IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 20:35
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Aj i jas da pridodadam nesto, ne za drugo, kolku da ja doizmesam rabotata.

Gledam deka mnogu cesto se povikuvate na nekoi recenzii od web sajtovi, spisanija itn. Niedna od niv ne e apsolutna i vam nema nisto da vi znaci dokolku kupite nekoja kamera so odlicni rezenzii, no ima eden mal nedostatok, koj pak vam vi go rasipuva celoto uzivanje.

Koga jas sega bi kupuval entry level DSLR, bi se rakovodel edinstveno spored karakteristikite koi MENE mi se bitni (a ne na nekoj recezent).
Na primel, mojata lista na prioriteti i vodecki proizvoditeli za sekoj od niv, bi izgledala vaka:

1. AS,IS,SS na senzor (SONY)
Mnogu ednostavno: 3EV dobivka na SEKOJ objektiv BEZ dodadna investicija. Onoj sto go nemal, ne znae za sto stanuva zbor. Onoj sto veke ednas go imal, ne bi mozel da go zamisli zivotot bez nego. Vistinsko otkrovenie.

2. Izbor na objektivi (CANON, NIKON)
Mnogu bitna rabota. Na pr. mene mi fali eden Minola/Sony 85mm f/1,8 Objektiv. Na pazarot ja ima samo G serijata, 1300Evra - fala mu na Boga, tolku lud ne sum (seuste)! Canonovite i Nikonovite pandani cinat 360 Evra.

3. Opseg (FUJIFILM)
Superiorniot senzor e kombinacija od partikli za 'normalni' i 'visoki' osvetlenosti (16 namesto 12 bita).
So pravilno eksponiranje (histogram na desno, skoro do blago preeksponiranje), vo RAW procesorot mozat da se vozobnovat detalite vo svetlite delovi, bez da se zagubat istite vo temnite.

4. LCD live preview (OLYMPUS, FUJIFILM)
Mnogu mi fali live preview na LCD, a posebno kontrolata na histogramot neposredno pred okinuvanjeto.

5. Ergonomija (NIKON)
Nemam komentar po ova prasanje

6. Blitz sistem (NIKON)
Mnogu retko koristam blitz, pa i ne mi e bas mnogu bitno. Za mnogumina ovaa tocka bi bila najveroatno na pozicija 1 ili 2.

7. Potisnuvanje na sumot (CANON)
Mene nisto ne mi znaci, ama aj da go spomnam. Fotografiram samo vo RAW i mnogu retko so ISO>800.
Duri i koga bi fotografiral vo JPG so ISO 1600/3200, ne gledam nekoja osobena dobivka (viva noiseninja)
   

PS
vo vrska so review-ata po iternet:

Najmnogu od se' gi 'sakam' sporedbenite foto testovi na dpReview kade se sporeduvaat JPG (pazi dobro!), fotografirani so objektivi so razlicen kvaitet.


Od tvoja usta, vo Bozhji ushi...sto bi rekol nashiot narod.

Ama gjavol da go zeme, se uste nema takva kamera i ne veruvam deka voopsto nekogas bi bila ponudena na pazarot.

Me interesira zosto tolku ti e potreben LCD live preview? Ne mozes toa da go kompenziras so test fotografija pred glavnoto slikanje?

Malu me iznenadi sto ne go navede i RGB histogramot vo prioritetite, ama mozhebi i ne ti e prioritet.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 20:58
Zoran, Angel raboti recisi se vo RAW taka da WB-to ne mu e problem, a RGB histogramot tuka igra najgolema uloga. Za gorenje na highilghts i luminance histogram vrsi rabota.

Patem edna zabeleska po ova prasanje: Live preview histogramot cestopati odstapuva od konecniot histogram (bez rekomponiranje) taka sto i ne e bogznae kolku zgoden za upotreba, a i sacometarot fala bogu raboti posle tolku ispukani fotki Wink.

PS Zoran, spored tvoe iskustvo, kolku vreme bi trebalo da projde za da docekam pad na D80kata?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 21:39


Vo vrska so RGB histogram...toj nema nisto so WB i ima se so korektnata ekspozicija na slikata. Onie sto koristat obichen histogram ne znaat vo kolkava zabluda toj gi stava koga mislat deka e korekten i koga se upravuvaat spored nego. Gi imam i dvata na mojata kamera i ova ti go kazuvam od lichno iskustvo. Precizna ekspozicija bazirana na histogram e chista iluzija (ili igra na sreka) koga se koristi obichen histogram.

Изменето од Zoran K - 27.Април.2007 во 22:20
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 22:18
Vo vrska so D80. Tokmu sega gi proveriv cenite vo Toronto.

Kaj mene sega razlikata megju D40X i D80 e samo 200 kanadski dolari.


http://www.vistek.ca/details/results.aspx?Level1=CAMERAS&Level2=CAMDSLR&Level3=BODIES&Level4=SLR&Manuf=Nikon&CategoryID=DigitalSLRs

Ako gi sporeduvas po razlikata na nivnite tela i mehanika, izlaga deka D80 realno si ja opravduva cenata od toj aspekt. Ili so drugi zborovi, cenata im e ista.

Letovo mozhebi ke spadne uste malu poradi poslabata prodazhba na kameri. Esenta veke ke bide "star" model koj verojatno ke bide namalen uste malu za da se prodade za Bozhik i da otvori mesto za nova kamera.

Ne znam uste kolku dolgo mislis da chekas i kolku mislish da platis za nego. Kako sto stojat rabotite, ne veruvam deka ke se izednachi so cenata na D40X.

Изменето од Zoran K - 27.Април.2007 во 22:28
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 22:36
Ups...

Dodeka go pishuvav predhodnoto, eve veke padnal uste za 10 dolari vo druga prodavnica vo Toronto:

http://www.henrys.com/webapp/wcs/stores/servlet/ItemsDisplay?categoryId=10429&departmentId=10404&catalogId=10001&storeId=10001&keywords=Nikon+DSLR
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 22:39
Opa...

Pagja i natamu...

Eve za pomalu:

http://www.camera-warehouse.ca/product~pr/NIKON-D80.htm
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 22:43
Ha...

Uste pagjaaaaa...sega e samo $994 kanadski dolari!

http://www.mostlydigital.ca/detail.php?recordID=H54441



Изменето од Mire - 28.Април.2007 во 14:45
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 13:37
LELE ZORANE KAKO TOA PAGAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA, SE SALAM. ZA KAJ NAS DA PAGA CENATA TAKA TREBA NESTO STRASNO DA SE SLUCI. ABE AKO E 100 NA PROMOCIJA IMA SO 100 DA ODI VO ZABORAV, NEMA MESTO ZA MUABET ILI NEDAJ BOZE POPUST. ZATOA I SE USTE SI JA CUVAME STARATA OPREMA ILI JA SE OBIDUVAME DA JA PRODADEME SKAPO ZA DRUGI USLOVI. AMA TOA E , ZA ZAL MKD...
POZDRAV

PS.
NE ME KARAJTE ZA GOLEMITE BUKVI SEGA PRIMETIV I TAKA MI DOJDE NEKAKO POLESNO :)

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 14:44
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Vo vrska so D80. Tokmu sega gi proveriv cenite vo Toronto.
Kaj mene sega razlikata megju D40X i D80 e samo 200 kanadski dolari.

http://www.vistek.ca/details/results.aspx?Level1=CAMERAS&Level2=CAMDSLR&Level3=BODIES&Level4=SLR&Manuf=Nikon&CategoryID=DigitalSLRs

Ako gi sporeduvas po razlikata na nivnite tela i mehanika, izlaga deka D80 realno si ja opravduva cenata od toj aspekt. Ili so drugi zborovi, cenata im e ista.


My point exactly, a D40X za mene ne e opcija od vece iznesenite pricini. Ne velam deka e los, no za mene ne e. Ako bi go kupuval D40X, bez razmisluvanje bi si go zadrzal Fujito bez da investiram ponatamu (ne gi stavam vo ist kos, tuku ne mi ja opravduva investicijata).

Цитирај Letovo mozhebi ke spadne uste malu poradi poslabata prodazhba na kameri. Esenta veke ke bide "star" model koj verojatno ke bide namalen uste malu za da se prodade za Bozhik i da otvori mesto za nova kamera.

Ne znam uste kolku dolgo mislis da chekas i kolku mislish da platis za nego. Kako sto stojat rabotite, ne veruvam deka ke se izednachi so cenata na D40X.


Emi ce go pricekam do na esen, ako vo medjuvreme ne se resam za Sony Alfa so Zeiss 16-80. Realnite 24mm so toj kvalitet na staklo me vlecat bajagi. Patem iako 18-135kata na Nikon e mnogu kvaliteten za kit, pa i za consumer grade objektiv, sepak e daleku od 16-80 Zeiss objektivot, barem ako se sudi po testovite (raboteni vo Imatest CA, Vignetting i MTF).

Vo sekoj slucaj Kanada mi otpadja kako opcija. Bi pretpocital Grcija, ili Srbija. Za ne daj boze lesno mi e da go pratam na servisiranje, a ima i ludje sto mozat da mi go kaparisaat pa da idam da go kupam na sigurno Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 14:46
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Ha...

Uste pagjaaaaa...sega e samo $994 kanadski dolari!

http://www.mostlydigital.ca/detail.php?recordID=H54441



Ova e vece mnogu ubava cena, 625EUR Big%20smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
natali24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natali24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 03:52
dali nekoj bi sakal da ja zirne digitalnata kamera na www.bidifit.mk ima super performansi(barem taka pisuva) a e mnogu eftina pa sum skepticna,a sakam utre da ja zemam.inaku sum amater i nisto ne razbiram od toa,mi treba za onaka,nisto posebno,pa dali valja ako saka nekoj da bide ljubezen da ja vidi i da mi kaze,znaci ne mi treba nisto posebni performansi najobicen aparat.fala odnapred
Кон врв
natali24 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natali24 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 03:53
aj luge ve molam,do sabajle neka pise nekoj
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 08:54
http://www.bidifit.com.mk/index.asp?tn=fit_productview&pid=64072&c=7937

Ako mislis na ovaa, togas e video kamera i foto aparat vo edno. Obicno takvite kombinacii ne se najsrekni. Kolku sto vidov modelot e ZENNOX, licno prv pat slusam.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Август.2008 во 09:52
I jas se soglasuvam.. Ako nemas mnogu kesh poarno vidi polovno neso, za tie pari moze da se najde neso dobro (canon/nikon/fuji...)

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.