IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - QUR'AN И НАУКА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

QUR'AN И НАУКА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака Обратен редослед
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:39
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.


me izraduva sto za prv pat vo edna recenica uspea da kazes dve vistini...

prvo "koga" bi citale ti bese odlicen zaklucok. Ali zasto da gubime vreme na takvi mi ti raboti...

vtoro, "nebuloza" e neverojatno samodadena dijagnoza za ova sto pisuva vo k*ranot....

bravo miki, se oprai konecno... ClapClapClapLOLLOLLOL
 
Se zamoliv,naj ozbilno.... ako ima nekoj nesto pametno da napise,bujrum,ako ne...... mislam nema potreba da se provocirame.
 
Eve,koga sum veke tuka,ke napisam uste edno nesto:
 
Vo istata sura,19-ti i 20 aet veli:
Poznatiot istrazivac na Morinjata Jacque Cousteau (Žak Kusto) vo edna prilika otkril "neverovaten" fenomen. Naime,so svojata lagja dosol do Crvenoto more,kako bi go ispital.Ja dokazal negovata specificnost vo pogled na solenosta,gustinata i sostavot na negovata voda.Posle toa izlegol na Arapskoto more koe se naogja vo negovo sosedstvo.Doagjajki do toa more izleguva na more so posebni karakteristiki.Otkril pregrada (nevidliva i nedodirliva) pomegju dvete morinja koja gi odvojuva.Posle toa otkritie pocnal da prakja poraki na site strani na svetot kako bi gi obavestil za svoeto otkritie. Posle nekoe vreme,nekoj Musliman mu cestital na Kusto za negovoto otkritie a posle mu gi procital gore navedenite aeti:

19. Pustio je dva mora da se dodiruju,

20. izme|u njih je pregrada i oni se ne mije{aju –

21. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

Normalno,istrazuvacot nemozel da veruva vo ona sto go cital.Doznavajki deka toa e Kniga od Allah-Stvoritelot na site bitija,ja prifakja verata Islam.Do krajot na celiot negov zivot ostanal takov i umrel kako takov-zadovolen.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:25
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.


me izraduva sto za prv pat vo edna recenica uspea da kazes dve vistini...

prvo "koga" bi citale ti bese odlicen zaklucok. Ali zasto da gubime vreme na takvi mi ti raboti...

vtoro, "nebuloza" e neverojatno samodadena dijagnoza za ova sto pisuva vo k*ranot....

bravo miki, se oprai konecno... ClapClapClapLOLLOLLOL
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 23:07
Naj prvo,se molam do site RAZBRANI licnosti,ako ima nekoj nesto ozbilno da napise neka napise,ke mi bide drago cest i zadovolstvo.
 
Obekjav deka ke napravam edna tema vo koja sto ke pisuvame za Qur'anot i naucnite dokazi koi se sostaveni vo Nego.
 
Do kraj uste ne ja imam pripremano,no,posto vidov na istava ovaa stranica "idividi.com.mk" edna informacija ke go navedam samo toa pa pokasno ke go prodolzam i toa sto go podgotvuvam.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:"Mi cemo im pruziti dokaze nase u prostranstvima svemira a i u njima samim,dok im ne bude sasvim jasno da je Qur'an istina"
 
Znaci,se sto bilo i se sto doprva ke bide,veke e objaveno vo Qur'anot,no podocna seto toa ke bide otkrieno,da bi se uverile deka Qur'anot e vistina.
Toa e i namerno taka,Allahova Mudrost.Da vidime kol,ku denes ni e potrebna tehnologija i kakvi se ne aparati da nesto otkrieme,sto veke e zapisano.
 
Allah dz.s vo Qur'anot veli:

14. On je ~ovjeka od sasu{ene ilova~e, kao {to je grn~arija, stvorio

15. a d`inna od plamene vatre –

16. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?! –

17. Gospodara dva istoka i dva zapada –

18. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

19. Pustio je dva mora da se dodiruju,

20. izme|u njih je pregrada i oni se ne mije{aju –

21. pa, koju blagodat Gospodara svoga pori~ete?!

 

Nie znaeme samo za eden istok i zapad,kako sega toa ?

Koga nekoj od vas bi cital Qur'an sekako bi go zel i ova kako za nekoja Nebuloza.
Naucnicite,so pomos na svoite teleskopi,otkrile planeta koja kruzi pomegju dve sonca.
Pa koj blagodat od Gospodarot vas go poreknuvate ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.