IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Науката против Веронауката
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Науката против Веронауката

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
Автор
Порака
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 13:36
Ona sto ne ni odgovara,nema da go odgovorime(poznatiot slogan na nekoi.."pa ja ne znaaam...")
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 13:50
на Лутер
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 13:58
на Лутер
 
Duri i Luter probuvas da go izmenis i prilagodis kon svoite potrebi...zalno,navistina.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 14:19
Што се нажали... дете малечко
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 15:11
Ova se vika "NO COMMENT".
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 15:17
Originally posted by hardcore hardcore напиша:

Ova se vika "NO COMMENT".

Или со други зборови “ќе трчкам по Чорбаџијата, ќе мафтам со опавчето и ќе лајам со надеж дека ќе бидам забележан“
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 15:22
NEMOC,RASTRESENA IDEOLOGIJA I BESCELNA TEORIJA...Wink
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 15:29
Не се секирај, ќе ти помине.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 15:39
Golem e onoj koj bara pomos,pogolem e onoj koj nudi pomos,a nistozen e onoj koj vo svojata gordost gleda mudrost.Jas gi sozaluvam gordelivite kako tebe,zosto pomos ne baraat....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 17:05
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"Секое научно откритие е дело на моја молитва" - Исак Њутн, или кога човекот ја погледна земјата од дистанца на вселената и рече: "види што направи Бог" итн.
Без Божјите созданија науката не би имала објект на своите проучувања, а без Бог науката и не би постоела. Бог е најголемиот научник, тој им дал мозок, мудрост и интилигенција на научниците да "пронаоѓаат" нови работи.


Кога Дарвин ја објавил својата потекло на видовите и кога во подоцнежните научни истрражувања е објаснето потеклото на ќовекот од приматите и неговото сродство со мајмуните, знаачи бог го водел да му ја открие таја тајна?


Да те поправам малку, во подоцнежните научни истражувања, скоро секое откритие било погубно за теоријата на еволуцијата, а особено на онаа еволуција изложена од Дарвин.
Дарвиновата еволуција дури од Дарвин е поставена како Теорија (Хипотеза, Претпоставка), заснована на сличностите помеѓу организмите, поточно како една претпоставка зошто се слични видовите.
Секако втората претпоставка би можела да биде: Организмите се слични затоа што имаат ист Создател!

Но како што кажав, кога подоцна се проучиле фосилите и кога се увидело дека скоро во секој слој на земјата се застапени сите видови (и посложебни и попрости, а не како што се очекувало во подолните слоеви да бидат попропстите, а во погорните посложените), и кога се видело дека сите фосили се во рамките на својот вид и дека фосили на премин практично не постојат (а се очекувало тие да бидат мнозинство со над 90% застапеност), секој чесен еволуционист се откажал од теоријата на еволуцијата, а оние упорните се барале нов Дарвин Smile

Секако ова се само дел од дупките на Дарвиновата теорија (но сепак доволни за да бидат погубни за истата), а за повеќе информации постојат и соодветни книги на македонски, а уште повеќе и на англиски јазик. Ако некој е заинтересиран за таква книга нека ме контактира по лична порака.

Мое мислење е дека доколку Дарвин би бил жив денес, тој не би ја прифатил Дарвиновата теорија. Мораме да го разбереме времето кога Дарвин ја пласирал таа своја теорија. Тоа е време кога се мислело дека живот може да настане од кал. Но подоцна, кога се развила генетиката и кога се видела огроната сложеност на клетката и нејзиното невозможно настанување од мртвата природа, науката се повеќе директно или индирекно го пласира Креационизмот како теорија за настанување на животот.

Забелешка: Денес и во учебниците по биологија за 7мо одделение пишува дека за настанокот на човекот постојат 2 теории: Креационистичка и Еволуционистичка.
Епа ако е "научно докажано" потеклото на човекот од приматите, тогаш зошто ги лажат децата со Божественото создавање на човекот, а оваа "науча вистина" ја нарекуваат сеуште теорија?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 17:28
Сложеноста на организмите не е е волуција, еволуција е прилагодување на новонастанатите услови на живот, со одабир природен на подобро “опремените“ единки за продолжување на животот. Многу од животните кои денес живеат во темните места (пештери, под земја, порано имале очи а сега им се закржлавени или мртви. Тоа е природниот одговр на промена на живеачлиштето. Човек не е посовршен од еден сокол во однос на вид, од куче во однос на сетило за мирис ни од гризли во однос на силата. За еден камелеон ние сме несовршени затоа што не можеме да си ја менуваме бојата на кожата. Во однос на многу живи створови ние сем многу понесовршени, ниту трчаме најбрзо ниту гледаме најдобро ниту пливаме најдобро....  Инаку не е точно дека не се најдени едноставните примероци на живот во старите геолошки слоеви на пример строматолитите. Инаку кај фосилите не можиме да утврдиме биохемијата, ензимската хемија, точноста во ДНК размножувања, имаме организми како парамециумот кој останал речиси непроменет стотици милиони години, а го имаме и човекот кој драстично се изменил во последните 200.000 години. Но сепак пред 600 милиони години немаше организми развиени како денес.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 18:02
Јас не реков дека не се најдени едноставни примероци на живот во старите геолошки слоеви, туку нагласив дека во тие слоеви имало и едноставни, и посложени, и сложени облици на живот и тоа е само доказ дека сите видови на живот си постоеле симултано, а не еволутивно како што тое го тврдат измислените геолошко-еволуционистички скали, каде еволуцуионистите со својата временска машина точно знаат во кое време кој облик на живот постојат, со добро познатиот доказ и аргумент: жими мајка!

Пред 200.000 пред 600 милиони ти само можеш да сонуваш што и како се случувало, факт е дека никој никаде не видел еден вид да премине во друг, а се правени експерименти во лабаратории со зрачење (вештачко предизвикување на мутации) на некои растенија. Тој експеримент е правен 40 години со милиони долари инвестиција, но за големо разочарување на еволуционистите се разбира бидејќи добиле сосема спротивни резултати од очекуваните.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 18:19
Сложеноста на организмите не е е волуција, еволуција е прилагодување на новонастанатите услови на живот,(citai-chorbadzija)
 
Au,au,au,au,au,au.......kakva  budalastina.......prosto nevideno.....i necueno.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2007 во 18:22

Inaku"profesore"LOLLOLLOLLOL....novonastanatite uslovi na zivot gi iniciraat zivotnite da ja usloznuvaat svojata gradba,a so toa da evoluiraat vo povisok stadium na niven razvoj.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.