IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Analog ili Digital
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Analog ili Digital

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 21:14
Sakam, Ne Sakam, Sakam, Ne Sakam,Sakam, Ne Sakam SmileSmileSmileSmile
Mire imase pravo so livcinjava, temava ja pocnav za da vidam kakov im e interesot na clenovite za 35mm, iskreno ne veruvav deka ke najdam entuzijasti za rangefinder, pogotovo Kiev, Zorki, Fed
- za site sto ne znaat, Kievot e klon, ne kopija tuku klon na legendaren Zeiss Contax Ikon, i Jupiter se Zeiss klonovi
- Fed i Zorki se otprilika kopii na Leica
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 21:17
Originally posted by Mire Mire напиша:

Inaku se ima svoi pricini, pa taka i slicnosta na stavot na Zoran so onoj na Ken Rockwell ... se e do toa koj koi sajtovi gi poseduva. Ken Rockwel nekoi go cenat, nekoi mu se smeat, no fakt e deka za del od fotografskata populacija toj e "opinion-maker".So drugi zborovi, nikoj od nas ne zbori samo od svoj um ... isprepleteni se raboti koi ni gi kazale/sme gi procitale so licnite iskustva i toa e toa.


He, he, he...

Go staviv Ken za da ne izleze deka jas, nikoj i nisto, tvrdam nekakvi si raboti koi ne se opsto prifateni od populusot. Mislev deka ako se prochita nechie drugo iskustvo ke zazvuchi poseriozno i poubeditelno...

...ama izgleda sum se izlagal. Lugjeto ne se obiduvaat da razberat za sto se zboruva, tuku se obiduvaat da najdat koj toa go zboruva.

Eh...da mozhe nekoi nesta da se fatat vo race, bez samo da chita po internet, pa lugjeto sami da dojdat do nekoi iskustva... vednas bi si go smenile mislenjeto.

Znam deka toa ne e vozmozhno, ama taka samo posakuvam...i ponekogas ke vi gi prenesam i moite iskustva od prva raka.

Sepak toa ne e prichina da ne se napieme po nekoja!

Изменето од Zoran K - 10.Мај.2007 во 21:18
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 21:49
Ne obozavam da citam "popularni" linkovi ...zasto smetam deka pogolem del od niv ili si ja branat investicijata ili se sponzorirani...

NO ovoj link tuka
e fenomenalen...
Mi gi spastri mislite koj vekje podolgo vreme nekako intuitivno mi doagjaa i sam se trudev da gi sogledam vistinite....

Vistina .....Premnogu marketing trikovi :D

 
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 22:55
D`Dalton

ako tolku ti se sviga 20kata kupi si eden 5D i isto ke ti bide,
btw znam kako e custvoto so toj objektiv,eden od omilenite mi e

pozdrav
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 16:15
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


He, he, he...

Go staviv Ken za da ne izleze deka jas, nikoj i nisto, tvrdam nekakvi si raboti koi ne se opsto prifateni od populusot. Mislev deka ako se prochita nechie drugo iskustvo ke zazvuchi poseriozno i poubeditelno...
 
Daleku si ti od "nikoj i nisto". Licno imam povece doverba vo toa sto ti ce kazes, otkolku vo Ken i mislam deka toa vece go napisav bas taka Smile


Цитирај ...ama izgleda sum se izlagal. Lugjeto ne se obiduvaat da razberat za sto se zboruva, tuku se obiduvaat da najdat koj toa go zboruva.
 
 
Problemot (moj) so Ken e sto odnego imam citano i nekoi pomalku dijabolicni tvrdenja. Kako sto vece rekov, del od "fotografskata javnost" go smeta za guru, a za del e predmet za podsmev.
Ona sto jas izbegnuvam e da se potpiram na tvrdenjata na osvedocen Nikon-ista, isto kako sto gi izbegnuvam mislenjata na Phil Greenspoon od Photo.net koj e osvedocen Canon-ista Big%20smile

Цитирај Eh...da mozhe nekoi nesta da se fatat vo race, bez samo da chita po internet, pa lugjeto sami da dojdat do nekoi iskustva... vednas bi si go smenile mislenjeto.
 
 
E toa e ona pravoto, no kaj nas (vo MK) tie raboti potesko odat.  

Цитирај
Sepak toa ne e prichina da ne se napieme po nekoja!
 
 
Eve devojceto ni ja nosi pijackata  Beer%20Frau 
 
 
Cheers...  Drinking%20Red%20Wine 




Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 13:25
Inaku na www.kenrockwell.com ubavo covekot si napisal, a i ima smisla
Koga davas 1000$ minimum za digitalec treba da bides spremen deka za 2 godini ke ima podobar i poubav i ke sakas da go smenis. Ako se bavam profi togas se isplati, za domasna, amaterska ama sepak fotografija kade ubavinata mi e na prvo mesto Film si e Film i tolku od mene.

Cudna rabota, se ide tehnicki poloso i poloso (ova generalno zboram).
Porano se znaelo sto e profi sto e home, sega ti e udri brate, profesionalci se lugje so 500 evra oprema. Sto e najloso pazarot ne bara podobro. Sega duri i BBC prifakja vo zivo od mobilen telefon, ALOOO na sto lici taa slika. Se izgubi magijata vo kvantitetot. Glavni formati vo svetov veke se iPOD, mobile, mpeg, jpg, mp3 - ova sto kazuva SE E KOMPRESIRANO, segde ima kompromis so kvalitetot.
Aj nazad na temata. So digitalen fotoaparat slikam kolku sakam fotki za na kraj da biram. So filmot 3 pati ke razmislam dali od toa ke bide nesto sto sakam da go imam. Nekako poveke umstveno se angaziram koga imam ramka. Dobro e za nakoi raboti koga covek ima ramka, eve tematskite fotografii na primer. te tera da razmisluvas pred egzekucija i realizacija, a na krajot realizacijata e lesna rabota ako si smislil dobra ideja, bez ideja moze do sabajle da verglas ama pak nisto, i ova sum go osetil i odamna pocnav da odbivam rabota (film i video) ako nemam dobra ideja

Pozdrav na site

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
moz pos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2006
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 335
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moz pos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 15:29
Znaci ostanuva idejata e najbitna Wink
i nema vrska so sto fotografiras se dodeka moze da se prepoznae idejata...

Pozdrav

ova bese mala moja konstatacija...




Изменето од moz pos - 14.Мај.2007 во 15:29
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 16:49
Na ovaa tema sme diskutirale i porano na forumov... i se razbira se ostana kako i so sporeduvanjeto na Canon-Nikon, Apple-PC, Istok-Zapad... na krajot od kraistata se se sveduva na ekonomichnost i praktichnost.

Poentata e da se plati sto pomalu, a da se dobie rezulatat koj e OK. Da ne se davaat pari za fimovi, da ne se plaka razvivanje, da se pravat i brishat bezbroj sliki (edna barem ke se pogodi), da ne se kupuva skener ako sakame da napravime fajlovi za email i ako kvalitetot ne e najdobar, tuka ni e "spasitelot" PS (koj isto taka go imame besplatno) koj ke ni pomogne od slabite sliki da napravime umetnichki dela.

Pomalu-poveke se se gleda preku prizmata na denarot, a koga ekonomijata ke go opravda reshenieto vo investicijata, togas kvalitetot mu se povinuva na potencijaniot profit.

Se sekavam koga Kodak, eden od prvite i najgolemite proizvoditeli na chipovi, objavi vo svoite tehnichki dokumenti deka za da se dobie kvalitetot na 35mm film treba da se korsiti 24Mp senzor. Koga vidoa deka takvata informacija negativno se reflektira na pazarot za digitalni kameri, mnogu konvencionalno zaboravija na svoite laboratoriski naodi i bojkata pochna da inflatira do segasnite 6-8Mp.

Denes e "opsto" prifateno deka za stiganje i minuvanje na medijum format filmot dovolni se 14-16Mp senzor. Se razbira, konzumerite im se raduvaat na vakvite tvrdenja samoubeduvajki se deka taka kupuvaat podobra tehnologija i ne sakaat nitu da pomislat deka vo toa nema logika. Zaboravaat kolku pati medijum formatot ima pogolema povrshina od 35mm filmot i deka rezolucijata na chipovite vo megapikseli ne raste linearno tuku so kvadratot na nivniot broj. So drugi zborovi, 16Mp senzor ne e duplo podobar od 8Mp, tuku e podobar za edna polovina.

Najednostavnata matematika od osnovno uchiliste veli deka sporedbata:

8Mp = 35mm
16Mp = medijum format film

nema nikakva logika.

Ama ako propagandata trae dovolno dolgo i e dovolno dobra vo dezinformacijata, i ako decepcijata im se dopagja na lugjeto, togas nema zosto da ne se prifati kako "nepobitna logichna vistina". Zgora na toa ako se najdat nekakvi "struchni" testovi na internet kade sto istoto se "potvrduva", togas lesno e da se prifati ponudenata prikazna i da se bide sreken.

I toa e tajnata vo marketingot - so reklamata treba da se dopirne chovekovoto ego i da se proizvede chuvstvo na sreka, zadovolstvo, mudrost, inteligencija, sposobnost, pravichnost i privlechnost. I koga toa ke se postigne, togas prodavanjeto na bilo sto e lesno... pochnuvajki od politika i zavrshuvajki so foto kameri.

I tuka bi zastanal bidejki ima uste edna povazhna vistina:

Ne e vazhno sto koristish, tuku vazhno e istoto da go uzhivash.

Zastanuvam so pishuvanjevo bidejki ne sakam mojot monolog da rasipe nichie uzhivanje vo koristenjeto na filmska ili digitalna kamera. Vprochem, brojkite, procentite i statistikite ne ja pravat umetnosta.




Ve pozdravuvam so ovaa fotografija sto ja napravi mojot sin (togas 12 godini star) so negovata idiot Kodak kamera od $15 (petnaeset dolari) koja vmesto objektiv ima parchence plastika i fiksen otvor (kaj kamerite narechena - blenda) od 5,6 i fiksiran fokus (verojatno nitu dizajnerite ne znaat kade go namestile). Slikata e napravena na Fuji film od 400ASA. Zgora na toa, ovoj image e bukvalno osakaten so low-resolution sken od malata "One hour photo" laboratorija, dobien kako gratis pri pravenjeto na slikata. Skenot e tezhok samo 752Kb, a za potrebite na objavuvanjeto tuka namalen e uste nekolku pati.

Pred vas e poznatata piramida vo Chichen Ica, slikana so igrachka, bez polarizirachki filter, na najobichen konzumerski film od 400ASA i masakriran so mizerno skeniranje i kompresiranje. Nema apsolutno nikakvo popravanje vo PS osven namaluvanjeto na tezhinata za da mozhe da se objavi na forumov.

Изменето од Zoran K - 14.Мај.2007 во 20:43
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 17:36
Dokulku dobro se zacitate (kaj ken rockwell), ke prietite deka toj postojano naglasuva poradi koi pricini smeta deka filmot e podobar vo odredeni situacii (pecatenje golem format, pogolem opseg, itn). No, toa ne znaci deka e apsolutno podobar i za sekogo. Sekoja tehnka si ima svoe pole na primena i ne postoi isklucitelno 'za' ili 'protiv'.
Mnogu biten moment od tekstot e faktot deka Ken e zadovolen od printovite edinstveno koga SAM gi izrabotuva.
Pa bas poradi gorenavedenoto, negoviot tekst ne bi go zemal premnogu seriozno (ne pecatam extra large, ne printam sam, itn).
Vo tekstot ima duri i nekolku komicni momenti, kako ona deka film kamerite imaat prednost nad digitalnite rodnini poradi moznosta za povekekratno eksponiranje. Za koja f...ing prednost zboruva toj, koga denes PS e sostaven/neizbezen del od foto produkcijata?

Jas imam digtalen kompakten ultrazoom, dslr i film dslr (30 godini star). Sekoj od niv ima pole na primena i na nekoj nacin svoja ubavina.
Za najprakticen go smetam dslr-ot, pa zatoa i najcesto go upotrebuvam.
I film kamerata ima svoi ubavini. Smetam deka e posebno bina pri ucenjeto, posebno pri sovladuvanjeto na tehnikite na pravilno eksponiranje i komponiranje. Vo kombinacija so prime leki so manuelen fokus, procesot na fotografiranje prerasnuva vo vistinsko zadovolstvo.

Kako sto bi rekol eden moj mudar prijatel: "Sekoe ogranicuvanje ja zgolemuva kreativnosta". Pa taka, od ovaa gledna tocka sekomu bu mi preporacal vo odreden period od sopstveniot fotografski razvoj da koristi tokmu takva kamera, so fiksni leki i manuelni podesuvanja.

Da sumiram, kaj film kamerata, mene od se' najmnogu mi se dopagja neizvesnosta, 'trcanjeto' vo lab i razgleduvanje na fotografiite 'na lice mesto'.

A vam?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 20:53
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Da sumiram, kaj film kamerata, mene od se' najmnogu mi se dopagja neizvesnosta, 'trcanjeto' vo lab i razgleduvanje na fotografiite 'na lice mesto'.

A vam?


Jas so moite Kievi imam adrenalinska neizvesnost Wink, veke dolgo vreme sum zavisen od rangefinder i seuste si ja zamisluvam dlabinskata ostrina.
Mozam slobodno da kazam golemo iskustvo i brzina vo rakuvanjeto so ovoj sistem mislam deka sekogas ke go imam cuvstvoto na neizvesnost pri fotografiranje i radost koga ke si gi vidam fotkite. Spored mene neizvesnosta e dobra, nesigurnosta e nazgodna rabota dodeka se premosti na pocetok. Pred 2 godini go zemav mojot prv i edintven digitalec S5100 (super sum zadovolen kako za digitalec vo niska klasa), imav 2 godini pauza od celuloidot i pak mu se vrativ. Koga po 2 godini povtorno staviv film vo kievot ja imav taa mala nesigurnost po mrzlivite naviki so digitalec. Srekja sto po eden den koga go razviv filmot nesigurnosta se pretvori vo radost i digitalecot sega samo zena mi go koristi.

Pozdrav

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 20:59
Ako znaes sto e svetlina, kako da ja gledash, kako da ja merish i kako da kadrirash, nema mesto za neizvesnost i prashavuvanja "dali ke bide ili nema da bide". Taa sekoghas bidnuva.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 21:42
Zoran potpolno si vo pravo, jas go opisuvav cuvstvoto so rangefinder, koga ke zemam SLR vo raka daleku se pojasni rabotite gledajki niz lekjata, dodeka na kievot koga mu staviv Jupiter 11 so 135mm bez oznaki vo finder-ot, e toa e neizvesnost (ova bese pozajmena lekja). So SLR tocno ja gledam dlabocinata, so rangefinder toa se uci (zboram za moite pocetoci so rangefinder), a za nesigurnosta.....segake vi raskazam taze prikazna  WinkPred 2-3 meseci koristev Kodak Gold 200, generalno go iskoristiv nadvor i portretite bea prekrasni, kozata imase mnogu ubava zdrava nijansa. Potoa pak so Fuji Superia 200 (Fuji mi e omilen). E, pak koga zemav Kodak se razocarav, toa sto namerno go ostavav podexponirano, ne e dovolno temno tuku ima nekoja siva zrnesta struktura. Iskreno, ne mi se slucilo takvo nesto nikogas, malku i se razmisliv kaj sum greska, dodeka ne mu se javiv na kolega fotograf za da mi kaze deka treba pocesto da si kupuvam Kodak dodeka ne ja naviknam razlikata na slabo svetlo vo odnos na Fuji. E taka ide toa.
Aj pozdraf na site
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 22:26
Za 35mm jas koristam Fuji. Omilena mi e Reala, no i serijata Superia so chetiri leeri e mnogu dobra. Zrnoto i koloritot mi se dopagja poveke od Kodak.

Za medijum format ne mi e vazhno dali ke koristam Kodak ili Fuji. Tuka poveke ima razlika kako laboratorijata ke gi izvadi slikite. Sum se obiduval da testiram razni filmovi i koga laborantot, znaejki tochno sto sakam od fotografiite, ke gi stokmi slikite - ne mozham da najdam nekoja razlika. Ednas imam probano Agfa i taa najmalu mi se dopadna. Ima najgolemo zrno, najmala tolerancija vo eventualna greska vo merenjeto na svetlinata, a i koloritot ne mi e tolku po kjejf.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2007 во 02:33
Eve gi primerite Fuji - Kodak

Ova e fuji superia, se gleda duri i kale vo pozadina expozicija 1/15 handheld
http://farm1.static.flickr.com/208/484117544_3ea9171785_b.jpg

I ova e Superia 200 1/30 f/2
http://farm1.static.flickr.com/189/484118212_6b2c2aa504_o.jpg

Superia 200 -  prekrasen kolor i saturacija
http://farm1.static.flickr.com/169/481523356_e8e034b73e_b.jpg

Superia 200 - Kontra svetlo, vo laboratorija mozev i detalite od kosata da gi izvadam ama ostaviv kako sto e
http://farm1.static.flickr.com/219/481534125_4fb0ad5c6f_b.jpg

Aj malce Kodak Gold  200
http://farm1.static.flickr.com/228/496083532_9453e594d5_b.jpg

Kodak Gold 200
http://farm1.static.flickr.com/228/496114481_d640c5cbd3_b.jpg

Kodak Gold 200 - ovaa za da ne bidam mnogu kriticen sprema Kodak, denski, difuzno, kozata ja pravi super, ima retro 60's tonalitet, mi se svigja
http://farm1.static.flickr.com/181/433953738_2f6a645794_o.jpg

Muabetov mi e deka Kodak bi go koristel samo ako sakam da izvadam retro look ama nadvor ili mnoogu svetlo, Fuji e superioren vidlivo i sekako.
Inace niz Skopje ne moze da se najde duri ni 400 ASA film, deka site otisle na digital. Eve denes se vidov so prijateli koi rabotat svadbi, gi prasuvam so sto rabotat, normalno so digitalci i toa od 1000 evra sose objektiv. Koga im vidov printovi 18x13 toa spored mene ne e dobro, so kievot ke gi izedam vo ubavina na fotografija, jas mislam deka za seriozno profesionalna rabota treba malku poveke investicija. Ama sho da pravat tolku im gi butnale cenite sto ne vredi poveke i da investiraat. Koga pocnaa taxisti u slobodno vreme da snimaat so kamera na svadba, tolku e.

Aj zdravo

(nesto ne mi uspevase da stavam foto vo porakava, foto.idividi saka samo edna fotka na den i ke mi trebase 3-4 dena za fotkive Confused pa eve so linkovi od flickr- pomos)





(napraviv update na linkovite za da funkcioniraat - Poz. Mire)

Изменето од D'Dalton - 16.Мај.2007 во 10:04
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.