IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И НАУКАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 63>
Автор
Порака
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
    Испратена: 25.Мај.2007 во 17:27

Почитувани форумџии

 

Согледувајќи дека доста од дебатите и дискусиите во разните теми од форумов гравитираат околу темата „Библијата и науката“, се решив да споделам со вас некои сознанија со надеж дека барем малку ќе придонесам во расветлувањето на оваа проблематика.

Искрено се надевам дека темава нема да послужи како инструмент за личен реваншизам меѓу членовите на форумот.

Текстот во целост ќе биде изложен на македонски јазик, освен, се рабира, деловите во кои се наведува изворната литература.

Цитатите од Библијата користени во post-овите се буквално препишани од преводот на светото писмо на македонски јазик, II издание, издание на Британското и инострано библиско друштво – Свиндон, во соработка со Македонска Книга – Скопје. Доколку имате сознанија за некакви измени во најновото издание на Светото писмо на македонски јазик, не притенсувајте се да ги споделите со нас.

Со оглед на тоа дека на google.com не постојат сродни текстови на македонски јазик во врска со проблематикава, нема да се служам со линкови.

Започнуваме со доста често поставуваното прашање – Кој е авторот на Стариот Завет?

Колкумина читатели на Стариот Завет, на кои би им го поставиле ова прашање, би одговориле пов­то­ру­вај­ќи го она што го прочитале во Воведот на својата Биб­лија, т.е. дека авторот на сите овие книги е Бог, ма­кар што се напишани од луѓе, инспирирани од Све­ти­от Дух.

Понекогаш авторот кој ја претставува Библијата се ограничува на тоа да ги извести своите читатели со по­мош на ваква кратка белешка која прекинува се­как­во прашање; понекогаш, пак, додава исправка која ги из­вестува дека луѓето можеле на првобитниот текст по­доцна да му додадат некакви детали, но дека, сепак, спо­рниот карактер на еден пасус не ја менува општата вистина која од него произле­гува. Се инсистира на оваа вистина за која гарантира уче­ње­то на Црквата, пот­помогнато од Светиот Дух, кој един­ствено е спо­со­бен да ги просветли верниците во врска со овие пра­ша­ња. Зар Црквата, почнувајќи од концилот во IV век, не об­ја­вила листа на Свети книги која што ја потврдиле, до­­дека го формирале она што се нарекува канон; кон­цил: Фирентински (1441), Тридентински (1546) и Прв ва­­тикански (1870). Зарем од неодамна, последниот кон­цил Вториот Ва­тикански, по толку енциклики, не об­ја­вил еден текст од првостепено значење, вни­ма­тел­но ра­ботен во период од три години (1962-1965). Бес­крај­но­то мнозинство на читателите на Библијата ги нао­ѓа­ат овие смирувачки известувања на поче­то­кот на мо­дер­ните изданија и се задоволуваат со гаранциите на ав­тентичностите дадени во текот на вековите, а во­оп­што не помислуваат дека за нив може да се дис­ку­ти­ра.

Но, ако се запрашаме за делата кои ги пишувале свеш­тениците, а кои не се наменети за широката јав­но­ст, ќе видиме дека прашањето за автентичноста на биб­лиските книги е многу покомплексно отколку што мо­жело а приори да ни се стори. Ако, на пример, се кон­сул­тира модерната пуб­ликација на Библијата, во по­себни томови, преведена на француски, под управата на Библиското училиште на Еруса­лимEcole biblique de Jerusalem (Editions du Cerf, Paris), тонот се чини поинаков и, ста­нува јасно дека Стариот Завет, исто како и Новиот, отво­ра проб­ле­ми чиишто спорни елементи авторите на комента­ри­те не ги сокриле.

Исто така, наоѓаме многу прецизни податоци во по­кон­дензирани студии со голема објективност, како што се оние во книгата на професор Едмонд Жакоб (Ed­mond Jakob): Стариот Завет (Universitaries de France, колекција “Que sais – je”).  Оваа книга дава со­вр­шен увид во целоста.

Многумина не знаат дека на почетокот постоеле многу текстови, а не еден единствен текст. Околу III век пред наша­та ера постоеле барем три форми на ев­реј­скиот текст на Библи­јата: масоретски текст, текст кој барем делумно му послужил на грчкиот превод и са­маританското Петокнижие. Во I век пр.н.е. постоел стре­меж кон воспоставување на еден единствен текст, но требало да се почека еден век по нашата ера за да се фиксира текстот.

Кога би ги поседувале овие три форми на текстот, спо­ре­дувањата би биле можни, и можеби ќе можевме да добиеме идеја за тоа каков бил оригиналниот текст, но несреќата се состои во тоа што ги немаме. Ако се ос­тават на страна пер­гаментите од Кумранската пеш­те­ра кои потекнуваат од претхристијанската епоха блис­ка на Исус, еден папирус на Декалогот од II век од нашата ера кој ги претставува варијантите во од­нос на класичниот текст, неколку фрагмен­ти од V век од нашата ера (Каирска генеза), тогаш најстари­от ев­рејски текст на Библијата би бил датиран во IX век од нашата ера.

Септагинтата (Septuaginta) на грчки јазик би била први­от превод. Таа датира во III век пр.н.е., а ја на­пра­ви­ле Евреите од Александрија. Врз нејзиниот текст ќе се базират авторите на Новиот Завет. Таа ќе прет­ста­ву­ва авторитет сè до VII век од нашата ера. Основните грч­ки текстови кои, воопшто, се користат во хрис­ти­јан­скот свет, се ракописите сочувани под името Codex Va­tikanus во Ватикан и Codes Sinaiticus во Британ­скиот му­зеј (British Museum) во Лондон кои датираат од IV век.

Св. Јероним можел да состави текст на латински ја­зик базирајќи се на еврејските документи во првите го­дини од V век. Ова издание, поради своето уни­вер­зал­но ширење по VII век од христијанската ера, по­доц­на е наречено Вулгата.

Да ги земеме предвид и арамејските и сириските (Пер­ши­та) верзии кои се само парцијални.

Сите овие верзии им овозможиле на спе­ци­ја­лис­ти­те да изработат текстови кои се нарекуваат про­сеч­ни, некој вид компромис меѓу различните верзии. Ис­то така, се издаваат и зборници на различни јазици, со еврејска, грчка, латинска, старосириска, арамејска па дури и со арапска паралела. Так­ва е славната Волтон Библија (Лондон, 1657). За да бидеме сосема сигурни, да додадеме дека дивергентните биб­лиски концепции меѓу различните христијански цркви се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немале исто сфаќање за преводот на еден ист јазик. Екуменскиот превод на Стариот Завет, дело за уни­фи­кација кое го реал­и­зи­ра­ле бројни католички и протестантски експерти, би тре­бало да даде еден синтетичен текст (Објавено во декември 1975, Ed. Du Cerf I Les Bergers et les Mages, Pa­ris, додека првиот том од ревидираниот Екуменскиот превод на Стариот Завет беше промоивиран на Светскиот Црковен Совет на 23 јануари 2004 година во Женева.    

Така, човечкиот удел во текстот на Стариот Завет се чини мошне значаен. Без мака може да се сфати ка­ко текст од верзија до верзија, од превод до превод, со си­те коректури кои следуваат од таа фатална пос­тап­ка, оригиналниот текст можел да биде трансформиран во текот на двата века.

 

Продолжува

Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 17:37
Уште еден Чорбаџија ClapClapClapClapClap
 
Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up
 
Ајде продолжи, да видиме што има друго интерсно, согласно темата.Thumbs%20Up
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 19:58
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up


се виде кој избега покиснат, а кој се уште ги продира ваквите квази-научници...

Нормално е дека муслиманите, и историјата ќе ја извратат, пракса на која ги научи уште Мохамед, за да ја извитоперат Библијата.

Во овој текст, навистина, нема за што да се фати човек, од каде да почне, бидејќи нема еден точен податок. Ако некого го интересира, можам да објаснам, убаво и документирано, иако тоа не е се чини целта на повеќето муслимани овде, дека Светото Писмо е уверливо најверодостојниот документ од древниот свет, со неповторлива точност и сигурност и сличност на преку 25.000 ракописи кои досега се пронајдени. За споредба, сите други книги од тоа време, имаат по максимум 10-тина ракописи, но никој не се сомнева во точноста на исказите за Јулије Цезар, Платон, Хомер, итн.

Значи повторно, критикувачите остануваат замолкнати пред ваквиот величествен збир на Христијански списи, кои го отргаат секој сомнеж дека имаме нешто друго, освен оригиналниот текст напишан од апостолите и евангелистите...
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 21:35
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up


се виде кој избега покиснат, а кој се уште ги продира ваквите квази-научници...

Нормално е дека муслиманите, и историјата ќе ја извратат, пракса на која ги научи уште Мохамед, за да ја извитоперат Библијата.

Во овој текст, навистина, нема за што да се фати човек, од каде да почне, бидејќи нема еден точен податок. Ако некого го интересира, можам да објаснам, убаво и документирано, иако тоа не е се чини целта на повеќето муслимани овде, дека Светото Писмо е уверливо најверодостојниот документ од древниот свет, со неповторлива точност и сигурност и сличност на преку 25.000 ракописи кои досега се пронајдени. За споредба, сите други книги од тоа време, имаат по максимум 10-тина ракописи, но никој не се сомнева во точноста на исказите за Јулије Цезар, Платон, Хомер, итн.

Значи повторно, критикувачите остануваат замолкнати пред ваквиот величествен збир на Христијански списи, кои го отргаат секој сомнеж дека имаме нешто друго, освен оригиналниот текст напишан од апостолите и евангелистите...
 
Zarem e mozno da se izvitoperi uste poveke ?
 
"Nitko ne može dokazati da između Zemlje i Marsa ne kruži porculanski čajnik u eliptičnoj orbiti, ali nitko ne misli da bi to bilo dovoljno za računati s time u praksi. Mislim da je kršćanski bog isto tako nevjerojatan."
"Many men would sooner die then think. In fact they do." (Mnogi bi radije umrli nego mislili. Ustvari tako i umiru.)
[Bertrand Russell]
 
"Kršćanske doktrine i vjerovanja su bolest intelekta."
[Ralph Waldo Emerson]
 
"Moramo uvijek biti spremni vjerovati da ono što nam izgleda bijelo je ustvari crno, ako crkvena hijerarhija tako odluči."
[Sveti Ignacije Lojola iz 16. st.]
 
"Sve Biblije je načinio čovjek."
"Religion is all bunk."
[Thomas Edison]
 
"Ako je Krist doista rekao "Nisam došao donijeti mir nego mač," to je jedino proročanstvo u Novom Zavjetu koje se doslovce ispunilo."

"Kada je znanost bila u povojima, religija je pokušavala zadaviti ju u kolijevci. Sada, kada je znanost dostigla mladost, a praznovjerje senilnost, blijeda ruina koja drhti govori sportašu: 'Budimo prijatelji.' Podsjeća me na priču o pijetlu koji je predložio konju: "Hajde da se dogovorimo da nećemo stati jedan drugome na nogu."

[Robert G. Ingersoll]

"Da svećenici nisu voljeli jesti ovčetinu, jaganjci nikada ne bi bili žrtvovani bogu.
Ništa nije nošeno u hram što svećenik ne bi mogao upotrijebiti, i uvijek je bilo tako da je bog želio upravo ono što su njegovi 'posrednici' željeli."
[Robert G. Ingersoll]
 
"Ispravno čitana, Biblija je najmoćnije oruđe za ateizam ikada zamišljeno."

"Premda mi se približava vrijeme umiranja, ne bojim se smrti i odlaska u pakao ili (što bi bilo daleko gore) odlaska u populariziranu verziju raja. Očekujem da je smrt ništavilo i zahvalan sam ateizmu što me oslobodio od svih mogućih strahova od smrti."
[Isaac Asimov (1920-1992)]

"Proučio sam sva poznata praznovjerja i nisam našao u našem domaćem praznovjerju, kršćanstvu, niti jednu crtu koja bi ga mogla opravdati. Ona su sva temeljena na bajkama i mitologiji. Milijuni nevinih muškaraca, žena i djece, od kako je nastalo kršćanstvo, bilo je spaljeno, mučeno, pljačkano i zatvarano. Kakav je bio učinak ove prisile? Učiniti pola svijeta budalama, a drugu polovicu licemjerima; podupiranje lupeštva i zabune posvuda po svijetu."
[Thomas Jefferson]
 
"Niti je Biblija moja knjiga, niti je Kršćanstvo moja profesija."
[Abraham Lincoln, navod Joseph Lewis-a iz "Lincoln - slobodni mislilac"]
 
"Vi vjerujete u knjigu u kojoj su životinje koje govore, čarobnjaci, vještice, demoni, štapovi koji se pretvaraju u zmije, gorući grmovi, hrana koja pada s neba, ljudi koji hodaju po vodi i sve vrste čarobnih, apsurdnih i primitivnih priča, i kažete nam da smo mi oni kojima treba pomoć?"
[Mark Twain]
 
Ne mislim da je Bog koji nam je dao mozak, namjeravao da se njime ne koristimo.
[ Galileo Galilei ]
 
"Tvrditi da se Zemlja okreće oko Sunca je isto tako pogrešno kao i tvrditi da Isus nije rođen od djevice."
[Kardinal Bellarmine, 1615. god., tijekom procesa protiv Galilea]
 
 
"Ime Isus Krist je prouzrokovalo vise progona,ratova i bijede nego sto je bilo koje drugo ime to prouzrokovalo" (John E. Ramsburg. The Christ (1910))
"Ne postoje sekte u geometriji."
[Voltaire, Filozofski Rječnik, 1764]
 
Gdje god netko spaljuje knjige, na kraju će spaljivati i ljude.
Heinrich Heine, njemački pjesnik (1797-1856)
 
 "Kršćanska teologija je najveća katastrofa u povijesti ljudske rase."
[Alfred North Whitehead]
 
"Vjerujem da je Krist bio čovjek poput nas; držati ga Bogom meni izgleda kao najveće od svih svetogrđa."
[Lav Tolstoj (1828-1910) ]
 
 
Ete,naucnicite za Hristijanstvoto.
 


Изменето од Miralem1 - 25.Мај.2007 во 21:39
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 22:42
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Уште еден Чорбаџија ClapClapClapClapClap
 
Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up
 
Ајде продолжи, да видиме што има друго интерсно, согласно темата.Thumbs%20Up
 
 
Corbadzija iznesuvashe nekoi gotovi postovi koi bea prethodno lukavo sredeni, da vnesuvaat zabluda kaj hristijanite no ne uspea...adzija beshe odlicen  vo dijalogot so Corbadzi, ednas rekov i pak kje spomnam nikoj nemavte/me hrabrost ni od daleku da im se vklucime vo nivniot dijalog samo odstrana nabljuduvavme..Big%20smile
 
od moja gledna tocka e deka edniot shireshe zabluda-Corbadzija,
a adzija toa so Bozja pomosh go razotkrivashe ete toa ti e koga Bog te saka, i ne plashete se da zboruvate kje vi go ispratam Sv.Duh i ke vi se kaze sto da glagoljashteTongue
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 23:00
 
 
Bog stoboju adzijaTongue
 

9. i mu rece Gospod na Pavla vo videnie nokje >ne boj se, tuku zboruvaj ne zamolknuvaj,

10. zasto Jas sum so tebe,
 
 
 


Изменето од belichka - 25.Мај.2007 во 23:11
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 23:05
Prasanje do prosvetitelot:Dali Muhamed bil osnivac na Islamot?
Кон врв
canser Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Мај.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај canser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 01:49
so denesniot den se dostignalo nekoj vrv
umetnost e sebesi da se istaknes kako najvisok
vrz znaenjeto i hrabrosta se gradi velicinata
usovrsuvaj se , nikoj ne e roden sovrsen
ne bidi pristrasen
da ne se bide pristrasen odlika e na najvisokata duhovna velicina
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 01:54
canser,
многу ми се допаѓаат твоите имресивни мисли кои ги постираш на форумв.
Би те замолил да си отвориш нова тема "Мудростите на canser" и таму да ги пишуваш за да не морам да ги барам низ темиве за да ги прочитам. Smile
Однапред благодарам!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
canser Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Мај.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај canser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 02:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

canser,
многу ми се допаѓаат твоите имресивни мисли кои ги постираш на форумв.
Би те замолил да си отвориш нова тема "Мудростите на canser" и таму да ги пишуваш за да не морам да ги барам низ темиве за да ги прочитам. Smile
Однапред благодарам!
 
 
 
pametno ej kako mene ne mi tekna toa porano pa da ne se macis
ama znaes so maki covek daleku stignuva
LOLLOLLOLLOLLOL
da se ucat mudrostite e potreba zs ne se znae koga ke ti pritrebaat
EvAngelos a da ti napisam jas tebe edna kniga i da ti prat primerok ke bide najpametno za da ne se macis
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 09:30
Prasanje do prosvetitelot:Dali Muhamed bil osnivac(ili osnovopoloznik) na Islamot?
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 09:41
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Prasanje do prosvetitelot:Dali Muhamed bil osnivac(ili osnovopoloznik) na Islamot?
 
 
umesno odbegnuvanje na prashanjeto, se nadevam ke dade svoj licen komentar
 
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Studentski Klub Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 272
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Studentski Klub Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 11:04
Што глупи прашања, бре.... хард...
Да не се знаело да се дебатира, да се сослуша, да се држи до контекстот....
Советувајте го бре малку, ваш е ....
 
На, читај повторно (ако знаеш кирилица)!!!
 
 
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

Почитувани форумџии

 

Согледувајќи дека доста од дебатите и дискусиите во разните теми од форумов гравитираат околу темата „Библијата и науката“, се решив да споделам со вас некои сознанија со надеж дека барем малку ќе придонесам во расветлувањето на оваа проблематика.

Искрено се надевам дека темава нема да послужи како инструмент за личен реваншизам меѓу членовите на форумот.

Текстот во целост ќе биде изложен на македонски јазик, освен, се рабира, деловите во кои се наведува изворната литература.

Цитатите од Библијата користени во post-овите се буквално препишани од преводот на светото писмо на македонски јазик, II издание, издание на Британското и инострано библиско друштво – Свиндон, во соработка со Македонска Книга – Скопје. Доколку имате сознанија за некакви измени во најновото издание на Светото писмо на македонски јазик, не притенсувајте се да ги споделите со нас.

Со оглед на тоа дека на google.com не постојат сродни текстови на македонски јазик во врска со проблематикава, нема да се служам со линкови.

Започнуваме со доста често поставуваното прашање – Кој е авторот на Стариот Завет?

Колкумина читатели на Стариот Завет, на кои би им го поставиле ова прашање, би одговориле пов­то­ру­вај­ќи го она што го прочитале во Воведот на својата Биб­лија, т.е. дека авторот на сите овие книги е Бог, ма­кар што се напишани од луѓе, инспирирани од Све­ти­от Дух.

Понекогаш авторот кој ја претставува Библијата се ограничува на тоа да ги извести своите читатели со по­мош на ваква кратка белешка која прекинува се­как­во прашање; понекогаш, пак, додава исправка која ги из­вестува дека луѓето можеле на првобитниот текст по­доцна да му додадат некакви детали, но дека, сепак, спо­рниот карактер на еден пасус не ја менува општата вистина која од него произле­гува. Се инсистира на оваа вистина за која гарантира уче­ње­то на Црквата, пот­помогнато од Светиот Дух, кој един­ствено е спо­со­бен да ги просветли верниците во врска со овие пра­ша­ња. Зар Црквата, почнувајќи од концилот во IV век, не об­ја­вила листа на Свети книги која што ја потврдиле, до­­дека го формирале она што се нарекува канон; кон­цил: Фирентински (1441), Тридентински (1546) и Прв ва­­тикански (1870). Зарем од неодамна, последниот кон­цил Вториот Ва­тикански, по толку енциклики, не об­ја­вил еден текст од првостепено значење, вни­ма­тел­но ра­ботен во период од три години (1962-1965). Бес­крај­но­то мнозинство на читателите на Библијата ги нао­ѓа­ат овие смирувачки известувања на поче­то­кот на мо­дер­ните изданија и се задоволуваат со гаранциите на ав­тентичностите дадени во текот на вековите, а во­оп­што не помислуваат дека за нив може да се дис­ку­ти­ра.

Но, ако се запрашаме за делата кои ги пишувале свеш­тениците, а кои не се наменети за широката јав­но­ст, ќе видиме дека прашањето за автентичноста на биб­лиските книги е многу покомплексно отколку што мо­жело а приори да ни се стори. Ако, на пример, се кон­сул­тира модерната пуб­ликација на Библијата, во по­себни томови, преведена на француски, под управата на Библиското училиште на Еруса­лимEcole biblique de Jerusalem (Editions du Cerf, Paris), тонот се чини поинаков и, ста­нува јасно дека Стариот Завет, исто како и Новиот, отво­ра проб­ле­ми чиишто спорни елементи авторите на комента­ри­те не ги сокриле.

Исто така, наоѓаме многу прецизни податоци во по­кон­дензирани студии со голема објективност, како што се оние во книгата на професор Едмонд Жакоб (Ed­mond Jakob): Стариот Завет (Universitaries de France, колекција “Que sais – je”).  Оваа книга дава со­вр­шен увид во целоста.

Многумина не знаат дека на почетокот постоеле многу текстови, а не еден единствен текст. Околу III век пред наша­та ера постоеле барем три форми на ев­реј­скиот текст на Библи­јата: масоретски текст, текст кој барем делумно му послужил на грчкиот превод и са­маританското Петокнижие. Во I век пр.н.е. постоел стре­меж кон воспоставување на еден единствен текст, но требало да се почека еден век по нашата ера за да се фиксира текстот.

Кога би ги поседувале овие три форми на текстот, спо­ре­дувањата би биле можни, и можеби ќе можевме да добиеме идеја за тоа каков бил оригиналниот текст, но несреќата се состои во тоа што ги немаме. Ако се ос­тават на страна пер­гаментите од Кумранската пеш­те­ра кои потекнуваат од претхристијанската епоха блис­ка на Исус, еден папирус на Декалогот од II век од нашата ера кој ги претставува варијантите во од­нос на класичниот текст, неколку фрагмен­ти од V век од нашата ера (Каирска генеза), тогаш најстари­от ев­рејски текст на Библијата би бил датиран во IX век од нашата ера.

Септагинтата (Septuaginta) на грчки јазик би била први­от превод. Таа датира во III век пр.н.е., а ја на­пра­ви­ле Евреите од Александрија. Врз нејзиниот текст ќе се базират авторите на Новиот Завет. Таа ќе прет­ста­ву­ва авторитет сè до VII век од нашата ера. Основните грч­ки текстови кои, воопшто, се користат во хрис­ти­јан­скот свет, се ракописите сочувани под името Codex Va­tikanus во Ватикан и Codes Sinaiticus во Британ­скиот му­зеј (British Museum) во Лондон кои датираат од IV век.

Св. Јероним можел да состави текст на латински ја­зик базирајќи се на еврејските документи во првите го­дини од V век. Ова издание, поради своето уни­вер­зал­но ширење по VII век од христијанската ера, по­доц­на е наречено Вулгата.

Да ги земеме предвид и арамејските и сириските (Пер­ши­та) верзии кои се само парцијални.

Сите овие верзии им овозможиле на спе­ци­ја­лис­ти­те да изработат текстови кои се нарекуваат про­сеч­ни, некој вид компромис меѓу различните верзии. Ис­то така, се издаваат и зборници на различни јазици, со еврејска, грчка, латинска, старосириска, арамејска па дури и со арапска паралела. Так­ва е славната Волтон Библија (Лондон, 1657). За да бидеме сосема сигурни, да додадеме дека дивергентните биб­лиски концепции меѓу различните христијански цркви се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немале исто сфаќање за преводот на еден ист јазик. Екуменскиот превод на Стариот Завет, дело за уни­фи­кација кое го реал­и­зи­ра­ле бројни католички и протестантски експерти, би тре­бало да даде еден синтетичен текст (Објавено во декември 1975, Ed. Du Cerf I Les Bergers et les Mages, Pa­ris, додека првиот том од ревидираниот Екуменскиот превод на Стариот Завет беше промоивиран на Светскиот Црковен Совет на 23 јануари 2004 година во Женева.    

Така, човечкиот удел во текстот на Стариот Завет се чини мошне значаен. Без мака може да се сфати ка­ко текст од верзија до верзија, од превод до превод, со си­те коректури кои следуваат од таа фатална пос­тап­ка, оригиналниот текст можел да биде трансформиран во текот на двата века.

 

Продолжува

Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2007 во 12:59

Мора да признаам дека не ни очекував поинаква слика од post-овите во врска со темата што ја поставив.

Едноставно пресликување на ситуации од другите теми. Има ли барем еден форумџија што во целост го прочитал мојот post?

Гледам дека единствено аџијата нешто напишал во врска со темата. Од тоа што го напишал се сомневам дека воопшто и го прочитал текстот.

Аџија, посочи ми точно на кој дел од текстот имаш забелешка? Каде точно, како што велиш ти, сум ја извртел историјата со цел да ја извитоперам Библијата? Посочи ми кои се тие 25000 ракописи кои се досега пронајдени? Од кој век се?  

Да го имаше прочитано мојот post ќе знаеше дека на почетокот постоеле многу текстови, а не само еден текст од Стариот Завет. Околу III век пред наша­та ера постоеле барем три форми на ев­реј­скиот текст на Библи­јата: масоретски текст, текст кој барем делумно му послужил на грчкиот превод и са­маританското Петокнижие. Во I век пр.н.е. постоел стре­меж кон воспоставување на еден единствен текст, кое се случило дури еден век по нашата ера.

 Да ги имавме денес овие три форми на текстот ќе можевме да направиме споредби и да добиеме идеја за тоа каков бил оригиналниот текст, но несреќата се состои во тоа што ги немаме.  

  Дали твоите 25000 веродостојни ракописи соодвествуваат со некој од овие меѓу III век пред наша­та ера и I век од наша­та ера? Прашај го твојот духовник, или, пак, некој друг од вашето свештенство.  Можеби тие знаат повеќе од тебе во врска со ова. И, не заборавај да го споделиш знаењето.

 

Не би сакал да ја запоставам ни belichka, која го бодри аџијата во дуелот против чорбаџијата, со зборовите i ne plashete se da zboruvate kje vi go ispratam Sv.Duh i ke vi se kaze sto da glagoljashte

Имам едно прашање за тебе. Каде беше Светиот Дух кога се составуваше Библијата? Како можел истиот да дозволи да постојат дивергентните библиски концепции меѓу различните христијански цркви кои се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немаат исто сфаќање за преводот на еден ист јазик?!

 

Почитуван hardcore. На твоето реторичко прашање ќе добиеш одговор, ама на друга тема, да речеме, на темата Исламот (конечно од чорбаџија) со оглед на тоа дека називот на темава е Библијата и науката.

 

Почитуван Studentski Klub. Би те замолил да не ги дуплираш моите постови, се оптоварува страницата. И гледај да си фаќате сеир на други теми. Им го одвлекувате вниманието на оние што навистина сакаат да дебатираат.

 

      Почитуван EvAngelos, гледам си отворил нова тема, слична на мојата. Коментарите ќе си ги сочувам за себе. Се гледаме на твој терен.

Изменето од ПРОСВЕТИТЕЛОТ - 26.Мај.2007 во 13:18
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.