IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - како сне странци македонци башка од останатите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како сне странци македонци башка од останатите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: како сне странци македонци башка од останатите
    Испратена: 04.Мај.2007 во 18:30
ние што сне во странство оти башка мислиме и живееме од македонците во македониа?се прашувам ама сакам да знам вие како не гледате,со животот што го живееме и со нашите мисли за живото кон све.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 23:09
znaes li kako ne gledaat kako dolari
i oni mislat deka nie ziveeme prekrasno vo nasata tugina  i nikogas ne mozes da i dokazes deka ne e taka a i ne i zameravam zatoa sto i nie sme bile takvi pred da dojdme i da videme kolku e teska tuginata
oni mislat deka nie ziveeme nesto nedostizno vo makedonija mislat deka zimame po 5-6000 dol mesecno mislat oti mozeme da si dozvolime se i sesto sto tie ne mozat a nikako ne mislat na losata strana se sto ke slusnat li procitat veruvaat ama ete zalno e sto dodeka ne osetat na svoja koza nema da poveruvaat mnogu se imat pokajano a i uste mnogu ke se pokajat sto ja barat idninata i ubavinata vo tugina
da si se vrateme site doma i da si ziveeme ubav zivot  pa koj kako saka neka misle neka ide neka vide
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 00:54
pa shto chekash?!,...ajde vrati se pobrzo,..samo nemoj da solish pamet tuka..............ne si ni zasluzila ,da bidesh tamu kaj shto si!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 14:17
misa se slozvam so toa shto go pisha oti bevne 2 pati i navistina ne gledaat ko dolari ama najpojke me nervirashe shto se plachat od siromashtija a site so mobilni duri i mali deca.ko je taka ne mi plachi jas mnogu se bunev oti se javuvaat po tel za pari a najgolema moda brkat a nie ovde ke si odime po tranjerki,a tie stegnati vo farmerki ili ubavi pantoloni.i drugo ne borzat a nie so krediti do gusha koj je na poarno mesto.i go zivee zivotot.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2007 во 18:44
a gledaj go pa ovoj brza so se zanesuva misle kojznae kakvo e a i da ti kazam brza ako ne zasluzuvam da sum ovde toa ne si ti da procenes kako prvo ne znaes so koj zboris a jas rado bi zborila so luge sto se na strana i znaat da ja cenat makedonija
sigurno kako sto vika rome imas 5 mobilni i ako imas deca sigurno i bebeto ima mobilen site praznici  i site slavi i site odmori se vasi
jas ziveav vo makedonija 30 god i 4 ovde i ti ne mozes da mi kazes deka e podobro ako si veke nekadee kazi kade si pa ajde da napravime sporedba a ako si vo makedonija i si nekoj patilec po stranstvo da dade gospod za mesec dena da izlezes i nikogas poveke da ne se vratis som taka mislis samo da ne pises i ti taka po forumite kasko nas barajhki nekoja uteha a za mene jas za 2-3 meseca se vrakam zasekogas doma a ti eve ti gi aerodromite letaj kade sakas zivej so tugincite vo dolgovi do gusa raboti za kreditite i koga ke se vratis ke me vides mene kako odam za grcija na odmor i so 2-3 mobilni
a rome u pravo si i mene me mnogu nerviraat jas ne znam kolku si ti nastrana u avstralija ama jasne sam mnogu i znam kako se zivee vo makedonija kako tuka i nikoj da ne mi kazuva da sum poveke vreme mos i ke poveruvam t.e na crnoto ke vikam belo ama sega ne za 4 god nisto ne e promeneto a pak tuka podobreno ne taj sto raboti i doma mu e dobro
 pozdrav do rome i pobrzo vrakanje od dalecna avstralija 
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 00:54
zanesenjakot samo ova ke ti go kaze,.....i ciganite mozesh da gi vidish nasekade niz skopje preku den,...ama ,teshko deka bi izdrzale podolgo vreme bez da se vratat vo svojata "tatkovina",....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Droga Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Droga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 01:19
Originally posted by misa misa напиша:

znaes li kako ne gledaat kako dolari
i oni mislat deka nie ziveeme prekrasno vo nasata tugina  i nikogas ne mozes da i dokazes deka ne e taka a i ne i zameravam zatoa sto i nie sme bile takvi pred da dojdme i da videme kolku e teska tuginata
oni mislat deka nie ziveeme nesto nedostizno vo makedonija mislat deka zimame po 5-6000 dol mesecno mislat oti mozeme da si dozvolime se i sesto sto tie ne mozat a nikako ne mislat na losata strana se sto ke slusnat li procitat veruvaat ama ete zalno e sto dodeka ne osetat na svoja koza nema da poveruvaat mnogu se imat pokajano a i uste mnogu ke se pokajat sto ja barat idninata i ubavinata vo tugina
da si se vrateme site doma i da si ziveeme ubav zivot  pa koj kako saka neka misle neka ide neka vide
Незнам од кај си,ама незнам зошто мислиш дека некој те гледа како долар.Имено имам блиски роднини таму кај вас во „туѓина“како шо вие милувате да велите,е тие таму живеат победен живот од тука,иако се финансиски моќни,не само моите роднини,ами и останатите доселеници таму.
Знаеш градат куќи на три спрата,а живеат во подрумот оти горе ново му било,ќе му се валкало...Не се тие изживеани,работат ко црнци за кога ќе дојдат на лето тука во Македонија да се пичлемат,и како шчаг на се ќе изнајмат рентакар некое БМВ и тоа кабриолет за уште поселски да биди цел заслужен годишен одмор!Clap
Ама респек за исклучоци од нив!!!
 
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 16:45
e droga bravos tocno e taka i jas mislam isto kako tebe rabotat kako crnci za da zarabotat za toa bmv eto ti sto vikas a kako sto gledam od ovaa strana i go zimaat na kreditna karticka i posle edna god ne  mozat da se isplatat od kreditite
tocno e taka kako sto misles ama samo edno da znaes mnogu se pobedni i u dusa i so pari od makedoncite sto ziveat u makedonija
pa kako saka neka vika brza tecigani te sutka isto mi se faka se nesto okolu ciganite se vrti ama srpak sekoj si ima pravo da misli kako saka
 a toa droga so vikam kako dolar ne mislam deka imame mnogu pari ama toa e toa sto sme siromasi i u dusa i so pari a  nasite u makedonija mislaat kojznae sto imame i koga ke i kazes vistinata kako so ne ti veruvaat


Изменето од misa - 09.Мај.2007 во 16:47
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 16:48
Ima golema razlika pomegju makedoncite zaminati na vremeto vo Avstralija i Amerika i pomegju makedoncite koi poslednite godini se iselija vo Zapadnas evropa...veruvajte se razlikuvaat kolku crno i beloTongue
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 18:57
sosema se soglasuvam so tebe
ama potoplno si vo pravo
mnogu e golema razlikata
nekogas odele luge koi stvarno odele na pecalba i bez obrazovanie sega se site so visoko obrazovanie i  bogati luge i naiduvaat na golemo razocaruvanje i zatoa mnogu od niv se na pat za nazad
Кон врв
MacedonianGuide Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MacedonianGuide Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:04

Imate malku chudna pretstava za nashata emigracija... Prvo - ne mozhe da ja stavite pod ista kapa celata emigracija. Tie shto odele vo 60-tite, odele bez obrazovanie, bile rabotnici, cel zhivot go pominale vo rabota, so ideja da se vratat vo Makedonija. Mnogu malku od niv se vratile...

Novata emigracija se sostoi od obrazovani lugje, koi imaat sosema razlichni viduvanja. Nie ne sme dojdeni vo Kanada za da spechalime pari i da se vratime za da gradime kukja na tri sprata, tuku za da zhiveeme vo Kanada. Kolku do razocharuvanjata - da, mnogu lugje pominuvaat niz toa, ama iskreno - na prsti se brojat onie koi se vratile nazad... Ako ne im chini tuka, a tamu im bilo poubavo - odma mozhe da se vratat...
Kolku do idejata deka ovde site se do gusha vo dolgovi i se kupuvaat na kredit - samo da znaete - ima OGROMNA razlika megju idejata za kredit shto ja imate vo Makedonija i toa shto postoi tuka. Tuka celiot finansiski sistem funkcionira taka.
A kolku do toa kako se zhivee, bednosta na dushata i slichno - toa e samo i edinstveno lichen izbor. Pred da dojdam se iznaslushav prikazni za toa kako e teshko ovde, kako te smetaat za gragjanin od vtora kategorija, kako nema kade da se izleguva, lugjeto se ladni, nemash prijateli, itn itn itn.
NISHTO od toa ne e tochno - lugje sekakvi, prijateli kolku sakash, rabota dovolno, i odlichno platena (za razlika od MK, ovde sekoj saat se plakja i sekogash dobivash plata na vreme), nikoj nikogash ne me poglednal krivo zaradi toa shto sum od Makedonija.
A osnovniot problem znaete vo shto e - toa shto doagjaat porasnati deca ovde, koi do 30 godini zhiveele vo MK so mama i tato, vo stanot na mama i tato, vozele kola na mama i tato, eventualno neshto podrabotuvale i zarabotuvale pari koi im odele za kafichi i zezanje i odmori... doagjaat ovde i gledaat deka ovde se raboti 8 saata na den i gi fakja panika!
Ne e tochno deka celo vreme lugjeto samo rabotat tuka... rabotat 8 saata... ama za makedonche toa e igleda premnogu...:)
 
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:48
da ne se site isti no tie shto odele vo 60- god bile bashka misli no stvarta je oti nie strancite koga ke odime vo makedonia da se vidime so svoite ne gledaat kako ?jas po moe vidov oti makedonskiot narod se takmichat na koj svoeto od stranstvo im ima dadeno poveke'eve eden primer koga stignavne tamu na sekoja fam im dadovne po $100 i podaroci za decata ama na mazotmi brached praeshe kuka so golema teshkotija i go prashavne kolku ti treba za da ja zavrshish i vlezish toj reche $500 i mu dadovne,posle  se slushashe oti negovite prijateli se zachudile kako mu sni pomozile oti syrancite ne davale bile cicija.ama ne velat mnogu teshko se raboti za tie pari pa pazat kade gi davaat,i znaete shto sekoj poslem ke te zezni i ako im pomoze i nishto ne im napravi no takvi se makedoncite samo da te zafrknat i upotrebat.a za tamu ziveenje nie od stranstvo sne mnogu naivni i mislam nemozime  da se snajdime oti ne lazime i kradime.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:53
rome ne treba da im davash pari...zoshto im davash...Confusedznam ti si vernik i sakash da podadesh,no jas mislam netreba..dovolno e edno chokolado...i dobar zbor..nishto drugo
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 00:10
beleg nebevne videni dosta god ko pojdovne prviot pat vo 2005 no istoto um dadovne vo 2006 god a prashaj dali imaat edno pismo pushteno ni eden .za 200 den se kolat a da bile tie na nashe mesto kako ke reagirale od respect oti se rodnina edno pismo da pratat ,ama izgleda ko pojdovne dobro dojdovte dolarchina a ko sjojdovne so zdravje da si odite nepoznati.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.