IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 54>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 16:55
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:



Значи оној свештеник на Ацтеките кој цел живот жртвувал (убивал) иљадници луѓе строго почитувалќи ги тогашните традиции, обичаи, религија, мислејќи дека со тоа чини богоугодно дело подржуван и охрабруван од тогашното општество и заедно клањајќи му се и почитувајќи го богот на сонцето, месечината, реката, шумата - не е грешник.
Како што не е грешник домородецот од Филипините кој ги јадел срцата на своите убиени неприатели знаејќи дека со тоа (а во склад со тогашните норми, традиции обичаи и верувања) ќе стане посилен а не свесен дека негде во некој далечен каток на земјината топка, тоа ќе биди забрането?


Понекогаш ме восхитуваш, со тоа колку не вреди да ти се објаснува...Embarrassed

Се разбира дека здравиот памет, свеста и природниот закон, се доволни да го осудат жртвувачот на деца од древниот свет, според СЕКОЈ Божји закон...

значи не се труди да извртуваш, нешто што ја демонстрира Божјата широкоградост и милост кон човечкиот род...
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 17:10
Кога не знаиш - не знаеш... Природно беше тогаш да се жртвуваат луѓе,природно беше  да му се молиш на сонцето, на реката, на месечината. Тоа не беше изолиран случај, тоа го практикуваа иљадници со генерации.

Толку природно што во некои народи ДОБРОВОЛНО се пријавуваа гласници што беа убивани за да му однесат пораката на нивните богови, толку природно што заедно со господарот во смрта беа жртвувани и неговата жена, слуги, коњи. Тоа што ти е тебе сега денес од 21 век природно, не беше природно пред 1000, 3000. 10.000 години.


Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 17:13
Природниот свет, не’ учи на законот на животот...

Така да ништо што го уништува тој живот, тоа создание на Творецот, НЕ МОЖЕ да биде природно...

Понекогаш ми личиш на горило, што се удара во градите, од бес, што нема подобри аргументи... Дај стабилизирај се... LOLLOLLOLLOL


Изменето од аџија - 08.Мај.2007 во 17:13
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 17:21
Закон на живот? по кој природен свет, по кои закони... закон на верверичката? на којотот? на зајакот? на крапот, на дабот, на лавот, на тапирот? Цел природен закон е борба и превласт на посилниот и подобриот. Уште од моментот кога од милиони сперматозоиди во трката за живот без милост и хуманост ќе победи најдобриот (освен во твојот случај) па се до природниот закон дека најсилниот мажјак ќе се пари со женката и дека старата единка ќе бииди оставена да умри. Каде се овие случаеви на природен закон во веронауката? Примет
“И рече бог најсилниот мажјак нека се пари и гипознава жените прв а другите нека чекаат ако фатат прилика“
или “Старите и немоќните оставајте ги по патиштата зад вас и не се осврнувајте зад себе“
Природните закони ти се познати колку на баба ми архитектура на интел процесорите
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 17:26
ако де, мене не ми е проблем, да претрпам навреди, само твојата суета да остане неповредена... Тоа е доблеста на посилниот, ако не знаеше... Wink

а имаче, природниот закон, само според еволуцијата е закон на смрт. Според секое друго учење, верување, свест итн., владее законот на живот... Мене ми е јасно зошто тебе не ти одговара тоа, ама тоа е тоа... Embarrassed
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 17:57
Бог постои за оние луѓе на кои му е страв и ужас од помислата дека самите сме препуштени на себе. На оние на кој им треба “некој“ кој ќе ги води, спасе, некој што ќе се “грижи“ за нив кога се ќе престане.  Оние на кој не му е гајле што станува со душата на пилето што го свариле и изеле во супата но се ужаснуваат од помислата дека можеби ниваната душа е загрозена затоа што не мрселе в петок.


Изменето од Чорбаџија - 08.Мај.2007 во 18:01
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 17:57
Originally posted by аџија аџија напиша:


Понекогаш ми личиш на горило, што се удара во градите, од бес, што нема подобри аргументи... Дај стабилизирај се... LOLLOLLOLLOL

Јас само враќам со иста мерка, знаеш мене не ми е тешко да слезам на твое ниво на ти не можеш да се искачиш на мое. Види, безобразлук и простатлук како и мразење на други народи поради верата или оценка дека некој “смрди затоа што е муслиман“ не е баш за гордост особина ниту некоја кизнај какава продуховена мисла.  Значи како што виде и самиот, природниот свет е свет преполн со насилство смрт и доминација на посилните над послабите. Е сега во тој цел природен свет нема ни трага на обожување и почитување на некое повисоко битие на некој творец. Се она што го изнаприкажа паѓа во вода, (или мислиш дека сенегалската стоногалка природно е верник и прави некакви ритуали или адети како знак на почитување на нешто .... измислено ?)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 18:07
da te pitam Corbadzija
od kade znaes deka nepobedil najdobriot?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 18:09
ти не можеш да вратиш со иста мерка, иако сакаш... Wink

ааа на крајот на краиштата, секој може да провери, кој е колку по хигиената, и дали навистина муслиманите кај нас се „водачи“ во таа област, или заостануваат... Ако си ти во право, во ред, ама мислам дека не си! Big%20smile
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 18:11
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Е сега во тој цел природен свет нема ни трага на обожување и почитување на некое повисоко битие на некој творец.


еее тука се лажеш... Tongue

прочитај уште еднаш за Анселмовиот доказ за постоењето на Бог, иако мислам дека ти е тешко да го сфатиш... Сепак Анселмо не е Чорбаџија... LOLLOLLOL
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 18:45
Дали таму пиши за религијата на волците или чудноватите кљунаши или догматските поделби во верата на планктоните? ако не, џабе ми го подметнуваш. Сакам да видам од кај ги добиваш тие идеи за религиозноста на природниот свет.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 18:46
кој спомна религиозност на природниот свет ооо заблуден човеку... доста се препелкаш во својата „мудрост“, прочитај нешто со отворен ум и може ќе научиш нешто и ќе се просветлиш барем за дел..
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 19:07
Па ти велам и јас оооооо конечно сфати фала миу на Планкт, дека природниот закон, оној закон кој владее со природата е далееееееку од оние закони кои ги наметнува св. Павле и нема некоја врска едно со друго. (Наука - Веронаука)
Уффф ме изнамачи али дотолку ми е поголема радоста што ти објаснив.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 19:11
епа не си пак во право....

природниот  закон е во хармонија со Божјиот закон, бидејќи не може созданието, да му пркоси на Создателот...

Баш од созданието учиме МНОГУ за творецот, за Неговата љубов, грижа, Неговата страст кон животот, Неговата посебна улога за човекот итн. итн...

ама кој има очи да гледа, а кој нема, за него важи законот на џунглата... уууу аааааа уууу аааа ууу чорбаџијааааа уууу LOLLOLLOLLOL
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 54>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.