IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Њујорк?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Њујорк?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Њујорк?
    Испратена: 24.Мај.2007 во 15:48
Има ли некој од вас во Њујорк? Има ли македонски продавници, ресторани, некакви културни настани? Веќе две години сум тука и некако не гледам околу себе многу Мк нешта... Добро, има Смоки, ајвар  и дури Пелистерка во албанските и српски продавнички, ама толку...
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:08
garfield e vo new york......
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:45
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

garfield e vo new york......




Неее, Гарфилд е во Њу Џерси. Знам за таму, имаме пријатели, ама си мислев баш овде.

А ти си во Гарфилд?




Изменето од Miriam - 24.Мај.2007 во 16:45
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:46
имам другарче во Њу Јорк, ќе го прашам па ќе пишам тука WinkWink
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2007 во 16:59
Originally posted by Miriam Miriam напиша:



Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

garfield e vo new york......
Неее, Гарфилд е во Њу Џерси. Знам за таму, имаме пријатели, ама си мислев баш овде. А ти си во Гарфилд?


garfield e clen, a poslednoto sto go slusnav deka e vo new york.......na kajgana ke go najdes..
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 01:02
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by Miriam Miriam напиша:



Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

garfield e vo new york......
Неее, Гарфилд е во Њу Џерси. Знам за таму, имаме пријатели, ама си мислев баш овде. А ти си во Гарфилд?


garfield e clen, a poslednoto sto go slusnav deka e vo new york.......na kajgana ke go najdes..


Ааа добро Embarrassed . Јас си помислив дека зборуваш за градот, затоа што навистина има многу македонци. Благодарам за информацијата Thumbs%20Up




Изменето од Miriam - 25.Мај.2007 во 01:03
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 01:25
Originally posted by Miriam Miriam напиша:

Има ли некој од вас во Њујорк? Има ли македонски продавници, ресторани, некакви културни настани? Веќе две години сум тука и некако не гледам околу себе многу Мк нешта... Добро, има Смоки, ајвар  и дури Пелистерка во албанските и српски продавнички, ама толку...
   a,shto majka (ili koj znae shto),barash tamu,shtom ne mozesh, i po dve godini  da se razdelish od se shto e povrzano so tuka?,....pushti gi onie na koi shto nema da im nedostasuva rajov,da bidat tamu ,..mesto tebe,
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 01:49
Originally posted by brza brza напиша:

   a,shto majka (ili koj znae shto),barash tamu,shtom ne mozesh, i po dve godini  da se razdelish od se shto e povrzano so tuka?,....pushti gi onie na koi shto nema da im nedostasuva rajov,da bidat tamu ,..mesto tebe,


Што ти е проблемот, Брза? Не напишав ништо навредливо, ниту за Македонија ниту за Америка??? Не ми е јасно што те изнервира во мојот пост и со што провоцирав таква реакција?

Мене да ти кажам право ми е убаво насекаде, до сега сум живеела во 3 држави и секаде си се приспособував, но и секаде ми недостигале работи од друго место.

Тоа што сакам да знам дали има некаков македонски ресторан или концерт, да одам таму и да сменам атмосфера еднаш месечно не значи дека треба да "ги пуштам оние што нема да им недостасува рајот." Ако не сум во Македонија не значи дека треба да ги прекинам сите врски со неа, сепак сум се родила таму и не гледам зошто треба да се одрекувам од дел од себе.  Еден прост пример, некогаш ќе си купам бурек и јогурт и ми буди убави спомени, ама тоа не значи дека патам по бурекџилниците и дека не можам да јадам пица или било што друго. 

Не сум ни од луѓето што се фиксирани на тоа што го оставиле и живеат на едно место со телото, на друго со духот.

Тоа што човек решава да живеа некаде не значи дека треба апсолутно да се откаже од се претходно и да се смени сосема, но не значи и дека треба да жали по тоа што било. Јас си ја барам средината.






Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 02:01
Е не замерај на Брза он е минусот на форумот за да си имаме и ние наш баланс,нели како јенг и јанг,- и + тоа ти е брзаLOLLOLLOLLOL
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 02:18
Иначе кај живееш во њујорк и јас имам седено маку време во њујорк пред да заминам за ЛА.Градот е екстра никогаш доволно време да го разгледаш доволно.Да ти прпорачам едно местенце каде што ке запознаеш многу Македонци,значи незнам колку го знаеш њујорк но местово е неколку повеке блока од бродвеј или ако идеш со кола главниот булевар или автопат по амерички"Џо Димаџио " излегуваш директно на вашингтон маркет парк каде што во околина има неколку Македонски ресторанчиња,Македонски не бидејки Македонци се сопственици туку тука се собираат Македонци,исто така ако продолжиш накај каналот ке дојдеш до паркот на рокфелерови е таму на улицата има многу студиа за тетовирање,таму јас работев цели 8 месеци.Екстра помин но не баш екстра град за разлика од ЛА верувај,уствари зависи и дали си туриста или работиш бидејки ако работиш во онаа лудница нема да имаш време за ништо верувај
п.с.Брза немам за тебе денес време извиниWink


Изменето од Boogie - 25.Мај.2007 во 02:19
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2007 во 04:57
Луѓе, зошто не спиете Big%20smile

 :peace: Брза, се разбравме

Буги, фала ти многу. Па кажи дека сме биле сограѓани, да не се карам е толку во Политика LOL

Знам отприлика за кои места ми зборуваш, ама не сум знаела дека имало Мк ресторачиња. Баш викендот ќе проверам што каде има. Ти текнува име да знам што да барам? И мене работата ми е многу блиску до Рокфелер центар. До сега не сум загледала студија за тетовирање, ама ништо чудно да има. Ако ги видам, да ти ги поздравам бившите колеги, а?

Инаку да, градот е малку лудница... (Во ЛА не сум била, но слушам убави работи.)
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2007 во 08:18
кој од Македонија залутал во New York University!?
Miriam, ти ли?
македонското знаме е во последниот ред лево.


Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Ghost Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Universe is my limit

Регистриран: 30.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 6109
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ghost Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2007 во 15:51
Со размена на студенти, имам многу студенти на американските колеџи WinkWink а башка што и сите се успешни таму откако ќе завршат колеџ Big%20smileBig%20smile
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          
Кон врв
Miriam Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2007
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miriam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 13:47
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

кој од Македонија залутал во New York University!?
Miriam, ти ли?
македонското знаме е во последниот ред лево.


Не, не бев во NYU, ама колку што знам јас Милчо Манчевски предава таму.
Try again. Fail again. Fail better.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.