IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И НАУКАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 63>
Автор
Порака Обратен редослед
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
    Испратена: 01.Јануари.2008 во 16:16
Drzi si higiena po dzepovite!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 23:03
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Pa ti vidi po dzebot! намигнување
Se nadevam deka moderatorkata kje uziva vo knigata kako i site onie sto ja procitale....среќа


Добра е книгата, ја имам на англиски, така и ќе си ја чувам, по чебот шетаат бубачки, пари нема :-)
Навистина добра книга, препорачувам да ја прочитаат оние кои ја немаат прочитано.


Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 14:01

Kaj Mavrovka, do Vegera - desno.

Fino i prijatno mesto.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 13:36
Da ne ispadnam seljak, ama...kade e FRI Cafe?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 13:28
Jas so zadovolsvo bi go spodelil toa so tebe, no sepak jas seuste ja listam so hartieni stranici....
 
Moze ako otides vo FRI Cafe, kje mozes, dodeka uzivas vo kafeto, cajot ili toploto cokolado, da ja citas knigata....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 12:53
Molam nekoja nezlobna i dobronamerna dusa-vljubenik vi vistinata-da mi ja isprati elektronskata forma na knigata po mail, cunki...dzebot mi e malu plitok....bar sega za segaтага
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Декември.2007 во 09:52
Originally posted by vd vd напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Јас ја добив книгата Библијата, K*ранот и науката од авторот Морис Бикај, оваа тема е инспирирана од книгата, има мноштво одлични информации.


Ако ја имаш на македонски, испрати ми ја, јас ја имам на англиски, незнам дали ја имам на македонски . . .

Brat, elektronskata verzija na knigata ja poseduva samo Prosvetitelot, dodeka nie ja imame knigata vo originalna hartiena forma. Inaku toa sto go ima pocituvanata moderatorka e treto izdanie na knigata koe sto cini okolu 700 denari vo knizarite vo carsija.
Pa ti vidi po dzebot! намигнување
 
Se nadevam deka moderatorkata kje uziva vo knigata kako i site onie sto ja procitale....среќа
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 23:55
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Јас ја добив книгата Библијата, K*ранот и науката од авторот Морис Бикај, оваа тема е инспирирана од книгата, има мноштво одлични информации.


Ако ја имаш на македонски, испрати ми ја, јас ја имам на англиски, незнам дали ја имам на македонски . . .

Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 19:49
/

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:16
Кон врв
R-C-F Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај R-C-F Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2007 во 12:32
   temava   ima  vistinski  naslov  zasto  biblijata  odnosno religijata  pretstavuva  zbir  na  principi  i  normi  za   funkcionirajne  na  subjektivniot  svet   kaj   covekot   so  sto  go  doveduva  do  idealizam   a  naukata  pretstavuva   zbir   na  naucni   formi  koi   go  kreiraat  nadvoresniot   objektivniot  svet  vo  nekakvo   si  sovrsenstvo    ednoto   od  drugoto   zavisat  no  nikogas  ne  smeat   da  se  pomesuvaat  ..................................
M O J O T    I Z B O R    E    I S L A M    N E K A    E    I     V A S
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 17:27
Originally posted by ПРОСВЕТИТЕЛОТ ПРОСВЕТИТЕЛОТ напиша:

 

 
      
       Сега, да кажеме збор-два за потеклото на Библијата.
       Имено, пред да стане зборник од Книги, таа била поучна тра­­диција која немала друга потпора освен во чо­веч­ко­то пом­нење, ексклузивен агенс во почетокот на пре­не­сувањето на идеите. Оваа традиција била пеена. Во по­четниот стадиум, пишува Е. Жакоб секој народ пее; во Израел, како и на друго место, поезијата и прет­ходела на прозата. Израел многу пеел и добро пе­ел; во околностите на својата историја донесен е до кра­­ен ентузијазам и до бездната на ненадевање­то, ин­тен­­зивно учевствувајќи во сè што му се случувало; би­деј­­ќи во неговите очи сè имало смисла, на својата пес­на и дал голема разнообразност на изрази. Се пеело под најраз­лични поводи а Е. Жакоб наведува извесен број од оние чии придружни песни се наоѓаат во Ста­ри­­от Завет: песната на гозбата, песната за прославата на крајот на жетвата, песните кои ја придружуваат ра­бо­­тата, како што е славната песна на кладенец (Бро­е­ви 21, 17), свадбените песни како што се оние од Песна над песните, тажаленките, борбените песни кои се мно­­губројни во Библијата, меѓу кои е песната на Де­во­ра (5, 1-32) која ја слави победата на Израел што Јах­ве ја посакувал по крајот на светата војна што самиот ја во­дел (10, 35): Кога ковчегот се креваше за пат, Мој­сеј велеше: ,Стани, Господи, за да се растурат Тво­и­те неп­ријатели, и да избегаат од Твоето лице оние, што Те мразат!‘

Тука се наоѓаат уште максимите и мудрите изреки (Книга на Мудрите изреки, Мудри изреки и Мак­си­ми­те на историските Книги), благословите и клетвите, за­коните кои Пророците им ги дале на луѓето откако го примиле боже­стве­ното пратеништво.

Е. Жакоб бележи дека овие зборови се пренесени, би­ло по роднински пат, било со помош на светилишта, во форма на проповеди за народот одбран од Бога. Ова брзо се прет­вора во приказна, како што е Јо­та­мо­ва­та басна (Судии 9, 7-21) во која се упатуваат сте­бла­та да го помагаат кралот кој ќе владее над нив и им се об­раќаат по ред на маслинката, на смоквата, на лозата и на трнот, што му допушта на Е. Жакоб да напише: ...оживено со фабулотворна функција, раскажу­ва­ње­то не се збунува пред темите и епохите чијашто ис­то­ри­ја била малку позната, и да заклучи:

Веројатно е дека она што го кажуваат Стариот За­вет, Мојсеј и патријарсите, му соодвествува само на апроксима­тивниот историски развиток на фактите, но проповедниците, уште во фазата на усното прене­су­ва­ње, знаеле да употребат толку шарм и имагинација за меѓусебно да поврзат толку различни епизоди во врска со почетокот на светот и човештвото кои успеале да ги претстават како историја, до­волно веројатна за кри­тич­ките духови.

Има причини за мислењето дека по населувањето на еврејскиот народ во Ханаан, кон крајот на XIII век пред нашата ера, е употребувано писмо за да биде тра­ди­цијата сочувана и пренесена, но без некоја целосна стро­гост, дури и кога се работело за она што на луѓето им се чинело дека најмногу ја заслужува вечноста, а тоа значи законите. Меѓу овие последните, законот чиј­што ракопис и се припишува на Божјата рака, Де­ка­логот (Десетте заповеди), во Стариот Завет е пре­не­сен преку две верзии: Книгата на Излезот (20, 1-21) и Пов­торените закони (5, 1-30). Вдахновението е исто, но варијациите се отворени. Се грижат во врска со оп­ре­делу­вањето на важната документација: договори, пис­­­ма, попис на личностите (судии, високи градски фу­н­к­ционери, родослов­ски листи), попис на по­да­ро­ци­те, по­пис на пленот од војната. Формирани се архиви кои при­брале информации за време на последната ре­дак­ци­ја на конечните дела кои ни ги донеле книгите што ги имаме. Така, во сите книги се внесени различни ли­тературни видови: им останува на специјалис­тите да ги истражуваат мотивите за ова собирање на хетеро­клит­ни­те документи.

Интересно е да се спореди овој процес на фор­ми­ра­ње на неусогласена збирка која го претставува Ста­ри­от Завет, на почетната основа на усното предание, со она што се случило под друго поднебје и во други вре­миња, во текот на раѓањето на примитивната ли­те­ра­тура.

Да го земеме, на пример, раѓањето на фран­цус­ка­та лите­ратура во епохата на кралството на Франките. Ис­тото усно предание управува со чувањето на бит­ни­те факти: војните кои често се војни за одбрана на хрис­тијанството, раз­лич­ни­те драми во кои се прос­ла­ву­ваат јунаци од кои, со векови подоцна, ќе се инс­пи­ри­раат трубадурите, хроничарите, авто­ри­те на раз­лич­ни­те циклуси. Така, почнувајќи од XI век од хрис­ти­јан­ската ера, ќе се родат оние јуначки песни кои реал­но се мешаат со легендата и кои ќе го формираат први­от споменик на една епопеја. Меѓу сите, нај­славна е Песната за Роланд, романсирана песна за една важ­на во­ена случка при враќањето од една шпанска екс­пе­ди­­­ци­ја, во која се просла­вува Роланд, ко­ман­дан­тот на во­е­ната заднина на царот Карло Велики. Жрт­ва­та на Ро­­ланд не е епизода измис­лена за потребата на рас­­ка­зот. Се случила на 15 август 778 година; всуш­ност, се ра­­ботело за еден напад на баскис­ки­те горјани. Овде ли­­тературното дело не е само легендарно; тоа има и ис­ториска основа, но сепак, исто­ричарите не мо­жат бук­вално да го земат.

Изгледа дека паралелата повлечена меѓу ра­ѓа­ње­то на Библијата и таквите профани литератури сосема при­лега на реалноста. Таа никако не оди кон тоа биб­лис­киот текст кој луѓе­то денес го имаат, да го стави во ма­гацинот на мито­лошките колекции, како што тоа го пра­ват толку системат­ски негатори на идејата за Бог. Мо­же целосно да се верува во реалноста на соз­да­ва­ње­то, во законите кои Бог му ги пре­даде на Мојсеј, во бо­жес­твената интервенција во човечките работи, во вре­ме­то на Соломон, на пример, може да се тврди дека суш­тината на овие факти ни е изложена сметајќи, пред сè, дека деталот на описот треба да го подложиме на стро­га критика; толку е големо учеството на луѓето во запи­шу­ва­ње­то на оригиналните усни преданија.

 
        
       
   
 
DALI NEKOMU MU TEKNUVA OD KADE E TEKSTOV?
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 01:28
ti ne sakash da vidish,..jas kazuvam i sum kazal zoshto,..ama ,ne gledam ti vo shto veruvash ,..slepo,..osven vo edna knishka,...koja shto koj znae koj ja napishal,...mozebi i za zaebancija,..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 01:23
Jas znam vo sto veruvam i zosto, samo ti ne znaes ili pak ne sakas da objasnis
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Октомври.2007 во 01:20
a ti pa ,nemash pojma shto kazuvash,...osven koga citirash neshto,...t.e....biblijata,.
.i ti znaesh zoshto ,a?,...zashto nekoj rekol,..ili nekade bilo taka zapishano,neli?,...i ti samo zdravo za gotovo go primash toa!,...

taka sakal,..taka rekol,..taka neka bide,...i taka,...bidnaaa!!,...bash taka!,..голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.