IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Науката против Веронауката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Науката против Веронауката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
Автор
Порака
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 13:34
Според Аџија Дарвин би требало да гори на клада, а тоа што ти го викаш пропаганда се вика наука.Црквата,теологијата не може да држи чекор со науката повеќе т.е. нивниот одговор на сите прашања е "зошто господ сакал така".Не можат да објаснат ништо.А кој е Бог, некоја виша сила,што значи тоа? Господ е измислен зашто луѓето во камено време не знаеле да ги објаснат природните појави.Не знаеле грмотевица што е,не знаеле за помрачување на месечината итн итн.
Гравитација, не се знаело што е тоа? Планетата Земја се врти околу својата оска затоа има гравитација,да престане да се врти целата атмосфера ќе отиде во космосот.
 
Јас верувам во науката.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 13:47
naprotiv sokole...

denes Bog e na klada... i vernicite so nego...

I jas veruvam vo naukata. Zatoa i veruvam vo Gospod.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 13:58
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Според Аџија Дарвин би требало да гори на клада, а тоа што ти го викаш пропаганда се вика наука. 
 Планетата Земја се врти околу својата оска затоа има гравитација,да престане да се врти целата атмосфера ќе отиде во космосот.
 
 


Ti veruvash vo naukata i poveketo nauchnici veruvale vo BogWink

Zoshto planetata se vrti okolu svojata oska?
Кон врв
Sokol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Март.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sokol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 14:09
Тебе се треба да ти се објаснува, место библија читај или гледај малку друго.Знаев дека ќе ме прашаш вакво нешто.Поради влијанието на Сонцето (кое е во центарот на нашиот сончев систем).
 
п.с. Земјата не е рамна Wink
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 14:33
Cryi ne ja nosat kitovi????????CryCryCryCryCryCryLOLLOLLOLLOLLOLLOL

Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 16:13
Не китови туку желки , и тие се протегаат (желките) се до крајот. Интересно е дека науката вели (Ајнштајн - кој патем речено е споменат овде како верник) дека ништо не е побрзо од светлината. Значи ли тоа дека брзината на бога е мерлива и дека има лимит со која брзина може да се движи... т.е. дека е “графиран“ со максимум 300.000 км/час
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 21:00
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Интересно е дека науката вели (Ајнштајн - кој патем речено е споменат овде како верник) дека ништо не е побрзо од светлината.
 
a i deka se e relativno, no dali ajnshtajn mislel,koga rekol deka brzinata na fotonot e pobrza od Bozjoto deluvanje!? Ili pak samo vo granicite na sozdadenoto...
 
ako se pokorime na dogmatikata, deka sodadenoto nemoze da bide posovrsheno os sozdadelot togash e jasno,
 
 
 
 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 21:04
Originally posted by rome rome напиша:

анакин јас велам за мене но ај ти кажими што можеш да напрајш или да бидеш ако не тие дадено од некаде или Госпо или ѓаволот.треба да знаеме да различиме дали сне чеда на Госпо или ѓаволот.


jas sum cedo na mojot tatko
nema vrska ni so Gospod a najmalku so gjavolot(Lucifer)
i nema nisto pogolemo od mene i nad mene
JAS SUM NA PIEDESTALOT
rome JAS



Изменето од anakin - 29.Април.2007 во 21:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 21:08
a koj e toa Jas?
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 21:22
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
a i deka se e relativno, no dali ajnshtajn mislel,koga rekol deka brzinata na fotonot e pobrza od Bozjoto deluvanje!? Ili pak samo vo granicite na sozdadenoto...
 
ako se pokorime na dogmatikata, deka sodadenoto nemoze da bide posovrsheno os sozdadelot togash e jasno,
 
  

Релативно во однос на брзината на светлината... но да не се губиме во објаснение на теоријата, е сега дали МИСЛЕЛ или НЕ не знам знам што КАЖАЛ, а и некако ми е .. нелогично да (пример) се создаде закон за најголема можна брина но нешто се движои и побрзо....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:22
најбољи ми се к*ранскиве поданици, кога изиграваат научници... човек да се прсне од смеење... LOLLOLLOLLOLLOLLOL

а и другаров Чорбаџија, не заостанува, со теории како созданието е побрзо од Создателот... WinkBig%20smile
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:27
e neznam koj e pobrzLOL
no
jas znam sto gledam

ja gledam svetlinata- fala boguLOL
gospod ne go gledam - fala bogu?


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:29
...полесно е да го видам и господ некогаш...........
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 00:31
ma pricaj mi o tom
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.