IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN И НАУКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN И НАУКА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: QUR'AN И НАУКА
    Испратена: 29.Мај.2007 во 23:07
Naj prvo,se molam do site RAZBRANI licnosti,ako ima nekoj nesto ozbilno da napise neka napise,ke mi bide drago cest i zadovolstvo.
 
Obekjav deka ke napravam edna tema vo koja sto ke pisuvame za Qur'anot i naucnite dokazi koi se sostaveni vo Nego.
 
Do kraj uste ne ja imam pripremano,no,posto vidov na istava ovaa stranica "idividi.com.mk" edna informacija ke go navedam samo toa pa pokasno ke go prodolzam i toa sto go podgotvuvam.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:"Mi cemo im pruziti dokaze nase u prostranstvima svemira a i u njima samim,dok im ne bude sasvim jasno da je Qur'an istina"
 
Znaci,se sto bilo i se sto doprva ke bide,veke e objaveno vo Qur'anot,no podocna seto toa ke bide otkrieno,da bi se uverile deka Qur'anot e vistina.
Toa e i namerno taka,Allahova Mudrost.Da vidime kol,ku denes ni e potrebna tehnologija i kakvi se ne aparati da nesto otkrieme,sto veke e zapisano.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:

14. On je ~ovjeka od sasu{ene ilova~e, kao {to je grn~arija, stvorio

15. a d`inna od plamene vatre –

16. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?! –

17. Gospodara dva istoka i dva zapada –

18. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

19. Pustio je dva mora da se dodiruju,

20. izme|u njih je pregrada i oni se ne mije{aju –

21. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

 

Nie znaeme samo za eden istok i zapad,kako sega toa ?

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.
Naucnicite,so pomos na svoite teleskopi,otkrile planeta koja kruzi pomegju dve sonca.
Pa koj blagodat od Gospodarot vas go poreknuvate ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:25
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.


me izraduva sto za prv pat vo edna recenica uspea da kazes dve vistini...

prvo "koga" bi citale ti bese odlicen zaklucok. Ali zasto da gubime vreme na takvi mi ti raboti...

vtoro, "nebuloza" e neverojatno samodadena dijagnoza za ova sto pisuva vo k*ranot....

bravo miki, se oprai konecno... ClapClapClapLOLLOLLOL
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:39
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.


me izraduva sto za prv pat vo edna recenica uspea da kazes dve vistini...

prvo "koga" bi citale ti bese odlicen zaklucok. Ali zasto da gubime vreme na takvi mi ti raboti...

vtoro, "nebuloza" e neverojatno samodadena dijagnoza za ova sto pisuva vo k*ranot....

bravo miki, se oprai konecno... ClapClapClapLOLLOLLOL
 
Se zamoliv,naj ozbilno.... ako ima nekoj nesto pametno da napise,bujrum,ako ne...... mislam nema potreba da se provocirame.
 
Eve,koga sum veke tuka,ke napisam uste edno nesto:
 
Vo istata sura,19-ti i 20 aet veli:
Poznatiot istrazivac na Morinjata Jacque Cousteau (Žak Kusto) vo edna prilika otkril "neverovaten" fenomen. Naime,so svojata lagja dosol do Crvenoto more,kako bi go ispital.Ja dokazal negovata specificnost vo pogled na solenosta,gustinata i sostavot na negovata voda.Posle toa izlegol na Arapskoto more koe se naogja vo negovo sosedstvo.Doagjajki do toa more izleguva na more so posebni karakteristiki.Otkril pregrada (nevidliva i nedodirliva) pomegju dvete morinja koja gi odvojuva.Posle toa otkritie pocnal da prakja poraki na site strani na svetot kako bi gi obavestil za svoeto otkritie. Posle nekoe vreme,nekoj Musliman mu cestital na Kusto za negovoto otkritie a posle mu gi procital gore navedenite aeti:

19. Pustio je dva mora da se dodiruju,

20. izme|u njih je pregrada i oni se ne mije{aju –

21. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

Normalno,istrazuvacot nemozel da veruva vo ona sto go cital.Doznavajki deka toa e Kniga od Allah-Stvoritelot na site bitija,ja prifakja verata Islam.Do krajot na celiot negov zivot ostanal takov i umrel kako takov-zadovolen.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:40

Ova e patem napisano.

 
I uste ednas,vi se molam,nemojte da ja rasipuvate temava.
Vi se molam.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:43
bi go zamolil evangelos da go postira toa so mravkata i so neboto, na ovoj topic, posto mnogu interesno bi bilo da vidime kakvi nebulozi kazuva k*ranot vo vrska so naukata...
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

bi go zamolil evangelos da go postira toa so mravkata i so neboto, na ovoj topic, posto mnogu interesno bi bilo da vidime kakvi nebulozi kazuva k*ranot vo vrska so naukata...
 
Jas bi go zamolil da si otvori tema i neka i dade kakov saka naslov.Sam neka si izbere,neka vidi koj e soodveten,so zadovolstvo tamu na sekoj zbor ke mu pisuvam.
 
Mi bese pobarano da otvoram tema na koja ke zboruvam-e za naukata i k*r'anot. Taa bi bilo ubavo da bide nova tema,neka si ja naslovi kako sto saka.
Ako ima nesto sto ne e vistina i izmisleno vo ona sto jas ke go napisam,togas moze sekako da se komentira,no neka bide vo vrska so temata.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:51
pa bas za toa i se raboti, ne moze tuka da si postiras samo rozevi prikaski, a da se izbegnuva odgovor na ite kako jasnite nebulozi vo k*ranot...

Znaci ako saka k*ran i nauka, togas treba da dokazes deka vo celiot koran nema greski, koi za zal gi ima mnogu, pa mislam ovaa tema ke bide edna od podolgite...

pozdrav
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:58

I koga sum seuste tuka :)

«One koji ne vjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti; kada im se kože ispeku, zamijenit ćemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju. Allah je zaista silan i mudar.»

Navedenite aeti ni zboruvaat za kaznata za nevernicite :) Allah,Vozviseniot ke gi stavi vo Dzennem kade sto vo ogan ke gorat a koga kozata ke im izgori,Allah povtorno ke im ja vrati. ZOSTO OVOJ DETAL TOLKU NI E BITEN ? Pred nekolku decenii,poznatiot dermatolog prof. Tagasone dokazal deka krajot na setiloto za toplina se naogja vo kozata. Koga ne bi ja imale kozata,ne bi ja osetile toplinata a taka ni bolkata. Zapravo,zaradi taa pricina Allah napomenuva deka kozata otkako ke izgori,povtorno ke bide vratena,bolkata da se oseti. Prof. Tagasone,otkako go dokazal ovoj fakt,prisustvuval na 8 saudiski medicinski samit vo Rijad. Tuka se sretnal i so navedenite Qur'anski aeti. Ne pominalo mnogu vreme,otkako go razgledal ovoj dokaz,javno,pred masa Naucnici,izgovoril sehadet te. posvedocil deka nema drug Bog osven Allah i deka Muhammed a.s e Bozji pratenik.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 00:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

bi go zamolil evangelos da go postira toa so mravkata i so neboto, na ovoj topic, posto mnogu interesno bi bilo da vidime kakvi nebulozi kazuva k*ranot vo vrska so naukata...
 
Запазете го следниов дијалог...
 
Originally posted by Аџија Аџија напиша:

1. Според Коранот постојат 7 неба, едно врз друго (Сура 67:3; 71:15). Ако тоа не ви е доволно, ѕвездите се наоѓаат во долното небо (67:5; 37:6; 41:12) додека месечината се наоѓа во горното небо (71:16)...
 
Originally posted by Islamist Islamist напиша:


1:Tokmu taka uste  edno cudo na Quranot
-TROPOSFERA,OZOZNOSFERA,STRATOSFERA,MEZOSFERA,TERMOSFERA, JONOSFERA,EGZOSFERA (VKUPNO 7)

 
Значи според Исламист, Месечината се наоѓа некаде во Егзосферата, а Сонцето многу подоле можеби во Тропосверата LOLLOLLOL
 
 
Другo...
Главната поделба на атмосверата не е на 7 дела (број кој Муслиманите го измислија за да "научно" си го нашминкаат нивниот ајет кој вели дека Аллах создал 7 неба), туку главната поделба на атмосверата е на 5 дела.
Еве ви слика приложена од НАСА
 
 
А ако збориме за подетална поделба на атмосверата, тогаш зошто Исламист не ја спомнува и Магнетосверата? Tongue
Можеби затоа што во тој случај ќе добие 8 "неба", наместо 7? Cry
 
Тоа ти е Ислам, трудејќи се да избегаат од една противречност, се умрсуваат во друга, а пак вадејќи се од таа, се дават во трета.
Не залудно рекол нашиот народ: "на лагата и се кратки нозете" Wink
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 00:33
 
Ако мислите дека мравките не зборуваат, вие сте во голема научна заблуда.
Погледнете што вели науката, пардон, к*ранот за тоа:
 

1. Мравките можат да зборуваат.

 

И кога стигнаа во долината на мравките, една мравка рече: "О мравки, влезете во живеалиштата ваши бидејќи ќе ве прегазат Сулејман и војската негова, незнаејќи!" (Сура 27:18)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 00:54
DALI E TOCNO DEKA TVORECOT NA QURANOT,POCNAL DA GO SLUSA GLASOT BOZJI NA 40 GODINI???ODGOVOR,MIRALEMCE...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 09:01

Tocno li deka spored k*ranot sonCATA i mesecinata se naogjaat vo atmosferataLOLLOLLOL

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 11:00
k*ranot isto taka veli deka postojat 7 Zemji.
Jas znam samo edna i mnogu me interesira koi se drugite 6? LOL
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 12:04

Ќе дознате секако.

Набрзо или подоцна, ќе ви се разјасни.....
 
Значи, одиме со ред!
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.