IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 15>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 14:20
Aleksandar, jas pred da dojdam na ovoj sajt i forum bev "musterija" kaj Klaus (vece 5 godini sum na Photozone iako poslednava godina prilicno retko raka na srce).
Informacijata za AF-ot e od Klaus, no poznavajci go, toj ima isprobano samo eden objektiv i mozno e da stanuva zbor za QC problem. Od druga strana procitav review na SLR Gear, kade korisnik ja imal Sigmata na Pentax Ist DS i imal problemi so AF-ot, a potoa kupil Pentax 10D (bese valjda) i problemite "si zaminale".
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 14:30
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Sega imam jas edno prasanje Big%20smile.Dali nekoj imal sansa da go isproba Sigma 18-125 vo kombinacija so Canon 400D.Od testovite sto gi razgledav, Ovoj objektiv e mnogu soliden spored optickite performansi, ima losos kontrolirani distorzii, no toa e za ocekuvanje i poprilicno nivo na CA (Chromatic Aberations) koi lesno se koregiraat.Ona sto go zabelezav od testot e deka autofocus-ot e katastrofa pod 50mm fokalna dolzina (prakticno neupotrebliv duri i pri dnevno svetlo), no toa bese na Canon 350D, me interesira sto e so 400D?Mozno e problemot da se dolzi na QC (Quality Control) kaj Sigma, no sosema e mozno i da ne e "dobar par" so 350kata.Elem, dvoumenjeto mi e pomedju:Nikon D80 so Nikkor 18-135, i Canon 400D so Sigma 18-125Znam deka so ovie stakla Nikonot e kade-kade pokvaliteten izbor, no zatoa i cenata e mnogu po solena 1140EUR nasprema 970EUR.PS Na kraj ce zbesnam i ce zema Sony alfa LOL


Angel, seuste go imam istiot problem.
So golemo zadovolstvo bi ustedel 2-300 EUR i bi go zemal Canon-ot, no nemoznosta da mu najdam asolno staklo (komparirano so Nikkor 18-135) navistina stanuva Deal Breaker.

PS Spored naodite na Klaus Schroiff, 18-125kata i 18-200kata na Sigma bukvalno ne mozele da fokusiraat na fokalni dolzini pod 50mm. Da si ja macam dusata so takvi gluposti, ne mi padja na um!







Mire, ako dobro se sekavam, ti bese eden od onie koi sto i tvrdea deka sigminite 18-125 i 18-200 se zivo gubre.   

Aj gledam, na slatki maki si, pa neka ti e so sreka

Eve ti eden link za ceni vo nemacka, samo pisi gore "objektiv 18 125" i ke gi dobies site proizvoditeli i mounti.
http://geizhals.at/deutschland/?fs=objektiv+18+200&in=&x=0&y=0
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 14:37
Spored mene dobar izbor bi bila slednava Sigma samo neznam koga ke ja ima vo prodazba:

18-200mm F3.5-6.3 DC OS


http://www.sigmaphoto.com/news/news.asp?nID=3277
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 14:51
Aj i jas da pridodadam nesto, ne za drugo, kolku da ja doizmesam rabotata.

Gledam deka mnogu cesto se povikuvate na nekoi recenzii od web sajtovi, spisanija itn. Niedna od niv ne e apsolutna i vam nema nisto da vi znaci dokolku kupite nekoja kamera so odlicni rezenzii, no ima eden mal nedostatok, koj pak vam vi go rasipuva celoto uzivanje.

Koga jas sega bi kupuval entry level DSLR, bi se rakovodel edinstveno spored karakteristikite koi MENE mi se bitni (a ne na nekoj recezent).
Na primel, mojata lista na prioriteti i vodecki proizvoditeli za sekoj od niv, bi izgledala vaka:

1. AS,IS,SS na senzor (SONY)
Mnogu ednostavno: 3EV dobivka na SEKOJ objektiv BEZ dodadna investicija. Onoj sto go nemal, ne znae za sto stanuva zbor. Onoj sto veke ednas go imal, ne bi mozel da go zamisli zivotot bez nego. Vistinsko otkrovenie.

2. Izbor na objektivi (CANON, NIKON)
Mnogu bitna rabota. Na pr. mene mi fali eden Minola/Sony 85mm f/1,8 Objektiv. Na pazarot ja ima samo G serijata, 1300Evra - fala mu na Boga, tolku lud ne sum (seuste)! Canonovite i Nikonovite pandani cinat 360 Evra.

3. Opseg (FUJIFILM)
Superiorniot senzor e kombinacija od partikli za 'normalni' i 'visoki' osvetlenosti (16 namesto 12 bita).
So pravilno eksponiranje (histogram na desno, skoro do blago preeksponiranje), vo RAW procesorot mozat da se vozobnovat detalite vo svetlite delovi, bez da se zagubat istite vo temnite.

4. LCD live preview (OLYMPUS, FUJIFILM)
Mnogu mi fali live preview na LCD, a posebno kontrolata na histogramot neposredno pred okinuvanjeto.

5. Ergonomija (NIKON)
Nemam komentar po ova prasanje

6. Blitz sistem (NIKON)
Mnogu retko koristam blitz, pa i ne mi e bas mnogu bitno. Za mnogumina ovaa tocka bi bila najveroatno na pozicija 1 ili 2.

7. Potisnuvanje na sumot (CANON)
Mene nisto ne mi znaci, ama aj da go spomnam. Fotografiram samo vo RAW i mnogu retko so ISO>800.
Duri i koga bi fotografiral vo JPG so ISO 1600/3200, ne gledam nekoja osobena dobivka (viva noiseninja)
   

PS
vo vrska so review-ata po iternet:

Najmnogu od se' gi 'sakam' sporedbenite foto testovi na dpReview kade se sporeduvaat JPG (pazi dobro!), fotografirani so objektivi so razlicen kvaitet.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 14:52
Оваа Сигма би требало наскоро да ја има во ПихПлус.
Мире ај не се замарај многу и види ја 17-70мм Wink.
Јас лично сум кандисан за овој објектив.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 15:04
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Оваа Сигма би требало наскоро да ја има во ПихПлус.
Мире ај не се замарај многу и види ја 17-70мм Wink.
Јас лично сум кандисан за овој објектив.


Da, da,
sega samo sto go zabelezav i jas. Mnogu soliden MTF i prifatliva cena 342EUR.

Pomalku go zamisluvam i na Sony Alfa, f/2,8 so SSS vo kombinacija prakticno bi mozel covek vo polutemnica od raka da slika Wink
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 15:24
Originally posted by aboskovski aboskovski напиша:

Aj i jas da pridodadam nesto, ne za drugo, kolku da ja doizmesam rabotata.

Gledam deka mnogu cesto se povikuvate na nekoi recenzii od web sajtovi, spisanija itn. Niedna od niv ne e apsolutna i vam nema nisto da vi znaci dokolku kupite nekoja kamera so odlicni rezenzii, no ima eden mal nedostatok, koj pak vam vi go rasipuva celoto uzivanje. 


Znaes deka sum barem malku podobar od toa Angel. Citam sto pisale, ama sporeduvam so mestotot koe toa nesto go zavzema vo "mojata kniga" Wink

Цитирај
1. AS,IS,SS na senzor (SONY)
Mnogu ednostavno: 3EV dobivka na SEKOJ objektiv BEZ dodadna investicija. Onoj sto go nemal, ne znae za sto stanuva zbor. Onoj sto veke ednas go imal, ne bi mozel da go zamisli zivotot bez nego. Vistinsko otkrovenie.


E i mene toa me vlece, ama sumot me odbiva. Se drugo mi e sosema prifatlivo.
Patem, ti rabotis so Minolta 5D ... se plasam deka Sony-to ima polosa noise karakteristika od Minoltata.

Цитирај
2. Izbor na objektivi (CANON, NIKON)
Mnogu bitna rabota. Na pr. mene mi fali eden Minola/Sony 85mm f/1,8 Objektiv. Na pazarot ja ima samo G serijata, 1300Evra - fala mu na Boga, tolku lud ne sum (seuste)! Canonovite i Nikonovite pandani cinat 360 Evra.


Emi kako sto gledas i drugi imaat problemi od slicen karakter. Ti barem imas pristap do objektivi nameneti za Minolta. Jas nemam kako da gi nabavam.

Цитирај
3. Opseg (FUJIFILM)
Superiorniot senzor e kombinacija od partikli za 'normalni' i 'visoki' osvetlenosti (16 namesto 12 bita).
So pravilno eksponiranje (histogram na desno, skoro do blago preeksponiranje), vo RAW procesorot mozat da se vozobnovat detalite vo svetlite delovi, bez da se zagubat istite vo temnite.


Ako pravilno te razbiram, ti tvrdis deka Alfata nudi podobra bit dlabocina vo odnos na Canon i Nikon i deka ima pogolem dinamicki opseg?

Цитирај
7. Potisnuvanje na sumot (CANON)
Mene nisto ne mi znaci, ama aj da go spomnam. Fotografiram samo vo RAW i mnogu retko so ISO>800.
Duri i koga bi fotografiral vo JPG so ISO 1600/3200, ne gledam nekoja osobena dobivka (viva noiseninja)


Angel, se obidov da sredam test fotki od Sony alfa so noise ninja i rezultatot bese OK za ISO800, no cisto se somnevam deka od ISO1600 moze da se napravi povece od 20x30 print, a i tamu ce se gleda.
Raka na srce ne se trudev mnogu (auto-profile i auto filters), no tesko deka ce bese mnogu podobro ako se macev pola saat.
   

Цитирај
PS
vo vrska so review-ata po iternet:

Najmnogu od se' gi 'sakam' sporedbenite foto testovi na dpReview kade se sporeduvaat JPG (pazi dobro!), fotografirani so objektivi so razlicen kvaitet.


Hehehe, Phill e katastrofa, ama mnogu ludje odat tamu. Licno gi preferiram sajtovite so poneutralen stav i sto se baziraat na merenja, kako imaging-resource ili Popular photografphy. Po toa prasanje mnogu soliden e i Photozone, osobeno koga stanuva zbor za objektivi. Za aparati i ne e bas pouzdan.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:05
Samo da vidime koja ke bide cenata na Sigmata vo PixPlus.

Gledam vo Amerika e okolu 410 evra vo B&H, sto znaci kaj nas okolu 550 do 600 evra.Dead


Изменето од mickeymkd - 27.Април.2007 во 16:08
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:11
Ne znam kolku mozam da pomognam vo diskusijava.....no pred nekoj den zemav Minolta objektiv 75/300 f4,5/5,6 macro! Sliknav nekolku fotografii na iso 800 od raka...i rezultatite ne bea taka losi ( kazi ako sakash kje ti postiram nekoja). Vo forumot na DPreview ima vo nekolku navrati kako da se spravish so sumot na iso 800 i pogore, no ako fotografijata nad iso 800 ti e prioritet definitivno mislam deka Canon 400D e opcijata sto kje ja izberesh. Vo site ostanati uslovi cenam deka Sony Alfa dava dobri rezultati. Vo rangot sto si zainteresiran ima dobra CarlZeiss lekja f 3,5/4,5 D 16-80 sto e so zabelezitelni rezultati....povekje na http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/zeiss_za_1680_3545/index.htm. edinstveno sto mozam da pomognam e da ti ja dadam da ja probash pa da vidish kolku kje bidesh zadovolen. Te pozdravuvam! Slatki maki...)))))!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
mviktor Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mviktor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:14
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Samo da vidime koja ke bide cenata na Sigmata vo PixPlus.

Gledam vo Amerika e okolu 410 evra vo B&H, sto znaci kaj nas okolu 550 do 600 evra.Dead
 
Koja sigma ? 18-200?  Mislam deka ke bide okolu 340 evra so vklucen ddv.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:16
kako ne
pomogna doktore mnogu
a ako nezapamtime
prepisi  ni apcinja za pomnenje
ejjjjj  ruzo ruzo

pozdrav do najdobriot fotograf od site doktori
a za najdobar doktor od site fotografi neznam ne sum ti dosol pod raka uste
s kraja da e Big%20smile


Изменето од anakin - 27.Април.2007 во 16:17
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:26
Igor, imas li predstava koja cena e Zeiss lecata i kade moze da se najde?

Opsegot e mnogu interesen 16-80 e vo prevod 24-120 (inaku tipicen Minolta opseg, imeno Minolta 24-105 AF-D samo so malku prodolcen tele kraj Wink), ova osbeno bidejci imam eden Sigma 28-135 so Minolta mount. Odlicno se odnesuvase i na film, a so ogled na kropot bi trebalo da bide i uste podobar Wink


BTW, kit objektivot od Sony 18-70, tukusto otpadna od matematika. Konstatirav deka ima rotiracki preden element ... za mene toa e definite deal braker bidejci nema koristenje na polarizator (odnosno istoto stanuva Sizifova rabota).

Koga sum vece kaj deal breaker-i ... fokusniot sistem na D40X so tri senzori e za mene katastrofa. Koj probal od stativ da fokusira so centralna tocka na fokusiranje pa da rekomponira ce me razbere. Taka si go skrsiv stativot pa morav da go popravam.


Изменето од Mire - 27.Април.2007 во 16:31
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:26
Originally posted by mviktor mviktor напиша:

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Samo da vidime koja ke bide cenata na Sigmata vo PixPlus.

Gledam vo Amerika e okolu 410 evra vo B&H, sto znaci kaj nas okolu 550 do 600 evra.Dead
 
Koja sigma ? 18-200?  Mislam deka ke bide okolu 340 evra so vklucen ddv.


17-70 f/2,8-4,5
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 16:30
Jas zborev za sigmata 18-200 OS, toa e modelot so opticka stabilizacija. Toj treba da e pandan na Nikonot 18-200 VR.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.