Испечати | Затвори го прозорот

Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7652
Датум на принтање: 29.Март.2024 во 03:05
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
Постирано од: vd
Наслов: Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 13:59
Дали Сатаната е наш непријател? Дали треба да се сака?



Коментари:
Постирано од: rome
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 14:11
satanata nie najgolemiot dushman i treba podaleku od nego.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 14:37
 
Necestiviot e tolku mnogu vnimatelen i prikrien sto covek teshko da zabelezi kade toj se vselil i od kade deliva so negovota energija, pogubuvanje na dushata...
 
mnogu cesto toj e sposoben da se vseli i vo licnostite- vodici na odredeni politicki verski i drugi dvizenja pa dejstvuvanjeto prek niv e i nezabelezitelno...i duri ako tolku gi zafati nivnite umovi da nemozat da go prepoznaat pa doagja i do odreden stepen koga se izvrshuvaat negovite zapovedi, a nemoznosta na oboleniot um toa da go razgranici pocnuva da go slavi i kako bog...
 
Sme svedoci na mnogu takvi dvizenja, koi toa nemozat da go zabelezat, bidejki samite se zavedeni od necestiviot,
 
Mnogu pati si go postavuvam prashanjeto sto bi se slucilo koga bi  ispovedale Sveta Troica, i bi se pricestile i Bi go primile Hrista, toa ne e lesno a zashto tolku strav od Sveta Troica, ne stravot na licnosta tuku na onoj koj e vselen vo niv..samo kakvo ocistuvanje bi dobile i togash bi spoznale i bi se obogotvorile i da go pocustvuvaat vistinskiot Gospod Isus Hristos...
 
satanata e nash neprijatel, i saka da ja pogubi dushata nasha ama nema vlast nad nea,
Bog e Onoj koj go ozivuva Duhot i ja spasuva dushata, vo prashanjeto pogore neprijatelot dali treba da se saka-satanata e prashanje nejasno i dvosmisleno postaveno neprijatelot nash licnosen povreduva telesno a Bog izdignuva duhovno....
 
satanata napaga i telesno i duhovno ama samo Bog Gospod Hristos izbavuva, eden e Bog koj spasuva i toj treba da se saka, neprijatelite licnosni Bog zapoveda da gi sakame bidejki tie se Bozjo tvorenie koe ima moznost na pokajanie i da se obrati kon Vistinskiot Bog Gospod Isus Hristos pa site da sme edno vo Hrista...amin
 
 
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 14:56
Nemojte taka,ce go uvredite covekot.Pa za vakvi komentari sigurno ne go otvoril temicevo...


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 15:18
Zlostorstvata na Alla-ud-din od plemeto Kali:
 
***Od negovi zapisi:
-Vo imeto na alah semocniot,od prorokot negov i od svetite spisi,gi napraviv ovie sveti dela po koi alah znam deka mi e blagodaren;
-gi masakrirav nevernicite
-gi srusiv nivnite hramovi
-piev krv od nivnite vodaci
-lovev golemi zivotni
 
Za da vidime za kakov alahov podanik stanuva zbor,eve samo mal del od delata negovi vo ime na alah;
 
-1291 g. Odi vo Bilsa-Centralna Indija i go sramnuva gradot so zemja a site ziteli gi zaklal
 
-1292 g. Go napagja Vidisha-Centralna Indija koj vo toa vreme bil najgolem obrazoven centar,go rusi i gi kole site negovi ziteli.
 
1295 g. Vleguva vo Devagiri,vo prestolninata Adava,demolira sve,kole,siluva i krade ogromno kolicestvo zlato
 
1296 g. So zlatoto ja placa celata vojska od negovoto pleme i go ubiva svojot vujko Jajal,koj mu se sprotivstavil na negovite kolezi
 
1297 g. Go napagja Gurjat,gi rusi site hramovi,a golem del od naselenieto go kole.Togas ima 8 zeni.No isto taka zema eden Hindus-zarobenik so ime Maliq Kaffar,go kastrira i go zema za ljubovnik
 
1299 g. Doagja do Delhi,no mu go ubivaat najsuroviot vodac i privrzanik Ulug,i pretrpuva poraz
 
1314 g. Alla,po mnogute kolezi i razurnuvanja zastanuva vo oblasta Devagiri,kade celoto vreme go minuva so svojot ljubovnik,a zenite gi brka.
 
1316 g.Ludakot umira 
 
***Vo site zapisi sto gi ima za nego,postoi eden ritual koj go praktikuval;kade i da vlezel,po ubistvoto na glavniot covek tamu,obavezno mu ja secel glavata i piel po casa krv od nego.Glavata ja nosel so sebe se dodeka ne se raspadnela.
 
 Seto ova,kako sto sam go veli go pravel so blagosta i svetosta na alah. Dali go pravel vo imeto na satanata?Dali go sakal?Ova inaku od bozja kniga ne moze da izleze....


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 15:30
 
 
TOKMU NA OVA MISLEV TOA NE SE BOJI LUGE DEFINITIVNO SATANATA VLADEELA SO SO NIV A SO MNOGUMINA SEUSHTE NA ZAL  I DENES NEGLEDAJKI VO ISTORIJATA NA OVA VERSKO-SATANISTICKITE DVIZENJA...
BOG NE ZLOSTORNIK I DA BARA ZRTVI I KOLEZI I OSVOJUVANJA...OSTAVETE GO GNEVOT, BOG E PRAVEDEN VO SVOJOT SUD....TOJ KJE GO OCISTI SOZDADENOTO OD NEGOVATA RAKA, GRESHNICITE ZA POGIBEL A PRAVEDNICITE ZA VOSKRESENIE I VECEN ZIVOT...
 
BOG VELI MILOST BARAM, NE ZRTVA, ZRTVA PRED BOGA E DUH SMIREN...
 
PO DELATA SE POZNAVA KOJ DELUVA PREKU NAS DALI E TOA BOZJATA LJUBOV,
 
ILI LUKAVSTVIJATA NA SOTONATA
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 15:32
Originally posted by mist mist напиша:

Дали Сатаната е наш непријател? Дали треба да се сака?
 
LICNOSNITE nePRIJATELI GI SAKAM OTI BOG GI SAKA SITE I GOLEMA E NEGOVATA MILOST I SE NADEVAM DEKA KE GI OTVORI SRCATA NIVNI I TIE DA GO SLAVAT...


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 15:53
Delata na ZANIRU'D-DIN MUHAMMED BABUR
 
Ova se negovite zapisi za negovite dela;
 
Poradi svetiot islam postanav talkac i gi ubiv nevernicite bez milost kako sto Alah i negoviot pratenik mi nalagaa.Blagodaren sum na alah sto me napravi ubiec na ne-muslimanite.
 
Vo 934 g.go napadnav Chanderi i so milosta alahova gi zaklav site nevernici i go naseliv so vernici.
 
Potoa go napagja Khuraahaan,pri sto zitelite gi sobira na edno mesto i im veli:"Jas sum glasnikot na smrtta",i site gi kole.Site zeni so plava kosa gi istrizil kelavi i gi teral da jadat zemja dodeka ne se zadusat.Site zeni sto bile ubavi gi secel po licata,gi vrzuval so jaze okolu vratot i gi nosel nadvor od gradot kade gi ostaval da umrat.
 
Negovoto moto bilo:Prvo drvoto pusta koreni,a plodovite se sirat sami.
Nekako poznato e ova i sega kaj muslimanite(citat od Osama).
 
 Izvor:DR.Rag Malaar-Kniga na sramot


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 16:40
Бог вели љубете ги вашите ближни а кој се тие сите што бог ги создал Бог не го создал сатаната бог создал ангел кој со својата слободна воља ја избрал темната страна отпаднал од бога


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 20:03
ме радува што некој се сети да го цитира тој возвишен, божествен закон: сакајте ги своите непријатели.

Човек, да сака да измисли религија, не може никогаш да измисли ваков закон.

Останува единствениот можен заклучок: ваквиот возвишен стандард, може да произлезе само од Бога!


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 25.Мај.2007 во 21:40
Originally posted by аџија аџија напиша:

ме радува што некој се сети да го цитира тој возвишен, божествен закон: сакајте ги своите непријатели.

Човек, да сака да измисли религија, не може никогаш да измисли ваков закон.

Останува единствениот можен заклучок: ваквиот возвишен стандард, може да произлезе само од Бога!
 
 
Covekovata ljubov vo Hrista se ogleduva vo toa kolku se molime za nash*te neprijateli,
 
navistina prekrasno prashanje za kontemplatacija, dali e mozno da se pokae satanata?Confused
 
sum slushnala neznam kolku e tocno moze nekoj znae i kje me nadopolni deka Cistata ljubov kaj svetite Otci tolku bila golema kon neprijatelite sto duri se molele i za satanata...?Confused
 
 
Тема: Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
 
a sto misli mist?
 
 
 
 
 
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 01:40
Originally posted by аџија аџија напиша:

ме радува што некој се сети да го цитира тој возвишен, божествен закон: сакајте ги своите непријатели.

Човек, да сака да измисли религија, не може никогаш да измисли ваков закон.

Останува единствениот можен заклучок: ваквиот возвишен стандард, може да произлезе само од Бога!
ClapClapClap
 
Исусовата етика ја надминува старозаветната, а Мухамедовата етика?  Embarrassed
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 10:19
Законот за сакање на непријателите ... ОК, во ред е со него НО не гледам некој одговор кој може да ме задоволи .. нешто што може да го сметам како одговор.
Што со сатаната? Дали е наш непријател? дали според законот и сатаната треба да се сака?



Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 10:23
Originally posted by mist mist напиша:

.... НО не гледам некој одговор кој може да ме задоволи ..
 
 
ne mislev deka koga postavuvame tema i deka ocekuvame nekoj odgovor posebno da go zadovoluvaat kriteriomuot na licnosta koja ja otvorila temata...toa e samo diskutabilno a clenot shto ja otvori temata bi mozel da dade svoj licen-verski opredelen  stav
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 10:30
Оваа тема е на база на Боженствениот закон (како што рече Аџија).
Секако, се даваат мислења, одговори .. НО не на она што е прашање а јас па и другите кои ги интересира одговорот на ова прашање ќе бидеме задоволни кога ќе се коментира на прашањето а не за ... кој/а е сатаната!



Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 12:27
Dali pak vo vasata vera nema bozestvenost(kako sto sam indirektno velis),pa baras odgovor na tvoeto prasanje?Spoznavajci koj/a e satanata,spoznavame i dali taa treba da se saka....Redno e kako tvorec na temava da dades svoe viduvanje,pa da vidime dali ce se slozat ucesnicite vo diskusijata ili ne...Bidejci temata ti e nedefinirana i bez tvoe viduvanje,(zboram vo svoe ime),zatoa jas dadov nekoi primeri od minatoto,a ke dadam i za segasnosta,so cel prvo da spoznaemeKOJ/A e satanata....zatoa sto i satanata ima svoe veruvanje(iako e bazirano na zlo i nasilie).E,potoa mozeme da zborime za toa dali treba da se saka ili ne...


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:00
hardcore, доста се вадиш со тоа да бараш МОЕ ВИДУВАЊЕ и прашуваш за Исламот.
Темава е според законите во Библијата, на база на Боженствениот закон како што вели Аџија па според Библијата и христијанството треба да коментирате, не јас .. вие да коментирате.
Дали сатаната треба да се сака? дали е наш непријател? дали сатана е ПРИЈАТЕЛ според христијанството? Ве молам ... објаснете, христијани!



Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:10
 
kako moze da e prijatel satanata na covekot, mist procitaj se sto pisuvas?
 
 


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:12
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
kako moze da e prijatel satanata na covekot, mist procitaj se sto pisuvas?
 
 


се изјаснуваш дека станата е непријател .... што според Божјите закони .. како што аџија вели, треба да ја/го сакаш на сатаната! НЕЛИ?



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:15
KJE VI JA RAZRESAM DILEMATALOLLOLLOLLOLLOL
KAKO SO NEMA GOSPOD TAKA NEMA NI SATANA, FUCIFER,PRVIOT ANJEL


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: vd
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:17
Originally posted by anakin anakin напиша:


KAKO SO NEMA GOSPOD TAKA NEMA NI SATANA, FUCIFER,PRVIOT ANJEL


Clap браво браво браво ... верник христијанин ... прекрасно!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:18
VERNIK SI TI I TATKOTI
SAMO TI VERUVAJ SI


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:31
Originally posted by mist mist напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

 
kako moze da e prijatel satanata na covekot, mist procitaj se sto pisuvas?
 
 


се изјаснуваш дека станата е непријател .... што според Божјите закони .. како што аџија вели, треба да ја/го сакаш на сатаната! НЕЛИ?

 
 
a shejtanot tebe ti e prijatel aaaaaaaaaaaaaaaaa
 
aham.


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: rome
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:40
belichka taka je tie shto ne go sakaat Hristos se so satanata i mnogu si go sakaat

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:44
Originally posted by rome rome напиша:

belichka taka je tie shto ne go sakaat Hristos se so satanata i mnogu si go sakaat
 
 
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLlele rome prekrasna si Hug


-------------
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 15:45
Христос вели кој не сее со мен тој растура

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 16:57
hardcore, доста се вадиш со тоа да бараш МОЕ ВИДУВАЊЕ и прашуваш за Исламот.
Темава е според законите во Библијата, на база на Боженствениот закон како што вели Аџија па според Библијата и христијанството треба да коментирате, не јас .. вие да коментирате.
Дали сатаната треба да се сака? дали е наш непријател? дали сатана е ПРИЈАТЕЛ според христијанството? Ве молам ... објаснете, христијани!

 
***Eve,ti so ............(da ne me izbrisat),ce ti objasnam;za da dojdeme do sustinata na tvojata tema morame prvo da vidime koj/a e satanata,koi se delata na satanata,koj (svesno ili ne)ja pocituva satanata,pa posle da vidime dali taa e prijatel i za kogo.Dali satanata ima svoj nacin na dejstvuvanje i preku kogo.Dali nekoj se krie pozadi satanata a pri toa velejci nesto drugo.Koi se osobinite na satanata...
ZA DA DOJDEME DO HARDCORE(SUSTINATA)NA TVOJATA TEMA<TREBA DA SE ODGOVORAT PRVO OVIE PRASANJA.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 17:29

 "Ste ~ule deka bilo re~eno: 'Qubi go svojot bli`en' i 'mrazi go svojot neprijatel'. A Jas vi velam: Qubete gi svoite neprijateli i molete se za onie {to ve progonuvaat; za da bidete sinovi na va{iot Tatko Koj e na nebesata, bidej}i Negovoto sonce izgreva nad zlite i nad dobrite, i Toj im dava do`d na pravednite i na nepravednite. Za{to ako gi qubite onie koi ve qubat vas, kakva nagrada imate? Zar istoto ne go pravat i dano~nicite? I ako gi pozdravuvate samo svoite bra}a, {to pravite pove}e od drugite? Zar ne go pravat istoto i drugite narodi? I taka, bidete sovr{eni kako {to e sovr{en va{iot nebesen Tatko."

 

Мист, уште едно од твоите извадени од контекст прашања!
Добро познатата тактика на муслиманите: Извади половина реченица од контекст и толкувај ја на начин како што тебе ти одговара. LOL

Од контекстот јасно се гледа дека Исус ги поучувал своите ученици за односот и ставот што тие треба да го имаат кон другите луѓе (особено оние луѓе кои им се непријателски настроени).
Значи таму Исус збори за луѓе, а не за ѓаволи, демони и сл.
Зошто инаку Исус би ни рекол да се молиме за ѓаволот, кога неговата судбина е точно определена и запишана во Новиот Завет и нашата молитва не би можела да смени ништо.

Ништо нема да постигнеш со твоето прашање, затоа што сите тука знаат во кој контекст Исус ја дал таа заповед.

т.е. да се поправам, сепак мислам дека ќе постигнеш нешто. Сите јасно ќе можат дури и од муслиман да прочитаат дека Христовото учење и етика високо ја надминува онаа на Мухамед.

Исус со таа заповед ја дал златната форумула како да се решаваат конфиктите и каков став да се има при тоа. Исус со таа заповед ни укажува што значи вистинска и безусловна љубов, што нашиот Небесен Татко ја има во изобилиен (дури и над оние кои го мразат) и сака таа љубов да ја преслика и во човекот.

Но се додека не го смениш твојот став кон Христовите поуки, нема никогаш да ја разбереш нивната големина, широчина и длабочина.
Но ти можеш да го смениш, ако сакаш.
Нека Бог ти помогне да направиш мудар избор.
Поздрав!



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: vd
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 11:48
И ЕвАнгелос е зафатен од болеста од која болува аџија, одговарање на непоставени прашања!
Темата е прашање, што со сатаната? Дали е станата наш пријател или непријател? Ако е непријател ... треба да го љубиме, сакаме?
И да, на учениците ги подучува НО никаде не пишува дека тоа подучување важи за однос кон другите луѓе туку кон непријателите, а сатаната ако е ваш пријател ... тогаш друга работа!
П.С. баш гледам како ги решавате конфликите, формулата воопшто не ја земате во предвид. ЕвАнгелос, дали сум твој пријател или непријател?
 



Постирано од: rice
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 11:55

ZABELESKATA OD MIST IZGLEDA KAKO OD COVEK SO NISKO RASPOZNAVANJE NA ZLO OD NEPRIJATEL, NA DUH OD TELO




-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 12:01
мист многу го мачи, зошто ние не го сакаме сатаната, оти во исламот тоа ти е вообичаено... LOLLOL како муслиман не може да сфати зошто не би го сакале... WinkWink

-------------


Постирано од: hardcore
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 01:28
се изјаснуваш дека станата е непријател .... што според Божјите закони .. како што аџија вели, треба да ја/го сакаш на сатаната! НЕЛИ?(cita od prstot)
 
OJ TI BRE DRUGAR....Dali sakas da ne nateras da ve sakame i pocituvame???Pa nie ne sme obozuvaci na tvorecot na satanskata kniga...


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 01:42
Originally posted by rome rome напиша:

belichka taka je tie shto ne go sakaat Hristos se so satanata i mnogu si go sakaat
a dali ova znacit deka jas sum satanist?
ne mi se vervit ama izgleda sum opsednat od satanata,ke morat vrz mene da se izvrsit egzorcizamLOL


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 01:46
carnation ajde jas ke ti napraam exorcism nese plashi ti samo sakaj

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 01:57
Originally posted by rome rome напиша:

carnation ajde jas ke ti napraam exorcism nese plashi ti samo sakaj
dogovoreno,samo kazi koga i kadeTonguei te molam da ne ispadnit ko egzorcizmot na emili rouzLOL(se zaebavam)


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 12:53
ne te razbrav carnation objasni

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 30.Мај.2007 во 20:30
e pa filmot egzorcizmot na emili rouz,neli ta na kraj umirat...

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: rome
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 00:19
ne be carnation toa je samo film dosega nikoj ne umrel od exorcisam .nasekako ako chovek na vistina saka da se oslobodi od demonite je mnogu lesno i mozno.ama stvarta je shto mnogu ne sakaat da priznaat oti ima neshto vo niv shto ne je od Bog.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: postariot brat
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 11:54
Sakajte gi neprijatelite-sto so Satanata
  -Neprijatelite se lugje koi treba da gi sakame zosto tie nekogas ne se vinovni sto ete da receme se rodile od roditeli koi ne go spoznale Isus i vistinskata vera, i so toa se saka da ni se kaze da ne gi ubivame (kako sto toa tolku mudro go rekol Muhamed)ami da so trpenie i ljubov gi naterame da poveruvaat.
Satanata pak kako olicetvorenie na se loso isto taka postoi no samo zaradi milosta Bozja,
  -I sto ni vika sega Gospod Sakajte gi neprijatelite(nevernicite) kako sto jas gi sakam moite neprijateli(satanata) i so toa e jasno formulirano vie si imate rabota so lugjeto, a koga ke se rodi antihristot, kako olicetvorenie na zloto, ili najcistoto zlo(najnecistiot)togas ne se sekirajte samo molete se i jas ke se pogrizam za nego.
  Znaci Satanata ne e nesto sto dejstvuva samo po sebe tuku dejstvuva preku lugje i tie lugje se nasite neprijateli, koi treba da gi sakame se do onoj moment dodeka nekoj od niv ne izleze i rece jas sum toj so "rogojte"-se salam Antihristot togas vo otkrovenieto se veli deka Bog ke se spravi so nego i ke go porazi za sekogas.
  Za sega ima mnogu koi rekle deka ne veruvaat vo nisto, no nema nikoj koj se rodil da rece jas sum apsolutnoto zlo veruvaj vo mene.
Pa i dokolku se rodi takov nase e da veruvame vo Gospoda deka ke dojde na oblak da presudi za navek.




-------------
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.


Постирано од: Neonic
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 03:05
Satanata ne e materijalno bitie, tuku e olicetvorenie na seto zlo koe postoi na zemjava i vo lugjeto.

 Zloto kako kontrast na dobrinata , i ljubovta kako kontrast na omrazata,

 Dali voopsto mozes da ja ljubis omrazata??Ili na zloto da vrakjas so dobrina?
  Mazohizam?
   Poveke filozofska tema otkolku religiozna, spored mene....



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Декември.2007 во 03:17
OVA I NE E VO DUHOT NA TEMAVA
NO
TOLKU ZNAM


koga bachovcite go izmislija gospod kako dobro i pravednost kako vo sekoja legenda e potreben negativec- no poradi semokjnosta na gopspoda - satanata kako negov pandan ne e adekvaten zatoa sto nemoze da postoi borbata so neravnopraven

i taka sega se pojavuva Isus- no i toj ne e akedvaten protivnik na Satanata oti i on e Gospod

e sega totalna nelogika- isus gi naviva lugjeto za spasenje i rajot a sotonata za prokletieto i pekolot

i taka lugjeto se rastrgnati megju dve sili- dobro i loso

imali logika vo toa??? koga Gospod e semokjen  i da so isti metodi so sotonata gi ubeduvat lugjeto kon koe da se priklonat- mesto da go sotre sotonata i stvar e resena?????

cudna e zamisla na avtorite na seto ova, mozebi povekjeto od vas kje ja svatat, neznam..pozdrav





-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:38
Edinstveni neprijateli na covekot se Satana i Demonite.
Ostantite se nedefinirani.


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 17:42
Originally posted by KGB KGB напиша:

Edinstveni neprijateli na covekot se Satana i Demonite.
Ostantite se nedefinirani.


Епа, сакај го сатаната!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 19:26
Вакви теории има безброј - омилени се во 18-тиот век во тогашните филозофски кругови.
Не е можно да се сака сатаната, од проста причина што тој е анти-под на човечката душа и на љубовта. Љубовта е енергија која се движи во двата правци и е градивна по својата природа, додека сатаната е празнина и само одзема и соодветно е разрушувачки по својата природа.


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 19:44
Не заборавај, во Библијата имаш заповед да го сакаш непријателот . . . затоа велам, сакај го сатаната, почитувај тоа што ти зборува Библијата.



Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 19:48
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Originally posted by KGB KGB напиша:

Edinstveni neprijateli na covekot se Satana i Demonite.
Ostantite se nedefinirani.


Епа, сакај го сатаната!


Isus koga rekol sakajte gi neprijatelite ne mislel na Satana i demonite toa se podrazbira Isus mislel ns lugeto koi ni nanesuvaat steta telesna i duhovna.
Luge koi spored "nashiot" recnik se definirani kako neprijateli.


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 19:50
Originally posted by KGB KGB напиша:


Isus koga rekol sakajte gi neprijatelite ne mislel na Satana i demonite toa se podrazbira Isus mislel ns lugeto koi ni nanesuvaat steta telesna i duhovna.
Luge koi spored "nashiot" recnik se definirani kako neprijateli.


А од каде знаеш ти што мислел Исус?!



Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 19:52
Biblijata ti dava mok da gi citash motivite na srceto.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 20:07
Originally posted by Almahdi Almahdi напиша:

Не заборавај, во Библијата имаш заповед да го сакаш непријателот . . . затоа велам, сакај го сатаната, почитувај тоа што ти зборува Библијата.



А јас ти велам дека не си разбрал нешто како што треба. Ти дадов јасно објаснување зошто не можеш да го сакаш сатаната, и соодветно, зошто сатаната не може да се смета како "непријател" или како "пријател". Сатаната не е битие, за да можеш да имаш однос кон него. Тоа е прашање на постоење и непостоење.


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 20:10
Originally posted by KGB KGB напиша:

Biblijata ti dava mok da gi citash motivite na srceto.


Ех сега, Библијата дава различни работи на различни луѓе. Пример, тебе ти дава моќ да веруваш дека Исус е син Божји но НЕ Бог. На некого му дава моќ да верува дека Исус е Бог, и тн и тн.
Што значи ова? Значи, Библијата ти дава забуна, а најмалку ти кажува што тоа мислел Исус, апсурд!



Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 20:11
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


А јас ти велам дека не си разбрал нешто како што треба. Ти дадов јасно објаснување зошто не можеш да го сакаш сатаната, и соодветно, зошто сатаната не може да се смета како "непријател" или како "пријател". Сатаната не е битие, за да можеш да имаш однос кон него. Тоа е прашање на постоење и непостоење.


Тоа е само твое толкување !



Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 20:53
Се разбира дека е само мое толкување. И само тоа ми е важно и валидно. Секој си има свое толкување и свој став, затоа што има слободна воља дадена од Бога за да го стори тоа.


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 00:03
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Се разбира дека е само мое толкување. И само тоа ми е важно и валидно. Секој си има свое толкување и свој став, затоа што има слободна воља дадена од Бога за да го стори тоа.


Што да ти кажам кога ќе речеш дека Веруваш во тоа дека виното е крвта на Исус? Ти велам виното е вино, ти пак велиш не . . тоа е крвта на Исус! Ништо, што би ти рекол друго, некои велат КРОКОДИЛОТ е Бог, некое велат КРАВАТА е Бог, некои велат оваа статуетка е Бог, тоа е нивно толкување, нивно верување, нивни став, ама дали е тоа валидно?



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 12.Април.2008 во 00:18
satanata moze samo so ljubov i verba vo Boga da se pobedi taka da biblija mnogu ubavo pisuva samo toa treba da se razbere...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Shaxito
Датум на внесување: 04.Септември.2008 во 22:39
Originally posted by чаир чаир напиша:


Бог вели љубете ги вашите ближни а кој се тие сите што бог ги создал Бог не го создал сатаната бог создал ангел кој со својата слободна воља ја избрал темната страна отпаднал од бога


Te podrzuvam..

-------------
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 04.Септември.2008 во 22:54
Сите битија треба да ги љубиме, но тоа не значи дека треба да се повладуваме на нивната волја која може да е спротивна на Божјата. Тука има огромна разлика.

Да ги сакаме непријателите свои значи да им простиме, да не бараме „око за око, заб за заб„, да дозволиме тие самите да одлучат дали ќе се преобратат сега или многу подоцна, без да ги присилуваме физички, психички, материјално и тн.

Тоа важи и за Сатаната(која, според објавите од Христос во Универзален живот, веќе се има покајано по Исусовото распетие, но не и демоните - нејзините поранешни следбеници) и за демоните, и за сите луѓе и души.


Microsoft VBScript runtime error '800a005e'

Invalid use of Null: 'Replace'

/functions/functions_format_post.asp, line 1090