IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN И НАУКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN И НАУКА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 15:58
k*rANSKI ODLOMCI I DOKAZ BOŽJEG GOVORA


Bismillahirrahmanirrahim



Elif lam mim Poraženi su Bizantinci. U najnižoj zemlji, a oni
ce nakon svog poraza, pobijediti(k*ran 30/1,2,3)


Današnja tehnologija u 20-tom stoljecu je putem svojih savremenih aparata otkrila neoborivu istinu a to je da je mijesto na kojem se odvila borba izmedžu bizantije i perzijanaca kod palestine na naj nižem mijestu morskog nivoa na zemaljskoj kugli.


Mi smo nebo moci svojoj sazdali, i mi smo uistinu oni koji ga šire(Az-Zariyat,47).

Nauka je tek u 20-tom stoljecu došla do istine da se svemir širi.



I Sunce se krece do svoje odredžene granice to je odredba Silnog i Sveznajuceg(ya -sin,3&)

To se uci u osnovnoj školi.

ON je za vas sve što postoji na zemlji stvorio zatim je svoju volju prema nebu usmijerio i kao sedam nebesa ga uredio ,on sve zna(Bekare,29)


Iovo se uci u osnovnoj školi a sedam nebesa iznad zemlje: TROPOSFERA. STRATOSFERA. OZONOSFERA. MEZOSFERA. TERMOSFERA. JONOSFERA. EGZOSFERA. - SLAVA Allahu uzvišenom

I noc i dan njegovo su dijelo, Sunce i Mijesec i svi oni nebeskim svodom plove(AL-anbiya33)


100% dokazano da u svemiru nebeska tijela plivaju u njemu - a ne se zakaceni!!!


I Gvoždze smo spustili, u kome velika snaga i koje ljudima koristi(Al-Hadid25)

Naucna cinjenica koja je dokazala da gvoždže nije zemaljskog porijekla vec sa zvijezda koje se zovu super nova gdje vladaju ogromne temperature .Poslije raspada tih zvijezda kojih ima još neki dijelovi su davno pali na zemlju znaci sa neba spušteno kako Allah kaže, uostalom broj ajeta je 25 što odgovara broju hemijske tabele gvoždza .Slava Allahu

Pustio je dva Mora da se dodiruju i izmedzu njih je pregrada i oni se ne miješaju (Er-Rahmaan19,20)


Naucnici su otkrili da se mora spajaju ali i da se ne miješaju tako što na tim mijestima gdje postoji razlika u slanitetu vode pa i ribe dodzu do tog mijesta i vrate se nazad a ribe iz drugog mora takodzer dodzu do tog mijesta pa se vrate nazad što je dugo posmatrano i izucavano. Slava Allahu koji je objavio k*r'an!!!!
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 18:23
Prevod po sopstvena zelbaLOLLOLLOL.Vo knigiceto vase pisuva deka sonceto i mesecinata se vrtat okolu zemjata(21:33)Sonceto i mesecinata se lampi sto emituvaat svetlina??(10.5;25.61;71;16).Zvezdite se zastitnici na lugjeto(86.4).I me mrzi da pisuvam ponatamu....kakva nauka moze da se spoi so k*ranot????smesno,da ne e tragicnoWink
Кон врв
Danyal1907 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Danyal1907 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 23:12
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

kolku me faka nevroza koga go citam ova, pa zasto ste se fatile za mravkite deka zborat, pa toa da ti pokaze kolku e moken Allah, sto ti je cudno, sto se smejes? (citat od mr.zuluf)
 
***A be nemoj be...ovoj tvojov alah bil tolku mocen sto i mravkite gi ucel da zborat???auuuuu,demek bravo.So tvojot mozok tebe moze i da ne ti e cudno,ama ima na forumov lugje sto RAZMISLUVAAT.I,kako go slusna covekot deka se smeje(inace,mravce,se pisuva"smee")LOLLOLLOL
 
 
Nekoi luge ovde idat da gi omalozuvaat drugite ,ili se potpolno neuki .Ako si ti hristijanin treba da znaes deka sprema Biblijata zmiite zboruvaat ,no ako si tolku ekspert te molam kazi mi samo na koj jazik zborel zmijata:
 

 Prva Mojsijeva 3:1-5
3Zmija bijaše lukavija od sve zvjeradi što je stvori Jahve, Bog. Ona reče ženi: "Zar vam je
Bog rekao da ne smijete jesti ni s jednog drveta u vrtu?" (2) Žena odgovori zmiji:
"Plodove sa stabala u vrtu smijemo jesti. (3) Samo za plod stabla što je nasred vrta rekao
je Bog: "Da ga niste jeli! I ne dirajte u nj, da ne umrete!"" (4) Nato će zmija ženi: "Ne,
nećete umrijeti! (5) Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli, otvorit će vam se
oči, i vi ćete biti kao bogovi koji razlučuju dobro i zlo."

 
jas mislam ebrejski ama na zalost posle mi tekna deka tie togas ne postoele ,ajde sledbenici -dzentile objasnite ova

pozdrav

Covek koj ne pravi greski obicno ne raboti nisto-Phillips
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 23:24
Sto pretstavuva tuka zmijata i koja e nejzinata cel,razmisli si....ne si mal.A jas ne omalovazuvam nikogo,tuku samo direktno ja kazuvam vistinata.Ako toa boli....neka te boli!I ajde pametna ptico,objasni go ova:
Bukhari,vol.5 kniga 58 br.188   Od 'Abr bin:"I jas ja vidov majmunkata opkolena od drugi majmuni.Site ja kamenuvaa nea zosto skrisno imala seks so drug mazjak majmun.Duri i jas im se pridruziv da ja kamenuvame zaedno"!
I sega koj kogo omalovazuva???Da dozvolam ovie neandertalci da mi bidat vodici vo verata???Nikogas!!!
Кон врв
Danyal1907 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Danyal1907 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2007 во 23:33
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Sto pretstavuva tuka zmijata i koja e nejzinata cel,razmisli si....ne si mal.A jas ne omalovazuvam nikogo,tuku samo direktno ja kazuvam vistinata.Ako toa boli....neka te boli!I ajde pametna ptico,objasni go ova:
Bukhari,vol.5 kniga 58 br.188   Od 'Abr bin:"I jas ja vidov majmunkata opkolena od drugi majmuni.Site ja kamenuvaa nea zosto skrisno imala seks so drug mazjak majmun.Duri i jas im se pridruziv da ja kamenuvame zaedno"!
I sega koj kogo omalovazuva???Da dozvolam ovie neandertalci da mi bidat vodici vo verata???Nikogas!!!
 
 
ako razmislam za zmijata (i znam deka ubavo razmisluvam ) togas i ti razmisli za mravkata a ne mi odgovori na koj jazik zboruval zmijata
Covek koj ne pravi greski obicno ne raboti nisto-Phillips
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 10:04
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Prevod po sopstvena zelbaLOLLOLLOL.Vo knigiceto vase pisuva deka sonceto i mesecinata se vrtat okolu zemjata(21:33)Sonceto i mesecinata se lampi sto emituvaat svetlina??(10.5;25.61;71;16).Zvezdite se zastitnici na lugjeto(86.4).I me mrzi da pisuvam ponatamu....kakva nauka moze da se spoi so k*ranot????smesno,da ne e tragicnoWink
 
Toa moze u vasata knigicka, a vo nasata kniga ne stoi taka, osven ako ne si naucil arapski preku nokj? Neeee, nego se sluzis so netocni informacii od brosurickite vasi nameneti za omalovazuvanje na muslimanite, a ustvari sami se omalovazuvate!!!
Sonceto e izvorot , a Mesecinata reglektor, a toa mnogu dobro e objasneto!
I nikakvi zastitnici osven Bog ne se priznavaat! Toa so zvezdite, moze po vasite crkvi ima slikicki od horoskopski znaci i slicni gluposti!
So te mrzi be, vrska nemas od zivotot!!
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 12:11
So te mrzi be, vrska nemas od zivotot!!
 
Vrati se po postovite malku,da vidis na kolku lagi vo k*ranot nikoj ne mi odgovori.I tocno e deka zvezdite gi smeta k*ranot za zastitnici,tocno pisuva deka sonceto i mesecinata se vrtat okolu zemjata(Yazbahun).Ne sviri violina,tuku ako imas nesto pametno-kazi ako ne-MOLK!!!!Wink
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 12:14
Objasni kakoAbr ibn gi videl majmunite kako kamenuvaat majmunka zosto na nejziniot mazjak mu izvrsila preljuba,pa i toj so majmunite pocnal da ja kamenuva????(bukhari,vol.5 kniga 58,br.188).Pa samo zaostanati mozat vo ova da veruvaat,a nie toa ne smeLOLLOLLOL
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 13:25
"A be i zivotnite sfatile kako treba, a vie nisto ne sfakjate!
Stariot zavet otvori i citaj!Ako ne sfatis, poloso od majmun si!"
 
Moze toa sakal da ti kaze covekot a ti ne go razbirasLOL
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 13:34

Bismillahirrahmanirrahim



Elif lam mim Poraženi su Bizantinci. U najnižoj zemlji, a oni
ce nakon svog poraza, pobijediti(k*ran 30/1,2,3)


Današnja tehnologija u 20-tom stoljecu je putem svojih savremenih aparata otkrila neoborivu istinu a to je da je mijesto na kojem se odvila borba izmedžu bizantije i perzijanaca kod palestine na naj nižem mijestu morskog nivoa na zemaljskoj kugli.

Eve ti ispolneto prorostvo, jasno i glasno!
Sega?
 
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 13:38
што точно е овде исполнето? дека биле поразени, или дека победиле? LOLLOL
Кон врв
temimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Saudi Arabia
Статус: Офлајн
Поени: 325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај temimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 13:46
Uste eden nepismen risjanin, kako u vreme koga doagjaa turcite, pa im otvorija koli, hamami da se banjaat (da ne setaat so kafeavo na gakjite), civilizacija, patista, vodovod, zeleznica....
no, nepismeniot e nepismen....
zatoa ostanalo, na neuk covek najtesko e vistinata da mu ja objasnis!
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 13:50
svashta uste so nema da procitas..Dead
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2007 во 13:51
odi tamu u arabija od kaj si i doshol peci se vo pustinata ne si ti za intLOLLOL
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.