи простории, полициски станици, па дури и грчки амбасади во странство. На картата се оди до таму да се користат грчките називи Монастирио и Стромница за Битола и Струмица, кои се на територијата на Република Македонија“, истакнуваат од Виножито во реакцијата.

Тие додаваат дека грчката дипломатија ги изостави и аргументите за „културното наследство на Грција“, „крадењето на името Македонија од Скопје“ и сличните несериозни аргументи, кои биле дочекани со иронична насмевка од странските соговорници.

„За жал, нашата дипломатија се обидува втор пат да стане жртва на разни Кофосовци, Мерцосвци, Самарасовци и други предводници на антимакедонската кампања од 90-тите, кои со помош на регрутирани ‘научници’ наголемо се насочуваа кон темата за ‘експанзионизмот на соседната држава’, заборавајќи дека нашата куќа е веќе ‘извалкана’ со такви ‘ѓубриња’. Се издаваат двојазични изданија со карти на ‘Голема Македонија’ за да ги користи грчката дипломатија, а ‘кутрите’ немаат помислено на стотиците карти во грчките учебници што пропагираат грчки иредентизам кон соседите, карти што не се наоѓаат само во грчките учебници, туку и во изданија на највисоките тела на грчката држава“, реагираат од Секторот за политичка антропологија на Виножито.



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 09:49
Тие си живеат во еден друг свет, свет во кој елините се сред цивилизација а сите други се диви племиња...
Само, за жал, не му кажуваат на својот, нели, `народ`, дека сегашните цигани кои живеат таму немаат никаква врска со елините или со византија!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 10:50
a,ti demek si chedo na antichkite,...LOLLOLLOLLOL,....tuku ,..samo ,da znaesh kolku e vkusen kalodontot,...probaj ,...so zborovi ne se opishuva,...LOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 14.Јули.2007 во 13:30
CCCCCCC OUI JA GUBAT YES SI DAAAAAA Big%20smile ZA SREKA VO NESREKA


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 13:34
Originally posted by brza brza напиша:

a,ti demek si chedo na antichkite,...LOLLOLLOLLOL,....tuku ,..samo ,da znaesh kolku e vkusen kalodontot,...probaj ,...so zborovi ne se opishuva,...LOLLOLLOL
 
Каков антички те спопаднал бе брза...
Јас сум славјанин, и сум горд на тоа..
И тоа славјански расист!
Ти знаеш ли дека додека ние не дојдовме на балканот, уште живееле лавови? Ама, ние и нив ги изедовме.
Ние тија античките ги пикнавме во мишја рупа, како сега што ќе пикнеме и аљабањците, цинцареската и остали пробисвети низ Македонија
 
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 13:38
e,sega veke nishto ne mi e jasno,...ili si antichki ,..ili sloven,...ant,...taka gi vikale starite sloveni,..

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 13:40
Не, грешка си..јас сум од групата `Венеди` а не од `Антите`...
Дека не ти е јасно, тоа е евидентно!
 


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 13:56
hahahah,...ima tuka shto ne im e jasno,...ama,ne sum jas toj,....inache,...jas sum mongol,....kolku shto si ti toa shto vikash,....LOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Јули.2007 во 14:02
inache,...na grchinjata ne mozesh da im s fatish ni za maliot prst,....ako na edna osum pati pogolema turcija ne im se davaat ,..pa ,tebe ke ti se dadat,..LOLLOL,....ke gi pobedish vo bitkata za tvoeto ime,a?,...ajde bogati,...da ne e zalosno ,..ke bide smeshno,...ili e obratno vo ovoj sluchaj,...koj znae?,...LOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Galimatijas
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 03:58
Daaa, nim nikoj nisto ne im moze, neli?
Sila se tie be, na mrtvoga nemca nozeve su vadili!
Bati toa ciganite odvratni !
Na cel svet mu se za prismev, crni ko gjavoli, smrdat na luk....koga ke vlezam vo tramvaj mozam da gi namirisam na 20 metra!
 
A kolku ke mu se davaat na turcinot, pocekaj onoj klovnot sto sedi vo bakingamskata palata da rikne pa ke vidis!
Wink


-------------
Sve je sranje
I pisanje je sranje, ako si okrenut prema vetru...
I kako god se okrenuo, dupe ti je pozadi...
MAO


Постирано од: MoNiKa
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 11:57
SLOVENITE NA NEKOJ NACIN SE KLET NAROT ANITICKITE MAKEDONCI GI PADILE OT GRAT NA GRAT I TIE IZBEGALE U SOLON I NEMOZELE DA GO POKORAT TOJ GRAT ODNOSNO ANTICKITE MAK SE SEGA VO SOLUN JASNO ?


Постирано од: монте кристо
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 12:14
Monika nauci da pisuvas malku od malku makedonski aman  ,  ne bi bilo loso  da koristis i interpunkciski znaci , za da ne izgledas nepismeno . Inaku mojot stav na temava e deka grcite SIGURNO JA GUBAT BITKATA , cacko konopiski bese vo pravo - ke gi fatime na kondicija LOL

-------------
во овие години што следат , ќе видиме дали европа и христијанството ќе се спасат . И ТИ !!! можеш да помогнеш . ОД НАС СИТЕ ЗАВИСИ .


Постирано од: Калпазан
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 13:31
Taka e hektor...
Clap


-------------
Македонија - Моја Дежела


Постирано од: brza
Датум на внесување: 16.Јули.2007 во 13:35
LOLLOLLOL,.,...podobra definicija od ovaa nema,...LOLLOLLOLLOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Popi
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 15:07
Уредникот на списанието "Нова Европа", Александрос Коронакис во дописот испратен до македонскиот абасадор, Блерим Река во мисијата на Европската унија земјава ја нарекува Македонија, односно не ја користи привремената референца ФИРОМ како што тоа го прават официјалните грчки претставници. Во дописот се вели: "Мисија на Македонија во ЕУ".

Инаку, Нова Европа е неделник на европската десница. Седиштето е во Грција, а весникот има дописништво и во Брисел.
 
 
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4D0C7BAECC5DBF459F559F60E3B1EBD6 - http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4D0C7BAECC5DBF459F559F60E3B1EBD6
 
 
Ama se zboruva deka Aleksandros bil Makedonec po poteklo, t.e. deka vistinskoto ime mu bilo Aleksandar Korunoski. среќа
 
 
 
 


Постирано од: novace
Датум на внесување: 09.Мај.2009 во 15:15
Originally posted by Popi Popi напиша:

Уредникот на списанието "Нова Европа", Александрос Коронакис во дописот испратен до македонскиот абасадор, Блерим Река во мисијата на Европската унија земјава ја нарекува Македонија, односно не ја користи привремената референца ФИРОМ како што тоа го прават официјалните грчки претставници. Во дописот се вели: "Мисија на Македонија во ЕУ".

Инаку, Нова Европа е неделник на европската десница. Седиштето е во Грција, а весникот има дописништво и во Брисел.
 
 
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4D0C7BAECC5DBF459F559F60E3B1EBD6 - http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=4D0C7BAECC5DBF459F559F60E3B1EBD6
 
 
Ama se zboruva deka Aleksandros bil Makedonec po poteklo, t.e. deka vistinskoto ime mu bilo Aleksandar Korunoski. среќа
 
 
Не се чудите..тоа се работи поради кои ние не треба воопшто и да се радувама..оти за сите нормални лкуѓе..тоа и не е очекувано да биде сторено поинаку..
И доказ дека „премудриве„ наши (досегашни) владетели..поради вградената им-покорност кон секој насилник и сатрап..само тоа и го правеа..она што им е генетски вградено во душчката нивна и свитканата-им секидневно кичма..односно безр`бетниците фиромски..
Штом ги видите билокаде и да се..ВЕДАШ можете да ги препознаете..по суратот..и „КИЧМАТА„ нивна..
намигнување


-------------
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk