Испечати | Затвори го прозорот

Науката против Веронауката

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7317
Датум на принтање: 20.Април.2024 во 09:26
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Науката против Веронауката
Постирано од: polikarp
Наслов: Науката против Веронауката
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 08:23
Originally posted by milen@idividi milen@idividi напиша:

Najgolem Naucnik?

Nikola Tesla, Maks Plank i Carl Sagan.

Bog umre so razvitokot na Hemijata, Fizikata i astronomijata...

Pozdrav


Na ova mora da repliciram!!!!

Bog go sozdade  svetot i covekot koj sto zivee na zemjata.No mu dade slobodna volja da pravi sto saka pa duri i da ja sozdade hemijata,fizikata, astronomijata i sekakva druga nauka.A covekot e tolku nistozen sto so sekoe naucno otkritie misli deka go vladee  univerzumot  a ne e ni svesen deka e samo cekor poblisku do samounistuvanje.


-------------
Подобро да ме мразат заради тоа што сум, отколку да ме сакаат заради тоа што не сум.



Коментари:
Постирано од: Sokol
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 18:30
Bog ova... gospod ona... bla bla... apokalipsa...zivi gluposti se toa.Crkvata da ne ja nazaduvala naukata sea ke bevma 200-300 godini ponapred.Samo vo poslednive 2 veka kolku napredna covestovoto ne mozam ni da zamislam kako ke bide vo narednite 2 veka


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 18:56
Значи тезата дека црквата ја уназадува науката, не е сосема коректна. Да не заборавиме дека сите познати Европски Универзитети, центри на научната мисла, се основани од црквите. Значи баш црквата била катализатор на учењето во Средниот век.

Да не заборавиме второ, дека токму реформацијата во средниот век, која навистина започна како религиозно движење, но со несогледливи општествени реперкусии, беше движечката сила на прогресот во Европа. Токму со развивањето на слободата и индивидуалноста, реформацијата ги скрши оковите на застарениот конзерватизам. Значи, повторно црквата, иако овојпат онаа „опозициска“ црква, беше придвижувачот на научниот развој.

Трето, далеку од вистиното е тврдењето дека научниците не веруваат во Господ. Ќе спомнам само една книга на македонски „21 Научник кои верувале во Библијата“, во која меѓу другите се набројани и Кеплер, Њутн, Фарадеј, Пастер, Флеминг, Фон Браун, Мендел и други...

И за крај, дискусијата дали баш Црквата ги палела Коперник и другите, или пак УЗУРПАТОРИТЕ на свештеничките одори, е догматско-историска дискусија, на која не и е овде местото...

Поздрав.


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:15
Оваа тема ја отворив, бидејќи постовите што се поставени во подфорумот наука, имаат многу поголеми сличности со тие од веронаука, па се со цел да не бидат избришани, се одлучив да ја отворам оваа тема  и да ги префрлам постовите тука...

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:30
Па не е баш точно дека науката е против Библијата,како што кажа Аџија врвни имиња на светската наука биле верници....на оваа тема навистина има многу да се дебатира..ама еве еден пример...Науката може математички да го изрази дејството на пример на гравитационата сила или на електромагнетните сили.Но може ли да објасни зошто тие постојат-НЕ...Тој одговор го има БиблијатаWink

-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:48
Originally posted by beleg beleg напиша:

Науката може математички да го изрази дејството на пример на гравитационата сила или на електромагнетните сили.Но може ли да објасни зошто тие постојат-НЕ...Тој одговор го има БиблијатаWink


Ако може, ме интересира версот во Библијата каде се објаснува електромагнетната сила и гравитационата сила.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:50
ќе објасни самата Белег, ама јас колку што ја сфатив, таа не рече дека се објаснуваат електромагнетната и гравитационата сила, тоа го прави науката... Библијата само објаснува ЗОШТО... постојат...

читај поубаво...Wink


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:53
ОК, значи верс каде се објаснува зошто постоји гравитацијата и електромагнетните сили.



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:54
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

ОК, значи верс каде се објаснува зошто постоји гравитацијата и електромагнетните сили.



еее сеа пола Библијата да не сакаш да ти ја препишам... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

п.с. и не се вика „верс“, дај научи македонски...Embarrassed


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 19:59
За да ми ја препишеш библијата, треба да си писмен а не полуу писмен, значи од тебе на тоа поле, слаба помош, него некако многу се вознемири на прашањето?
Зошто?


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:03
Ако може науката да објасни...ај ти првин научно докажи ми зошто постои гравитација.....Wink

а за мене библиски доказ е ова...ТОЈ(Бог)ја обесил Земјата за ништо(кНИГА ЗА јОВ26: 7)...ТОА НИШТО ЗА КОЕ БОГ ЈА ОБЕСИЛ ЗЕМЈАТА Е ГРАВИТАЦИЈА...   ....A ЈАС НЕ СУМ ТЕОЛОГ..А И НЕ МОРА ДА БИДАМ ЗА ДА ВЕРУВАМWink 

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:06
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

За да ми ја препишеш библијата, треба да си писмен а не полуу писмен, значи од тебе на тоа поле, слаба помош, него некако многу се вознемири на прашањето?
Зошто?


не се возбудувај толку де, ако не знаеш како се вика „верс“ на македонски, има други учени пипл што ќе ти објаснат...LOLLOLWink


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:21
Гравитација е сила на привлекување не на обесување на ништо
Гравитацијата не е ништо таа е нешто и е подложна на промени врз основа на маса, значи библијата греши. Гравитациски (спрема прикаската за Њутн) јаболкото ПАДНАЛО на замјата а не стоело обесено на ништо.

ПС
да не споменувам електромагнетизам...


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 21:17

Папата Грегор 9ти ја основа Инквизицијата во 1231 година. Администраторите на инквизицијата беа директно одговорни на папата, (она што денес се знаи како “командна одговорност“). Во 1245 гпдина папата му дава право на инквизиторите да користат “секаков акт на насилство“ за спроведување на должностите.Франциско Пена, инквизитор на светата врква изјавува во 1578 дека “Не е цел на нашите судења и егзекуции да ги сочуваме душите на обвинетите, туку достигнување на општото добро преку влевање на страв во другите“  Папата Иноцент 4ти (пази Иносент - невин на англиски) во 1252 ја потврдува употребата на тортурата а инквизиторските цркви се претворени во места на хоророт. А што е така чудно... Официјално инквизицијата е “тргната“ како легална опција на црквата дури во 1917 со објавување на Codex Juris Canonici. Значи ставот на црквата за тортура , мачење и егзекуција на неверници, еретици и сите кои ја доведуваат во прашање светата црква и нејзините закони постоеше речиси 700 години! Само за една недела инквизиторот Роберт ле Борг испратил на клада 183 луѓе, Инквизиторот Бернард Фуи - 930 луѓе, при тоа и за себе со право кое му го даде црквата им го конфискува имотот. Како уште една занимливост црквата остави право и за обвинување на починати при што од живите наследници го консфикуваше имотот.  Сегде каде допре христијанството, допре и инквизицијата, во 1500 тата 879 судења на инквизицијата беа спроведени во Мексико, а во 1509 Енциско пишува: “Кралот има секое право да ги праќа своите луѓе во Индија (сегашна Америка) и да ги одземаат териториите од тие идолопоклоници, затоа што му е дадена од папата. Ако индиците (Америчките индијанци) одбијат, можат слободно да ги убиете или поробите како што Јехова му направи на Каанската земја“.  Во европа некои картографи (оние што правеа мапи и карти) беа осомничени од страна на инквизицијата. 

Никола Коперник, ја објавува својата De revolutionibus orbium coelestium за хелиоцентричноста на сончевиот систем . Црквата ова книга ја забранува и од 1616 до 1822 година е на индексот на забранети и ОПАСНИ  книги. Значи 200 години во универзитетите ЦРКОВНИ не се смеело да се изучува или чита Коперник.

Галилео Галилеј ја објавува Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo tolemaico e copernicano во 1632, во 1633 инквизициајта го апси, и затвора. Оставен да бира помеѓу смрт на клада или доживотен затвор, одбира да живее и се откажува од делото. Целиот останат живот  го поминува во домашен притвор во Фиренца под будното око на инквизицијата. Црквата призна дека згреши и ја укина казната кон Галилео после 360 години - во 1992 година А неговото дело прв пат издадено во 1842 година - дотогаш не ми се верува дека во универзитетите ЦРКОВНИ можело да се проучува ова напредно дело.

Ѓордано Бруно, зард своето видување на вселената, уапсен , држан 6 години во затвор а потоа осуден од страната на кардиналот Роберт Белармин и обесен наглавечку и спален жив во 1600 година. “Жалење“ за случајот изрази папата Јован Павле втори 400 години подоцна, не ми се верува ниту Бруно да бил тема во некои ЦРКВЕНИ универзитети

Со векови беа прогонувани , апсени и убивани сите оние кои не го сфаќале светот, вселената и природните закони на црквен начин. Спалувани се и за секогаш изгубени дела од многу античките класици, секој оној кој се обидел да изјави или даде свое поинакво видување беше сосекуван во корен, секое дело кое по мислење на црквата не се совпаѓало со црковната догма било забранувано, запленувано и запалувано.. Да, имало школи и факултети, но што се учело? Житијатта на светците, филозофски расправи кои само смееја да ја ПОТВРДАТ црковната догма, јазиците и математиката до степен кој не ја надминува Божјата воља.  Телото човечко медицинарите гладни за наук го проучувале тајно и скришно од црквата сецирајќи мртви тела со закана од страшна казна црковна. Црквата не го поттикна напредокот и прогресот, таа го затвори во свој ковчег, а кога свеста и разумот, кога писменоста на народот стана доволно голема, дојде до промени., револуциите беа поттикнати од буржоазијата која го читаше платон, аристотел, и која бараше напредок и прогрес како духовен така и материјален.... Црквата само се прилагоди на промените, ги прифати во поголема или помала мерка новото време, си корегиора некои ставови, постави нови норми...



-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 21:27
Шала на страна, не дека сум нешто против црквата, ама едноставно премногу е јасно дека црквата и тоа како сакала да го држи населението неуко, со што автоматски и ја држела контролата и сите преидобивки во нејзина полза... Има премногу статии и записи напишани од самите научници во тоа време, кои денеска претставуваат основа и темел ама баш во секое поле на науката... Платиле со нивите животи, за да ние денеска можеме да се допишуваме тука, виртуелно. Почетоците секако дека датираат од тоа време...

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: vd
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 21:49
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Шала на страна, не дека сум нешто против црквата, ама едноставно премногу е јасно дека црквата и тоа како сакала да го држи населението неуко, со што автоматски и ја држела контролата и сите преидобивки во нејзина полза... Има премногу статии и записи напишани од самите научници во тоа време, кои денеска претставуваат основа и темел ама баш во секое поле на науката... Платиле со нивите животи, за да ние денеска можеме да се допишуваме тука, виртуелно. Почетоците секако дека датираат од тоа време...


Те поддржувам во мислењето. Кога Шпанија била под власт на муслиманите, тие кои ќе преведеле една книга .. ќе ја преведеле само .. биле наградувани. Едноставен пример дека Исламот стои и тоа како во паралела со Науката.


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 22:29
можда ке се убацам у тенава како џокер у покер ама незмам што е толку тоа страшно треба да се признае декамногу научници страдале за тоа дека сонцето е ецнтар на вселенатаи се се врти околу него, амо кога ке погледнеме на теолошката страна науката е нула во споредба со религијата, ако науката го пронашла микроскопот тогаш колку е голема Божјата премудтост што ма врвот на игла има еден куп на молекули 

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 22:42
Eden od najgolemite umovi vo 20 vek Ajnstajn dolgo vreme pominal vo Ateizam no negde  na krajot od svojot zivot izjavel deka navistina
e  golema  zabluda  da  se  veruva deka  zemjata  sama ,spored nekoi
fizicki zakoni se  dvizi ,i deka ednostavno mora da ima nekoja Visha sila
koj ja upravuva (BOG).

E  sega ako zememe da  kazeme deka najgolemiot del od naucnicite
ne veruvaat vo  Boga i toa e  pricina za nesto sto izmislele togas toa
tvrdenje navistina ne drzi voda, ako se ima predvid  deka najgolemiot
del od naucnite  tvrdenja se otkrieni sosema slucajno.
Barale  edno a  dosle do nesto  sosema treto. Dali mozeme da  receme
togas  deka covekot e  tolku sposoben i moken ako na takov nacin stignuva  do otkritijata? Normalno Ne! No zasto Bog na ovie luge im dal
znaenje a na nekoi vernici ne? Odgovorot  e jasen .Allah dava sekomu
ona sto covekot go bara.

Nemoze  covek koj cel den sedi vo dzamija ili manastir da izmisle  nesto  sto mnogu bi mu koristelo na covestvoto.

No nesmeat  site  veri da  se  stavaat vo eden kosh.
Jasno e deka hristijanstvoto(crkvata) gi ubivalo i palelo site naucnici
koi se pojavuvale,dodeka Islamot gi uvelicuval ucenite luge onaka
kako sto e  zapovedano vo Quranot i vo zborovite na pejgamberot.

Allah vika " Zar bi gi sporedile ucenite luge so neucenite..."
Site  znaeme za prvata objava vo QUranot koja glasi " Uci,vo imeto na tvojot gospodar koj stvara"

Ili kako sto veli pejgamberot " Ucen covek e povreden nego 1000 nauki vernici"

Znaci Islamot ja pottiknuva naukata i napredokot, i pricinata  za 
golemata  zaostanatost na  muslimanite se dolzi edinstveno na nesledenjeto na Quranot i zborovite na Pejgamberot.




-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 22:46
 
Denes naucnicite za gravitacionata sila koi gi drzat nebeskite tela na odredeno rastojanie i sprecuvaat da dojdat do megjusebni sudiri. Kako do vakvi soznania dosle prvite citaci na Qur'anot ?
Bog ni kazuva vo Qur'anot deka toj go vozdignal neboto (k*r’an, 55:7) i deka Toj go drzi da ne padne na zemjata (k*r’an, 22:65). No kako Bog go pravi toa ?
Da e Covek avtor na Qur'anot bi mu bilo dosta lesno da ovie naucni citati i dokazi gi kopira od tamu.
 Megjutoa,denes nikoj na takov odgovor ne bi veruval.
 
 
Vo novata Americka biblija nacrtani se sliki kako avtorite na biblijata go zamisluvaat svetot. Na slikite se gleda kako neboto e potpreno so stubovi.
Allah dz.s vo Qur'anot veli: 

“Stvorio je nebesa bez stubova koje vidite, i postavio po Zemlji planine stabilne da vas ne trese, i razasuo po njoj svakovrsne životinje. I spustili smo s neba vodu, pa učinili da na njoj iznikne (bilje) svake vrste plemenite.”
(k*r’an, 31:10)

“Allah je Taj koji je podigao nebesa bez stubova koje vidite, zatim se postavio na Arš. I potčinio je Sunce i Mjesec; svakoje plovi do roka određenog. Upravlja stvar; razlaže znakove, da biste vi u susret Gospodara svog bili sigurni.” (k*r’an, 13:2)

 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 23:33
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

Шала на страна, не дека сум нешто против црквата, ама едноставно премногу е јасно дека црквата и тоа како сакала да го држи населението неуко, со што автоматски и ја држела контролата и сите преидобивки во нејзина полза... Има премногу статии и записи напишани од самите научници во тоа време, кои денеска претставуваат основа и темел ама баш во секое поле на науката... Платиле со нивите животи, за да ние денеска можеме да се допишуваме тука, виртуелно. Почетоците секако дека датираат од тоа време...


не дека немало, ама научниците кои биле прогонувани од клирот, се едно да не речам малцинство што се брои на прсти од една рака...

за се друго, токму црквата беше потикнувач на знаењето.. Но сепак, непознавањето и секуларната дарвинистичко-ленинистичка пропаганда на овие простори си го направи своето...


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 00:01
"postojat obemni dokazi deka Biblijata,makar shto e napishana od lugje,ne e proizvod na chovekoviot um.Od nebroeno mnoshtvo lugje,taa sekogash bila pochituvana kako poraka upatena do nas od Tvorecot na Univerzumot"
                                        Ser Ambroz Flemink-pioner vo elektronika


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 00:07
a koga e veke spomenat Isak Njutn..eve neshto za nego.Toj napishal" Jas veruvam vo Biblijata kako vo Bozji zbor,napishan od vdahnoveni lugje,Jas ja prouchuvam Biblijata sekoj den"

-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 00:39
SEPAK,.....NEMA GOSPOD!,.....shto bi rekol eden! LOL

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:24
како дојде до таа верба оти нема Госпо?

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:30
.....togash,...ako ima,...E mnogu  k u rnaz chovek,....shtom na nekoj e majka a,na drug makjea!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:34
објасни што велиш оти незнам поинтот што ти е.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:45
nekoj pogore reche deka bil semoken zoshto gi uslishuval molitvite,....e,pa od milioni shto se molat ,sigurno na nekoj i ke mu se uslishi za toa shto se molele,...ama,sigurno ne zatoa shto na nego mu se molel,.....a ,shto e so ostanatite na koi ne im e uslishena molitvata,.....ete toa!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:49
.....tie kje se trudat i ponatamu.....vera,ljubov i nadez,zarem ne?Tongue


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:53
Бог знае што ни треба и нашите желби но тој знае ако ни ги исполни сите желби како ке се мениме и затоа Бог ни дава тоа со кое ке се по одобриме .

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:55
POZNATA MI E SVEKJIICKAVA ZNAES.....SEUSTE MI E VO SVEZO SEKJAVANJE........


Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:55
.....ahhh,..,rome ,rome,...zarem veruvash vo toa?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 01:56
Originally posted by rome rome напиша:

Бог знае што ни треба и нашите желби но тој знае ако ни ги исполни сите желби како ке се мениме и затоа Бог ни дава тоа со кое ке се по одобриме .

KJE NEMAME IDNINA....


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:01
Originally posted by brza brza напиша:

.....ahhh,..,rome ,rome,...zarem veruvash vo toa?
верувам од се срце и со цела моја душа и живот

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:02
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

Originally posted by rome rome напиша:

Бог знае што ни треба и нашите желби но тој знае ако ни ги исполни сите желби како ке се мениме и затоа Бог ни дава тоа со кое ке се по одобриме .

KJE NEMAME IDNINA....


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:02
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

Originally posted by rome rome напиша:

Бог знае што ни треба и нашите желби но тој знае ако ни ги исполни сите желби како ке се мениме и затоа Бог ни дава тоа со кое ке се по одобриме .

KJE NEMAME IDNINA....
и навистина ке нема зошто да живееме ако све ние надарено

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:03
veruvam samo vo

veronautikata


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:05
NAJMNOGU VO SEBE.
PA POTOA...........


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:09
Јас верувам во Христос а многу је опасно  да веруваш во самиот себе оти ние сне ништо без Госпо Христос.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:11
ti si nisto rome bez isus
a nekoj e nesto i bez nego
zbori za sebe te molam
vera i veruvanje e licna rabota



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: brza
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:11
i jas veruvam!,...............................................................deka vie veruvate!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:20
анакин јас велам за мене но ај ти кажими што можеш да напрајш или да бидеш ако не тие дадено од некаде или Госпо или ѓаволот.треба да знаеме да различиме дали сне чеда на Госпо или ѓаволот.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: rome
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 02:21
Originally posted by brza brza напиша:

i jas veruvam!,...............................................................deka vie veruvate!
јас да верувам но дали ти веруваш.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Sokol
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 13:34
Според Аџија Дарвин би требало да гори на клада, а тоа што ти го викаш пропаганда се вика наука.Црквата,теологијата не може да држи чекор со науката повеќе т.е. нивниот одговор на сите прашања е "зошто господ сакал така".Не можат да објаснат ништо.А кој е Бог, некоја виша сила,што значи тоа? Господ е измислен зашто луѓето во камено време не знаеле да ги објаснат природните појави.Не знаеле грмотевица што е,не знаеле за помрачување на месечината итн итн.
Гравитација, не се знаело што е тоа? Планетата Земја се врти околу својата оска затоа има гравитација,да престане да се врти целата атмосфера ќе отиде во космосот.
 
Јас верувам во науката.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 13:47
naprotiv sokole...

denes Bog e na klada... i vernicite so nego...

I jas veruvam vo naukata. Zatoa i veruvam vo Gospod.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 13:58
Originally posted by Sokol Sokol напиша:

Според Аџија Дарвин би требало да гори на клада, а тоа што ти го викаш пропаганда се вика наука. 
 Планетата Земја се врти околу својата оска затоа има гравитација,да престане да се врти целата атмосфера ќе отиде во космосот.
 
 


Ti veruvash vo naukata i poveketo nauchnici veruvale vo BogWink

Zoshto planetata se vrti okolu svojata oska?


-------------


Постирано од: Sokol
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 14:09
Тебе се треба да ти се објаснува, место библија читај или гледај малку друго.Знаев дека ќе ме прашаш вакво нешто.Поради влијанието на Сонцето (кое е во центарот на нашиот сончев систем).
 
п.с. Земјата не е рамна Wink


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 14:33
Cryi ne ja nosat kitovi????????CryCryCryCryCryCryLOLLOLLOLLOLLOLLOL



-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 16:13
Не китови туку желки , и тие се протегаат (желките) се до крајот. Интересно е дека науката вели (Ајнштајн - кој патем речено е споменат овде како верник) дека ништо не е побрзо од светлината. Значи ли тоа дека брзината на бога е мерлива и дека има лимит со која брзина може да се движи... т.е. дека е “графиран“ со максимум 300.000 км/час


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 21:00
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Интересно е дека науката вели (Ајнштајн - кој патем речено е споменат овде како верник) дека ништо не е побрзо од светлината.
 
a i deka se e relativno, no dali ajnshtajn mislel,koga rekol deka brzinata na fotonot e pobrza od Bozjoto deluvanje!? Ili pak samo vo granicite na sozdadenoto...
 
ako se pokorime na dogmatikata, deka sodadenoto nemoze da bide posovrsheno os sozdadelot togash e jasno,
 
 
 
 


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 21:04
Originally posted by rome rome напиша:

анакин јас велам за мене но ај ти кажими што можеш да напрајш или да бидеш ако не тие дадено од некаде или Госпо или ѓаволот.треба да знаеме да различиме дали сне чеда на Госпо или ѓаволот.


jas sum cedo na mojot tatko
nema vrska ni so Gospod a najmalku so gjavolot(Lucifer)
i nema nisto pogolemo od mene i nad mene
JAS SUM NA PIEDESTALOT
rome JAS



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: belichka
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 21:08
a koj e toa Jas?


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 21:22
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
a i deka se e relativno, no dali ajnshtajn mislel,koga rekol deka brzinata na fotonot e pobrza od Bozjoto deluvanje!? Ili pak samo vo granicite na sozdadenoto...
 
ako se pokorime na dogmatikata, deka sodadenoto nemoze da bide posovrsheno os sozdadelot togash e jasno,
 
  

Релативно во однос на брзината на светлината... но да не се губиме во објаснение на теоријата, е сега дали МИСЛЕЛ или НЕ не знам знам што КАЖАЛ, а и некако ми е .. нелогично да (пример) се создаде закон за најголема можна брина но нешто се движои и побрзо....


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 00:22
најбољи ми се к*ранскиве поданици, кога изиграваат научници... човек да се прсне од смеење... LOLLOLLOLLOLLOLLOL

а и другаров Чорбаџија, не заостанува, со теории како созданието е побрзо од Создателот... WinkBig%20smile


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 00:27
e neznam koj e pobrzLOL
no
jas znam sto gledam

ja gledam svetlinata- fala boguLOL
gospod ne go gledam - fala bogu?




-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 00:29
...полесно е да го видам и господ некогаш...........


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 00:31
ma pricaj mi o tom

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Sokol
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 02:05
Anakin ne pisuvaj deka ne go gledas gospod zasto ke ti odgovorat gospod e sekade okolu nas ,ama ne moze da go vidis moze samo da mu se molis hehe. Brzinata na svetlosta e momentalno najgolema brzina koja covekot moze da ja objasni.Toa ne znaci deka vo idnina nema da se otkrie pogolema brzina.Postot na Miralem ne se ni potrudiv da go procitam zasto bese zivi gluposti,nenaucni raboti.Naukata se bazira na fakti,vistini zatoa e interesna.


Постирано од: rome
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 02:12
ајде бе соколе ти изгледа верваш во еволуција.но во еволуција има повеке прашања од како одговори.ајде објасни ми ти како постои планетата и небото и џвездите и се друго .не мози од ништо нешто да стани како што еволуција кажва .дали неможите тоа да видите или несакате да видите оти тогаш ке треба да верувате во Госпо.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 09:30
Вери  има многу, сите се обидуваат да дадат свој одговор на тоа како настанало кога настанало, зошто настанало.... Будизам, Хиндуизам, Христијанство, Ислам, Паганство (да ги набројам само “живите“ религии) и да не споменуваме дека секоја од нив има поголем или помал број на свои верзии кои сите пак даваат свое специфично учење и толкување.
 
Но Научните закони се универзални. 1+1=2 е исто и за оној кој му се клања на Алах и оној кој му се моли на Исуса и оној кој му се обраќа на Буда.... Со иста сила гравитациска не привлекува без разлика на која вера му припаѓаме, исти закони на физика, хемија, математика.... не врзуваат.

Затоа не гледам спој на наука и вера, ниту пак не гледам дека религијатаа е или беше вклучена во научни истражувања или пак поврзана со научните достигнувања. Луѓето заминаа на Месечина, пратија сонди низ вселената, открија болести и лекови, без некоја помош на религијтаа.

Црквата се менува со тек на времето, ги прифаќа новите времиња, затоа денес можиме да ја истражуваме вселената без страв дека ќе завршиме како Бруно, Коперник или Галилеј, црквата има свои болници, во кои работаат доктори кои се школуваа сецирајќи мртви тела (правејќи грев), и се повеќе, црквата (религијата) заминува на страна на “параболи“, симболика, сказаниа, т.е духовноста.

Ние сите сме одбрале да веруваме или не. И оној кој верува, одбрал да верува во едно од многуте верувања. Дали е тоа по слободна воља и избор или след околностите (ако си роден во... Пакситан, или Авганистан, веројатно ќе бидиш муслиман без и да ја запознаеш другата вера, ако си роден во Амазонија, веројатно е дека че бидиш паган, без да се запознаеш со другите вери, во Русија, во Англија, во Полска.....) значи под влијание на околијата, семејството,  сонародниците, традициите. Но за било кој од наведените, едно јаболко плус уште едно, ќе им даи две јаболка, и а ако не му се бендисаат можат да ги фрлат и по ист закон тие јаболка ќе летнат и паднат на земјата.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 11:16
Човек мора овде да се сложи со Чорбаџијата, дека религиите, особено примитивниот човечки крик кон нешто над себе, е несоодветен и не е во никаква спрега со науката.

Точно е и дека некои од големите религии, се тешко филозофско-научно издржани и се косат со логиката, и со здравиот памет. Остануваат само јадните обиди, како на пример на гореспоменатиот Миралем1, кои за вистинските мислители остануваат повеќе како комедија, отколку како вистина...

Но сепак, како христијанин, можам да кажам дека во науката гледам само еден сојузник на верата. Верата (онаа вистинската, исконската) и науката не можат и не би смееле да бидат соперници...

Всушност, вистина е дека некои религиозни фанатици, многу погрешно го сфаќаат местото на Св. Писмо во научниот свет. Тоа е пред се книга за духовниот свет, кој е метафизички, над овој свет во кој се потпираме исклучиво врз сетилата.

Науката се базира врз сетилата. Се што е сетилно испитливо, е во доменот на науката. НО науката, се разбира е „набљудувачка дисциплина“, а не метафизичка. И затоа таа има еден недостаток: не објаснува „зошто“.

А човекот, прашува „зошто“. Уште малите деца имаат една фаза во животот, кога постојано велат „а зошто?“ Човекот не е задоволен само со тоа дека постојат неутрони, електрони и протони, ниту пак е задоволен со сознението дека постои гравитација, постојат три облици на материјата, дека постои топлина, енергија, материја...

Сака да знае и ЗОШТО!

Е тука, науката е немоќна... иако некои идеологии, се обидуваат да навлезат во метафизичкото, како што е Дарвинизмот, но со еден речиси посмешен обид дури и од лажните религии...

За секој вистински трагач, останува единствениот досега непобиен метафизички исказ: Во почетокот Бог...


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 14:33
Tocno e  toa za  site  drugi religii osven za Islamot.
Ne  e  tajna deka hristijanskiot  svet  pocnal da napreduva otkako i rekol
"zbogum"  na crkvata i biblijata. No Islamot skroz obratno.

Neznam dali imavte  moznost  da  gledate  ovie meseci na site  strantski
televizii bea prikazuvani dokumntarni filmovi so naslov"

What the Ancients Did for Us"

kade  se  spomnuvaat grcite,egipjanite,indijcite  itn... i normalno Islamot kako  eden od golemite faktori za  napredokot na covestvoto.Tuka ne se
spomnuva niedna druga vera koja imala takvo vlijanie.

Problemot  sto zaostana islamskiot  svet  ne e  radi otkazuvanjeto
od Quranot nego epten pogresnoto  svakanje na Quranot.

I nemoze nikoj da kaze  deka Quranot i Islamot voopsto
ne  e povrzan so naukata.

No sepak na kraj ke spomnam nesto od eden poznat Islamski ucenjak
Said Nursi koj veli "Onoj koj gi uci samo prirodnite nauki e Laik,a Onoj koj gi uci samo verskite nauki e  Fantaik,a Onoj koj ke uspee da gi spoi tie  dve ke mu izleze vistinata na videlina"







-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 14:51
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Tocno e  toa za  site  drugi religii osven za Islamot.
Ne  e  tajna deka hristijanskiot  svet  pocnal da napreduva otkako i rekol
"zbogum"  na crkvata i biblijata.


Од 18сти век кога црквеното влијание врз државата попушта доаѓа до напредок на науката, од Медицина, Биологија, Астрономија, Инженерство.... Додека во 15сти век се спалувало за мисли за земјата како кружои околу сонцето денес е секодневна појава лансирање на луѓе во вселената. Генетиката, Медицината, Психологијта својот развој го оствариле откако попушти религиската стега. Замисли Фројд да ги изнесол своите тези во 13, 14,или 15 век? замисли во тоа време кога болестите се доведувани во врска со божјата казна некој денешен доктор да изјави дека не е така и дека се предизвикувачи микроскопски суштества?

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

kade  se  spomnuvaat grcite,egipjanite,indijcite  itn... i normalno Islamot kako  eden od golemite faktori za  napredokot na covestvoto.

Зевс, Аполон, Хермес, Хера, Амон, Озирис, Буда, Алах се рамноправни фактори за напредок на цивилизацијата ?




-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 15:03
единствен „мрачен“ период за христијанството е средниот век, во кој баш се отстапило од Библијата...

КОга реформацијата се вратила на корените на христијанството, се случил процут незапамтен во ниедна друга религија...

Да не се лажеме, сите најубави слики, најречовити новели, најпрекрасни композиции, се произведени во христијанскиот свет, под големо влијание на христијанската историја... Нема еден познат сликар муслиман. Нема еден познат книжевник, со светска слава и што се изучува по сите литературни факултети - муслиман. Нема ниеден класичен композитор - муслиман... Да не збориме глупости, ве молам...Big%20smile


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 21:37
Originally posted by аџија аџија напиша:

единствен „мрачен“ период за христијанството е средниот век, во кој баш се отстапило од Библијата...КОга реформацијата се вратила на корените на христијанството, се случил процут незапамтен во ниедна друга религија...Да не се лажеме, сите најубави слики, најречовити новели, најпрекрасни композиции, се произведени во христијанскиот свет, под големо влијание на христијанската историја... Нема еден познат сликар муслиман. Нема еден познат книжевник, со светска слава и што се изучува по сите литературни факултети - муслиман. Нема ниеден класичен композитор - муслиман... Да не збориме глупости, ве молам...Big%20smile



Што сакаш да постигнеш со еден ваков пост?

Исламската култура и уметност е доста позната и можеби ако не се изучува во општообразовните предмети кај нас, сигурна сум дека се изучува на Факултетот за ликовна уметност кај нас во Скопје.

Секој што и малку се заинтересирал за неа, како и за научните дострели од тој период што ти го цитираш, ќе остане фасциниран од нејзината суптилност и оригиналност.

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_art - Исламска уметност

http://www.ismaili.net/sadruddin/islamic.html - Исламска уметност 2/слики

http://ccrma.stanford.edu/~blackrse/islam.html - Мusic ina the world of islam

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_writers_and_poets - List of muslim writers and poets

http://www.cyberistan.org/islamic/ - Islamic csientists...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 23:39
Originally posted by Julija Julija напиша:


Што сакаш да постигнеш со еден ваков пост?



сакам да кажам дека исламската култура е примитивна и затапена... ако не ти беше јасно...Wink

сите достигнувања на исламскиот свет, во уметнички, книжевен, музички, па и научен поглед, не можат да се споредат со достигнувањата на ЕДНА христијанска европска земја... Бирај ја која сакаш (Италија, Русија, Шпанија, Франција, итн итн...)

и доста со вакви хипотези, од типот „па имаат и они култура“...

имаат, нормално... имале и маите и ацтеките...

јас реков, едно звучно име како Ван Гог, како Декарт, како Толстој НЕ ИЗЛЕГЛО јужно од Истанбул...

А тоа до каде стигнала исламската „култура“ е јасно и од сателит, човек може да види колку бедотија прострале се до дунав...


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 02:12

Еве неколку звучни имиња на научни херои кои исто така биле и ревносни христијани и цврсто верувале во Библијата:

  1. Јохан Кеплер (Истакнат астроном и доследен христијанин. По него се именувани 3 Кеплерови закони)
  2. Роберт Бојл (Пионер на модерната хемија.)
  3. Исак Њутн (Научен гениј, физичар, астроном итн. Истакнат дистрибутер на Библијата. 3 Њутнови Закони)
  4. Карл Лине (Истакнат ботаничар кој верувал во Библијата)
  5. Леонард ОЈЛЕР (Голем математичар и верен христијанин. Многу равенства, теореми и методи го носат неговото име.)
  6. Жорж Кивје (Истакнат Биолог, противник на еволуционистичкото мислење)
  7. Мајкл ФАРАДЕЈ (Пионер на полето на електричната енергија и верен христијанин.)
  8. Семјуел МОРЗЕ (Пронаоѓач на телеграфот, активен христијанин)
  9. Чарлс БЕБИЧ (Татко на компјутерите, верен христијанин)
  10. Метју Мори (Пионер во океанографијата, раководен од Библијата)
  11. Џејмс ЏУЛ (Голем експериментатор кој бил раководен од Бог. Единицата мерка за енергија се води по неговото име)
  12. Луј ПАСТЕР (Истакнат научник и противник на еволуцијата)
  13. Грегор МЕНДЕЛ (Татко на генетиката и Божји слуга.)
  14. Вијлај ТОМСОН  ( Еминентен физичар, противник на теоријата на еволуцијата)
  15. Лорд Келвин (Познат физичар. Единицата мерка за топлина го носи неговото име)
  16. Џозев Листер (Татко на модерната хирургија)
  17. Џејмс Клерк МАКСВЕЛ (Научник-гениј. Максвелови равенки)
  18. Џон Амброз ФЛЕМИНГ (Пионер во областа на електрониката)
  19. Џорџ Вашинтонг КАРВЕР (Агрохемичар)
  20. Вилбур и Орвил РАЈТ (Пионери на авијацијата)
  21. Вернер Вон БРАУН (пионер во областа на истражувањето на Вселената)

И многу други...

Погоренаведените научници се темел на современата наука, а нивната вера во Библискиот Господ бил главниот двигател во нивната научна работа која резултерала со светски познат успех.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 01.Мај.2007 во 12:19
Originally posted by Julija Julija напиша:

Originally posted by аџија аџија напиша:

единствен „мрачен“ период за христијанството е средниот век, во кој баш се отстапило од Библијата...КОга реформацијата се вратила на корените на христијанството, се случил процут незапамтен во ниедна друга религија...Да не се лажеме, сите најубави слики, најречовити новели, најпрекрасни композиции, се произведени во христијанскиот свет, под големо влијание на христијанската историја... Нема еден познат сликар муслиман. Нема еден познат книжевник, со светска слава и што се изучува по сите литературни факултети - муслиман. Нема ниеден класичен композитор - муслиман... Да не збориме глупости, ве молам...Big%20smile



Што сакаш да постигнеш со еден ваков пост?

Исламската култура и уметност е доста позната и можеби ако не се изучува во општообразовните предмети кај нас, сигурна сум дека се изучува на Факултетот за ликовна уметност кај нас во Скопје.

Секој што и малку се заинтересирал за неа, како и за научните дострели од тој период што ти го цитираш, ќе остане фасциниран од нејзината суптилност и оригиналност.

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_art - Исламска уметност

http://www.ismaili.net/sadruddin/islamic.html - Исламска уметност 2/слики

http://ccrma.stanford.edu/~blackrse/islam.html - Мusic ina the world of islam

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_writers_and_poets - List of muslim writers and poets

http://www.cyberistan.org/islamic/ - Islamic csientists...
Dzabe prajme muabet. Nekoj cvrsto resil ocite zatvoreni da gi drzi. Zalosno e da se mesa tradicija so vera.  Denes mozebi ne se Muslimanite takvi,no zosto da ja mesame verata Islam. Znaci so pojavata na Islamot,svetot pocna da odi napred.
Nema da veruva Acko deka ako ne bea Muslimanite nemase so sto da se iskapi. Glavnoto i osnovno sredstvo za cistota Muslimanite go izmislile,zatoa sto verata bara cistota pred se.
Koga Muslimanite gi cistele zabite,Anglicanite mislele deka gi ostrat zabite.
 
Znaci,kako sto edna draga moja osoba tuka na forumot rece. Tesko e da gi otvoris ocite na onie koi resile cvrsto da gi drzat zatvoreni.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 08:56
Кога римјаните и грците имаа бањи, арапите се капеа во камилска пот. Затоа не тресете зелнки, не сме до толку од вчера... LOLLOLLOL

И како тоа измислиле хигиена и како тоа чистота ви е толку голем дел од верата, кога се знае дека муслиманите се за хигиена НУЛА. Чоек само треба да седне у автобус до муслиман, да сфати што значи нехигиена...

Чест на христијанизираните исклучоци...Wink


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 09:27
Originally posted by аџија аџија напиша:


Originally posted by Julija Julija напиша:

Што сакаш да постигнеш со еден ваков пост?

сакам да кажам дека исламската култура е примитивна и затапена... ако не ти беше јасно...Winkсите достигнувања на исламскиот свет, во уметнички, книжевен, музички, па и научен поглед, не можат да се споредат со достигнувањата на ЕДНА христијанска европска земја... Бирај ја која сакаш (Италија, Русија, Шпанија, Франција, итн итн...)и доста со вакви хипотези, од типот „па имаат и они култура“...имаат, нормално... имале и маите и ацтеките...јас реков, едно звучно име како Ван Гог, како Декарт, како Толстој НЕ ИЗЛЕГЛО јужно од Истанбул...А тоа до каде стигнала исламската „култура“ е јасно и од сателит, човек може да види колку бедотија прострале се до Дунав...


Abu Ja'far Mohammed ibn Musa al-Khowarizm   арапски математичар 8 века пред Декарт

http://www.uz.ac.zw/science/maths/zimaths/mathslan.htm - Abu Ja'far Mohamed ibn Musa al-Khowarizm



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 09:45
отвори анкета, јулија, и ќе видиме кој е попознат, овој абу јафар, или Декарт... И не само попознат, туку чии идеи одиграле глобална и попресудна улога...

и плус, темава нема смисла, затоа што во секој народ и култура, има исклучоци, поентата беше сосема поинаква, дека како менталитет, како култура, како светоглед, исламот е загушувачки за прогресот, додека вистинското христијанство е инспиративно и мотивирачко...


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 09:59
Originally posted by аџија аџија напиша:


отвори анкета, јулија, и ќе видиме кој е попознат, овој абу јафар, или Декарт... И не само попознат, туку чии идеи одиграле глобална и попресудна улога...и плус, темава нема смисла, затоа што во секој народ и култура, има исклучоци, поентата беше сосема поинаква, дека како менталитет, како култура, како светоглед, исламот е загушувачки за прогресот, додека вистинското христијанство е инспиративно и мотивирачко...


Што се однесува до Декарт и Абу Џафар ал Хорезми, ти очигледно не си го отворил линкот што го ставив.

Не мислев дека темава ќе се одвива во ваков правец...

Да ви раскажам нешто од сопственото искуство што ја поврзува науката(тоа ми е професија) со верата.

Во моментот кога доаѓате до некое значајно откритие, кога прво само му ги гледате нозете, а потоа во душата чувствувате дека брзо чекори кон вас, во тој момент сфаќате дека нема ништо посилно од чувството на создавањето на нова мисла и нова идеја... Радоста што ја носи таа ве поттикнува да верувате во нешто што е возвишено (наречете го како сакате, Бог или нешто друго)... Чувството на моќ кое се јавува во првиот миг кога ќе ја реализирате идејата, во сознајниот момент преоѓа во покорност...едноставно сфаќате дека сте само инструмент на на една голема мисла, една голема идеја и дека сте откриле само еден минијатурен дел од неа и сте го приближиле до човештвото... Јас тука ја согледувам врската меѓу науката и верата (не онаа што се прикажува во црква или џамија или не знам каде, туку онаа мојата внатрешната...)




-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 12:07
Pricinata  sto poveketo muslimanski naucnici ostanale  anonimni e toa
sto koga hristijanite go kradele znaenjeto od niv si go prepisuvale sebesi.

Tuka ke go spomnam samo Leonardo da Vinci koj se smeta za  eden od
najgolemite Genii sto nekogas ziveel,koj celoto znaenje go steknal od
Islamskite naucni knigi ,ili Nostradamus i drugi.

Za razlika pak od muslimanskite naucnici koi sekogas priznavale od kogo
go crpele znaenjeto i nikogas ne kradele  tugi dela.

Julija mnogu mi e milo sto ima vakvi iskreni luge kako tebe ,anakin
nindza,messenger i drugi,inace  site nemuslimani bi gi stavel vo eden kosh



-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 16:29
Трече око може да ви позавиди на тврдењава...LOLLOLLOLLOLLOLLOL

П.С. уште чекам на еден муслимански Шекспир, Достоевски, Ван Гог или Бах???


-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 19:18
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Pricinata  sto poveketo muslimanski naucnici ostanale  anonimni e toa

што едноставно нели не ПОСТОЈАТ
со исклучок на Саламан РуждиWink кој во опеал исламот во Право светло , мада и тој не може да се нарече научникBig%20smile


Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Tuka ke go spomnam samo Leonardo da Vinci koj se smeta za  eden od najgolemite Genii sto nekogas ziveel,koj celoto znaenje go steknal od
Islamskite naucni knigi ,ili Nostradamus i drugi.

дефинирај ГенИИ??????LOLLOLLOL
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:



 site nemuslimani bi gi stavel vo eden kosh


И право во ЏЕНЕЕТОТ да ни ги пробаат ДЕВИЦИТЕClap


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 08:33
http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_art - Исламска уметност

http://www.ismaili.net/sadruddin/islamic.html - Исламска уметност 2/слики

http://ccrma.stanford.edu/~blackrse/islam.html - Мusic ina the world of islam

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Muslim_writers_and_poets - List of muslim writers and poets

http://www.cyberistan.org/islamic/ - Islamic csientists...

Не знам за уметниците (сликарите, музичарите и писателите), но за научниците (тука ги вбројувам природните науки, математиката и техничките науки) единствено е важна точноста на резултатите. Воопшто не е важно дали оној што дошол до нив е христијан или муслиман или што и да е... што се однесува до мене може и марсовец да биде, само резултатите да се точни и да може над нив да се надградува нова идеја...



-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 08:39
WHO WERE SOME OF THE MEDIEVAL EUROPEAN SCHOLARS INFLUENCED DIRECTLY OR INDIRECTLY BY THE WRITINGS OF ISLAMIC SCHOLARS?

The list is almost endless, but here are a few prominent names:

Adelard of Bath, Peter Abelard, Robert Grossetteste, Alexander of Hales, Albertus Magnus, St. Thomas Aquinas, St. Bonaventura, Duns Scotus, Roger Bacon, Marsilius of Padua, Richard of Middleton, Nicholas Oresme, Joannes Buridanus, Siger of Brabant, John Peckham, Henry of Gant, Williams of Occham, Walter Burley, William of Auvergne, Dante Algheri, Blaise Pascal, and numerous others.


The well-known early 12th century Englishman, Adelard of Bath, often proudly acknowledged his debt to the Arabs - "trained (as he says) by Arab scientists....I was taught by my Arab masters to be led only by reason, whereas you were taught to follow the halter of the captured image of ancient authority [i.e., authority of the Church]" (Tina Stiefel, The Intellectual Revolution in Twelfth Century Europe; St. Martin's Press, N.Y., 1989; pp.71, 80).

Се извинувам што го ставам постов на англиски, но очигледно е дека не ги отварате линковите и не читате...


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 09:32
BTW темава вака се викаше (Науката против Веронауката) или беше Науката (и?)против Верата?

Оти има разлика... верата е нешто што секој го поседува (дури и оние што не веруваат во Бог), а веронауката е нешто сосема друго...

Ако е темата е Науката против Веронауката, тогаш скоро и да нема што да се дискутира... Науката си е наука, а веронауката си е веронаука... Немаат допирни точки...

Им сугерирам на модераторите да го вратат претходниот наслов на темата....




-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 09:46
насловот не е променет...


-------------


Постирано од: Julija
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 09:50
Originally posted by аџија аџија напиша:

насловот не е променет...


Упссс, Па променете го... Поубаво ќе биде

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 11:54
Confusednadvor od tema ste



Vo poslednite 125 godini ne e pronajdena nikakva alka shto nedostasuva...odnosno alkata pomegju reptilite i pticite.Sekogash od zemjava za site ovie godini se iskopuvani skeleti od vlekachi ili koski od ptici,no nikogash nekoj skelet koj e "pomegju" niv,koj bi bil dokaz,opipliv,vidliv deka Darvin e vo pravo koga zboruva za evolucijata.



....do den deneshen nemame nieden primer na mutacija kaj zivotnite so koja bi se nadminala"granicata na vidot"

 pa sega moze li da se kaze koj e vo pravo?


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 12:13
ахам, значи тебе кога ќе те прашаат у школо, ти им кажуваш како дедо боже ја напраил планетава и животот на неа, и имаш петка а? LOLLOLLOL

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 12:26
Vo uchebnicite po istorija za pochetok na svetot stojat dvete teorii...uchenicite gi kazuvaat i dveteWinkmislam deka nekade i go citirav toa...
 
A po biologija se izuchuva kako posebna lekcija POTEKLO NA VIDOVITE SPORED  Darvinovata teorija...a ne kako neprikosnovena vistina....Wink


-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 13:09
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

ахам, значи тебе кога ќе те прашаат у школо, ти им кажуваш како дедо боже ја напраил планетава и животот на неа, и имаш петка а? LOLLOLLOL
тоа што те учат на школо неможиш да веруваш све оти тоа је од човек но за Госпо тоа е вистината.и има повеќе факт за тоа одкако за дарвин.тоа дарвин што го напишал, денес има повеќе прашања од како одговори.ама за Госпо повеќе има логика во Него од како некој си човек што цел свет го измамил и луѓето знаат оти је лага ама уште продолжуваат со лагата.изгледа на човекот му је полесно да верува во лага наместо вистината.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 14:27
Originally posted by beleg beleg напиша:

Confusednadvor od tema ste
Vo poslednite 125 godini ne e pronajdena nikakva alka shto nedostasuva...odnosno alkata pomegju reptilite i pticite.Sekogash od zemjava za site ovie godini se iskopuvani skeleti od vlekachi ili koski od ptici,no nikogash nekoj skelet koj e "pomegju" niv,koj bi bil dokaz,opipliv,vidliv deka Darvin e vo pravo koga zboruva za evolucijata.



....do den deneshen nemame nieden primer na mutacija kaj zivotnite so koja bi se nadminala"granicata na vidot"

 pa sega moze li da se kaze koj e vo pravo?


Многу плитко ги поставуваш прашањата, зборуваме за фосили стари и по 100 милони години, значи мошне тешко да се најди сочуван пример но ете се најдува, во главном е јасна и докажана еволуцијата а минорните прашања не се од битно значение ДАЛИ била или не туку финесите во развојот. Мутации не е баш соодветен збор пошто мутации има и во теле кое ќе се роди со две глави али збораме за еволуција, која трае со МИЛИОНИ години. Еден вид на еволуција секојдневно прави човекот како кај животните така и кај ратенијата, создава животни кои даваат повеќе млеко, повеќе крзно, подобар плод, ги вкрстува, го менува генетскиот код, создава нови видови но и уништува постоечки. Човекот (денешен е “тазе“ на планетата, за планета која живее вече 4.500.000.000 години, последните 200.000 години се само еден миг, а последните 2.000 од кога постои Христијанството се миговен миг на мигот.  Од иста гледна точка можеме да зборуваме и за верата, на кои основи и докази стои таја? на препишани копии на копии на копии. На превод од преведен превод. Немаме оригинал а имаме многу верзии. Работи кои не можеме да ги повториме, работи кои не се подложни на експеримент, работи кои “на збор“ треба да му се верува.
Науката и Верата немаат допирни точки, освен во минатото кока свештеник со молитви исфрлал болести од телото или кога со жртви се смилостувале реките, сонцето, кога со песни и молитви се повикувал дождот, но тогаш и науката беше религија.


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 15:58
Originally posted by rome rome напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

ахам, значи тебе кога ќе те прашаат у школо, ти им кажуваш како дедо боже ја напраил планетава и животот на неа, и имаш петка а? LOLLOLLOL
тоа што те учат на школо неможиш да веруваш све оти тоа је од човек но за Госпо тоа е вистината.и има повеќе факт за тоа одкако за дарвин.тоа дарвин што го напишал, денес има повеќе прашања од како одговори.ама за Госпо повеќе има логика во Него од како некој си човек што цел свет го измамил и луѓето знаат оти је лага ама уште продолжуваат со лагата.изгледа на човекот му је полесно да верува во лага наместо вистината.


епа вака сега, не сум против господ нити црквата, но ти отвори го учебникот по која сакаш наука, и ќе најдеш милиони докази за сите научни откритија, а од друга страна, освен во библијата, која ама баш на бавтанаана си фура нешто никој од живите не го видел, а пак тие умрените само пишале и толку, ништо не докажале... И немој жити се да ми кажеш дека во школо намерно сакаат да не отупуваат LOLLOLLOLLOLLOL


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 16:02
Vo koe shkolo?....na primer vo Italija redoven predmet e katolika....redoven isto kako  i site drugiSmileeeeee dodusha tie nemale nikogash marksizamLOL....ama veronauka odsekogash...pa ne mi stojat primitivni ItalijaniteWink

-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 16:25
ајде тогаш вака, црквата викаше дека планетата Земја е центар околу кој се вртат сите планети во сончевиот систем вклучувајќи го и сонцето тука, за да науката потврди дека воопшто нема вистина во сето тоа, и дека баш сонцето е тоа што се вика центар на сончевиот систем. Одиме понатаму, црквата исто така велеше дека земјата е рамна и дека ја носат три кита на нејзините грбови, на што денеска немој кој не се смее... И повторно науката со своите докази го потврдува тоа. Од апсект на медицината, чумата во мрачните времиња како што се обележани денеска (за време на владеењето на црквата кога таа била најмоќното нешто) тврдеше дека чумата е господова болест и дека ги казнува тие што не се христијани, за да науката исто така го оспосри сето тоа и не само што докажа дека не е господова болест, туку и најде лек против неа... Да не заборавиме дека 80% од тогашните научници сите биле есхумирани токму од страна на црквата, како таа би го задржала нејзиното владеење над неукото население... WinkWinkWink А замисли ова не е ни 1% посто од достигнувањата на науката... LOLLOLLOL а за тоа дека во школото се изучувала веронаука, па еве и кај нас сеа ќе се изучува, но тоа не го менува фактот дека денеска и тоа како е оспорена црквата со сите нејзини верувања и тврдења, али само на збор, ништо како доказ WinkWinkWink


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 16:45
ghost

податоциве ти се онака од ракав...Big%20smile

Како прво, црквата никогаш не се занимавала со тоа дали земјата ја носат китови или е рамна или е што знам што. НАУЧНИЦИТЕ од тоа време верувале така. Вистина, откако одреден круг на научници дошле до нови сознанија, црквата брзоплето ја подржала конзервативната/традионалната струја... Во тоа нема ништо спорно, дека црквата, односно тн. црква, згрешила...

Но дека такво нешто ќе најдеш во Библијата, слободно те предизвикувам, да копаш и да ми најдеш, зашто паушално зборуваш за религијата, за која не знам дали имаш сериозни познавања... Значи овде се работи за догматско прашање, за класично узурпирање и промашено толкување од тогашната свештеничка елита.

И за крај, еволуцијата има проблем самата со себе. Најмалку со верата, бидејќи таа е прилагодлива категорија и ги надживува СИТЕ научни „достигнувања“.

Ќе спомнам само неколку научни категории каде еволуцијата е во дефанзива:

1. Законот за термодинамика (енергијата секогаш преминува во понизок/поедноставен вид на енергија, никогаш во повисок, освен ако нема дотур на енергија). Ентропијата во вселената расте, а никако не може да опаѓа, според природен процес. Енергијата се деградира, а никако не напредува. Според тоа незамисливо е мртвата материја да се самоорганизира во повисок/посложен вид на енергија каков што е животот. Ние сите го знаеме овој закон од секојдневието. Никој од нас, кога би пронашол часовник на плажа, нема ни на крај памет да помисли дека камењата, брановите и песокот се САМООРГАНИЗИРАЛЕ во часовник. Може само обратното да се случи, часовникот да се распадне во песок.

2. Законот за биогенеза. Omne vivum ex vivo (секој живот е од живот), односно хемикалија, молекули или атоми, не можат да продуцираат живот. Научниците денес имаат вештачки произведено пченично зрно (и други) со идентичен молекуларен состав како и оригиналното, со една разлика: не р’ти. Сите експерименти, кои ги има на илјадници, докажуваат дека живот настанува само од живот и точка.

Значи тука воопшто не ги набројувам археолошките промашаи и алката која се уште недостасува... Ако сте малку во тек со современите случувања, знаете дека се погласни, побројни и похрабри се научниците кои отстапуваат слепа лојалност кон оваа теорија.

Значи ова, напомнувам, не се проблеми кои Христијанството го има со еволуцијата, туку проблеми кои еволуцијата ги има со природните и докажаните закони.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 17:09
Originally posted by аџија аџија напиша:



 
 
Но дека такво нешто ќе најдеш во Библијата, слободно те предизвикувам, да копаш и да ми најдеш

 
BASH SAKAV SITE DA GI PRASHAM OVA    ..KADE   SE SPOMNATI VO BIBLIJATA KITOVI,ZELKI I DRUGI MORSKI ZIVOTNI SHTO JA NOSAT PLOCHATA NA GRBConfused
 
 
Значи ова, напомнувам, не се проблеми кои Христијанството го има со еволуцијата, туку проблеми кои еволуцијата ги има со природните и докажаните закони.



MOJATA PRIJATELKA  KOJA NE E VERNIK A E  BIOHEMICHAR PO PROFESIJA MI SPOMNA DEKA NAVISTIA POSTOI VO DENESHNO VREME GOLEM SOMNEZ VO TEORIJATA NA DARVIN


-------------


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 17:09
вака сеа другарче, нити се замарам со проучување на библијата нити пак сум ја прочитал библијата... Она што јас го знам, го пишува во енциклопедиите, и тоа многу јасно и убаво... Библијата никогаш не ни сум сакал да ја читам, зашто ама баш за ниеден збор нема докази дека било така. Мојсеј мавнал со стапот и се претворил во змии, ма ајде ти се молам LOLLOLLOL Кренал со стапот у вис и морето се поделило на два дела LOLLOLLOL Докази другарче докази... Ако веруваме во тоа, ондак зашто да не веруваме во бајките??? Иста е содржината, само различни се хероите WinkWinkWink За сегашната еволуција не зборам, многу добро се знае дека веќе многу гооолллееммм дел од светсклата популација некако им се сумљиви зборовите во тие свети книги, и еднитсвено потребата од нешто повисоко во кое би можеле да се утешат кога би имале некои проблеми, ги држи верници WinkWinkWink Слободно прашај половина, море каква половина бе, прашај повеќе од 70% испитаници, нема да знаат многу што да ти кажат за светите книги, нити пак со некоја нивна блискот. И уште нешто вака, кога самите свештени лица ја рокаат црквата со црквените пари, и си возат мерцедеси, прават куќи со базени и што све не, кога ќе дојдат дома да ми светата нешто за празник или било што, прво ми ја покажува раката да му платам, а после ќе работел.... Е тоа се големи верници нема што WinkWinkWink Имам и во моја фамилија свештени лица, и тоа од висок ранг, ги има на тв за секој голем празник, и богамисите имаат по неколку куќи, палета на автомобили... Дајте ве молам, и има уште некое убедување демек ова било паушално или она???? Не фала другарче, не ми треба да ја читам библијата нити пак да барам нешто во неа, зашто знам само дека ќе најдам интересни приказни, кои би можеле да се искористат како убаво поминато време WinkWink  А за тоа со Дарвиновите теории, или пак било кои други, па глупаво е да се остане на тие стари теории, кои се гледаат како основа за понамошно изучување до крајниот резултат, точните информации... Ауффф, ај батали, не се замарам со ова више Big%20smileBig%20smileBig%20smile

-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 17:24
Za da dobieme procenka za verojatnosta na pojavuvanjeto
na covekot, ke zabelezime deka covekoviot genotip,
biohemiski voglavno e opredelen od
proteini(belkovini)-aminokiselini kako osnovni edinici na proteinite.
A sekoja aminokiselina e kodirana so poseben gen.
 
Vo cevekoviot organizam postojat okolu 110 000 razlicni tipovi.
Za prosecen gen, sostaven od 1800 genotipovi,
samo priblizno 10-20% od site nukleotidi ostanuvaat
nepromeneti vo aktivnosta.

Makar shto po slednava okolnost go zgolemuva
znacenjeto na verojatnosta na pojavuvanjeto
na eden edinstven gen ednash vo istorijata
na zemjata so toa taa se pokazuva kako zanemarlivo
mala velicina koja iznesuva 4,3x10 na -109 i 1,8x10 na -217.
Znaci i celata starost na Vselenata ne e dovolna da gi isproba site mozni kombinacii na nukletidnata osnova.
Mozete da zamislite toa e samo del od hromatidnata nishka od hromozom na covekot.

A verojatnosta za slucajnoto formiranje na celiot
covekov hromozom, koj go sodrzi celiot zbir na geni
e zbunuvacki i varira od 10 na -12 000 000 i 10 na -24 000 000.
 
KAKO SHTO IZGLEDA SLUCAJNOTO POJAVUVANJE NA COVEKOT NE E POVERAJATNO, OD MOZNOSTA SO EKSPLOZIJA VO PECATNICA BUKVITE DA SE PODREDAT VO SVETSKA
ENCIKLOPEDIJA.
 
Oleg Petrenko
 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 17:36
не си ја читал, а веќе дискутираш за нејзината содржина со потсмев и предрасуди...

не дека не се сложувам со тебе, за многу работи што ги кажа, особено за состојбата на „црквата“ и свештеничкиот клир, ама паушално да се отфрлува нешто без да се простудира е повеќе од ненаучно... тоа е фанатично...

затоа некаде реков, дека денес Господ и верниците се на клада од типовите кои се самозаљубени во својот ум...

а да прашам јас нешто: што тоа науката добро му донела на човекот?


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 17:55
Originally posted by аџија аџија напиша:



а да прашам јас нешто: што тоа науката добро му донела на човекот?


Aко се сомневаш дека добрина му донела науката на човекот, тогаш, изгасни го компјутерот, земи перо, наостри го и во мастило макни го па на лист пергамент напиши го постот при светлина од лоена свеќа.


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 17:59
па ајде, кажете ми, што сме ние подобри луѓе денес, отколку египјаните што ги граделе пирамидите, се разбира благодарејќи на науката?

јас колку што гледам, и денес се убиваме, дури и повеќе од порано.
јас колку што гледам и денес сме отуѓени едни од други, од природата, од самите себе, ПОВЕЌЕ од било кога, па ни требаат нови психосоматски професии за да не излечат... Јас
јас колку што гледам, човештвото е во безум, во незадоволоство, во страв, во терор, едни од други
јас колку што гледам, човекот не може денес да најде задоволство во ништо. од македонија сака во америка, од америка сака во македонија. од богатство губи волја, од сиромаштија губи сила...

Што и каде тоа науката не подобри како луѓе?

да не се залажуваме дека сме подобри, попаметни и посреќни, од оние кои го макаа своето перо во мастило, наместо да типкаат на тастатура. Ова е буквално НУЛА придобивка...


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 21:33

Originally posted by аџија аџија напиша:

јас колку што гледам, и денес се убиваме, дури и повеќе од порано.

Не, пропорционално се убиваме исто, само што на тогашно население од некои 20-30 милиони и денешното од скоро 7 милијарди пропрциите ти изгледаат... чудно и застрашувачки. Ако во 10сети век ПНЕ беше катастрофа да загинат 10.000 луѓе, денес војна не е војна без неколку милони мртви. а со иљадници или десетици ињади.. се мерат поплави, земјотреси... цунамија.... Историјата (ако ја проучиш.. е преполна со војни и масакри како во 400 ПНЕ така и во 2000 НЕ


Originally posted by аџија аџија напиша:

јас колку што гледам и денес сме отуѓени едни од други, од природата, од самите себе, ПОВЕЌЕ од било кога, па ни требаат нови психосоматски професии за да не излечат... Јас
јас колку што гледам, човештвото е во безум, во незадоволоство, во страв, во терор, едни од други
јас колку што гледам, човекот не може денес да најде задоволство во ништо. од македонија сака во америка, од америка сака во македонија. од богатство губи волја, од сиромаштија губи сила...

 

Ова е се горе наведно твоето ЛИЧНО видување на светот. Ти како го осеќаш. (можеби да го гледаше понаучно светот немаше да бидиш толку депримиран) но проблемот е што дискутираш за тогаш и сега како да си го живеел тогашниот свет па сега правиш споредби. Животот беше тежок (остави ги филмовите) немаше струја, асфалтни патишта, медицинска помош, супермаркети, топла вода и сапун, клозет со казанче и тоалет папир. Ти сега сабајле стануваш во топла одаја, отвараш фрижидер и бираш што ќе појадуваш, вртиш со далечинското по ТВ то да спознаеш што се случува во сите краишта на светот, или да се разонодиш, правиш кафе па се завалуваш во столчето пред компјутерот и си сурфкаш пред да дојди време да ужинкаш, па да излезиш со другарите на едно кафе, ќе ти текни ај со колата охрид да се капиме, или Шапка на скиање, Грција на летовање..... Кога само би се обидел да сфатиш како просечен човек од пред 1000-2000 години го започнуваше и тераше денот без викенди, слободни сати, годишен одмор, сигурно утре од сабајле до ноќи наведнат над плугот или чеканот... ако те фати грлото , ќе ти помини со едно пакетче антибиотик, пред 2000 години можеше и да умриш од обична инфекција, воспаление на плуќа, туберколоза, жолтица, тифус, дизентерија, чума, маларија, сипаници..... со единствена помошб од некој свештеник кој ќе ги истера злите духови од тебе со клетви (Прочитај Плиниј помладиот како безнадежно звучат болестите и смртта на млади надарени луѓе на кои тогашниот свет не можеше ни маките да му ги намали додека денес еден општ лекар ќе ги излекуваше) ....... пред 2000 години целиот свет се сведуваше на твоето место и прикаските за далечните егзотични и непознати земји, додека денес севкупното знаење ти е на дланка со помош на електронските научни чуда, а за 12 сати се стигнува од крај на крај на светот

Originally posted by аџија аџија напиша:

Што и каде тоа науката не подобри како луѓе?

Пак зборуваш општо и со црнила во душата, ти ако сам не можеш да видиш добрина во луѓето, никој друг не можи да ги види наместо тебе.

Originally posted by аџија аџија напиша:

да не се залажуваме дека сме подобри, попаметни и посреќни, од оние кои го макаа своето перо во мастило, наместо да типкаат на тастатура. Ова е буквално НУЛА придобивка...

Кажи конкретно кој е тој од минатото кој бил посреќен од некој што е среќен денес и во што? Јас не знам за единица мерка за среќа. Кој е посреќен ? политичар кој ќе го оствари животниот сон и ќе стани претседател на Америка или 5 годишно дете кое на 1ви јануар под елката ќе ја најди посакуваната играчка од “дедо Мраз“ Нема скалило за среќа а нарочно ако ја оценуваш од страна. Не можеш да речиш ... да тој е среќен со коефициент 56 ама оној беше со 78..... Но сепак на крајот ти ги прифати и ги зграпчи сите научни достигнувања, користиш струја, компјутер, современа медицина, комуницираш со телефони, се возиш со моторни возила, навлезен си во дигиталниот свет... иако имаш можност сето тоа да го отфрлиш со презир и да одиш да живееш во некое пусто село без струја, вода, комуникации и да одгледуваш растениа и животни како што тоа го правеле пред 2000 години, да си предиш волна, ткаеш алишта, правиш грнци, легнуваш рано стануваш порано. Но не. Сепак, полесно и подобро е вака..... Нели?



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 22:47
Originally posted by Ghost Ghost напиша:

вака сеа другарче, нити се замарам со проучување на библијата нити пак сум ја прочитал библијата... Она што јас го знам, го пишува во енциклопедиите, и тоа многу јасно и убаво...


Значи и ти си имаш своја "света книга" (енциклопедиите) т.е. книги на кои им веруваш. Знам дека на некои ги буни ова зборче "веруваш" кога се употребува на термини како "енциклопедиа", "наука" и сл. но нема искрен и понизен научник кој не се согласува со тоа дека сите научни вистини (теореми, аксиоми) се базираат на вера.
- Вера во научниот метод.
- Вера во веродостојноста на сетилата
- Вера дека сеопфатно го разгледуваме објектот кој го набљудуваме
- Вера дека 1001 експеримент ќе ги потврди предходните 1000
итн.
на пример,
- до пред некое време се тврдеше дека Атомот е неделив (зборот "атом" всушност и тоа значи "неделив")
(денес атомот се прави парче во лабараториите)
- до пред некое време се тврдеше дека времето тече со иста брзина во сите инерцијални системи
(Ајнштај не фрапира со Парадоксот на Близнаците)
- ... дека просторот е изотропен и независен од гравитацијата
- ... дека 2 паралелни прави се сечат во бесконечност
(Ајнштајн докажа дека тие можат да се пресечат и на еден метар доколку помеѓу нив има силна гравитација (црна дупка))
итн сакам да кажам дека и науката е мелива категорија..
она што било вистина вчера, денес е лага...математичката индукција би рекла дека и тоа што е вистина денес, утре ќе биде лага!

Немој да ме свати погрешно, јас не сум против науката, туку сум против тоа таа да се зема како апсолутна вистина и фразата "научно е докажано", да се презентира како "апсолутно е докажано".


Originally posted by Ghost Ghost напиша:


Библијата никогаш не ни сум сакал да ја читам, зашто ама баш за ниеден збор нема докази дека било така. Мојсеј мавнал со стапот и се претворил во змии, ма ајде ти се молам LOLLOLLOL Кренал со стапот у вис и морето се поделило на два дела LOLLOLLOL Докази другарче докази... Ако веруваме во тоа, ондак зашто да не веруваме во бајките??? Иста е содржината, само различни се хероите WinkWinkWink


Се читаш ли што пишуваш побратиме...од една страна велиш дека не си ја прочитал, а од друга страна ни кажуваш дека нејзината содржина е иста како и бајките Smile Јас би рекол дека не си компетентен да ја судиш ни содржината на Библијата, ни нејзината научна веродостојност.
Од друга страна од каде знаеш дека нема докази за Библиските случки? Си ги истражувал? Си ги проверувал? Тешко дека твојот одговор би бил "да" со оглед на тоа што ти и воопшто ја немаш ни прочитано Библијата, а камо ли повеќе од тоа.
Само едно да ти кажам, размислувај вака:
Има доста видни научници кои биле христијани и цврсто верувале во Библијата. Научниците во принцип не се лековерни луѓе и не прифаќаат туку така рекла-казала вистини. Немој да мислиш дека јас или ти сме попаметни од столбовите на науките... ако на нив не им сметала науката со Библијата, верувај ми има причина зошто е тоа така, и ако си упорен и отворен за аргументите лесно ќе го видиш тоа.

Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Ghost
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 02:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ghost Ghost напиша:

вака сеа другарче, нити се замарам со проучување на библијата нити пак сум ја прочитал библијата... Она што јас го знам, го пишува во енциклопедиите, и тоа многу јасно и убаво...


Значи и ти си имаш своја "света книга" (енциклопедиите) т.е. книги на кои им веруваш. Знам дека на некои ги буни ова зборче "веруваш" кога се употребува на термини како "енциклопедиа", "наука" и сл. но нема искрен и понизен научник кој не се согласува со тоа дека сите научни вистини (теореми, аксиоми) се базираат на вера.
- Вера во научниот метод.
- Вера во веродостојноста на сетилата
- Вера дека сеопфатно го разгледуваме објектот кој го набљудуваме
- Вера дека 1001 експеримент ќе ги потврди предходните 1000
итн.
на пример,
- до пред некое време се тврдеше дека Атомот е неделив (зборот "атом" всушност и тоа значи "неделив")
(денес атомот се прави парче во лабараториите)
- до пред некое време се тврдеше дека времето тече со иста брзина во сите инерцијални системи
(Ајнштај не фрапира со Парадоксот на Близнаците)
- ... дека просторот е изотропен и независен од гравитацијата
- ... дека 2 паралелни прави се сечат во бесконечност
(Ајнштајн докажа дека тие можат да се пресечат и на еден метар доколку помеѓу нив има силна гравитација (црна дупка))
итн сакам да кажам дека и науката е мелива категорија..
она што било вистина вчера, денес е лага...математичката индукција би рекла дека и тоа што е вистина денес, утре ќе биде лага!

Немој да ме свати погрешно, јас не сум против науката, туку сум против тоа таа да се зема како апсолутна вистина и фразата "научно е докажано", да се презентира како "апсолутно е докажано".


Originally posted by Ghost Ghost напиша:


Библијата никогаш не ни сум сакал да ја читам, зашто ама баш за ниеден збор нема докази дека било така. Мојсеј мавнал со стапот и се претворил во змии, ма ајде ти се молам LOLLOLLOL Кренал со стапот у вис и морето се поделило на два дела LOLLOLLOL Докази другарче докази... Ако веруваме во тоа, ондак зашто да не веруваме во бајките??? Иста е содржината, само различни се хероите WinkWinkWink


Се читаш ли што пишуваш побратиме...од една страна велиш дека не си ја прочитал, а од друга страна ни кажуваш дека нејзината содржина е иста како и бајките Smile Јас би рекол дека не си компетентен да ја судиш ни содржината на Библијата, ни нејзината научна веродостојност.
Од друга страна од каде знаеш дека нема докази за Библиските случки? Си ги истражувал? Си ги проверувал? Тешко дека твојот одговор би бил "да" со оглед на тоа што ти и воопшто ја немаш ни прочитано Библијата, а камо ли повеќе од тоа.
Само едно да ти кажам, размислувај вака:
Има доста видни научници кои биле христијани и цврсто верувале во Библијата. Научниците во принцип не се лековерни луѓе и не прифаќаат туку така рекла-казала вистини. Немој да мислиш дека јас или ти сме попаметни од столбовите на науките... ако на нив не им сметала науката со Библијата, верувај ми има причина зошто е тоа така, и ако си упорен и отворен за аргументите лесно ќе го видиш тоа.

Поздрав!


Ахх, ајде уште некој збор тука: Евангелос бате, филмови си гледал???? WinkWinkWink Цела библија е опфатена во филмови, да не речам бајки и научни фантастики, пошто такви жанрови се тие WinkWinkWink Не мора да ја читам библијата, доволно е да дојде некој голем христијански празник, и ќе си гледаш интересни филмчиња WinkWinkWink ај доста беше тука, ајт ќе ве оставам вас да си реплицирате меѓусебно, заминав јас во другите подфоруми WinkWinkWink


-------------
    MACEDONIA - LAND OF SUPERIOR NATION          


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 08:58
Ех Чорбаџија Чорбаџија... залудно се обидуваш да ме убедиш дека е подобро денес, затоа што јадеме МекДоналдс, наместо да јадеме јајца од домашната фарма...

Науката, ниту може, ниту ќе може во иднина да го направи човекот посреќен. Значи јас зборував за реални појави на нашето технолошко доба, а ти почна да се вртиш околу тоа дека сега побрзо стигаме од дома до работа... Јаката придобивка нема што!

За мене науката не придонела ГРАМ за човекот да живее посреќен, поисполнет, подоблесен живот. Таа се занимава со технолошкиот дел, кој човекот ниту го прави посреќен, ниту потажен. За жал, илузијата на рационализмот е таа која го уништи социјалниот дел од човекот, и токму смртта на вистинската социјализација на човекот е причината за Психијатарските болници, за самоубиствата и за депресиите...
Ако некогаш се убивавме со нож и камен, и секоја капка туѓа пролеана крв ја почитувавме како лузна врз сопственото срце, денес со едно копче можеме да го разнесеме пола багдад, без грам почит за жртвите, за мртвите, ниту пак да ја почувствуваме крвта во своите ноздри. Ако ова е придобивката на науката, тогаш боље ни беше со мастило и перо...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 08:59
Originally posted by Ghost Ghost напиша:


Ахх, ајде уште некој збор тука: Евангелос бате, филмови си гледал???? WinkWinkWink Цела библија е опфатена во филмови, да не речам бајки и научни фантастики, пошто такви жанрови се тие WinkWinkWink Не мора да ја читам библијата, доволно е да дојде некој голем христијански празник, и ќе си гледаш интересни филмчиња WinkWinkWink ај доста беше тука, ајт ќе ве оставам вас да си реплицирате меѓусебно, заминав јас во другите подфоруми WinkWinkWink


и ја имам гледано филмови... „ден потоа“... на пример...


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 04.Мај.2007 во 09:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

Ех Чорбаџија Чорбаџија... залудно се обидуваш да ме убедиш дека е подобро денес, затоа што јадеме МекДоналдс, наместо да јадеме јајца од домашната фарма...

Науката, ниту може, ниту ќе може во иднина да го направи човекот посреќен. Значи јас зборував за реални појави на нашето технолошко доба, а ти почна да се вртиш околу тоа дека сега побрзо стигаме од дома до работа... Јаката придобивка нема што!

За мене науката не придонела ГРАМ за човекот да живее посреќен, поисполнет, подоблесен живот. Таа се занимава со технолошкиот дел, кој човекот ниту го прави посреќен, ниту потажен. За жал, илузијата на рационализмот е таа која го уништи социјалниот дел од човекот, и токму смртта на вистинската социјализација на човекот е причината за Психијатарските болници, за самоубиствата и за депресиите...
Ако некогаш се убивавме со нож и камен, и секоја капка туѓа пролеана крв ја почитувавме како лузна врз сопственото срце, денес со едно копче можеме да го разнесеме пола багдад, без грам почит за жртвите, за мртвите, ниту пак да ја почувствуваме крвта во своите ноздри. Ако ова е придобивката на науката, тогаш боље ни беше со мастило и перо...


Нешто Мекдоналдс и одење дома не се лајт мотиви на современото општество и не беа мојата поента но ти така ги сфаќаш затоа што си
тажен и несреќен, затоа го гледаш светот така црно, се чуствуваш дека си го промашил животот, па затоа “вината“ ја гледаш во околината и сегашноста. Посакуваш да си се родил порано (иако не знам на које порано мислиш) пошто ти оставил впечаток некој филм или серија која тие некои “среќни“ времиња ти ги прикажа романтично наивни. Психички проблеми секогаш постоеле само што денес науката знаи да ги објасни и лекува (порано тоа беа ѓаволи влезени во телото и се лекуваа со оган) Пошто војните за кои така романтичарски тагуваш во минатото не ги знаеш освен можеби по називи и дати, знај дека цели градови беа ставани под нож, се што диши беше колено, спалувано и освојувано, описи на набивање на колец, на километри патишта од двете страни наредени со распнати луѓе, во различни фази на умирање или распаѓање додека реата се ширеше неиздрживо, тела кои горат обесени во ноќта. Војната и злосторствата не се измислица на науката, тие се генетски вградени во човекот, да нема денес пиштол, луѓето ќе се убивале со камен, со стап, со раце. Но сепак гледам не се откажуваш од ниедна придобивака на науката денес. Иако тоа е твој избор, дали ќе ја користам или не. “Проклетствата“ на современиот свет, добро ти ја вршат работата.
“Старото добро време“ е интересно за читање, земи прелистај некој класик, види што Херодот, Плиниј, Павзаниј, Јустин, Флавиј.... и како и колку “обичниот човек“ живееше и беше среќен и во “предност“ од денешниот


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk