Испечати | Затвори го прозорот

Мојот прв фотоапарат

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Фотографија, камери и видео
Опис на форумот: foto.idividi.com.mk, опрема, локации, совети за аматери...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7222
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 00:58
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Мојот прв фотоапарат
Постирано од: filmoholic
Наслов: Мојот прв фотоапарат
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 20:30
Jas sum pocetnik vo fotografija i me interesira kako aparat bi mi preporacale da kupam za pocetok na raspolaganje imam najmnogu 500 evra.
Sakam digitalen da nee od onie so filmovi sto treba da gi razvivas i takvi stvari.
Cao.



Коментари:
Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 21:45
Jas bi go prodal mojot dogitalen aparat
Aparatot e vo odlicna sostojba kako nekoristen, star e dva meseci i bas dusa dade za pocetnici i fotografi - entuzijasti

Se raboti za Fuji FinePix s5600 5.1 Mpix, 10x opticki + 5,7x digitalen (vkupno 57x zoom so full automatik, poluaotomatski i manuelni komandi..... i ima PLUS

1GB Olimpus XD Brza (H) memoriska kartica

Hahnel polnac so 4 hahnel baterii od 2350mA (slikas do 500 sliki pred da se ispraznat)

Tripod (lesen aluminium izvleciv i koompakten za nosenje)

UV Filter Cokin

Futrola

Go prodavam zatoa sto sum sega vo sostojba da dodadam uste pari i da si zemam poprofesionalen. Eve ti i nekoi reviewi za nego:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/S5200/S5200A.HTM

http://www.dpreview.com/news/0507/05072802fuji_s5200zs5600z.asp

(da ne te buni s5200 o s5600 se ist model samo za USA pazarot se prodva kako s5200 a za evropa kako s5600

E sega Cena... ne znam kolku se dvizi sega momentalno vo prodavnica ovoj model, mozes da proveris vo Pixel vo Skopje pa ako si zainteresiran mozeme da se dogovorime.
PS
Vsusnost kje se javam utre vo Pixel pa kje prasam kolku kostaat site ovie navedeni raboti pa kje ti kazam


-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 22:18
Zemi si Panasonic FZ7 od Tehnomarket, spored mene super aparat za pocetok, 12x opticki zoom, 2.5 inci ekrance, stabilizacija na slika(bitno i korisno), 7 megapikseli plus koristi i SD memoriski karticki koi se evtini (1GB kingston 820 denari vo Anhoch ).

I najdobroto za na kraj:
cena 15999 denari.


Za dzabe ke doplakas plus 100 evra za Sony ili Fuji samo za aparatot, plus 2500 do 3000 denari za kartica 1GB. Ne se isplati.


P.S.    Cenata kaj nas na Fujito e sigurno okolu 20000 denari.
P.P.S. Vo Srbija vo Axelfoto e 250 evra so 512mb kartica i torbica.


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 22:45
Kolku pari tolku muzika,
Vo svojata klasa (a spored mnooogu reviewi) Fujito e najdobar izbor.
Panasonikot ima mnogu golem sum (nejasnotii) na slika duri i na ISO ponisko od 400, kaj Fujito duri i na ISO 800 slikata e upotrebliva, Panasonikot ima i pogolemo purple i chromatic od prosecno,  Fujito slinima i RAW format, ona sto mu e potrebno na sekoj ozbilen fotograf, Fujito snima i video so 30fps na 640x480 nasproti 10fps kaj Panasonikot. Nakratko receno, slikanje vo zatvorena prostorija pa duri i bez blic Fujito dava mnogu podobri rezultati, isto kako i slikanje nokje. Fuji ja "izmisli" CCD tehnologijata a vo 5600 e 5tata generacija na toj senzor... Znaci prednosta (i skapotijata) na Fujito ne e samo tuku taka.....

-------------


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 23:29
pogledni na linkov:
 
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7218 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7218
 
ponudata e epten povolna, ako go namolis deckovo da ti prodade samo telo+objektiv, a kje imas DSLR Clap
 
jas bi razmislila, da nemav vekje kupeno Wink


-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 01:39
E sega go ispofali fujito ko da e najdobar fotoaparat na svet.

Prvo, na kogo mu e biten digitalniot zum na fotoaparatot.
( 57x zoom WOW, ludnica).

Vtoro, slikas 500 sliki pred da se ispraznat (sigurno vo realna upotreba ne e taka).

Treto, da ne rabotis vo TopShop? (Lesen aluminium izvleciv i kompakten za nosenje).

Cetvrto, RAW sigurno na pocetnik ama bas ic ne mu treba.

Petto, Bitna rabota snimanje klipovi so fotoaparat, jas samo za toa bi go kupil. (za tvoja informacija i panasonicot snima so 30fps).

Sesto, Te svakam zosto tolku go ispofali, tesko e da se prodade kaj nas fotoaparat, posebno zaradi toa sto site sakaat da zarabotat koga prodavaat polovno.


Ne ja gledam isplatlivosta da se dadat plus 120 do 150 evra, samo da moze da slika RAW i da koristi ISO na 800.

Za pocetok Panasonicot e super, a ponatamu ako saka da prodolzi so fotografija moze da si kupi DSLR.

P.S. OD kade go kupi Fujito i po koja cena?

P.P.S. Fuji i Olympus a donekade i Sony nikogas ne bi gi preporacal samo zaradi poskapite memoriski karticki.



Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 01:52
Zemi Sony Alfa....!..toplo ti go prporachuvam imash Super Steady Shot 10 milioni pikseli i e super entri level vo poseriozna igra!...Pozdrav....!

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 11:43

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

E sega go ispofali fujito ko da e najdobar fotoaparat na svet.

Pred da zemam aparat napraviv dosta detalno i dolgo istrazuvanje preku internet review-ite, preku kontakti so lugje koi rabotat fotografija i do nekade preku licno testiranje na nekoi modeli, mojot konecen zaklucok bese FUJI za taja kategorija na pari i klasa (da imav uste nekoja stotka evra verojatno kje bese nekoj Nikon ili Canon

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Prvo, na kogo mu e biten digitalniot zum na fotoaparatot.
( 57x zoom WOW, ludnica).

Jas obicno slikam so opticki zum (x10 na Fuji) no odlicni sliki pravam i so fuul zum do x57, digitalniot zum e biten, trebase da spomnis deka ne e NAJBITEN no e biten.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Vtoro, slikas 500 sliki pred da se ispraznat (sigurno vo realna upotreba ne e taka).

Da taka e i jas garantiram za toa, zato sto koristam Hahnel baterii (ako si slusnal) od 2350Ma. Napomenav DO 500 sliki zatoa sto e golema razlika dali kje koristis mnogu blic, dali kje koristis povekje ekranot ili EVF i dali kje si gi trosis bateriite na gledanje, na slikite, klipovite....


Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Treto, da ne rabotis vo TopShop? (Lesen aluminium izvleciv i kompakten za nosenje).

Izvini sto taka ti izgleda no stvarno e lesen izvleciv i kompakten. Tripodot go koristam mosne retko (za nokjni sceni ili pri koristenje na maksimalen zoom) taka da ne mi trebase nekoj profesionalen. Spakuvan vo torbicka dovolno e kompakten da mozam da go nosam so sebe na prosetka niz park namesto da mi treba vozilo da vleckam nekkoj profi so mene. Ednostavno takov e.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Cetvrto, RAW sigurno na pocetnik ama bas ic ne mu treba.

RAW e format na slika preku koj najdobro i edinstveno kje se zapoznai so tehnikite na slikanje. Manipulacija so ekspozitura,  White balance,  Shadow, histogram, .... Jas zboruvam za fotograf koj saka da uci tehniki na fotografija, toa so JPG i TIFF ne moze.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Petto, Bitna rabota snimanje klipovi so fotoaparat, jas samo za toa bi go kupil. (za tvoja informacija i panasonicot snima so 30fps).

Da tuka si vo pravo na review koj go najdov za Panasonic navistina pisi (ali malku zbunuvacki ... 640 x 480 (4:3) 30 / 10fps =... toa 30 bez fps mi promakna

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Sesto, Te svakam zosto tolku go ispofali, tesko e da se prodade kaj nas fotoaparat, posebno zaradi toa sto site sakaat da zarabotat koga prodavaat polovno.

Ne ne razbiras, lugjeto trgnuvaat od sebe koga ocenuvaat postapki ili nameri na drugi, znaci ako jas sakam nekogo da "zafrknam" ili napravam bogatstvo "na brzinka" togas site se takvi. No jas ne gledam taka Aparatot sto jas go nudam e vo izvoredna sostojba, gi ima site original pakuvanja, najloncinja, upatstva za sekoj del od nego, i nigde ne ja spomnav cenata pa ne znam sto tolku si se voznemiril i ispanicil dali i kolku kje go prodadam.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Ne ja gledam isplatlivosta da se dadat plus 120 do 150 evra, samo da moze da slika RAW i da koristi ISO na 800.

Ako trgnis so takva filozofija jas ne razbiram ni lugje so kje dadat od Fuji uste 200-300 evra da zemat Nikon D350 a i onie sto kje dadat uste 500-700 evra za Nikon D200 ili use 2000 evra za Nikon D2x samo zaradi podobar senzor, podobra optika, pocista slkka vo povisoki ISO, simultano JPG - RAW snimanje...... (nepotrebni raboti..?!)

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Za pocetok Panasonicot e super, a ponatamu ako saka da prodolzi so fotografija moze da si kupi DSLR.

Panasonikot e super za toj rang na aparati, tuka se sl*gam, no sepak gi nema moznostite ni karakteristikite na Fuji i e na podolnata skala. Ti sporeduvas ovde dva razlicni aparati od dva razlicni proizvoditeli Sega malku kje elaboriram:

 

Panasonik ne e fotografska firma, Panasonik zema proizvodi od drugi firmi i sostavuva fotografski aparati. Panasonik pravi telefoni, avtoradija, sistemi i za niv ima svoi razvojni timovi, no kaj fotografiite se potpira na znaenjeto i moznosta na drugi. I optikata i senzorite mu se "pozajmena" tehnologija. Za razlika od niv Fuji e deceniski stara firma isklucivo za optika i fotografija, od filmovi od lekji pa do senzori. Fuji go izmisli CCD senzorot i Fuji e lider vo inovacii i razvoj na toj senzor, toj CCD sensor na FUJI go ima vo toj Panasonikot samo sto  kaj Fuji-to e od najnova generacija.

Tuku ajde da vidime malce mislenja na strucnjaci.... za dvata aparati naporedno:

http://www.imaging-resource.com/MFR1.HTM

 

PANASONIC FZ7

  • Significant chromatic aberration in the corners of the image at full telephoto
  • Higher than average image noise at ISO 400, some noise present even at low ISO settings
  • Tiny 16MB memory card that's included is pointless - Buy a large card right along with the camera
  • LCD is large, but only average resolution

If you're looking for a good deal on a long-zoom camera with image stabilization, the Panasonic FZ7 deserves your serious consideration.

FUJI s5200/5600

  • No image stabilization
  • Only average speed from shot to shot
  • Small LCD
  • Flash output can't be adjusted
  • Flash is weak
  • Minimal Scene modes

Recommended, and a Dave's Pick as one of the best digital camera values on the market, thanks to its combo of features, image quality, and price.

http://reviews.cnet.com/Panasonic_Lumix_DMC_FZ7K_black/4505-6501_7-31684200.html?tag=prod.txt.1

 

http://reviews.cnet.com/Fujifilm_FinePix_S5200/4505-6501_7-31528983.html?tag=prod.txt.5

 

Ili kaj

http://www.digitalcamerainfo.com/

 

PANASONIC FZ7

- Image noise high
- Inaccurate color reproduction 
- LCD and viewfinder resolution are low
- Viewfinder is tiny, hard to see
- ISO 800 and 1600 poor quality, available only in High Sensitivity scene mode
- Fit and finish is rough

 

FUJI s5200

No live histogram
- Slow performance speeds
- Live viewfinder does not show exposure or white balance
- Manual controls aren't convenient (hidden within menus)
- Viewfinder and LCD don't have enough resolution
- No Image Stabilization 



Navistina mnogu reviewi posetiv za da odberam za mene aparat. Vo site Panasonic-ot e kuden za KVALITET NA SLIKA, za NOISE na slika, za Purple ili Chromatic, za boite.... ona sto go nema kaj Fujito, mene sepak mi trebase aparat za DOBRA FOTOGRAFIJA Go odbirav ona najdobroto sto mozev za tie pari vo taja klasa da go zemam i sum prezadovolen, sega 2 meseci od koga go zedov sum vo moznost da doplatam za POLOVEN Canon D350 i zatoa go prodavam, ali ako ne se prodai , zdravje. Zatoa me cudi dusebriznosta i strav da ne go "zafrknam" deteto....

 

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

P.S. OD kade go kupi Fujito i po koja cena?

Znaci ko sto rekov, eve ja poentata na celata diskusija tvoja, dali i kolku kje zarabotam eventualno na Fujito. Poentata e dali toj sto bara kje zemi kvaliteten aparat za dobra cena, za toa dali si se zaprasal.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

P.P.S. Fuji i Olympus a donekade i Sony nikogas ne bi gi preporacal samo zaradi poskapite memoriski karticki.

hehe pa neka i vadi podoba slika, skapa mu e karticata... karticata e promenliva kategorija, sakas 128, sakas 256, 512..... koga kje mozis kje si zemes pogolema, no kako kje go smenis senzorot i optikata ako ne vadat kvalitetna slika???



-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 12:50
Ne me svakaj pogresno, nesakav da te pretstavam kako nekoj izmamnik.

Za digitalniot zum pak ke ti kazam nema nikakva svrha, zemi obicna slika na pc zgolemija pet do 6 pati i kazi dali izgleda ubavo.
A sto se odnesuva za isplatlivosta pogresno me svati.
Nikoj nema da se razmisluva dali da zeme panasonic fz7 ili Nikon D200.
Toa ti e ko nekoj da se razmisluva dali da zeme golf 5ka ili BMW M5. Toa se raboti vo razlicna klasa i ne se sporeduvaat.
Sigurno na eden pocetnik ne mu treba D200.

Jas zborev za klasata vo koja e Panasonicot, a toa e ULtra Zoom fotoaparati.
Tuka gi imas i Canon s3is, Fuji s5600, Fuji S6500, Sony H2, Sony H5 i slicno.
Spored momentalnite ceni kaj nas vo Makedonija, ne se isplati da se dadat plus pari za drugite modeli.
Da bea cenite kako vo Srbija togas bi bila druga prikazna.


A sto se odnesuva do toa sto site sakaat da zarabotat koga prodavaat polovno imam i dokazi.
Neznam dali gi citas oglasite sto se kako dodatok so vesnicive vo vtornik, no pod delot za foto optema, Skoro edna godina ima eden oglas kadesto se prodava Canon 350D kit so 512MB karticka.
Na pocetokot cenata bese 900 evra sto bese poskapo od genel i pixplus, a aparatot e kupen od amerika a ne od kaj nas.
Pred edna nedela se javiv za da vidam do kade stignal so cenata, i mi vika 650 evra. Sto ne e realnata cena za toj fotoaparat veke godina star, bidejki nov vo genel e 700 evra a vo srbija e 590 evra.
Sigurno deka cenata treba da e poniska i poradi toa sto e iskocen naslednikot na 350d, 400d.
Ista e rabotata i so drugi oglasi.

P.S. od kaj planiras da zemes poloven 350D?




Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 13:17
Hehehe, edno vreme imase "flame wars" samo medju Nikon-isti i Canon-isti, sega se siri voenoto pole :)

Iskreno, ne bi se nafacal za Panasonic. Ako vece sakas rebrendiran objektiv so ekstremen zum i stabilizacija, togas Sony-to e podobriot izbor.

Filmoholic,
Sto i da biras bi ti sovetuval da izberes aparat so sto povece fotografski opcii. Veruvaj mi, najlosata kombinacija e da izberes aparat koj ce go "nadrasnes" vo slednite 5-6 meseci, a potoa da razmisluvas kako da go sitnes za da kupis nesto drugo.

Na sledniov link ce najdes portal koj vodi do recenzii na fotoaparati:
http://www.dcviews.com/cameras.htm - http://www.dcviews.com/cameras.htm .
Licno gi preferiram imaging-resource, so ogled deka imaat najprofesionalen pristap.

Spored mene, dokolku sakas da se bavis fotografija, slednive cekori bi ti bile dobar izbor:

1. Iz-google-aj nekoj sajt koj ce te vovede vo svetot na fotografija. Sosema soliden pocetok bi bile:
http://photo.net/ - http://photo.net/ , ili
http://www.photozone.de/ - http://www.photozone.de/
Tamu mozes da najdes mnogu za osnovite na fotografijata, sto od oprema navistina ti e potrebno od start. Sto e bitno, a sto pomalku bitno.

2. Bez mnogu brzanje proveri gi osnovnite specifikacii na aparatite koi doadjaat predvid spored budzetot koj ti e na raspolaganje.

3. Napravi si short-list od 5-6 aparati i potoa procitaj i sporedi nekolku recenzii.

4. Koga ce go svedes izborot na 2-3 aparati, povtorno postavi go prasanjeto tuka za da te zbunime nacisto Wink (ova sala sekako, iako ne e iskluceno so ogled na nestata)


Prviot cekor e neophoden spored mene bidejci ce ti dade slika za toa dali i do kade sakas da se vneses vo fotografijata. Od toa ce rezultira i formiranjeto na bidzetot. Ako sakas samo da strakas ne vredi da frlas pari, ako sakas da se bavis so fotografija (pa makar i amaterski) kupuvanjeto na nekoe eftino aparatce e uste pogolemo frlanje pari Wink.

Pozdrav od mene i dobro dojde na forumot. Se nadevam ce se gledame i na sajtot (a mozebi i se gledame vece, bez da znam Big%20smile)




-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 14:01
Mire, ubavo mu objasni na filmoholic.

Jas nemam nisto protiv Fuji, nerekov deka ne gi biva nivnite fotoaparati (momentalno nivnata F serija se najdobar izbor od point&shoot aparati) samo ne mi se sviga sto gi forsiraat xD kartickite zaedno so Olympus. Ne se ni pobrzi ni pomali od SD za da vredi da platis za kartickata 3 do 4 pati poskapo.

I se soglasuvam za toa deka senzorot na Panasonicot vadi poveke sum (i toa mu e edinstvenata slaba tocka), no za optikata od Leica nemozam da kazam deka e polosa od drugite brendovi.

Od druga strana DSLR ne se preporacuva na nekogo sto saka da pocne da se zanimava so fotografija a posebno kaj nas poradi toa sto e skapa rabota za nasi uslovi, Kit objketivite ne se kojznae sto a da zemes nekoj podobar objektiv ke te kosta isto kolku sto si go platil i teloto na aparatot. A ponatamu ke sakas i macro i nekoj prime i tele-zoom i taka natamu. Sto za amaterska fotografija, od koja nema da zarabotuvas ne se isplati.
Da e prosecna plata vo Makedonija 2000-3000 evra na sekogo bi mu preporacal DSLR.

Kako all-around fotoaparati bi gi preporacal:
Fuji S9500
Fuji S9600
Sony R1.
Fujito se dvata okolu 450 evra, a Sonyto e 700.


Постирано од: *ivi*
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 14:51
Dobro be lugje, vi kazuva covekov deka e pocetnik, i vi kazuva cena okolu 500 evra, namesto koj znae, da razmisli prakticno,ekonomicno i da go posovetuva, pocnavte odma da se karate i da se dokazuvate koj kolku znae tuka Confused
Znaci nekogas epten se pravite vazni, da ne saka covek da ve prasa! Ich ne ste pragmaticni!
 
A za Mire - sekoja chest Clap


-------------
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 15:32
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:



P.S. od kaj planiras da zemes poloven 350D?




Moja greska vo pisuvanjeto ne e 350 nego 300D
odi so 18-55 PLUS canon 75-300 4-5,6 o dve memoriski kartici, posledna cena mu e 480 Evra


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 15:42
Ubavo se rasprikazavme, edinstveno filmoholic go snema LOL LOL LOL

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 15:52
se uplasi... i jas bi se uplasil na negovo mesto... a i bi smenil hobi LOLLOLLOL

-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 15:54
Jas iskreno vi blagodaram na site sto se obidovte da mi pomognete. Osobeno na Mire ke go poslusam negoviot sovet, inaku jas sum covek sto ne kupuva na staro, taka da koga ke kupuvam ke kupam na novo.
I se nadevam deka za mesec dva ke im i moi fotogrfii na sajtov.



Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 15:56
I koga sme veke ovde  dali i kade ima k*rsevi za fotogafija vo Makedonija i kolku se cenite?


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:12
Neznam dali ima voopsto takvi k*rsevi kaj nas, no internetot e sekogas tuka.

Eve ti dobra strana na koja imas kniga na hrvatski
Skola Fotografije sto mislam deka e odlicna za zapoznavanje so osnovite i tehnikite na fotografiranjeto.

http://www.jarac.net/foto/Default.aspx?nid=140 - http://www.jarac.net/foto/Default.aspx?nid=140


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:23
Filmoholic,
znam deka k*rsevi za fotografija drzese Andon Davcev edno vreme.
Ce ja proveram informacijava (dali e seuste aktuelna) i ce ti kazam.

Kolku sto se secavam bazicniot k*rs bese ~9000 denari, no ne me drzi za zbor.

mickeymkd,
thanks za linkot. Ce si go proveram i jas (ovoj mi bese nepoznat) Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:31
Filmoholic,
mozes da si proveris vo licen k*rir za informacijata Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:45
Ffilmoholic, pojdi tuka i razgledaj sto ti se dopagja za parite. Testovite se dosta realni i kako takvi pochituvani od seta internet foto-populacija:

http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating



-------------


Постирано од: vlatko_sk
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 17:55
Filmoholic sto sakas kupi,ako ti e za strakanje nekoi od hibridive navedeni na prvite strani se super.No ako imas namera da vleguvas u profesionalni vodi samo DSLR od Canon i Nikon.

IMHO


-------------
http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444 - http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444


Постирано од: dejan13
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 18:43
Jas ima panasonik fz 7 i sum  pocetnik, no kako mine vremeto gledam kolku vredi aparatot, go kupiv pred edna godina a za fotografija pocnav da se interesiram pred nekolku meseci, moja preporaka e da si kupis soni alpha za tie pari sto gi imas i da slusas nekoj sto stvarno se razbira od fotografija a tuka si na pravo mesto, i mislam deka ke dobies sovet da ne kupuvas kako mojot tip aparat ili fuji sto ti e ponuden. I mojot ima digititalen zoom vkupno 48, pa sto, kaj mene e na off. Nikako nemoj da gi slusas prodavacite od prodavnicite, za niv e najvazno ti da izlezes so prazen dzep od kaj niv, a ne da dobies roba sto ke ti koristi podolgo vreme.I ako sakas nov ti preporacuvam da kupuvas (ako si vo moznost) od stranstvo, od grcija ili srbija, tamu se dosta poeftini.

-------------
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555 - http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 18:44
Eve uste eden dobar sajt za Review:
http://www.steves-digicams.com/ - http://www.steves-digicams.com/

Bi bilo fino ako site linkovi se stavat vo eden post, kako linkovi za review, photoshop, fotografija, objektivi.....

eve uste eden link, na kojsto ima pdf fajlovi so delovi na fotoaparati, blicevi objektivi slucajno da ne saka nekoj da rasklopuva........   

http://home19.inet.tele.dk/ne/manualer.htm - http://home19.inet.tele.dk/ne/manualer.htm


Постирано од: dejan13
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 18:58
A za k*rsevi po fotografija i jas sum zainteresiran, vidov nesto na artphoto.com.mk ama neznam sto e, dali se provereni i dobri. Dali nekoj e zapoznaen za ova?

-------------
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555 - http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 20:17
Losite karakteristiki na S ony Alpha prevzemeno od http://www.imaging-resource.com/MFR1.HTM

  • Combination of Wide AF and Multi-Segment Metering produces exposure variations, particularly with high-contrast subjects
  • Minor (~1/3 EV) random exposure variation may be associated with the kit lens
  • Significant image noise at ISO 800 and 1600
  • Long-exposure noise reduction system produces some artifacts, some black specs where noisy pixels had become saturated, and minor posterization or banding in areas or subtle tonal gradation
  • AF-assist available only when the flash is raised, making it difficult to AF in low available light (Can be worked around, but is awkward.)
  • Slightly loud AF mechanism is also a little slower than more modern systems. Mirror slap is also louder than average.
  • Nav cluster (multi-controller) is a little touchy
  • While more accurate, green hues are less saturated than with other consumer SLRs, some consumers may find them a little dull
  • Unique flash hot shoe reduces compatibility with third-party accessories
  • No X-sync terminal
  • 1/4000 max shutter speed somewhat limiting for depth of field
  • High ISO noise seems significant; watercolor paint effect with noise reduction
  • There's no free lunch (that is, this isn't the A100's fault), the Hi200 highlight-preservation mode requires compromises elsewhere in the tone curve
  • LCD screen anti-reflection coating works well, but is very easily smeared, which makes viewing more difficult
  • Camera startup is slightly slow by current standards (1.1 seconds)
  • No data-readout LCD means main LCD is lit more of the time. (But battery life is still very good.)
  • No option for separate "battery grip" for vertical operation as on many other DSLRs


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 21:51
Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

....ti preporacuvam da kupuvas (ako si vo moznost) od stranstvo, od grcija ili srbija, tamu se dosta poeftini.


Ne daj boze ednas da ti pritreba servis ako si go zel od stranstvo... da im go pratis po posta?? ili licno da odis da go odnesis pa po 1-2 nedeli da odis da si go zemis... ili ako te vidat deka ne si "niven" da ti kazat deka ti padnal aparatot pa zaradi toa ne rabotio autofokusot....
Takvi slucaevi ima dosta, a fala bogu na balkanot nisto ne znaci internacionalnata garancija. Toa e vo red ako si od.. Anglija pa si kupil aparat vo Francija pa imas kaj sebe doma servis koj pokriva internacionalni garancii. ali ovde... 


-------------


Постирано од: dejan13
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 22:35
A tuka ako ti zatreba servis sto mislis ke pomines nesto podobro? I ovdesnata garancija ti znaci nesto, toa e za se ne samo za aparati, nie kaj sme i samiot vikas "ali ovde...".
A razlikata vo cena e enormna, pa taka da vredi da rizikuvas.


-------------
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555 - http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555


Постирано од: dejan13
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 22:41
I sakas li da kazes deka fuji s5200 e podobar aparat od sony alpha?

-------------
http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555 - http://www.istockphoto.com/user_view.php?id=1449555


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 22:51
Sony A100 e super aparat i tuka nema dilema samo e cenovno bajagi nad limitot od 500 evra, vo Srbija so dva objektiva e 910 evra.
Nikad ne bi kupil aparat od hostaplerive kaj nas, bidejki so toa sto ke go platam 150 do 300 evra poskapo ne dobivam ama bas nisto samo sum vo zaguba.
Da ne dobivam slucajno kvaliteten servis?

KAKO DA NE!!!!!!!!!!!!!

A sto se odnesuva do servisot, eve edna slucka od GENEL im odnesov Canon 350D, imase grebanica na Focusing screen pa sakav da go smenat posto gledav na internet ne bese skapo, i go ostaviv i po edna nedela mi vikaat deka nemozat tuka da go servisiraat nego ke treba da go prakaat vo Viena, a toa e na sekoi dve nedeli.
Dobro se pogodi posto jas go odnesov vo cetvrtok a vo petok gi prakaa pa nemorase da cekam.
I taka go ostaviv aparatot i sega cekam dve nedeli za da se vrati. A sto e najtragicno neznaea da mi kazat kolku bi cinela popravkata.
Pominaa dve nedeli, pa uste dve, pa uste dve, pa uste edna i mi vikaat aparatot mi e gotov. I odam jas da si go zemam. I odam tamo i sto da vidam. Aparatite gi cuvaat bez poklopec nacukani vo edna staklena vitrina (sigurno ic nema da ima prasina na senzorot).
Eden supo go zema aparatot i mi vika, decki sto mu fali na aparatov, jas nisto ne gledam. I gledam nisto ne e smeneto samo sega ima eden ton prasina. Mu vikam vidi kolku e prljavo sto ste pravele?
A on mi odgovara daj ke go iscistime i zema so edna pumpica pafta, i go pipna ogledalceto so prstite mrsni.
I mi vika nisto ne mu fali, dobar si e.
I na kraj mi go izgubija eyecupot pa morav da se deram tamo za da mi dadat nov.Si go zemav aparatot i si otidov.

Sega go odnesov vo Impegna da si ja probam srekata i tamo, tie gi nosat aparatite vo Belgrad.
Pominaa dva meseca i dve nedeli i tek sega mi se javija, deka nisto ne mu falelo. Pa morav da i objasnuvam na tipkata koja nema pojma od aparati da im kaze kako se vika tocno delceto spored kniga za delovi na Canon 350D i da mu objasni na serviserot kako da ja zabelezi grebanicata.
Pa uste cekam odgovor.

I sto e naj tragicno ne e kojznae koja filozofija da se smeni toa staklenceto. Ne mi e jasno koi retardirani rabotat po servisive i neznaat toa da go smenat.
Plus pojma nemaat od fotoaparati. Ne mi e jasno zosto vo Genel zakacile 50 sertifikata deka se strucni serviseri koga ne gi biva za nisto. Profesionalizam NULAAAA.

Taka da ako nesto sakas da odneses vo servis ti nema spas, nema da go vidis aparatot edna godina a kojznae i dali ke go opraat.

Citav na nekoj stranski forum deka vo Amerika ako ti e pod garancija aparatot, mozes komotno da im go pratis na servisot na Canon i moze celiot vnatre da go iscistat zaedno so senzorot i posle ni prasinka ni nisto i toa bez da platis nesto.
Daj da go vidam toa da se desi kaj nas.


Me interesiraat vasi iskustva. Kolku sto gledam nema ni eden zadovolen od Genel.


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 22:53
Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

I sakas li da kazes deka fuji s5200 e podobar aparat od sony alpha?


PA sigurno deka e podobar, Sonito nema ni digitalen zum, ne ni snima klipovi so eden zbor TAPA.


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 22:56

Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

A tuka ako ti zatreba servis sto mislis ke pomines nesto podobro? I ovdesnata garancija ti znaci nesto, toa e za se ne samo za aparati, nie kaj sme i samiot vikas "ali ovde...".
A razlikata vo cena e enormna, pa taka da vredi da rizikuvas.

Toa zavisi od nas, od kupuvacite,  pred nekoi 7 godini rabotev vo prodavnica za kompjuteri,  gazdata (zaradi pogolema prodazba) davase 3 godini garancija na cel sistem iako imase toj 12 meseci na nekoi komponenti... i se sluci da crkni HDD pred 36 a po 12 meseci, go matkase kupecot so nadez deka kje mu izvleci DOPLATA (vsusnost nabavna cena za nov disk) ali po 2-3 nedeli matkanje dojde korsinikot so pazarna inspekcija, so smetka (kasa primi) i validna garancija i si dobi HDD od 20GB namesto crknatiot od 8 koj ne se proizveduvase pojkje, izvinuvanje a gazdata posle potrosi uste 2-3 nedeli i 2-3 veceri za da se izvleci od moznite kazni i sankcii. Koga kje dobies smetka, garancija so pecat i potpis nema beganje.Edinstveno  onoj koj ne se razbira vo tie raboti mozi da nasedni na prikaskite od stilot... ne vazi.. nema... ne se odnesuva....

 

Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

I sakas li da kazes deka fuji s5200 e podobar aparat od sony alpha?

 

Celata prikaska pocna za decko koe e prema mene apsoluten pocetnik vo oblasta na fotografija, znaci nekoj koj slednite meseci kje gi pomini vo slikanje so AUTO pa za da postepeno (to e prirodata na sozrevanje na fotograf) pocni so postepeno otkrivanje na tajnite na aperature, na shuter speed na manuel fokusing, eksperimenti so razni podesuvanja.... Ima sansi seto toa da go ostavi na pocetok,  ima sansi da stani nekoj prosecen fotograf amatar koj kje se potpira na AUTO podesuvanjata a ima sansi i da se razvie vo fotograf so dobro oko i tehnika. Isto mozi da se prasame a zosto ne nekoj Nikon... Kanon.. Jas mu posociv na najdobroto od ultra zoom kompaktni digitalci, ti mu nudis nesto slabo od DSLR kategorija... pa ne znam sega koj e vo pravo... so mislis? Ako se razvie vo dobar fotograf, i onaka kje treba da go ostavi ta Fujito ta Sony-to samo sto startot kje go cini povekje so Sony-to

PS

sega vidov deka i pobratimot ti se ukluci

A so mislis deka na pocetnik na fotografija nema da mu treba klip ili golem zoom???ili kje mu sovetuvas da si zemi i nekoj zoom objektiv za da se uci malku i so nego... plus nekoe malo aparatce so mozi da snima i klipovi ....



PPSS

UFF Znaite li vie kolku kosta sony alpha 100 ??? i dali procitavte so kolku maksimalno sredstva bi sakal da pocni diskutantot....... Dzabe tolku prostor zamina na bezpredmetna diskusija



-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 23:07
Sonito ne e 500 evra pa taka ne doaga vo predvid.
Ako nekoj preporacuva nesto neka preporaca do taa cena.

I sto e najvazno ako imas najskap aparat ne znaci deka ke vadis i poubavi sliki, nego toa zavisi od samiot covek, dali ima talent ili ne.


Moram da priznaam deka ovie raspraviive za aparati, ceni i slicno mi se omileni...   


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 23:14
Garbage in - Garbage out, to e definicijata za "vadenje" na sliki, no sepak pretpostavuvame deka se raboti za talent, zosto da se bori so slabostite i ogranicuvanjata na aparatot. So ti vredi talent ako imas enormen red eye na slika... kje treba na sekoja da gi otstranuvas zaradi tehnickata mana na aparatot... sto da pravis ako so oko si odbral prekrasen slika so kontrasti - kje se boris vo fotosop so purpleto... so sto kje ja podobruvas prekrasnata nokjna scena koja so ja slikal na ISO 800 za da bidi kolku tolku upotrebliva zaradi toa sto aparatot ima sum duri i na ISO 400.....
Obrabotka na slika e recisi potreba no edno e da doteras nijansi ili da se zanimavas so efekti a drugo e da se boris da ja spaes slikata od slabite osobini na aparatot... 

-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 23:17
Epa aj kazi koja ti e cenata na kompletot?



Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 23:20
Ne ja znam momentnata cena vo Pixel, ne bi sakal da traskam smesno visoki a ni smesno niski ceni zatoa sto ne sum trgovec so aparati. Sega e kasno za javuvanje kje prasam utre pa kje oformam cena.

-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:03
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Sony A100 e super aparat i tuka nema dilema samo e cenovno bajagi nad limitot od 500 evra, vo Srbija so dva objektiva e 910 evra.
Nikad ne bi kupil aparat od hostaplerive kaj nas, bidejki so toa sto ke go platam 150 do 300 evra poskapo ne dobivam ama bas nisto samo sum vo zaguba.
Da ne dobivam slucajno kvaliteten servis?

KAKO DA NE!!!!!!!!!!!!!

A sto se odnesuva do servisot, eve edna slucka od GENEL im odnesov Canon 350D, imase grebanica na Focusing screen pa sakav da go smenat posto gledav na internet ne bese skapo, i go ostaviv i po edna nedela mi vikaat deka nemozat tuka da go servisiraat nego ke treba da go prakaat vo Viena, a toa e na sekoi dve nedeli.
Dobro se pogodi posto jas go odnesov vo cetvrtok a vo petok gi prakaa pa nemorase da cekam.
I taka go ostaviv aparatot i sega cekam dve nedeli za da se vrati. A sto e najtragicno neznaea da mi kazat kolku bi cinela popravkata.
Pominaa dve nedeli, pa uste dve, pa uste dve, pa uste edna i mi vikaat aparatot mi e gotov. I odam jas da si go zemam. I odam tamo i sto da vidam. Aparatite gi cuvaat bez poklopec nacukani vo edna staklena vitrina (sigurno ic nema da ima prasina na senzorot).
Eden supo go zema aparatot i mi vika, decki sto mu fali na aparatov, jas nisto ne gledam. I gledam nisto ne e smeneto samo sega ima eden ton prasina. Mu vikam vidi kolku e prljavo sto ste pravele?
A on mi odgovara daj ke go iscistime i zema so edna pumpica pafta, i go pipna ogledalceto so prstite mrsni.
I mi vika nisto ne mu fali, dobar si e.
I na kraj mi go izgubija eyecupot pa morav da se deram tamo za da mi dadat nov.Si go zemav aparatot i si otidov.

Sega go odnesov vo Impegna da si ja probam srekata i tamo, tie gi nosat aparatite vo Belgrad.
Pominaa dva meseca i dve nedeli i tek sega mi se javija, deka nisto ne mu falelo. Pa morav da i objasnuvam na tipkata koja nema pojma od aparati da im kaze kako se vika tocno delceto spored kniga za delovi na Canon 350D i da mu objasni na serviserot kako da ja zabelezi grebanicata.
Pa uste cekam odgovor.

I sto e naj tragicno ne e kojznae koja filozofija da se smeni toa staklenceto. Ne mi e jasno koi retardirani rabotat po servisive i neznaat toa da go smenat.
Plus pojma nemaat od fotoaparati. Ne mi e jasno zosto vo Genel zakacile 50 sertifikata deka se strucni serviseri koga ne gi biva za nisto. Profesionalizam NULAAAA.

Taka da ako nesto sakas da odneses vo servis ti nema spas, nema da go vidis aparatot edna godina a kojznae i dali ke go opraat.

Citav na nekoj stranski forum deka vo Amerika ako ti e pod garancija aparatot, mozes komotno da im go pratis na servisot na Canon i moze celiot vnatre da go iscistat zaedno so senzorot i posle ni prasinka ni nisto i toa bez da platis nesto.
Daj da go vidam toa da se desi kaj nas.


Me interesiraat vasi iskustva. Kolku sto gledam nema ni eden zadovolen od Genel.


Ova sto go chitam ne e tragichno tuku e...mizerno do nemaj kade! Prosto nemozham da najdam zbor koj adekvatno ke go prezentira moeto chuvstvo.

Pa ako vaka se raboti kaj mene, biznisot nema da trae ni 3 meseci!

KATASTROFA!!!

Ako jas kupam Nikon ili Canon (ili od bilo koja druga kompanija) i dobivam garancija od 5 godini (garancija za Nikon profesionalni objektivi), JAS KE BIDAM USLUZHUVAN ZA SEKOJA SITNICA PET GODINI BEZ POGOVOR I SEKOGAS NA KRAJOT KE MI RECHAT "VI BLAGODARIME SHTO STE NIKONOV MUSHTERIJA".

TAKA SE BORI ZA MUSHTERII I TAKA SE ODRZHUVA LOJALNOST!!!


Po sekoja popravka, ili minimalno podesuvanje na teloto na kamerata ili objektivot se vrshi chistenje od prashina i otisoci od prsti (sto ne smee da gi ima bidejki se raboti so beli narakvici) KAKO SOSTAVEN DEL OD SERIVOT I TOA E BESPLATNO!!!
I koj e profesionalen Nikon NPS Member (kako mene ) gi dobiva site mozhni servisi za maksimum od 3 (tri) dena!!!
I najtragichnoto e sto seto ova sto se sluchuva vo Makedonija ne e poradi ekonomijata, tuku poradi KULTURATA!

KULTURATA E TOA STO NI FALI!!! Toa e onoa sto ni ja deformira realnosta i ne pravi da se odnsuvame onaka kako sto se odnesuvame. Zatoa i ne sakaat da ne primat vo Evropa. Koga ke si ja smenime kulturata ke ni pojde i ekonomijata i ke ne baraat nasekade vo svetot.

Do togas - ke si patime od svojata glava!

-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:34
Ova e tret svet i se prodava roba i usluga kako za tretiot svet. Modeli koi povekje ne se proozveduvaat, nekoi cudni nestandardni proizvodi, marki za koi nikoj nadvor od ovoj balkan nema slusnato nitu pak postojat... 
Kola kupena nova od avtosalon, priatelot moj so nea odi na specijalizacija vo Belgija i tamu resava da si ugradi pioneer cd radio i zvucnici. Prvo ne mozat da go povrzat kako sto treba posto falat nekoi komponeti (zici li konektori) posle probivaat zvucnik obiduvajkji se da postavat standarden model na pioner zvucnik vo za toa predviden otvor... na krajot sfakjaat deka toj model na avtomobil se razlikuva od istiot takov napraven za EU, jas uste nemam srce da mu kazam na eden poznanik deka HP digi aparat i HP printer all in one koj gi kupi pred dva dena vekje podolgo vreme ne se proizveduvaat, vo JVC plastiki se pakiraat eftini kopii na TV koi nemaat vrska so JVC, nitu za koj vazat JVC semi i upatstva, Modeli na Philips monitori koi nikogas ne postoele i za koi nikoj vo Philips ne slusnal deka postojat se prodavaat vo Philips kutija so Philips oznaka, postojat 1001 nacin za da se odnegne servisnata obvrska a lugjeto se naviknati da bidat sikanirani i "zafrknati" posto toa e monopol Mal sme pazar i ni edna golema firma ne otvara full prestavnistvo ovde, mozebi nekoj prestavnik koj samo prodava roba a servisnata licenca mu ja dava na neuki ili nestrucni lica ili se oslonuva na servisi vo stranstvo....... Sto e za Nikon ili Canon pazar od 2 milion lugje (od bebe do starec) so prosecna plata od 200 dolari??? Ovde e raj za Samsung, HP, BenQ... Point and shot aparati, za koi i ne se pravi servis. Nekoj veli , odi vo Rim i pa potoa umri... jas velam, Dojdi vo Makedonija pa zivej...


-------------


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 01:08
Znachi vaka,

koga go ponudiv za prodazhba Sony Alfa eden od chlenovite na forumot mi ukazha na axelphoto kade se prodavashe Sony Alfa relativno nov so 2 kit objektiva za 500 evra, pretpolagam deka toa bil korisnik koj ne bil zadovolen od aparatot...mozhe da go vidite linkot na forumot za prodazhba.
Korisnik sum na Sony Alfa negde okolu 8 meseci, bez nikakvo prethodno iskustvo vo fotografijata. Znachi vletav vo prikaznata so " nesto slabo od DSLR" iako vo toa vreme D80 i D40 ne bea pojaveni na pazarot kako ni Canon D400. Kako i da e mojte vpechatoci se sledni:
1. Pochetocite bea euforichni no slabi
2. Period na razocaruvanje i zelba za prodazhba na aparatot
3. Pojava na ljubov kon aparatot
4. Rabota i mnogu fotografiranje so aparatot.
Sakam da kazham: otkoga nauchiv nekoi osnovni raboti za fotografija, otkoga nauchiv sto e objektiv i za sto se koristi, tehniki na fotografiranje, saati chitaanje na dpreview forumot za Sony SLR, sto e postprocessing i kako da se sluzham so nego.......dojdoa prvite rezultati, ne se bog znae sto no se razultati....osekjam deka se povekje go vladeam aparatot.
I sega ima faktichka situacija kade Sony Alfata me nauchi i me vovede vo svetot na fotografijata bez nekoj pogolem problem a site negovi nedostatoci bea za mene prichina da sfatam i da naucham deka znaenjeto e ona sto proizveduva dobra fotografija a ne opremata. Za kraj DSLR i Digitalec se dva razlichni sveta. Ako mozhesh da vlezesh vo DSLR prikaznata vleguvaj i gori sto pobrzo....so digitalecot e gubenje vreme....!
Koj obrabotil RAW fotografija vo PP znae koja e prednosta...POZDRAV!

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 01:19
BTW prijatel go zema od Anglija za 500 evra bez objektiv...samo telo! A so nego mozhe da ti se desi da najdesh minolta objektiv 75/300 da rechme za 90 evra i da ne ti se veruva sto pravish za 590 evra, sto so digitalecot e se ushte mislovna imenka!.....Da dadesh 400 evra za neshto sto nema da ti dozvoli uspeshno uchenje sto e objektiv blenda ekspozicija DOF i sl. nema za mene nekoja pogolema opravdnost. Pa togash nema da se borish so PP da ja oporavish slikata nego kje koristish mnogu PS za da imash dobar fotografski proizvod!

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 01:55
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

BTW prijatel go zema od Anglija za 500 evra bez objektiv...samo telo! A so nego mozhe da ti se desi da najdesh minolta objektiv 75/300 da rechme za 90 evra i da ne ti se veruva sto pravish za 590 evra, sto so digitalecot e se ushte mislovna imenka!.....Da dadesh 400 evra za neshto sto nema da ti dozvoli uspeshno uchenje sto e objektiv blenda ekspozicija DOF i sl. nema za mene nekoja pogolema opravdnost. Pa togash nema da se borish so PP da ja oporavish slikata nego kje koristish mnogu PS za da imash dobar fotografski proizvod!


Pak ja promasuvame poentata, dve se raboti koi gi znaime, prvo deka maksimum 500 evra bi dal za aparat i deka ne bi zel poloven. Tocno e deka SLR i Kompakt se dve razlicni kategorii, no i razlikata od 200 evra od top modelite na kompacite do osnovnbite DSLR ne e mala... aj uste samo 200 evra od sony-to i kje se zemi Canon EOS400D kit so 18-55. Kompakt modelite na digitalnite aparati (povisokite klasi) isto taka gi pruzaat funkciite na DSLR, manuelni kontroli na blenda, na shuterot, manuelen white balance, manuelen fokus, manuelni kompenzacii na ekspozicijata....... znaci site operacii koi bi gi naucil za 200 evra poeftino. RAW format isto taka e karakteristika na kompakt digitalnite, taka da od gledna strana na pocetnik nema razlika dobar kompakten ili poslab DSLR (osven finansiska). A koga kje dojdi na stepen na iskusen fotograf, tgas kje bara nesto poprofesionalno, togas i top kompakten i low DSLR kje mu bidat malku....


-------------


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 03:26
Amin Glecin!

Toa go zboruvam odamna, ama znaes kako e ...sekoj zbor ne e za sechii ushi i za sekoe vreme. Treba chovek samiot da pochne da go odi patot za da ja najde vistinskata nasoka.

Sreken sum sto dobivme uste edne chlen koj vistinski navleze vo fotografskata tehnka i umetnost.

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 10:40
Abe luge covekot prasa sto da zeme za tie pari sto mozi da si dozvoli a vie pocnavte da zabeguvate de zemi ova de zemi ona,aj site da ve prasam sto se imate koristeno pa tolku sigurno preporacuvate nekoj modeli,samo go bunite coekot
Aj i jas da go zbunam,da si zemes FujiPix po moe najdobro za parite sto ke gi dades











http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 15:24
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Znachi vaka,

koga go ponudiv za prodazhba Sony Alfa eden od chlenovite na forumot mi ukazha na axelphoto kade se prodavashe Sony Alfa relativno nov so 2 kit objektiva za 500 evra, pretpolagam deka toa bil korisnik koj ne bil zadovolen od aparatot...mozhe da go vidite linkot na forumot za prodazhba.
Korisnik sum na Sony Alfa negde okolu 8 meseci, bez nikakvo prethodno iskustvo vo fotografijata. Znachi vletav vo prikaznata so " nesto slabo od DSLR" iako vo toa vreme D80 i D40 ne bea pojaveni na pazarot kako ni Canon D400. Kako i da e mojte vpechatoci se sledni:
1. Pochetocite bea euforichni no slabi
2. Period na razocaruvanje i zelba za prodazhba na aparatot
3. Pojava na ljubov kon aparatot
4. Rabota i mnogu fotografiranje so aparatot.
Sakam da kazham: otkoga nauchiv nekoi osnovni raboti za fotografija, otkoga nauchiv sto e objektiv i za sto se koristi, tehniki na fotografiranje, saati chitaanje na dpreview forumot za Sony SLR, sto e postprocessing i kako da se sluzham so nego.......dojdoa prvite rezultati, ne se bog znae sto no se razultati....osekjam deka se povekje go vladeam aparatot.
I sega ima faktichka situacija kade Sony Alfata me nauchi i me vovede vo svetot na fotografijata bez nekoj pogolem problem a site negovi nedostatoci bea za mene prichina da sfatam i da naucham deka znaenjeto e ona sto proizveduva dobra fotografija a ne opremata. Za kraj DSLR i Digitalec se dva razlichni sveta. Ako mozhesh da vlezesh vo DSLR prikaznata vleguvaj i gori sto pobrzo....so digitalecot e gubenje vreme....!
Koj obrabotil RAW fotografija vo PP znae koja e prednosta...POZDRAV!


OK eve slika i prilika na ona sto jas go narekov "rastenje (ili sozrevanje) so aparatot".

Bez namera da favoriziram brendovi, moze da e toa Sony alpha, Canon 400, ili Nikon D50/70, ne e bitno, DSLRot si ima prednosti nad t.n. hibridni fotoaparati.

Hibridite go imaat dobieno nazivot bidejci spojuvaat del od DSLR i del od  Point and Shoot (P'n'S) aparatite vo edno. generalno kvalitetot na slikata kaj hibridite e nesto podobar od P'n'S  aparatite, no e poslab od DSLR. Ona sto hibridite go nudat e mnogu povece opcii od P'n'S. Vo prosek, na niv moze da se najdat site najbitni fotografski opcii i dozvoluvaat korisnikot da odi napred vo tehnikata.

Mislam deka ovie raboti vece gi imam pisano negde, no ne e na odmet da se povtori.

Opcii koi hibridite gi nudat, a najcesto gi nema kaj P'n'S
- Aperture Priority, Shutter Priority i Full Manual Exposure Control
- Pogolem raspon na raspolozlivi  otvori na blenda (aperture) i brzini na  okinuvanje  (shutter)
-  Moznosti za  kompenzacija na ekspozicija  (dosta P'n'S aparati go imaat ova, no ne site)
- Vo pravilo se daleku po ergonomski napraveni (sto e mnogu bitno za stabilnosta pri fotografiranje)
- Imaat nesto pogolemi senzorcinja, no daleku od DSLR (1:1,6 nasprotiv 1:1,8 ili duri 1:2,5 kaj P'n'S aparatite)
- Generalno imaat pobrzo aktiviranje, pobrz autofocus-so povece opcii kako sto e wide area i spot autofocus (sto e mnogu bitno) i mnogu bitna rabota e sto shutter-lag time e sveden na minimum (docnenje od moment na prituskanje na okidacot do slikanje)
- Imaat pogolem buffer, sto znaci i povece fotografii vo serija, ili pomalku vreme pomedju slikanje
- Najgolemiot del hibridi denesno vreme imaat opcija da slikaat RAW format

Mozebi i ispustiv nesto, no veruvam deka generalno slikata e jasna, no sto e togas so DSLR aparatite?

Najgolemi prednosti na DSLR-ot:

- Senzorite se daleku pogolemi od onie na hibridite, sto uslovuva pomalku sum, pogolem raspon na tonaliteti od najsvetlo do najtemno i pogolemi printovi od pomalku megapikseli (ova poslednovo moze da bide zbunuvacko za nekoj, no ne bi navleguval vo tehnikalii - please take my word for it Wink)

- Kontrolata na White Balance-ot e dovedena do sovrsenstvo
- Avtofokusot e svetlosni godini ponapred od onoj na hibridite
- Ergonomijata isto taka (so isklucok na live display sto ne e mozen-za sega)
- Moznost optickiot raspon od (na primer)  28mm-300mm da se podeli na povece objektivi. Prednosta na ova e vo kvalitetot na staklata, posebno od aspekt na distorzii i hromatski aberacii, no i moznosta da se stavi pogolem kvalitet za prifatliva cena. Losata strana, sekako e prasinata na senzorot koja se talozi pri menuvanje na objektivite.

Verojatno, propustiv mnogu sitni prednosti (ili i nekoja krupna), no veruvam deka slikata e prilicno jasna. Hibridite gi narekuvaat uste i Bridge (most) kameri, od pricina sto se nekoj vid premin od P'n'S kon DSLR. DSLR-ot pravi se sto pravi hibridot samo podobro i povece.

Licno, vo momentov koristam hibrid digitalec (Fuji S9500), no koga ce mi "pukne filmot" si go zemam film SLR-ot za da slikam na raat.

Verojatno sekoj pocetnik bi bil zadovolen od sposobnostite na denesnite hibridni aparati, no da nema zabuna, preminuvanjeto od (D)SLR na hibrid e preodjanje od konj na magare Wink.

Konecno: Potrebno e da se resi covek kolku saka da navleze vo svetot na fotografijata, da si go odmeri budzetot i da se potrudi da go nabavi najdobroto za parite, ili sto bi rekle "Get most bang for the buck" Smile


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 15:59

Мире многу убаво елаборирано.

Спомна дека не е можен дисплеј во живо. Не повеќе Најновиот Mark на Canon го може и тоа, колку што ми е познато, но тој е вон категорија засега.Big%20smile

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео



Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 16:03
Da toa e to, zatoa i postojat kategorii na point and shot, na kompaktni i i na DSLR aparati, ima lugje na koj im treba ultra tenok dzepen aparat za da gi ovekovecat sekojdnevnite momenti i slikata da ja gledaat ne vo kontekst na kompozicija ili umetnost tuku... "Ova sme kaj baba mi na selo... ova e vo Sveti naum so zolva mi..." Dobar DSLR kit (nov) ne znam dali bi mozel da se najdi ispod 700 evra Dobar kompakten e (nov) okolu 400 a dobar Point and shot ispod 200,znaci jasni i golemi granici kako cenovni taka i po odnos na moznosti i kvalitet. Inaku sto bi reklo edno dete vomalata "Oti ne pravat samo Ferarija zatoa sto se najdobri koli..."


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 17:29
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

... Inaku sto bi reklo edno dete vomalata "Oti ne pravat samo Ferarija zatoa sto se najdobri koli..."


Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile
Big%20smile

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 17:46
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Мире многу убаво елаборирано.

Спомна дека не е можен дисплеј во живо. Не повеќе Најновиот Mark на Canon го може и тоа, колку што ми е познато, но тој е вон категорија засега.Big%20smile


Fuji S3 go moze toa veke 3 god.
Olympus 330E (entry level model) od pred 2 god.

Ah da, i dvata proizveditela imaat vistinski spot mettering od mnogu odamna.

LOL
LOL


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 19:07
Aha, a i dvata se DSLR aparati Big%20smile

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 22:14
Dechki ne znaev deka hibridite imaat RAW opcija, toa navistina vredi no za pochetnik mnogu znachi da " SLR ot go imash vo raka", barem spored moeeto iskustvo. Menuvash objektiv, gledash sto se prednosti sto se mani, sto znachi spor objektiv sto brz, koj za sto mozhesh da o korsitish, uchish da se stitis od prasina i necistotii a da gi menuvash vo bilo koja situacija. I povekje, uchis da go mestish BRZO, vezhbash, mozokot go setirash na SLR telo i opcii. Mislam deka e mnogu porazlichen filingot nego da koristish hibrid. Mislam deka sledniov primer bi bil poadekvaten.
Hibrid e slichno na JPEG format a DSLR na RAW opcija. Dodeka rabotish na SLR uchish mnogu povekje za " fotografskiot film" i si poblisku do nego nego so hibrid bez razlika na prednosti i mani sto dvete gi imaat. Znam mnogu za manite na Sony no vo sekojdnevnata praksa se uste ne mozam da gi pocuvstvuvam kako krucijani. A posledno uste ne mozam da se soberam od ona sto go dozhiveav so prviot porazlichen od kit objektivot. Imeno najdov Minolta 75/300 za 90 evra. Pa cel eden nov svet se otvori kako da imash nov aparat, a kamoli da zemam prime 50, makro tamronche 90 f 2,8 ili pak sigma 12/24 wide angle....LUDILO. nemoj da mislite deka ne sum na misla posle 8 meseci: dali da zemam Canon 5D ili da zemam za istite pari objektivi i da se raznesam od slikanje slednite 3-5 godini pa togash da razbijam so nekoj FF dzver...! Prikaznata e never ending !!!!! POZDRAV i dobar e muabetot111

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: Glecin
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 22:18
A eve i eden banalen primer: koga go zemav ne obrativ vnimanie na kapachinjataa za teloto i kit objektivot. edno izgubiv, togash ne se sekirav ama ne znaev sto znachi da si imash kapache za objektivot. Na prvoto safari go kolnev denot koga sum bil nemaren kon moeto kapache. Toa na hibridi ne se uchi....!!! Treba da sisi ja fatish staza slonova i toa ti e....! Pa i da izgubish nekoe evro pri ovoj merak.....NE E UOPSTE BITNO...))...MERAK SI E MERAK. Najloso e da dades pari i da ne vidish merak...))))))!! Bashka u raka SLR e drugo,telo, objektivi...U GOT THE FEELING!!! Pozdrav!

-------------
There is more in life than books you know, but not much more!


Постирано од: vlatko_sk
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 22:27
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Dechki ne znaev deka hibridite imaat RAW opcija, toa navistina vredi no za pochetnik mnogu znachi da " SLR ot go imash vo raka", barem spored moeeto iskustvo. Menuvash objektiv, gledash sto se prednosti sto se mani, sto znachi spor objektiv sto brz, koj za sto mozhesh da o korsitish, uchish da se stitis od prasina i necistotii a da gi menuvash vo bilo koja situacija. I povekje, uchis da go mestish BRZO, vezhbash, mozokot go setirash na SLR telo i opcii. Mislam deka e mnogu porazlichen filingot nego da koristish hibrid. Mislam deka sledniov primer bi bil poadekvaten.
Hibrid e slichno na JPEG format a DSLR na RAW opcija. Dodeka rabotish na SLR uchish mnogu povekje za " fotografskiot film" i si poblisku do nego nego so hibrid bez razlika na prednosti i mani sto dvete gi imaat. Znam mnogu za manite na Sony no vo sekojdnevnata praksa se uste ne mozam da gi pocuvstvuvam kako krucijani. A posledno uste ne mozam da se soberam od ona sto go dozhiveav so prviot porazlichen od kit objektivot. Imeno najdov Minolta 75/300 za 90 evra. Pa cel eden nov svet se otvori kako da imash nov aparat, a kamoli da zemam prime 50, makro tamronche 90 f 2,8 ili pak sigma 12/24 wide angle....LUDILO. nemoj da mislite deka ne sum na misla posle 8 meseci: dali da zemam Canon 5D ili da zemam za istite pari objektivi i da se raznesam od slikanje slednite 3-5 godini pa togash da razbijam so nekoj FF dzver...! Prikaznata e never ending !!!!! POZDRAV i dobar e muabetot111



Kako sto kazavme doeka se vozevme 5D HOLY GRAILCool!!!!!!!!!!


-------------
http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444 - http://www.shutterstock.com/gallery.mhtml?id=67444


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 23:00
LOL
Arno ne ste zapnale 1Ds, pak ste skromni Tongue Tongue Tongue


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 11:59
E decki stvarno dobra diskusija ste razvrzale dodeka me nemas.
Inaku jas si ucev i polagav poso sega mi bese kolokviumska nedela (fala bogu pomina i toa super). Ali izmegu kolokviumite proctav nekoi od vasite komentari se zamilsiv mnogu, pa procitav nekoi stvari za fotoaparatite i za fotografijata.
 
Go postavivte prasanjeto kolku daleku bi sakal da odam so fotografija.
Aparat samo za strakanje na fotki ne mi treba.
 
Fotografijata ja sfakam kako umetnost i zelba mi e eden den da napravam fotografija kako onaa sto e postavena na web sajtov "Vo temninata" od javascript:MM_openBrWindow%28info.asp?ID=4869,,scrollbars=yes,width=350,height=200%29 - Мартин Димитриевски  mnogu dobra fotografija. Toa e fotografija koja vi zboruva, koja vi kazuva mnogu poveke osven na slikava e edna stara zena(odnosno fotografijata zamenuva 1000 zborovi vo ovoj slucaj bi rekol 1 000 000). Pa ako uspeam eden den da fatam eden takov moment bi bil presreken.
 
Poentata mi bese ja sakam umetnosta i sakam da se sozdavam umetnost. Sakam ona sto go custvuvam i go gledam da go prikazam na fotografijata.
 
Za tehnikite na fotografiranje mislam deka nema da mitreba mnogu vreme, poso super stojam so fizika (optika) i toa sto go procitav za ekspozicija i blenda i ostanati stvari mi e mnogu jasno, pa ne veruvam deka ke mi treba mnogu vreme da go zapoznaam aparatot i da gi naucam osnovnite tehniki, a se ostanato e umetnost.
 
Zatoa najverojatno ke zemam Nikon D40 ili D40X
znam deka ke mi trebaat poveke pari pa zatoa ke pocekam mesec dva da soberam.
 
 
Inaku vi blagodaram na site zatoa sto me nateravte da se razmislam dobro kolku sakam da se vnesam vo fotografijata i da izbiram vnimatelno.


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 12:01

Eve vi nova tema za diskusija sto mislite dali Nikon D40 ili D40X e dobar aparat i kaj mozam da go kupam vo Makedonija?

I dali za pocetok mi se potrebni dodatni objektivi i druga oprema?


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 12:37
http://www.imaging-resource.com/PRODS/ND40/ND40A.HTM
Ovde imas za Nikonot  review, a cenata bi trebalo da e nekoi 650 evra (ako go ima vo MK) za D40 kit so 18-55 objektiv. Uste bi ti trebalo(obicno ne idi vo paket) i memoriska kartica (SD) inaku so nego stabndardno idi baterija, polnac, poklopci, remen.....

PS
Obavezno zemi (ne se skapi) i UV filter 0.0 i stavi go na objektivot i ne go vadi, so nego slikaj i indoor i outdoor, toj nema da ima nikakvo negativno vlijanie na slikata no kje ti go cuva objektivot od prasina i ostetuvanja. Iako imaat zastiten sloj so sekoe brisenje na objektivot toj (mikronski) se grebi.


-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 13:52
Vo pixplus go ima D40 so kit objektiv za mislam 36000 denari.
A tuka nekade e i minolta 5D so cenata vo pixplus, sto mislam deka e donekade podobar od nikonot.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 00:45
Verojatno najvazhen element vo kupuvanjeto na bilosto e psiholoshkiot. Ednostavno kazhano: : kupi si onoa sto ti najmnogu sakas.

Ako ti treba podetlani informacii za sporedba na Nikonot i Minoltata pojdi tuka:

http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating

Ne znam dali se uste mozhes da najdes Konika-Minolta i ne sum siguren kolku e modelot 5D se uste tehnoloski "up to date" so najnovite modeli od Nikon i Canon. Znam samo deka Minolta e sega pod Sony i deka nivnata najnova kamera (so najnov senzor i elektronika) e Sony Alfa (A100). Jas bi ti preporachal da biras megju Nikon D40 (D40X) i Sony Alfa (dokolku sakas Minolta). Alfata ja ima nasiot chlen Glecin, pa mozhes da go prasas za iskustvo od prva raka.

Srekno kupuvanje!

-------------


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 00:47
Thumbs%20Up Hug


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 02:08
Битно е да посочиш што ќе сликаш претежно, дали природа, дали луѓе, предмети, архитектура, статични или “акциски“ сцени, дневни надворешни или во затворени простории (претежно) Али во главном не “трчај по Мегапиксели, за нормален принт и добар кроп достатни се во рангот 4-6 мега, иако кај ДСЛР-овите можеш и со 3-4 Мега да вадиш големи и јасни слики. Обрни внимание на сензорот (иако нема едница мерка за “квалитет“ или noise (grain) на сензор, туку треба да се потприш на review-ите или на зумирање на sample слики од имтернет или на личен тест (ако е тоа можно во МК. Кај ДСЛР големината на сензорот не е проблем (како кај компаците) но сепак при читање на тестовите може да се забележи тенденција на некои апарати да имаат одредени “деформации“ на слика при одредени услови на сликање што може да е или до сензорот или до ОПТИКАТА (вториот битен елемент). Кит објективот е стандарден (кај Никонот)  а распон на додатни и во можности а и во цени е голем и може да те фати од 100тина до над 1000 евра по објектив. Не сум сигурен дали Д40 ги подржува старите аналогни објективи? не е лошо да се распрашаш за тоа. Е сега од горенаведеното, (што би сликал претежно) ќе произлези и каков објектив би ти одговарал, со кој ф-должина, со кој распон на отвор (брзина) агол......


-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 08:01
aj resiv i jas da se vmesam, da vnesam i jas malku veter vo maglava. narodnite mudrosti kazuvaat : kolku pari , tolku muzika; i ne prasuvaj gatalec, slusaj patalec...
sto bi znacelo nesto nalik na ova: pogledni gi G seriite na canon, mozebi nekoj ke me demantira tuka no mora da se napomene deka mnogu poznati i priznati pro fotografi gi koristat kako backup. od prosta pricina deka vo golemina na p&s dobivas hibrid so moznosti na dslr i kako bonus na se papuca za speedlite blicevite na canon i site opcii i moznosti koi  ke pocnes da gi otkrivas i da gi koristis kako ke ke navleguvas vo tajnite na fotografijata. znaci vo predvid gi stavam serii G5, G6 i G7 na canon.
celoto ime bi bilo canon powershot G5,6,7.
ajde sega ili demantirajteme ili podrzete za da moze filmoholik da znae sto da pravi i da go stori toa poskoro


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 10:42
Bidejki se raboti za kameri do 500 Evra, eve nekolku konkretni predlozi:
DSLRi:
http://geizhals.at/deutschland/a227060.html
http://geizhals.at/deutschland/a223125.html
http://geizhals.at/deutschland/a167410.html
Bridge:
http://geizhals.at/deutschland/a159866.html



-------------


Постирано од: aboskovski
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 10:47
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:


PS
Obavezno zemi (ne se skapi) i UV filter 0.0 i stavi go na objektivot i ne go vadi, so nego slikaj i indoor i outdoor, toj nema da ima nikakvo negativno vlijanie na slikata no kje ti go cuva objektivot od prasina i ostetuvanja. Iako imaat zastiten sloj so sekoe brisenje na objektivot toj (mikronski) se grebi.


Mislam deka stavanjeto evtini staklenca (10Evra) pred skapi objektivi ne e bas mudro vo odnos na kvalitetot na slikata, ama toa e moe mislenje (ne sum bas nekoj 'strucnjak' po toa prasanje).
Koj vi kaza deka objektivot (multicoated!) se grebe? So sto brisete, so schleifpapier?


-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 12:13
Eftin ne znaci deka e nekvaliteten, toa e staklence ali si ima svoja uloga i kvalitet, jas koristam Cokin UV filter a se grebi objektivot koga so najfinoto od site najfini tkaenini na ovoj svet kje gi trgas (tries) sitnite sitni parcinnja prav i nestitotija od objektivot. Ako slikas nadvor,na otvoreno, pri veter pesok... kje znaes. A neme apsolutno nikakvo vlijanie na kvalitetot na slikata. UV filterot sluzi da gi eliminira UV zracite (soncevi) koe naseto oko ne gi gleda no senzorot na kamerata gi "fakja" Nisto povekje. Poarno da se brisi i trie i odrzuva "staklence" od 10 evra otkolku nesto da mu se sluci na objektiv od 100 i kusurot.....

-------------


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 17:56
Ej a sto mislite za http://www.dpreview.com/reviews/canoneos400d/ - Canon EOS 400D / Digital Rebel XTi ?
Inaku nemam namera da slikam mnogu brzi promeni/nastani kako sto se natprevari i sl stavri, a za pocetok bi sakal da probam razni stvari taka da bi fotografiral sve sto mozam ,a najmnogu mi se dopagaat crno beli portreti i stara arhitektura i rusevini.


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 18:12
еееее, Тргнавме од нешто за максимум 500 евра, каде влегуваа некои компактни модели, па скокна на 600+ евра за Никон а сега сме веќе на 800 евра за Ребел 400..... Јас би ти предложил нешто друго, да ни помогнеш ти нам, да си ги одмериш убаво силите, одредиш колку пари ќе издвоиш за апарат па да продискутирме, пошто сега ќе се испукаме уште 1-2 страни на предлози и дискусии околу модели за 800 евра за да не знам по ден или два можеби не прашаш за 30Д..... од 1000+ евра.
Добро?


-------------


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 18:22
Pa vidi vaka poso 500 evra e na edna granica megu hibridnite i DSLR aparatite resiv deka podobro e DSLR zosto navistina sakam dase zanimavam so fotografija uste od osnovno imav zelba megutoa ne mozev da si dozvolam,
a na pocetokot kazav 500 evra zosto vo momentov tolku imam zastedeno i mislev deka mozam da kupam dobar aparat za tie pari, no otkako gi procitav site vasi raspravii i porocitav malku poveke na internet zakluciv deka ne mi se dovoln i 500evra pa ke pocekam mesec dva da zarabotam nekoj denar i da si kupam nesto podobro, a posto rabotam honorarno neznam kloku tocno bi zarabotil za mesec vreme, (za ovoj mesec mi se zagarantirani 150 evra megutoa moze ke izleze i nesto poveke taka da neznam) ali ipak ne veruvam deka bi preminal 800 evra. A inaku za vo idnina za podobri objektivi i memoriski karticiki ke imam pari. I mislam deka so ogled na toa deka sum pocetnik ne bi imal golema polza od nekoj sprofesionalen aparat so cena nad 1000 evra samo za teloto. Znaci sakam aparat so koj ke mozam da ucam da slikam ama i da ne go nadmina za nekoku meseci pa da mi treba nov. Nekoj aparat sto bi mi bil dovolen barem z dve godini, a za ponatamu zdravje pa ke vidime , do togas ke diplomiram najverojatno i ke rabotam i ke zemam solidna plata pa ako sakam ke si kupam i nesto profesionalno, ama otom po tom sto bi rekle srbite.


Постирано од: loser
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 18:41
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Eftin ne znaci deka e nekvaliteten, toa e staklence ali si ima svoja uloga i kvalitet, jas koristam Cokin UV filter a se grebi objektivot koga so najfinoto od site najfini tkaenini na ovoj svet kje gi trgas (tries) sitnite sitni parcinnja prav i nestitotija od objektivot. Ako slikas nadvor,na otvoreno, pri veter pesok... kje znaes. A neme apsolutno nikakvo vlijanie na kvalitetot na slikata. UV filterot sluzi da gi eliminira UV zracite (soncevi) koe naseto oko ne gi gleda no senzorot na kamerata gi "fakja" Nisto povekje. Poarno da se brisi i trie i odrzuva "staklence" od 10 evra otkolku nesto da mu se sluci na objektiv od 100 i kusurot.....


Malce nadvor od temava ama nisto strasno moze duri i da bide edukativno. UV filter se koristi za da gi blokira UV zracite  i e korisen samo na visocini od nad 2000 metri, taka da vo sekojdnevnata upotreba moze da sluzi samo kako zastita.Sekoj UV filter pred objektivot vo odredena situacija ke dade otsjaj od nekoja povrsina ili svetlosen izvor namaluvajki go kvalitetot na slikata.Zatoa ne koristam UV filter.

So sekoe brisenje objektivot se grebe pri trienjeto pa taka duri i ova ne go pravam, tuku samo go duvam so pumpica. Duri i da se izgrebe objektivot pri cisteneje toa e minimalno i ne vlijae voopsto na kvalitetot na slikata. Predniot del na objektivot trpi i poseriozni grebnatini koi nema da se primetat na obicni sliki.

I na krajot magijata na fotografijata e vo objektivite i ako mislite da kupite eden objektiv i da se sluzite do krajot na zivotot togas mozda i treba da stavite UV filter na nego

http://www.luminous-landscape.com/columns/sm-feb-05.shtml -



Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 18:45
Aparat koj vadi dobra slika ova godina, kje vadi i vo slednite, i denes dosta odlicni sliki se slikaat so aparati od 2002,2003... godina. Kanonot e dobar, samo si ima svoji plusevi i minusi mozebi ona sto kje ti treba najbrzo e drug objektiv, toj ima senzor od 10+ megapiksel sto e mnogu povekje od ona sto ti treba, jas pak kje ti sovetuvam da vidis reviewi za toj aparat i sample sliki,  dobrata slika ne ja pravi tolku aparatot kolku fotografot, vo racete na nekoj antitalent bilo kakov aparat kje "izvadi" garbage slika. Koga sme vekje kaj 800 evra (za kit) proveri i za Nikon D70s (sekogas povekje me "vlecat Nikon aparatoite vo povisokata kategorija....)

-------------


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 19:01
UV filterot da ili ne... tuka nema edinstven odgovor, tuku samo razlicni mislenja, pred godini, UV filterite bea so poslab kvalitet (poslaba tehnologija) i imale vlijanie na kvalitetot na slikata. No ne i denes (ako se koristat kvalitetni filtri). Na primer Moose Peterson sekogas koristi filter na objektivot. Ako si vo studio i slikas vo cista i zatvorene prostorija, sekako deka ne treba, ali jas mojot aparat go nosam niz pazar, vo park, vo priroda, niz gradot, na plaza, veter, voda, dozd, prasina, pesok, site nepriateli na objektivot se tuka. a objektivot e kako nov. Dosega od iljadnici sliki imav mozebi 2-3 slucaevi na lens flare efekt no ne so Cokin filterot. So nego ne gledam ama bas nikakva razlika dali su slikal so ili bez nego. Moeto iskustvo e takvo.

-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 19:47
Zemi si Canon 400D, bidejki vo poveke testovi sto sum gledal izleguva kako pobednik pred Nikon D40, Sony A100, Olympus E400, a mislam deka ima najgolem izbor na objektivi za Canon, sto od Canon, sto od drugi firmi kako Sigma, Tamron...
Pogledni niz srpskite firmi i ke vidis deka daleku e pogolem izborot na objektivi za Canon, odkolku za Nikon a da ne gi spomnuvam objektivite za Sony, Olympus i Pentax koi skoro i da gi nema.

Makedonskite firmi ne gi ni spomnuvam, bidejki izborot kaj nas e nula (odnosno nepostoi).

Ili ako treba da zaklucam spored tvojot nik (filmoholic), deka sakas filmovi togas toa e druga prikazna, podobro zemi Nikon bidejki kolku sto imam zabelezano, najmnogu nikon koristat po fimovite.

P.S. Na koj fakultet studiras?


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 20:29
Vo vrska so genel:
Neznam bas kolku se ovlasten servis za Canon koj nas.
Koga ke odite na nivnata strana, od menito izberete servis i posle kliknete na crvenoto kopce Canon Authorized Service Parthner i ke vi se otvori slika so sertifikat na koj pisuva deka se samo authorized distributor, za razlika od impegna koga ke kliknete na istoto kopce se otvara slika na koja pisuva deka authorized service parthner za pecatari i kopiri ama ne na fotooprema.
Istoto se potvrduva i ako odite na stranara canonadria.com i izberete makedonija a potoa izberete servisno mesto. Ako izberete za fotoaparati nisto ne naoga, a ako izberete za pecatari i kopiri vi ja pokazuva impegna.

Sto znaci deka sepak najblizok servis za fotoaparati e Belgrad.

A za strucnosta na serviserite vo genel, pisuva i na nivnata strana koga ke izberete servis od menito:

на располагање Ви се сертифицирани стручни лица обучувани во најдобриот сервис на Canon во Република Македонија (10 години искуство)

Sto znaci deka sami si gi davaat sertifikatite.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 01:07
Canon 400D e isto odlichna kamera, no kupi go samo teloto ako mozhes. Objektivot sto odi so kitot ne mu sluzhi na chest na Canon, pa ako moras da go zemes kako kit togas planiraj da dades uste pari za nov objektiv. Taka cenata realno ke stane uste povisoka i ne znam dali voopsto ke ti se isplati kako vrednost. Nikonovite objektivi vo kitovite se izvonredni. Konk*rent na Canon 400D bi bil Nikon 40X. Dvete se dobri kameri iako razlichni vo pristapot na dizajnot i vo nivnite karakteristiki. Znaes kako odi toa, edniot e podobar vo edno, drugiot vo drugo ... i t.n.
 
Otidi na sajtot sto ti go dadov i vidi gi rezultatite od testovite. Na krajot zemi sto mislis deka ke bide najdobro za tebe. 


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 05:57
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

UV filterot da ili ne... tuka nema edinstven odgovor, tuku samo razlicni mislenja, pred godini, UV filterite bea so poslab kvalitet (poslaba tehnologija) i imale vlijanie na kvalitetot na slikata. No ne i denes (ako se koristat kvalitetni filtri). Na primer Moose Peterson sekogas koristi filter na objektivot. Ako si vo studio i slikas vo cista i zatvorene prostorija, sekako deka ne treba, ali jas mojot aparat go nosam niz pazar, vo park, vo priroda, niz gradot, na plaza, veter, voda, dozd, prasina, pesok, site nepriateli na objektivot se tuka. a objektivot e kako nov. Dosega od iljadnici sliki imav mozebi 2-3 slucaevi na lens flare efekt no ne so Cokin filterot. So nego ne gledam ama bas nikakva razlika dali su slikal so ili bez nego. Moeto iskustvo e takvo.


Soglasen sum deka po ova prasanje ima mnogu razlicni mislenja. Edni non-stop imaat filter na objektivot, drugi stavaat samo koga moraat (od vtorite sum).
Ona sto znam so sigurnost e deka ne e samo do kvalitetot na staklenceto na filterot ... sekoj premin staklo-vozduh-staklo e potencijalen problem od aspekt na flare, contrast fall-off i ghosting. Dodatokot pred objektivot pretstavuva i potencijalen vignetting problem.
Edinstven filter koj go poseduvam e polarizator, prvenstveno bidejci toa e filter koj nisto nemoze naknadno da go zameni, barem ne na adekvaten nacin. Iako polarizatorot mi e od skapite staklenca, Hoya HMC Extra-thin (80USD za  58mm filter), sepak  izbegnuvam da go koristam koga ne mi treba. Sto da si stavam trn vo zdrava noga Wink.

For the record, ogrebotinite na prednoto staklo, ako nekoj e dovolno nevnimatelen da gi napravi, se tolku nadvor od fokus sto  se recisi nezabelezitelni ... gubitocite vo kvalitet sto moze da gi napravi evtino staklence se daleku pogolem problem.

Pozdrav, Mire

PS Cuvajte si go zadnoto staklence, ogrebotinite na nego se strasen problem Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 06:16
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Canon 400D e isto odlichna kamera, no kupi go samo teloto ako mozhes. Objektivot sto odi so kitot ne mu sluzhi na chest na Canon, pa ako moras da go zemes kako kit togas planiraj da dades uste pari za nov objektiv. Taka cenata realno ke stane uste povisoka i ne znam dali voopsto ke ti se isplati kako vrednost. Nikonovite objektivi vo kitovite se izvonredni. Konk*rent na Canon 400D bi bil Nikon 40X. Dvete se dobri kameri iako razlichni vo pristapot na dizajnot i vo nivnite karakteristiki. Znaes kako odi toa, edniot e podobar vo edno, drugiot vo drugo ... i t.n.
 
Otidi na sajtot sto ti go dadov i vidi gi rezultatite od testovite. Na krajot zemi sto mislis deka ke bide najdobro za tebe. 


Voobicaeno vo rangot na kit i consumer grade objektivite, third party proizvoditelite se podobar izbor (Sigma, Tamron pa i Tokina).

Nikon40x VS Canon400D, izborot sekogas e trade-off. Samo za primer:

Canon nudi mnogu povece customization funkcii, ima mirror lock-up i ponesto drugo. Od druga strana Nikon nudi vistinski spot metering (2,5% nasprema 9,5% od frejmot) i nudi 1/500 sinhro na vgradeniot blic, nasprotiv 1/200 na Canon.
Mnogu mislenje treba, ama slatki maki se Wink.


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 11:57
Studiram elektro i da sakam filmovi posebno onie umetnicki i sakam evropski filmovi najmnogu na Almodovar i Lars von Trier, megutoa deka ke se zanimavam so filmska fotografija vo bliska idnina tesko.

Ti blagodaram Zoran K za sajtot ima mnogu korisni informacii i dosta nauciv od nego i mi pomogna.

I da im se izvinam na site zatoa sto sum vistinski "pain in the ass" zatoa sto najtesko e da mu pomognes nekomu vo izborot koga i toj samiot ne znae sto saka (znam od iskustvo zosto cesto ke dojde nekoj da mu pomogna vo izbor na kompjuterska konfiguracija a neznae sto saka i e dosta naporno).
Sorry.

Me interesira dali cenite na aparatite i kaj nas se kako na iternet stranite da receme na http://dpreview-cnet.com    ili na ovie ceni treba da se dode plus nesto?


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 12:18
Greska sajtot e http://dpreview-cnet.com.com


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 12:20
Filmoholic, ne se sekiraj za prasuvanjeto ... medjudrugoto zatoa i postoi forumov. Koj go mrzi, nema ni da odgovori i resen problem.

Sto se odnesuva do cenite ... bi ti gi preporacal Srbija i Grcija(so povrat na  danok na granica). Kaj nas najevtini se od Pix-plus, ama sepak se kade kade poskapi.

Ako imas koj da ti donese od USA, e toa e vece druga pesna.


Za Srbija vidi tuka:

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4761 - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4761

Makedonija imas tuka:

http://www.pixplus.com.mk/index.aspx - http://www.pixplus.com.mk/index.aspx

A vo USA bi ti gi preporacal:

http://www.adorama.com/ - http://www.adorama.com/
i
http://www.abesofmaine.com/ - http://www.abesofmaine.com/

Se nadevam deka pomaga Wink



-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 12:25
Fala


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 17:28
Pogledni i galerii so sliki slikani so odreden aparat. Na profesionalnite sajtovi obicno imas i profesionalno slikani sliki (odlicni) skoro za sekoj tip na kamera no zatoa ovde na
http://www.pbase.com/
imas galerii na sliki slikani od obicni "smrtnici" pa mozes da imas podobar uvid vo onaa sto ti kako pocetnik bi dobival so odreden model (vo SEARCH udri go modelot na kamerata - moze i samo na primer D40 )


-------------


Постирано од: dimo
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 20:12
Informacija za Canon 400D . Cenata vo Greece-Solun e 800 Evra no so vrakanje na DDV vo Skopje cenata ke bide 670Evra so kit objektiv, a bez toj objektiv e 30 evra pomalku no mislam deka za tie  pari se isplati da go imas .




-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1288 - portfolio


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 12:35
Konecno go smaliv izborot samo na dva fotoaparati i toa se :
Nikon D40x i Canon 400D EOS .

I najverojatno ke go zemam od Srbija tamu cenite se:
(na sajtot http://www.bmfoto.co.yu/)

Canon EOS 400D+ kit(18-55mm ) 740e

Nikon D40X (18-55mm f/3.5-5.6 AF-S DX Nikkor) 750e

i imaat broj vo Leskovac najverojatno i tamu imaat prodavnica, a bratucetka mi studira tamu taka da ne e problem, a i povratna karta za Leskovac mislam deka e 560 denari so voz, sto e mnogu evtino.

Sto mislite za cenite i dali nekoj ima kupeno aparat od bmfoto? Ako ima kavo negovot iskustvo?
Kolku bi me carinele za aparatot i kolku e povratokot na danok?


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 13:35
Filmoholic,
Jas vo momentov sum vo faza na razgleduvanje na DSLR varijanti.
Iskreno receno tvojata sporedba ne drzi. Ako sakas da sporeduvas Nikon i Canon togas vo igra se D80 i 400D. Bez ogled na kvalitetot na stakloto na Nikon D40X e daleku poslaba varijanta.

Od moja gledna tocka prednostite na D80 se kit objektivot i podobar View Finder (0.94 / 0.83 magnification factor), od druga strana 400D ima sensor dust cleaning i pomalku artefakti od noise cleaning na visoki ISO (mada 400D zatoa ima povece chroma noise pri ISO800-1600). Se e trade off, ili ti kompromis.

Licno bi go izbrisal od igra D40X, a ako si spremen da ja ispruzis razlikata pomedju Canon 400D i Nikon D80 togas pogledni detalni recenzii ovde:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/XTI/XTIA.HTM - http://www.imaging-resource.com/PRODS/XTI/XTIA.HTM

http://www.imaging-resource.com/PRODS/D80/D80A.HTM - http://www.imaging-resource.com/PRODS/D80/D80A.HTM

Za D40x najdov samo edna recenzija:

http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2007/04/18/Nikon-D40x/p1 - http://www.trustedreviews.com/digital-cameras/review/2007/04/18/Nikon-D40x/p1

Ako resis da gi razgledas recenziite bi ti obrnal vnimanie na toa deka prvite dve (onie za 400D i D80) se od ist recenzent i se nameneti za napredni amateri i profesionalci, podetalni se i spored mene se najdobroto sto moze da se najde od testiranje. tretata recenzija e nameneta za pocetnici i amateri fotografi. Voobicaeno izbegnuvam da sporeduvam recenzii od razlicni izvori poradi moznite nekonzistentnosti, no toa ce ti go ostavam na tebe vo slucajov Wink


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 13:44
Originally posted by filmoholic filmoholic напиша:


Kolku bi me carinele za aparatot i kolku e povratokot na danok?


Povratok na danok so srbija (kolku sto znam jas) - nema)


-------------


Постирано од: filmoholic
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 14:09
Stom velis da go izbrisam Nikon D40x mi ostanuva samo Canon EOS 400D bidejki Nikon D80 e nad 1000 evra kit, a samo teloto e nad 800 evra sto e premnogu, a canon ot e 740evo srbija,a vo makedonija e 49000 vo genel.


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 15:32
http://www.axelfoto.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=118&category_id=80e2c4650091a5f6576b1eaaa4ac1706&option=com_phpshop&Itemid=1

A Nikon D70s kit???


-------------


Постирано од: dimi
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 15:35

Verojatno Canon Eos 400D e podobar izbor od Nikon D40x iako i dvata fotoaparati imaat ist broj na megapikseli...

velam verojatno bidejki ne sum gi probal ili pak testiral aparatite. ako baras recenzii za D40x nema da najdes bidejki toa e recisi istot model kako D40 no so povekje megapikseli za da bide konk*rencija na EOS 400D
 
spored bojot na opcii sto gi nudi mislam deka Canonot e podobar izbor.
 
PS: Mire, D80 ke da e vo kategorija so 30d, a ne so 400d Confused
 


-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=1695 - Моето Портфолио



Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 15:42
Originally posted by Mire Mire напиша:

Filmoholic,
Jas vo momentov sum vo faza na razgleduvanje na DSLR varijanti.
Iskreno receno tvojata sporedba ne drzi. Ako sakas da sporeduvas Nikon i Canon togas vo igra se D80 i 400D. Bez ogled na kvalitetot na stakloto na Nikon D40X e daleku poslaba varijanta.

 

Izvini Mire, ama tuka nema da se slozhime.

 
Nikon D80 vo kvalitetot na slikata ne e nisto podobar od D40X. Naprotiv, poradi postarata elektronika i softverskata obrabotka veke zabelezhlivo zaostanuva zad najnoviot D40X. Uste poveke, duri nitu D200 ne mozhe da se pofali deka e podobar. Najnoviot D40X go ima modeficiran senzor kako onoj na D200 i ja ima najnovata elektronika i softverska obrabotka bazirana na dobrite iskustva dobieni od D200 i od greskite voocheni so D80. Dodeka D80 bese osakatena varijanta na D200, noviot D40X e kompletno novo dizajnirana kamera koja samo uslovno se pojavuva kako varijanta na D40. Taa ne e zamena za D40 tuku, od aspekt na kvalitetot na slikata, za D50, D70 i D80 koi bea dobri koga se pojavija, a sega veke chekaat da bidat zameneti.
 
 
Znaejki go ova, jas nikogas ne bi go kupil D80 (vsushnost nikogas ne go zemav kako opcija), dodeka oko ne mi trepnuva za D40X.  Iako ne e zamislen nitu izraboten kako profesionalen alat, ovaa kamera poradi performansata na novovgradeniot harver/softver ke stane najomileniot konsumer/prosumer aparat kako i vtor ili tret aparat na onie koi veke imaat kameri od D2 serijata.
 
Bojata, rezolucijata, a posebno shumot mu se izvonredni i JPG kvalitetot direktno od kamerata e skoro identichen so onoj dobien od RAW fajlot (vo najdobrata tradicija na Nikon). Od toj aspekt, Canon 400D sigurno ne mozhe da se pofali deka e podobar. Duri i prednosta vo shumot veke stanuva diskutabilna, da ne kazham irelevantna. Ako se stavi vo obzir kvalitetot na dobienot objektiv so kitot, superiornite ekspozicija  i blic sistem , mislam deka izborot stanuva mnogu polesen.
 
 


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 16:52
Originally posted by *deemee* *deemee* напиша:

Verojatno Canon Eos 400D e podobar izbor od Nikon D40x iako i dvata fotoaparati imaat ist broj na megapikseli...

velam verojatno bidejki ne sum gi probal ili pak testiral aparatite. ako baras recenzii za D40x nema da najdes bidejki toa e recisi istot model kako D40 no so povekje megapikseli za da bide konk*rencija na EOS 400D
 
spored bojot na opcii sto gi nudi mislam deka Canonot e podobar izbor.
 
PS: Mire, D80 ke da e vo kategorija so 30d, a ne so 400d Confused
 


Dimi, jas samo se nadovrzav na voobicaenite sporedbi po sajtovite so recenzii. Nisto povece.

Soglasen sum deka so noviot D40x vo 10MPx klasata nestata se kompliciraat, no licno ne sum go razgleduval seuste (recenziite koi se na raspolaganje ne gi smetam za dovolno relevantni).

Bas ce razgledam sto nudat Nikon so D40x. D40kata imase nekoi debeli falinki od aspekt na fotografski opcii, mozebi se koregirale.


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 17:06
Nikon D40X ne e profesionalna kamera, spored toa dizajnot na negovoto telo i ergonomijata so pristap na site potrebni opcii koi se podrazbiraat za edna profesionalna kamera sigurno ne e napraven kako za profi alat. No ako gi pomeshate fajlovite na ova kamera so onie na semi-pro i pro kamerite, ne veruvam deka ke najdete nekoja golema razlika. Naprotiv, vo najgolemiot broj sluchai ke gi najdete kako favoriti.
 
A neli toa e onoa za koe najmnogu se zainteresirani fotografskite amateri, a i onie ponaprednite? Wink


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 17:27
Zoran, soglasen sum no, dali mislis deka ako vo istoto kupce se zamesaat i fajlovite od 400D, nekoj ce uspee da gi razdvoi od ostanatite?


400D, navodno, imase minorna prednost nad D80 vo kvalitetot na Hi ISO fotkite, a sega D40x, povtorno navodno, ima mala prednost vo kvalitetot nad 400D.

DSLR si e DSLR, ergonomijata i opciiite najcesto se tuka i se e prasanje na navika, i konecno vo kvalitetot na stakloto sto ce go stavite napred (digitalnata tehnologija ne natera pomalku da go zanemaruvame ovoj fakt Confused).

Da ne bese vo prasanje avtomatskoto cistenje na senzorot na 400D, verojatno prednost ce dadev na 80D poradi kade-kade podobriot kit objektiv 18-135 i posvetliot i pogolem viewfinder.
So D40x odi 18-55 objektiv, sto znaci deka za odlicniot all around opseg na 18-135 treba da se doplati. Pogolemiot viewfinder si ostana na D80kata (za zal).
Kako i D80,  D40x nema cistenje na senzorot, a za zal ima i samo 3 tocki na AF. Od licno iskustvo so SLR-ot, povece tocki na AF ne se rabota za otfrlanje (patem 400D go ima AF sistemot na 30D koj bese/e fantasticen). Ne e za zanemaruvanje faktot sto na D40x imate avtofocus samo so AF-S objektivi (nema motorce vo teloto). Toa e sosema OK, dokolku ne resite da zemete nekakov 3rd party objektiv ... Sigma&co. se naviknati deka treba da stavat motorce na objektivite za Canon, no ne i za Nikon ... bi bilo umno koj ce se resi za kombinacija D40x+Sigma/Tamron/Tokina, prvo da si proveri dali ima compatibility issues Wink

So momentalnata sostojba na cenite (izednacena), jas licno davam prednost na 400D ... no toa sum jas ... tuku sto isprintav cca 120 strani testovi na objektivi za da vidam sto od 3rd party objektivi doadja predvid namesto jadnoto staklo sto Canon go dava vo kit (za kit objektivi nikogas ne gi bivalo Dead, duri i vo vreme na filmot Angry)

Pozdrav, od mene

PS Da nema zabuni, daleku sum jas od Canon-ista ... Minolta ruled ... dodeka ne crkna Dead nacisto Cry


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 18:10
Mire, kako sto veke rekovme, sekomu spored afinitetite i potrebite.
 
Moj pogled na nestata:
 
- Ne sum protiv avtomatsko chistenje na senzorot iako smetam deka ne e opcija po koja mora da se trcha. Mojava kamera ja imam veke dovolno dolgo vreme i nemam nikakvi problemi so prashina. Vprochem, odstranuvanjeto na prashinata i ne e nekoja filozofija i smetam deka premnogu akcent se stava na nea kako na "problem".
 
- Objektivot sto odi so kitot 18-55 e mnogu dobar,a rasponot mu e verojatno najupotrebuvaniot (jas go imam istiot raspon na mojot zum i mozham da kazham deka dobar za 80-90% sluchai). Ednostavno nema potreba za kupuvanje na negova zamena, tuku na kupuvanje drug zum koj ke ponudi uste pogolema fleksibilnost na celiot sistem. Tuka vednas mi pagja na um 55-200VR koj e odlichen zum vo svojata klasa. Se razbira koj saka drugi kombinacii mozhe sekogas da doplati za 18-135 ili 18-200, no isto taka i za 17-55/2.8 i 70-200/2.8. Izborot na vakvi objektivi so nivnite respektivni ceni ne odzema nisto od kvalitetot na fajlovite dadeni od teloto na kamerata i jas ne gi staval vo ist kosh so kamerata.
 
- Ne sum protiv poveke tochki na fokus isto taka, no iskustvoto mi pokazhalo deka, kako po nekoe pravilo, srednata tochka e sekogas najprecizna. Taka, skoro sekogas ja koristam nea (navika od filmskata kamera Wink) i gledam deka ne e tragedija da se zhivee bez ostanatite.
 
- Nedostatok na kardan - ako ne se koristat starite Nikonovi objektivi, ne e nikakov nedostatok, a spored kvalitetot na novite Nikonovi zumovi i nivnite ceni jas mislam deka nema nekoja posebna potreba da se odi so nezavisni proizvoditeli (posebno ako se zeme vo obzir kompletnata elektronska integracija na objektivite/teloto/blic sistemot koj sepak, kako i NEF kompresijata, ostanuva originalna Nikonova umstvena kreacija nikogas kompletno spodelena so ostanatite nezavisni proizvoditeli).
 
- Slabostite sto jas gi gledam vo ovaa kamera,a ne mora da znachat nisto za bilo koj drug,  se goleminata na okularot, nedostatokot na LCD skrin na gorniot del na teloto i sinkot od 1/200 sec. Site ovie raboti se pomalu-poveke voobichaeni i kaj ostanatite kameri vo ovaa klasa i verojatno ne se deal-breakers za amateri.
 
Plusevite od druga strana se odlichniot kvalitet na fajlovite koj ja nadminuva klasata na kamerata, odlichniot kit zum (nema potreba od ekstra troshok za kupuvanje nov), odlichniot blic sistem, odlichniot 3D matrix sistem za merenje na ekspozicija i odlichniot shum.


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 18:37
Originally posted by filmoholic filmoholic напиша:


Kolku bi me carinele za aparatot i kolku e povratokot na danok?


Filmoholic,
Sega go zabelezav ova na krajot od tvojata poraka ...

Da ne iskoci deka pottiknuvam nekakov kriminal, ama ne pamtam koga posleden pat nekoj platil carina za foto-aparat.

Za povratok na danok od Srbija i mene bi me interesiralo kakvi se sansite Big%20smile


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 19:25
Ako sakate da prochitate dobar review-test za Nikon D40X (D40) pojdete tuka:
 
http://www.bythom.com/d40review.htm - http://www.bythom.com/d40review.htm
 
Ako ve mrzi da go chitate celiot tekst poglednete gi samo poslednite dve rechenici:
 
"State of the 10mp art. Enough said."


-------------


Постирано од: Mire
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 20:10
Iskreno Zoran, povece bi se nafatil da go kupam D40x samo na tvoj zbor otkolku bazirano na testov sto go pusti.

Pricinata e ednostavna, tie se sajt koj testira Nikon i samo Nikon!!!
Sorry, ama ima premnogu verojatnost deka se totally biased.

Ne velam deka ne se merodavno, no za da moze covek da sporedi potrebna e nekakva kvantitativna analiza i po moznost baza za sporedba.

Raka na srce, vooduseveni se i drugi sajtovi koi se bavat so recenzii, kako sto e na primer:

http://www.popphoto.com/cameras/3896/camera-test-nikon-d40x.html - http://www.popphoto.com/cameras/3896/camera-test-nikon-d40x.html

no ne go kovaat vo zvezdi. Iskreno receno, ne veruvam deka moze da go pruzi zadovolstvoto sto bi go pruzil D80.

Patem, edna zabeleska vo odnos na ona sto go kaza pogore:

Цитирај Nikon D80 vo kvalitetot na slikata ne e nisto podobar od D40X. Naprotiv, poradi postarata elektronika i softverskata obrabotka veke zabelezhlivo zaostanuva zad najnoviot D40X. Uste poveke, duri nitu D200 ne mozhe da se pofali deka e podobar. Najnoviot D40X go ima modeficiran senzor kako onoj na D200 i ja ima najnovata elektronika i softverska obrabotka bazirana na dobrite iskustva dobieni od D200 i od greskite voocheni so D80. Dodeka D80 bese osakatena varijanta na D200, noviot D40X e kompletno novo dizajnirana kamera koja samo uslovno se pojavuva kako varijanta na D40. Taa ne e zamena za D40 tuku, od aspekt na kvalitetot na slikata, za D50, D70 i D80 koi bea dobri koga se pojavija, a sega veke chekaat da bidat zameneti.


Spored site previews (ovie seuste ne se reviews), D40X e tokmu zamena za D40, koj bese strateska greska na Nikon. Elem, site recenzenti jasno i glasno kazuvaat deka osven vo senzorot, razlikite pomedju D40 i D40x se mali (duri i recenziite im se zaednicki, so posebna napomena kaj sto ima razlika).
Verojatno ima odredeni, povece softverski, razliki za da se akomodira
noviot senzor, no ne bi go staval pred D80.

Pozdrav, Mire


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 20:52
Mire, povtorno nema da se slozhime, ama ako...taka ni e pointeresno.
 
D40 i 40X delat isto telo, sto znachi ista ergonomija i nachin na upravuvanje i komanduvanje. Tuka zavrshuva se. Toa sto lugjeto gi stavaat vo ist kosh e samo poradi istovetnoto telo.
 
Kolku sto e uspeshen D40 (i kako takov ostanuva vo proizvodstvo, iako go ima istiot senzor kako i D70 i D50 koi si odat vo nepovrat), tolku e pouspeshen D40X. Toj prodolzhuva natamu so senzor koj e prevzemen od D80 (malu modeficiran od D200) i so kompletno nov softver koj se nadograduva na iskustvoto sobrano od D40, D80 (onoa sto pogreshija) i D200 (onoa sto pogodija). Toa e eden chekor ponapred i od D80 i od D200. Ovie dvata se "zreli" za obnova kako D80X i D200X (ili bilo kako podrugo imenuvani). D40X dava podobar fajl od D80, bez dilema. Od toj aspekt e negov zamenik. Bidejki vo osnova ne spagaat vo ista klasa, nikoj ne se osuduva da go spomne toa. Praktichno site sto planiraa da kupat D80 sega ke se najdat na krstopat i ke treba da se reshat megju D40X i D200 (kako vistinska alternativa na D2 serijata). Vo sporedba so D40, noviot D40X e podobar vo sekoj pogled osven vo sinkot na blicot (no tuka ne e podobar nitu D200). Zatoa komentarite deka D40 i D40X se ista kamera samo so razlichen senzor e malu superficijalno.
 
Kako posledica od pojavata na D40X,  D80 ke bide osuden na brzo ischeznuvanje bidejki od edna strana ne ke mozhe da ja opravda cenata vo odnos na D40X, a od druga zatoa sto nikogas ne bil vistinska profi alternativa. Enostavno, profesionalcite ne go prifatija, a amaterite poveke nema zosto da go kupuvaat. Pojduvajki od sebe si, kako vtora kamera ili back-up, jas vednas bi ja kupil D40X bidejki za pomalu pari mi dava podobra slika od D80. Site profesionalci sto imaa namera da kupat poeftin Canon za eventualni low-light fotografii sega imaat proizvod od Nikon na koj mozhat da si gi koristat site objektivi sto gi imaa i do sega.
 
Logikata i ekonomijata vo ovoj sluchaj se mnogu ednostavni.
 
P.S. Linkot sto go staviv za test na D40/D40X ne go navedov za sporedba na Nikon so drugi proizvoditeli, tuku kako sporedba na Nikon so drugi modeli od Nikon. Od toj aspekt e poveke od fer. Patem, chovekot go znam od damna i e eden od najcenetite avtoriteti za Nikon kameri. Ako ne mu veruvas na negovoto mislenje za Nikon kameri, togas...ne znam komu bi mu veruval.
 
 


-------------


Постирано од: xcomxx
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 22:04
d40
go imam 2.5 meseci (dosega 4000 fotografii), nemie jasno kakva greska e ovoj fotoaparat.

-------------
/


Постирано од: Чорбаџија
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 22:38
Originally posted by xcomxx xcomxx напиша:

d40
go imam 2.5 meseci (dosega 4000 fotografii), nemie jasno kakva greska e ovoj fotoaparat.


Profesionalen fotograf si... mislam toa ti e rabota ?


-------------


Постирано од: mickeymkd
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 00:38
Ako nekoj e profesionalec pa da primetuva nekoi bitni razliki megu DSLR aparatite, no na nekoj koj se zanimava amaterski so fotografija i najevtiniot DSLR ke mu bide super. Smile


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 02:25
Pomalu ili poveke, vo pravo si.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk