Испечати | Затвори го прозорот

Обрежување да или не?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Медицина
Опис на форумот: Болести и лекови, алтернативци, превенција...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7505
Датум на принтање: 23.Јануари.2021 во 05:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Обрежување да или не?
Постирано од: Isis
Наслов: Обрежување да или не?
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 11:51
Во некој земји се практикува како верски обичај.
Но се практикува и како превенција од инфекции и бактерии, како и заради поголема хигиена кај мажите TongueКоментари:
Постирано од: LouWeed
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 12:09
ima pro i kontra no najgolemoto kontra e toa sto kozata ima zastiten efekt i so obrezuvanjeto se "zatupuva" sensibilnostata na maskiot polovniot organ sto mozda e i idejata ne "vernicite"

-------------
http://www.myspace.com/louweed666 - NICE BOYs DONT PLAY ROCK&ROLL


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 15:05
јас мислам дека е хигиенски
 EmbarrassedПостирано од: sensei
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 15:26
Osobeno bi bilo higienski za makedonija ako sunetot im se napravi na site po red, ama na gornata glava.

-------------
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 17:09
A be prirodno si e, prirodno " Viva sokovi" !


Постирано од: Yoker
Датум на внесување: 18.Мај.2007 во 17:46
Zakon .... Probaj LOLLOLLOLTongue

-------------
Ajde da se druzime,ljubov da si pruzime!


Постирано од: Tattoo Beauty
Датум на внесување: 19.Мај.2007 во 20:35
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ima pro i kontra no najgolemoto kontra e toa sto kozata ima zastiten efekt i so obrezuvanjeto se "zatupuva" sensibilnostata na maskiot polovniot organ sto mozda e i idejata ne "vernicite"
баш напротив не се затупуваLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
http://www.skin-artists.com" rel="nofollow - Skin-Artists.com

http://www.tattoo-passion.org" rel="nofollow - TattooPassion


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 21.Мај.2007 во 16:14
dokazano e deka obrezanite se pootporni na seksualno prenoslivi bolesti Star


Постирано од: ванчо2006
Датум на внесување: 26.Мај.2007 во 00:01
Ако треба ќе апстинирам,но нема да дозволам да ми го скратат!

-------------
поздрав од Малешевијата


Постирано од: ZakHay
Датум на внесување: 24.Јуни.2007 во 02:19
so secenjeto na kozata takanarecena cirkumcizacija stanuva pootporna kozata na Glans Penis t.e glavceto no Penisot i so toa se namaluvaat opasnostite za bilo kakvi kozni bolesti vo ovoj del a posebno od PPB toa e dokazano barem vo poslednice 40 godini...
I isto taka erekcijata se olsenuva...
Pozdrav


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 20.Ноември.2007 во 02:23
Се разбира. Да мскам подобро.

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: Цаци Галапчарот
Датум на внесување: 24.Ноември.2007 во 20:54
Ja ne dajem da mi ga seku stojka moj.

-------------
Еј, гулаби, гулаби бели.


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 26.Ноември.2007 во 01:50
Originally posted by Цаци Галапчарот Цаци Галапчарот напиша:

Ja ne dajem da mi ga seku stojka moj.
 
Кој Стојко твојсмеењегазење%20од%20смеење


-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 28.Ноември.2007 во 14:14
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Во некој земји се практикува како верски обичај.
Но се практикува и како превенција од инфекции и бактерии, како и заради поголема хигиена кај мажите TongueОбичајот тоа го наметнало но и как о хигиена е доста оправдано.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Јули.2008 во 11:30

Обрезување-ДА.среќа

Medical Benefits

Reasons many parents choose circumcision

Research studies indicate that there are good medical reasons why your son should be circumcised. These include:

  • Circumcision substantially reduces an infant´s chances of getting a urinary tract infection (UTI) during the first year of his life. Although the rate of urinary tract infections for infants is not very high (around xxx %), UTI´s are becoming increasingly difficult to treat http://www.circumcisioninfo.com/con_latestnews.html - (see here for a discussion).
  • Cancer of the penis - that effects xxx men in a thousand - is essentially eliminated in circumcised males.
  • Research shows that males who are circumcised have a lower risk of getting sexually transmitted diseases (STDs). In addition, partners of circumcised males are less likely to contract vaginal infections (e.g. yeast infections).
  • Circumcision eliminates foreskin infections that occur throughout childhood.
  • Circumcision prevents http://www.circumcisioninfo.com/cphimotic.html - phimosis , a narrow opening that makes it impossible to retract the foreskin at a later age.
  • Genital hygiene is easier after circumcision.
  • Circumcision virtually eliminates the accumulation of http://www.circumcisioninfo.com/cphimotic.html#anchor553478 - smegma .


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: superboy
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 16:49
Не е хигиенски

-------------
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.Постирано од: n1k0La
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 19:43
ma neznam dali e higienski ili ne e ama nema da dozvolam da mi go secat :D:D a za bolesti postoi KONDOM DUREX :D:D SEXAJ I MISLI SLOBODNO !

-------------
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 25.Август.2008 во 11:37
da definitivno, zaadi toa postoi kako medicnksa metoda. Ako ne bese nemase ni da postoi


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 26.Август.2008 во 00:15
definitivno e higienski i ja zgolemuva moznosta za zastita od seksualno prenoslivi bolesti i infekcii.i ne mislam deka zatpuva cuvstvoto na zadovolstvo.a zasto site pod sunet podrazbiraat skratuvanje na penisot?toa samo kozickata se rasekuva,ne se krati penisot kolku sto znam.i ne znam zasto se mesa religijata so toa.mnogu luge sto ne se muslimani imaat napraveno vakva operacija poradi zdravstveni potrebi.sosema opravdano.samo mnogu boli duri da zazdrave.auch


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 11:30
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

definitivno e higienski i ja zgolemuva moznosta za zastita od seksualno prenoslivi bolesti i infekcii.i ne mislam deka zatpuva cuvstvoto na zadovolstvo.a zasto site pod sunet podrazbiraat skratuvanje na penisot?toa samo kozickata se rasekuva,ne se krati penisot kolku sto znam.i ne znam zasto se mesa religijata so toa.mnogu luge sto ne se muslimani imaat napraveno vakva operacija poradi zdravstveni potrebi.sosema opravdano.samo mnogu boli duri da zazdrave.auch


ne boli voopsto ,zosto se pravi so anestezija. Samo tesko im bilo na evreite vo kameno doba- zamisli kremenko sece so ..kremen- e toa e AAAAUCHHHH_ARGGGGGHHH

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 14:29
da znam deka ne boli dodeka trae operacijata,taman rabota ako e bez anestezija.samo zboruvav za peirodot na zazdravuvanjeto,posle operacijata.pozdrav


Постирано од: mamma
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 15:07
PERIOD NA ZAZDRAVUVANJE TRAE 2,3 DENA MAKSIMUM
NO POSTOJAT SOODVETNI LOKALNI ANALGETICI VO VID NA
GELOVI OD KOI MOZE DA SE "PREZIVEE"SO BOLKATA.
OPERACIJATA(VO ZAVISNOST OD POTREBITE)SE IZVRSHUVA SO
LOKALNA ILI OPSHTA ANESTEZIJA.
vO PRVIOT SLUCHAJ I NE E BASH BEZBOLNO.


-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 17:15
Под обрежување (циркумцизија), или машко обрежување се подразбира оперативен зафат со кој се отстранува кожичката која го покрива врвот на пенисот.
Повеќето педијатриски здруженија не препорачуваат рутинско обрежување. Нивната препорака е одлуката за циркумцизија да се препушти на родителите. Следните причини може да влијаат на одлуката за циркумцизија:

    * Религиозни причини: во некои религии циркумцизијата се практикува ритуално.
    * Културни причини: обрежувањето е прифатено во некои култури. Некои родители се одлучуваат за циркумцизија бидејќи и другите машки членови на фамилијата се циркумцизирани.
    * Медицински причини: во некои ситуации кои ги одредува докторот, обрежувањето е корисно во медицинска смисла (на пример, ако детето има фимоза и уринарни инфекции).

Која е користа од обрежувањето?

Во врска со ова прашање, се цитираат следните потенцијални користи:

    * Помал ризик за инфекции на мочните канали.
    * Помал ризик за редок облик на рак на пенисот.
    * Нешто помал ризик за добивање на сексуално преносливи болести (СПБ).
    * Полесно се одржува хигиена на пенисот.
    * Помал ризик за карцином на грлото на матката кај партнерките на обрежаните мажи.

Кои се ризиците при обрежувањето?

Заради следните причини родителите не се одлучуваат за циркумцизија кај своето бебе:

    * Било која хируршка интервенција, вклучувајќи ја и циркумцизијата, е поврзана со одреден ризик, иако мал. Може да се јави крварење, инфекција, лошо зараснување на раната или кожичката може да се пресече предолго или прекратко.
    * По хируршката интервенција, можно е врвот на пенисот да биде повеќе изложен на иритација. Ова може да предизивка проблеми во мокрењето и евентуално, потреба од нова хируршка интервенција.
    * Некои родители веруваат дека со циркумцизијата се менува природната состојба на телото на детето, и сметаат дека е подобро самото дете да одлучи кога ќе порасне.

Кога не треба да се прави обрежување

    * Кај деца со хипоспадија - аномалија кај која урината не излегува од врвот на пенисот. Кожичката треба да се сочува, можеби ќе потреба подоцна за хируршката операција со која ќе се обезбеди нормален изглед на пенисот.
    * Циркумцизија не треба да се прави кај недоносено бебе, или ако постои фамилијарна историја за проблем со крварење (на пример хемофилија).
    * Циркумцизија не треба да се прави ако докторот или оној кој што ја прави нема потребно искуство.-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 20:02
za mamma

kako zazdravuva za nekolku dena?od kade e ovoj podatok?te prasuvam zasto jas bev svedok na edno bolno zazdravuvanje posle vakov zafat koe traese poveke od mesec denaПостирано од: mamma
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 22:57
Eve,Biba ke kaze....vo moe ime...Bib...???

-------------
http://imageshack.us">
Shot at 2007-06-30[/IMG]


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Август.2008 во 23:43
Originally posted by mamma mamma напиша:

Eve,Biba ke kaze....vo moe ime...Bib...???


Мислам дека претходниот пост дава јасна претстава околу постапките за циркумцизијата.Иако во кратки црти,опфатени се прашањата кои најчесто се поставуваат при донесување на конечната одлука.
Доколку интервенцијата се изврши од страна на стручно лице,во специјализирана установа врз комплетно здраво дете-периодот на заздравување e олоку 7-10 дена,со одржување на упатствата што ќе ги даде докторот што ја извршил интервенцијата.
Компликации при циркумцизија се мноооогу ретки...Некои од нив се погоре наведени(како компликации кои се резултат од хируршката интервенција),но понекогаш се случува и самиот пациент да е одговорен за појава на некоја компликација.
Жал ми е за лошото искуство на sweet angel...жалам и што не пишала поопширно за нејзиното сведоштво за да одговорам(доколку знам,нормално) за проблемот со кој што се соочиле...Вака е неблагодарно да се нагаѓа....-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 28.Август.2008 во 12:55
operacijata bese napravena od strucen lekar.ne znam zosto ozdravuvanjeto traese tolku dolgo.kako i da e toa bese odamna,pred dve godini.sega momceto e super,nema nikakvi problemi.pozdrav


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 09:02
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

za mammakako zazdravuva za nekolku dena?od kade e ovoj podatok?te prasuvam zasto jas bev svedok na edno bolno zazdravuvanje posle vakov zafat koe traese poveke od mesec denamozebi no toa e retkost, ili dobil nekoja infekcija

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 09:03
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

operacijata bese napravena od strucen lekar.ne znam zosto ozdravuvanjeto traese tolku dolgo.kako i da e toa bese odamna,pred dve godini.sega momceto e super,nema nikakvi problemi.pozdrav


ne znam dali lekarot go napravil strucno, iako rizik od infekcija ima vo sekoja rana

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 12:09
ne znam ni jas,bi trebalo da e strucno.a mozebi i zeznale nesto ,kojznae.a infekcija nemase.pozdravce


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 29.Август.2008 во 22:21
whatever toj e sega dobar .pozdravce


-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: polval
Датум на внесување: 06.Септември.2008 во 17:33
Obrezuvanje ne.
Se somnevam deka so obrezuvanje se postignuva pogolema higiena. Pogolema higiena se postignuva so koristenje sredstva za higiena, sto pocesto toa podobro.


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 13.Септември.2008 во 13:12
ne se somnevaj,definitivno se postignuva podobra higiena,zatoa sto ne postoi kozickata kade mozat da se sobiraat bakterii.pozdrav


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 13.Септември.2008 во 14:24
* Помал ризик за инфекции на мочните канали.
    * Помал ризик за редок облик на рак на пенисот.
    * Нешто помал ризик за добивање на сексуално преносливи болести (СПБ).
    * Полесно се одржува хигиена на пенисот.
    * Помал ризик за карцином на грлото на матката кај партнерките на обрежаните мажи.....i podolg seksualen odnos!zatoa zenski,ne se tumarajte vamu-tamu,tuku izberete go najdobroto od Makedonija

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 14.Септември.2008 во 22:13
prodolzuvanjeto na seksualniot odnos se dolzi na toa sto glavickata prestanuva da bide tolku cuvstvitelna.toa mozebi e dobro za zenskite,no ne znam dali e i za maskite.pozdravголемо%20гушкање


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 00:13
..da mene mi e ubavo...    

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 10:49
da da znam deka ti e ubavo,samo sigurna sum deka zadovolstvoto e namaleno


Постирано од: alan ford
Датум на внесување: 15.Септември.2008 во 11:36
ma ko voli nek izvoli

-------------
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Септември.2008 во 09:36

Сунетот ќе го обреже фондот за здравство, ако се усвои тоа  барање за трошоците.

 


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 13:15
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

da da znam deka ti e ubavo,samo sigurna sum deka zadovolstvoto e namaleno
 
 
 
..od kade i sigurna.збунетост.kako mozes ma......изненадување


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 14:18
е,ај сега...од кај ви е идеата дека со обрежувањето се намалува задоволството?


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 20.Септември.2008 во 14:36
a zamislete samo kako izgledalo obrezuvanjeto vo kameno doba .... horor газење%20од%20смеење pa uste ako na toj sto vrsel obrezuvanje mu se tresele racete .... c c c c c cc c c cc ......

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 12:56
vaka,se namaluva osetlivosta na glavickata na penisot,toa ne e nikakva moja ideja,tuku mi go potvrdi licnost koja ja znam,a imase vakva operacija.pozdrav do site


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 12:57
toa ne znaci deka nema seksot i ponatamu da bide ubav i da pretstavuva zadovolstvo,vo nikoj slucaj ne znaci toa


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 13:08
Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

vaka,se namaluva osetlivosta na glavickata na penisot,toa ne e nikakva moja ideja,tuku mi go potvrdi licnost koja ja znam,a imase vakva operacija.pozdrav do site


немој погрешно да ме сватиш,ама не верувам во тоа...нема основа за такво тврдење...сепак,можеби чувството е субјективно...дури да се привикне на новонастанатата ситуација

-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 16:15
mozebi e individualno,ne znam.moze ne e taka kaj site.toj pravese operacija pred dve godini.ne veruvam deka se uste se priviknuva.pozdravce


Постирано од: sweet angel
Датум на внесување: 21.Септември.2008 во 16:23
mene sepak mi e logicno da se namaluva cuvstvoto.sega ke objasnam zasto.koga penisot ima kozicka koja go prekriva,toa sto e pod kozickata e mnogu poosetlivo i ponezno,zasto ima sto da go zastiti.e sega neli koga ke ja zasecat i koga ke ja zavratat kozata nadole,glavickata ostanuva nepokriena.so tek na vreme glavickata koja e gola i nezastitena mora da se prisposobi,i nejzinata mazna i nezna koza stanuva pocvrsta i porapava,a so toa se namaluva i osetot.jas ne teram nikoj da veruva vo ova.samo prenesuvam edno iskustvo,mozebi e toa individualno ne znam.pozdrav do site


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 22.Септември.2008 во 12:42
...stanuva glupavo da objasnuvam,ama znam i ne treba da prasuvam ili da mi kazuva nekoj-a kako e pred i posle...so ili bez kozicka na toa takvoto..za onaduvanje ....!!!zadovolstvoto preminuva od eden oblik vo drug..i seksot trae do nesvest.

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: stevcooo
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 04:01
ne sum musliman no potpolno go poddrzuvam sunetot zasto od med aspekt ima mn prednosti za prevencija od zaboluvanja i higiena


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 20.Октомври.2008 во 12:22

Vo Biblija pise da Isus bil obrezan i moze sekoj da se uveri vo toa !

Ako Bog go stvoril coveka neobrezan , nema nie lugeto tuka sto da korigirame i popravame...

Pozdrav !

-------------


Постирано од: Storm2
Датум на внесување: 02.Ноември.2008 во 16:42
Vo film na franko zaffireli " Jesus of Nazareth " moze da se vidi scena kade se izveduva obrezuvanje na isus kako bebe. Toa bil i ostanal nekogasen evrejski obicaj.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 00:43
koj kako saka!demokratija

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Палестинец
Датум на внесување: 10.Ноември.2008 во 15:18
Обрежување бе...поголем расне......

-------------
Подобро ужасен крај, отколку ужаси без крај.


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 22.Декември.2008 во 08:35
eve v ipricina plus
http://www.idividi.com.mk/Zdravje/Medicina/491397/index.html - sunet

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Декември.2008 во 20:58
ne i nikako ne ako se nema pristanok za takvo nesto. denes ziveeme vo vreme na lesno dostapna higiena, pa nema potreba od takvo nesto.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 25.Декември.2008 во 23:17
Друштво...се наоѓате во подфорум за медицина...знам дека знаете ама гледам се подзаборавивте... Значи,изјаснувајте се и дискутирајте според подфорумот во кој се наоѓа ...не ми вртете темата во друга насока.


Мислам дека ви е јасно дека ќе биде зачистено малку.

Поздравголемо%20гушкање


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 13:06
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Друштво...се наоѓате во подфорум за медицина...знам дека знаете ама гледам се подзаборавивте... Значи,изјаснувајте се и дискутирајте според подфорумот во кој се наоѓа ...не ми вртете темата во друга насока.Мислам дека ви е јасно дека ќе биде зачистено малку.Поздравголемо%20гушкање

sorry ama bev isprovorciran, bidejki bese zapocnato da se vidi obrezuvanjeto od verski aspekt i morav da repliciram
Inaku da kazam deka zborot sunet ne znaci obrezuvanje!!!

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 17:26
Може не значи буквално,но така се толкува!

-------------

Dont make a difference what you got
It doesnt matter what you lose
Dont make a difference if you like it or not
Baby i'm gonna change your attitude...


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 19:31
Originally posted by Pejik Pejik напиша:

Може не значи буквално,но така се толкува!


mozebi.....
a se tolkuva zavisno od poznavanjata i ako ne znaes koj kako saka

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 26.Декември.2008 во 23:14
Хм, овде било интересно,штом Биба бришела, а јас сум пропуштила нештотрепкање

Кхм..да се заозбилам. Машко дете кое е необрезано а кожичката не се трга до крај од едната страна, дали со тек на време сама ќе се тргне или треба интервенција? М? А?-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 12:48
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хм, овде било интересно,штом Биба бришела, а јас сум пропуштила нештотрепкање

Кхм..да се заозбилам. Машко дете кое е необрезано а кожичката не се трга до крај од едната страна, дали со тек на време сама ќе се тргне или треба интервенција? М? А?

 


Маро...ај да ти одговорам на прашањето...од лично искуство,како мајка на машко-необрежано голема%20насмевка дете

И ние го имавме тој проблем... Кожичката беше речиси целосно залепена...што ако сум медицинско лице,дозволив емоциите да преовладеат,ај да не го трауматизирам,ај да не го боли многу и на крај-цврц...се залепи скроз па почна да го подзаболува,да избегнува да мочка...и ја нормално-трк на доктор...Е сега,не чекав со саати на ред затоа што работам таму  и кај ќе завршиш работа преку ред ако не онаму каде што работиш намигнување... Мораше малку да се интервенира...не хируршки,не беше до таму дојдено,туку со мала припомош на едно нежно инструментче ја одлепија кожичката...Препорака од докторот беше секојдневно да се одржува хигиената и да се работи со кожичката (отвори-затвори неколку пати) за да не се залепи пофторно...

Нас многу ни помогна следново...ако го имате истиот проблем пробајте-помага...Топол чај од камилица...да го подржи неколку минутки внатре и потоа да се вежба со кожичката...Можеби нема веднаш да се одлепи залепениот крај,но по неколку такви третмани би требало

Ако и тоа не успее,најверојатно ќе мора малку докторска припомоштрепкање
Не е ништо страшно,ниту болно...Им ставаат најпрво локален анестетик,па после тоа работатнамигнување


-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 12:59
....ако го имате истиот проблем пробајте-помага...
1.Топол чај од камилица...
2.....да го подржи неколку минутки внатре и
3....потоа да се вежба со кожичката...
 
 
 
......ne ni stignav do tocka 2....!!!...boliiiiiiiiiiiii....go izgoreeeeeeeeeeevvv.....
плачењеплачење....лутина


-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Biba_G
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 13:04
Originally posted by zagor zagor напиша:

....ако го имате истиот проблем пробајте-помага...
1.Топол чај од камилица...
2.....да го подржи неколку минутки внатре и
3....потоа да се вежба со кожичката...
 
 
 
......ne ni stignav do tocka 2....!!!...boliiiiiiiiiiiii....go izgoreeeeeeeeeeevvv.....
плачењеплачење....лутинасмеење
ТОПОЛ,мило,ТОПОЛ...не врел...плазење-------------
Не е се’ така црно...Се наоѓа и по некоја плавуша


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 13:12
...sreka snegot mi se najde....!!!ухвоздивнување

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 14:29
големо%20гушкање
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хм, овде било интересно,штом Биба бришела, а јас сум пропуштила нештотрепкање

Кхм..да се заозбилам. Машко дете кое е необрезано а кожичката не се трга до крај од едната страна, дали со тек на време сама ќе се тргне или треба интервенција? М? А?

 


Маро...ај да ти одговорам на прашањето...од лично искуство,како мајка на машко-необрежано голема%20насмевка дете

И ние го имавме тој проблем... Кожичката беше речиси целосно залепена...што ако сум медицинско лице,дозволив емоциите да преовладеат,ај да не го трауматизирам,ај да не го боли многу и на крај-цврц...се залепи скроз па почна да го подзаболува,да избегнува да мочка...и ја нормално-трк на доктор...Е сега,не чекав со саати на ред затоа што работам таму  и кај ќе завршиш работа преку ред ако не онаму каде што работиш намигнување... Мораше малку да се интервенира...не хируршки,не беше до таму дојдено,туку со мала припомош на едно нежно инструментче ја одлепија кожичката...Препорака од докторот беше секојдневно да се одржува хигиената и да се работи со кожичката (отвори-затвори неколку пати) за да не се залепи пофторно...

Нас многу ни помогна следново...ако го имате истиот проблем пробајте-помага...Топол чај од камилица...да го подржи неколку минутки внатре и потоа да се вежба со кожичката...Можеби нема веднаш да се одлепи залепениот крај,но по неколку такви третмани би требало

Ако и тоа не успее,најверојатно ќе мора малку докторска припомоштрепкање
Не е ништо страшно,ниту болно...Им ставаат најпрво локален анестетик,па после тоа работатнамигнување


големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкање

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 05:43
lokalna anestezija,to znacit deka ke ti zakacit igla vo glavceto i ke gi vidis site svetci od bolka?

-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 10:00
Dokolku bi bilo ova anketa bi glasal za SEKOJ PO SVOJ IZBOR, a ako imalo samo DA ili NE bi glasal za NE...
Mnogumina velat deka e higienski ama jas ne veruvam bidejkji ako bilo toa pravilno prirodata sama kje si go napravi toa!


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 10:09
Се сложувам со тебе Дарко.
Доколку обрезувањето било потребно самата еволуција ќе го средеше тоа.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 10:16
Originally posted by fiks fiks напиша:

Се сложувам со тебе Дарко.
Доколку обрезувањето било потребно самата еволуција ќе го средеше тоа.

Inaku shto ima da se troshi vreme i volja vo toa, koga si dovaga so prvoto seksualno dejstvie.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 10:24
Што си доаѓа Дарко со првото сексуално дејствие??????збунетостзбунетостзбунетост

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 11:19
Pa neshto slichno na obrezuvanje.

-------------


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 11:27
...isto e!krv nasekade....brrrrrr....

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 11:47
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Pa neshto slichno na obrezuvanje.


Даре момче полека!-Да не смеша нешто во случајов братче?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: DDarko
Датум на внесување: 15.Август.2009 во 11:48
Originally posted by zagor zagor напиша:

...isto e!krv nasekade....brrrrrr....


Toa sakav da go kazham fiks i posle 2 - 3 dena se svivash od bolka.
Samo ne mu e mestoto ovde na razgovorot, no zboruvame za obrezhuvanje, e ova e prirodno obrezhuvanje.


-------------


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 24.Декември.2009 во 18:48
Гол секс-обрежување да или не?

Дали обрежаните мажи уживаат во подобар секс? Дали е добро да ја отстраните вишокот кожичка од вашиот пенис поради хигиенски причини? Ова се едни од најчесто поставуваните прашања кога станува збор за обрежувањето на машкиот полов орган.

Мажите не се многу заинтересирани да зборуваат на оваа тема, додека жените потајно се прашуваат дали тврдењето дека обрежан маж е подобар во кревет е вистина или пак станува збор за мит. Вистината е дека сексот по обрежувањето не останува ист. Некои припадници на посилниот пол тврдат дека откако се обрежале, можат подолго да издржат и полесно се возбудуваат. Но, тоа не е доволна потврда дека тоа е навистина така.

Во суштина обрежувањето би требало да се сведе на личен избор. Мажот кој посветува доволно внимание на својата хигиена, нема никаква потреба да ја отстрани кожичката поради хигиенски причини. Во некои случаи се препорачува отстранување, но поради постоење на некаков здравствен проблем.

Најголемата причини за обрежување најчесто се верското убедување, естетиката на пенисот или пак желбата да се открие дали навистина сексот станува подобар.

Логичната претпоставка е дека по отстранувањето на кожичката, пенисот станува гол и почувствителен. Мажот кој се подложил на обрежување добива поинаква претстава за својот полов орган, па можеби затоа повеќето мажи се чувствуваат како подобри љубовници. Зголемувањето на чувствителноста, автоматски го зголемува интензитетот на сексуалниот однос, што лесно се забележува кај мажите кои што имале кожичка, а потоа решиле да ја отстранат.

Кај оние мажи, кои се обрежани уште во своето детство, оваа разлика не е толку евидентна бидејќи тие не можат да направат споредба помеѓу двете состојби, односно да се има и да се нема кожичка.

KOMENTARI

mitif     
12/24/2009 4:40:52 PM
Bez obrezuvanje nema dobar seks,koj saka i kako saka neka kaze.utvrdeno e medicinski, i zenskite kazale sami koga probale sto e seks so obrezuvanje.
barbados
     
12/24/2009 5:29:44 PM
haha epa koj saka neka si go sece:)))Ja ne bi:)
taa_devojka
     
12/24/2009 5:59:38 PM
Сум имала партнери на кои им бил обрежан и на кои не им бил обрежан и мое лично искуство би кажала дека поубаво ми било со обрежан.


Постирано од: Storm5
Датум на внесување: 03.Јануари.2010 во 23:45
Isus bil obrezan spored evrejski zakon...
Rocco Ziffredi slavniot porno glumec e obrezan isto...

Obrezan penis e podobar za vodenje ljubov zasto penis nije preterano osetliv pa moze da tera poveke od 2 casa. Blago Grizenje na penis so zabi nije bolno tuku prijatno stimulativno a ovaj moze da udara vo usta kao lud.hIGIENA E BESPREKORNA I PENIS IMA PRIJATEN MIRIS.


Постирано од: Iceman86
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 09:27
Здраво на сите. Ме интересира дали некој има лично искуство со споменатата процедура, а особено какво е мислењето на македонските жени во врска со обрежувањето ? Инаку мислам дека станува збор за доста популарна процедура на запад (Америка, Канада, Англија ...)без ралика на вера, а од она што можев да прочитам прилично е издржано за тоа дека може да го подобри времетраењето на сексуалниот чин и секако хигиената. Нормално, како секоја хируршка интервенција носи ризик, ама ако е изведена од стручно лице не би требало да има проблеми. Една работа што никако не би оправдал е да се изведува врз мали деца ако нема потреба за тоа, многу подобро е возрасен сам да си реши понатака дали сака да го направи тоа или не. Само незнам дали некоја од приватниве болници кај нас се занимаваат со нудење такви услуги за возрасни и како би било тоа прифатено кај нас, особено поради предрасудите дека во нашата околина обрежување (сунет) прават само припадниците на муслиманска вероисповест ?


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 12:49
Како да знам дали сум обрежан???голема%20насмевкатрепкање

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Santijago
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 14:09
Originally posted by Џо Џо напиша:

Како да знам дали сум обрежан???голема%20насмевкатрепкање
 
смеење
Ако "мангето ти има капа на глава" онда не си , а ако нема ... онда си


-------------
I'm out bcz of pathetic around here


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 17:42
Originally posted by BlackDevil BlackDevil напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:

Како да знам дали сум обрежан???голема%20насмевкатрепкање
 
смеење
Ако "мангето ти има капа на глава" онда не си , а ако нема ... онда си


Океј, фалаголема%20насмевкаголема%20насмевкада


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: zagor
Датум на внесување: 24.Јуни.2010 во 15:02
нема потрба од дополнителни болки и трауми..какво сечење,постои пософтицирана метода...-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 20:17
Oh God... тоа мора да боли.

Иначе, имам слушнато дека откога ќе се “крцне“ тоа што треба, таа кожа се ставала во маџата што се јаде после сунетот. Кај кого ќе се падне -ќе има среќа годината.

How funny... mister penis... giving luck...

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: mariija
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 20:32
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Oh God... тоа мора да боли.

Иначе, имам слушнато дека откога ќе се “крцне“ тоа што треба, таа кожа се ставала во маџата што се јаде после сунетот. Кај кого ќе се падне -ќе има среќа годината.

How funny... mister penis... giving luck...
боленсреќа


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 26.Јуни.2010 во 20:53
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Oh God... тоа мора да боли.

Иначе, имам слушнато дека откога ќе се “крцне“ тоа што треба, таа кожа се ставала во маџата што се јаде после сунетот. Кај кого ќе се падне -ќе има среќа годината.

How funny... mister penis... giving luck...


Првпат слушам.
Иначе , не се обрежуваат само муслиманите.
А тоа со манџата. . . рамнодушност


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 00:01


... После ова, растур правиш


Постирано од: gonzo
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 03:22

kvrc...kvrc....плазење-------------
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.


Постирано од: BellaGrandma
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 03:30
ОООјјј темава за фалење ќе ја напраите.

Туку да ми каже некој нели повеќе боли анестезијата од се останатоизненадувањезбунетост


-------------
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 17:21

http:///www.youtube.com/watch?v=bmRU5Rmdias&feature=player_embedded - - circumcision-06.jpg circumcision-08.jpg circumcision-09.jpg

Во суштина обрежувањето би требало да се сведе на личен избор. Мажот кој посветува доволно внимание на својата хигиена, нема никаква потреба да ја отстрани кожичката поради хигиенски причини. Во некои случаи се препорачува отстранување, но поради постоење на некаков здравствен проблем. Најголемата причини за обрежување најчесто се верското убедување, естетиката на пенисот или пак желбата да се открие дали навистина сексот станува подобар.
Логичната претпоставка е дека по отстранувањето на кожичката, пенисот станува гол и почувствителен. Мажот кој се подложил на обрежување добива поинаква претстава за својот полов орган, па можеби затоа повеќето мажи се чувствуваат како подобри љубовници. Зголемувањето на чувствителноста, автоматски го зголемува интензитетот на сексуалниот однос, што лесно се забележува кај мажите кои што имале кожичка, а потоа решиле да ја отстранат.
Кај оние мажи, кои се обрежани уште во своето детство, оваа разлика не е толку евидентна бидејќи тие не можат да направат споредба помеѓу двете состојби, односно да се има и да се нема кожичка…!!??

-------------Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 13:23
ПРЕСВЕТИ МАДАГАСКАР! looks like a worm to me! Ептен болно изгледа. Јас да имам син -никогаш не би дозволила вакво нешто! Абе бог да чува, природата ја дала таа кожа за некоја причина (влијае на создавањето на спермата) што мајка барате вие да ја тргате?


-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 14:46
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

ПРЕСВЕТИ МАДАГАСКАР! looks like a worm to me! Ептен болно изгледа. Јас да имам син -никогаш не би дозволила вакво нешто! Абе бог да чува, природата ја дала таа кожа за некоја причина (влијае на создавањето на спермата) што мајка барате вие да ја тргате?


Може (и мора) да се тргне од здравствени причини, кога главичката не може да се провлече (создава потешкотии при сексуален однос и при мокрење)... Инаку против сум да се обрежува од верски (тука нема помош) и од естетски причини.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 28.Јуни.2010 во 16:31
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

ПРЕСВЕТИ МАДАГАСКАР! looks like a worm to me! Ептен болно изгледа. Јас да имам син -никогаш не би дозволила вакво нешто! Абе бог да чува, природата ја дала таа кожа за некоја причина (влијае на создавањето на спермата) што мајка барате вие да ја тргате?


Може (и мора) да се тргне од здравствени причини, кога главичката не може да се провлече (создава потешкотии при сексуален однос и при мокрење)... Инаку против сум да се обрежува од верски (тука нема помош) и од естетски причини.

Добро, во тој случај -да, оправдувам.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Veles boy
Датум на внесување: 24.Јули.2010 во 17:47
Ja sum biseksualec i imam odeno so zenski i so maski.So maski,zasto mnogu brzo ke dobies sex ,uste prvata sredba,ne mora da cekas ili da odis na kafe ili vo teatar.Imam ispuseno,sakale verujte ,sakale ne,ic ne me boli,okolu nad 500 k*ra.Skoro site sto bile neobrezani neprijatno mirisaat(smegmata-belata masna materija)osven onie koi retko koi pet min.pred sexot se izmile so sapun i voda.Zatoa pak nitu eden od secemite ne mirisase i site seceni bea cisti.Muslimanskata koza mozebi mirisa neubavo pod pazuvite,poinaku,ama i nie Makedoncite ako se ispotime neli mirisame pod pazuvite i teloto,ama tie najvaznata rabota si ja znaat-i da ne im e izmien SEKOGAS im bese cist!!!Drugo-intenzitetot na drazba koga ke penetriraat vo mene ,bilo obrezani ,bilo ne obrezani e ist.Ne e tocno deka ako imal koza ,poveke ke te draznel vnatre,kako da ne!!Treto-se obrezuvaat i Amerikancite i Germancite ,iako se pravoslavni i se hristijani,a ne se muslimani,a i samiot Isus Hristos bil obrezan nekolku dena vednas po ragjanjeto...Sto e higienski,e higienski,sekoja im cest na muslimanite.No,samo edna rabota ne mi e jasna-kako toa vo medicinskata literatura se tvrdi deka kozata im zatupuva(tocno e deka na glavata od penisot ima najmnogu nervni zavrsetoci)i deka kozata se zasushuva,oti nema kapace(a od druga strana vlagata e izvor na bakterii),no ako se zasushuva i ako stanuva pogruba,znaci pobavno dobivaat erekcija(pobavno im se diga)i deka im trebalo podolgo vreme da svrsat-EDINSTVENO OVA NE E TOCNO vo medicinskata literatura,ne znam koj napisal takvi gluposti-koga e obratnoto-znam od licno iskustvo(od tie 500 mazi so koi sum bil i mladi deca i stari)deka mnogu polesno i pobrzo dobivaat erekcija,znaci glavata e poosetliva,a ne zatupavuva i se uveriv deka site muslimani mnogu pobrzo svrsuvaat.Ne e tocno vo medicinskata literatura sto pisuva pobavno.E,sega retko koi od niv,retko znaci,mozam da teraat i podolgo.Em,higienski,em dolgo-takov da najdete,mmm...kjefovi.I da vi kazam deka ja pravele pod anestezija i deka ne se sece penisot,tuku samo kozata(kapata),isto kako koga vi e zavratena kozata nanazad,ama niv taka im e non-stop.Ova vi go napisav od srce i najiskreno,bez maski i bez lagi.


Постирано од: Tiggy Vicious
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 17:09
Браво за тебе. И оние позади македонска можат да ти подзавидат.

онтопик:
Ако на некој не е извршена циркумцизија, дали тоа значи дека е по -нечист од другите? Јас не би рекла. Ипак се е индивидуало. Некој повеќе, друг помалце се грижи за личната му хигиена.
За сексот ќе се воздржам од коментари. Нисам искусна.

-------------
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 19:21
Па тоа е првичната причина за обрежувањето тиги...
Хигиена и поголема заштита од полови болести.


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 25.Јули.2010 во 19:23
Интересни податоци добивме од Veles boy,после ова негово јавно соголување ,сигурна сум дека ќе му рипне репутацијата.

Во врска со темава,еве на каков податок наидов јас.

Циркумцизијата го намалува ризикот од пренос на ХИВ-вирусот


Светската здравствена организација (СЗО) – програма за ХИВ СИДА, препорачува циркумцизија (обрежување) како мерка која го намалува за 60% ризикот од инфекција со вирусот на ХИВ. Оваа статија е напишана од Helen Weiss, Natasha Larke, Daniel Halperin и Iron Schenker, реномирани стручни лица, кои овој резултат го објавиле во медицинското списание Bio-Med Central Urology.-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: valentina-pp
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 18:07
e sega posle se procitano mi se zamati vo glavava,moeto since ima 8 godini,a jas ne uspeav pri kapenjeto da mu ja vratam kozickata,sega se prasuvam kako da go nosam na hirurg,ke go boli ke place a i mene ke me boli dusava!poz


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 29.Јули.2010 во 18:20
Originally posted by valentina-pp valentina-pp напиша:

e sega posle se procitano mi se zamati vo glavava,moeto since ima 8 godini,a jas ne uspeav pri kapenjeto da mu ja vratam kozickata,sega se prasuvam kako da go nosam na hirurg,ke go boli ke place a i mene ke me boli dusava!poz


Подобро е што порано да се направи зафатот, ама ако НАВИСТИНА не може да се провлече кожичката...тоа урологот ќе каже дали треба. Инаку може покасно да има проблеми при сексуални односи и при мокрење. И плус е похигиенски кога е обрежан, шо има врска што не е муслиман.


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 18.Август.2010 во 20:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хм, овде било интересно,штом Биба бришела, а јас сум пропуштила нештотрепкање
Апсолутно си!намигнување

Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 18.Август.2010 во 20:30
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:Подобро е што порано да се направи зафатот, ама ако НАВИСТИНА не може да се провлече кожичката...тоа урологот ќе каже дали треба. Инаку може покасно да има проблеми при сексуални односи и при мокрење. И плус е похигиенски кога е обрежан, шо има врска што не е муслиман.
Нема врска со хигиената,туку тек откако ќе се биде обрежан треба повеќе да се посвети на хигиената,заради можни инфекции!доста%20е


Постирано од: Pejik
Датум на внесување: 12.Септември.2010 во 18:15
Originally posted by Biba_G Biba_G напиша:

Originally posted by sweet angel sweet angel напиша:

vaka,se namaluva osetlivosta na glavickata na penisot,toa ne e nikakva moja ideja,tuku mi go potvrdi licnost koja ja znam,a imase vakva operacija.pozdrav do site


немој погрешно да ме сватиш,ама не верувам во тоа...нема основа за такво тврдење...сепак,можеби чувството е субјективно...дури да се привикне на новонастанатата ситуација
Пробај,па ќе знаеш.размислувањеИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk