IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 54>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:27
ideata ti e genijalno sarkasticna...bravo
no
nema prIcina za postoenjeto na bilo sto
si postoi oti sakalo da postoi
i za da postoi mora da se prilagodi kon okolinata
ili kje go snema

NEMA PRICINI ZA POSTOENJE NA BILO STO
IMA PRICINI ZA NIVNIOT OBLIK I NACIN NA DEJSTVUVANJE TOA DA


Изменето од anakin - 20.Мај.2007 во 01:28
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:38
Се што почнува да постои има причина за своето постоење. Самото постоење е последицата. А логиката јасно ни кажува дека нема последица без причина и дека причината не може да биде после последицата, туку мора да биде пред неа за да ја предизвика последицата.
Универзумот има свој почеток, значи има и своја причина која го предизвикала да постои.
Ние теистите велиме дека таа Причина е Бог, а што велите вие атеистите?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:42
nie ateistite
seuste ne znaeme sto e prvo
jajceto ili kokoskata!LOL

ama vie teistite odamna go znaete toa
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Се што почнува да постои има причина за своето постоење. Самото постоење е последицата. А логиката јасно ни кажува дека нема последица без причина и дека причината не може да биде после последицата, туку мора да биде пред неа за да ја предизвика последицата.
Универзумот има свој почеток, значи има и своја причина која го предизвикала да постои.
Ние теистите велиме дека таа Причина е Бог, а што велите вие атеистите?


aj ziv ti gospod kazi mi pricina za postoenje na
komarec i ebola?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:56
anakine narodot ushte uchi za mnogu zivotni i postoenja za sve shto je na svetot.ama Onoj Bog shto stvore sve Toj znae shto rabota ima sekoe zivotinche.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 01:56
Најлесно е да се каже Бог го создал универзумот, ама ајде докажи нешто или нека се јави Бог па он нека каже.Значи и ја да ти кажам причина ти ќе кажеш немаш доказ.
Инаку од научна гледна точка причината е материја и антиматерија.
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 02:00
da ima dokaz ama me machi mak jazik i ke zavervash kako navistina postoi sve ako odish vo Biblijata i vervash toa shto je pishano
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
that's me Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Март.2006
Локација: Burundi
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај that's me Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 02:03
a be kakov dokaz
se se toa samo iluzii
i prevari
koi sto nekoi gi pravat za lekoverniteBig%20smile
Пази,памтам к'ту слон.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 02:04
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Најлесно е да се каже Бог го создал универзумот, ама ајде докажи нешто или нека се јави Бог па он нека каже.Значи и ја да ти кажам причина ти ќе кажеш немаш доказ.
Инаку од научна гледна точка причината е материја и антиматерија.
 
Smile Кажи ми која научна дисциплина го тврди тоа?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 02:23

Вака сега,кога почнал универзумот да се создава имало материја и антиматерија.Тие се судирале меѓу себе и дошло до превласт на материјата.Настанал т.н. биг бенг и ширење на универзумот на сите страни.Ова накратко ти го опишувам, инаку еден доказ за тоа е Телевизорот.Кога немаш програма, белиот снег на екранот ги прикажува честичките од времето на биг бенгот.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 02:30
toa bilo porano
sega ima programa stalno LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 03:06
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Вака сега,кога почнал универзумот да се создава имало материја и антиматерија.Тие се судирале меѓу себе и дошло до превласт на материјата.Настанал т.н. биг бенг и ширење на универзумот на сите страни.Ова накратко ти го опишувам, инаку еден доказ за тоа е Телевизорот.Кога немаш програма, белиот снег на екранот ги прикажува честичките од времето на биг бенгот.
 
Само една мала исправка:
Никој не бил очевидец на таа драма, и затоа таа е наречена Теорија (хипотеза, претпоставка) на Биг Бенг. Јас ни најмалку не ја оспорувам таа теорија, само чесно признавам, како што тврдат и нејзините иноватори, дека таа е теорија базирана на неколку претпоставки (главниот столб на оваа теорија е инфрацрвеното поместување на спектарот на галаксиите околу нашата, кое според релативистичкиот доплеров ефект е последица на нивниото одалечување од нашата галаксија, со што се претпоставува дека сите галаксии бегаат една од друга и со рек*рзивна претпоставка се претпоставува дека започнале сите од една точка - сингуларитет (која заради огромната и доминантна гравитација над нуклеарните сили морала да биде занемарливо мала со радиус од 0)
 
Кога веќе ни зборуваш за ПОЧЕТОКОТ на Биг Бенг, да те потсетам дека причината за таа експлозија се наоѓа пред самиот настан, во сингуларитетот (уште додека не постоеле материјата и антиматеријата), а не по самиот настан.
 
Теоријата на Биг Бенг почнува од 0.0000...01 секунди (43 нули) и таа не нуди одговор на огромните и суштински прашања што и како се десило само еден минимален дел од секундата пред таа експлозија.
Атеистите вешто се засолните од прашањето за Бог почнувајќи ја оваа теорија од 0.0000...01s , а не од апсолутната нула, зад која (и после која) стои Бог.
 
 


Изменето од EvAngelos - 20.Мај.2007 во 03:06
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 04:07

Ne me sfati,materijata i antimaterijata postoele pred big bengot a ne odposle.Znaci toa bilo pricinata za nastanot.A tuka si vo pravo koga vikas deka e toa teorija, no naukata saka da doznava i izucuva, i naoga se poveke dokazi za toj nastan.

Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 09:13
Pocituvajci gi vasite iskazi,sakam samo da kazam deka ima premnogu"ako"vo taa teorija.....AKO se sluci ova,nastanuva ona.....Taka da teorijata sama po sebe ne e cvrst dokaz deka ona sto samata go kazuva e tocno...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.