IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Писмата на Исус
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Писмата на Исус

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Писмата на Исус
    Испратена: 16.Мај.2007 во 00:16

Во Евзебиевата “Историја на црквата“ ги имаме цитатите на писмата кои си ги разменувале Исус со кралот Едесе Абгар.

(писмото на Абгар до Исус)

“Абгар, синот Укамов, до Исуса доброчинителот, којшто се појави во околината на Ерусалем. Ми кажувале за тебе и за тоа дека лекуваш болни без тревки и лекови. Расправаат дека со твојата моќ слепите прогледуваат фатените проодуваат дека ги избркуваш нечистите духови и ѓаволите, дека ги оздравуваш оние којшто докго време боледувале и дека воскреснуваш мртви. Откако сево ова сум го слушнал за тебе, од двете едно е вистината: или си Бог и откако си слегол од небото, дејствуваш, или го чинишсето тоа како син Божји. Затоа денеска ти пишувам и те молам да се удостоиш и да дојдеш да ме ослободиш од болеста од која страдам. Згора на тоа ми раскажувале дека Евреите мрмореле против тебе и дека сакале нешто лошо да ти сторат. Мојата престолнина не е голема но е убава и достатна за нас двајцата“

 

(одговорот на Исус)

Благословен да бидеш, оти не си ме видел а си поверувал во мене. Пишувано е за мене дека оние коишто ме виделе, нема да поверуваат во мене, дека оние коишто не ме виделе ќе смогнат да поверуваат и дека живот вечен ќе имаат. Што се однесува до твојата молба да дојдам кај тебе, овдека треба да го исполнам своето послание, а потоа да се вратам кај онега што ме испратил. Кога тоа ќе се исполни ќе ти пратам еден од своите ученици, кој што ќе те излекува од болеста и кој што ќе ви го отвори и тебе и на оние што се со тебе патот на животот“

 Овие писма се влезени во Историјата на црквата кај Евзибиј со што се докажува дека Исус оставил и своерачни пишани документи. Не ми е познато само кој ученик Исус го пратил кај кралот Абгар и која беше судбината на тој крал., па ако некој може да кажи.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:28
LOLLOLLOLLOLLOL абе ти што се сомневаш дали евангелијата се напишани од Г.Г. Гаврил во 1991 година, или порано, сега одеднаш најде за сходно да ти бидат веродостојни некои божемски писма од 4-5 век по Христа?

значи единствениот критериум ти е, дали ти се допаѓа некој текст или не? LOLLOLLOLLOLLOLLOL


абе ставарно нема логика ова твоево верување... LOLLOLLOL


Изменето од аџија - 16.Мај.2007 во 00:28
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:33
Види ако не знаеш не знаеш, јас прашав ако некој знаи кој ученик Исус го пратил и што стана со кралот а ти почна нешто сосем трето и без вреска. Тоа гои пишува во Евзебиевата “Историја на црквата“.
Или сакаш да кажеш дека Евзибиј ставал фалсификати во своите дела?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:40
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Види ако не знаеш не знаеш, јас прашав ако некој знаи кој ученик Исус го пратил и што стана со кралот а ти почна нешто сосем трето и без вреска. Тоа гои пишува во Евзебиевата “Историја на црквата“.
Или сакаш да кажеш дека Евзибиј ставал фалсификати во своите дела?


па сакам да кажам дека веродостојноста на тоа „писмо“ е еднаква на веродостојноста дека ти си научник... LOLLOLWink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:44
Зошто би лажел Евзибиј.
Тој ги цитира писмата, значи ги имал в раце, ги гледал. Ај да иди од перо на некој нехристијанин, али Евзибиј е еден од првите Христијански писатели и историчари. Да се сомнева во неговото дело е мошне сериозно.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:47
добро ако е така... СУПЕР!

а зошто би лажел Флавије?
зошто Матеј?
зошто Лука?

значи се е супер така?

или супер е само тоа што тебе ти чини?
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:52
Па Евзибиј прв го споменува делот на Флавије. Од Евзибиј наваму постои тој дел. Флавије не постои кај предходните црковни историчари (пред Евзибиј) а кои го познавале па и користеле пишувањето на Флавиј, Клеменс, Мунициј, Тертулијан, Теофил од Антиохија. Сите го знат Флавиј и единствено споменуваат кај Флавиј за Јован и Јаков но не и Исус. Од Евзибиј па наваму се појавува делот за Исус кај Флавиј...
Хмммм
велиш дека има некоја врска?


Изменето од Чорбаџија - 16.Мај.2007 во 00:53
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:54
немам појма... пак шпекулраш, а јас чекам да се пронајде „алката која недостасува“...т.е. ракописот во некоја пештера или пустина кој ќе ни потврди нешто, бидејќи не сум толку лековерен како „некои“... јас сакам цврсти факти, издржани, научни, а не рекла казала... Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 00:57
Евзибиј ги цитирал писмата значи вистинити се.
Не знам што друго би те убедило. 
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 01:06
зборував за флавије...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 01:20
Ракопис во пештера ништо не значи, не можеш да го викниш ни Флавиј ни Светониј ни Матеј да провериш дали тие го напишале, дали е ракописот нивен. Затоа се користат научни методи да се оцени што е валидно а што не. Ракописот колку и да делува “древно“ и “впечатливо“ со ликот не кажува многу. Така да и писмото на Исуса или писмото на Пилат во кој го убедува Тибериј дека Исус е син божји и дека згрешиле што наговорени од Еврите го убиле има ист изглед и филинг како и оригиналното писание на Павлета. Али едното е божемско а другото не.
Тука наулните методи стапуваат на дело.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 01:23
не се сложувам...
ако се пронајде ракопис, кој ќе покаже дека го нема делот кој ти шпекулираш дека е додаден, тоа и те како МНОГУ ќе значи...

но засега, остануваме на жолтиот печат...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 01:25
Аналогно на тоа ако се најди ново евангелије - влегува во Новиот завет?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 10:04
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Аналогно на тоа ако се најди ново евангелије - влегува во Новиот завет?


ако се најде ново евангелие од првиот век, од веродостојни „извори“, тогаш се разбира дека ќе има големо влијание врз вистинитоста на евангелијата какви што ги познаваме... Засега, такво нешто не е откриено, кое би можело да ја фрли во сомнеж евангелската наука...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.