Испечати | Затвори го прозорот

Analog ili Digital

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7459
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 16:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Analog ili Digital
Постирано од: Tegla
Наслов: Analog ili Digital
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 00:07
Ah, na m'ka golema se stavam. Yali da kupam dSLR ili da si ostanam na svoeto (tri KIEVI so 50/2, Zenit so Helios 58/2 i Zeiss 20/2.8). Gledam vrtam sucham, mnogu skapo bre za telo da dadam 600 evra, aj za lekja e druga rabota, dobro staklo i sega i po 50 godini e dobro staklo. Zoran ubavo mi spomna koga mi odgovarase za 4/3 deka digitalnite tela nemaat vrednost po 3-4 godini, toa e tehnologija kako mobilen telefon, ke dades 1000 evra a po 4 godini ne vredi veke. Moze sum greska sto znam. Glasno razmisluvam.
Dali da dadam 1000 evra za soliden dSLR kit (jas sum sepak za NIKON ako praime muabet) ili za 1000 evra imam uste mnogu mnogu rolni film so se razvivanje i printanje (imam i skener za negativi) i so 35mm film jas imam vistinski fotografii (album, ramka, fotka - familijarna istorija), so digitalecot (s5100) imama samo nekolku iljadi fajlovi kako 1 i 0 na disk.
Aj ova kako pocetok sto mislite i kakvi iskustva imate okolu 35mm i digital

P.S. eve primer za 35mm dinamicki opseg
http://farm1.static.flickr.com/206/481534317_ca34168168_b.jpg

Pozdraf


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.



Коментари:
Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 10:34
Ako ti treba fleksibilnost (razlicni tipovi filmovi ...obrabotka na fotografii) togas dobro e da razberes deka so kupuvanje na Dslr telo ti vsusnost kupuvas "FILMOVI" so sekakvi opcii...

No ako si odlucen i usmeren kon edno nesto i povekje sakas da vadis fotografii na hartija  ...Sekako mozes da se odlucis na 35mm film...

Se zavisi od tebe


Постирано од: djordjevich
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 13:46

Procitaj, najdi se i sumiraj....

http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm - http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm
 
samo da ne ispadne na kraj da kupis i DSLR i scanner....
 
Pozdrav


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 14:35
Linkov e dobar :)
Vo vrska so skenerot.. Veke kupiv HP G4010 skener, moze do 6 od negativ i do 5 od slajd, sakav da go zemam G4050 so moznost za 30 od negativ i 25 od slajd, ama nemase i ke trebase da cekam 2 meseci i mi se brzasi i go zemav g4010. G4050 u stvari e istiot skener samo sto na kapakot ima poveke mesto za negativi (bidejki kapakot sveti za negativite da se skeniraat). Generalno zadovolen sum.



-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 14:49

Епа тогаш уживајWink.



-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 16:34
Ufff...

Ova prashanje, vo edna ili druga forma, postavuvano e so decenii...

...se postavi koga izlegoa digitalnite kameri. Prednosta na novata tehnologija na pochetokot beshe samo deka e pokonvencionalna za upotreba. Koga gi napravija najdobrite profesionalni tela, posebno FF na Kodak i Canon, glasno proglasija deka e stignat i mozhebi minat kvalitetot na 35mm film.

Ova me potsekava na nekogashnite slichni prashanja koga bea postavuvani vo vremeto na promoviranjeto na "medium format" filmot. Togasnite promovatori na toj format proglasuvaa deka golemiot format so plochi e umren bidejki ovoj noviov e ist ili podobar . Koga izleze prviot 35mm film promoviran od Leica, slichni prashanja i "tvrdenja" povtorno se razletaa niz fotografskiot svet. Demek sredniot format, ovoj pat, umira bidejki noviot 35mm e skoro ist po kvalitet, ama e mnogi pokonvencionalen...i ako se sekjavate potoa izleze formatot 110 i taka natamu...dojdovme do digitalnata tehnoilogija. Istata prikazna so istite prashanje i "tvrdenje" se povtoruva i natamu...

A sto stana vo megjuvreme so plochite? Ischeznaa

Povelete vo svetot na marketingot - svetot na decepcijata i iluziite koi se baziraat na chovechkata naivnost, a e kreiran za derivacija na profiti na site onie koi umeshno go upotrebuvaat.

Iskreno, od moe iskustvo, mesto ima za sekoja tehnologija i za sekoj format pod ova nashe fotografski sonce. Se si ima svoja upotrebna vrednost ako se znae kade ke se upotrebi i za kakva namena e dizajnirano. Ne postoi EDEN univerzalen najdobar format.

Iako vo mnogu nesta digitalnata tehnologija go stigna filmot, a vo nekoi i go mina (shumot), se uste go nema uspeshno premavnato vo site karakteristiki. Tokmu poradi toa lichno znam fotografi koi otkako veke minaa na digitalni tela, povtorno se vratija nazad na starite filmski kameri.

Koga jas bi imal sloboden i neprechen izbor od sekoj aspekt, za ultimativno i egzekutivno fotografiranje bi odbral sreden format fiulmska kamera (zatoa sekogas ke imam Mamiya 6MF), fimska 35mm kamera (Nikon F6 - za zhal go nemam, no zatoa sekogas ke go chuvam 90X), i medijum digitalna kamera (Hasselblad so Lief back ili H3D).

Dokolku imam dobar filmski skener bi zastanal na ova i bil bil vo sostojba na nirvana.

Ako nemam skener, za brzo i eftino slikanje bi zel eden DSLR so 10-14mP (Nikon D200 na primer) bez razlika dali e FF ili ne, so dva zuma (na primer 17-55 i 70-200) koi bi gi pokril 99% od site fotografski potrebi. Zumovite bi gi zel so respekt na nivniot najvisok kvaliet vo momentot na kupuvanjeto (definitivno da se podobri od rezolucijata na chipot vo kamerata) , zatoa sto najverojatno posle nekolklu godini ke mora da kupam drugo digitalno telo.

Za sekoe fotografiranje koe bara vrven kvalietet i vnimanie bi gi koristel filmskite tela ili digitalniot sreden format (vo zavisnost od potrebite i baranjata), a za se onoa sto e sekojdnevno, obichno i eftino fotografiranje bi koristel DSLR.

I toa se moite razmisluvanja i moite arshini, dodeka vash*te verojatno se razlikuvaat.

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 16:49
Moz Pos dade mnogu sublimirano objasnuvanje na situacijata Thumbs%20Up.

Da ne e toa ... bi rekol deka so poseduvanje na skener ti e resen problemot Wink

Elem, Kievite i Zenitot ne ti begaat :))


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 17:07
Originally posted by moz pos moz pos напиша:

Ako ti treba fleksibilnost (razlicni tipovi filmovi ...obrabotka na fotografii) togas dobro e da razberes deka so kupuvanje na Dslr telo ti vsusnost kupuvas "FILMOVI" so sekakvi opcii...No ako si odlucen i usmeren kon edno nesto i povekje sakas da vadis fotografii na hartija  ...Sekako mozes da se odlucis na 35mm film...Se zavisi od tebe


Pa jas ne bi se slozhil tolku mnogu so mislenjeto na moz pos.

So digitalnoto telo vsushnst se kupuva samo eden "film" (determiniran so karakteristikite na vgradeniot chip). Edinstveno sto mozhe drugo da se napravi so nego e da se menuva osetlivosta (ASA) na toj film od slika do slika, spored zhelbata ili potrebite.

So filmsko telo se dava mozhnost navistina da se koristat filmovi so razni kvaliteti i karakteristiki (negativi ili slajdovi) koi postojat denes ili ke se dizajniraat vo idnina. So drugi zborovi, so filmska kamera se kupuva telo, a se menuvaat "chipovite" sekogas koga se stava nov film. I toa e najgolemata fundamentalna razlika megju filmskite i digitalnite kameri. So digitalnata kamera, za podobro ili polosho, se venchate za eden "film".

Obrabotkata na fajlovite vo PS ostavete ja na strana, istoto se pravi i so fajlovite od skeniranite filmovi. Tuka nema apsolutno nikakva razlika.

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 17:25
Hehehe.
Zarem ti treba nesto povece od RAW file so moznost za osetlivost od ISO100-ISO3200 ?

Fala bogu, imas filtri za emulacija i na Fujichrome Velvia; Provia; Agfapan; Ilford i sto ce ti padne na um ...

kako ce dojdes imnaku vo prilika da slikas so Velvia ISO1600 ? LOL LOL LOL

Edvaj se nakanija posle 3-40 godini od ISO50 da ja kacat na ISO100 LOL

Ne e bas taka Zoran.
A maltretiranjeto  ako sakas da menjas film na mid-roll ? Sto pravime so toa?

Jas imav k'smet Minoltata ima opcija koja olesnuva mid-roll menuvanje, a so Kiev i so Zenit kako da napravis takvo nesto?


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 17:47
Kako sto veke rekov, digitalnite kameri se pokonvecionalni i okolu toa ne bi polemiziral. Toa ke mu dojde kako shvajcarsko nozhe so site dodatni odvrtki, pilichki, otvarachi za tapi i nozhici za sechenje nokti. Pravi od se po nesto, a dali navistina ke gi zadovoli site baranja i potrebi, ostanuva da reshi onoj sto go kupil i sto go koristi.

Menuvanje film vo kamera (ako se nema dve tela) e relativno lesno (poveke pati sum go napravil toa so Nikon 90X iako ne e dizajniran za takvo nesto ), no ne e premnogu praktichno. Manipuliranje so digitalni fajlovi e isto taka mozhno i na skenirani filmovi dokolku nekoj saka toa da go pravi (iako ne gledam zosto nekoj bi imitiral digitalna Velvia i Provia ako gi koristi originalnite filmovi). Dali toa digitalno manipuliranje ke se napravi vo kamera (kako dodadena "vrednost" vo softverot za obrabotka na fajlot) ili potoa vo PS, navistina ne pravi nikakva razlika.

Kako sto veke rekov, predhodnite komentari gi postirav od moeto iskustvo i mojot agol na gledanje na rabotite.

Znaev deka drugite nema da se slozhat.

-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 17:59


Soglasen sum deka nema da se soglasam Wink Hug

Dobar i sirok covek si Zorane Thumbs%20Up


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 18:45


Abe jas rekov deka ke se napieme po edna...

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 20:24
Inaku na linkov sto go ostavi Djordjevich
http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm - http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm
Chovekot kako profesionalec, go ima skoro istoto mislenje so Zoran, koj isto taka e opasen pro (barem po negoviot sajt). Vo poslednava nedela mnogu go menjem moeto mislenje okolu nova foto kamera, uffff......parite cheshaat li cheshaat. De 4/3, de D40x, pa nejkam digitalec, pa sakam.....
ODLUCHI SE BUDALOOOO Confused
Na linkot pogore ubavo e objasneto, digitalen SLR od 2-4000$ e isto kako PC od 2-4000$ t.e. posle 4 godini ne vredi ni 500$ (Staklata se drug muabet). Dodeka filmska kamera si drzi cena i po 10-20,30 godini (zavisi sto e)
Digitalnive mi se kako mobilnite telefoni, sega ke puknes 400-500 evra za najnov model a po 6 meseci izlegol uste podobar. Ednostavno mnogu me frustrira da dadam 600 evra za telo sto za 4 godini nikoj ne bi go poglednal.
Kolega moj ima F4 od pred 10 godini, i sega koga ke go vidam so toa cudo vo racete "RESPECT", a ne Mamyata na Zoran Clap
Kievite mi se super, imam eden od dedo mi i drugite uz put gi kupuvav za ako otkaze nekoj da produzam so drug (ne se isplati da go popravam)
Zenitot go sakam samo zaradi Zeiss 20mm f2.8 lekjata sto ja imam po doma. Sakam u prinip nov rangefinder, samo MNOGU SE SKAPI novi Cry.
Ne znam ni jas zasto se tolku skapi rangefinder vo odnos na SLR.
Sakam Zeiss Ikon, ama nadvor od budget mi e. Izgleda ke se zadovolam so odlicna nova Bessa 4 so Nokton 50/2.

Pozdrav do site


P.S. Leikata ne ja sakam samo zaradi svileniot zatvarac (sum videl dupnat od sonce preku lekja bez zatvarac), u stvari mnogu e skupa za mene pa si izmisluvam LOL


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 21:02
Daltonce,
pa koj vika deka treba da go kupis najnoviot DSLR koj e na marketot? LOL

Sto se odnesuva do drzenjeto cena na film kamerite .... de probaj da sitnes film kamera.

Ene go mojot film SLR gore vo prodazbi, pa nikoj ne ni prasuva za nego Dead.


Inaku se ima svoi pricini, pa taka i slicnosta na stavot na Zoran so onoj na Ken Rockwell ... se e do toa koj koi sajtovi gi poseduva. Ken Rockwel nekoi go cenat, nekoi mu se smeat, no fakt e deka za del od fotografskata populacija toj e "opinion-maker".

So drugi zborovi, nikoj od nas ne zbori samo od svoj um ... isprepleteni se raboti koi ni gi kazale/sme gi procitale so licnite iskustva i toa e toa.

Toplata voda e odamna izmislena, ostanatoto e prasanje na preferenci ...
nekoj saka da se kisne vo kada, drug preferira tusiranje ... a jas Dzakuzi ama nemam pari da go kupam LOL LOL LOL LOL

...........

Eeeeejjjjj ne kini livcinja od cvetceto Dalton ... taka nema da dojdes do odgovor na prasanjeto "DSLR, voli me, ne voli me...voli me, ne voli me ...."
LOL LOL LOL LOL

Pozdrav Wink



LOL

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 21:14
Sakam, Ne Sakam, Sakam, Ne Sakam,Sakam, Ne Sakam SmileSmileSmileSmile
Mire imase pravo so livcinjava, temava ja pocnav za da vidam kakov im e interesot na clenovite za 35mm, iskreno ne veruvav deka ke najdam entuzijasti za rangefinder, pogotovo Kiev, Zorki, Fed
- za site sto ne znaat, Kievot e klon, ne kopija tuku klon na legendaren Zeiss Contax Ikon, i Jupiter se Zeiss klonovi
- Fed i Zorki se otprilika kopii na Leica


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 21:17
Originally posted by Mire Mire напиша:

Inaku se ima svoi pricini, pa taka i slicnosta na stavot na Zoran so onoj na Ken Rockwell ... se e do toa koj koi sajtovi gi poseduva. Ken Rockwel nekoi go cenat, nekoi mu se smeat, no fakt e deka za del od fotografskata populacija toj e "opinion-maker".So drugi zborovi, nikoj od nas ne zbori samo od svoj um ... isprepleteni se raboti koi ni gi kazale/sme gi procitale so licnite iskustva i toa e toa.


He, he, he...

Go staviv Ken za da ne izleze deka jas, nikoj i nisto, tvrdam nekakvi si raboti koi ne se opsto prifateni od populusot. Mislev deka ako se prochita nechie drugo iskustvo ke zazvuchi poseriozno i poubeditelno...

...ama izgleda sum se izlagal. Lugjeto ne se obiduvaat da razberat za sto se zboruva, tuku se obiduvaat da najdat koj toa go zboruva.

Eh...da mozhe nekoi nesta da se fatat vo race, bez samo da chita po internet, pa lugjeto sami da dojdat do nekoi iskustva... vednas bi si go smenile mislenjeto.

Znam deka toa ne e vozmozhno, ama taka samo posakuvam...i ponekogas ke vi gi prenesam i moite iskustva od prva raka.

Sepak toa ne e prichina da ne se napieme po nekoja!

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 21:49
Ne obozavam da citam "popularni" linkovi ...zasto smetam deka pogolem del od niv ili si ja branat investicijata ili se sponzorirani...

NO ovoj link tuka
e fenomenalen...
Mi gi spastri mislite koj vekje podolgo vreme nekako intuitivno mi doagjaa i sam se trudev da gi sogledam vistinite....

Vistina .....Premnogu marketing trikovi :D

 


Постирано од: vlatko_sk
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 22:55
D`Dalton

ako tolku ti se sviga 20kata kupi si eden 5D i isto ke ti bide,
btw znam kako e custvoto so toj objektiv,eden od omilenite mi e

pozdrav


-------------
http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444 - http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 16:15
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


He, he, he...

Go staviv Ken za da ne izleze deka jas, nikoj i nisto, tvrdam nekakvi si raboti koi ne se opsto prifateni od populusot. Mislev deka ako se prochita nechie drugo iskustvo ke zazvuchi poseriozno i poubeditelno...
 
Daleku si ti od "nikoj i nisto". Licno imam povece doverba vo toa sto ti ce kazes, otkolku vo Ken i mislam deka toa vece go napisav bas taka Smile


Цитирај ...ama izgleda sum se izlagal. Lugjeto ne se obiduvaat da razberat za sto se zboruva, tuku se obiduvaat da najdat koj toa go zboruva.
 
 
Problemot (moj) so Ken e sto odnego imam citano i nekoi pomalku dijabolicni tvrdenja. Kako sto vece rekov, del od "fotografskata javnost" go smeta za guru, a za del e predmet za podsmev.
Ona sto jas izbegnuvam e da se potpiram na tvrdenjata na osvedocen Nikon-ista, isto kako sto gi izbegnuvam mislenjata na Phil Greenspoon od Photo.net koj e osvedocen Canon-ista Big%20smile

Цитирај Eh...da mozhe nekoi nesta da se fatat vo race, bez samo da chita po internet, pa lugjeto sami da dojdat do nekoi iskustva... vednas bi si go smenile mislenjeto.
 
 
E toa e ona pravoto, no kaj nas (vo MK) tie raboti potesko odat.  

Цитирај
Sepak toa ne e prichina da ne se napieme po nekoja!
 
 
Eve devojceto ni ja nosi pijackata   http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000">Beer%20Frau  
 
 
Cheers...   http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZNfox000">Drinking%20Red%20Wine  




http://smiley.smileycentral.com/download/index.jhtml?partner=ZSzeb098_ZNfox000&utm_id=7926">


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 13:25
Inaku na www.kenrockwell.com ubavo covekot si napisal, a i ima smisla
Koga davas 1000$ minimum za digitalec treba da bides spremen deka za 2 godini ke ima podobar i poubav i ke sakas da go smenis. Ako se bavam profi togas se isplati, za domasna, amaterska ama sepak fotografija kade ubavinata mi e na prvo mesto Film si e Film i tolku od mene.

Cudna rabota, se ide tehnicki poloso i poloso (ova generalno zboram).
Porano se znaelo sto e profi sto e home, sega ti e udri brate, profesionalci se lugje so 500 evra oprema. Sto e najloso pazarot ne bara podobro. Sega duri i BBC prifakja vo zivo od mobilen telefon, ALOOO na sto lici taa slika. Se izgubi magijata vo kvantitetot. Glavni formati vo svetov veke se iPOD, mobile, mpeg, jpg, mp3 - ova sto kazuva SE E KOMPRESIRANO, segde ima kompromis so kvalitetot.
Aj nazad na temata. So digitalen fotoaparat slikam kolku sakam fotki za na kraj da biram. So filmot 3 pati ke razmislam dali od toa ke bide nesto sto sakam da go imam. Nekako poveke umstveno se angaziram koga imam ramka. Dobro e za nakoi raboti koga covek ima ramka, eve tematskite fotografii na primer. te tera da razmisluvas pred egzekucija i realizacija, a na krajot realizacijata e lesna rabota ako si smislil dobra ideja, bez ideja moze do sabajle da verglas ama pak nisto, i ova sum go osetil i odamna pocnav da odbivam rabota (film i video) ako nemam dobra ideja

Pozdrav na site



-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 15:29
Znaci ostanuva idejata e najbitna Wink
i nema vrska so sto fotografiras se dodeka moze da se prepoznae idejata...

Pozdrav

ova bese mala moja konstatacija...




Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 16:49
Na ovaa tema sme diskutirale i porano na forumov... i se razbira se ostana kako i so sporeduvanjeto na Canon-Nikon, Apple-PC, Istok-Zapad... na krajot od kraistata se se sveduva na ekonomichnost i praktichnost.

Poentata e da se plati sto pomalu, a da se dobie rezulatat koj e OK. Da ne se davaat pari za fimovi, da ne se plaka razvivanje, da se pravat i brishat bezbroj sliki (edna barem ke se pogodi), da ne se kupuva skener ako sakame da napravime fajlovi za email i ako kvalitetot ne e najdobar, tuka ni e "spasitelot" PS (koj isto taka go imame besplatno) koj ke ni pomogne od slabite sliki da napravime umetnichki dela.

Pomalu-poveke se se gleda preku prizmata na denarot, a koga ekonomijata ke go opravda reshenieto vo investicijata, togas kvalitetot mu se povinuva na potencijaniot profit.

Se sekavam koga Kodak, eden od prvite i najgolemite proizvoditeli na chipovi, objavi vo svoite tehnichki dokumenti deka za da se dobie kvalitetot na 35mm film treba da se korsiti 24Mp senzor. Koga vidoa deka takvata informacija negativno se reflektira na pazarot za digitalni kameri, mnogu konvencionalno zaboravija na svoite laboratoriski naodi i bojkata pochna da inflatira do segasnite 6-8Mp.

Denes e "opsto" prifateno deka za stiganje i minuvanje na medijum format filmot dovolni se 14-16Mp senzor. Se razbira, konzumerite im se raduvaat na vakvite tvrdenja samoubeduvajki se deka taka kupuvaat podobra tehnologija i ne sakaat nitu da pomislat deka vo toa nema logika. Zaboravaat kolku pati medijum formatot ima pogolema povrshina od 35mm filmot i deka rezolucijata na chipovite vo megapikseli ne raste linearno tuku so kvadratot na nivniot broj. So drugi zborovi, 16Mp senzor ne e duplo podobar od 8Mp, tuku e podobar za edna polovina.

Najednostavnata matematika od osnovno uchiliste veli deka sporedbata:

8Mp = 35mm
16Mp = medijum format film

nema nikakva logika.

Ama ako propagandata trae dovolno dolgo i e dovolno dobra vo dezinformacijata, i ako decepcijata im se dopagja na lugjeto, togas nema zosto da ne se prifati kako "nepobitna logichna vistina". Zgora na toa ako se najdat nekakvi "struchni" testovi na internet kade sto istoto se "potvrduva", togas lesno e da se prifati ponudenata prikazna i da se bide sreken.

I toa e tajnata vo marketingot - so reklamata treba da se dopirne chovekovoto ego i da se proizvede chuvstvo na sreka, zadovolstvo, mudrost, inteligencija, sposobnost, pravichnost i privlechnost. I koga toa ke se postigne, togas prodavanjeto na bilo sto e lesno... pochnuvajki od politika i zavrshuvajki so foto kameri.

I tuka bi zastanal bidejki ima uste edna povazhna vistina:

Ne e vazhno sto koristish, tuku vazhno e istoto da go uzhivash.

Zastanuvam so pishuvanjevo bidejki ne sakam mojot monolog da rasipe nichie uzhivanje vo koristenjeto na filmska ili digitalna kamera. Vprochem, brojkite, procentite i statistikite ne ja pravat umetnosta.




Ve pozdravuvam so ovaa fotografija sto ja napravi mojot sin (togas 12 godini star) so negovata idiot Kodak kamera od $15 (petnaeset dolari) koja vmesto objektiv ima parchence plastika i fiksen otvor (kaj kamerite narechena - blenda) od 5,6 i fiksiran fokus (verojatno nitu dizajnerite ne znaat kade go namestile). Slikata e napravena na Fuji film od 400ASA. Zgora na toa, ovoj image e bukvalno osakaten so low-resolution sken od malata "One hour photo" laboratorija, dobien kako gratis pri pravenjeto na slikata. Skenot e tezhok samo 752Kb, a za potrebite na objavuvanjeto tuka namalen e uste nekolku pati.

Pred vas e poznatata piramida vo Chichen Ica, slikana so igrachka, bez polarizirachki filter, na najobichen konzumerski film od 400ASA i masakriran so mizerno skeniranje i kompresiranje. Nema apsolutno nikakvo popravanje vo PS osven namaluvanjeto na tezhinata za da mozhe da se objavi na forumov.

-------------


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 14.Мај.2007 во 17:36
Dokulku dobro se zacitate (kaj ken rockwell), ke prietite deka toj postojano naglasuva poradi koi pricini smeta deka filmot e podobar vo odredeni situacii (pecatenje golem format, pogolem opseg, itn). No, toa ne znaci deka e apsolutno podobar i za sekogo. Sekoja tehnka si ima svoe pole na primena i ne postoi isklucitelno 'za' ili 'protiv'.
Mnogu biten moment od tekstot e faktot deka Ken e zadovolen od printovite edinstveno koga SAM gi izrabotuva.
Pa bas poradi gorenavedenoto, negoviot tekst ne bi go zemal premnogu seriozno (ne pecatam extra large, ne printam sam, itn).
Vo tekstot ima duri i nekolku komicni momenti, kako ona deka film kamerite imaat prednost nad digitalnite rodnini poradi moznosta za povekekratno eksponiranje. Za koja f...ing prednost zboruva toj, koga denes PS e sostaven/neizbezen del od foto produkcijata?

Jas imam digtalen kompakten ultrazoom, dslr i film dslr (30 godini star). Sekoj od niv ima pole na primena i na nekoj nacin svoja ubavina.
Za najprakticen go smetam dslr-ot, pa zatoa i najcesto go upotrebuvam.
I film kamerata ima svoi ubavini. Smetam deka e posebno bina pri ucenjeto, posebno pri sovladuvanjeto na tehnikite na pravilno eksponiranje i komponiranje. Vo kombinacija so prime leki so manuelen fokus, procesot na fotografiranje prerasnuva vo vistinsko zadovolstvo.

Kako sto bi rekol eden moj mudar prijatel: "Sekoe ogranicuvanje ja zgolemuva kreativnosta". Pa taka, od ovaa gledna tocka sekomu bu mi preporacal vo odreden period od sopstveniot fotografski razvoj da koristi tokmu takva kamera, so fiksni leki i manuelni podesuvanja.

Da sumiram, kaj film kamerata, mene od se' najmnogu mi se dopagja neizvesnosta, 'trcanjeto' vo lab i razgleduvanje na fotografiite 'na lice mesto'.

A vam?

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 20:53
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Da sumiram, kaj film kamerata, mene od se' najmnogu mi se dopagja neizvesnosta, 'trcanjeto' vo lab i razgleduvanje na fotografiite 'na lice mesto'.

A vam?


Jas so moite Kievi imam adrenalinska neizvesnost Wink, veke dolgo vreme sum zavisen od rangefinder i seuste si ja zamisluvam dlabinskata ostrina.
Mozam slobodno da kazam golemo iskustvo i brzina vo rakuvanjeto so ovoj sistem mislam deka sekogas ke go imam cuvstvoto na neizvesnost pri fotografiranje i radost koga ke si gi vidam fotkite. Spored mene neizvesnosta e dobra, nesigurnosta e nazgodna rabota dodeka se premosti na pocetok. Pred 2 godini go zemav mojot prv i edintven digitalec S5100 (super sum zadovolen kako za digitalec vo niska klasa), imav 2 godini pauza od celuloidot i pak mu se vrativ. Koga po 2 godini povtorno staviv film vo kievot ja imav taa mala nesigurnost po mrzlivite naviki so digitalec. Srekja sto po eden den koga go razviv filmot nesigurnosta se pretvori vo radost i digitalecot sega samo zena mi go koristi.

Pozdrav



-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 20:59
Ako znaes sto e svetlina, kako da ja gledash, kako da ja merish i kako da kadrirash, nema mesto za neizvesnost i prashavuvanja "dali ke bide ili nema da bide". Taa sekoghas bidnuva.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 21:42
Zoran potpolno si vo pravo, jas go opisuvav cuvstvoto so rangefinder, koga ke zemam SLR vo raka daleku se pojasni rabotite gledajki niz lekjata, dodeka na kievot koga mu staviv Jupiter 11 so 135mm bez oznaki vo finder-ot, e toa e neizvesnost (ova bese pozajmena lekja). So SLR tocno ja gledam dlabocinata, so rangefinder toa se uci (zboram za moite pocetoci so rangefinder), a za nesigurnosta.....segake vi raskazam taze prikazna  WinkPred 2-3 meseci koristev Kodak Gold 200, generalno go iskoristiv nadvor i portretite bea prekrasni, kozata imase mnogu ubava zdrava nijansa. Potoa pak so Fuji Superia 200 (Fuji mi e omilen). E, pak koga zemav Kodak se razocarav, toa sto namerno go ostavav podexponirano, ne e dovolno temno tuku ima nekoja siva zrnesta struktura. Iskreno, ne mi se slucilo takvo nesto nikogas, malku i se razmisliv kaj sum greska, dodeka ne mu se javiv na kolega fotograf za da mi kaze deka treba pocesto da si kupuvam Kodak dodeka ne ja naviknam razlikata na slabo svetlo vo odnos na Fuji. E taka ide toa.
Aj pozdraf na site


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 22:26
Za 35mm jas koristam Fuji. Omilena mi e Reala, no i serijata Superia so chetiri leeri e mnogu dobra. Zrnoto i koloritot mi se dopagja poveke od Kodak.

Za medijum format ne mi e vazhno dali ke koristam Kodak ili Fuji. Tuka poveke ima razlika kako laboratorijata ke gi izvadi slikite. Sum se obiduval da testiram razni filmovi i koga laborantot, znaejki tochno sto sakam od fotografiite, ke gi stokmi slikite - ne mozham da najdam nekoja razlika. Ednas imam probano Agfa i taa najmalu mi se dopadna. Ima najgolemo zrno, najmala tolerancija vo eventualna greska vo merenjeto na svetlinata, a i koloritot ne mi e tolku po kjejf.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 02:33
Eve gi primerite Fuji - Kodak

Ova e fuji superia, se gleda duri i kale vo pozadina expozicija 1/15 handheld
http://farm1.static.flickr.com/208/484117544_3ea9171785_b.jpg - http://farm1.static.flickr.com/208/484117544_3ea9171785_b.jpg

I ova e Superia 200 1/30 f/2
http://farm1.static.flickr.com/189/484118212_6b2c2aa504_o.jpg - http://farm1.static.flickr.com/189/484118212_6b2c2aa504_o.jpg

Superia 200 -  prekrasen kolor i saturacija
http://farm1.static.flickr.com/169/481523356_e8e034b73e_b.jpg - http://farm1.static.flickr.com/169/481523356_e8e034b73e_b.jpg

Superia 200 - Kontra svetlo, vo laboratorija mozev i detalite od kosata da gi izvadam ama ostaviv kako sto e
http://farm1.static.flickr.com/219/481534125_4fb0ad5c6f_b.jpg - http://farm1.static.flickr.com/219/481534125_4fb0ad5c6f_b.jpg

Aj malce Kodak Gold  200
http://farm1.static.flickr.com/228/496083532_9453e594d5_b.jpg http://farm1.static.flickr.com/219/481534125_4fb0ad5c6f_b.jpg -

Kodak Gold 200
http://farm1.static.flickr.com/228/496114481_d640c5cbd3_b.jpg - http://farm1.static.flickr.com/228/496114481_d640c5cbd3_b.jpg

Kodak Gold 200 - ovaa za da ne bidam mnogu kriticen sprema Kodak, denski, difuzno, kozata ja pravi super, ima retro 60's tonalitet, mi se svigja
http://farm1.static.flickr.com/181/433953738_2f6a645794_o.jpg - http://farm1.static.flickr.com/181/433953738_2f6a645794_o.jpg

Muabetov mi e deka Kodak bi go koristel samo ako sakam da izvadam retro look ama nadvor ili mnoogu svetlo, Fuji e superioren vidlivo i sekako.
Inace niz Skopje ne moze da se najde duri ni 400 ASA film, deka site otisle na digital. Eve denes se vidov so prijateli koi rabotat svadbi, gi prasuvam so sto rabotat, normalno so digitalci i toa od 1000 evra sose objektiv. Koga im vidov printovi 18x13 toa spored mene ne e dobro, so kievot ke gi izedam vo ubavina na fotografija, jas mislam deka za seriozno profesionalna rabota treba malku poveke investicija. Ama sho da pravat tolku im gi butnale cenite sto ne vredi poveke i da investiraat. Koga pocnaa taxisti u slobodno vreme da snimaat so kamera na svadba, tolku e.

Aj zdravo

(nesto ne mi uspevase da stavam foto vo porakava, foto.idividi saka samo edna fotka na den i ke mi trebase 3-4 dena za fotkive Confused pa eve so linkovi od flickr- pomos)





(napraviv update na linkovite za da funkcioniraat - Poz. Mire)

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 09:20
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:


Muabetov mi e deka Kodak bi go koristel samo ako sakam da izvadam retro look ama nadvor ili mnoogu svetlo, Fuji e superioren vidlivo i sekako.
Inace niz Skopje ne moze da se najde duri ni 400 ASA film, deka site otisle na digital. Eve denes se vidov so prijateli koi rabotat svadbi, gi prasuvam so sto rabotat, normalno so digitalci i toa od 1000 evra sose objektiv. Koga im vidov printovi 18x13 toa spored mene ne e dobro, so kievot ke gi izedam vo ubavina na fotografija, jas mislam deka za seriozno profesionalna rabota treba malku poveke investicija. Ama sho da pravat tolku im gi butnale cenite sto ne vredi poveke i da investiraat. Koga pocnaa taxisti u slobodno vreme da snimaat so kamera na svadba, tolku e.

Aj zdravo

(nesto ne mi uspevase da stavam foto vo porakava, foto.idividi saka samo edna fotka na den i ke mi trebase 3-4 dena za fotkive Confused pa eve so linkovi od flickr- pomos)





(napraviv update na linkovite za da funkcioniraat - Poz. Mire)
 
Далтон, јас мислам дека сеуште може да се најдат филмови од 400ASA , само ќе треба да го прашам другаров каде.
Јас не би рекол дека сите отишле на дигиталец, туку баш напротив повеќето фотографираат со филм и тоа Konica 100ASA. А до убавината на фотографијата верувај не е се до инвестицијата, туку повеќе до човекот кој фотографира.
Неможам да ископам фотки од една свадба, па да ги закачам, да видиш дека не е се до опремата. Сликаа (претпоставувам со филм и Nikon со блиц се разбира) а јас во двобојот бев со Pentax од 150 евра, можда и поефтин.
Рчна малце тема која веќе ја имаме во многу наврати ја имаме дискутирано.
 
Да не бидам погрешно разбран, не ја потценувам опремата, ама не е се до неа. ВЕ УВЕРУВАМ!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 09:42

Зошто неможам да ставам фотки???!!!

 
 
ОК го повлекувам зборот. Успеав и фотките се во наредната порака.Wink


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 09:48
Извинете но морав да ги избришам фотките поради реакции!Еве ги повеќе цензурурани
 
Е ова горе е од ИГРАЧКАТА, вадев принтови 13х18, и на принт подобро изгледа. Оваа фотка од принтов е дополнително обработувана во фотошоп за да извадам што се може од позадината. Моментално оргиналот не е во мене но утре ќе ја земам и ќе ја заменам.
 
Личи како да е ова на истото место фотографираноQuestionConfused


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 10:06
Mire Dankeshn za linkovite Wink
Alexandar, koja fotka so sto e fotografirana od ovie gore?
I kazuvaj kade ima 400 ASA film, i ako nekoj drug znae neka kazuva kaj ima brzi filmovi


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 10:14
hm vtorata nekako mi ima flat efekat (neznam zasto)
prvata mi se dopagja kvalitetot....

I jas se vrativ na 135 otkako se razocarav od kvalitetot na digitalnive SLR (fleksibilni se DA , no imav na koristenje DSLR i pomalce me razocara t.e. pregolemi ovcekuvanja imav za toa sto bi go platil skapo)
Pa sega Ne se brzam, fotografiite ne gi dobivam instant (za toa mi sliuzi pomalo digitalno aparatce)

Dalton gi vidov primerite i mi se dopagaat mnogu (gi nemav probano fimovite a fuji-to mi ostavi vpecatok)...

Jas koristam konikaMinolta 100 asa, mnogu go zborat za ne bas kvaliteten film, no e najeftin, a i mene mi se dopagja kako se snaogja vo skoro site uslovi(dnevno svetlo, sijalica, neonka)

Kako i da e, sakav da ti spomnam deka nema vrska tonalitetot , toj sekako moze da se smeni vo PhotoShop... eve link do program4e sto simulira razli4ni tipovi na filmovi http://www.alienskin.com/exposure/index.html - http://www.alienskin.com/exposure/index.html

eve primeri na obrabotka na konikaMinolta od moja strana bez bilo kakov plug-in http://foto.idividi.com.mk/myphotos1.asp?ID=25309 -
http://foto.idividi.com.mk/myphotos1.asp?ID=25309 - SORRY ne Rabotat linkovi do direktni fotografii na idividi... a raboti samo do portfolio

http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=5909 - http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=5909
a fotkite sto preeska neuspesno gi izlinkav bea:
-"
Земи ја онаа што ти се допаѓа"
-"Седмица"
-:Филм проба бр1"

seto ostanato e raboteno so A510
 

seuste ne sum postuval fotografii obraboteni so plugin-ot

Bi go koristel Fuji-to ako ne sakam da go prerabotuvam filmot vo PS...
ima li nekoj primeri so 100asa, dali ima razlika so onoj od 200 asa superia??


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 10:30
Моз пос, flat efekt може да подобјасниш малце, не ми е познат изразов. На што точно милсиш?
 
А ус пат и среди ги линковиве вака не ги отвара како што треба.
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 10:39
Neznam, mislam deka funkcioniraat linkovite :(

flat efekt. paa nekako ja gubi onaa tridimenzionalnost na likovite(objektite)
boite se ednorodni, povrshinite bez gradienti/senki,
kako da go ima izgubeno dinami4kiot opseg...

barem jas vaka gi gledam rabotite sto ne mi se dopagjaat na taa fotografija...

Drugata e Super...

Se gledaat deka se istite lugje, no ne razbiram sto e problemot. Do svetloto li e??

ALeksandar kazi ja "tajnata" za prvata fotografija....
So sto e fotografirana (aparat, objektiv, film,blic/svetlo)???




Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 10:51
I uste EDNO prasanje ...
GOLEMO E :)

Kaj da dobijam Kvaliteten SKEN i toa UBAV sken so povekje megapikseli(8MP min), po moznost RAW/tiff (odnosno bez jpeg kompresija)...????


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 10:57

Konika e najeftina, se snaogja pristojno vo slabo svetlo (barem so kievot i 2/50 lekja) no ima edna violetova nijansa, dovolno da ne mi se svigja. Cenata moze ke igra uloga ako slikam 1 rolna na den, vaka ic ne mi e problem. Imam videno poeftini Fuji na zelen pazar ama ne kupuvam od tamo zaradi toa sto emulzijata e osetliva na temperatura i vlaznost, moze i da probam.
Eve so Konika 100 ASA  normalno so Kiev 4 Wink

http://farm1.static.flickr.com/153/433943882_abe9c1b3f5_o.jpg

http://farm1.static.flickr.com/157/432851882_a0213efad4_o.jpg

http://farm1.static.flickr.com/180/432851776_be1c57db09_o.jpg

http://farm1.static.flickr.com/183/432854005_ef46ff93f6_o.jpg

Se gleda deka i so 100 ASA vo enterier na prilicno mracen den odlicno se snaogja, ama kako da ima pomala rezolucija i ostrina vo odnos na Superia

Inaku za foto obrabotka na digitalnite fotografii momentalno najveke se igram so Adobe Lightroom, super e samo pak se naogjam sebe si kako najveke rabotam so nativnite plagini, sepak se najdobri koga ke probas se osven za posebni efekti ako sakam da dobijam. Mi se svigja mnogu DFT 55mm, odlicen plagin

Pozdrav i fala za informacijata za PIX+ deka ima negativi, pristoen izbor za Skopje, seuste nedovolno ama dobro e


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 11:52
Утре ќе го ставам оргиналот од нивната фотка.
Муабетот беше не е се до опремата.WinkLOL Немаше смисла да ги резилам на лице место.
 
Кога фотогрфиравме една свадба, дигитално и со филm паралелно, инаку филмот беше Fuji Superia 400ASA, праша еден што исто работи свадби што филм користиме. По одговорот неговата реакција беше *400ASA*???!!!! Јас само со 100ASA работам.
 
Владче извини не го видов твојот коментар.
Горе е Pentax Optio30, со него сликав
 
a доле e Nikon.
 
  го имаф фатено на една фотка.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 12:08

Моз пос нема тајна види го играчево и се е јасно.

Уште еднаш ќе кажам не е се до опремата.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 12:28
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Моз пос нема тајна види го играчево и се е јасно.

Уште еднаш ќе кажам не е се до опремата.


Wink
i jas imam slicno igrace A510 canon...Super performansi ,NO jaka jpeg kompresija (morale da zeznat nesto)
ima:
-kompletna manuelna kontrola na ekspozicija
-ima i Aperture priority i Shutter priority
-manuelen fokus
-moznost za dodavanje objketivi/filtri/polarizatori
-moznost za eksteren blic

A so SLR eos300 menrenjata se isti (go imam testirano) dava isti rezultati (vo odnos na ekspozicija), No so SLR-ot koristenjeto - menuvanjeto na opciite e poednostavno,pobrzo,polesno i ima podobra kontrola na DOF...

Dalton imas super objektivi -odlicna kontrola na DOF

 


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 12:31
Aleksandar jas barem sum golem pobornik deka ne e se do parite i opremata, no sepak taa oprema mora da ti ovozvozi kreativno izrazuvanje sto znaci manuelni funkcii i kompletna kontrola vrz ona sto go rabotis. Ne mora da ima autofocus voopsto, ne mora da ima motor za premotuvanje, ne mora da ima blic, ne mora da ima prioritetni modovi no mora da ima kontrola na brzina, focus i otvor na zenica, bez toa ednostavo ne mozes da se izrazis, nemas kontrola na dlabocina, saturacija, kontrast, focus.
Inaku vo odnos na tehnikata jasno e deka ne mora da go imas najdobroto, eve jas seuste koristam 30-40 godini stara mashina (dosaden sum si veke so ova Tongue) i super mi e. Ne velam deka site moderni alatki ne se dobri, naprotiv, pak tuka ke go spomnam F4 (uff.., mnogu dobro, mnogu dobro)


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 12:34

Е добро тоа е веќе друго.

Можеби идејата ми беше да кажам дека и да имаш супер опрема ако не те б..а не те б..а LOL


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 12:48
Inace Moz Poz eve i ja za tie igrachinjata.
Edinstven digitalec sto go imam e Finepix S5100 od pred 2 godini. Mnogu eftino mi dojde deka brat mi od USA mi go donese i ednostavno za tie pari bese najdobra kamera.
Site funkcii mu se manuelni, ima duri i RAW i 10x opticki zum, pixelot mu e odlicen, za svoja klasa e dosta brz, ima moznosti za lekji i filtri, ama ne e toa toa. focusot iako moze demek da e manuelen ne e na prsten i e mnogu sporo i loso na maliot LCD da brkas focus i se naogjam sebesi kako najcesto go rabotam avtomatski i mrzlivo :). Bi mu go preporacal na sekoj sto saka da ima pristojno domasno kamerce za pristojna cena, ima sega inekoj nov model nesto s6000 ili taka nesto bese

Eve fotki od nego, obraboteni se vo lightroom pa ne se bas referentni ama ajde
http://farm1.static.flickr.com/169/481105700_d09afc075c_o.jpg
http://farm1.static.flickr.com/184/481107806_a837306129_o.jpg
http://farm1.static.flickr.com/224/481116339_70697ef098_o.jpg
http://farm1.static.flickr.com/207/481115487_b2b577fea6_o.jpg

Pozdrav


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 12:52
Sorry za linkovite od preeska ..forumot ne gi linka direktnite fotografii od idividi..
pa zatoa imam dadeno pogore edna inprovizirana varijanta od ona sto sakav da vi pokazam...

Dalton dobri se fotkite . ostrina ,saturacija, boja, kontrast...
no go primetuvam istiot problem sto i jas go imam...jaka jpeg kompresija..

najzabelezliva e na http://farm1.static.flickr.com/224/481116339_70697ef098_o.jpg -
http://farm1.static.flickr.com/224/481116339_70697ef098_o.jpg



Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 16.Мај.2007 во 13:12
Taa fotka mislma deka e so 1/1600 tolku mislam deka bese najbrzo, pa zaradi toa e takva inace generalno e sosema pristoen

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 31.Мај.2007 во 19:08
Eve eden link so interesni sporedbi Film/Digital, i ona sto najveke bi ve interesiralo na forumov 6MP/10MP za onie sto sakaat da kupat D80 za 2x poveke pari od D40

http://www.pbase.com/marciocabral/articles - http://www.pbase.com/marciocabral/articles

Aj Zdrao LOL


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 05:13
Dalton,

razlikite pomedju D80 i D40 se mnogu pogolemi od razlikata pomedju 6 i 10mpx. D80 ima prakticno se sto moze da ti zatreba kako na fotograf. Tolku go imaat napakirano, sto mislam deka prakticno vo slednite 5-6 godini edinstveno sto moze na foto-amater da mu zatreba se novi objektivi Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 05:24
Sto se odnesuva do razlikite pomedju slikite od D70 i Velvia100, moram da priznaam deka generalno onie od Velviata mi se dopadjaat povece vo celina, no kvalitetot na fajlot e spored mene podobar kaj D70. Pokazuva povece detal i povece prostor za rabota.
Iskreno, mislam deka relativno lesno moze od slikata od D70 da se izvadi velvia look. Duri postojat i gotovi PS actions za emuliranje na Velvia i Provia look od digitalni fajlovi.

Ako trgneme od faktot deka D80 i D40x (da gi spomnam samo najnovite dodatoci vo gamata na Nikon) imaat kade-kade pokvaliteten fajl od D70, mislam deka nestata se prilicno jasni Wink.

Vo sekoj slucaj mnogu cool link. Dava moznost za izvlekuvanje na sopstveni zaklucoci, sto ce rece ne site ce se slozat so mene Smile


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 09:03
Originally posted by Mire Mire напиша:

Pokazuva povece detal


Sporedbata za detalite mislam deka ne e vo red....
Spored procitanoto na
http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm - http://www.kenrockwell.com/tech/filmdig.htm

slednive sliki za detalite mi izgledaat poverodostojni....
i na film da mu pravis resize da go dovedes do isti megapiskseli ocekuvam povkje ostrina otkolku na predhodnite testovi so sporedbata na D70 i velvia....







Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 10:51
Moz Poz, mnogu bitno e i kakov skener ke koristis za skeniranje, se ova e mnogu subjektivno. Mene licno mi se svigadlabokiot tonalitet na boite i dinamikata na filmot. A, ona megju D40 i D80, muabetot mi e deka za amatersko koristenje, sepak za mali pari se dobiva solidna kamera. Moz Poz koga veke go spomna Ken Rokwell, na negovata strana ima tema "D40 vs D80 vs D200" covekot gi ima site tri modeli, pa si go kazuva iskustvoto. Interesno


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 12:10
Jas samo dadov komentar na ona sto go vidov vo primerite sto dade Dalton preku linkot. Nisto povece. tamu, na 100% kropovite, D70 imase nijansa podobri performansi vo nivoto na detali.

Ni mene ne mi bese logicno, znaejci deka Velviata vazi za eden od najostrite, ako ne i najostar slajd film, no toa sto okoto go gleda vo slucajot, toa e toa. 

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 14:37
He, he...

Site takvi testovi postirani na internet nikogas ne ja davaat vistinskata slika na rabotite.

Pazete sega, originalniot kvalitet na filmot ke go degradiraat so skeniranje (koe po defolt, kolku i da e dobro napraveno, e namaluvanje na negoviot kvalitet) za da go sporeduvaat so originalniot digitalen image na nekoja druga kamera. Toa ne e nisto drugo tuku testiranje na skeniranjeto, na transformacijata od eden medijum (film) vo drug (digitalen fajl).

Ako toa ima nekoja logika, togas ajde neka go napravat obratnoto, pa da vidime navistina koj kvalitet e podobar:

Neka go transferiraat digitalniot fajl od digitalnata kamera na film, pa togas neka go sporedat po kvalitet so originalniot film napraven od filmska kamera.

Sto mislite koj ke bide podobar? He, he...
I dali taa razlika megju vaka sporedenite sliki ke bide pogolema vo ovoj sluchaj ili vo prethodniot?

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 14:51
da mnogu jasno i logucno e ovoj post na Ken Rokwell...Navistina e nesto sto mi gi sredi mislite koi i taka se dvizea natamu....

Ostanuva prasanjeto zoshto holivid uste snima na FILM ??:D

pa go prefrla na digital, pa go obrabotuva ,go vrakja na film....

Toa sto uste snima na film kazuva deka seuste postoi moznost da se razvie scan tehnologijta za da se izvadi maksimum...


od sopstveni testiranja pozadovolen sum od FIlm skeniran vo fotostudio na 6mp...

Najverojatno bi prodolzil so film dodeka ne stane dovolno dostapno ona na digital,a i sekako so prifatliv kvalitet....
Se razbira ne cekam nishto...ako bide, bide...ako ne , kje prodolzam so film ...



1.TOP e...Neizvesnost
2.Gratis CD
3.iskaca deka poeftino e od film na digital ,odkolku od digital da presnimam na film :) (ako sakam da imaat fotgrafiite povekje trajnost)
4. mi se dopagja dinami4kiot opseg
5.povekje motiviran da vadam printovi (a sakam printovi)
6.film aparatite se eftini, pa sto da im se desi (pri bilo kakvi eksperimenti) nema tolku da te boli srce :))...
7.ednostavnite neelektronski film aparati rabotat vo ekstremni uslovi(i na mnogu niski i na visoki temperaturi)

e sea za biznis seto ova pagja vo voda zasto ti treba fleksibilnost :D, no
seushte ne sakam da razmisluvam na toj plan....


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 15:03
Pa taka sledi deka bilo kakvi spodredbi na film so digital se besmislica...

zatoa sto se totalno razlicni (i vo sushtina i vo upotreblivost)....
  


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 20:02
Iskreno kazhano, veke sum izmoren od vakvi polemiki.

Onie sto imaat raboteno so film i ja znaat negovata tehnologija nikogas ne se javuvaat so postovi "Filmot ima rezolucija kako digitalniot fajl". Skogas toa go pravat drugite so obratnoto "tvrdenje" kako posledica od premnogu chitanje internet dezinformacii, loshi informacii, reklami i t.n.

Bi sakal ova da mi bide poslednoto pishuvanje na ovaa tema.

Koj upotrebuval film i se interesiral za negovite tehnichki karateristiki verojatno znae deka Fuji Reala (kako i Superia 100) imaat rezolucija od 120 linii po milimetar. Posochenata Velvia ima rezolucija od 160 linii po milimetar.

Filmot od 35 milimetri ima dimenzii 24 X 36 milimetri.

Ednostavnata matematika veli:

24 X 120 X 36 X 120 = 12.441.600 (okolu dvanaeset i pol milioni) pikseli.

E sega, za da se pretvori ova vo ekvivalenten digitalen image, treba da se multiplicira so 3 za da se dobie 8-biten RGB kolor nekompresiran fajl:

12. 441.600 X 3 = 37.324.800 MB file.

Ako ja povtorime istata matematika za Velvia ke dobieme 22.118.400 pikseli ili tokmu tolku kolku sto laboratorijata na Kodak izjavi vo nejzinite naodi. Togas ovaa laboratorija vo svojot otpechaten materijal navede deka digitalniot senzor treba da ima 22-24 megapikseli za da se izramni so rezolucijata na 35mm film. Fajlot bi bil okolu 63,3 MB.

Sega znaete zosto nekoi od najgolemite stock agencii zemaat samo fajlovi koi se napraveni so kameri sto imaat minimum 12Mp senzori ili najmalu 40 MB fajlovi. Za niv minimalniot kvalitet na dobienite fajlovi treba da odgovara barem na kvalitetot na 35mm film.

Matematikata za filmot od medijum format kamerite vi ja ostavam vam.

Have fun!   

-------------


Постирано од: moz pos
Датум на внесување: 01.Јуни.2007 во 20:09
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:



Sega znaete zosto nekoi od najgolemite stock agencii zemaat samo fajlovi koi se napraveni so kameri sto imaat minimum 12Mp senzori ili najmalu 40 MB fajlovi. Za niv minimalniot kvalitet na dobienite fajlovi treba da odgovara barem na kvalitetot na 35mm film.


Have fun!   


Interesen podatok....Ne go znaev ova...

Vo pravo si Zoran za debatite :)




Постирано од: Mire
Датум на внесување: 02.Јуни.2007 во 14:03
I'm convinced :)

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 07:36
Prethodnoto kazhano od mene se odnesuvashe samo na rezolucijata na filmot vo odnos na digitalniot senzor. Dinamichkiot opseg, kako i seto nekompresirano bogatstvoto na nijansi na boi pri zabelezhuvanjeto na svetlinata kaj filmot e sosema druga tema za muabet koja nema nitu da ja zachnam.

-------------


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 21:16
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Prethodnoto kazhano od mene se odnesuvashe samo na rezolucijata na filmot vo odnos na digitalniot senzor. Dinamichkiot opseg, kako i seto nekompresirano bogatstvoto na nijansi na boi pri zabelezhuvanjeto na svetlinata kaj filmot e sosema druga tema za muabet koja nema nitu da ja zachnam.


Zoran, ako prodolzis vaka, Mire po se izgleda nema da ja prodade Minoltata, ke si ja chuva Wink.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 21:39
Originally posted by moz pos moz pos напиша:


Ostanuva prasanjeto zoshto holivid uste snima na FILM ??:D

pa go prefrla na digital, pa go obrabotuva ,go vrakja na film....




Holivud snima na 35mm i najcesto skenira so 2k ili vo posledno vreme vo 4k rezolucija. Se skenirra vo kodak/cineon ili *.dng (DigitalNeGative) file format koj potoa povtorno se vrakjana 35mm film. Potrebata od ova e najveke ako ima specijalni efekti, ako e klasicen narativen film togas nema potreba od ovakvi kerefekii ako se nema budget (site skeniranja, printanja, efekti se naplakjaat po frame, i e dosta skapo).
So skeniranjeto se dobiva moznost za podobra kolor korekcija.
Sepak i Holivud ide na digital, Panavision i Arri veke imaat digitalni kameri so full 35mm sensor so 2k ili 4k rezolucija. Mnogu dobri filmovi ima so miniDV pa prefrleni na 35mm, za indy rabota popularni se super16.
Sepak mislam deka ova ne e za ovde tuku za Kameri i Video podforumot ama eve kako za informacija edna sporedba sto znaci 2k i 4k.

http://www.celco.com/FormatResolutionTable4K.asp - http://www.celco.com/FormatResolutionTable4K.asp

Kako sto se gleda ne e nisto dramaticno vo odnos na fotografijata, a koga se gleda vo kino e super, no sepak filmot i fotografijata se dva razlicni mediumi, a za psihologija na gledanje......druga tema.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 03.Јуни.2007 во 21:43
hollywood go drzat evreite

sakas da kazes deka kje ja menuvat tradicijata LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL???
a i se skrti nefrlat pari za novoLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: lazoroski
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 02:25
Da se razbereme ! Nov sum na forumov i nemam namera da se pravam seznajko nitu iskusen fotograf. Imam troa poznavanje od fotografija ama cisto hobi entuzijasticki. Ovde sum da go kazam moeto mislenje i da go spodelam so lugje na koi sto fotografijata im e profesija, pasija, hobi ili samo interes.

Tehnologijata se dvizi napred i nikoj od nas ne moze toa nitu da go spreci a ne moze ni da ostane imun na promenite. Jas sum srekjen sopstvenik na EOS 400D ama i na Voigtlander Bessa R3a RF. So zadovolstvo gi koristam dvete kameri ama ima nesto vo toa Bessa-ta koga ke chkrapne sto me pravi zadovlen i srekjen sto se bavam so ova hobi.

Razmisluvam dosta i za samata estetika i filosofija na fotografijata i bez nikakva pretencioznost na nekakov ekspert (sto ni od daleku ne sum) sakam da si go iznesam mislenjeto.

Digitalnata fotografija e neverojaten medium na reprodukcija. Ja obozavam. Veruvam deka na profesionalcite kako Zoran K. im ja olesni rabotata do nezamislivi dimenzii.
Isto taka, digitalnata fotografija odnosno nejzinata dostapnost ja doblizi fotografijata do site nas i ja izvlece kreativnosta kaj mnogu mladi lugje vo vistinska nasoka, pa imame prekrasni fotografii od edno cudo lugje koi sto pred 10-20 godini najverojatno ne bi se bavele so fotografija voopsto.

No, ima eden moment sto barem jas go cuvstuvam kako precka...toa e ednostavnosta na samiot proces na fotografiranje koj sto (barem mene) me pravi ramnodusen kon scenata, objektot, momentot. Od moeto iskustvo koga ke spukam cela 2 GB kartica na Canon-ot edvaj 10% da e upotreblivo...zatoa sto samo go pukam i ne razmisluvam. Kade e tuka momentot kako vrvna estetska vrednost na fotografijata ako eden motiv go strakam 50 pati ???
Od eden film so Voigtlanderot barem polovina od fotkite mi se upotreblivi.Zosto ? zosto go mislam, premisluvam, kadriram, se dvizam, premeruvam .... so drugi zborovi uzivam vo fotografijata !

Mozebi problemot e vo mene , ama eve i vie kazete svoe mislenje.

Znam deka Tegla e 100% zad ova sto go napisav, sme go diskutirale ova uz pivo :) .... ama i na forum ne e loso posto slusas mislenje od mnogu poveke lugje i od iskusni fotografi kako Zoran K.

-------------
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 02:41
Dva prekrasni tekstovi napisa! Dobro ni dojde na forumot i od mene големо%20гушкање

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.

Mi se slucuvalo i mene, no svesno se teram da ne go pravam toa i, veruval ili ne, dobar del od vremeto mi uspeva.

Se trudam so DSLR-ot da slikam sto pomalku (vo smisla, da ne bidam "trigger happy") i obratno, koga ce slikam so film, da ne se "skrtaram" za sekoja poza.
Od 10 dena odmor na Tasos se vrativ so odvaj 3Gb fotografii od koi imase barem 500Mb slikani za upotreba na HDR (znaci namerno triplicirani ekspozicii). Mislam deka e toa razumna kolicina. Sepak treba air da se vidi i od digitalnoto. Porano trosev 4-5 rolni film za 10 dena odmor, greota e so DSLR da se vratam so 180 fotki намигнување

No dobro, pristapot na "obmisluvanje" na fotografijata e tipicen za ludje nakloneti kon pejsazi.
Od delot na moite relativno jadni obidi vo street fotografijata, konstatirav deka e bitno da go zbrkas momentot, pa i nema mnogu vreme za mislenje.
Verojatno, za street fotografija e normalno da bides pomalku i lesen na okinuvanje среќа


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: branko_k
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 03:07
Originally posted by lazoroski lazoroski напиша:


No, ima eden moment sto barem jas go cuvstuvam kako precka...toa e ednostavnosta na samiot proces na fotografiranje koj sto (barem mene) me pravi ramnodusen kon scenata, objektot, momentot.


napolno se soglasuvam... fotografijata, osobeno analognata, za mene e kult i taka sakam da se postavam vo odnos na nea... samiot proces od fotografiranje, razvivanje, pecatenje do drzenje vo raka na finalniot proizvod (mislam na print) - dava sosema poinakva dimenzija na avtorstvoto... mozebi seto toa e vo mojata glava, ama mene mi se dopagja toa i istoto ne go cuvstvuvam so digitalniot fajl...
od druga strana pak, koga slikam digitalno, kultot si go prenesuvam vo postprocess, tamu mi e "labaratorijata" i tamu si se izrazuvam najslobodno... ne znam za vas, ama jas analog i digital gi dozivuvam kako sosema dve razlicni formi na izraz... kako maslo na platno i grafika... среќа


-------------
http://www.istockphoto.com/search/portfolio/3080240/?facets=%7b30%3A200%7d#2441929 - Portfolio


Постирано од: hypertech
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 10:20
za strit(i sport) fotografija treba ogromno iskustvo i besprekorno poznavanje na opremata, a bogami i prstot ne treba mnogu da misli...

-------------
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 18:24
Jas mudro kje molcham za analognata fotografija збунетост. Mislam deka vekje znaete sho mislam голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 22:19
Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.


Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))
I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 05:26
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.
Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


E ova do sega ushte go nemav slushnato!
Kaj ti tekna!!!


-------------


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 10:25
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.
Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


E ova do sega ushte go nemav slushnato!
Kaj ti tekna!!!


Zoki, jas ne se seguvav!


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 10:38
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:


Originally posted by Mire Mire напиша:

Iskreno receno, mojot stav za razlikata koja ja spomna vo pristapot koga slikas so film vs slikanjeto so digitalec e nesto sto e samo vo glavata na fotografot.
Vsusnost, mnogu e lesno i so DSLR - isklucete go LCD-to i ne gledajte sto ste slikale dodeka ne si dojdete doma :-))))I zacrtajte si odnapred kolku max snimki kje napravite.


E ova do sega ushte go nemav slushnato!
Kaj ti tekna!!!


Zoki, jas ne se seguvav!


Mi se slucuva da ne poglednam/proveram 9 od 10 fotografii, no ne bi odel tolku daleku sosema da go preskoknam LCD-to od procesot.
Sepak, ne custvuvam potreba da ja pregledam sekoja fotografija sto ce ja napravam. Otkako ce se obezbedam po prasanje na ekspozicijata, VF-ot mi e dovolen za komponiranje => nema potreba od proverki.


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:23
Originally posted by Mire Mire напиша:


Mi se slucuva da ne poglednam/proveram 9 od 10 fotografii, no ne bi odel tolku daleku sosema da go preskoknam LCD-to od procesot.
Sepak, ne custvuvam potreba da ja pregledam sekoja fotografija sto ce ja napravam. Otkako ce se obezbedam po prasanje na ekspozicijata, VF-ot mi e dovolen za komponiranje => nema potreba od proverki.


Normalno намигнување.
Inaku sto mislite, zosto na MF kamerite imase Polaroid grb? Ili zosto go izmislija digitalniot grb? Zaradi preview. I seuste digitalnite grbovi se koristat za preview, a fotografiraat na film. Bas pred nekoe vreme na discovery gledav American Chopper. Epizodata bese so nivna foto sesija vo studio. Gi fotografiraa so Mamiya RZ so digitalen grb i eden kup Fuji slajd filmovi голема%20насмевкаголема%20насмевка.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: lazoroski
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 20:41
Bas mi e drago sto se otvori vakva interesna diskusija i im blagodaram na site sto go podelija svoeto mislenje vo odnos na razlikite digital / film.

Smetam deka toa e edna siroka tema koja mozebi zasluzuva cela edna tema kade sto bi mozele da diskutirame za site razliki pomegju film/digital vo smisol na kvalitet, estetika, tehnika itn.

Isto taka i fala mu na Tegla sto se povika na moi fotki kako demonstracija na Voigltander lekjite (iako postna pogresen link pa Sanja gledase malku seir

Nejse, da ne dolzam, drago mi e sto vaka mi trgna na forumov , vie ste super drustvo pa ke polemizirame i vo idnina.

POZDRAV !

-------------
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 23:14
ej ova e dobro , veke nema da bidam osamen, nema veke retro Jane, tuka e i retro Tegla i retro Lazaroski. Veke sme trojstvo голема%20насмевкаголемо%20гушкањеголема%20насмевка

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: lazoroski
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 23:47
Ajde ajde se namnozivme

Pozdrav !

P.S
Inaku imeto mi e Zoran a ima uste eden retro Lazoroski ... brat mi Vladimir

-------------
http://www.flickr.com/photos/23131621@N07/


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Март.2008 во 07:35
Originally posted by lazoroski lazoroski напиша:

Bas mi e drago sto se otvori vakva interesna diskusija i im blagodaram na site sto go podelija svoeto mislenje vo odnos na razlikite digital / film.

Smetam deka toa e edna siroka tema koja mozebi zasluzuva cela edna tema kade sto bi mozele da diskutirame za site razliki pomegju film/digital vo smisol na kvalitet, estetika, tehnika itn.
...
POZDRAV !


Zoran,

Ima tema analog vs digital, taman rabota da ja nema намигнување

Se nadevam nema da zamerite, no gi ispreseliv porakite ovde, za da ne bidat off-topic.
Uste da smislam kade da ja preselam analog MF i Voight diskusijata...sepak e onaa tema za novi aparati. збунетост


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk