Испечати | Затвори го прозорот

QUR'AN И НАУКА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7705
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 19:41
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: QUR'AN И НАУКА
Постирано од: Miralem1
Наслов: QUR'AN И НАУКА
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:07
Naj prvo,se molam do site RAZBRANI licnosti,ako ima nekoj nesto ozbilno da napise neka napise,ke mi bide drago cest i zadovolstvo.
 
Obekjav deka ke napravam edna tema vo koja sto ke pisuvame za Qur'anot i naucnite dokazi koi se sostaveni vo Nego.
 
Do kraj uste ne ja imam pripremano,no,posto vidov na istava ovaa stranica "idividi.com.mk" edna informacija ke go navedam samo toa pa pokasno ke go prodolzam i toa sto go podgotvuvam.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:"Mi cemo im pruziti dokaze nase u prostranstvima svemira a i u njima samim,dok im ne bude sasvim jasno da je Qur'an istina"
 
Znaci,se sto bilo i se sto doprva ke bide,veke e objaveno vo Qur'anot,no podocna seto toa ke bide otkrieno,da bi se uverile deka Qur'anot e vistina.
Toa e i namerno taka,Allahova Mudrost.Da vidime kol,ku denes ni e potrebna tehnologija i kakvi se ne aparati da nesto otkrieme,sto veke e zapisano.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:

14. On je ~ovjeka od sasu{ene ilova~e, kao {to je grn~arija, stvorio

15. a d`inna od plamene vatre –

16. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?! –

17. Gospodara dva istoka i dva zapada –

18. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

19. Pustio je dva mora da se dodiruju,

20. izme|u njih je pregrada i oni se ne mije{aju –

21. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

 

Nie znaeme samo za eden istok i zapad,kako sega toa ?

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.
Naucnicite,so pomos na svoite teleskopi,otkrile planeta koja kruzi pomegju dve sonca.
Pa koj blagodat od Gospodarot vas go poreknuvate ?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje



Коментари:
Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:25
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.


me izraduva sto za prv pat vo edna recenica uspea da kazes dve vistini...

prvo "koga" bi citale ti bese odlicen zaklucok. Ali zasto da gubime vreme na takvi mi ti raboti...

vtoro, "nebuloza" e neverojatno samodadena dijagnoza za ova sto pisuva vo k*ranot....

bravo miki, se oprai konecno... ClapClapClapLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:39
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.


me izraduva sto za prv pat vo edna recenica uspea da kazes dve vistini...

prvo "koga" bi citale ti bese odlicen zaklucok. Ali zasto da gubime vreme na takvi mi ti raboti...

vtoro, "nebuloza" e neverojatno samodadena dijagnoza za ova sto pisuva vo k*ranot....

bravo miki, se oprai konecno... ClapClapClapLOLLOLLOL
 
Se zamoliv,naj ozbilno.... ako ima nekoj nesto pametno da napise,bujrum,ako ne...... mislam nema potreba da se provocirame.
 
Eve,koga sum veke tuka,ke napisam uste edno nesto:
 
Vo istata sura,19-ti i 20 aet veli:
Poznatiot istrazivac na Morinjata Jacque Cousteau (Žak Kusto) vo edna prilika otkril "neverovaten" fenomen. Naime,so svojata lagja dosol do Crvenoto more,kako bi go ispital.Ja dokazal negovata specificnost vo pogled na solenosta,gustinata i sostavot na negovata voda.Posle toa izlegol na Arapskoto more koe se naogja vo negovo sosedstvo.Doagjajki do toa more izleguva na more so posebni karakteristiki.Otkril pregrada (nevidliva i nedodirliva) pomegju dvete morinja koja gi odvojuva.Posle toa otkritie pocnal da prakja poraki na site strani na svetot kako bi gi obavestil za svoeto otkritie. Posle nekoe vreme,nekoj Musliman mu cestital na Kusto za negovoto otkritie a posle mu gi procital gore navedenite aeti:

19. Pustio je dva mora da se dodiruju,

20. izme|u njih je pregrada i oni se ne mije{aju –

21. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

Normalno,istrazuvacot nemozel da veruva vo ona sto go cital.Doznavajki deka toa e Kniga od Allah-Stvoritelot na site bitija,ja prifakja verata Islam.Do krajot na celiot negov zivot ostanal takov i umrel kako takov-zadovolen.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:40

Ova e patem napisano.

 
I uste ednas,vi se molam,nemojte da ja rasipuvate temava.
Vi se molam.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:43
bi go zamolil evangelos da go postira toa so mravkata i so neboto, na ovoj topic, posto mnogu interesno bi bilo da vidime kakvi nebulozi kazuva k*ranot vo vrska so naukata...

-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

bi go zamolil evangelos da go postira toa so mravkata i so neboto, na ovoj topic, posto mnogu interesno bi bilo da vidime kakvi nebulozi kazuva k*ranot vo vrska so naukata...
 
Jas bi go zamolil da si otvori tema i neka i dade kakov saka naslov.Sam neka si izbere,neka vidi koj e soodveten,so zadovolstvo tamu na sekoj zbor ke mu pisuvam.
 
Mi bese pobarano da otvoram tema na koja ke zboruvam-e za naukata i k*r'anot. Taa bi bilo ubavo da bide nova tema,neka si ja naslovi kako sto saka.
Ako ima nesto sto ne e vistina i izmisleno vo ona sto jas ke go napisam,togas moze sekako da se komentira,no neka bide vo vrska so temata.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:51
pa bas za toa i se raboti, ne moze tuka da si postiras samo rozevi prikaski, a da se izbegnuva odgovor na ite kako jasnite nebulozi vo k*ranot...

Znaci ako saka k*ran i nauka, togas treba da dokazes deka vo celiot koran nema greski, koi za zal gi ima mnogu, pa mislam ovaa tema ke bide edna od podolgite...

pozdrav


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 23:58

I koga sum seuste tuka :)

«One koji ne vjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti; kada im se kože ispeku, zamijenit ćemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju. Allah je zaista silan i mudar.»

Navedenite aeti ni zboruvaat za kaznata za nevernicite :) Allah,Vozviseniot ke gi stavi vo Dzennem kade sto vo ogan ke gorat a koga kozata ke im izgori,Allah povtorno ke im ja vrati. ZOSTO OVOJ DETAL TOLKU NI E BITEN ? Pred nekolku decenii,poznatiot dermatolog prof. Tagasone dokazal deka krajot na setiloto za toplina se naogja vo kozata. Koga ne bi ja imale kozata,ne bi ja osetile toplinata a taka ni bolkata. Zapravo,zaradi taa pricina Allah napomenuva deka kozata otkako ke izgori,povtorno ke bide vratena,bolkata da se oseti. Prof. Tagasone,otkako go dokazal ovoj fakt,prisustvuval na 8 saudiski medicinski samit vo Rijad. Tuka se sretnal i so navedenite Qur'anski aeti. Ne pominalo mnogu vreme,otkako go razgledal ovoj dokaz,javno,pred masa Naucnici,izgovoril sehadet te. posvedocil deka nema drug Bog osven Allah i deka Muhammed a.s e Bozji pratenik.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 00:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

bi go zamolil evangelos da go postira toa so mravkata i so neboto, na ovoj topic, posto mnogu interesno bi bilo da vidime kakvi nebulozi kazuva k*ranot vo vrska so naukata...
 
Запазете го следниов дијалог...
 
Originally posted by Аџија Аџија напиша:

1. Според Коранот постојат 7 неба, едно врз друго (Сура 67:3; 71:15). Ако тоа не ви е доволно, ѕвездите се наоѓаат во долното небо (67:5; 37:6; 41:12) додека месечината се наоѓа во горното небо (71:16)...
 
Originally posted by Islamist Islamist напиша:


1:Tokmu taka uste  edno cudo na Quranot
-TROPOSFERA,OZOZNOSFERA,STRATOSFERA,MEZOSFERA,TERMOSFERA, JONOSFERA,EGZOSFERA (VKUPNO 7)

 
Значи според Исламист, Месечината се наоѓа некаде во Егзосферата, а Сонцето многу подоле можеби во Тропосверата LOLLOLLOL
 
 
Другo...
Главната поделба на атмосверата не е на 7 дела (број кој Муслиманите го измислија за да "научно" си го нашминкаат нивниот ајет кој вели дека Аллах создал 7 неба), туку главната поделба на атмосверата е на 5 дела.
Еве ви слика приложена од НАСА
 
 
А ако збориме за подетална поделба на атмосверата, тогаш зошто Исламист не ја спомнува и Магнетосверата? Tongue
Можеби затоа што во тој случај ќе добие 8 "неба", наместо 7? Cry
 
Тоа ти е Ислам, трудејќи се да избегаат од една противречност, се умрсуваат во друга, а пак вадејќи се од таа, се дават во трета.
Не залудно рекол нашиот народ: "на лагата и се кратки нозете" Wink
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 00:33
 
Ако мислите дека мравките не зборуваат, вие сте во голема научна заблуда.
Погледнете што вели науката, пардон, к*ранот за тоа:
 

1. Мравките можат да зборуваат.

 

И кога стигнаа во долината на мравките, една мравка рече: "О мравки, влезете во живеалиштата ваши бидејќи ќе ве прегазат Сулејман и војската негова, незнаејќи!" (Сура 27:18)



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 00:54
DALI E TOCNO DEKA TVORECOT NA QURANOT,POCNAL DA GO SLUSA GLASOT BOZJI NA 40 GODINI???ODGOVOR,MIRALEMCE...


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 09:01

Tocno li deka spored k*ranot sonCATA i mesecinata se naogjaat vo atmosferataLOLLOLLOL



-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 11:00
k*ranot isto taka veli deka postojat 7 Zemji.
Jas znam samo edna i mnogu me interesira koi se drugite 6? LOL


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 12:04

Ќе дознате секако.

Набрзо или подоцна, ќе ви се разјасни.....
 
Значи, одиме со ред!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 12:11
Овде треба да се каже и она што го кажал к*р’анот за небото, Земјата, звездите, планетите, спермата, зачнувањето и формирањето на човекот во време кога за науките: астрономија, геологија, автомистика итн. не имало никаква трага, а науката ги открива во нашето време. Меѓутоа, к*р’анот со овие прашања се занимавал и не ги разглобовал до детали, како што го прави тоа да речеме потесната научна дисциплина, бидејќи к*р’анот во прв ред е книга за верувањето, која има за цел да го уреди човечкиот живот и да воспостави најдобри човечки односу помеѓу луѓето. Од друга страна, ако к*р’анот , по некој случај по овие нешта навлегувал во финесите, тогаш тие на кои им се обраќал би ги довел во мачна состојба, , бидејќи би им зборувал со јазик што не го разбираат. Затоа к*р’анот во приопштувањето на вистината го користел методот на укажување и обрнување на вниманието кон фактите кои допрва требале да бидат откриени и да ги објаснат самите науки по стотици години, што се заедно најјасно им укажувало на генерациите што доаѓале дека к*р’анот е Божје дело и Божја објава на луѓето:

„Ние на нив бргу ќе им укажеме на знаците Наши на нештата, а и на нив самите. Тогаш на нив сосема јасно ќе им биде дека к*р’анот е вистина. Зарем не е доволно тоа дека Создателот твој е во се сведок” (Фуссилет, 53). Затоа што оние на кои им се обраќал к*р’анот не се задоволувале само со Божјето сведочење дека к*р’анот е Негово дело па затоа било нужно тоа да им го покаже со свои знаци. Вака Аллах џ.ш. вели во својата Книга.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 13:10
доказ дека е к*ранот е вистина
барате во стиховите кои велат „вистина е, ќе им докажеме...“ LOLLOLLOL

епа еве, не ни докажувате, напротив секој следен пост е се посмешен, те не биле 8 неба, те спермата од грклан излегувала, те мравките зборат, те што ти јас знам нема да биде следно... LOLLOL


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:07
Originally posted by Аљаудин Аљаудин напиша:

kolku me faka nevroza koga go citam ova, pa zasto ste se fatile za mravkite deka zborat, pa toa da ti pokaze kolku e moken Allah, sto ti je cudno, sto se smejes?


нека не те фаќа одма нервоза... Нов си овде, и ние очекуваме нешто ќе покажеш интересно.. а ти ист, и бетер од овие што досега ги имавме овде...

се смеам затоа што МРАВКАТА не збори, затоа што СОНЦИЊАТА и Месечината НЕ СЕ во атмосферата, а ѕвездите ПА ИЧ, затоа што колку повеќе човек го чита к*ранот толку повеќе се смее... Па тоа било збирка на вицови и шеги, изгледа...Wink


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:21
Не зборува за к*ранот така, тоа е совршена книга и не е ни налик к`о книгата ваша, еротски прикаски, политеистички верувања и паганско-хеленистички прикаски....

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:24
ако ни требаа пароли, ќе те прашавме тебе за совет драг клубе...

ама пошто вие уште верувате дека сонцињата и месечината се во атмосферата, можеме ли воопшто со вас да дебатираме за НАУКА??? LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:22
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

бидејќи к*р’анот во прв ред е книга за верувањето, која има за цел да го уреди човечкиот живот и да воспостави најдобри човечки односу помеѓу луѓето.


Confused







-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 00:04
ej sega ja vidov ova tema

ako postoi nekoja planeta koja se dvizi okolu dve zvezdi
( oti nemoze toa da bide Sonce- Sonceto e edno i edinstveno)
kakva vrska ima toa so dva istoka i dva zapada
koga toa ima vrska so rotacija na planeta okolu svojata oska

aj miraleme razmisli nactaj i objasni



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 00:17
Originally posted by anakin anakin напиша:

ej sega ja vidov ova tema

ako postoi nekoja planeta koja se dvizi okolu dve zvezdi
( oti nemoze toa da bide Sonce- Sonceto e edno i edinstveno)
kakva vrska ima toa so dva istoka i dva zapada
koga toa ima vrska so rotacija na planeta okolu svojata oska

aj miraleme razmisli nactaj i objasni

E ova veke mi se bendisuva. Vidis,nesto ne ti e jasno i mislis deka ne e vo sklad so Aetot i zaklucokot da napiseme a ne da balavime bez vrska.
 
Samo eden primer:
http://www.idividi.com.mk/Futurama/Planeta/383436/index.html - http://www.idividi.com.mk/Futurama/Planeta/383436/index.html


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 09:15
Originally posted by Аљаудин Аљаудин напиша:

kako ne te faka grev axija sto se smees na nasata sveta kniga, ama Allah e golem, na sudniot den angeli so bronzeni nokti ke ti kopat oci, ova ne  e zakana, tuku vistina


kako be vas ne ve faka grev da ubivate hristijani, siluvate hristijanki, da plukate i ovde na forumot po se zivo hristijansko???

za mene taa kniga vasa, ne e sveta kniga. I tocka. Ne moze vie so sila da me ubedite vo sprotivno...

a toa so bronzenite nokti, bas ubava slika sto gadotii ucite vo verata...


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 11:34
Originally posted by аџија аџија напиша:


kako be vas ne ve faka grev da ubivate hristijani, siluvate hristijanki, da plukate i ovde na forumot po se zivo hristijansko???
Ако некој по некого плука, тогаш тоа си ти, кој не знае да се одбрани ниту себе ниту своите збирки мемоари наречени Библија!!!! Никој никого не силува и убива, да беше така, кога помина покрај штандот наш, ќе сторевме да не бидеш сега тука, но не, ние не сме такви к`о вас, да правиме геноциди врз населението и да рушиме џамии!!! Никој тоа во Македонија не го прави и не повикува на такво нешто, затоа не паничи, каков си, тешко ќе станеш муслиман!!!!

za mene taa kniga vasa, ne e sveta kniga. I tocka. Ne moze vie so sila da me ubedite vo sprotivno...не паничи, каков си, тешко ќе станеш муслиман!!!!



a toa so bronzenite nokti, bas ubava slika sto gadotii ucite vo verata...не учима, факт е тоа, реалност за тебе и оние како тебе, ако не се покаете!!!!
 
 


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 21:56
kolku me faka nevroza koga go citam ova, pa zasto ste se fatile za mravkite deka zborat, pa toa da ti pokaze kolku e moken Allah, sto ti je cudno, sto se smejes? (citat od mr.zuluf)
 
***A be nemoj be...ovoj tvojov alah bil tolku mocen sto i mravkite gi ucel da zborat???auuuuu,demek bravo.So tvojot mozok tebe moze i da ne ti e cudno,ama ima na forumov lugje sto RAZMISLUVAAT.I,kako go slusna covekot deka se smeje(inace,mravce,se pisuva"smee")LOLLOLLOL


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 22:10

Posto si "OFF" ti sigurno gi razbiras,zosto vo romanceto vase i prevod e daden od razgovorot.Zona sumraka....tiri-riri---tiri-ririLOLLOLLOL



Постирано од: Isis
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 22:20
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Ako moderatorot e kucka,togqs ti ni izmet ne mozes da i bides....

отрпнати сме на вакви пациенти хардкоре
и убаво вели аџија, колку ке го боли Мон Еверест ако го клоцне мравка
ИЧ!!!
само ако не го мрзи да се регистрира по 100 пати зашто џабе му е се кога пак ке го бришеме, нека си губи време за џабе LOLLOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 15:54
da se vratime na temata, a?
eve ja so najdov:
 
Tema ovog rada je tumacenje ajeta 86:11 koji je dat u formi zakletve i koji glasi: 'Wessemai zatirredži' ......', što znaci 'Tako Mi neba punog vracanja...' (k*r'an, 86:11-12)

Kao što je vidljivo zakletva se sastoji od “neba” i jedne njegove veoma važne osobine, a to je sposobnost vracanja (redž'un) ili okretanja stvari u suprotnom pravcu. Ajet ne kaže 'Tako mi neba kišnoga', (Wessemai zatil metar) niti 'Tako mi neba punog kiše.' Da je Allah dž.š. htio On bi to rekao, ali nije. Razloge možemo shvatiti tek u naovije vrijeme kada je nauka dovoljno uznapredovala u spoznajama o Zemljinoj atmosferi i njenoj ulozi u ocuvanja života na Zemlji.

Kada su rani komentatori k*r'ana objašnjavali navedeni ajet, mislili su da nebo vraca kišu. 'Redžussema' ' je za njih bila kiša. To je bilo apsolutno tacno. Jedan od najznacajnijih fenomena u našem životu je ono što mi nazivamo vodeni ciklus, ili hidrogeološki ciklus. Znamo da se pod utjecajem Sunca voda isparava iz otvorenih vodenih masa kao što su mora i okeani, i diže se u obliku vodene pare u donje slojeve atmosfere, koja je poznata kao troposfera. Troposferski sloj izdignut je 13-15 km iznad nivoa mora, ali to rastojanje varira u zavisnosti od klimatske zone. Allah dž.š. je dao ovoj zoni karakteristiku postepenog hladenja. Kako se ide ka njenim višim slojevima.

Postaje sve hladnuje i hladnije dok temperatura ne dostigne -80 stepeni C i to je jedin i nacin pomocu kojega se vodena para, podignuta sa površina mora i okeana, kondenzuje i vraca na Zemlju. Da taj atmosferski sloj nema osobinu hladenja, voda koja je isparila bila bi izgubljena vec u trenutku samog isparenja. Zbog toga je jedan od najfenomenalnijih aspekata našega planeta vodeni ciklus. Voda koju nebo “vraca” na Zemlju od izuzetnog je znacaja.

Vodeni ciklus jako je precizan i dobro je izbalansiran izmedu kopna i mora. Stepen isparavanja iz mora i okeana mnogo je veci od onoga što donose padavine, a na kopnu je obrnuto, stepen isparavanja sa kontinentalnih masa daleko je manji od padavina koje prima. Na taj nacin je dobitak i gubitak vode izbalansiran. Ovaj vodeni ciklus je jedna od najistaknutijih karakteristika naše planete, jer je takode poznata kao plava planeta u Suncevom sistemu, koja je obogacena i natopljena velikom kolicinom vode.

Sada znamo razloge što se Allah dž.š. kune nebom punim vracanja, jer smo shvatili da u nebu postoji višeslojna zaštita Zemlje. Spomenuti atmosferski slojevi vracaju na Zemlju sve korisne forme materije i energije, a u vanjski prostor vracaju sve štetne oblike materije i energije. Tako nebo ne vraca samo kišu, nego i druge stvari. Iznad atmosfere je ozonosfera, odnosno ozonski sloj. To je sloj u kojem se kisik i dalje pojacava, a sloj se nalazi na visini od 25 km iznad nivoa mora. Allah dž.š. šalje radijaciju koja nam dolazi sa Sunca i iz vanjskog kosmosa.

Bez upijanja ultravioletnih zraka život na Zemlji ne bi bio moguc. Ovaj oblik 'redž-a' je oblik vracanja štetnih stvari u vanjski kosmos. Takode znamo da dva sloja, troposfera i ozonosfera, ne reflektuju na Zemlju samo kišu, nego takode i razne vrste energija i cvrste cestice, koje su vrlo važne za stanovništvo Zemlje.
Vracaju se i toplotni talasi koji su emitirani sa Zemlje. Vracaju se i cvrste cestice koje su odgovorne za bjelinu dana u kojoj uživamo zbog višestruke refleksije Sunceve svjetlosti o njihove vanjske površine.

Iznad ozonosfere nalazi se jonosfera, jonizirani sloj koji nam vraca emitovane radiotelevizijske i telekomunikacijske talase nazad na Zemlju. Zbog takvog odbijanja (refleksije) radiotalasa možemo slušati radiostanice sa suprotne hemisfere. Bez jonosfere ne bi bilo radija, televizije i telekomunikacija. Sposobnost neba da vraca nije bila poznata sve do otkrica radiotalasa.
Iznad jonosfere nalazi se ono što nazivamo Van Allenovi pojasevi; dva koncentricna pojasa veoma tanka na polovima, veoma raširena na ekvatoru. Navedeni pojasevi odgone kosmicke cestice koje fantasticnim brzinama putuju prema Zemlji i koje bi bile smrtno opasne za život na Zemlji. Iznad Van Allenovih pojaseva nalazi se magnetosfera, sfera koja takode djeluje kao zaštitna barijera za život na Zemlji, odbijajuci najveci dio kosmickih cestica koje putuju prema nama.

Rijec 'redž' ' je zbog toga zaista cudesna, obzirom da k*r'an samo sa jednom rijecju opisuje sposobnost neba da na našu planetu vraca korisne oblike materije i energije, ali da u vanjski kosmos odbija štetne oblike, štiteci na taj nacin život na Zemlji. To je razlog zašto je Allah dž.š. u svom vjecnom znanju i mudrosti upotrijebio rijec 'redž' ' (vracanje), a ne “kiša” (metar).

Literatura: 1. Mlivo Mustafa, 'k*r'an sa Prijevodom, Komentarom i Mufehrisom', Trece neobjavljeno izdanje, 2. Prof. Zagloul El-Naggar, 'Scientific Signs in the Qur'an'.


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 15:58
k*rANSKI ODLOMCI I DOKAZ BOŽJEG GOVORA


Bismillahirrahmanirrahim



Elif lam mim Poraženi su Bizantinci. U najnižoj zemlji, a oni
ce nakon svog poraza, pobijediti(k*ran 30/1,2,3)


Današnja tehnologija u 20-tom stoljecu je putem svojih savremenih aparata otkrila neoborivu istinu a to je da je mijesto na kojem se odvila borba izmedžu bizantije i perzijanaca kod palestine na naj nižem mijestu morskog nivoa na zemaljskoj kugli.


Mi smo nebo moci svojoj sazdali, i mi smo uistinu oni koji ga šire(Az-Zariyat,47).

Nauka je tek u 20-tom stoljecu došla do istine da se svemir širi.



I Sunce se krece do svoje odredžene granice to je odredba Silnog i Sveznajuceg(ya -sin,3&)

To se uci u osnovnoj školi.

ON je za vas sve što postoji na zemlji stvorio zatim je svoju volju prema nebu usmijerio i kao sedam nebesa ga uredio ,on sve zna(Bekare,29)


Iovo se uci u osnovnoj školi a sedam nebesa iznad zemlje: TROPOSFERA. STRATOSFERA. OZONOSFERA. MEZOSFERA. TERMOSFERA. JONOSFERA. EGZOSFERA. - SLAVA Allahu uzvišenom

I noc i dan njegovo su dijelo, Sunce i Mijesec i svi oni nebeskim svodom plove(AL-anbiya33)


100% dokazano da u svemiru nebeska tijela plivaju u njemu - a ne se zakaceni!!!


I Gvoždze smo spustili, u kome velika snaga i koje ljudima koristi(Al-Hadid25)

Naucna cinjenica koja je dokazala da gvoždže nije zemaljskog porijekla vec sa zvijezda koje se zovu super nova gdje vladaju ogromne temperature .Poslije raspada tih zvijezda kojih ima još neki dijelovi su davno pali na zemlju znaci sa neba spušteno kako Allah kaže, uostalom broj ajeta je 25 što odgovara broju hemijske tabele gvoždza .Slava Allahu

Pustio je dva Mora da se dodiruju i izmedzu njih je pregrada i oni se ne miješaju (Er-Rahmaan19,20)


Naucnici su otkrili da se mora spajaju ali i da se ne miješaju tako što na tim mijestima gdje postoji razlika u slanitetu vode pa i ribe dodzu do tog mijesta i vrate se nazad a ribe iz drugog mora takodzer dodzu do tog mijesta pa se vrate nazad što je dugo posmatrano i izucavano. Slava Allahu koji je objavio k*r'an!!!!


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 18:23
Prevod po sopstvena zelbaLOLLOLLOL.Vo knigiceto vase pisuva deka sonceto i mesecinata se vrtat okolu zemjata(21:33)Sonceto i mesecinata se lampi sto emituvaat svetlina??(10.5;25.61;71;16).Zvezdite se zastitnici na lugjeto(86.4).I me mrzi da pisuvam ponatamu....kakva nauka moze da se spoi so k*ranot????smesno,da ne e tragicnoWink


Постирано од: Danyal1907
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 23:12
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

kolku me faka nevroza koga go citam ova, pa zasto ste se fatile za mravkite deka zborat, pa toa da ti pokaze kolku e moken Allah, sto ti je cudno, sto se smejes? (citat od mr.zuluf)
 
***A be nemoj be...ovoj tvojov alah bil tolku mocen sto i mravkite gi ucel da zborat???auuuuu,demek bravo.So tvojot mozok tebe moze i da ne ti e cudno,ama ima na forumov lugje sto RAZMISLUVAAT.I,kako go slusna covekot deka se smeje(inace,mravce,se pisuva"smee")LOLLOLLOL
 
 
Nekoi luge ovde idat da gi omalozuvaat drugite ,ili se potpolno neuki .Ako si ti hristijanin treba da znaes deka sprema Biblijata zmiite zboruvaat ,no ako si tolku ekspert te molam kazi mi samo na koj jazik zborel zmijata:
 

 Prva Mojsijeva 3:1-5
3Zmija bijaše lukavija od sve zvjeradi što je stvori Jahve, Bog. Ona reče ženi: "Zar vam je
Bog rekao da ne smijete jesti ni s jednog drveta u vrtu?" (2) Žena odgovori zmiji:
"Plodove sa stabala u vrtu smijemo jesti. (3) Samo za plod stabla što je nasred vrta rekao
je Bog: "Da ga niste jeli! I ne dirajte u nj, da ne umrete!"" (4) Nato će zmija ženi: "Ne,
nećete umrijeti! (5) Nego, zna Bog: onog dana kad budete s njega jeli, otvorit će vam se
oči, i vi ćete biti kao bogovi koji razlučuju dobro i zlo."

 
jas mislam ebrejski ama na zalost posle mi tekna deka tie togas ne postoele ,ajde sledbenici -dzentile objasnite ova

pozdrav



-------------
Covek koj ne pravi greski obicno ne raboti nisto-Phillips


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 23:24
Sto pretstavuva tuka zmijata i koja e nejzinata cel,razmisli si....ne si mal.A jas ne omalovazuvam nikogo,tuku samo direktno ja kazuvam vistinata.Ako toa boli....neka te boli!I ajde pametna ptico,objasni go ova:
Bukhari,vol.5 kniga 58 br.188   Od 'Abr bin:"I jas ja vidov majmunkata opkolena od drugi majmuni.Site ja kamenuvaa nea zosto skrisno imala seks so drug mazjak majmun.Duri i jas im se pridruziv da ja kamenuvame zaedno"!
I sega koj kogo omalovazuva???Da dozvolam ovie neandertalci da mi bidat vodici vo verata???Nikogas!!!


Постирано од: Danyal1907
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 23:33
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Sto pretstavuva tuka zmijata i koja e nejzinata cel,razmisli si....ne si mal.A jas ne omalovazuvam nikogo,tuku samo direktno ja kazuvam vistinata.Ako toa boli....neka te boli!I ajde pametna ptico,objasni go ova:
Bukhari,vol.5 kniga 58 br.188   Od 'Abr bin:"I jas ja vidov majmunkata opkolena od drugi majmuni.Site ja kamenuvaa nea zosto skrisno imala seks so drug mazjak majmun.Duri i jas im se pridruziv da ja kamenuvame zaedno"!
I sega koj kogo omalovazuva???Da dozvolam ovie neandertalci da mi bidat vodici vo verata???Nikogas!!!
 
 
ako razmislam za zmijata (i znam deka ubavo razmisluvam ) togas i ti razmisli za mravkata a ne mi odgovori na koj jazik zboruval zmijata


-------------
Covek koj ne pravi greski obicno ne raboti nisto-Phillips


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 10:04
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Prevod po sopstvena zelbaLOLLOLLOL.Vo knigiceto vase pisuva deka sonceto i mesecinata se vrtat okolu zemjata(21:33)Sonceto i mesecinata se lampi sto emituvaat svetlina??(10.5;25.61;71;16).Zvezdite se zastitnici na lugjeto(86.4).I me mrzi da pisuvam ponatamu....kakva nauka moze da se spoi so k*ranot????smesno,da ne e tragicnoWink
 
Toa moze u vasata knigicka, a vo nasata kniga ne stoi taka, osven ako ne si naucil arapski preku nokj? Neeee, nego se sluzis so netocni informacii od brosurickite vasi nameneti za omalovazuvanje na muslimanite, a ustvari sami se omalovazuvate!!!
Sonceto e izvorot , a Mesecinata reglektor, a toa mnogu dobro e objasneto!
I nikakvi zastitnici osven Bog ne se priznavaat! Toa so zvezdite, moze po vasite crkvi ima slikicki od horoskopski znaci i slicni gluposti!
So te mrzi be, vrska nemas od zivotot!!


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 12:11
So te mrzi be, vrska nemas od zivotot!!
 
Vrati se po postovite malku,da vidis na kolku lagi vo k*ranot nikoj ne mi odgovori.I tocno e deka zvezdite gi smeta k*ranot za zastitnici,tocno pisuva deka sonceto i mesecinata se vrtat okolu zemjata(Yazbahun).Ne sviri violina,tuku ako imas nesto pametno-kazi ako ne-MOLK!!!!Wink


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 12:14
Objasni kakoAbr ibn gi videl majmunite kako kamenuvaat majmunka zosto na nejziniot mazjak mu izvrsila preljuba,pa i toj so majmunite pocnal da ja kamenuva????(bukhari,vol.5 kniga 58,br.188).Pa samo zaostanati mozat vo ova da veruvaat,a nie toa ne smeLOLLOLLOL


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:25
"A be i zivotnite sfatile kako treba, a vie nisto ne sfakjate!
Stariot zavet otvori i citaj!Ako ne sfatis, poloso od majmun si!"
 
Moze toa sakal da ti kaze covekot a ti ne go razbirasLOL


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:34

Bismillahirrahmanirrahim



Elif lam mim Poraženi su Bizantinci. U najnižoj zemlji, a oni
ce nakon svog poraza, pobijediti(k*ran 30/1,2,3)


Današnja tehnologija u 20-tom stoljecu je putem svojih savremenih aparata otkrila neoborivu istinu a to je da je mijesto na kojem se odvila borba izmedžu bizantije i perzijanaca kod palestine na naj nižem mijestu morskog nivoa na zemaljskoj kugli.

Eve ti ispolneto prorostvo, jasno i glasno!
Sega?
 


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:38
што точно е овде исполнето? дека биле поразени, или дека победиле? LOLLOL

-------------


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:46
Uste eden nepismen risjanin, kako u vreme koga doagjaa turcite, pa im otvorija koli, hamami da se banjaat (da ne setaat so kafeavo na gakjite), civilizacija, patista, vodovod, zeleznica....
no, nepismeniot e nepismen....
zatoa ostanalo, na neuk covek najtesko e vistinata da mu ja objasnis!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:50
svashta uste so nema da procitas..Dead

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:51
odi tamu u arabija od kaj si i doshol peci se vo pustinata ne si ti za intLOLLOL

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 13:56
 LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL абе да не беа муслиманите, немаше цивилизацијата да постои... абе ти токму ли си што зборуваш?

отвори гоогле earth, ќе видиш од сателит, дека кај што стигнале муслиманите, е БЕДОТИЈА жива... како проаѓаш оттаде дунав, веќе друга слика...Wink


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:05

Навистина?

Зошто не фрлиш око врз островите и полуостровите на Дубаи?
 
Ако можам и сликички ќе ти најдам да си провериш...
 
Но сепак Султанот ме стигна - та џабе не е Султан!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:11

Вил Дурант

 

Во неговиот разговор за резултатите од крстоносните војни, вели:

„Исламската цивилизација го потврди фактот дека е повозвишена од европската, во нејзината мекост, учење, како и во начините за борба... Што се однесува до литературата, науките и арапската филозофија, Европа била под нивно влијание преку Шпанија (Андалузија) и Сицилија.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftn1 - - [1]

„Кога не би бил Ибн Хејсем (основачот на современата наука за оптиката и потполното сфаќање на зборот), луѓето никогаш не би слушнале за Роџер Бејкон.“ (Роџер Бејкон скоро и да не прави ниеден чекор во оптичките студии без да упати на Ибн Хејсем или да пренесе некои негови зборови.) http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftn2 - - [2]

Додека, пак, за исламската цивилизација во Шпанија, во „Кисатул Хадаре“, 13. том, вели:

„Арапската администрација (во Шпанија) била судбоносна и среќна во едно релативно кратко време за земјоделците од ова место, затоа што освојувачите не останале со поседите кои биле извонредно големи и кои ги поседувале Готите на запад, а исто така и робовите биле ослободени од феудалното ропство.

Исламот цели пет века (најмалку), односно од 700 до 1200 година од нашата ера, значајно му претходи на светот со сила, цврстина, добра организација, владетелска дарежливост, морал и карактер, благодат и кревање на животниот стандард, хумана и милостива легислација, верска толеранција, литература, научни истражувања, медицина, филозофија.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftn3 - - [3]

Во книгата „Историја на цивилизацијата II“, стр. 47, вели:

„Во 215 година според хиџрата, абаситскиот халиф Мемун ја основал Куќата на мудроста (Бејтул хикмех) во Багдад и ја снабдил со астрономска опсерваторија и јавна библиотека, за што одвоил 200 000 динари. Собрал голем број учени луѓе кои познавале странски јазици и различни научни дисциплини, како што биле Ханаин, Бахтешо, Ибн Тарик, Ибн Мукафа, Хаџаџ бин Матари, Сиргис, Раси и други, одвојувајќи големи материјални средства за нивната работа, испраќајќи многумина од нив во различни места на светот за да собираат книги од областа на медицината, филозофијата, математиката, убавата литература и останатите науки, на јазиците хинду, пахлеви, шалдеан, стариот сириски, грчки, латински и стариот персиски јазик.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftn4 - - [4]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftnref1 - - Проф. Хани ел-Мубарек и д-р Шукри Ебу Халил, „Улогата на арапско-исламската цивилизација во европската ренесанса“, Скопје, 1420/1999, стр. 38-39.

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftnref2 - - Проф. Хани ел-Мубарек и д-р Шукри Ебу Халил, оп. цит., стр. 100.

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftnref3 - - Јусуф Кардави, оп. цит., стр. 58.

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589945&ID=1580#_ftnref4 - - Сејјид Муџтеба Мусави Лари, оп. цит., стр. 99.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:13

Роџер Бејкон

 

(Добро го познавал арапскиот јазик, има многу дела, познат е како филозоф и агитатор за присвојување на науките на муслиманите и нивно ширење во Европа. Тој не се сомневал во тврдењето дека филозофијата има арапско потекло). Со наредбата на кралот Едвард I, бил спречен да продолжи со експерименталните истражувања во областа на хемијата, како и во работата како професор на универзитетот Оксфорд. Подоцна бил присилно префрлен во Париз, за да биде под директна контрола на Црквата. Бил обвинет дека се занимава со сатанската алхемија и било побарано да му се исече раката како на маѓепсник, како и да се одбие овој „муслиман“ од местото. http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589948&ID=169#_ftn1 - - [1] Во 1292 година пишува:

„Најголемиот дел од филозофијата на Аристотел, иако ракописите беа скриени и ретки поради нивната тешка содржина и поради војните на исток, не успеа да ужива некакво влијание на запад, освен откако Ибн Сина (Авицена), Ибн Ружд и другите, во светлото на посфатлива експликација, го вратија Аристотел и неговата филозофија.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589948&ID=169#_ftn2 - - [2]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589948&ID=169#_ftnref1 - - Ибид, стр. 98.

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589948&ID=169#_ftnref2 - - Роберт Л. Гулик, Јр. оп. цит., стр. 73.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:19
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Навистина?

Зошто не фрлиш око врз островите и полуостровите на Дубаи?
 
Ако можам и сликички ќе ти најдам да си провериш...
 
Но сепак Султанот ме стигна - та џабе не е Султан!!!


da be da... на тие сликички мислам...

ајде да потсетиме: кои се архитекти на овој проект? кој живее на овие острови?

зар не се пак луѓето од „белиот свет“? тие за вас се табу...

и да не се залажуваме со смешни историски небулози...
се знае кој е придонесот на христијанството за цивилизацијата, едноставно НЕСПОРЕДЛИВ со ништо друго, а кој е „придонесот“, т.е. уназадувањето на исламот...

толку за сега...Tongue


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:25


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:26
Допринос со палење на научниците на клада!!!!
ХА ХА ХА!!!!LOLLOLLOL


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:28

Дерберин

 

Професор на универзитетот во Њујорк, во неговата книга „Конфликтот помеѓу науката и верата“, десетто француско издание, 1900 година, вели:

„По смртта на Пратеникот Мухамед, на арапски јазик се преведени најважните грчки дела. Меѓутоа, златната ера на културата и науката во Азија се случила во времето на халифот Мемун (813-832), кој Багдад го претвори во главен и грандиозен центар на знаењето. Тој основал една голема библиотека, довел многу научници и им оддал голема почит. Книгите редовно се обезбедувале, додека историските записи спомнуваат збирка на книги донесена во Багдад во повеќе од 100 товари на камили.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589953&ID=766#_ftn1 - - [1]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589953&ID=766#_ftnref1 - - Сејјид Муџтеба Мусави Лари, оп. цит., стр. 100.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:35
па се знае дека ако не беше цивилизациајта на христијанството, уште ќе јававте камили и ќе спиевте во пештери... мислам тоа барем треба да ви биде јасно...

а науката, исто така, ако не си знаел, е плод на христијанската цивилизација... се разбира во најголем дел таа во Европа е измислена и развиена... бар за тоа има видливи докази на секој чекор од нас...Wink


-------------


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:40

lazes adzija lazes!

gledas li sto pisuvale golemite umovi pred tebe?!
zemi si ucebnik od 5 to ili od prva godina pa proveri koj bil za nauka a koj  seljak vo temniot vek!!!!!


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:46


Постирано од: Sulltan Murad
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:48

a, nemuslimanite sekogas rabotele za muslimanite kako robovi, slugi i naemnici, a toa im bilo cest, kako i sega.....



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:51
па еве, твоите сликички се одличен доказ... Се фалите со два хотела... во кои и онака гости се само белците, а арап може да сонува дека во нив ќе влезе (освен се разбира привилегираната кралска елита)... Ако почнеме да лепиме достигнувања, хотели од христијанскиот свет, ќе треба само за тоа да отвориме Форум...LOLLOLLOL

во суштина, се знае дека ренесансата, литературата, уметноста, книжевноста, науката, СЕ што значи ПРОГРЕС е настанато 90% во Европа... значи на христијанско тло... Зошто ниеден микеланџело немате од Дубаи? Зошто ниеден Виктор Иго, Достоевски, или Шекспир немате од Багдад? Зошто ниеден Ван Гог, Рембрант, ниеден Бетовен, Моцарт, ниеден Тесла, Ајнштајн, или не дај Боже Бил Гејтс не произлезе од Мека???

Прашај се, може ќе го најдеш одговорот...WinkLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:51
Originally posted by Sulltan Murad Sulltan Murad напиша:

a, nemuslimanite sekogas rabotele za muslimanite kako robovi, slugi i naemnici, a toa im bilo cest, kako i sega.....



па се гледа дека вие сте еврејски и американски робови, од САТЕЛИТ... ти сега вакви изјави ќе даваш... LOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:53

Плачеш, а?CryDead



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:54

Ј. Лал Нехру

 

Во неговата книга „Преглед на светската историја“, стр. 413, пишува:

„Кордоба бил голем град, со еден милион жители. Личел на еден огромен парк, со должина од 20 километри. Пред улиците се протегал во простор до 40 километри. Се вели дека имало 60.000 палати со големи градби за живеење, 200.000 помали убави куќи, 80.000 работилници и мали дуќани, 3800 џамии, 700 амами (јавни бањи). Можно е овие бројки да се зголемени, но тие сепак ни нудат приближна слика за овој величествен град. Имало многу библиотеки, од кои најголемата и најважната била Кралската библиотека, со околу 400.000 наслови. Универзитетот на Кордоба се разликувал од универзитетите низ цела Европа, дури и од оние низ Западна Азија. Постоеле и училишта во кои било обезбедено образование за сиромашните. Еден историчар изјавува дека секој жител на Шпанија во тоа време знаел да пишува и да чита, додека во меѓувреме, во другиот дел од христијанската Европа, освен свештениците и клерот, опфаќајќи ги тука и членовите на високото владетелство, не сметале дека вреди да се потрудат да научат да пишуваат и да читаат.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589964&ID=1343#_ftn1 - - [1]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589964&ID=1343#_ftnref1 - - Ибид, стр. 102.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:56

Хенри Пирен

 

Во “Mohammad and Charlemagne”, стр. 147-152, вели:

„Ширењето на исламот било нешто невидено, огромната брзина на победата може да се споредува само со она што го означи почетокот на империјата на Атила, Џингис Кан и Тимур Ленк... Но, овие империи исчезнаа како пената на сапунот, а исламот опстана... Неговото молскавично ширење претставуваше вистинско чудо, споредено со бавниот напредок на христијанството... Германците немале ништо со што би му се спротивставиле на христијанството и на империјата. Меѓутоа, Арапите биле издигнати високо преку новото верување. Затоа, тие не биле асимилирани од другите... Арапите ги освоиле цивилизациите на освојувачите со чудесна брзина. Ја научиле науката од Грците, а уметноста ја развиле самите тие и делумно под влијание на Персијците.

Германците не уживаа никакво влијание врз римската цивилизација, напротив, тие потпаднале под нивното влијание и се романизирале со самото влегување во римската земја.

Меѓутоа, и Римјаните потпаднале под влијание на Арапите со самото влегување под власта на исламот. Во Шпанија во IX век, христијаните не го знаеле латинскиот јазик и текстовите со советите ги превеле од арапски јазик. Арапите биле поттикнати од пламенот на една длабочина, кој бил непознат за светот и паганските народи.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589965&ID=577#_ftn1 - - [1]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589965&ID=577#_ftnref1 - - Роберт Л. Гулик, Јр. оп. цит., стр. 6.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:58


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 17:59
ми се плаче кога ќе видам до колку сте испрани ееееј... тоа што секое петтооделенче го знае, дека исламот е погубен за цивилизацијата, вие не, па не... абе ајде одете таму во Сахара, и правете се мудреци... а не овде со асфалт, школи, слобода, ТВ и се што ви дадовме...

-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:00

Сер Едвард

 

Во неговото дело „Историја на хемијата“ пишува:

„Хемијата многу напредувала во времето на абаситските халифи. Муслиманите во тоа време го знаеле мајсторството на дестилацијата, пареата и синтезата. За првпат тие употребиле натриум, јаглерод, јаглерод-натриум, алуминиум, калиум, амониум-хлорид, итн.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589967&ID=215#_ftn1 - - [1]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589967&ID=215#_ftnref1 - - Сејјид Муџтеба Мусави Лари, оп. цит., стр. 109.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:01
За тебе немаш, сиромав, нам ќе ни дадеш!!!
 
Глеј државава кај ја однесовте, па уште и смеете да зборите!!!
 
Држи се до темата!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:03
темата е к*ран и наука...

поглупа тема не може да се отвори... LOLLOLLOLLOL
насловот е од иста категорија како и следниве наслови:

к*ран и слобода
к*ран и љубов
к*ран и мир
к*ран и рамноправност...


све комедија до комедија... LOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:04
Originally posted by аџија аџија напиша:


отвори гоогле earth, ќе видиш од сателит, дека кај што стигнале муслиманите, е БЕДОТИЈА жива... како проаѓаш оттаде дунав, веќе друга слика...Wink


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:07


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:11

Барон Кара де Вокс

 

Автор на поглавјето „Астрономија и математика“ во делото „Исламското наследство“ (ОУП, 1931, стр. 376-398), пишува:

Муслиманите биле многу напредни во многу области од науката. Тие го научиле човештвото на употребувањето на бројките, додека алгебрата ја поставиле врз научни темели, како што ја засновале и аналитичката геометрија. Автентично се знае дека тие ја откриле сферичната тригонометрија, која не била воопшто позната кај Старите Грци. Додека западниот христијански свет развивал варварски војни, арапските муслимани се занимавале со наука и внимателно ги чувале нивните верски и морални вредности.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589973&ID=1785#_ftn1 - - [1]

„Во времето на ренесансата, човековата душа повторно се исполнила со волјата и оганот на знаењето, била поттикната од искрата на генијалноста, се поставила на чело на работата, затоа што Арапите ги сочувале и ги усовршувале различните области на науката. Тие ја одржале душата на истражувањето, живи, свежи и спремни за нови откритија.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589973&ID=1785#_ftn2 - - [2]

А, ти сега плачи и кукај колку сакаш, а фактите се факти! Колку лаги и да кажеш, една од реченициве е доволна да те фрли назад, во трето одделение!!!LOLLOLLOL



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589973&ID=1785#_ftnref1 - - Ибид, стр. 111.

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589973&ID=1785#_ftnref2 - - Роберт Л. Гулик, Јр. оп. цит., стр. 84.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:16


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:17

Жан Бертранд

 

Професор на универзитетот Кембриџ, во книгата „Исламското наследство“, стр. 152, пишува:

„Додека Европа умирала во тага, беда, материјална и духовна сиромаштија, муслиманите на Шпанија граделе голема цивилизација, со еден извонреден економски систем. Муслиманската Шпанија играла важна улога во прикажувањето и развивањето на индустријата, науката, филозофијата и поезијата. Во XIII век исламот извршил влијание кај најпрочуените научници во Европа, како што се Данте и Тома Аквински. Затоа Шпанија треба да ја наречеме фенер на европската цивилизација.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589979&ID=833#_ftn1 - - [1]



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=589979&ID=833#_ftnref1 - - Сејјид Муџтеба Мусави Лари, оп. цит., стр. 114.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 18:46
Ova okolu astronomijata, zatoa li gi primaci "raketive" da vidime kolku  muslimanite se "napredni" vo naukata.LOLLOLLOLA kade toa ke poletuvaat, a niz 7-te neba ke pominat ???LOLLOLLOL

-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 04.Јуни.2007 во 14:39
 odzid
E, vaka zemi malce, i razmisli!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 05.Јуни.2007 во 16:00

НЕ, ЗНАЧИ, ЛЕСНА МЕТА СИ!

 
БИДЕЈЌИ забележуваме дека некој овде не е моќен да се спротистави со соодветен аргумент, тогаш само навредува....
 
Ај нека некој му ги избрише глупостите, па да пишуваме раат!

молбата ти е исполнета Embarrassed
се оф топик е избришано


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 07.Јуни.2007 во 12:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

ej sega ja vidov ova tema

ako postoi nekoja planeta koja se dvizi okolu dve zvezdi
( oti nemoze toa da bide Sonce- Sonceto e edno i edinstveno)
kakva vrska ima toa so dva istoka i dva zapada
koga toa ima vrska so rotacija na planeta okolu svojata oska

aj miraleme razmisli nactaj i objasni

 
http://www.idividi.com.mk/Futurama/Planeta/381997/index.html - http://www.idividi.com.mk/Futurama/Planeta/381997/index.html


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk