IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ја губат ли грците битката за иметo?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ја губат ли грците битката за иметo?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 12:58
Originally posted by konjot grom konjot grom напиша:

So tebe e bezpredmetno da se diskutira....
KalembarBig%20smile
 
Ама сеуште не кажуваш зошто твојата циганска братија сите ја признаа како грција а не `елада`...
Ти ја знаеш ли причината за ова нешто?
Или само лаеш кога некој непознат ќе наиде?
Онака по цинцарски?
Просто аромано!
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:01
ej sea... moj finti koristish... prosto makedono////
 
zs tvoite shvaleri na makedonkite gi vikaat Albancija a ne Shqiperia???
Germany a ne Doutchland????
I od kade jas cigan... pa jas sum pobel od site na forumov... Garantiram...
I mozam da te kupam so se celiot argatski alat... od kade jas cigan????
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:07
Do sega...i sega za sega... Makedonija e vo prednost vo pregovorite so imeto, cel svet e protiv grcite ( vklucuvajki gi zemjite od eu, usa ) i nikoj ne vika Makedonija da go smeni imeto, a ako slucajno bide fyrom toa e nasa greska zatoa sto i nie se slozuvame na toa ime t.e. ne e nekoja greska - jebi ga na toa sme se slozile. Ali do kraj na bitkata za imeto ima uste mnogu godini - mislam, taka da... rano e da se kaze koj ke pobedi. I da vlezeme vo Nato kako Makedonija...bitkata ne e zavresena, sleduva vlez vo Eu...pa i od koga ke vlezeme vo Eu ( dokolku vlezeme) i pak ne moze da se kaze deka bitkata e zavrsena, zatoa sto Grcija nikogas ama bas nikogas nema da ne priznae kako R.Makedonija, poradi plasenje od makedonsko pretenje za imotot na makedoncite vo grcija, a toa e golem del od grcija. Znaci sega za sega sme vo mala prednost ( ali makedonceto kako po obicaj znae i da ja izgubi prednosta :)))  )....
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:20
Неее, нееее.
Предноста ќе ја изгубиме ИСКЛУЧИВО ако дозволиме цинцар или србин да ни чи штити интересите.
Како што пративме турко-србин во име на Македонија во ООН.
И сега што, тој македонски интереси ќе штити или турски?
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:23
srbskite se razbira , ako misleshe na srgjan....
taka da vie makedoncive ke ste sekogash zadnja rupa na sviraloLOLLOLLOL
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:25
Да ама кој го наместио?
Вашиот Бранко, кој се пише македонец а всушност е ваше говно
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:30
Srgan... pretpostavuvam ke gi brani Mk interesite normalno zatoa sto tuka zivee cel zivot i e makedonec, a i e dosta dobar iskusen politicar.Normalno deka nema da raboti protiv Mk ( osven ako ne e primer zamesana cia ili nekoja druga pojaka drzava-institucija od nas ).
 
Edno prasanje... Konj grom, Kalpazan.... vie kade ziveete ?? makedonci ste ???
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:31
Jas sum Vlav ama pogolem makedonec od nego, jaz ziveam ovde , toj e pechalbar...
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:33
Не си македонец ни голем ни мал.
Ти си цинцар..иако се декларираш како македонец на пописите, така ли?
Не е чудо да си се пишал и бугарин за да земеш бугарски пасош.
Тоа би било во склад со вашиот начин на размисливање.
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:33
Zivees ovde, Makedonec si... a nekako ne si bas za Makedonija, i zboruvas kako da ne e tvoja drzava... ???
Кон врв
konjot grom Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Afghanistan
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konjot grom Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:42

Pa nie sme vi ja dale Krushevskata republika i sega vie volvari ste pogolemi patrioti od nas??? Cel kapital go drzime i se grizime za idninata na zemjava a vie bez pukanata para v gjeb se praijte pozagrizeni...

More ova e i moja drzava i ja sakam
Кон врв
brmm Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1437
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brmm Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 13:44
Ne se pali mnogu... samo prasav zosto taka zboruvas kako da ne e Mk tvoja, a toa sto ja sakas i e tvoja - opravduvam i milo mi e.... A koj dal krusevska rep. i koj ima pari u geb...e druga tema :))...samo me interesirase dali si Makedonec i deka zivees vo Mk i ja sakas... i ok..milo mi e ako e taka.
Кон врв
venstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Јуни.2006
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај venstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 14:37
Бутел,

има ли някакво законово основание за претенции към онези имоти? Дали има някакво споразумение между Гърция и Югославия, което регулира този въпрос?

Доколкото знам между България и Турция има споразумение, според което Турция дължи на българите незнам колко милиарда евро компенсации за подобни имоти. Тези пари още не са платени и България има законно основание за претенции (поне така твърдят от партия Атака). Друг е въпросът, че политиците ни или не намират смелост да повдигнат този въпрос (сакън, да не се скараме с Турция) или има някакви законови и процедурни пречки.

Също знам, че и Гърция дължи компенсации на имотите на всички българи, които са напуснали Беломорска Тракия и Егейска Македония и са дошли в България. Но и там въпросът е отворен.

Като оставим емоциите настрана, има ли някакво законово основание за подобни претенции? Има ли някакъв механизъм, който може да се приложи? Предполагам, че наследниците на бежанците трябва да имат някакъв документ за собственост (нотариален акт) за да имат претенции върху точно определен имот. Обаче и това не стига защото преди половин година някакъв румънец извади документи от 18 век, че половин Пирин бил негов. Нашите власти му казаха, че имотните въпроси от турско време са били решени още незнам коя си година и неговия документ няма никаква стойност.

Поздрав,
Венелин
Всичко изпитвайте,
дръжте доброто!
(1 Сол. 5:21)
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 15:16
a be dali ste normalni, se prepukuvate so kreteni koj e pogolem makedonec i dali grcija ja gubi bitkata za imeto. A BE KOGA KE VI BIDE JASNO DEKA NEMA BITKA, NEMA PREGOVORI, DEKA TOA TREBA DA E NASIOT STAV. KOJ KE PREGOVARA BE JAS KAKO KE SE VIKAM. TREBA DA SE NAJDE MAZ I DA IM KAZE DEKANEMA PREGOVORI ZA IMETO. NASETO IME E MAKEDONIJA. A dokolku se ligavime so pregovori nisto ne pravime, Kade se videlo da se osporuva imeto kako licno pa taka i na drzava? Tie sto ne vovlekoa vo ovoj krug na pregovori treba da se isklucat od sekakvi politicki aktivnosti. Zarem ne gledate deka poradi toa sto nie nemame stav za imeto (imame samo onaka za po doma) zatoa no se slucuvaat ovakvi raboti. Nie za se taka, nemame cvrst stav nego poradi NATO integraciite, poradi EU inegraciite, poradi ova, poradi ona celo vreme go krkame stapot. Treba jasno da se kaze deka naseto ime e MAKEDONIJA i deka nema sto da razgovarame , a kamo li da pregovarame. A sto se odnesuva do makedoncite i koj e makedonec i za makedonstinata se vidovme 2001 i se prebrojavme na referendumot.


Изменето од moira - 29.Јуни.2007 во 15:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.