Испечати | Затвори го прозорот

БИБЛИЈАТА И НАУКАТА

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7654
Датум на принтање: 27.Април.2024 во 20:28
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Наслов: БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 17:27

Почитувани форумџии

 

Согледувајќи дека доста од дебатите и дискусиите во разните теми од форумов гравитираат околу темата „Библијата и науката“, се решив да споделам со вас некои сознанија со надеж дека барем малку ќе придонесам во расветлувањето на оваа проблематика.

Искрено се надевам дека темава нема да послужи како инструмент за личен реваншизам меѓу членовите на форумот.

Текстот во целост ќе биде изложен на македонски јазик, освен, се рабира, деловите во кои се наведува изворната литература.

Цитатите од Библијата користени во post-овите се буквално препишани од преводот на светото писмо на македонски јазик, II издание, издание на Британското и инострано библиско друштво – Свиндон, во соработка со Македонска Книга – Скопје. Доколку имате сознанија за некакви измени во најновото издание на Светото писмо на македонски јазик, не притенсувајте се да ги споделите со нас.

Со оглед на тоа дека на google.com не постојат сродни текстови на македонски јазик во врска со проблематикава, нема да се служам со линкови.

Започнуваме со доста често поставуваното прашање – Кој е авторот на Стариот Завет?

Колкумина читатели на Стариот Завет, на кои би им го поставиле ова прашање, би одговориле пов­то­ру­вај­ќи го она што го прочитале во Воведот на својата Биб­лија, т.е. дека авторот на сите овие книги е Бог, ма­кар што се напишани од луѓе, инспирирани од Све­ти­от Дух.

Понекогаш авторот кој ја претставува Библијата се ограничува на тоа да ги извести своите читатели со по­мош на ваква кратка белешка која прекинува се­как­во прашање; понекогаш, пак, додава исправка која ги из­вестува дека луѓето можеле на првобитниот текст по­доцна да му додадат некакви детали, но дека, сепак, спо­рниот карактер на еден пасус не ја менува општата вистина која од него произле­гува. Се инсистира на оваа вистина за која гарантира уче­ње­то на Црквата, пот­помогнато од Светиот Дух, кој един­ствено е спо­со­бен да ги просветли верниците во врска со овие пра­ша­ња. Зар Црквата, почнувајќи од концилот во IV век, не об­ја­вила листа на Свети книги која што ја потврдиле, до­­дека го формирале она што се нарекува канон; кон­цил: Фирентински (1441), Тридентински (1546) и Прв ва­­тикански (1870). Зарем од неодамна, последниот кон­цил Вториот Ва­тикански, по толку енциклики, не об­ја­вил еден текст од првостепено значење, вни­ма­тел­но ра­ботен во период од три години (1962-1965). Бес­крај­но­то мнозинство на читателите на Библијата ги нао­ѓа­ат овие смирувачки известувања на поче­то­кот на мо­дер­ните изданија и се задоволуваат со гаранциите на ав­тентичностите дадени во текот на вековите, а во­оп­што не помислуваат дека за нив може да се дис­ку­ти­ра.

Но, ако се запрашаме за делата кои ги пишувале свеш­тениците, а кои не се наменети за широката јав­но­ст, ќе видиме дека прашањето за автентичноста на биб­лиските книги е многу покомплексно отколку што мо­жело а приори да ни се стори. Ако, на пример, се кон­сул­тира модерната пуб­ликација на Библијата, во по­себни томови, преведена на француски, под управата на Библиското училиште на Еруса­лимEcole biblique de Jerusalem (Editions du Cerf, Paris), тонот се чини поинаков и, ста­нува јасно дека Стариот Завет, исто како и Новиот, отво­ра проб­ле­ми чиишто спорни елементи авторите на комента­ри­те не ги сокриле.

Исто така, наоѓаме многу прецизни податоци во по­кон­дензирани студии со голема објективност, како што се оние во книгата на професор Едмонд Жакоб (Ed­mond Jakob): Стариот Завет (Universitaries de France, колекција “Que sais – je”).  Оваа книга дава со­вр­шен увид во целоста.

Многумина не знаат дека на почетокот постоеле многу текстови, а не еден единствен текст. Околу III век пред наша­та ера постоеле барем три форми на ев­реј­скиот текст на Библи­јата: масоретски текст, текст кој барем делумно му послужил на грчкиот превод и са­маританското Петокнижие. Во I век пр.н.е. постоел стре­меж кон воспоставување на еден единствен текст, но требало да се почека еден век по нашата ера за да се фиксира текстот.

Кога би ги поседувале овие три форми на текстот, спо­ре­дувањата би биле можни, и можеби ќе можевме да добиеме идеја за тоа каков бил оригиналниот текст, но несреќата се состои во тоа што ги немаме. Ако се ос­тават на страна пер­гаментите од Кумранската пеш­те­ра кои потекнуваат од претхристијанската епоха блис­ка на Исус, еден папирус на Декалогот од II век од нашата ера кој ги претставува варијантите во од­нос на класичниот текст, неколку фрагмен­ти од V век од нашата ера (Каирска генеза), тогаш најстари­от ев­рејски текст на Библијата би бил датиран во IX век од нашата ера.

Септагинтата (Septuaginta) на грчки јазик би била први­от превод. Таа датира во III век пр.н.е., а ја на­пра­ви­ле Евреите од Александрија. Врз нејзиниот текст ќе се базират авторите на Новиот Завет. Таа ќе прет­ста­ву­ва авторитет сè до VII век од нашата ера. Основните грч­ки текстови кои, воопшто, се користат во хрис­ти­јан­скот свет, се ракописите сочувани под името Codex Va­tikanus во Ватикан и Codes Sinaiticus во Британ­скиот му­зеј (British Museum) во Лондон кои датираат од IV век.

Св. Јероним можел да состави текст на латински ја­зик базирајќи се на еврејските документи во првите го­дини од V век. Ова издание, поради своето уни­вер­зал­но ширење по VII век од христијанската ера, по­доц­на е наречено Вулгата.

Да ги земеме предвид и арамејските и сириските (Пер­ши­та) верзии кои се само парцијални.

Сите овие верзии им овозможиле на спе­ци­ја­лис­ти­те да изработат текстови кои се нарекуваат про­сеч­ни, некој вид компромис меѓу различните верзии. Ис­то така, се издаваат и зборници на различни јазици, со еврејска, грчка, латинска, старосириска, арамејска па дури и со арапска паралела. Так­ва е славната Волтон Библија (Лондон, 1657). За да бидеме сосема сигурни, да додадеме дека дивергентните биб­лиски концепции меѓу различните христијански цркви се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немале исто сфаќање за преводот на еден ист јазик. Екуменскиот превод на Стариот Завет, дело за уни­фи­кација кое го реал­и­зи­ра­ле бројни католички и протестантски експерти, би тре­бало да даде еден синтетичен текст (Објавено во декември 1975, Ed. Du Cerf I Les Bergers et les Mages, Pa­ris, додека првиот том од ревидираниот Екуменскиот превод на Стариот Завет беше промоивиран на Светскиот Црковен Совет на 23 јануари 2004 година во Женева.    

Така, човечкиот удел во текстот на Стариот Завет се чини мошне значаен. Без мака може да се сфати ка­ко текст од верзија до верзија, од превод до превод, со си­те коректури кои следуваат од таа фатална пос­тап­ка, оригиналниот текст можел да биде трансформиран во текот на двата века.

 

Продолжува



-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.



Коментари:
Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 17:37
Уште еден Чорбаџија ClapClapClapClapClap
 
Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up
 
Ајде продолжи, да видиме што има друго интерсно, согласно темата.Thumbs%20Up


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 19:58
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up


се виде кој избега покиснат, а кој се уште ги продира ваквите квази-научници...

Нормално е дека муслиманите, и историјата ќе ја извратат, пракса на која ги научи уште Мохамед, за да ја извитоперат Библијата.

Во овој текст, навистина, нема за што да се фати човек, од каде да почне, бидејќи нема еден точен податок. Ако некого го интересира, можам да објаснам, убаво и документирано, иако тоа не е се чини целта на повеќето муслимани овде, дека Светото Писмо е уверливо најверодостојниот документ од древниот свет, со неповторлива точност и сигурност и сличност на преку 25.000 ракописи кои досега се пронајдени. За споредба, сите други книги од тоа време, имаат по максимум 10-тина ракописи, но никој не се сомнева во точноста на исказите за Јулије Цезар, Платон, Хомер, итн.

Значи повторно, критикувачите остануваат замолкнати пред ваквиот величествен збир на Христијански списи, кои го отргаат секој сомнеж дека имаме нешто друго, освен оригиналниот текст напишан од апостолите и евангелистите...


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 21:35
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up


се виде кој избега покиснат, а кој се уште ги продира ваквите квази-научници...

Нормално е дека муслиманите, и историјата ќе ја извратат, пракса на која ги научи уште Мохамед, за да ја извитоперат Библијата.

Во овој текст, навистина, нема за што да се фати човек, од каде да почне, бидејќи нема еден точен податок. Ако некого го интересира, можам да објаснам, убаво и документирано, иако тоа не е се чини целта на повеќето муслимани овде, дека Светото Писмо е уверливо најверодостојниот документ од древниот свет, со неповторлива точност и сигурност и сличност на преку 25.000 ракописи кои досега се пронајдени. За споредба, сите други книги од тоа време, имаат по максимум 10-тина ракописи, но никој не се сомнева во точноста на исказите за Јулије Цезар, Платон, Хомер, итн.

Значи повторно, критикувачите остануваат замолкнати пред ваквиот величествен збир на Христијански списи, кои го отргаат секој сомнеж дека имаме нешто друго, освен оригиналниот текст напишан од апостолите и евангелистите...
 
Zarem e mozno da se izvitoperi uste poveke ?
 
"Nitko ne može dokazati da između Zemlje i Marsa ne kruži porculanski čajnik u eliptičnoj orbiti, ali nitko ne misli da bi to bilo dovoljno za računati s time u praksi. Mislim da je kršćanski bog isto tako nevjerojatan."
"Many men would sooner die then think. In fact they do." (Mnogi bi radije umrli nego mislili. Ustvari tako i umiru.)
[Bertrand Russell]
 
"Kršćanske doktrine i vjerovanja su bolest intelekta."
[Ralph Waldo Emerson]
 
"Moramo uvijek biti spremni vjerovati da ono što nam izgleda bijelo je ustvari crno, ako crkvena hijerarhija tako odluči."
[Sveti Ignacije Lojola iz 16. st.]
 
"Sve Biblije je načinio čovjek."
"Religion is all bunk."
[Thomas Edison]
 
"Ako je Krist doista rekao "Nisam došao donijeti mir nego mač," to je jedino proročanstvo u Novom Zavjetu koje se doslovce ispunilo."

"Kada je znanost bila u povojima, religija je pokušavala zadaviti ju u kolijevci. Sada, kada je znanost dostigla mladost, a praznovjerje senilnost, blijeda ruina koja drhti govori sportašu: 'Budimo prijatelji.' Podsjeća me na priču o pijetlu koji je predložio konju: "Hajde da se dogovorimo da nećemo stati jedan drugome na nogu."

[Robert G. Ingersoll]

"Da svećenici nisu voljeli jesti ovčetinu, jaganjci nikada ne bi bili žrtvovani bogu.
Ništa nije nošeno u hram što svećenik ne bi mogao upotrijebiti, i uvijek je bilo tako da je bog želio upravo ono što su njegovi 'posrednici' željeli."
[Robert G. Ingersoll]
 
"Ispravno čitana, Biblija je najmoćnije oruđe za ateizam ikada zamišljeno."

"Premda mi se približava vrijeme umiranja, ne bojim se smrti i odlaska u pakao ili (što bi bilo daleko gore) odlaska u populariziranu verziju raja. Očekujem da je smrt ništavilo i zahvalan sam ateizmu što me oslobodio od svih mogućih strahova od smrti."
[Isaac Asimov (1920-1992)]

"Proučio sam sva poznata praznovjerja i nisam našao u našem domaćem praznovjerju, kršćanstvu, niti jednu crtu koja bi ga mogla opravdati. Ona su sva temeljena na bajkama i mitologiji. Milijuni nevinih muškaraca, žena i djece, od kako je nastalo kršćanstvo, bilo je spaljeno, mučeno, pljačkano i zatvarano. Kakav je bio učinak ove prisile? Učiniti pola svijeta budalama, a drugu polovicu licemjerima; podupiranje lupeštva i zabune posvuda po svijetu."
[Thomas Jefferson]
 
"Niti je Biblija moja knjiga, niti je Kršćanstvo moja profesija."
[Abraham Lincoln, navod Joseph Lewis-a iz "Lincoln - slobodni mislilac"]
 
"Vi vjerujete u knjigu u kojoj su životinje koje govore, čarobnjaci, vještice, demoni, štapovi koji se pretvaraju u zmije, gorući grmovi, hrana koja pada s neba, ljudi koji hodaju po vodi i sve vrste čarobnih, apsurdnih i primitivnih priča, i kažete nam da smo mi oni kojima treba pomoć?"
[Mark Twain]
 
Ne mislim da je Bog koji nam je dao mozak, namjeravao da se njime ne koristimo.
[ Galileo Galilei ]
 
"Tvrditi da se Zemlja okreće oko Sunca je isto tako pogrešno kao i tvrditi da Isus nije rođen od djevice."
[Kardinal Bellarmine, 1615. god., tijekom procesa protiv Galilea]
 
 
"Ime Isus Krist je prouzrokovalo vise progona,ratova i bijede nego sto je bilo koje drugo ime to prouzrokovalo" (John E. Ramsburg. The Christ (1910))
"Ne postoje sekte u geometriji."
[Voltaire, Filozofski Rječnik, 1764]
 
Gdje god netko spaljuje knjige, na kraju će spaljivati i ljude.
Heinrich Heine, njemački pjesnik (1797-1856)
 
 "Kršćanska teologija je najveća katastrofa u povijesti ljudske rase."
[Alfred North Whitehead]
 
"Vjerujem da je Krist bio čovjek poput nas; držati ga Bogom meni izgleda kao najveće od svih svetogrđa."
[Lav Tolstoj (1828-1910) ]
http://www.angelfire.com/scary/svetopismo/index.html -  
 
Ete,naucnicite za Hristijanstvoto.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 22:42
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Уште еден Чорбаџија ClapClapClapClapClap
 
Ако, барем ми разјасни нешто од дуелот каде Аџијата изгуби со убедливо водство на Чорбаџијата LOLLOLBig%20smileBig%20smileTongueTongueWinkWinkThumbs%20Up
 
Ајде продолжи, да видиме што има друго интерсно, согласно темата.Thumbs%20Up
 
 
Corbadzija iznesuvashe nekoi gotovi postovi koi bea prethodno lukavo sredeni, da vnesuvaat zabluda kaj hristijanite no ne uspea...adzija beshe odlicen  vo dijalogot so Corbadzi, ednas rekov i pak kje spomnam nikoj nemavte/me hrabrost ni od daleku da im se vklucime vo nivniot dijalog samo odstrana nabljuduvavme..Big%20smile
 
od moja gledna tocka e deka edniot shireshe zabluda-Corbadzija,
a adzija toa so Bozja pomosh go razotkrivashe ete toa ti e koga Bog te saka, i ne plashete se da zboruvate kje vi go ispratam Sv.Duh i ke vi se kaze sto da glagoljashteTongue
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 23:00
 
 
Bog stoboju adzijaTongue
 

9. i mu rece Gospod na Pavla vo videnie nokje >ne boj se, tuku zboruvaj ne zamolknuvaj,

10. zasto Jas sum so tebe,
 
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 23:05
Prasanje do prosvetitelot:Dali Muhamed bil osnivac na Islamot?


Постирано од: canser
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 01:49
so denesniot den se dostignalo nekoj vrv
umetnost e sebesi da se istaknes kako najvisok
vrz znaenjeto i hrabrosta se gradi velicinata
usovrsuvaj se , nikoj ne e roden sovrsen
ne bidi pristrasen
da ne se bide pristrasen odlika e na najvisokata duhovna velicina


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 01:54
canser,
многу ми се допаѓаат твоите имресивни мисли кои ги постираш на форумв.
Би те замолил да си отвориш нова тема "Мудростите на canser" и таму да ги пишуваш за да не морам да ги барам низ темиве за да ги прочитам. Smile
Однапред благодарам!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: canser
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 02:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

canser,
многу ми се допаѓаат твоите имресивни мисли кои ги постираш на форумв.
Би те замолил да си отвориш нова тема "Мудростите на canser" и таму да ги пишуваш за да не морам да ги барам низ темиве за да ги прочитам. Smile
Однапред благодарам!
 
 
 
pametno ej kako mene ne mi tekna toa porano pa da ne se macis
ama znaes so maki covek daleku stignuva
LOLLOLLOLLOLLOL
da se ucat mudrostite e potreba zs ne se znae koga ke ti pritrebaat
EvAngelos a da ti napisam jas tebe edna kniga i da ti prat primerok ke bide najpametno za da ne se macis


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 09:30
Prasanje do prosvetitelot:Dali Muhamed bil osnivac(ili osnovopoloznik) na Islamot?


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 09:41
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Prasanje do prosvetitelot:Dali Muhamed bil osnivac(ili osnovopoloznik) na Islamot?
 
 
umesno odbegnuvanje na prashanjeto, se nadevam ke dade svoj licen komentar
 
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 11:04
Што глупи прашања, бре.... хард...
Да не се знаело да се дебатира, да се сослуша, да се држи до контекстот....
Советувајте го бре малку, ваш е ....
 
На, читај повторно (ако знаеш кирилица)!!!
 
 
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

Почитувани форумџии

 

Согледувајќи дека доста од дебатите и дискусиите во разните теми од форумов гравитираат околу темата „Библијата и науката“, се решив да споделам со вас некои сознанија со надеж дека барем малку ќе придонесам во расветлувањето на оваа проблематика.

Искрено се надевам дека темава нема да послужи како инструмент за личен реваншизам меѓу членовите на форумот.

Текстот во целост ќе биде изложен на македонски јазик, освен, се рабира, деловите во кои се наведува изворната литература.

Цитатите од Библијата користени во post-овите се буквално препишани од преводот на светото писмо на македонски јазик, II издание, издание на Британското и инострано библиско друштво – Свиндон, во соработка со Македонска Книга – Скопје. Доколку имате сознанија за некакви измени во најновото издание на Светото писмо на македонски јазик, не притенсувајте се да ги споделите со нас.

Со оглед на тоа дека на google.com не постојат сродни текстови на македонски јазик во врска со проблематикава, нема да се служам со линкови.

Започнуваме со доста често поставуваното прашање – Кој е авторот на Стариот Завет?

Колкумина читатели на Стариот Завет, на кои би им го поставиле ова прашање, би одговориле пов­то­ру­вај­ќи го она што го прочитале во Воведот на својата Биб­лија, т.е. дека авторот на сите овие книги е Бог, ма­кар што се напишани од луѓе, инспирирани од Све­ти­от Дух.

Понекогаш авторот кој ја претставува Библијата се ограничува на тоа да ги извести своите читатели со по­мош на ваква кратка белешка која прекинува се­как­во прашање; понекогаш, пак, додава исправка која ги из­вестува дека луѓето можеле на првобитниот текст по­доцна да му додадат некакви детали, но дека, сепак, спо­рниот карактер на еден пасус не ја менува општата вистина која од него произле­гува. Се инсистира на оваа вистина за која гарантира уче­ње­то на Црквата, пот­помогнато од Светиот Дух, кој един­ствено е спо­со­бен да ги просветли верниците во врска со овие пра­ша­ња. Зар Црквата, почнувајќи од концилот во IV век, не об­ја­вила листа на Свети книги која што ја потврдиле, до­­дека го формирале она што се нарекува канон; кон­цил: Фирентински (1441), Тридентински (1546) и Прв ва­­тикански (1870). Зарем од неодамна, последниот кон­цил Вториот Ва­тикански, по толку енциклики, не об­ја­вил еден текст од првостепено значење, вни­ма­тел­но ра­ботен во период од три години (1962-1965). Бес­крај­но­то мнозинство на читателите на Библијата ги нао­ѓа­ат овие смирувачки известувања на поче­то­кот на мо­дер­ните изданија и се задоволуваат со гаранциите на ав­тентичностите дадени во текот на вековите, а во­оп­што не помислуваат дека за нив може да се дис­ку­ти­ра.

Но, ако се запрашаме за делата кои ги пишувале свеш­тениците, а кои не се наменети за широката јав­но­ст, ќе видиме дека прашањето за автентичноста на биб­лиските книги е многу покомплексно отколку што мо­жело а приори да ни се стори. Ако, на пример, се кон­сул­тира модерната пуб­ликација на Библијата, во по­себни томови, преведена на француски, под управата на Библиското училиште на Еруса­лимEcole biblique de Jerusalem (Editions du Cerf, Paris), тонот се чини поинаков и, ста­нува јасно дека Стариот Завет, исто како и Новиот, отво­ра проб­ле­ми чиишто спорни елементи авторите на комента­ри­те не ги сокриле.

Исто така, наоѓаме многу прецизни податоци во по­кон­дензирани студии со голема објективност, како што се оние во книгата на професор Едмонд Жакоб (Ed­mond Jakob): Стариот Завет (Universitaries de France, колекција “Que sais – je”).  Оваа книга дава со­вр­шен увид во целоста.

Многумина не знаат дека на почетокот постоеле многу текстови, а не еден единствен текст. Околу III век пред наша­та ера постоеле барем три форми на ев­реј­скиот текст на Библи­јата: масоретски текст, текст кој барем делумно му послужил на грчкиот превод и са­маританското Петокнижие. Во I век пр.н.е. постоел стре­меж кон воспоставување на еден единствен текст, но требало да се почека еден век по нашата ера за да се фиксира текстот.

Кога би ги поседувале овие три форми на текстот, спо­ре­дувањата би биле можни, и можеби ќе можевме да добиеме идеја за тоа каков бил оригиналниот текст, но несреќата се состои во тоа што ги немаме. Ако се ос­тават на страна пер­гаментите од Кумранската пеш­те­ра кои потекнуваат од претхристијанската епоха блис­ка на Исус, еден папирус на Декалогот од II век од нашата ера кој ги претставува варијантите во од­нос на класичниот текст, неколку фрагмен­ти од V век од нашата ера (Каирска генеза), тогаш најстари­от ев­рејски текст на Библијата би бил датиран во IX век од нашата ера.

Септагинтата (Septuaginta) на грчки јазик би била први­от превод. Таа датира во III век пр.н.е., а ја на­пра­ви­ле Евреите од Александрија. Врз нејзиниот текст ќе се базират авторите на Новиот Завет. Таа ќе прет­ста­ву­ва авторитет сè до VII век од нашата ера. Основните грч­ки текстови кои, воопшто, се користат во хрис­ти­јан­скот свет, се ракописите сочувани под името Codex Va­tikanus во Ватикан и Codes Sinaiticus во Британ­скиот му­зеј (British Museum) во Лондон кои датираат од IV век.

Св. Јероним можел да состави текст на латински ја­зик базирајќи се на еврејските документи во првите го­дини од V век. Ова издание, поради своето уни­вер­зал­но ширење по VII век од христијанската ера, по­доц­на е наречено Вулгата.

Да ги земеме предвид и арамејските и сириските (Пер­ши­та) верзии кои се само парцијални.

Сите овие верзии им овозможиле на спе­ци­ја­лис­ти­те да изработат текстови кои се нарекуваат про­сеч­ни, некој вид компромис меѓу различните верзии. Ис­то така, се издаваат и зборници на различни јазици, со еврејска, грчка, латинска, старосириска, арамејска па дури и со арапска паралела. Так­ва е славната Волтон Библија (Лондон, 1657). За да бидеме сосема сигурни, да додадеме дека дивергентните биб­лиски концепции меѓу различните христијански цркви се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немале исто сфаќање за преводот на еден ист јазик. Екуменскиот превод на Стариот Завет, дело за уни­фи­кација кое го реал­и­зи­ра­ле бројни католички и протестантски експерти, би тре­бало да даде еден синтетичен текст (Објавено во декември 1975, Ed. Du Cerf I Les Bergers et les Mages, Pa­ris, додека првиот том од ревидираниот Екуменскиот превод на Стариот Завет беше промоивиран на Светскиот Црковен Совет на 23 јануари 2004 година во Женева.    

Така, човечкиот удел во текстот на Стариот Завет се чини мошне значаен. Без мака може да се сфати ка­ко текст од верзија до верзија, од превод до превод, со си­те коректури кои следуваат од таа фатална пос­тап­ка, оригиналниот текст можел да биде трансформиран во текот на двата века.

 

Продолжува



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 12:59

Мора да признаам дека не ни очекував поинаква слика од post-овите во врска со темата што ја поставив.

Едноставно пресликување на ситуации од другите теми. Има ли барем еден форумџија што во целост го прочитал мојот post?

Гледам дека единствено аџијата нешто напишал во врска со темата. Од тоа што го напишал се сомневам дека воопшто и го прочитал текстот.

Аџија, посочи ми точно на кој дел од текстот имаш забелешка? Каде точно, како што велиш ти, сум ја извртел историјата со цел да ја извитоперам Библијата? Посочи ми кои се тие 25000 ракописи кои се досега пронајдени? Од кој век се?  

Да го имаше прочитано мојот post ќе знаеше дека на почетокот постоеле многу текстови, а не само еден текст од Стариот Завет. Околу III век пред наша­та ера постоеле барем три форми на ев­реј­скиот текст на Библи­јата: масоретски текст, текст кој барем делумно му послужил на грчкиот превод и са­маританското Петокнижие. Во I век пр.н.е. постоел стре­меж кон воспоставување на еден единствен текст, кое се случило дури еден век по нашата ера.

 Да ги имавме денес овие три форми на текстот ќе можевме да направиме споредби и да добиеме идеја за тоа каков бил оригиналниот текст, но несреќата се состои во тоа што ги немаме.  

  Дали твоите 25000 веродостојни ракописи соодвествуваат со некој од овие меѓу III век пред наша­та ера и I век од наша­та ера? Прашај го твојот духовник, или, пак, некој друг од вашето свештенство.  Можеби тие знаат повеќе од тебе во врска со ова. И, не заборавај да го споделиш знаењето.

 

Не би сакал да ја запоставам ни belichka, која го бодри аџијата во дуелот против чорбаџијата, со зборовите i ne plashete se da zboruvate kje vi go ispratam Sv.Duh i ke vi se kaze sto da glagoljashte

Имам едно прашање за тебе. Каде беше Светиот Дух кога се составуваше Библијата? Како можел истиот да дозволи да постојат дивергентните библиски концепции меѓу различните христијански цркви кои се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немаат исто сфаќање за преводот на еден ист јазик?!

 

Почитуван hardcore. На твоето реторичко прашање ќе добиеш одговор, ама на друга тема, да речеме, на темата Исламот (конечно од чорбаџија) со оглед на тоа дека називот на темава е Библијата и науката.

 

Почитуван Studentski Klub. Би те замолил да не ги дуплираш моите постови, се оптоварува страницата. И гледај да си фаќате сеир на други теми. Им го одвлекувате вниманието на оние што навистина сакаат да дебатираат.

 

      Почитуван EvAngelos, гледам си отворил нова тема, слична на мојата. Коментарите ќе си ги сочувам за себе. Се гледаме на твој терен.

-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 13:11

Почитуван hardcore. На твоето реторичко прашање ќе добиеш одговор, ама на друга тема, да речеме, на темата Исламот (конечно од чорбаџија) со оглед на тоа дека називот на темава е Библијата и науката.

 

POSTAVENO TI E TAMU.....ODGOVORI.....



Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:22
Мислам дека веќе имаше една ваква трибина во Скопје пред некоја година....

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:29
leleeee be covekot te prasha i odgovori a ne vamu tamu tribina lani polani c.c.c. LOLLOLLOLLOLLOLLOL
 
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 18:01
друже, како да му објасниш на првачето, нуклеарна физика?

е така јас се чувствувам сега, кога треба да ти објаснувам цели три науки: археологија, книжевност и историја.

Значи во кратки црти, како за прваче, пронајдени се списи од сите можни векови, на три различни континенти, на различни јазици, кои многу уверително докажуваат дека текстот што денес го имаме од Новиот завет е оригиналниот текст запишан од апостолите и евангелистите. Ниту еден древен текст, нема ни приближно толкав број на списи, како што спомнав, околу 25.000...

Значи теориите, кои без грам научност и доказ ги исфрлаш овде, се само во твојата глава и никаде другде....


-------------


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 18:06
Eeeeeej,adzi....si cul za mozocen udar? I deka za toa se odgovara????
 
 


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 19:14

 

 
       Аџија, ти благодарам на исцрпниот, фундаментален и мошне јасен одговор. Навистина, сега ми е полесно. Каде ми беше умот?!

Вака мотивиран од аџијата, односно од неговото академско изложување, јас продолжувам со скромните податоци што ги поседувам во врска со темата која некни ја започнав.

 
       Сега, да кажеме збор-два за потеклото на Библијата.
       Имено, пред да стане зборник од Книги, таа била поучна тра­­диција која немала друга потпора освен во чо­веч­ко­то пом­нење, ексклузивен агенс во почетокот на пре­не­сувањето на идеите. Оваа традиција била пеена. Во по­четниот стадиум, пишува Е. Жакоб секој народ пее; во Израел, како и на друго место, поезијата и прет­ходела на прозата. Израел многу пеел и добро пе­ел; во околностите на својата историја донесен е до кра­­ен ентузијазам и до бездната на ненадевање­то, ин­тен­­зивно учевствувајќи во сè што му се случувало; би­деј­­ќи во неговите очи сè имало смисла, на својата пес­на и дал голема разнообразност на изрази. Се пеело под најраз­лични поводи а Е. Жакоб наведува извесен број од оние чии придружни песни се наоѓаат во Ста­ри­­от Завет: песната на гозбата, песната за прославата на крајот на жетвата, песните кои ја придружуваат ра­бо­­тата, како што е славната песна на кладенец (Бро­е­ви 21, 17), свадбените песни како што се оние од Песна над песните, тажаленките, борбените песни кои се мно­­губројни во Библијата, меѓу кои е песната на Де­во­ра (5, 1-32) која ја слави победата на Израел што Јах­ве ја посакувал по крајот на светата војна што самиот ја во­дел (10, 35): Кога ковчегот се креваше за пат, Мој­сеј велеше: ,Стани, Господи, за да се растурат Тво­и­те неп­ријатели, и да избегаат од Твоето лице оние, што Те мразат!‘

Тука се наоѓаат уште максимите и мудрите изреки (Книга на Мудрите изреки, Мудри изреки и Мак­си­ми­те на историските Книги), благословите и клетвите, за­коните кои Пророците им ги дале на луѓето откако го примиле боже­стве­ното пратеништво.

Е. Жакоб бележи дека овие зборови се пренесени, би­ло по роднински пат, било со помош на светилишта, во форма на проповеди за народот одбран од Бога. Ова брзо се прет­вора во приказна, како што е Јо­та­мо­ва­та басна (Судии 9, 7-21) во која се упатуваат сте­бла­та да го помагаат кралот кој ќе владее над нив и им се об­раќаат по ред на маслинката, на смоквата, на лозата и на трнот, што му допушта на Е. Жакоб да напише: ...оживено со фабулотворна функција, раскажу­ва­ње­то не се збунува пред темите и епохите чијашто ис­то­ри­ја била малку позната, и да заклучи:

Веројатно е дека она што го кажуваат Стариот За­вет, Мојсеј и патријарсите, му соодвествува само на апроксима­тивниот историски развиток на фактите, но проповедниците, уште во фазата на усното прене­су­ва­ње, знаеле да употребат толку шарм и имагинација за меѓусебно да поврзат толку различни епизоди во врска со почетокот на светот и човештвото кои успеале да ги претстават како историја, до­волно веројатна за кри­тич­ките духови.

Има причини за мислењето дека по населувањето на еврејскиот народ во Ханаан, кон крајот на XIII век пред нашата ера, е употребувано писмо за да биде тра­ди­цијата сочувана и пренесена, но без некоја целосна стро­гост, дури и кога се работело за она што на луѓето им се чинело дека најмногу ја заслужува вечноста, а тоа значи законите. Меѓу овие последните, законот чиј­што ракопис и се припишува на Божјата рака, Де­ка­логот (Десетте заповеди), во Стариот Завет е пре­не­сен преку две верзии: Книгата на Излезот (20, 1-21) и Пов­торените закони (5, 1-30). Вдахновението е исто, но варијациите се отворени. Се грижат во врска со оп­ре­делу­вањето на важната документација: договори, пис­­­ма, попис на личностите (судии, високи градски фу­н­к­ционери, родослов­ски листи), попис на по­да­ро­ци­те, по­пис на пленот од војната. Формирани се архиви кои при­брале информации за време на последната ре­дак­ци­ја на конечните дела кои ни ги донеле книгите што ги имаме. Така, во сите книги се внесени различни ли­тературни видови: им останува на специјалис­тите да ги истражуваат мотивите за ова собирање на хетеро­клит­ни­те документи.

Интересно е да се спореди овој процес на фор­ми­ра­ње на неусогласена збирка која го претставува Ста­ри­от Завет, на почетната основа на усното предание, со она што се случило под друго поднебје и во други вре­миња, во текот на раѓањето на примитивната ли­те­ра­тура.

Да го земеме, на пример, раѓањето на фран­цус­ка­та лите­ратура во епохата на кралството на Франките. Ис­тото усно предание управува со чувањето на бит­ни­те факти: војните кои често се војни за одбрана на хрис­тијанството, раз­лич­ни­те драми во кои се прос­ла­ву­ваат јунаци од кои, со векови подоцна, ќе се инс­пи­ри­раат трубадурите, хроничарите, авто­ри­те на раз­лич­ни­те циклуси. Така, почнувајќи од XI век од хрис­ти­јан­ската ера, ќе се родат оние јуначки песни кои реал­но се мешаат со легендата и кои ќе го формираат први­от споменик на една епопеја. Меѓу сите, нај­славна е Песната за Роланд, романсирана песна за една важ­на во­ена случка при враќањето од една шпанска екс­пе­ди­­­ци­ја, во која се просла­вува Роланд, ко­ман­дан­тот на во­е­ната заднина на царот Карло Велики. Жрт­ва­та на Ро­­ланд не е епизода измис­лена за потребата на рас­­ка­зот. Се случила на 15 август 778 година; всуш­ност, се ра­­ботело за еден напад на баскис­ки­те горјани. Овде ли­­тературното дело не е само легендарно; тоа има и ис­ториска основа, но сепак, исто­ричарите не мо­жат бук­вално да го земат.

Изгледа дека паралелата повлечена меѓу ра­ѓа­ње­то на Библијата и таквите профани литератури сосема при­лега на реалноста. Таа никако не оди кон тоа биб­лис­киот текст кој луѓе­то денес го имаат, да го стави во ма­гацинот на мито­лошките колекции, како што тоа го пра­ват толку системат­ски негатори на идејата за Бог. Мо­же целосно да се верува во реалноста на соз­да­ва­ње­то, во законите кои Бог му ги пре­даде на Мојсеј, во бо­жес­твената интервенција во човечките работи, во вре­ме­то на Соломон, на пример, може да се тврди дека суш­тината на овие факти ни е изложена сметајќи, пред сè, дека деталот на описот треба да го подложиме на стро­га критика; толку е големо учеството на луѓето во запи­шу­ва­ње­то на оригиналните усни преданија.

 
       Продолжува...
 
       П.С. belichka, сè уште чекам одговор... 
 
   
      
       
   


-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 21:17
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

 

 
       
       П.С. belichka, сè уште чекам одговор... 
 
   
      
       
   
 
Brate dragi... Odgovor jas cekam ima edna ubava godina.Go nema.... cekalna od cekanje si napraviv.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 21:28
aj potsete te?

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 21:33
      Не би сакал да ја запоставам ни belichka, која го бодри аџијата во дуелот против чорбаџијата, со зборовите i ne plashete se da zboruvate kje vi go ispratam Sv.Duh i ke vi se kaze sto da glagoljashte

Имам едно прашање за тебе. Каде беше Светиот Дух кога се составуваше Библијата? Како можел истиот да дозволи да постојат дивергентните библиски концепции меѓу различните христијански цркви кои се причина за тоа што сите цркви не ги усвоиле истите книги и дека сè до денеска немаат исто сфаќање за преводот на еден ист јазик?!

 
 
      П.С. Се гледа колку ја следите темата. Чинам, пребарувате низ GOOGLE.COM материјали во врска со темата што ви одговараат за да се утешите, или, пак, барате некакво апологетско објаснение кај вашите духовници...


-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 21:37
treba da dozvolis Svetiot Duh, da vleze vo Tvojot i Mojot -Nashiot padnat um da ti go otvori Bog srceto i da razberesLOLLOLLOL
 
svakjas, znam deka ne svakjas ama potrudi se
Ti nemozes da svatis kako 3=1 a ne pak da svatis sto Bog sakal i
kazal vo  biblijata....\\\
 
 
patem aj kazi i za kontradikciite vo k*ranot => slednata tema  Wink


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 21:54

Дали сакаш да кажеш дека треба да дозволам Светиот Дух да навлезе во мојот паднат ум и Бог да ми го отвори срцето за да разберам дека нема врска тоа што постои човечка интервенција во Божјата Објава?

Што ако токму од таа човечка интервенција произлегуваат догмите од типот: Ти не можеш да сфатиш како 3=1?

            Овде се формира еден порочен круг во кого се фатени умовите на припадниците на христијанството.

Јас, едноставно, се обидувам, со помош на студиите извршени од доследни и еминентни луѓе, многу попаметни од нас, да ја прикажам етиологијата на сите недоследности во Светото Писмо, да се издвои што е Откровение а што човечка интервенција, и врз база на тие податоци заедно да донесеме по некој заклучок.

 

Поздрав



-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 23:57
Pro-svetilke,seuste cekam odgovor na temata od corbadzijata zi islamot.....ili ne znaes,pa kako i drugite ednostavno ce zgasnes???


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 00:52
 
     Трпение-спасение, hardcore.
 
     Патем кажано, прочита ли нешто од моите пораки или само дефилираш по разни теми и тук-таму поставуваш по некое прашање за чиј одговор имаш подготвено илјада други монтирани потпрашања чија цел е само да ти го одвлечат вниманието и да те испровоцираат. 
     Но, не се секирај, ќе го водиме дијалогот, наскоро. Сега сум зафатен со темава.
 
     Туку, кога си веќе тука, ај кажи ми каде бил Светиот Дух додека се пишувала Библијата, оти, очигледно, не бил во близина на писарите...
     


-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 01:25
Трпение-спасение, hardcore.
 
***Ama seriozno...se ponadevav deka barem ti ce mi dades odgovor na tolku prosto prasanje...Inace,jas ne skokam od tema na tema.Moite prasanja se precizni i tocni,a nekoj sto probuva da gi izvrti(zasega ne i ti),toa e druga rabota.Zosto se plasite od podprasanja....Zarem so stravot odnapred ne go priznavate porazot???
***Seuste cekam odgovor,koncizen kako i moeto prasanje:dali muhamed bil osnovopoloznik,proklamator,osnovac,propovednik....kako sakate...na islamot???Sto ima tuka strasno da se odgovori?samo pobrzo ce dojdeme do krajot na temite ....se razbira so fakti!!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 09:06
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

Дали сакаш да кажеш дека треба да дозволам Светиот Дух да навлезе во мојот паднат ум и Бог да ми го отвори срцето за да разберам дека нема врска тоа што постои човечка интервенција во Божјата Објава?

Што ако токму од таа човечка интервенција произлегуваат догмите од типот: Ти не можеш да сфатиш како 3=1?

         



Бог не е во бизнисот на задоволување на „умовите“ на луѓето, т.е. не е опседнат со тоа да им даде религија која тие ќе ја сфатат и дури интелектуално ќе ја надминат. Ако имаше намера така да прави, ќе ни го дадеше исламот...

Бог е во бизнисот да ни се објави себеси, таков каков што е. А нормално е дека Господ, како Совршен, Семоќен, Сеприсутен, итн., ќе биде НАД твоите можности за компрехенција. Нормално е дека во Божјиот ум, постои можноста 3=1, а ти со својата ограниченост да не си во можност тоа да го сфатиш...

Но како што реков претходно, за тоа дека тој одговор или догма не те „задоволила“, разбери се со Севишниот на Судниот Ден...


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:42
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

 
     Трпение-спасение, hardcore.
 
     Патем кажано, прочита ли нешто од моите пораки или само дефилираш по разни теми и тук-таму поставуваш по некое прашање за чиј одговор имаш подготвено илјада други монтирани потпрашања чија цел е само да ти го одвлечат вниманието и да те испровоцираат. 
     Но, не се секирај, ќе го водиме дијалогот, наскоро. Сега сум зафатен со темава.
 
     Туку, кога си веќе тука, ај кажи ми каде бил Светиот Дух додека се пишувала Библијата, оти, очигледно, не бил во близина на писарите...
     
 
Pa nemoze da svati kolku e providen i deka od avion se gleda koja mu e namerata.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:47
Dusho hristijanska vrati se Embarrassed

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:52
Originally posted by belichka belichka напиша:

Dusho hristijanska vrati se Embarrassed
hahaha....  ova se vika "tragi komicno"
 
Muhammed a.s rekol: Da mi ja dadat mesecinata vo ednata raka a sonceto vo drugava,druga Vera osven Allahovata ne prifakjam (a i nema)!
 
Toa sramota e i da go ponudis. Da mi odgovorese na nekoe prasanje,mozebi :D Belicke... vrati se i ti vo onaa vera,vo koja sto te sozdal stvoritelot.Bezgresna,pokorna-muslimanka.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:54
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Muhammed a.s rekol: Da mi ja dadat mesecinata vo ednata raka a sonceto vo drugava,druga Vera osven Allahovata ne prifakjam (a i nema)!
 


лесно било мохамед да каже ваква работа, бидејќи за себе си обезбедил земно богатство и сексуален живот, па сега ќе стигнел да мудрува... Да видам дали ако висеше на крст ќе кажеше „Оче прости им“... Е ТОА Е ДОБЛЕСТ! Wink


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 20:58
среќа


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 21:33
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 Muhammed a.s rekol: Da mi ja dadat mesecinata vo ednata raka a sonceto vo drugava,druga Vera osven Allahovata ne prifakjam (a i nema)!

Мухамед уживал ама баш во се, така да не му ни требале месечина и сонце...имал се што еден земски човек може да го посака, ашикувал до миле воље.... а и да му ги дале сонцето и месечината не би знаел што да прави со нив
 
Omer ibn Hattab r.a vlegol ednas kaj posledniot Bozji Pratenik i milenik resulullah salallahu alejhi we sellem. Koga vlegol go videl kako spite na lezaj od palmini listovi. Na grbot zaprimetil tragovi od listovite. Gledajki go vo takva situacija Omer pocnal da place.
Muhammed s.a.w.s go prasal,zosto places ?
Omer rekol: Se setiv na Vizantijskite kralevi i persiski carevi i nivnoto uzivanje.Ti si Allahov pratenik,Milenik i Odabranik i povtorno spies na lezaj od listovi.
Muhammed a.s rekol: Zarem ne si zadovolen tie da go imaat ovoj svet a nie Onoj ?
 
Zaradi toa skromno ziveenje bil progonuvan,zatoa sto se zalagal i mu bilo od Stvoritelot da Bogatstvoto se deli so siromasite.Deka pred Vozviseniot site sme edno i siromasi i Bogati.Deka Bog na Bogatiot ne mu dava zatoa sto go saka poveke od siromasiot.Koga obavuvame Hadz site vo belo sme dolzni da se oblecime,da pokazeme deka pred Boga site sme isto. Nikoj pred nikogo da ne bide ponizen.
Toa vi se samo Bolni izmisljotini,za koi i samite znaete deka ne se taka....
Baral da se robuva samo na Onoj koj e Dostoen za toa.
Denes ve buni toa sto Allah bara da mu robuvame.... A ne sve svesni deka sekoj e rob na nekogo. Dali na pari,ili na bilo kakvi ovosvetski "uzivanja".... Mojot licen izbor e da bidam SAMO ALLAHOV ROB. Da mu sluzam samo Nemu. Da ziveam onaka kako Toj zapoveda... a zapoveda sekako za sekoe dobro za Covekot. Toj e nas SOZDATEL,KREATOR i Toj znae samo sto e naj ubavo za nasata dusa i telo.
 
Sekoe Dobro.


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 27.Мај.2007 во 21:41
Spiel na listovi od palma samo koga ce se skaral so zena mu(6-godisna),dodeka igrale zmurki...LOLLOLLOL


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 10:05
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Spiel na listovi od palma samo koga ce se skaral so zena mu(6-godisna),dodeka igrale zmurki...LOLLOLLOL


еее баш така...  LOLLOLLOLLOL Прикаски за мали деца... Анегдоти за лековерните... LOLLOL


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 10:10
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

Dusho hristijanska vrati se Embarrassed
hahaha....  ova se vika "tragi komicno"
 
Muhammed a.s rekol: Da mi ja dadat mesecinata vo ednata raka a sonceto vo drugava,druga Vera osven Allahovata ne prifakjam (a i nema)!
 
Toa sramota e i da go ponudis. Da mi odgovorese na nekoe prasanje,mozebi :D Belicke... vrati se i ti vo onaa vera,vo koja sto te sozdal stvoritelot.Bezgresna,pokorna-muslimanka.
 
 
Bog me stvoril i rodil vo pravata vera Pravoslavna


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:05

„Ако величественоста на целта, скромноста на мислењето и постигнатите резултати се три мерила за човечката генијалност, кој може да има храброст да го спореди кој било голем човек во историјата на човештвото со Мухамед (Божјиот мир нека е над него)?

 Овој човек не ги започнал само војските, законодавствата, државите, династиите и народите, туку милиони луѓе, една третина од населениот свет во тоа време, дури и повеќе, повеќе од ова: тој ги смени олтарите, божествата, верите, идеите, верувањата и душите. Според к*ранот, со секоја буква што стануваше закон, го изгради душевниот национализам, кој е прифатлив за луѓето од секој јазик и раса. Тој ни ја оставил, како неизбришлива особина на муслиманскиот национализам, омразата против лажните божества и стремежот кон еден нематеријализиран Бог. Оваа отпорност на патриотизмот против сквернавењето на вербата во Бога, им дала храброст на следбениците на Мухамед (Божјиот мир нека е над него). Освојувањето на една третина од светот преку неговата вера беше чудо од негова страна.

Идејата за единството на Бога, што ја прокламираше помеѓу измислиците за различните божества, беше таква што успеа да ги сруши сите антички храмови на идолите, инспирирајќи една третина од светот со својата вера. Животот, размислувањата и својата храброст и ги посвети на борбата против божествата. Неговата храброст во противставувањето на идолатријата, истрајноста во текот на 13 години живеење во Мека, прифаќањето на луѓето јавно понижени и скоро притиснати од современиците, неговото непрекинато проповедање, борбата против нееднаквоста, непоколебивото верување во успехот, натчовечкото трпение во текот на искушенијата, скромноста во победата, неговите амбиции свртени кон една идеја, бескрајната и продолжената борба, мистичните разговори со Бога, смртта и триумфот по смртта, сите овие нешта сведочат не за измама, привид или лага, туку за неговата цврста решителност да се обнови верата.

Оваа вера има два основни принципи: Бог е Еден и Тој не е материјален. Првиот принцип кажува каков е Бог, а вториот каков не може да биде Бог.

Мухамед беше разурнувач со сабја за лажните божества, воспоставувач на идејата со зборови. Филозоф, говорник, учител, законодавец, борец кој се бореше за неговите идеи, обновувач на рационалното верување и обожавање без слики, основач на дваесет земни и на една душевна империја. За Мухамед (Божјиот мир нека е над него) земајќи ги предвид сите мерила со кои може да се мери човековата големина, со право може да прашаме: Зарем постои поголем човек од него?“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585019&ID=1543#_ftn1 - - -


http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585019&ID=1543#_ftnref1 - - - - Улфе Азиз-ус Самед, оп, цит., стр. 25-26.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:10
леле почна овој клубов да дави со неговите книги што веројатно инквизицијата ги користела кога некого сакале да измачуваат... „читај или признај!“... „Ќе признааам се, само не со тие книги од клубот паааааааааааааааак!“... LOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:13
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Освојувањето на една третина од светот преку неговата вера беше чудо од негова страна.[/QUOTE]

 
[QUOTE=Studentski Klub]
Мухамед беше разурнувач со сабја за лажните божества, воспоставувач на идејата со зборови. Филозоф, говорник, учител, законодавец, борец кој се бореше за неговите идеи, обновувач на рационалното верување и обожавање без слики, основач на дваесет земни и на една душевна империја. За Мухамед (Божјиот мир нека е над него) земајќи ги предвид сите мерила со кои може да се мери човековата големина, со право може да прашаме: Зарем постои поголем човек од него?“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585019&ID=1543#_ftn1 - - -

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585019&ID=1543#_ftnref1 - - - - Улфе Азиз-ус Самед, оп, цит., стр. 25-26.

 
 
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:21
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Зарем постои поголем човек од него?“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585019&ID=1543#_ftn1 - - [1]




Богочовекот ИСУС ХРИСТОС

-не напиша ниедна книга, но е личност за која се напишани најмногу во историјата на човештвото
-не нацрта ниедна слика, но најубавите се нацртани за него
-не пропатува вон својата татковина, но неговиот збор го обиколи светот
-не основа свое земно царство, но е единствениот водач за кој и денес стотици милиони се подготвени да дадат се
-не посака слава, но му беше дадена Најголема баш заради неговата скромност
-немаше часовник, но според Него ги броиме годините
-беше роден како бебенце, а беше Создател на светот...


Тоа највозвишено и најубаво име: ИСУС!
Слава ти!
 StarStarStarStarStarStarStar
Star

-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:25
Како сакате, само, мислам дека за разлика, од вашите глупости ова вреди да се чита:

Лав Николаевич Толстој

 

Голем руски писател, во трактатот „Пратеникот полномудар Мухамед“, меѓу другото вели:

„Нема сомнение дека пратеникот Мухамед е еден од најголемите реформатори на човештвото. Нему му припаѓа најголемата заслуга за упатството на човештвото кон светлината на вистината, на правдата и мирот. Тој го спречил крвопролевањето на невините и го отворил патот кон напредокот и просперитетот. Ова големо дело не можел да го направи никој друг освен тој човек којшто е заслужен за секаква почит, восхит и разбирање. Мухамед е пратеник на исламската вера. Роден е во Мека, 571 година по Исус. Во младоста чувал стока. Од самиот почеток неговото битие тежнеело по медитацијата за Создателот на универзумот. Неговиот народ бил оддалечен од Бога, молејќи им се на голем број идоли, а стигнал дотаму што живи ги погребувал женските новороденчиња. Мухамед го кренал гласот против верата на татковците и идолатријата на прадедовците. Тој го поканил својот народ да го обожава само Алах, Еден и Единствен Бог. Упатувал на верата во Бога, во која Нему не му се придружува ниедно друго божество. Алах е Праведниот и Сомилосниот. Човекот е одговорен за сопствениот живот. Кој ќе постапува според законот Божји, ќе живее среќно на овој и на другиот свет, а кој не Му се покорува на Бога, него ќе го следат тешки проблеми на двата света. Сè е минливо. Само Алах е Вечен, Голем и Благороден. Без вербата во Алах, без да постапуваме според Неговите наредби и без да се оддалечиме од гревовите што Тој ги забранил, невозможно е на овој свет да се помине добар живот. Возвишениот Алах наредил луѓето да го обожаваат Него, да му се покорат на Неговиот пратеник и меѓу нив да владее љубовта.

Обожавањето на Алах се манифестира преку намазот, http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585324&ID=576#_ftn1 - - [1] додека меѓусебната љубов се постигнува преку заемното дружење, со заемно помагање во добро и во зло. Совладувањето на слабите страсти и избегнувањето на опојните пијалаци се обврзувачки услови за секој верник муслиман. Исто така, борбата против робувањето на материјалниот свет, работата, обидот да се биде стрплив во несреќите на животот, се меѓу условите на вербата. За муслиманите, Алах и Неговиот пратеник треба да бидат сакани повеќе од себеси, од децата и богатството. Мухамед не рекол дека тој е единствен пратеник, туку напротив, верувал во пратеничката објава на Мојсеј и Исус. Тој го спомнал (к*ранскиот ајет): „Во верата нема насилство, објаснет е вистинскиот пат од беспаќето“ (Ел-Бекаре: 256)

Во почетокот на неговото пратеништво, Мухамед им одолеа на сите искушенија и беше стрплив и упорен во ширењето на дадениот aманет.“ http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585324&ID=576#_ftn2 - - [2]

 



http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585324&ID=576#_ftnref1 - - Намаз - дневна, редовна и задолжителна молитва (заб. на прев.)

http://forum.idividi.com.mk/RTE_textarea.asp?mode=reply&POID=585324&ID=576#_ftnref2 - - Мухарем Омердиќ, „Толстој за исламот и Мухамед (Божјиот мир нека е над него)“, оп. цит., стр. 7-9.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:30
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Како сакате, само, мислам дека за разлика, од вашите глупости ова вреди да се чита:




епа си згрешил...  LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:34
Како можете такви неразумни и нелогични глупости да пишувате за него?
 
Затоа прашањето беше за човек, а не за грчка митологија!!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:39
И, Аџо, не менувај тема!
 
Или немаш одговори? - Поразен како и секогаш!!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 12:58
Мохамед бил насилник, убиец, кој се насладувал на сите земни богатства и уживања... Како може тој да не учи за идниот свет, за возвишениот пат?

-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 13:07
Читај и плачи!
 
Немој јавно да искажуваш како ти е криво и како си беспомошен и обвиен во темна лага низ вековиве!!!
 
Ај одговори на првиот пост, ако можешLOL


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 13:15
читам и плачам, како може некој со здрав памет ова да го постира...Wink


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 16:45
Плачи плачи, друго не ти преостанува....

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 16:58
абе како можете да сте до толку испрани, да верувате во човек кој бил хедонист?

Тоа е сосема различно од сите негови претходници, Авраам, Ное, Мојсеј, Давид, Илија, Исаија, Исус, итн., кои се жртвувале за верата...


-------------


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 00:26
Читај и плачи!(citat od studentive...)
 
Ne mi kradete slogani kako muhamed od Biblijata.I ne citirajte (pogresno)od LAV Tolstoj.....so lavovite ne vi odat dobri citati....samo lazni!!!!Wink


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 09:23
Koга си читал ти од Лав??!!!

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 09:25
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето! WinkWink

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 12:54
Originally posted by belichka belichka напиша:

Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето! WinkWink
ne znam koj tamu,izgleda isus bese ili nekoj od negovata druzina rekol "blazen e onaj sto ne znae"Tongue


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:01
Originally posted by Carnation Carnation напиша:

ne znam koj tamu,izgleda isus bese ili nekoj od negovata druzina rekol "blazen e onaj sto ne znae"Tongue


леле цитати вадење од рукав... LOLLOLLOL

дај ако бар не сте информирани, кажете од вас дека е цитатот..

а не од исус... бог да чува...Ouch


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:02
Originally posted by Coffe Coffe напиша:

zasto samo hristijanite i muslimanite se tepat megusebno zasto na primer ne vodite nekoj duel so budisti ili nekoja druga religijaTongue



затоа што единствено Христијанството е доволно инсиративно за да си создаде непријатели...


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:03
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

ne znam koj tamu,izgleda isus bese ili nekoj od negovata druzina rekol "blazen e onaj sto ne znae"Tongue


леле цитати вадење од рукав... LOLLOLLOL

дај ако бар не сте информирани, кажете од вас дека е цитатот..

а не од исус... бог да чува...Ouch
 
ok be od mene e,i so sega imas nesto protiv?
jas ne sum ja cital biblijata i vo dogledno vreme ne ni planiram poso imam drugi popametni raboti za citanje,a ova e ona so go imam slusano na krstevki vencavki pogrebi i slicni ceremonii so go vikale popoj vladici,koi so se nadevam deka ja procitale biblijata a ne tresket gluposti,ama who knows...


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:05
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

ne znam koj tamu,izgleda isus bese ili nekoj od negovata druzina rekol "blazen e onaj sto ne znae"Tongue


леле цитати вадење од рукав... LOLLOLLOL

дај ако бар не сте информирани, кажете од вас дека е цитатот..

а не од исус... бог да чува...Ouch
 
 
LOLLOLLOLLOLLOLBig%20smile
 
na veroispoved treba vakvi citati malku da se relaksirame i posmeeme
 
adzija Carnation mislese na toj so pomalku znae pomalku greshi...=>kolku povekje znaes povekje greshish
 
jas taka razbrav
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:05
па кажи од тебе е
кој ти брани

а не од Исус... ако веќе не си информиран, не е поштено нели? Wink


-------------


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:06
abe jas ti kazav deka ne e od mene,i jas sum slusnal od nekoj avtoritet,pa sakav da go spodelam so vasTongue

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:06
ако де, се насмеавме, супер...

бела, ќе бидеш така фина да ми кажеш од кај ти е цитатов?

јас мислам дека мислеше на „блажени се оние кои не виделе, а веруваат“... ама ајде...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:07
Originally posted by Coffe Coffe напиша:

zar vie se trudite da imate neprijateli?



лагата отсекогаш се бори против вистината...

затоа е природно, сатанизмот, исламот, атеизмот, сите заедно да се борат против христијанството...


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 13:25
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Coffe Coffe напиша:

zar vie se trudite da imate neprijateli?



лагата отсекогаш се бори против вистината...

затоа е природно, сатанизмот, исламот, атеизмот, сите заедно да се борат против христијанството...
TAKA JE AJIYA.OTI SITE ZNAAT DEKA JE MNOGU LESNO ZA LAGATA DA JA PRIFATAT I ZIVEAT.I ZATOA SE PROTIV VISTINATA OTI SAMO NIE HRISTIANITE SNE DECA NA BOG.A TOA SHTO SI SE LAZAT SO GLUPOSTI I KO BILE PLITKI ZA DA GO VERVAAT GJAVOLOT NIKOJ NE IM JE KRIV ODSVEM SAMI SEBE I NIVNITE UCHITELI.


-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 15:11
 
 
      Продолжуваме со темата Библијата и науката
    
      Во понатамошниот текст ќе се говори за Книгите на Старот Завет. 

Стариот Завет е збирка на дела со многу неед­нак­ва должина и со различни жанрови, тргнувајќи од ус­ни­те пре­да­ни­ја, пишувани преку девет века, на повеќе ја­зици. Многу од овие дела биле комплетирани и ко­ри­ги­рани преку збид­ну­ва­ња­та или преку посебните пот­ре­би и епохи, понеко­гаш биле меѓусебно многу одда­ле­чени.

Веројатно е дека процутот на оваа богата ли­те­ра­ту­ра се случил на почетокот на израелската мо­нархија, околу XI век пр.н.е., во епохата кога во кралската око­ли­на се јавува корпус на писари, култивирани лич­нос­ти чијашто улога не се ограничувала само на писмото. Во оваа епоха можат да се датираат првите парцијални ра­кописи наведени во претход­ното поглавје, ракописи за кои постоел посебен интерес да бидат фиксирани во пис­мо: некои од песните кои ги цитира­вме порано, про­рокувањата на пророците Јаков и Мојсеј, Де­сетте за­поведи, и поопштите, легислативните текстови кои вос­поставиле религиозна традиција пред фор­ми­ра­ње­то на правото. Сите овие текстови сочинуваат делови, овде-онде расфрлани во разните збирки на Стариот За­вет.

Веројатно е дека малку подоцна, можеби во текот на X век пред нашата ера, е редигиран текстот на Пе­то­к­нижието наречен јахвистички“ (така е наречен затоа што во него Бог се вика Јахве) кој ќе го фор­ми­ра скелетот на петте први книги наречени Мојсееви. По­доцна, на овој текст ќе и се додаде верзијата на­ре­че­на ело­хистичка(така е наречен затоа што во неа Бог се вика Елохим) и верзијата наре­чена свештен­ска“ (таа потекнува од свештениците во храмот во Ерусалим). По­четниот јахвистички текст го тре­тира пе­ри­о­дот од по­четокот на светот до смртта на Јаков. Тој по­те­к­нува од јужното кралство (Јуда).

Кон крајот на IX век и кон средината на VIII век пред нашата ера, во северното кралство (Израел) се елаборира и се шири пророчкото влијание со Илија и Елизеј чии книги ги поседуваме. Тоа е, исто така, епоха на елохистичкиот текст на Петокнижието кој го пок­рива многу поогра­ниче­ни­от период (отколку јах­вис­тичкиот текст), бидејќи се огра­ни­чу­ва на факти кои се однесуваат на Авраам, Јаков и Јосиф. Книгата на Јо­шуа и Книгата на Судиите дати­раат од овој период.

VIII век пр.н.е. е век на пророци-писари: Амос и Хо­ше во Израел, Исаија и Михеј во кралството Јуда.

Во 721 година пред нашата ера, со заземањето на Са­марија, се завршува кралството Израел. Кралс­т­во­то Јуда го прима неговото религиозно наследство. Збо­р­никот на мудрите изреки, веројатно, датира од оваа епоха, посебно одбележана со спојувањето на јах­вис­тичкиот и елохис­тички­от текст од Петокнижието во една книга; така е составена Тората. Редакцијата на Пов­торените закони се става во оваа епоха.

Во другата половина на VII век пр.н.е., Вла­де­е­ње­то на Јошуа ќе коинцидира со почетоците на пророкот Ере­мија, но делото на овој последниов ќе добие де­фи­ни­тивна форма дури еден век подоцна.

Пред првото вавилонско прогонство во 598 година пр.н.е., датираат проповедите на Сефанија, на Наум и на Хаба­кук. Во текот на ова прво прогонство, Језе­ки­ил веќе пророкува. Потоа доаѓа падот на Ерусалим, во 587 година пр.н.е., со што ќе се одбележи почетокот на вто­рото прогон­ство: тоа ќе се продолжи сè до 538 го­ди­на пр.н.е.

Книгата на Језекиил, последниот голем пророк и про­ро­кот на прогонството, дури по неговата смрт ќе биде редиги­рана во својата сегашна форма: тоа ќе го нап­рават писарите, неговите духовни наследници. Овие исти писари ќе бидат при­фатени во третата вер­зи­ја, наречена свештенска, во кни­га­та на Битието во де­лот кој го опфаќа времето од Соз­дава­ње­то до смр­тта на Јаков. Така, во склопот на двата тек­ста на Тора­та, јахвистичкиот и елохистичкиот, ќе биде вмет­нат еден трет текст чиишто вплеткувања во книгата, која е редигирана приближно четири и два века порано, ќе ги видиме понатаму. Во оваа епоха се појавува книгата Та­жа­лен­ки.

По наредбата на Кир, вавилонското прогонство се завршу­ва во 538 година пр.н.е. Евреите се враќаат во Па­лес­тина и храмот во Ерусалим повторно е изграден. Пов­торно цути пророчката активност; а од таму и кни­ги­те на Агеј, За­харија, третиот дел од Исаија, Ма­ла­хи­ја, Даниил и Варух (оваа е пишувана на грчки).

Периодот кој следи по прогонството, повторно е пе­­риод на Книги на Мудроста: Мудрите изреки де­фи­ни­­­тивно се ре­дигирани околу 480 години пр.н.е., кни­га­та Јов во средината на V век пр.н.е. Проповедникот или Кохелет датира од III век пр.н.е. што, исто така, е вре­­ме на Песната над песните, двете книги Летописи, по­­­тоа кни­гите на Ездра и Неемија. Пропо­ве­д­никот или кни­га­та на Сирах се појавува во II век пр.н.е.; кни­га­та на Мудростите на Соломон и двете книги на Ма­ка­вејците се редигирани еден век пред нашата ера. Кни­ги­те за Рут, за Естир, како и книгите за Товит, Ју­дит и Јона те­шко можат да се датираат. Сите овие ин­ди­кации се да­де­ни покрај оградувањето од по­доц­не­жни­те пре­ра­бот­ки, бидејќи дури околу еден век пред на­шта ера де­ла­та на Стариот Завет ја добиле својата прва форма ко­ја во I век од нашата ера за многумина ќе стане де­фи­ни­ти­вна.

Така, Стариот Завет се прикажува како споменик на литературата на еврејскиот народ од почетокот па сè до христи­јанската ера. Книгите кои го сочинуваат би­ле редиги­рани, комплетирани и ревидирани меѓу X и I век пр.н.е. Овде воопшто не се работи за лично гле­диш­те врз историјата на нивната редакција. Битните по­датоци се позајмени од делот „Библија“ кој за Опш­та­та енциклопедија (Encyclopedia Uni­versalis, Ed 1974. кн. 3, стр. 246-253) го на­пи­шал Џ. П. Сандроз (J. P. Sandroz), професор на До­ми­ни­кан­скиот факултет во Солшоар (Saulchoir). За да се раз­бере што е всушност Стариот Завет, треба да се има­ат предвид овие знаења кои совршено ги утврдиле ви­сококва­лификувани специјалисти.

Една Објава е вме­шана во сите овие дела, но ние денес го поседуваме само она што луѓето кои манипулирале со текстовите са­кале да ни го остават, што го правеле по своја волја или според околностите во кои се наоѓале и според по­т­ребите со кои морале да се соочат.

Кога овие објективни податоци ќе се споредат со оние кои ги откриваат Воведите во различните Биб­лии, и ден-де­нес наменети за популаларизација, ста­ну­ва јасно дека фак­тите во нив се прикажани на сосема по­инаков начин. Се пре­молчуваат фундаментални фак­­ти кои се однесуваат на ре­дакцијата на книгите, се ка­жуваат двосмислености кои го збунуваат читателот, фактите се сведуваат до минимум, до таа мера што да­ва­ат лажна претстава за реалноста. Така, многу Во­ве­ди во Библиите ја искривуваат вистината. Иако во по­ве­ќе наврати цели книги (како Петокнижието) се пре­ра­ботувале, сè се сведува на тоа да се спомне дека дета­ли­те можеле да бидат подоцна додадени. Се дискутира во врска со некој безначаен пасус на некоја книга, но се пре­молчуваат пресудните факти кои би зас­лу­жу­ва­ле подолги изложувања. Жално е да се види дека, со цел на популариза­ција, во Библијата се одржуваат тол­ку неточни поими.

 

  

Тората или Пеокнижието

 

Тоа е семитско име.

Грчкиот израз кој на француски го дал зборот “Pen­tate­que” (Петокнижие); означува едно дело во пет делови: Битие, Исход, Левит, Броеви и Повторени за­кони кои ќе ги формираат првите пет елементи на збо­рниците од 39-те книги од Стариот Завет.

Оваа група текстови се занимава со периодот од пос­та­но­кот на светот до влегувањето на еврејскиот на­род во Ханаан, ветената земја по прогонството во Еги­пет, попре­цизно: до смртта на Мојсеј. Но, про­по­ве­да­ње­то на овие факти служи само како општа рамка на из­ложувањето на одредбите кои се однесуваат на ре­ли­гиозниот и на социјал­ниот живот на еврејскиот на­род, поради што е земено името Закон или Тора.

Јудаизмот и христијанството во текот на многуте ве­кови сметале дека автор на овој текст е самиот Мој­сеј. Можеби поткрепа на ова тврдење има во фактите де­ка Бог му рекол на Мојсеј (Битие, 17, 14): Запиши го тоа (поразот на Ама­ли­ка) за спомен во книгата“ (Во Светото Писмо на македонски јазик, издание на Македонска книга – Скопје, II издание, 1991, овој стих се наоѓа во Втората книга Мојсеева (Исход), или повеќе, дека при Исходот, почнувајќи од Египет ...Мојсеј ги опишува нивни­те пату­ва­ња и прес­то­ју­ва­ња­та нивни, и еве ги престоите на нивното пату­вање (Бро­еви 33, 2) или, пак, И ги напиша Мој­сеј овие за­по­ве­ди од законот... (Повторени закони 31, 9). По­ч­ну­вај­ќи од I век пр.н.е. се брани тезата според која цело­то Пе­токни­жие го напишал Мојсеј: таа е поддржана од Јо­сиф Флавиј и од Филон Александриски.

Сите се согласуваат со тоа дека денес оваа теза е на­пуштена, но тоа не му пречи на Новиот Завет, да му го припише ова авторство на Мојсеј. И навистина, Пав­ле, во Посланието до Римјаните (10, 5), цитирајќи една реченица од Книгата на Левит, тврди: Мојсеј пи­шу­ва за оправданието од Законот, итн. Јован во сво­ето Евангелие (5, 46-47), во устата на Исус ја става оваа реченица: “Оти, ако бевте му верувале на Мојсеја, и Мене ќе Ми поверувавте, зашто тој пишуваше за Мене. Ако пак на неговите напишани работи не ве­ру­ва­те, како тогаш ќе им поверувате на Моите збо­ро­ви? Овде навистина се работи за редигирање, бидејќи грч­киот збор кој му соодветствува на оригиналниот текст (пишуван на овој јазик) гласи “episteute”. Значи, ту­ка станува збор за едно неточно тврдење кое Еван­ге­листот го става во устата на Исус: ова го докажува она што следува.

Ги позајмувам елементите на оваа демонстрација од Р. П. де Воа (R. P. de Vaux), директор на Библиското учи­­лиш­те на Ерусалим кој својот превод на Битието од 1962 година го снабдил со Општ вовед во Пе­ток­ни­жи­ето којшто, за авторството на делото за кое се збо­ру­ва, содржи многу ска­по­цени аргументи, спротивни на тврдењата на евангели­јата.

Р. П. де Воа потсеќава дека еврејската традиција на која се приспособиле Христос и Апостолите била при­фатена до крајот на средниот век, а во XII век Абен Езра бил единстве­ниот противник на оваа теза. Во XVI век Карлштад (Carlstadt) забележува дека Мој­сеј, во Повторените закони (34, 5-12), не можел да пи­шу­ва приказна за својата сопствена смрт. Авто­рот по­тоа цитира други критики кои оспоруваат најмалку еден дел од Петокнижието, а особено делото на Ри­чард Си­мон (Richard Simon), Ораторијанец (припадник на ораториум, француска католичка конгрегација), Кри­тич­ка­та истори­ја на Стариот Завет (1678 година) ис­так­ну­вај­ќи ги хроно­лош­ки­те тешкотии, пов­то­ру­ва­ња­та, збр­ки­те во збору­вањето и разликите во стилот во Пе­токни­жи­ето. Книгата предиз­ви­ка­ла скандал; вооп­што не се следела аргументаци­јата на Р. Симон: во кни­гите на исто­ријата во почетокот на XVIII век, по­ви­ку­вањата на високата старост произлегуваат често од она што го напишал Мојсеј.

Може да се замисли колку тешко било да се побие една легенда засилена со потпирање врз самиот Исус кој ја донел во Новиот Завет, како што тоа сме го ви­деле. Решавачкиот аргумент му го должиме на Жан Острик (Jean Austruc), лекарот на Луј XV.

Во 1753 година извршувајќи ги своите Прет­пос­тав­­ки за оригиналните записи со кои изгледа дека се слу­­жел Мојсеј при составувањето на Книгата Би­тие, тој ставил нагласка врз плуралитетот на из­во­ри­те. Без сом­нение, тој не бил првиот кој тоа го забе­ле­жал, но во секој случај имал храб­рост да популаризира една бит­на констатација: двата текста, од кои секој е обе­­ле­жан со особеноста за називите за Бог, Јахве и Ело­хим, се наоѓаат еден покрај друг во Битието: што значи де­ка тоа содржи два текста ставени еден до друг. Ајхорн (Eichorn) (1780-1783) го направил истото откри­т­ие за че­тири други книги, а потоа Илген (Ilgen) (1798) за­бе­ле­жал дека еден од двата текста кои ги индивиду­а­ли­зи­рал Острик, оној во кој Бог се нарекува Елохим, мора и самиот да се по­дели на два дела. Петок­ни­жи­е­то, бук­вал­но, распукнувало.

XIX век ќе преземе уште подетаљни истражувања на из­ворот. Во 1854 година прифатени се четири из­во­ри: Јах­вистичкиот документ, Елохистичкиот доку­мент, Повторени­от закон и Свештенскиот кодекс. Ус­пе­але временски да се сместат:

1. Јахвистичкиот документ е датиран во IX век пр.н.е. (ре­дигиран во земјата на Јуда);

2. Елохистичкиот документ би бил малку понов (ре­­ди­ги­­ран во Израел);

3. Повторениот закон потекнува од VIII век пр.н.е., спо­ред едните (Е. Жакоб), од епохата на Јошуа (VII век пр.н.е.) според другите (Р. П. де Воа);

4. Свештенскиот кодекс потекнува од епохата на про­гонството, или по него: од VI век пр.н.е.

И така, распоредот на текстот на Петокнижието се про­тега низ помалку од три века.

Но, проблемот е уште покомплексен. Во 1941 го­ди­на А. Лордс разликува три извори во Јахвистичкиот до­кумент, четири во Елохистичкиот, шест во Пов­то­ре­ниот закон, девет во Свештенскиот кодекс, а да не се сметаат, пишува Р. П. де Воа додатоците раз­де­ле­ни на осум редактори. Во поново време се дошло до мис­лење дека многу конституции или закони на Пе­ток­нижието имаат вонбиблиски паралели, многу по­ра­неш­ни од датумите кои им се припишуваат на до­ку­мен­тите и дека многу приказни од Петокнижието пре­т­­ставуваат поинаква – постара средина од онаа од ко­ја произ­легле овие документи што води до ин­те­ре­сот за формира­њето на традициите. Тогаш проб­ле­мот се укажува во таква комплексност што никој во него не би можел да се снајде.

Многустраноста на изворите доведува до бројни не­согла­сувања и повторувања. Р. П. де Воа дава при­ме­ри за вметну­вања на различни традиции кои се од­не­суваат на создавање­то, на Каиновите потомци, на По­топот, на грабнувањето на Јосиф, на неговите слу­чки во Египет, на несогласувањата на имињата кои се одне­суваат на една иста личност, на различ­ни­те прет­ста­вувања на битните настани.

Така, се чини дека Петокнижието е формирано од раз­­лич­ни традиции кои редакторите, помалку или по­ве­ќе, веш­то ги споиле, еднаш ставајаќи ги своите ком­пи­лации една покрај друга, другпат трансформирајќи ги приказните со цел да направат синтеза, но сепак ос­та­вајќи несогласувања и неверојатности кои ги навеле мо­дерните научници на објек­тивно истражување на изворите.

На планот на критиката на текстот Петок­ни­жи­е­то, без сомнение, дава најочигледен пример за пре­ра­бо­тката на ус­ните традиции и текстови примени од ми­на­тите генерации кои луѓето ги извршиле во раз­лич­ни­те времиња во историја­та на еврејскиот народ. По­ч­ну­вајќи со јахвистичката тради­ција од X или IX век пр.н.е. која ја зема приказната од почетокот и само ја ски­цира посебната судбина на Израел за да ја смести во големата Божја намера во однос на човешт­во­то, ка­ко што тоа го пишува Р. П. де Воа, завршува во VI век пр.н.е. со свештенската традиција, на која и е бит­но да прецизира со спомнувањето на датумите и на ге­не­алоги­ите.

Ретките приказни кои се карактеристични за оваа тра­диција, пишува Р. П. де Воа, сведочат за неј­зи­­ните правни преокупации: саботниот одмор (сабат) на крајот од создава­њето, сојузот со Ное, сојузот со Ав­­рам и обрежувањето, ку­пувањето на пештерата Мак­пел која на Патријарсите им дава земјишно право во Ханаан. Да се потсетиме дека свеш­тен­ската тра­ди­ци­­ја се воведува во времето на враќањето од ва­ви­лон­ско­­то прогонство и во времето на пов­торното на­се­лу­ва­­ње во Палестина, почнувајќи во 538 година пр.н.е. Зна­чи, постои преплетување на религиозните и чисто по­ли­тич­ките проблеми.

Само за Битието, добро е утврдена фраг­мен­та­ци­ја­та на книгата во три главни извори: Р. П. де Воа, во ко­ментарите на својот превод, за секој од нив на­бро­ју­ва пасуси од сегашниот текст на Битието кои зависат од него. Базирајќи се на овие податоци, можно е за кое би­ло поглавје да се определи придонесот на раз­лич­ни­те извори. Што се однесу­ва, на пример, на соз­да­ва­ње­то, на Потопот и на периодот кој оди од Потопот до Ав­раам кои ги заземаат единае­сетте први пог­ла­вја на Битието, се гледа дека во приказната се ме­ну­ва­ат дел на јахвистичкиот и дел на свештенскиот тек­ст; елохистичкиот текст не е присутен во овие еди­на­е­сет поглавја. Преплетувањето на јахвистичкиот и све­ш­те­нскиот придонес овде се јавува во целост. За пе­т­те први поглавја, од создавањето па сè до Ное, ра­с­по­­­­редот е едноставен: од почетокот до кра­јот на при­­ка­зната еден јахвистички пасус се заменува со све­ште­­н­ски. Но, во Потопот, и посебно во пог­лав­ја­та 7 и 8, се­че­њето на текстот според изворите изолира мно­гу кра­­тки пасуси кои се сведуваат до само една ре­че­ни­ца. Во повеќе од сто реда од францускиот текст, 17 па­ти се пре­минува од еден текст на друг: оттаму до­а­ѓаат и не­веројатнос­тите и контрадикциите во чи­та­ње­­то на се­гашните раска­жу­ва­ња.

 

Продолжува



-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 17:12

Не сакам да спамирам, туку да забележам еден долго криен факт. Всушност, и понатаму ќе си го кријат или негираат дека постои, но вреди да се повтори:

„Така, Стариот Завет се прикажува како споменик на литературата на еврејскиот народ од почетокот па сè до христи­јанската ера. Книгите кои го сочинуваат би­ле редиги­рани, комплетирани и ревидирани меѓу X и I век пр.н.е. Овде воопшто не се работи за лично гле­диш­те врз историјата на нивната редакција. Битните по­датоци се позајмени од делот „Библија“ кој за Опш­та­та енциклопедија (Encyclopedia Uni­versalis, Ed 1974. кн. 3, стр. 246-253) го на­пи­шал Џ. П. Сандроз (J. P. Sandroz), професор на До­ми­ни­кан­скиот факултет во Солшоар (Saulchoir). За да се раз­бере што е всушност Стариот Завет, треба да се има­ат предвид овие знаења кои совршено ги утврдиле ви­сококва­лификувани специјалисти.

Една Објава е вме­шана во сите овие дела, но ние денес го поседуваме само она што луѓето кои манипулирале со текстовите са­кале да ни го остават, што го правеле по своја волја или според околностите во кои се наоѓале и според по­т­ребите со кои морале да се соочат.

Кога овие објективни податоци ќе се споредат со оние кои ги откриваат Воведите во различните Биб­лии, и ден-де­нес наменети за популаларизација, ста­ну­ва јасно дека фак­тите во нив се прикажани на сосема по­инаков начин. Се пре­молчуваат фундаментални фак­­ти кои се однесуваат на ре­дакцијата на книгите, се ка­жуваат двосмислености кои го збунуваат читателот, фактите се сведуваат до минимум, до таа мера што да­ва­ат лажна претстава за реалноста. Така, многу Во­ве­ди во Библиите ја искривуваат вистината. Иако во по­ве­ќе наврати цели книги (како Петокнижието) се пре­ра­ботувале, сè се сведува на тоа да се спомне дека дета­ли­те можеле да бидат подоцна додадени. Се дискутира во врска со некој безначаен пасус на некоја книга, но се пре­молчуваат пресудните факти кои би зас­лу­жу­ва­ле подолги изложувања. Жално е да се види дека, со цел на популариза­ција, во Библијата се одржуваат тол­ку неточни поими.“

================================================= 



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 17:17
редакцијата на Стариот завет, е теорија на атеистите и муслиманите. Цврсти докази за такво нешто има точно 0!

-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 17:21
Вајстина?LOL
 
Докажи!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 17:23
епа тоа е реалноста... досега не е пронајдена ниедна „библија“ што се разликува од таа што ја имаме денес. минорни мали грешки, во препишувањето, бидејќи тогаш немале фотокопири, нормално има, запирки, точки, по некоја буква... Ама на пример цела реченица или цело поглавје да е различно... такво нешто ни во сон...

-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 18:10
Класично бегање од тематаConfused

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: driver
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 18:12

абе вие верувате во книга која е преписана 200 000 пати па не ви велиме нисто и уште наоѓате грешки во к*ранот не е ферEmbarrassed



Постирано од: driver
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 18:15
Originally posted by аџија аџија напиша:

епа тоа е реалноста... досега не е пронајдена ниедна „библија“ што се разликува од таа што ја имаме денес. минорни мали грешки, во препишувањето, бидејќи тогаш немале фотокопири, нормално има, запирки, точки, по некоја буква... Ама на пример цела реченица или цело поглавје да е различно... такво нешто ни во сон...
во к*ранот нема ни запирка ни точка ни буква изменето


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 18:20

к*ранот бил за прв пат овековечен во пишана форма со писмата хиџази, машк, маил и куфик ; во овие писма постоеле само согласки, а не самогласки. Заради разноврсноста на усните традиции кај народите кои го прифатиле исламот, постоеле несогласувања за тоа како се читаат стиховите без согласки. Подоцна биле создадени писма со дијакритички знаци (познати како точки) за обележување на самосласките. Стотици години по Утмановата рецензија, исламските научници се расправале за тоа како се чита Утмановиот официјален текст (без точки). На крај се прифатени седум различни варијанти  на к*ранот како канонски, со согласност дека нивните разлики се многу мали и не го менуваат значењето на текстот.

-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 18:36
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

 ма, немој
Коранот бил за прв пат овековечен во пишана форма со писмата хиџази, машк, маил и куфик ; во овие писма постоеле само согласки, а не самогласки. Заради разноврсноста на усните традиции кај народите кои го прифатиле исламот, постоеле несогласувања за тоа како се читаат стиховите без согласки. Подоцна биле создадени писма со дијакритички знаци (познати како точки) за обележување на самосласките. Стотици години по Утмановата рецензија, исламските научници се расправале за тоа како се чита Утмановиот официјален текст (без точки). На крај се прифатени седум различни варијанти  на Коранот како канонски, со согласност дека нивните разлики се многу мали и не го менуваат значењето на текстот.


Clap


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 20:01
    
     Не можам а да не се согласам со тебе  ACELEERA, меѓутоа не потполно. На почетокот од изјавата даваш некои податоци до кои може да дојде секој просечен интелектуалец кој барем малку е вешт во пребарувањето по интернет. Потоа муабетот го заклучуваш со изјавата: На крај се прифатени седум различни варијанти  на Коранот како канонски, со согласност дека нивните разлики се многу мали и не го менуваат значењето на текстот.  
      Од каде го ископа ова? Го навлекуваш читателот да дојде до заклучокот: Ете, гледаш, и тие имаат различни верзии!
     Мора да те разочарам со фактот дека тоа не е вистина. Околу к*ранската објава не постојат никакви канонизирања, разлики, апросимации, компромиси. Муслиманскиот ум, за разлика од христијанскиот, не е преокупиран со такви проблеми.
     Туку, ај кажи ми што мислиш за табелата, што ќе биде прикажана подолу, која ја шематизира распределбата на изворите за што пишував порано денеска.
 
 

Првиот број го означува поглавјето.

Вториот број во заградата го означува бројот на ре­че­ни­ците, понекогаш поделени на два дела, озна­че­ни со буквите а и б.

Буквата Ј го означува Јахвистичкиот текст. С го оз­н­а­­чу­ва свештенскиот текст.

На пример: првиот ред на таблицата значи:

Од првата реченица во првото поглавје до ре­че­ни­ца­та 4а во второто поглавје сегашниот текст објавен во Библиите е свештенски текст.

поглавје

реченица

До поглавје

реченица

Текст

1

(1)

2

(4а)

С

2

(4б)

4

(26)

Ј

5

(1)

5

(32)

С

6

(1)

6

(8)

Ј

6

(9)

6

(22)

С

7

(1)

7

(5)

Ј

7

(6)

 

 

С

7

(7)

7

(10)

Ј. преработено

7

(11)

 

 

С

7

(12)

 

 

Ј

7

(13)

7

(16а)

С

7

(16б)

7

(17)

Ј

7

(18)

7

(21)

С

7

(22)

7

(23)

Ј

7

(24)

8

(2а)

С

8

(2б)

 

 

Ј

8

(3)

8

(5)

С

8

(6)

8

(12)

Ј

8

(13а)

 

 

С

8

(13б)

 

 

Ј

8

(14)

8

(19)

С

8

(20)

8

(22)

Ј

9

(1)

9

(17)

С

9

(18)

9

(27)

Ј

9

(28)

10

(7)

С

10

(8)

10

(19)

Ј

10

(20)

10

(23)

С

10

(24)

10

(30)

Ј

10

(31)

10

(32)

С

11

(1)

11

(9)

Ј

11

(10)

11

(32)

С

 
     Би можеле ли да ви дадеме појасна илустрација за човеч­ки­те манипулации со библиското Писмо!?!
 
     Продолжува


-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 20:03
teoriite za izvorite jahvist, elohvist, svestenicki i devteronomski izvori, se odamna napusteni, bidejki i pokraj uporno istrazuvanje ne vrodija so nikakov plod i dokaz...

-------------


Постирано од: ПРОСВЕТИТЕЛОТ
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 20:37
 
 
     Зависи што подразбираш под „плод и доказ“. Ако ни е ниет реставрација на Стариот Завет, тоа е невозможно!!!
     Меѓутоа, ако не си забележал досега, во темава намерата ми е преку истражувањата на еминентни луѓе за потеклото на Светото Писмо заеднички да ги согледаме и разбереме нелогичностите, противречностите во Светото Писмо на кои чорбаџијата толку инсистираше. Или пак, веќе го имаш заборавено чорбаџијата? Мало потсеќавање: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7556 - 11 или 12 прашање е сега ; http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7539 - Историскиот Исус , http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7622 - Евангелие по Филип , http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7615 - Евангелије по Тома , http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7573 - Што е син Божји?  итн.
     Знам, знам. Ти сега ќе кажеш дека говорам само за Стариот Завет. Не се секирај, речиси стасавме и до Евангелијата.
     Значи, да расчистиме, јас само сакам да придонесам во расветлувањето на толку настанатите дилеми...
 
     Поздрав


-------------
Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 22:57
protivrecnostite na corbadzijata postojat samo vo negovata glava...

11 ili 12 debatira samo toj samiot so sebe... mislam takvo glupo prasanje da postavis, i da se inaetis uste stvarno se treba da ti e jasno...


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 13:09
Охо хоооо, Аџијооооо!!!!
 
Пак губиш, а?
 
Се предаваш или мрдаш беспомошно добивајќи на време колку судијата да не ја прекине играта?
 
Готов си!
 
А христијански е да го признаеш поразот свој!
 
Доблест е .... или арогантен и горделив си и кога губиш???!!!
 
Поздрав!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:05
прв пост, па грешка...

Не пишувал Павле поинаку, туку тој пишувал ИСТО како и Мојсеј, Ное, Давид, Исаија, Малахија, Јован, Петар, Матеј, Јаков, итн...

Единствениот што штрчи, е Мохамед... Пустински стрелец, кој така одлучил да си формира НОВА вера, која дотогаш по НИЕДЕН основ не постоела...


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:10

Не учи си го јазикот на неморалности и безобразности...

Зашто не е само Павле оној кој ги постави политеистичките глупости во Библијата, а кои подоцна ги канонизира црквата....
 


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:17
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Зашто не е само Павле
 


ок, еден проблем решивме: не е само Павле.

А зошто тогаш да веруваме „само“ на Мохамед? Немаме во историјата НИТУ ЕДЕН доказ за исламот, освен во Мохамед?

ако тој падне, цела религија паѓа во вода..
Додека кај христијаните, 1600 години Господ едно те исто му зборува на човекот до комплетирање на Библијата, и 2000 години не води како да ја проучуваме и следиме...

наспроти 40 години од сомнителниот живот на мохамед...

Мислам дека ВАГАТА уверливо превагнува дека ХРИСТИЈАНСТВОТО е каде каде поверодостојно...


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:37
Сакаш да кажеш дека стариот завет поучувал на христијанство и на поавловите хеленистички ереси?
 
ЕЕЕЕЈЈЈЈ!
Алооооо!!!
 
Освести се!
 
Низ историјата Бог им објавувал монотеизам на луѓето и барал покорност при тоа, а тоа ти е суштината на ИСЛАМОТ!
 
Затоа сите тие биле муслимани, покорни на Бога, а основачот на христијанството, Павле, го крши тоа и ве зезнува до крај!!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 17:43
Христијанстовото Е МОНОТЕИЗАМ!

ако тоа не можеш да го сфатиш, тогаш што за другото..

и повторно паролите, дека „сите биле муслимани“, кога целата историја, археологија и книжевност ве сече во корен...


-------------


Постирано од: pikachu
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:15

Аџио извини што вака пишувам на мојот прв коментар но све што си пишувал се гледа дека си пишувал од омраза кон муслиманите не знам зошто толкава омраза.



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:18
Originally posted by pikachu pikachu напиша:

Аџио извини што вака пишувам на мојот прв коментар но све што си пишувал се гледа дека си пишувал од омраза кон муслиманите не знам зошто толкава омраза.



Izvineto ti e...

Ne moze nie da pisuvame se rozevo za islamot, koga toa e idolopoklonska vera koja go unistuva covekot... Ako sakas cvekinja i rozi da vi frlame, si dosol na pogresnoto mesto...

Toa ne znaci deka gi mrazam muslimanite, naprotiv, samo sfakjam kolkavi zrtvi se i samite tie, i zal mi e sto se zarobeni vo toj fanatizam... ama Bog moze i vas da ve oslobodi od toa.

Pozdrav Tongue


-------------


Постирано од: pikachu
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:23

аџио само за информациа не сум муслиманин ок



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:28
да не си кинез случајно? LOLLOLLOL

Originally posted by pikachu pikachu напиша:

abe kao prvo za vasata kniga nemate ime pa si ja vikate biblija od grcki kniga kako i imeto na makedonija da ne sme nie albancite odavna grcite ke vi ja zedea drzavata Embarrassed




-------------


Постирано од: pikachu
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:32
тоа не е мој коментар мојот прв коментар беше тоа сега шо го напишав Зошто толкава омраза...итн


Постирано од: MisIcA,
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:38
Originally posted by pikachu pikachu напиша:

аџио само за информациа не сум муслиманин ок

 
Originally posted by pikachu pikachu напиша:

abe kao prvo za vasata kniga nemate ime pa si ja vikate biblija od grcki kniga kako i imeto na makedonija da ne sme nie albancite odavna grcite ke vi ja zedea drzavata Embarrassed

epa sega sto si??? LOLLOLe fala sto si ti toj koj so puska vo race ja "ODBRANI"MAKEDONIJADead


-------------
атеист да бидеш е слично како да си далтонист
а цел живот да пишуваш и зборуваш
за боите...(модератор аџија)


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 19:38
idividi ne laze... Wink

ama aj, ke ti go prostime i toa...

e dobro sto si be drugar?


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 22:49
abe japonec eBig%20smile

-------------


Постирано од: Iblis s.a.v.s
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 23:41
Originally posted by аџија аџија напиша:

Христијанстовото Е МОНОТЕИЗАМ!


kako mozes vaka da bides uveren? koga znaeme deka imate sveti duh, otec i sin? i sega ke kazes mnozina koja dejstvuva kako ednina
ili ke kazes----- ne go razbirame NIE trojstvoto.
zasto ne e logicno
stom NESTO se manifestira vo 3 RAZLICNI prirodi znaci deka edno e RAZLICITO DO DRUGO, i ne mozes da dokazes deka se edno.
a za nas se znae samo ALLAH

Bismillāhi r-raḥmāni r-raḥīm !!!!



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 09:17
па можам да бидам уверен, затоа што ЗНАМ како е во христијанството, и знам како да ја толкувам Библијата...

а вие сте многу смешни, што не можете ниту да го сфатите христијанството, а не па да го побиете...LOLLOL


-------------


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 09:32

Треба да е луд оној кој сака да го сфати христијанството на основ на Библијата....

Толку верзиии, измени, пиши-бриши.....
 
Нормално е дека е неразбирливо, во 21 век да се верува во пагански митологии...!!!!
 
Христијанство и монотеизам = магаре и музика (како што еднаш напиша Аџијата Wink)
 
Се гледа од горнине текстови какви зафрканции сте правеле со мемоарите ваши, па ај побиј го тоа!!!!
 
Не можело,  па не може, и нема да може!!!!


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 09:46
Originally posted by Studentski Klub Studentski Klub напиша:

Треба да е луд оној кој сака да го сфати христијанството на основ на Библијата....



Убаво вели Св. Писмо:

„За телесниот човек, тоа што е од Божјиот Дух е лудост и не може да го разбере, бидејќи треба преку Духот да го осознае.“


Нормално е за вас, кои сте загледани во телесното, во световното, во грешното, да ви изгледа како лудост тоа што е Божјо, тоа што е духовно, тоа што е Свето.

Баш би било многу чудно, да не е така, односно телесните да го возвишуваат Светото... Тоа би било ептен наопаку... Wink


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 09:48
ADZIJA kakov srav imaat i od Svetoto Pismo, c.c.c.........dali ja prepoznavas prirodata vo nivBig%20smile

-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 11:36
Страв од мемоарите?

-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 11:50
Само менувате теми брееее!!!
 
Изгледа како вие да се плашите од истото, од неговата несовршеност, не среденост, згрешеност или утнатост....
 
 


-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!


Постирано од: Studentski Klub
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 11:59

Една Објава е вме­шана во сите овие дела, но ние денес го поседуваме само она што луѓето кои манипулирале со текстовите са­кале да ни го остават, што го правеле по своја волја или според околностите во кои се наоѓале и според по­т­ребите со кои морале да се соочат.

Кога овие објективни податоци ќе се споредат со оние кои ги откриваат Воведите во различните Биб­лии, и ден-де­нес наменети за популаларизација, ста­ну­ва јасно дека фак­тите во нив се прикажани на сосема по­инаков начин. Се пре­молчуваат фундаментални фак­­ти кои се однесуваат на ре­дакцијата на книгите, се ка­жуваат двосмислености кои го збунуваат читателот, фактите се сведуваат до минимум, до таа мера што да­ва­ат лажна претстава за реалноста. Така, многу Во­ве­ди во Библиите ја искривуваат вистината. Иако во по­ве­ќе наврати цели книги (како Петокнижието) се пре­ра­ботувале, сè се сведува на тоа да се спомне дека дета­ли­те можеле да бидат подоцна додадени. Се дискутира во врска со некој безначаен пасус на некоја книга, но се пре­молчуваат пресудните факти кои би зас­лу­жу­ва­ле подолги изложувања. Жално е да се види дека, со цел на популариза­ција, во Библијата се одржуваат тол­ку неточни поими.



-------------
Незнаењето е најголемиот непријател на луѓето!



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk