IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - како сне странци македонци башка од останатите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како сне странци македонци башка од останатите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2007 во 00:45
Originally posted by pero pero напиша:

Izgleda nie ne si ja sakame drzavata ine si ja cenime.Misa izgleda si vo pravo za toa, zosto ni e siromaska drzavata i ne se plakaat davackite.No,na toa ne naucija dovcerasnite kradci na svojot narod i drzava.Da se nadevame deka ke preovladee i kaj nas doverbata i disciplinata i ke trgneme i nie napred,pa da ne se nadevame na nekoja druga"majka"deka ke ni dade lepce.A posle da trcame na site strani po svetot aso toa da go ostavime svoeto da se pusti.
,..koja ,be, drzava e siromashna?!,...tuka e siromashen samo narodot,....drzavata i te kako ima pari ,...samo ,nema luge koi shto pametno ke gi iskoristat,....osven da si gi napolnat djebovite na grbot na glupaviot narod.....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
pero Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 30
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pero Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2007 во 17:23
ErmmPa um sigurno ne ni nedostasuva samo nemame kade da go prodademe.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2007 во 00:57
bash toa i mu nedostasuva,...koga bi go imal,....bi znaeel i da go prodava,.... ama,umot mu sluzi samo za pljachkanje,....ama ne banki ili neshto slichno(za toa treba hrabrost),...tuku ona najk*rvinsko pljachkanje,....na toa, shto site ti go doverile na "chuvanje",...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 14:39
ok luge za temata oti nie sne pobaska ili sne gledani ko baska a dali ne priznavate za mak ili za doslaci.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2019 во 01:18

дали навистина се башка сој македонците иселеници од трето четврто па и потака колено кои веќе ги асимилирала поприлично некоја тамошна култура!? хм, пример ако шкотите се антички македонски наследници во добар дел [1] зар тие не се сеуште македонски сој макар асимилиран веќе, тука веќе би помогнала посреди ваква дилема однесувањето односно табиетот, еве пример Макс Кајзер е шкот [2][2] а ѕирнете му табиетот асли миле паника само у економски штих [3]

не ми мерете по досеткава сакав само да ја споделам 3-тава фуснота, тачка еј!!! закон од емисија, камо и кај нас да беа волку креативни продуцентите, мислам не дека не сме креативни како македонци, но навистина боли глава од покондурени новинари кои чалам наместо низ мајтап да стегнат ќе крцкаат вцентрирано заби небаре ја откриле америка а таму диносауруси тераат стоматолошка генетичка агенда врз малолетници виа школски систем, во тој случај ок ќе разберев, ама ко мисири да дреметат по сите контактни информативни и забавни емисии тоа никако не го контам!

знае ли некој за наш шоумен на запад, може имаме некој оригинален стндап комичар а да не знаеме, ве молам субвенции за да му отвориме летен камп тука да подучуе Народ на весело трпение, нели додека му цицаат сржта воа еа-вазалите бидејќи крвата веќе и така ја донирал беспари виа рамнодушност апропо асномско корнење од корен со се тресетот заедно, бреј уште не можам да поверувам дека и Ченто и Внукот ги снајде иста судбина а на Народ пак ко ништо да небило, запрашајте се кој е покрив оној кој предизвикал пожар или оној кој влетал да го гасни па види фората пошто гаснејќи закачил некој пироман меѓурогои оп ајт зандана, каде бе со кој памет и во овој век поминува ова!?
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2019 во 17:17

горнава би рекол провокација до медиумската фела директно иако вака бутната на мала врата преку иселеничка тема колку и да е полезна кога нема никој на форумов исто ко и да не била, а и некој да ја претимарил, доколку нема апропо неа дебата која е поентата!? таквата дебата денес за жал се случува на фејкбук но освен чалам таа социјалка не вади како нус-ефект ништо друго!

една паметна работа која би ги споила македонците ширум светот, незнам само како не му текне на СМК да турка ваква идеја, е да се формира македонска социјална мрежа, прва проста причина е бизнис како полесно од земјачки причини соработката би се туркала и на бизнис и на научно ниво, блогерски пример имав запознае наш астрофизичар од Холандија кој додека беше платформата блог.мк активна канализираше слободно време токму таму наместо на фејкбук ко денес, НО зошто фејкбук пак не е подобна појава за ваква комуникација, хм причини многу но еве да речемe неколку се критично воочливи, просто дефокусирани сме преку глобалната социјална центрифуга за поозбилна соработка, ниту пак фејкбук како платформа нуди прегледен тематски фокус туку како во каша се’ си е одтагирано а и’ да е тагирано подобно само директно засегнат истражувач или бизнисмен ќе стигне да се изврзи со свои колеги и евентуално партнери така натака, речиси идеална споредба би било како рибари сред океан и рибари на река ...

веројатно најбрзо чаре е да се забрани директен пристап до фејкбук а виа македонска прокси франшиза да се протурка ваква платформа, но таква насилна гетоизација би била неопходна само доколку се потврди и официјално дека виа постојниот фејкбук си експериментираат социјален инжињеринг едикојси светски елити, што за сега е само низ магла демистифицирано а сеуште недостасува инсајдер свиркач од типот на Сноуден за да шпекулациите се потцрдат па бидне и повеќе од неопходно самиот Народ референдумски да се изјасни позитивно апропо една ваква рокада ...

сепак попаметно би било да се наштима од државата содветна алтернатива која социјална мрежа прво би имала кластерска форма за поврзување или промовирање сонароднички профили на професии и професионалци значи нешто како линкедин опција посреди неа, а во исто време тоа да е покриено и со блогерски и форумски првиврзоци за секој кластер, сето ова логично би требало да се мултилицира и во однос културата и науката, а Логично вака би се отворило простор и за институционална соработка каде македонските иселеници би можеле да ги споделуваат своите искуства знаења и мислења како би се подобрувале или чешлале институционалните гачки, на некој начин тоа би било и Институционален Портал за комуникација како со граѓаните така и со иселениците, останува прашањето како да се мотивира Народ да земе активно учество на една таква македонска социјална мрежа а што логично најефективно би се постигнало доколку постои некаков бонус систем за членовите пр. можеби бесплатна правна помош за средовечните или пак стипендиски поени за студентите и учениците, и слично ... ова и сега постои во одредена форма преку засебниот портал uslugi.gov.mk но како засебен сервис многумина не ни знаат дека може да им биде од корист, додека вака вмрежен би потикнал дебата на ангро и на право место наместо да си тера е-социјалниот живот ко до сега фејкбуковско-кашаталистички!

би рекол единствен проблем е удбашана да не ви спинуваат така профил па штом се оформи една ваква мрежа паметно би било секој еден да си регистрира свој профил за да нема спинови, иако уште попаметно би било за да вакви гачки се спречат треба некакво биометрискп но фингерпринт логирање евнтуално ако се гласа онлајн па да мора да се верифицира гласот и со ирис или фасцијална биометрија кои во секој случај сега cia ви ги истоварија глобалистички на фејкбук додека глумат нели либерте социјализација, а конечно надзорто на серверите на една ваква мрежа сакале или не мора да биде во државни раце, претпоставувам иселениците ни најмалку заради тоа би се нечкале, напротив ако знае дека не е каша муабетот и’ дополнително ќе се одважат дали за бизнис за наука или пак приватна комуникација со сонародниците, да видам кој ќе хакира кого така!? хм можеби ако му исече показалец :) сепак треба супер екстра граѓански надзор над пазачите за да не стане таквата платформа место за тренирање тоталитарни вајбои [1] она кој колку пати некого му навредил чест и достоинство, комотно може за такво нешто да има хајдпарк-филтер при што сите кои сакаат да се испцујат или дрмаат конспиративно односно филтрираат гнев социјално тоа да можат да го сторат а притоа само на +21 да им е дозволено доколку сакаат да си ги кркаат таквите гурабии, а не ко на фракинг фејкбук да им гасат сметки бидејќи нели на некој метросексуалец му ги навредиле шарените врвки те на левата те на десната патика! сега пак како е на фејкубк комотно може некој од дома кај мене некому да му се заканува пример а утре тоа удбашана да си го спинуваат како доказ, навистина идеално се им сте се натртиле да ви маваат клоци како им драго нели бидејќи фејкбук нема хејт-филтер па тој ви е!

еве некои спунт-размисли на оваа тема

https://www.researchgate.net/publication/273324027_Bi-national_Social_Networks_and_Assimilation_A_Test_of_the_Importance_of_Transnationalism

https://english.thesaigontimes.vn/72641/national-social-networks-will-not-replace-foreign-ones-minister.html

https://remi-grumeau.com/blog/1680-world-map-of-social-networks/

https://www.quora.com/What-are-the-largest-national-social-networks-and-will-they-survive-against-Facebook-and-why

https://www.quora.com/Is-social-networking-a-threat-to-national-security

Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2020 во 18:44

вакво нешто треба бар индиректно ФИНКИ да протурка ако не директно државата како Национална СОцијална Мрежа, корисно за да се заштитат Малолетните Лица, но заради што би требало државен-фејкбук-прокси како во Македонија би можело да се регистрира фејкбук сметка само преку регистриран телефонски број односно преку f2a регистрација, проото главниот проблем од секаков вид ризици е фејкбук, додека останатите глобални социјални мрежи како Инстаграм Твитер или ЛинкедИн чинам не се поозбилен гајрет дали од пропагандна конзуеристичка или девијатна природа, конечно фејкбук воведува биометриско логирање па кои чифтијани cia да ве има во китап а вам да ви е склет ако фејкбук сметка ви е условена тука преку f2a регистрација т.е. постпејд личен телефонски број, ако сте вака верифицирани воедно добиваат и на поинаква тежина вашите електрофизиолошки празнења на фејкбук односно каквo и' да е мобирање закани или омраза лесно ќе биде ресетирани, а вака најнапред Децата ќе бидат заштитени од тоа F-воајерското дувло на дипстејтовци, што пак би било амортизирано преку Локални Социјални Мрежи за нив, а доколку таквите социјалки се оштроумно склепани за конектирање и на бизнис заедницата локално ем со сите Сонародници низ Светот чинам истата ќе збревта и поозбилно! еве абер за
социјалка од Полска а еве и од програмерoт на латвиската социјалка а еве и поука од Сем Вакнин во следниот документарец ...ако има бафер посекако ќе се отвори простор за ресетирање на алгоритамските шеми но и какви и да се emf ризици, конечно ова мора да е резултат на поозбилна Јавна Дебата ем Референдум на крај ... инаку велам државен-фејкбук-покси, за да фејкбук не ви праќа смс кодои за регристрација, туку тоа да е некаков државен бафер како сервер на финки пример, кој би посредувал при регистрација се’ со цел фејкбук да ги нема и вашите телефонски броеви, вака пак воедно државата може да гарантира дека македонските сметки не се фејк па и нема да мора фб-членство да е условено со биометриска идентификација, што има потреба дипстојвскиот октопод да ви има и вашиот личен опис биометриски!?

може ова вам ви звучи орвеловски, НО ве уверувам овие думи се контра глобалистичката центрифуга, дали и како ние ќе го осигураме граѓански ваквиот бафер тоа навистина може да се злоупотреби од некого доколку не е сето ова добро обмислено, а во основа главната придобивка е што сите Родени и Сонародници во/од Македонија би можеле на купче да бидат така помагајќи се на повеќе ниво, а доколку ваква една мрежа биде норма и за комуникација по нституционални е-Форуми тоа би било чакмак од повеќе аспекти ...


Изменето од Zelenikovo - 10.Јануари.2020 во 19:13
Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 809
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2020 во 13:19

бидејќи имет многу Македонци по белио свет греота е истите ако не да се дружат да има место кај во инто би се помогнале, логично тоа го чинат и сега роднински или пријателски, но во секој град роднини и пријатели секој нема, а кoга веќе ошле печалба по некогаш се сучува да им треба или инстант совет или инстант некаква помош, во кој случај бар Иселечничка Социјална Мрежа би била поприлично од корист особено ако е некако помогната и од Македонија давајќи им некакви бенефиции пример можност за е-гласање доколку се членови на еден таков Иселенички Национален Портал, а кога една таква мрежа би станала секојдневие нормално дека ќе стане воедно подобна и како бизнис кластер та и извозот или соработката со Матицата би оделе далеку поагилно него постојно најчесто непотистички, вистина зошто некој да не извезе од тука некаде Зеленчук за нечиј супермаркет на некој нашинец та дури и негов комшија, иако за ова неопходно е да профункционира потурбо тоа индивидуалната фармерска стандардизација [1] но и потребата од ука како земјоделците кај нас би ваделе финален производ на пазар ...

во сличен контекст сега пример глобалстички функционира internations [1][1] и можам да кажам има фајде од таквата нивна пред се дружба, нешто налик каучсурфинг комуникација но на ниво на експати наместо бекпакери, во секој случај корисно за да Човек ко туѓинец полесно се снајде во некоја меѓународна касаба, арно ама таму можностите за бизнис соработка се речиси на минимум а за тоа си го имаат linkedin, впрочем многу нашинци сега вака функционираат, и ништо страшно дури и пожелно, но имањето Национале Портал кој ќе понуди на едно место линкедин фејкбук и еФорумска атмосфера мислам дека ќе ги сплоти топтан сите Македонци каде и да се!

вакво нешто порано требало да протурка Агенцијата за Иселеници, потоа можеле да го инцираат СКМ, но ми се чини ова треба да е научен проект баш под патронат на ФИНКИ за да како архитектура и мрежа постојано би се надградувал со лесно, a во кој случај ќе се стави поголем акцент и на научната соработка помеѓу сонародниците ширум светот, ем Народ порпво би имал доверба во проект парафиран од научници него удбалитичари, бреј семинарски да го одржуваат ако потфрлиле некако на испити па ќе тера со лезет муабетов ... при вакво нешто стрaнци башка од останатите би биле пример балканци кои од спунт би можело да влетуваат пример во бизнис кластерите за еФорумска дебата ете како би побарале некоја услуга или пак би добиле поука како до Македонски Производи да стигнат, бреј со дрон ајвар дома да им носат :) којзнае можеби Иљачи Тинктури Чаеви и слично поспецифично за Здравје а до кое не би можело со лесно да се стигне поинаку, комотно ваквата мрежа потоа може да стане и Пивот за Организирање Туристички Промоции и Саеми низ светот каде како логистика бар инфомациски би биле локално ангажирани Македонци кои нормално дека така доколку ова е државна направија и би се одважиле да се ангажираат ...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.