IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈ САКА ДА БИДЕ МУСЛИМАН?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈ САКА ДА БИДЕ МУСЛИМАН?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 31>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 00:33
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Abe vrsat agitacija za da ne se osecaat krivi za toa sto pred nekoe
vreme ne mnogu odamna od istoriski aspekt tie ja predale hristovata
vera ja izdale i sega za da si ja smirat sovesta tuka prodavaat hmmmm
evtini trikov ..... 
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

znaes kako velat ... sekoj si ja nosi svojata vina ... opravduvanje mozebi i ima .... a dokolku sakaat nazad , nema nisto protiv ... hristijanstvoto prostuva .... ne kaznuva .....
ох Tempo edinstveniot fakt za koj sme ja smenale verata e zatoa sto taa sto sme ja imale ne vredela za nisto, pa fala bogu sto sme go napravile najdobriot izbor.големо%20гушкањеголемо%20гушкањеMiroslav za tebe e sve kazano, ne vredi laf da se trosi za tvoite  nebuloziплазење


Ajde be pa kako posle vekovi i vekovi naednas vi tekna da ja menjate verata, deka ne vredela nisto i tn,,, ma nemoj ..... istorijata veli i sekogas ce bide taa sto ce ve podseca na toa deka verata ste ja prodale za materijalna korist toa fakt ..... a ti sega ne mi se pravi nekoj golem vernik ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 01:07
Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.Sekoj ima pravo na svoj izbor,kako i kon shto ke veruva ,samo ALLAH e eden i edinstven za site,a obicaite se razlicni.I Mojse i Adam i Isus i Muhamed i t.n se negovi pengamberi(pratenici) za da ja kazat negovata volja i da ne izvadat na prav pat nas tupacite.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 13:06
Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.Sekoj ima pravo na svoj izbor,kako i kon shto ke veruva ,samo ALLAH e eden i edinstven za site,a obicaite se razlicni.I Mojse i Adam i Isus i Muhamed i t.n se negovi pengamberi(pratenici) za da ja kazat negovata volja i da ne izvadat na prav pat nas tupacite.


Hmm prvo velis deka islamot e prav pat a potoa velis deka site se isti, togas zasto da se menuva verata od materijalni pricini???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 17:17
Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.

Сериозен си за ова или имаш печатна грешка...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 17:25
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.

Сериозен си за ова или имаш печатна грешка...?


Dobro de pecatna greska no pravilno veruvanje ne se sopkaj na slamka

ostajgi brate BUGS ne se zamaraj dojdi na forum www.islamski-centar.org kade sto mozes da si pocituvan i dobredojden

Изменето од zakon sam - 06.Јуни.2008 во 17:27
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 17:43
Originally posted by zakon sam zakon sam напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.

Сериозен си за ова или имаш печатна грешка...?


Dobro de pecatna greska no pravilno veruvanje ne se sopkaj na slamka

ostajgi brate BUGS ne se zamaraj dojdi na forum www.islamski-centar.org kade sto mozes da si pocituvan i dobredojden



Eve da ja popravime pecatnata greska na bratot Bugs.. Islamot e cistota, edinstveniot i praviot pat do ALLAHOVITE porti na DZENETголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 17:47
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Abe vrsat agitacija za da ne se osecaat krivi za toa sto pred nekoe
vreme ne mnogu odamna od istoriski aspekt tie ja predale hristovata
vera ja izdale i sega za da si ja smirat sovesta tuka prodavaat hmmmm
evtini trikov ..... 
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

znaes kako velat ... sekoj si ja nosi svojata vina ... opravduvanje mozebi i ima .... a dokolku sakaat nazad , nema nisto protiv ... hristijanstvoto prostuva .... ne kaznuva .....
ох Tempo edinstveniot fakt za koj sme ja smenale verata e zatoa sto taa sto sme ja imale ne vredela za nisto, pa fala bogu sto sme go napravile najdobriot izbor.големо%20гушкањеголемо%20гушкањеMiroslav za tebe e sve kazano, ne vredi laf da se trosi za tvoite  nebuloziплазење


Ajde be pa kako posle vekovi i vekovi naednas vi tekna da ja menjate verata, deka ne vredela nisto i tn,,, ma nemoj ..... istorijata veli i sekogas ce bide taa sto ce ve podseca na toa deka verata ste ja prodale za materijalna korist toa fakt ..... a ti sega ne mi se pravi nekoj golem vernik ....



Falamu na ALLAH dz.s. sto sme ja smenile verata... sme nasle mnogu podobra. Znaes kako e, po piroda covek nastojuva da se podobrava vo sekoj aspekt od  zivotot, nasite predci bile mudri ludze, pa zatoa preminale vo Islam! 
Ama na koj ce mu kazuvam, i onaka ne razbirasтрепкање

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 19:15
Po priroda hahhahaha ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zakon sam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zakon sam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 21:00
Razbira samo ne saka da se otkazi od site losi raboti koi gi zabranil islamot baska ne moze da si menavaat raboti od svetata kniga kako sto mu e cef.

a se drugo e jasno tuka na forumof bracata uslimani objasnale mnogu dobr kako se razlikuva dobroto od zloto.

* 85. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onome svijetu nastradati. (3 . Ali 'Imran -85)

* 92. Ova vaša vjera - jedina je prava vjera, a Ja sam - vaš Gospodar, zato se samo Meni klanjajte! (21 . Al-Anbiya' -92)



mislam deka ova e dovolno za onie koi barem malku im raboti mozokot


Изменето од zakon sam - 06.Јуни.2008 во 21:01
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 23:54
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.Sekoj ima pravo na svoj izbor,kako i kon shto ke veruva ,samo ALLAH e eden i edinstven za site,a obicaite se razlicni.I Mojse i Adam i Isus i Muhamed i t.n se negovi pengamberi(pratenici) za da ja kazat negovata volja i da ne izvadat na prav pat nas tupacite.


Hmm prvo velis deka islamot e prav pat a potoa velis deka site se isti, togas zasto da se menuva verata od materijalni pricini???

Aj procitaj nekoe knigice poveke mozda i ke se opametish!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 23:57
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by BUGS BUGS напиша:

Jas sum musliman i se gordeam so toa.Muslimanstvoto e cistota,prav pat do ALLAHOVITE porti na xhenemot.

Сериозен си за ова или имаш печатна грешка...?

Da se izvinuvam greshka e ,a koga vie ke se izvinite za vashata katastrofalna greshka,Isus bozji SIN.Ma ajde neznaev deka gospod ima sin.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 04:35
Bugs - за ова имаш опомена. Уште една ваква изјава и ќе одмараш една недела! Научи се прво на почитување на туѓата вера и начин на верување (дури и да мислиш дека се погрешни), па после пишувај на форум.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 20:18
Koj saka da bide musliman?
Еве какви интелекти го посакуваат тоасреќа
 
Од љубов ја сменив верата

Кралот на ромската музика, Ферус Мустафов (58) пред десетина дена тајно се ожени со скопјанката Јелена Зафировска (25), со која е шест години. Јелена, пак, заради љубовта кон Ферус од православна христијанка стана муслиманка, па место Јелена сега се вика Елис. Венчавањето на Ферус и, сега веќе Елис, се одвивало во џамија во Штип. За церемонијата знаеле уште тројца роднини на Ферус кои биле сведоци и оџата.

-Венчавањето се случи непланирано иако сме заедно толку време. Бевме во Штип и сосема случајно среде седенка паднавме на муабет на темата брак, станавме отидовме во џамијата и се венчавме. Среќен сум, јас сум секогаш среќен штом сум крај жени. Но, нормално е дека Елис ми значи штом сум со неа толку време, вели младоженецот Ферус.

Среќна што станала госпоѓа Ферус е и младата невеста иако, како што вели, не морало да се венчаат.

- Мене документот ништо не ми значи. А бил а не бил. Знам дека ако има слога ќе има се. Ферус се изненади од мојата одлука да се прекрстам. Но, и тоа се случи така ненадејно. На сестра му на Ферус тешко и беше да го изговара моето име и ми викаше Елис. Кога отидовме во џамијата и кога оџата ме праша како се викам, јас му кажав дека имам желба да го сменам името, и го сменив, вели Елис.

Младенците, кои моментно живеат во мотелот на Мустафов "Ферус кинг" на излезот од Скопје, не сакаат да прават свадба. Велат дека такво нешто не им е потребно оти парите им треба за новиот дом во населбата Ченто, кој наскоро ќе почнат да го градат. Сега засега не планираат да одат ниту на меден месец, зашто невестата Енис откако ја смени верата од завчера ги почна и рамазанските пости.

-Сакам да постам. Јадам само доцна попладне и рано наутро. Бидејки во текот на денот не смее да се пие ниту вода гледам повеќе да спијам и одмарам. Затоа, кога ќе завршат постите би сакала со Ферус да се прошетаме до Турција. Но, на крајот и тоа не е важно, важно е што сме заедно, што моите ме поддржуваат, доаѓаат кај мене, јас одам кај нив и се е во ред. Иако на татко ми не му беше баш право што се прекрстив, но тоа е тоа, вели Елис.

Ферус, пак, вели дека не сака да пости а и не може.

-Мојата работа е таква што не можам плански да јадам туку кога можам. А освен тоа и не можам ја да седам гладен. Кога ми се јаде јадам, независно колку часот е, вели тој.

Бракот со Елис е втор брак на кралот на ромската музика. Тој 35 години беше во брак со Лиле, која по разводот се пресели во родната Струмица. Ферус и Лиле ги имаат синот Илми и ќерката Џана. Ферус е веќе дедо на внуците Ферус и Лиле од синот Илми, а наскоро по трет пат ќе стане дедо, оти ќе добие внуче од ќерка му Џана.

И Ферус и Елис минатата година кога јавно проговорија за нивната врска велеа дека причина за распадот на бракот не е новата љубов на Ферус.

-Да не беше таа ќе беше некоја друга. Не е ниту љубомората на Лиле. Која жена не е љубоморна? Јас и Лиле веќе долго време не се согласуваме. Уште пред 20 години и реков да биде жена како што треба за да не се оставаме под старост. Така и бидна, како да сум знаел што ќе се случи, изјави Ферус за "Вест" минатата година.

Јелена, односно Елис и лани велеше дека не сакала Ферус да се разведе и не и е важно дали ќе се земат.

-Другарките ми завидуваа. Ми велат- ех да сум на твое место. Блазе си ти. Ама после се јас не се радувам. Навистина ми е жал, сепак, 35 години брак не е малку. Го сакам Ферус и не ми е важно дали ќе се венчаме , само да бидеме заедно, велеше Елис.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Септември.2008 во 20:26
болен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 31>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.