IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Обрежување да или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Обрежување да или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
Автор
Порака Обратен редослед
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 10:49
da da znam deka ti e ubavo,samo sigurna sum deka zadovolstvoto e namaleno
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 00:13
..da mene mi e ubavo...    
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 22:13
prodolzuvanjeto na seksualniot odnos se dolzi na toa sto glavickata prestanuva da bide tolku cuvstvitelna.toa mozebi e dobro za zenskite,no ne znam dali e i za maskite.pozdravголемо%20гушкање
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 14:24
* Помал ризик за инфекции на мочните канали.
    * Помал ризик за редок облик на рак на пенисот.
    * Нешто помал ризик за добивање на сексуално преносливи болести (СПБ).
    * Полесно се одржува хигиена на пенисот.
    * Помал ризик за карцином на грлото на матката кај партнерките на обрежаните мажи.



....i podolg seksualen odnos!zatoa zenski,ne se tumarajte vamu-tamu,tuku izberete go najdobroto od Makedonija
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 13:12
ne se somnevaj,definitivno se postignuva podobra higiena,zatoa sto ne postoi kozickata kade mozat da se sobiraat bakterii.pozdrav
Кон врв
polval Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polval Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2008 во 17:33
Obrezuvanje ne.
Se somnevam deka so obrezuvanje se postignuva pogolema higiena. Pogolema higiena se postignuva so koristenje sredstva za higiena, sto pocesto toa podobro.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 22:21
whatever toj e sega dobar .pozdravce
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 12:09
ne znam ni jas,bi trebalo da e strucno.a mozebi i zeznale nesto ,kojznae.a infekcija nemase.pozdravce
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 09:03
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

operacijata bese napravena od strucen lekar.ne znam zosto ozdravuvanjeto traese tolku dolgo.kako i da e toa bese odamna,pred dve godini.sega momceto e super,nema nikakvi problemi.pozdrav


ne znam dali lekarot go napravil strucno, iako rizik od infekcija ima vo sekoja rana
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 09:02
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

za mammakako zazdravuva za nekolku dena?od kade e ovoj podatok?te prasuvam zasto jas bev svedok na edno bolno zazdravuvanje posle vakov zafat koe traese poveke od mesec dena



mozebi no toa e retkost, ili dobil nekoja infekcija
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 12:55
operacijata bese napravena od strucen lekar.ne znam zosto ozdravuvanjeto traese tolku dolgo.kako i da e toa bese odamna,pred dve godini.sega momceto e super,nema nikakvi problemi.pozdrav
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 23:43
Originally posted by mamma mamma напиша:

Eve,Biba ke kaze....vo moe ime...Bib...???


Мислам дека претходниот пост дава јасна претстава околу постапките за циркумцизијата.Иако во кратки црти,опфатени се прашањата кои најчесто се поставуваат при донесување на конечната одлука.
Доколку интервенцијата се изврши од страна на стручно лице,во специјализирана установа врз комплетно здраво дете-периодот на заздравување e олоку 7-10 дена,со одржување на упатствата што ќе ги даде докторот што ја извршил интервенцијата.
Компликации при циркумцизија се мноооогу ретки...Некои од нив се погоре наведени(како компликации кои се резултат од хируршката интервенција),но понекогаш се случува и самиот пациент да е одговорен за појава на некоја компликација.
Жал ми е за лошото искуство на sweet angel...жалам и што не пишала поопширно за нејзиното сведоштво за да одговорам(доколку знам,нормално) за проблемот со кој што се соочиле...Вака е неблагодарно да се нагаѓа....

Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 22:57
Eve,Biba ke kaze....vo moe ime...Bib...???

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2008 во 20:02
za mamma

kako zazdravuva za nekolku dena?od kade e ovoj podatok?te prasuvam zasto jas bev svedok na edno bolno zazdravuvanje posle vakov zafat koe traese poveke od mesec dena

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.