IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - како сне странци македонци башка од останатите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

како сне странци македонци башка од останатите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака Обратен редослед
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 01:24
brza ne si igraj majtap oti ne je ubavo.nie mak niz cel svet se mrazime eden so drug i zatoa nema drzava da bidime edna zaednichka i finansiska poodebrena.site se koi od koi da ukradat i da se nashegaat so na drugiot makata.eh lele lele kakvi narod.nikakva respekt.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2007 во 00:49
misa
Нов член
Нов%20член

Регистриран: 01.Март.2007 Онлајн статус: Офлајн
Пораки: 23
Цитирај misa Одговорbullet Испратена: од вчера во 16:59
ooo rome isti dusi mozat dobro da se razberat toa sto vikas
lele lele teshko nas i na sekoj eden shto izleze od makedonia na dva stola sedi.  tocno taka e sekoj den so nekoja nadez so nekoja neizvesnost  ama uste ednas ti vikam  mos mnogu odamna si izlezena od makedonija zatoa ti e strav nie sme samo nekolku god i ne mi e uc problem da rabotam i da ziveam  i vo makedonija ke zivees dobro duri i kako sto vikas bez kreditna karta ziveestamu ne se plasi i tamu lugeto ziveat ete si videala a koga ke mi tekne so vikas sekoj den samo tufkame i ufkame i togas da se prasame zosto ziveeme eve sega u makedonija ima i skola na angliski jazik nie imame deca pa mi bese za niv tesko ke se vkopat vo ucenje makedonski pa ete ke imaat moznost pa neka ucat na angliski
a za jazikot so vikas pa ti dobro pisuvas makedonski super si sekoj jazik se uci co zboruvanje pa i angliskiot ne ni e nas jazik ama ete se snaogame nekako sepak da bides tugina e mnogu tesko da bides cel vek u tugina i toa e uzas ima polno primeri vo penzija dosle i vikat cel vek se borime da si odeme doma a na stari god se resavaat i odat doma i vikaat cel vek ke ziveete pod stres odete si dodeka ste skoru
ako vie ste otideni odamna i ako eimalo nekoja golema pricina da zaminete od doma sepak e opravdano ama nie sega ovie nekolku god site sto zaminuvaat od doma i odat u tugina a zaminuvaat od uzur ostavatt raboti kuki i so specalenite pari idat vo tugina toa e celosen propast toa e golema greska mnogu toa go cuvstvuvat mnogu priznavaat a nekoj ne saka da priznae ili receno ne saka glasno da kaze
pozdrav
IP IP логиран Report%20Post






ziti boga,....iljadu bukvi i zborovi,...a, niedna tochka,....i samo eden nov red,....i posle ochekuvash da se vklopat takvi "ucheni",vo drug svet,osven ovoj,...nishto chudno shto im nedostasuva ovaa bedotija,...mizerna.
LOLLOL

Изменето од brza - 15.Мај.2007 во 00:51
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2007 во 16:59
ooo rome isti dusi mozat dobro da se razberat toa sto vikas
lele lele teshko nas i na sekoj eden shto izleze od makedonia na dva stola sedi.  tocno taka e sekoj den so nekoja nadez so nekoja neizvesnost  ama uste ednas ti vikam  mos mnogu odamna si izlezena od makedonija zatoa ti e strav nie sme samo nekolku god i ne mi e uc problem da rabotam i da ziveam  i vo makedonija ke zivees dobro duri i kako sto vikas bez kreditna karta ziveestamu ne se plasi i tamu lugeto ziveat ete si videala a koga ke mi tekne so vikas sekoj den samo tufkame i ufkame i togas da se prasame zosto ziveeme eve sega u makedonija ima i skola na angliski jazik nie imame deca pa mi bese za niv tesko ke se vkopat vo ucenje makedonski pa ete ke imaat moznost pa neka ucat na angliski
a za jazikot so vikas pa ti dobro pisuvas makedonski super si sekoj jazik se uci co zboruvanje pa i angliskiot ne ni e nas jazik ama ete se snaogame nekako sepak da bides tugina e mnogu tesko da bides cel vek u tugina i toa e uzas ima polno primeri vo penzija dosle i vikat cel vek se borime da si odeme doma a na stari god se resavaat i odat doma i vikaat cel vek ke ziveete pod stres odete si dodeka ste skoru
ako vie ste otideni odamna i ako eimalo nekoja golema pricina da zaminete od doma sepak e opravdano ama nie sega ovie nekolku god site sto zaminuvaat od doma i odat u tugina a zaminuvaat od uzur ostavatt raboti kuki i so specalenite pari idat vo tugina toa e celosen propast toa e golema greska mnogu toa go cuvstvuvat mnogu priznavaat a nekoj ne saka da priznae ili receno ne saka glasno da kaze
pozdrav
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2007 во 00:36
misa da ti kazam mazot mi sega da se slozam za vo mkd odma pred mene trga ama mene mie strav .da mora sekade da se raboti ama vo makedonia kade i kaj koj?kaj grcite ?shto ne gi plakaat rabotnicite kako shto e poshteno?a za vo offic nemi odi makedonskiot jazik bash tolku.i kako da rechish sedi si kade shto si.a za viza kard i tuka taka ziveat ama jas i mazot mi sne protiv i nemame.a i mnogu luge im je chudno ko ke slushnat oti nemame kredit kard.sistemo saka da te zazemi i da mu bidish vo borz cell zivot.rodniot kraj si e roden kraj i uvek ke mi bide vo dushata i srceto ama nema shto da pram.ponekogash mi se plache oti tuka sum doshlak a i vo makeonia isto.ama chekam za Bog da mi otvori pat i prilika za ako sum za tamu da mi se ispolnat zelbite,nesakam nishto poveke samo da imam izvor od kade da ziveam.a za ziveenje vo makedonia koga bevne tamu se osekavne pozivi ovde pola umreni lele lele teshko nas i na sekoj eden shto izleze od makedonia na dva stola sedi.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 23:05
ee rome ti si odamna izlezen od makedonija sigurno mnogu god pa ednostavno se imas odviknato od lugeto  nikade nema posten svet ni tuka u kanada ni kaj vas sigurno ne se posteni
za biznis u makedonija jas rabotev u makedonija i mnogu ubavo mi odese ama samo sam koga si teras i koga si sledes vo sekoj pogled a ako prakas pari i drug da ti go vodi otkazi se uste sega
ako imas sopstveno zivealiste u makedonija zivoto e mnogu poubav i na taj sto mu se raboti ke raboti ke vadi za zivot a i ke si bide doma so site domasni obicai i slucuvanja jas sum samo 4 god nastrana pa gledam deka doma mi bese mnogu poubavo i posrekni i se so nas sopstven biznis a sega ovde moras da rabotes za dva skromni ceka i koga ke vides i dvata zavrsuvaat nabrzina  nemas dovolno za tebe a kamoli na nekoj da dades
site sto se tuka okolu mene site istoo kazuvat krpat od viza master i se toa pa toa
ne znam mos avstralija e drugo ama sepak tuka nekade e jas barem taka mislam
i jas sum o istata misla doma i raboti si sam za sebe
pozdrav
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2007 во 00:07
misa ubavo velish ama koga ti se praat kako da se kuznaj kolku siromasi ti ostanva tezina na srceto i ako ne im dajsh celo vreme ke se pishmanish.no ako sjodam pak samo vo domovite ke dam pomosh.jas si mislev da otvoram biznis a neznam kakov vo makedonia i profitot da go davam vo domovite ili da izgradam dom specialno za deca ama koga vidov oti navistina mnogu retko ima poshteni luge me fati strav i se vrativ nazat.ama sum ushte za toa da go uspeam ama koga i kako neznam.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 15:50
ne koga ke odes pak nikakvi pari ti ne si bila odamna zatoa si daval ama ne samo na makedonceto na nikoe covecko sustestvo pari ne e za davanje site u makedonija se pobogati od nas i da im davam pari jas koga ziveev u makedonija bev pobogata od kolku sega nikoj koga ides od stransvo ne mi davase ne davam i jas po nekoe skromno poklonce nosam sto mislam i toa ne treba a pari new toa nikogas dodeka sum ovde nema da go vidat a za sebicnost za da mu dades do deka mu davas e dobar a potoa ne te poznava e znak za sekoe covecko sustestvo bez razlika od kade e ne od makedonija ili bilo od kade zatoa za sledniot pat nisto ne davaj odi prosetaj odmori mozok i da ne mu ja misles
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 00:13
sramota...mozat barem za decata za rodenden da se setat..ili za nova godina,veligden....
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2007 во 00:10
beleg nebevne videni dosta god ko pojdovne prviot pat vo 2005 no istoto um dadovne vo 2006 god a prashaj dali imaat edno pismo pushteno ni eden .za 200 den se kolat a da bile tie na nashe mesto kako ke reagirale od respect oti se rodnina edno pismo da pratat ,ama izgleda ko pojdovne dobro dojdovte dolarchina a ko sjojdovne so zdravje da si odite nepoznati.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:53
rome ne treba da im davash pari...zoshto im davash...Confusedznam ti si vernik i sakash da podadesh,no jas mislam netreba..dovolno e edno chokolado...i dobar zbor..nishto drugo
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:48
da ne se site isti no tie shto odele vo 60- god bile bashka misli no stvarta je oti nie strancite koga ke odime vo makedonia da se vidime so svoite ne gledaat kako ?jas po moe vidov oti makedonskiot narod se takmichat na koj svoeto od stranstvo im ima dadeno poveke'eve eden primer koga stignavne tamu na sekoja fam im dadovne po $100 i podaroci za decata ama na mazotmi brached praeshe kuka so golema teshkotija i go prashavne kolku ti treba za da ja zavrshish i vlezish toj reche $500 i mu dadovne,posle  se slushashe oti negovite prijateli se zachudile kako mu sni pomozile oti syrancite ne davale bile cicija.ama ne velat mnogu teshko se raboti za tie pari pa pazat kade gi davaat,i znaete shto sekoj poslem ke te zezni i ako im pomoze i nishto ne im napravi no takvi se makedoncite samo da te zafrknat i upotrebat.a za tamu ziveenje nie od stranstvo sne mnogu naivni i mislam nemozime  da se snajdime oti ne lazime i kradime.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
MacedonianGuide Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 20.Април.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MacedonianGuide Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 23:04

Imate malku chudna pretstava za nashata emigracija... Prvo - ne mozhe da ja stavite pod ista kapa celata emigracija. Tie shto odele vo 60-tite, odele bez obrazovanie, bile rabotnici, cel zhivot go pominale vo rabota, so ideja da se vratat vo Makedonija. Mnogu malku od niv se vratile...

Novata emigracija se sostoi od obrazovani lugje, koi imaat sosema razlichni viduvanja. Nie ne sme dojdeni vo Kanada za da spechalime pari i da se vratime za da gradime kukja na tri sprata, tuku za da zhiveeme vo Kanada. Kolku do razocharuvanjata - da, mnogu lugje pominuvaat niz toa, ama iskreno - na prsti se brojat onie koi se vratile nazad... Ako ne im chini tuka, a tamu im bilo poubavo - odma mozhe da se vratat...
Kolku do idejata deka ovde site se do gusha vo dolgovi i se kupuvaat na kredit - samo da znaete - ima OGROMNA razlika megju idejata za kredit shto ja imate vo Makedonija i toa shto postoi tuka. Tuka celiot finansiski sistem funkcionira taka.
A kolku do toa kako se zhivee, bednosta na dushata i slichno - toa e samo i edinstveno lichen izbor. Pred da dojdam se iznaslushav prikazni za toa kako e teshko ovde, kako te smetaat za gragjanin od vtora kategorija, kako nema kade da se izleguva, lugjeto se ladni, nemash prijateli, itn itn itn.
NISHTO od toa ne e tochno - lugje sekakvi, prijateli kolku sakash, rabota dovolno, i odlichno platena (za razlika od MK, ovde sekoj saat se plakja i sekogash dobivash plata na vreme), nikoj nikogash ne me poglednal krivo zaradi toa shto sum od Makedonija.
A osnovniot problem znaete vo shto e - toa shto doagjaat porasnati deca ovde, koi do 30 godini zhiveele vo MK so mama i tato, vo stanot na mama i tato, vozele kola na mama i tato, eventualno neshto podrabotuvale i zarabotuvale pari koi im odele za kafichi i zezanje i odmori... doagjaat ovde i gledaat deka ovde se raboti 8 saata na den i gi fakja panika!
Ne e tochno deka celo vreme lugjeto samo rabotat tuka... rabotat 8 saata... ama za makedonche toa e igleda premnogu...:)
 
Кон врв
misa Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 01.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 18:57
sosema se soglasuvam so tebe
ama potoplno si vo pravo
mnogu e golema razlikata
nekogas odele luge koi stvarno odele na pecalba i bez obrazovanie sega se site so visoko obrazovanie i  bogati luge i naiduvaat na golemo razocaruvanje i zatoa mnogu od niv se na pat za nazad
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 16:48
Ima golema razlika pomegju makedoncite zaminati na vremeto vo Avstralija i Amerika i pomegju makedoncite koi poslednite godini se iselija vo Zapadnas evropa...veruvajte se razlikuvaat kolku crno i beloTongue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.