IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Чарлс Дарвин
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Чарлс Дарвин

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
knigh†mare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2007
Локација: Netherlands
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај knigh†mare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 20:37
 Луѓе,ви се молам...плиз!
Зарем сеуште можете да верувате дека се создадени од нешто кое никогаш не сте го виделе и за кое нема докази дека ниту постоело???
 
Да ни е жив и здрав Чарлс Дарвин за неговото објаснување за настанокот на човекот.
Како и да е,секогаш ќе има луѓе кои ќе веруваат дека ние луѓето сме создадени од некоја необјаснива и моќна сила.За жал,тие луѓе целиот свој живот ќе го поминат во заблуда и научно слепило.
 
Верувајте во моќта на луѓето,природата и науката!
Тоа е она што го гледаме секој ден и можеме да го објасниме.
За наша огромна жал,токму тоа е оноа што ќе го доведе светот до уништување и девастација,ама тоа,нема бегање.
 
За оние што се хард-кор верници и за оние кој се неутрални и сеуште го бираат својот пат,еве ви еден совет-земете да го гледате X-Men,многу работи ќе ви се расчистат.
 
Останете ми поздравени.
 
 
Иконо моја,за душа рај ми беше само ти,но небото те скри...Ооо,колку боли,но казна моја,ти си мило мое,казна си моја ти!
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 21:15
viva darwin!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 02:13
Originally posted by knigh†mare knigh†mare напиша:

 еве ви еден совет-земете да го гледате X-Men,многу работи ќе ви се расчистат.
 
Па така кажи бе брате, од каде ти се "фактите" и "аргументите" за еволуција (Филмот X-Man газење%20од%20смеење), а не да ми мешаш Дарвинови претпоставки и сценарија со Објективна Наука голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
knigh†mare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2007
Локација: Netherlands
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај knigh†mare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 12:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Па така кажи бе брате, од каде ти се "фактите" и "аргументите" за еволуција (Филмот X-Man газење%20од%20смеење), а не да ми мешаш Дарвинови претпоставки и сценарија со Објективна Наука голема%20насмевка
Абе бато,сигурно имаш гледано барем еден дел од трилогијата,затоа нема да те прашувам за тоа.
 
Напротив,ако погледнеш од некој поинаква перспектива на филмот,очигледно е дека тоа и ќе биде иднината,тоа е нашиот следен стадиум од еволуцијата,само тоа,за разлика од филмот,ќе се случи за стотици години,можеби и за илјадници,не сум длабоко упатен во таа филозофија,но сепак ги знам основните работи поврзани со истата.
 
Почнавме како едноклеточни животни,продолживме како човеколиките мајмуни,еволуцијата на направи во она што сме денес,луѓето.
Е сега прашањето е-дали следната стапка од еволуцијата ќе биде мутанството???
Иконо моја,за душа рај ми беше само ти,но небото те скри...Ооо,колку боли,но казна моја,ти си мило мое,казна си моја ти!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2007 во 22:49
knigh†mare , се е тоа убаво и интересно да се види, но поентата ми беше дека за вакви дискусии имаш посебен подфорум Филм (само кликни и таму си намигнување) каде можеш да дискутираш за SF филмчиња. Овој подфорум е Наука и тука правиме горе-доле научни дискусии, со факти, аргументи, теории и сл.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 07.Ноември.2007 во 22:52
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
knigh†mare Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Ноември.2007
Локација: Netherlands
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај knigh†mare Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2007 во 01:02
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

knigh†mare , се е тоа убаво и интересно да се види, но поентата ми беше дека за вакви дискусии имаш посебен подфорум Филм (само кликни и таму си намигнување) каде можеш да дискутираш за SF филмчиња. Овој подфорум е Наука и тука правиме горе-доле научни дискусии, со факти, аргументи, теории и сл.
Поздрав!
Пријателе/лке(не ми замеравај,не ти го знам полот,така да ќе ги употребам и двата),одлично знам дека форумот се вика Наука и дека на истиот се дискутира за теми поврзани со неа,бидејќи член сум на неколку форуми,а на еден од нив модератор,меѓутоа тоа е најмалку важно сега.
 
Е сега,за X-Men серијалот.
Точно е,кога ќе се спомне тоа име,прво нешто на што на сите ни паѓа на памет е филмот,иако и самиот тој е базиран на истоимениот стрип на куќата Marvel.
Јас го дадов филмот како пример не за да дискутираме за истиот,напротив,го потенцирав само оној фрагмент од филмот поврзан со човековата еволуција,токму онаа еволуција за која зборува и самиот Чарлс Дарвин.
 
Тоа е се за сега од мене,очекувам твој одговор на постов.
Дотогаш,остани ми поздравен/а и во добро здравје!


Изменето од knigh†mare - 10.Ноември.2007 во 01:04
Иконо моја,за душа рај ми беше само ти,но небото те скри...Ооо,колку боли,но казна моја,ти си мило мое,казна си моја ти!
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2007 во 21:59
vo hrvatska na primer pred nekolku godini ja ukinaa darvinovata teorija vo ucilistata ( bidejki ne e dokazana) i gi ucat decata deka covekot e sozdaden od Bog...
a za onoj sto ne veruva deka Bog postoi i deka mora nesto da vidi za da veruva vo toa, ke te prasam nesto :
veruvas li deka postoi vozduh iako nikogas ne si go videl?
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2008 во 22:50
Once upon a time,,,there was darwinism...

nekogash,,vo nekoe vreme si beshe darwinismot...(a kaj e sega )

Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 02:27
ovj je kazao da su majmune ljude stavali
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 06:01
Originally posted by IQ IQ напиша:

vo hrvatska na primer pred nekolku godini ja ukinaa darvinovata teorija vo ucilistata ( bidejki ne e dokazana) i gi ucat decata deka covekot e sozdaden od Bog...
a za onoj sto ne veruva deka Bog postoi i deka mora nesto da vidi za da veruva vo toa, ke te prasam nesto :
veruvas li deka postoi vozduh iako nikogas ne si go videl?

hahaha, voa za vozduhot e jako! batka ti podhitno na nekoj drug podforum, ne ti trebese voa, a i kolku ti e IQto ne si napisal!?
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 01:09
ne mi dade odgovor, kako veruvash deka postoi vozduh a ne si go videl?


kolku mi e IQ-to, nema nikakva vrska so Darvin i so temava...a ti sho ne si ja razbral mojata poenta, najdi nekoj da ti objasne!

koa ke razberesh-komentiraj!


i ne sum BATKA.

Изменето од IQ - 08.Август.2008 во 01:10

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 01:52
Ova za vozduhot ne odi bas taka be dodke IQ. Gledaj sega vozduhot e materija i ne go gledame vo normalna sredina, no ako se zagree ke mozeme da go vidime. Licno jas veruvam vo Gospod iako ne sum go videl. I gledaj sega so Darvin ne se slozuvam bas bidejki ja nema vrskata megu pracovekot i denesniot covek. Pozdrav
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 03:44
Originally posted by IQ IQ напиша:

ne mi dade odgovor, kako veruvash deka postoi vozduh a ne si go videl?


kolku mi e IQ-to, nema nikakva vrska so Darvin i so temava...a ti sho ne si ja razbral mojata poenta, najdi nekoj da ti objasne!

koa ke razberesh-komentiraj!


i ne sum BATKA.

чад (од цигара, на пр), пламен(загреан воздух), магла, уште требе ли!? а и не е само видот, сетило!
инаку ти а разбрав поентата и за тоа не тупев, него само ти кажав дека грешка споредба направи и смешно ми дојди.. јеби га:)
п.с. извини за батка
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Август.2008 во 15:42
toa sho go objasni ne e vozduh...ne e bitno, ostaj go vozduhot... poentata mi e, AKO NESHTO NE SI GO VIDEL NE ZNACHI DEKA NE POSTOI, ne zboram konkretno za Bog, tuku opshto za se...


mene i dvete teorii ne mi se dovolno ubedlivi, nitu onaa na Darvin, nitu onaa na Biblijata... kaj Darvinovata teorija odredeni "alki" nedostigaat? za biblijata i bog da ne komentiram toa e vekje druga tema

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.