IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 02:15
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Odlichno KINGDAVID! Se plashev deka ovoj del ke predizvika prv konflikt, ama voopshto ne se sluchi toa.

Satanata e kreatorot na ovoj svet koj go imame na zemjata, inaku kako mozhe da mu ponudi na Isus neshto sto ne e negovo ???

Tatakoto na poslushniot sin mozhe da mi ja ponudi svojata kukja, biznismenot mozhe na sinot da mu go ponudi svojot biznis, a kralot na svojot sin mozhe da mu go dade svoeto kralstvo. Satanata, kako sopstvenik na ovoj nash svet mozhel da mu go pokloni istiot na Isus dokolku toj se otkazhal od svojata prosvetluvachka misija, ja zadrzhi vistinata za sebe i mu se pridruzhal na Satanata vo vladeenjeto so ingorantnosta na lugjeto.

Zakluchokot e deka Satanata e kratorot na ovoj nash mal svet. Kako sto vidovme vo prviot citat, Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego i tuka go razviva svoeto carstvo. Vo prviot citat Isus ne kazhuva nishto okolu vremeto na pagjanjeto na Satanata, pa ne znaeme dali toj tuka gi naogja lujeto ili toj e osamen i potoa samiot gi kreira. Bilo kako, Satanata vladee so lugjeto, so nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od chovekot lazhejki go so neprekinati i mnogubrojni iluzii za sebe i za se onoa sto postoi okolu nas.

Se soglasuvame so ova?


Ne samo sto jas se soglasuvam, tuku i Biblijata se soglasuva so tebe , brate messi

Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego, tocno, no ovde gi naoga prvite luge Adam i Eva, gi naveduva na bunt protiv Boga i so pogolem del od lugeto Satanata vladee so "nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od covekot lazejki go so neprekinati iluzii za sebe i se onoa sto postoi okolu nas" (Da te citiram zatoa sto mn tocno go opisa ova)

Ako Bog vladee so lugjeto i planetata, mislis li deka ke bide takov haos na Zemjata?

Ama koga ke dojde Bozjeto Carstvo na zemjata kako sto e i na neboto togas ke vidime sto znaci vistinski zivot. Amin!


Gledaj sega... jas mislam bev dovolno korekten sledejki gi dosledno do sega Isusovite zborovi, bez da tvrdam lichno nishto okolu toa dali na zemjata nashol lugje ili ne. Ova sto go velish ti e samo teoloshka pretpostavka. Mozhebi e taka, mozhebi ne... Oti ako sa navratime na Biblijata i chitame kako sto e napishano tamu, togash ke vidime deka Bog gi napravi lugjeto na den petti.Toa bea prvite lugje.

Den shesti se najavuva, a ostanuva tajna shto pravi Bog togash.

Odednash se skoka na den sedmi koga Toj pochinuva.


Posle sedmiot den chitame deka Bog reshava da go sozdade chovekot ?!?

Chudno, tainstveno, neobichno, kontradiktorno... neshto ne se vklopuva kako sto treba vo ovaa prikazna.

Eden den fali (tuka neshto se sluchuva i nie ne znaeme sto e toa), a potoa Bog pravi onoa sto vekje go ima napraveno.

Znam deka teologijata si ima spremno nekoja egzibicija i ti sigurno ke ja prezentirash, no dali zabelezhuvash deka ima neshto sto lichi na deja-vu? Prekin na matriksot za nekakva naknadna korekcija koja go revidira programot sto ni se nudi kako vistina, bez da ni se dade objasnuvanje sto se sluchuva vo megjuvreme. Nekoj manipulira so datata i se nadeva deka obichniot chovek nema da zabelezhi...

Chuvstvuvash deka tuka neshto se gotvelo? Mene mi mirisa na zagoreno... nekoj napravil kasha popara, mu iskipela i saka beljata da ja izbrishi nabrzina, pa da prikazhe deka zgotvil pecheno jagne.

Nekoj ja prekinal prikaznata i potoa dodal svoja verzija na rabotite... da ne te potestuvam koj e toj... vekje nasetuvash.

Sledniot Isusov citat e mozhne precisen i ednoznachen vo toa objasnuvanje koga im se obrakja na farizeite:


Vie gi vrsh*te delata na svojot tatko. A tie Mu rekoa: Nie ne sme rodeni od bludstvo; eden otec imame - Boga. ... Zoshto ne gi razbirate Moite zborovi? Zatoa sto ne mozhete da gi slushate poukite Moi. Vashiot tatko e gjavolot i vie sakate da gi ispolnuvate zhelbite na svojot tatko; toj e chovekoubiec od pochetokot i ne stoi na vistinata, zashto vo nego nema vistina. Koga zboruva laga, govori od sebe, zashto e lazhec i tatko na lagata...

Sega, posle seto ova, poveli... bidi svoj, a ako sakash prezentiraj ja i teoloshkata dogma.

Изменето од Messenger - 10.Декември.2008 во 02:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 02:28

Utre ke prodolzime so diskusijata messi,sega odam na spienje:)

Dobra nokj
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 02:29
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas mislev kako go razbirash citatov vo odnos na Satanata.


Isus ovde zboruva vo minato vreme; Znaci Toj videl kako Satanata padnal od neboto kako molnja za vreme na vojnata pomegju Arhangel Mihail i Vojskata Bozja i Satana i demonite. Toa go pisuva vo Otkrovenie 12:7 -10;

No postoi i drugo tolkuvanje, deka koga ucenicite na Isus se vooduseveni zatoa sto demonite im se pokoruvaat vo Isusovoto ime , Isus poglednuva vo idninata i dava prorostvo sto ke se sluci so Satanata po golemata borba pomegju Mihail Arhangel i angelite, i Satana i negovite demoni.

Od kontekstot na Otkrovenie, koga go citame stihovite 12:10,11 izleguva deka borbata se odigrala posle Isusovoto voznesenie na neboto.

Jas sum za vtorata varijanta, zemajki go kontekstot.




Izvadokot od Otkrovenieto (12:7-12), e interludija, koja ja opishuva potiknuvachkata uloga na Satanata vo progonuvanjeto na Crkvata. Vojnata na nebesta so Mihael i dobrite angeli, e nastan pred sozdavanjeto na svetot. No, dadeniot kontekst go pomestuva nastanot pred samiot kraj na svetot. Gjavolot, koj denonokjno gi klevetel hristijanite pred Boga e simnat (stih 10), a negoviot pad (Luka 10:18) go pretskazhuva izvrshuvanjeto na Carstvoto. Satanata e sovladan od zhrtvata na Hrista i machenicite, a "kratkoto vreme" na Satanata se odnesuva na periodot na stradanijata koi sledat, pred samiot kraj na vremeto.

Изменето од Asya - 10.Декември.2008 во 02:31
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 03:38
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Odlichno KINGDAVID! Se plashev deka ovoj del ke predizvika prv konflikt, ama voopshto ne se sluchi toa.

Satanata e kreatorot na ovoj svet koj go imame na zemjata, inaku kako mozhe da mu ponudi na Isus neshto sto ne e negovo ???

Tatakoto na poslushniot sin mozhe da mi ja ponudi svojata kukja, biznismenot mozhe na sinot da mu go ponudi svojot biznis, a kralot na svojot sin mozhe da mu go dade svoeto kralstvo. Satanata, kako sopstvenik na ovoj nash svet mozhel da mu go pokloni istiot na Isus dokolku toj se otkazhal od svojata prosvetluvachka misija, ja zadrzhi vistinata za sebe i mu se pridruzhal na Satanata vo vladeenjeto so ingorantnosta na lugjeto.

Zakluchokot e deka Satanata e kratorot na ovoj nash mal svet. Kako sto vidovme vo prviot citat, Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego i tuka go razviva svoeto carstvo. Vo prviot citat Isus ne kazhuva nishto okolu vremeto na pagjanjeto na Satanata, pa ne znaeme dali toj tuka gi naogja lujeto ili toj e osamen i potoa samiot gi kreira. Bilo kako, Satanata vladee so lugjeto, so nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od chovekot lazhejki go so neprekinati i mnogubrojni iluzii za sebe i za se onoa sto postoi okolu nas.

Se soglasuvame so ova?


Ne samo sto jas se soglasuvam, tuku i Biblijata se soglasuva so tebe , brate messi

Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego, tocno, no ovde gi naoga prvite luge Adam i Eva, gi naveduva na bunt protiv Boga i so pogolem del od lugeto Satanata vladee so "nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od covekot lazejki go so neprekinati iluzii za sebe i se onoa sto postoi okolu nas" (Da te citiram zatoa sto mn tocno go opisa ova)

Ako Bog vladee so lugjeto i planetata, mislis li deka ke bide takov haos na Zemjata?

Ama koga ke dojde Bozjeto Carstvo na zemjata kako sto e i na neboto togas ke vidime sto znaci vistinski zivot. Amin!


Gledaj sega... jas mislam bev dovolno korekten sledejki gi dosledno do sega Isusovite zborovi, bez da tvrdam lichno nishto okolu toa dali na zemjata nashol lugje ili ne. Ova sto go velish ti e samo teoloshka pretpostavka. Mozhebi e taka, mozhebi ne... Oti ako sa navratime na Biblijata i chitame kako sto e napishano tamu, togash ke vidime deka Bog gi napravi lugjeto na den petti.Toa bea prvite lugje.

Den shesti se najavuva, a ostanuva tajna shto pravi Bog togash.

Odednash se skoka na den sedmi koga Toj pochinuva.


Posle sedmiot den chitame deka Bog reshava da go sozdade chovekot ?!?

Chudno, tainstveno, neobichno, kontradiktorno... neshto ne se vklopuva kako sto treba vo ovaa prikazna.

Eden den fali (tuka neshto se sluchuva i nie ne znaeme sto e toa), a potoa Bog pravi onoa sto vekje go ima napraveno.

Znam deka teologijata si ima spremno nekoja egzibicija i ti sigurno ke ja prezentirash, no dali zabelezhuvash deka ima neshto sto lichi na deja-vu? Prekin na matriksot za nekakva naknadna korekcija koja go revidira programot sto ni se nudi kako vistina, bez da ni se dade objasnuvanje sto se sluchuva vo megjuvreme. Nekoj manipulira so datata i se nadeva deka obichniot chovek nema da zabelezhi...

Chuvstvuvash deka tuka neshto se gotvelo? Mene mi mirisa na zagoreno... nekoj napravil kasha popara, mu iskipela i saka beljata da ja izbrishi nabrzina, pa da prikazhe deka zgotvil pecheno jagne.

Nekoj ja prekinal prikaznata i potoa dodal svoja verzija na rabotite... da ne te potestuvam koj e toj... vekje nasetuvash.

Sledniot Isusov citat e mozhne precisen i ednoznachen vo toa objasnuvanje koga im se obrakja na farizeite:


Vie gi vrsh*te delata na svojot tatko. A tie Mu rekoa: Nie ne sme rodeni od bludstvo; eden otec imame - Boga. ... Zoshto ne gi razbirate Moite zborovi? Zatoa sto ne mozhete da gi slushate poukite Moi. Vashiot tatko e gjavolot i vie sakate da gi ispolnuvate zhelbite na svojot tatko; toj e chovekoubiec od pochetokot i ne stoi na vistinata, zashto vo nego nema vistina. Koga zboruva laga, govori od sebe, zashto e lazhec i tatko na lagata...

Sega, posle seto ova, poveli... bidi svoj, a ako sakash prezentiraj ja i teoloshkata dogma.



Vo shestiot, posleden den na sozdavanjeto na svetot, Bog ja stvoril dushata, prvo zhivotnite (skotovi, gadovi i dzverovi), i na kraj go stvoril choveklot - mazh i zhena, po obrazot Svoj i podobieto Svoe, t.e. po duh slichni na Sebe. Vo Biblijata, konkretno vo Bitie 1:31, "den shesti" se najavuva po zavrshuvanjeto na denot, kako i prethodnite denovi. Ovie denovi, koga Bog go tvorel svetot, bile vonvremenski denovi, t.e. eden den mozhel da bide ednakov na sto godini, i obratno. Vremeto postoi za chovekot, od negovoto sozdavanje.

Nie mozheme da znaeme samo toa shto Bog ni otkriva, i za toa shto postojat fakti, a toa shto e misterija, ne e nashe da shpekulirame. Chovekot treba da se primiri so faktot deka ne mozhe se da znae. Megjutoa, vo "Bitie" nema preskoknuvanje na denovi, kako shto tvrdish ti, a najverojatno sam si preskoknal nekoj den pri chitanjeto, dodeka chuvstvata ne se merilo za vistinata, i mozhat da te izlazhat.

Hristos, mnogupati im se obrakja na fariseite, i treba da navedesh od koja kniga e izvaden citatot.

Изменето од Asya - 10.Декември.2008 во 03:45
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 23:32
   Vo sestiot den se sozdadeni lugeto i zivotnite, vidi malku povnimatelno vo Biblijata

Sega sto se odnesuva do citatot na Isus od Jovan 8:44 koj go citiras, toa Isus im go kazuva na Fariseite koi mislat
deka so drzenjeto na zakonot i coveckite tradicii i so toa sto se potomci na Avraam avtomatski se opravdani pred Boga.

Isus otvoreno im kazuva deka so toa sto sakaat da go ubijat dokazuvaat deka se ceda na Satana i sakaat da gi ispolnuvaat zelbite na gjavolot

Da go razgledame kontekstot na stihovite od Biblijata, tolku se jasni:

Jovan 8:40. "A sega sakate da Me ubiete, Mene Covekot, koj vi ja kazav vistinata sto ja cuv od Boga. Avraam taka ne pravese.

Jovan 8:41. Vie gi vrsite delata na svojot tatko"." A tie Mu rekoa:" Nie ne sme rodeni od bludstvo; eden otec imame-Boga."


Jovan 8:42. No Isus im rece: "Ako Bog bese vas tatko, togas ke Me sakavte Mene, bidejki Jas sum izlegol i doagjam od Boga. Oti ne sum dosol Sam od Sebe, a On me prati.

Jovan 8:43. Zosto ne gi razbirate Moite zborovi?
Zatoa sto ne mozete da gi slusate poukite Moi.

Jovan 8:44. Vasiot tatko e gavolot; i vie sakate da gi ispolnuvate zelbite na svojot tatko; toj e covekoubiec od pocetokot i ne stoi vo vistinata , zasto vo nego nema vistina. Koga zboruva laga, govori od sebe, zasto e lazec i tatko na lagata.

Pojasno od ova zdravje, messi

Bas bi sakal da go procitam tvoeto objasnuvanje za ovie stihovi. Pozdrav!
Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 18:33
aj more i satanata sakate go,
sto pak nego nikoj da ne go saka?збунетост
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 19:05
Se nadevam deka chitame ista Biblija KINGDAVID.

Znaev deka doagjame na lizgav teren, ama ne mislev deka ke se slizneme tokmu tuka.


1.23: I bi vecher, i bi utro - den petti. I pak....
1.26: potoa reche bog: "Da sozdademe chovek spored nashiot obraz i podobie kako sto sme Nie, koj ke bide gospodar nad ribite morski, i nad pticite nebeski, i nad zverovite - nad celata zemja i nad site gadinki sto se dvizhat po zemjata!"
1.27: I go sozdade Bog chovekot spored obrazot Svoj, spored obrazot bozhji go sozdade; mashko i zhensko gi sozdade.
1.28: I gi blagoslovi Bog, i im reche: "Plodete se, i mnozhete se, i npolnete ja zemjata, i gospodarete nad nea, i ovladajte gi ribite morski, i zverovite, i pticite, i siot dobitok, i so celata zemja, i so site zhivotni sto lazat po zemjata".
,,,,
1.31: I vide Bog deka e mnogu dobro se onoa sto go beshe sozdal. I bi vecher, i bi utro - den shesti.


E sega, tebe ti ostavam da go citirash shestiot den kade sto, kako sto velish, Bog go sozdava chovekot.


Pred da prodolzhime posle sedmiot den, posle Bozhjata pochinka, da rezimirame sto se sluchilo pettiot den od aspekt na sozdavanjeto na chovekot.

Jasno e deka Bog go sozdade Svetot od nishto... Nishto nemashe pred negovoto sozdavanje i Bog od sebe go sozdade seto onoa sto sega postoi . Bog ne koristeshe nikakva materija zemena od nekade za da ja sozdade Kreacijata bidejki taa sekako deka ne postoeshe. Ako se tvrdi sprotivnoto, togash logichno bi se postavilo prashanjeto, a koj ja napravi taa materija i kade se naogjala taa do sozdavanjeto na Svetot? Vo nekoj drug svet, vo nekoja druga Kreacija, vo nekoja deponija na meterija? Poentata mi e da go usvoime faktot deka se sto napravi Bog potekna od Nego i samo od Nego, kako sto se opishuva vo sekoj den na sozdavanjeto. Se proizlaga od Nego i Toj vo procesot na sozdavanjeto ne koristi nishto od onoa sto vekje go beshe sozdal vo prethodniot den. Toj ne go reciklira sozdadenoto i ne go koristi istoto za da modificira ili sozdade neshto drugo od nego. Se e sozdadeno prvichno, nevino, nesozdadeno dotogash, nedopirnato i neizmeneto nikogash od Nego samiot.

De fakto, spored napishanoto vo Bibiljata, Bog go zavrshuva sozdavanjeto na se sto postoi na zemjata, vkluchuvajki gi i lugjeto, vo pettiot den, a toj ja zakluchuva svojata rabota na planetava so zborovite deka na site im gi podmiril potrebite i deka se e napraveno mnogu dobro.

Verojatno najbiten element vo celava kreacija vo respekt na nas e sto Bog go sozdava chovekot spored svojot (za poednostavno razbiranje ke go izbegnuvam mnozhinskoto posochuvanje "Nashot" vo Bozhjiot govor, sto mozhe da bide druga tema za muabet) lik, spored svoeto podobie, za da gospodari so seto onoa sto Bog sozdal na zemjata. Jasno e deka "spored svoeto podobie" znachi spored Negovite atributi - Negovite bozhenstveni kvaliteti vo limitot na zemnite materijalni uslovi. Za nashava diskusija interesni se svesta, kreativnosta, slobodata na duhot, umot i pravoto na odluchuvanje. Bez toa chovekot ne bi bil vo mozhnost da gospodari so samiot sebe si, a da ne zboruvame za seto onoa sto Bog sozdal na zemjata.


Den shesti - ???

Den sedmi - Zakluchuvajki deka se e zavrsheno kako sto treba, Bog go blagoslovi i go osveti ovoj den i si pochina.


Onoa sto sledi ponatamu voophto ne nalikuva na onoa sto se objasnuva vo predhodnite stihovi.

Po povtoruvanjeto na toa deka na zemjata se e sozdadeno, Bog go kreira prviot chovek Adam od zemjen prav i za da go ozhivee mu duva vo liceto. Bog, koj do togash vekje sozdade se, pa zatoa legna da se odmori, Bog koj od nishto drugo, tuku od samiot sebe si gi sozdade lugjeto (mashkite i zhenskite) vo pettiot den, Bog koj gi sozdade lugjeto spored svojot obrazec i gi dari so gospodarstvo nad zemjata, sega sozdava eden chovek od prav, od materijata vekje sozdadena pred toa, nebare sozdava Golem. Ne go pravi spored svoeto podobie, ne go postavuva da gospodari so site ribi, ptici, zverovi i gadinki, tuku go stava vo svojata privatna gradina, sozdadena otposle, za da mu ja obrabotuva i chuva !!!

Koj e ovoj bog ???

Potoa ovoj bog ja sozdava Eva zemajki rebro od Adam. Dobro znaeme kako Bog sozdade se sto postoi i sto e vidlivo i nevidlivo na Svetov - toj nikogash ne kristeshe delovi od edna kreacija za da sozdade nekakov derivat od nea! Sekoe Bozhje sozdadenie e originalno, prvichno i nevino proizlezeno od Nego samiot, od Negovata Ljubov za sozdavanje na sovrsheni podobija!

Koj e ovoj primitiven bog sto koristi del od Adam za da ja sozdade Eva?

Koj e ovoj bog sto gi koristi Adam i Eva da mu sluzhat kako gradinari? Zarem na Bog, koj go sozdade celiot Svet, ne mu e toj svet Negova gradina? Zarem Bog ke si pravi sega nekoe svoe ushte pousovrsheno, polichno gradinche? Zarem Svetot ne beshe napraven sovrsheno? Zarem na Boga, koj sozdade se od nishto, zarem na Bog koj e semokjen, mu treba gradinar da mu ja obrabotuva zemjata? Zarem Bog, koj gi dari lugjeto so svoeto podobie, ke im nareduva sto da pravat, ke im dozvoluva i zabranuva kade da odat i sto da vkusuvaat... i toa od onoa sto toj vekje zakluchi deka e mnogu dobro?

Koj e ovoj bog sto go pravi seto toa?

Koj e ovoj bog sto gi kaznuva svoite kreacii koi toj gi sozdade "spored svoeto podobie"?

Ako Bog sozdade i odrzhuva se od Ljubov, kako toa bara od Adam i Eva da mu bidat nesvesni robovi, a potoa stava vechno neprijatelstvo megju niv, gi nastrvi lugjeto edni protiv drugi birajki si "svoj" narod od negovite istorodni cheda, nareduva idolopoklonstvo kon sebe si, povikuva na vojni megju lugjeto, go brka sinot od tatka si, bara od tatkoto da si go otepa sinot kako dokaz za svojata poslushnost, koj e toj bog koj naednash stanuva ljubomoren i osvetoljubiv?

Koj e toj bog? Koj e toj tatko na onie koi od prviot den poslushno mu se poklonuvaat vo negovite hramovi i go sledat sekoj negov zbor?

Isus go otkriva so svoite zborovi koi, za srekja, ne se izbrishani od edno Evangelie:

Jovan 8:41. Vie gi vrsite delata na svojot tatko"." A tie Mu rekoa:" Nie ne sme rodeni od bludstvo; eden otec imame-Boga."


Jovan 8:42. No Isus im rece: "Ako Bog bese vas tatko, togas ke Me sakavte Mene, bidejki Jas sum izlegol i doagjam od Boga. Oti ne sum dosol Sam od Sebe, a On me prati.   

Jovan 8:43. Zosto ne gi razbirate Moite zborovi?
Zatoa sto ne mozete da gi slusate poukite Moi.

Jovan 8:44. Vasiot tatko e gavolot; i vie sakate da gi ispolnuvate zelbite na svojot tatko; toj e covekoubiec od pocetokot i ne stoi vo vistinata , zasto vo nego nema vistina. Koga zboruva laga, govori od sebe, zasto e lazec i tatko na lagata.



Ovoj bog ne e Isusoviot Otec. Ovoj bog ne e Bogot sto go sozdade Svetot tuku onoj sto si napravi surogat-gradinche, ovoj bog ne e Bog koj gi sozdade lugjeto spored sojeto podobie, tuku gi napravi Adam i Eva da mu bidat slugi i da mu go obrabotuvaat gradincheto. Ovoj bog ne e Bog koj im go dari zemniot svet na lugjeto da go gospodarat spored negovoto podobie, tuku ova e bogot koj gi podeli i ispokara negovite chovechki kreacii da se bijat i unishtuvaat megju sebe i vechno da stradaat. isusoviot Otec go sozdade Svetot, a ovoj drugiot bog, Satanata, go sozdade pekolot.

Zatoa, na prashanjeto dali Isus doagja da gi menuva zakonite, toj odgvovara ne! Toj ne doagja da gi menuva zakonite iskrivocheni ili izmisleni i nasobrani od Satanata vo ovoj negov svet, tuku doagja so mech da go prekine negovoto vladeenje i da ja ispolni zhelbata na svojot Otec - spasuvanje na chovekoviot rod!

Spasuvanjeto na chovekot pochnuva so znaenjeto na ovaa tajna koja sto Isus ja razotkriva kako Radosna vest so svoeto doagjanje megju nas. Toj propoveda deka vo ovoj Satanov svet, nie mozheme da bideme spaseni samo ako staneme svesni za Bozhjata iskra vo nas, za Carstvoto Bozhje vo nas. Spasenieto ne e vo materijalnata iluzija okolu nas, sozdadena i odrzhuvana od Satanata, tuku od Bozhjata vistina sto e vgadena dlaboko vi nashata srzh.

Onoj koj ke stane svesen za ovaa tajna ke bide spasen od pekolot na materijalniot svet vo koj se naogjame sega, a onie koi ke zhalat za nego, ke ostanat vechno vrzani za grevot, bolkata, makata i histerijata.

Zatoa Isus proklamira kraj na site medijatori megju chovekot i Boga, negoviot Otec. Kraj na religiite, sveshtenstvoto koe nesvesno stoi zad niv, zbirshtinata od pisanija i falsifikati nasobrani so vekovnata manipulacija na Satanata koi imaat edinstveno za cel lazhenje na lugjeto sozdavajki iluzija deka se vodeni od Boga.

Shestiot den padna Satanata na zemjata... zatoa toj den toj go izbrisha, kako sto gi izbrisha, unishti, izgori, sokri, iscrni i nabedi site drugi dokumenti za negovoto postoenje. Samo taka mozheshe da gi natera lugjeto da mislat deka toj e bog vmesto Boga i da im gi ponudi svoite lagi za vistini.

I taka doagjame do odgovor na prashanjeto postaveno vo temata: Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?

Odgvovorot e: lugjeto ne samo sto ja sakaat Satanata, tuku prelazhani tie i se klanjaat na nea, tie se borat za nea i tie ginat za nea. Satanata e nivniot bog. Tie se zatvoreni vo zandanata, gorat vo pekolot zalazhuvani od teologii koi imaat za cel da gi drzhat ignoratni vo nivnata mizerna situacija.

Ke se spasat onie koi ke go razberat toa.... a kako sto vekje nasetuvash, nivniot broj ke bide mal.


Изменето од Messenger - 11.Декември.2008 во 19:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 00:22

Messi, kade ti se stih 1:24 i 25 .

Ocigledno citame ista Biblija ama ti preskoknuvas nekoi stihovi.

heheheh:)Me nasmea malku
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 00:24
Hm... ti imas slicno veruvanje kako Bogomilite???

Jas mislev deka ti ne postojat vekje
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 02:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Messi, kade ti se stih 1:24 i 25 .

Ocigledno citame ista Biblija ama ti preskoknuvas nekoi stihovi.

heheheh:)Me nasmea malku



Sigurno deka gi skoknav za da ne go odolgovlechuvam vnimanieto i otidov onamu kakde sto ne interesira - sozdavanje na lugjeto vo pettiot den. Sto ima tolku vazhno vo skoknatite stihovi? Ako mislish deka se vazhni za muabetov, togash navedi gi ti. Jas nemam problem so toa.

I ne razbiram sto ti e smeshno?

Mislev ke se javish so citiranje na stihovi od den shesti vo koi velish deka e opishano sozdavanjeto na chovekot... Jas se ushte gi chekam tie stihovi.

P.S. Ne znam vo sto tochno veruvale Bogumilite, no toa ne menuva nishto vo analizata na stihovite. Ako imash konkretni argumenti za diskusija, zaedno so citati od ovie prvi delovi od Stariot Zavet, poveli iznesi gi.

Изменето од Messenger - 12.Декември.2008 во 02:27
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
listopaden Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај listopaden Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 05:25
Vo pocetokot Bog gi sozdade neboto i zemjata.
Zemjata bese bezoblicna i prazna; i imase temnina nad bezdnata; Duhot Bozji lebdese nad vodata.
I rece Bog : "Neka bide svetlina!" I bi svetlina.
I vide Bog deka svetlinata e dobra; i ja oddeli Bog svetlinata od temninata.
I svetlinata Bog ja narece den, a temninata ja narece nok.I bi vecer, i bi utro-den prvi.

Imame pocetok, stopericata e pritisnata, vremeto tece Bog gi sozdava neboto i zemjata. Bog ja sozdava svetlinata i tuka zavrsuva prviot den.
Stvaranjeto prodolzuva..
   ...i vo sestiot den Bog go sozdava covekot.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 15:53
???


Ajde te molam, citiraj gi stihovite od shestiot den. Toa go zamoliv da go napravi i KINGDAVID... i se ushte chekam. Mozhebi ti ke imash pogolema srekja.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Georgija Kastriot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 12.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Georgija Kastriot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 16:05
А дали некој од вас смета дека 1 ден за бог е можеби иладници наши?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 18:57
Mozhno e... nikoj toa ne go negira, no toa e nadvor od temata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.