Испечати | Затвори го прозорот

Идејата на подфорумов

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Камери и видео
Опис на форумот: Дознајте нешто повеќе и разменете искуства
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7418
Датум на принтање: 26.Ноември.2020 во 11:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Идејата на подфорумов
Постирано од: Александар_А
Наслов: Идејата на подфорумов
Датум на внесување: 07.Мај.2007 во 17:40

Да пишам и неколку збора за идејата на овој подфорум, отприлика што би опфаќал т.е. кои области.

Начелно идејата на овој подворум е:
 
- Да разработува теми кои се поврзани со видео т.е. видео продукција, значи би ги опфаќало програмите (софтвер) за монтажа, и постпродукција, од типот на Adobe Premier, After effects, 3Ds Max и останатите, да не ги набројувам, а кои се користат за изработка на видео записи
- Да разработува теми поврзани со камери. Тука би се опфатиле разни тестови, компарации, примери, и евентуални проблеми, односно се што е поврзано со камерите, како и размена на искуства.
 
Идеата не е да разработува теми од филмот и т.н. освен ако не се посочува на некоја техника. Како е добиен одреден ефект или како е снимен.
 
Значи би можеле да се вклучат сите со теми и дискусии, од она нај основно аматерско ниво па до професионално, за кое мислам дека веќе имаме доволно стручни и компетентни личности.
 
Тоа е тоа а ако ми текне уште нешто ќе дополнам. Wink  


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Коментари:
Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 07.Мај.2007 во 17:42
Ако имате и некои други конкретни идеи пишете.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 07.Мај.2007 во 22:17
EPA AJ CHESTITO NEKA E
da ne zamarame vo foto forumot


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 15:43
Cestitki i od mene :)

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: ARI(c)
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 03:39

Aleluja Nuke-------------
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 14:53
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

EPA AJ CHESTITO NEKA E
da ne zamarame vo foto forumot


Ne zamaravte ni najmalku.

Sepak, kamerite i videoto si zasluzuvaat svoe katce Wink
-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Мај.2007 во 17:28
Originally posted by Mire Mire напиша:

Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

EPA AJ CHESTITO NEKA E
da ne zamarame vo foto forumot


Ne zamaravte ni najmalku.

Sepak, kamerite i videoto si zasluzuvaat svoe katce Wink


 
Да ама сепак сме под покров на фотографијата.
Добро де, и видеото е фотографија само со по 25 фотки во секунда. LOL
Пак ќе се заблагодарам на толеранцијата и подршката.Wink Clap


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Igor-T
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 02:14
Predlog.

Ako ne se planira podforumi na forumov,
nekoi topic's da gi pochneme so prefix
za polesmo sledenje shto e shto. Na primer:

Camera: 2/3" DV cameri - shto ima i kade da se renta.

VFX: "Roto i Paint" tutorials.
(za gornovo stvarno imam odlichni video podcasts.
od poznat vo industrijata VFX supervisor)

EDIT: Premier ili Final Cut?

Neshto vo taj smisol.


Pozdrav

Igor


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 11:15
Игор, подфоруми во подфорум, тешка работа. Не се секирај темите ќе можеш релативно лесно да ги најдеш, (сега за сега) и без било каков префикс, инаку во подфорумов нема многу дискутанти, што незначи дека и понатаму ќе биде така, но отом потом, ќе ги редиме работите.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk