IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
Автор
Порака
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 13:52
Vo pixplus go ima D40 so kit objektiv za mislam 36000 denari.
A tuka nekade e i minolta 5D so cenata vo pixplus, sto mislam deka e donekade podobar od nikonot.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 00:45
Verojatno najvazhen element vo kupuvanjeto na bilosto e psiholoshkiot. Ednostavno kazhano: : kupi si onoa sto ti najmnogu sakas.

Ako ti treba podetlani informacii za sporedba na Nikonot i Minoltata pojdi tuka:

http://www.dpreview.com/reviews/default.asp?view=rating

Ne znam dali se uste mozhes da najdes Konika-Minolta i ne sum siguren kolku e modelot 5D se uste tehnoloski "up to date" so najnovite modeli od Nikon i Canon. Znam samo deka Minolta e sega pod Sony i deka nivnata najnova kamera (so najnov senzor i elektronika) e Sony Alfa (A100). Jas bi ti preporachal da biras megju Nikon D40 (D40X) i Sony Alfa (dokolku sakas Minolta). Alfata ja ima nasiot chlen Glecin, pa mozhes da go prasas za iskustvo od prva raka.

Srekno kupuvanje!
Кон врв
black-eyes Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: -1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај black-eyes Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 00:47
Thumbs%20Up Hug
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 02:08
Битно е да посочиш што ќе сликаш претежно, дали природа, дали луѓе, предмети, архитектура, статични или “акциски“ сцени, дневни надворешни или во затворени простории (претежно) Али во главном не “трчај по Мегапиксели, за нормален принт и добар кроп достатни се во рангот 4-6 мега, иако кај ДСЛР-овите можеш и со 3-4 Мега да вадиш големи и јасни слики. Обрни внимание на сензорот (иако нема едница мерка за “квалитет“ или noise (grain) на сензор, туку треба да се потприш на review-ите или на зумирање на sample слики од имтернет или на личен тест (ако е тоа можно во МК. Кај ДСЛР големината на сензорот не е проблем (како кај компаците) но сепак при читање на тестовите може да се забележи тенденција на некои апарати да имаат одредени “деформации“ на слика при одредени услови на сликање што може да е или до сензорот или до ОПТИКАТА (вториот битен елемент). Кит објективот е стандарден (кај Никонот)  а распон на додатни и во можности а и во цени е голем и може да те фати од 100тина до над 1000 евра по објектив. Не сум сигурен дали Д40 ги подржува старите аналогни објективи? не е лошо да се распрашаш за тоа. Е сега од горенаведеното, (што би сликал претежно) ќе произлези и каков објектив би ти одговарал, со кој ф-должина, со кој распон на отвор (брзина) агол......
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 08:01
aj resiv i jas da se vmesam, da vnesam i jas malku veter vo maglava. narodnite mudrosti kazuvaat : kolku pari , tolku muzika; i ne prasuvaj gatalec, slusaj patalec...
sto bi znacelo nesto nalik na ova: pogledni gi G seriite na canon, mozebi nekoj ke me demantira tuka no mora da se napomene deka mnogu poznati i priznati pro fotografi gi koristat kako backup. od prosta pricina deka vo golemina na p&s dobivas hibrid so moznosti na dslr i kako bonus na se papuca za speedlite blicevite na canon i site opcii i moznosti koi  ke pocnes da gi otkrivas i da gi koristis kako ke ke navleguvas vo tajnite na fotografijata. znaci vo predvid gi stavam serii G5, G6 i G7 na canon.
celoto ime bi bilo canon powershot G5,6,7.
ajde sega ili demantirajteme ili podrzete za da moze filmoholik da znae sto da pravi i da go stori toa poskoro
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 10:42
Bidejki se raboti za kameri do 500 Evra, eve nekolku konkretni predlozi:
DSLRi:
http://geizhals.at/deutschland/a227060.html
http://geizhals.at/deutschland/a223125.html
http://geizhals.at/deutschland/a167410.html
Bridge:
http://geizhals.at/deutschland/a159866.html

Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 10:47
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:


PS
Obavezno zemi (ne se skapi) i UV filter 0.0 i stavi go na objektivot i ne go vadi, so nego slikaj i indoor i outdoor, toj nema da ima nikakvo negativno vlijanie na slikata no kje ti go cuva objektivot od prasina i ostetuvanja. Iako imaat zastiten sloj so sekoe brisenje na objektivot toj (mikronski) se grebi.


Mislam deka stavanjeto evtini staklenca (10Evra) pred skapi objektivi ne e bas mudro vo odnos na kvalitetot na slikata, ama toa e moe mislenje (ne sum bas nekoj 'strucnjak' po toa prasanje).
Koj vi kaza deka objektivot (multicoated!) se grebe? So sto brisete, so schleifpapier?
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 12:13
Eftin ne znaci deka e nekvaliteten, toa e staklence ali si ima svoja uloga i kvalitet, jas koristam Cokin UV filter a se grebi objektivot koga so najfinoto od site najfini tkaenini na ovoj svet kje gi trgas (tries) sitnite sitni parcinnja prav i nestitotija od objektivot. Ako slikas nadvor,na otvoreno, pri veter pesok... kje znaes. A neme apsolutno nikakvo vlijanie na kvalitetot na slikata. UV filterot sluzi da gi eliminira UV zracite (soncevi) koe naseto oko ne gi gleda no senzorot na kamerata gi "fakja" Nisto povekje. Poarno da se brisi i trie i odrzuva "staklence" od 10 evra otkolku nesto da mu se sluci na objektiv od 100 i kusurot.....
Кон врв
filmoholic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filmoholic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 17:56
Ej a sto mislite za Canon EOS 400D / Digital Rebel XTi?
Inaku nemam namera da slikam mnogu brzi promeni/nastani kako sto se natprevari i sl stavri, a za pocetok bi sakal da probam razni stvari taka da bi fotografiral sve sto mozam ,a najmnogu mi se dopagaat crno beli portreti i stara arhitektura i rusevini.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 18:12
еееее, Тргнавме од нешто за максимум 500 евра, каде влегуваа некои компактни модели, па скокна на 600+ евра за Никон а сега сме веќе на 800 евра за Ребел 400..... Јас би ти предложил нешто друго, да ни помогнеш ти нам, да си ги одмериш убаво силите, одредиш колку пари ќе издвоиш за апарат па да продискутирме, пошто сега ќе се испукаме уште 1-2 страни на предлози и дискусии околу модели за 800 евра за да не знам по ден или два можеби не прашаш за 30Д..... од 1000+ евра.
Добро?
Кон врв
filmoholic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filmoholic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 18:22
Pa vidi vaka poso 500 evra e na edna granica megu hibridnite i DSLR aparatite resiv deka podobro e DSLR zosto navistina sakam dase zanimavam so fotografija uste od osnovno imav zelba megutoa ne mozev da si dozvolam,
a na pocetokot kazav 500 evra zosto vo momentov tolku imam zastedeno i mislev deka mozam da kupam dobar aparat za tie pari, no otkako gi procitav site vasi raspravii i porocitav malku poveke na internet zakluciv deka ne mi se dovoln i 500evra pa ke pocekam mesec dva da zarabotam nekoj denar i da si kupam nesto podobro, a posto rabotam honorarno neznam kloku tocno bi zarabotil za mesec vreme, (za ovoj mesec mi se zagarantirani 150 evra megutoa moze ke izleze i nesto poveke taka da neznam) ali ipak ne veruvam deka bi preminal 800 evra. A inaku za vo idnina za podobri objektivi i memoriski karticiki ke imam pari. I mislam deka so ogled na toa deka sum pocetnik ne bi imal golema polza od nekoj sprofesionalen aparat so cena nad 1000 evra samo za teloto. Znaci sakam aparat so koj ke mozam da ucam da slikam ama i da ne go nadmina za nekoku meseci pa da mi treba nov. Nekoj aparat sto bi mi bil dovolen barem z dve godini, a za ponatamu zdravje pa ke vidime , do togas ke diplomiram najverojatno i ke rabotam i ke zemam solidna plata pa ako sakam ke si kupam i nesto profesionalno, ama otom po tom sto bi rekle srbite.
Кон врв
loser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај loser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 18:41
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

Eftin ne znaci deka e nekvaliteten, toa e staklence ali si ima svoja uloga i kvalitet, jas koristam Cokin UV filter a se grebi objektivot koga so najfinoto od site najfini tkaenini na ovoj svet kje gi trgas (tries) sitnite sitni parcinnja prav i nestitotija od objektivot. Ako slikas nadvor,na otvoreno, pri veter pesok... kje znaes. A neme apsolutno nikakvo vlijanie na kvalitetot na slikata. UV filterot sluzi da gi eliminira UV zracite (soncevi) koe naseto oko ne gi gleda no senzorot na kamerata gi "fakja" Nisto povekje. Poarno da se brisi i trie i odrzuva "staklence" od 10 evra otkolku nesto da mu se sluci na objektiv od 100 i kusurot.....


Malce nadvor od temava ama nisto strasno moze duri i da bide edukativno. UV filter se koristi za da gi blokira UV zracite  i e korisen samo na visocini od nad 2000 metri, taka da vo sekojdnevnata upotreba moze da sluzi samo kako zastita.Sekoj UV filter pred objektivot vo odredena situacija ke dade otsjaj od nekoja povrsina ili svetlosen izvor namaluvajki go kvalitetot na slikata.Zatoa ne koristam UV filter.

So sekoe brisenje objektivot se grebe pri trienjeto pa taka duri i ova ne go pravam, tuku samo go duvam so pumpica. Duri i da se izgrebe objektivot pri cisteneje toa e minimalno i ne vlijae voopsto na kvalitetot na slikata. Predniot del na objektivot trpi i poseriozni grebnatini koi nema da se primetat na obicni sliki.

I na krajot magijata na fotografijata e vo objektivite i ako mislite da kupite eden objektiv i da se sluzite do krajot na zivotot togas mozda i treba da stavite UV filter na nego

The Filter Flare Factor


Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 18:45
Aparat koj vadi dobra slika ova godina, kje vadi i vo slednite, i denes dosta odlicni sliki se slikaat so aparati od 2002,2003... godina. Kanonot e dobar, samo si ima svoji plusevi i minusi mozebi ona sto kje ti treba najbrzo e drug objektiv, toj ima senzor od 10+ megapiksel sto e mnogu povekje od ona sto ti treba, jas pak kje ti sovetuvam da vidis reviewi za toj aparat i sample sliki,  dobrata slika ne ja pravi tolku aparatot kolku fotografot, vo racete na nekoj antitalent bilo kakov aparat kje "izvadi" garbage slika. Koga sme vekje kaj 800 evra (za kit) proveri i za Nikon D70s (sekogas povekje me "vlecat Nikon aparatoite vo povisokata kategorija....)
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 19:01
UV filterot da ili ne... tuka nema edinstven odgovor, tuku samo razlicni mislenja, pred godini, UV filterite bea so poslab kvalitet (poslaba tehnologija) i imale vlijanie na kvalitetot na slikata. No ne i denes (ako se koristat kvalitetni filtri). Na primer Moose Peterson sekogas koristi filter na objektivot. Ako si vo studio i slikas vo cista i zatvorene prostorija, sekako deka ne treba, ali jas mojot aparat go nosam niz pazar, vo park, vo priroda, niz gradot, na plaza, veter, voda, dozd, prasina, pesok, site nepriateli na objektivot se tuka. a objektivot e kako nov. Dosega od iljadnici sliki imav mozebi 2-3 slucaevi na lens flare efekt no ne so Cokin filterot. So nego ne gledam ama bas nikakva razlika dali su slikal so ili bez nego. Moeto iskustvo e takvo.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.