IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Идејата на подфорумов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Идејата на подфорумов

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Идејата на подфорумов
    Испратена: 07.Мај.2007 во 17:40

Да пишам и неколку збора за идејата на овој подфорум, отприлика што би опфаќал т.е. кои области.

Начелно идејата на овој подворум е:
 
- Да разработува теми кои се поврзани со видео т.е. видео продукција, значи би ги опфаќало програмите (софтвер) за монтажа, и постпродукција, од типот на Adobe Premier, After effects, 3Ds Max и останатите, да не ги набројувам, а кои се користат за изработка на видео записи
- Да разработува теми поврзани со камери. Тука би се опфатиле разни тестови, компарации, примери, и евентуални проблеми, односно се што е поврзано со камерите, како и размена на искуства.
 
Идеата не е да разработува теми од филмот и т.н. освен ако не се посочува на некоја техника. Како е добиен одреден ефект или како е снимен.
 
Значи би можеле да се вклучат сите со теми и дискусии, од она нај основно аматерско ниво па до професионално, за кое мислам дека веќе имаме доволно стручни и компетентни личности.
 
Тоа е тоа а ако ми текне уште нешто ќе дополнам. Wink  


Изменето од Александар_А - 07.Мај.2007 во 17:46
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 17:42
Ако имате и некои други конкретни идеи пишете.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 22:17
EPA AJ CHESTITO NEKA E
da ne zamarame vo foto forumot
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 15:43
Cestitki i od mene :)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 03:39

Aleluja Nuke

Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 14:53
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

EPA AJ CHESTITO NEKA E
da ne zamarame vo foto forumot


Ne zamaravte ni najmalku.

Sepak, kamerite i videoto si zasluzuvaat svoe katce Wink


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 17:28
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

EPA AJ CHESTITO NEKA E
da ne zamarame vo foto forumot


Ne zamaravte ni najmalku.

Sepak, kamerite i videoto si zasluzuvaat svoe katce Wink


 
Да ама сепак сме под покров на фотографијата.
Добро де, и видеото е фотографија само со по 25 фотки во секунда. LOL
Пак ќе се заблагодарам на толеранцијата и подршката.Wink Clap
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 02:14
Predlog.

Ako ne se planira podforumi na forumov,
nekoi topic's da gi pochneme so prefix
za polesmo sledenje shto e shto. Na primer:

Camera: 2/3" DV cameri - shto ima i kade da se renta.

VFX: "Roto i Paint" tutorials.
(za gornovo stvarno imam odlichni video podcasts.
od poznat vo industrijata VFX supervisor)

EDIT: Premier ili Final Cut?

Neshto vo taj smisol.


Pozdrav

Igor
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 11:15
Игор, подфоруми во подфорум, тешка работа. Не се секирај темите ќе можеш релативно лесно да ги најдеш, (сега за сега) и без било каков префикс, инаку во подфорумов нема многу дискутанти, што незначи дека и понатаму ќе биде така, но отом потом, ќе ги редиме работите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.