IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
Автор
Порака
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 10:40
Abe luge covekot prasa sto da zeme za tie pari sto mozi da si dozvoli a vie pocnavte da zabeguvate de zemi ova de zemi ona,aj site da ve prasam sto se imate koristeno pa tolku sigurno preporacuvate nekoj modeli,samo go bunite coekot
Aj i jas da go zbunam,da si zemes FujiPix po moe najdobro za parite sto ke gi dades











http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 15:24
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Znachi vaka,

koga go ponudiv za prodazhba Sony Alfa eden od chlenovite na forumot mi ukazha na axelphoto kade se prodavashe Sony Alfa relativno nov so 2 kit objektiva za 500 evra, pretpolagam deka toa bil korisnik koj ne bil zadovolen od aparatot...mozhe da go vidite linkot na forumot za prodazhba.
Korisnik sum na Sony Alfa negde okolu 8 meseci, bez nikakvo prethodno iskustvo vo fotografijata. Znachi vletav vo prikaznata so " nesto slabo od DSLR" iako vo toa vreme D80 i D40 ne bea pojaveni na pazarot kako ni Canon D400. Kako i da e mojte vpechatoci se sledni:
1. Pochetocite bea euforichni no slabi
2. Period na razocaruvanje i zelba za prodazhba na aparatot
3. Pojava na ljubov kon aparatot
4. Rabota i mnogu fotografiranje so aparatot.
Sakam da kazham: otkoga nauchiv nekoi osnovni raboti za fotografija, otkoga nauchiv sto e objektiv i za sto se koristi, tehniki na fotografiranje, saati chitaanje na dpreview forumot za Sony SLR, sto e postprocessing i kako da se sluzham so nego.......dojdoa prvite rezultati, ne se bog znae sto no se razultati....osekjam deka se povekje go vladeam aparatot.
I sega ima faktichka situacija kade Sony Alfata me nauchi i me vovede vo svetot na fotografijata bez nekoj pogolem problem a site negovi nedostatoci bea za mene prichina da sfatam i da naucham deka znaenjeto e ona sto proizveduva dobra fotografija a ne opremata. Za kraj DSLR i Digitalec se dva razlichni sveta. Ako mozhesh da vlezesh vo DSLR prikaznata vleguvaj i gori sto pobrzo....so digitalecot e gubenje vreme....!
Koj obrabotil RAW fotografija vo PP znae koja e prednosta...POZDRAV!


OK eve slika i prilika na ona sto jas go narekov "rastenje (ili sozrevanje) so aparatot".

Bez namera da favoriziram brendovi, moze da e toa Sony alpha, Canon 400, ili Nikon D50/70, ne e bitno, DSLRot si ima prednosti nad t.n. hibridni fotoaparati.

Hibridite go imaat dobieno nazivot bidejci spojuvaat del od DSLR i del od  Point and Shoot (P'n'S) aparatite vo edno. generalno kvalitetot na slikata kaj hibridite e nesto podobar od P'n'S  aparatite, no e poslab od DSLR. Ona sto hibridite go nudat e mnogu povece opcii od P'n'S. Vo prosek, na niv moze da se najdat site najbitni fotografski opcii i dozvoluvaat korisnikot da odi napred vo tehnikata.

Mislam deka ovie raboti vece gi imam pisano negde, no ne e na odmet da se povtori.

Opcii koi hibridite gi nudat, a najcesto gi nema kaj P'n'S
- Aperture Priority, Shutter Priority i Full Manual Exposure Control
- Pogolem raspon na raspolozlivi  otvori na blenda (aperture) i brzini na  okinuvanje  (shutter)
-  Moznosti za  kompenzacija na ekspozicija  (dosta P'n'S aparati go imaat ova, no ne site)
- Vo pravilo se daleku po ergonomski napraveni (sto e mnogu bitno za stabilnosta pri fotografiranje)
- Imaat nesto pogolemi senzorcinja, no daleku od DSLR (1:1,6 nasprotiv 1:1,8 ili duri 1:2,5 kaj P'n'S aparatite)
- Generalno imaat pobrzo aktiviranje, pobrz autofocus-so povece opcii kako sto e wide area i spot autofocus (sto e mnogu bitno) i mnogu bitna rabota e sto shutter-lag time e sveden na minimum (docnenje od moment na prituskanje na okidacot do slikanje)
- Imaat pogolem buffer, sto znaci i povece fotografii vo serija, ili pomalku vreme pomedju slikanje
- Najgolemiot del hibridi denesno vreme imaat opcija da slikaat RAW format

Mozebi i ispustiv nesto, no veruvam deka generalno slikata e jasna, no sto e togas so DSLR aparatite?

Najgolemi prednosti na DSLR-ot:

- Senzorite se daleku pogolemi od onie na hibridite, sto uslovuva pomalku sum, pogolem raspon na tonaliteti od najsvetlo do najtemno i pogolemi printovi od pomalku megapikseli (ova poslednovo moze da bide zbunuvacko za nekoj, no ne bi navleguval vo tehnikalii - please take my word for it Wink)

- Kontrolata na White Balance-ot e dovedena do sovrsenstvo
- Avtofokusot e svetlosni godini ponapred od onoj na hibridite
- Ergonomijata isto taka (so isklucok na live display sto ne e mozen-za sega)
- Moznost optickiot raspon od (na primer)  28mm-300mm da se podeli na povece objektivi. Prednosta na ova e vo kvalitetot na staklata, posebno od aspekt na distorzii i hromatski aberacii, no i moznosta da se stavi pogolem kvalitet za prifatliva cena. Losata strana, sekako e prasinata na senzorot koja se talozi pri menuvanje na objektivite.

Verojatno, propustiv mnogu sitni prednosti (ili i nekoja krupna), no veruvam deka slikata e prilicno jasna. Hibridite gi narekuvaat uste i Bridge (most) kameri, od pricina sto se nekoj vid premin od P'n'S kon DSLR. DSLR-ot pravi se sto pravi hibridot samo podobro i povece.

Licno, vo momentov koristam hibrid digitalec (Fuji S9500), no koga ce mi "pukne filmot" si go zemam film SLR-ot za da slikam na raat.

Verojatno sekoj pocetnik bi bil zadovolen od sposobnostite na denesnite hibridni aparati, no da nema zabuna, preminuvanjeto od (D)SLR na hibrid e preodjanje od konj na magare Wink.

Konecno: Potrebno e da se resi covek kolku saka da navleze vo svetot na fotografijata, da si go odmeri budzetot i da se potrudi da go nabavi najdobroto za parite, ili sto bi rekle "Get most bang for the buck" Smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 15:59

Мире многу убаво елаборирано.

Спомна дека не е можен дисплеј во живо. Не повеќе Најновиот Mark на Canon го може и тоа, колку што ми е познато, но тој е вон категорија засега.Big%20smile
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 16:03
Da toa e to, zatoa i postojat kategorii na point and shot, na kompaktni i i na DSLR aparati, ima lugje na koj im treba ultra tenok dzepen aparat za da gi ovekovecat sekojdnevnite momenti i slikata da ja gledaat ne vo kontekst na kompozicija ili umetnost tuku... "Ova sme kaj baba mi na selo... ova e vo Sveti naum so zolva mi..." Dobar DSLR kit (nov) ne znam dali bi mozel da se najdi ispod 700 evra Dobar kompakten e (nov) okolu 400 a dobar Point and shot ispod 200,znaci jasni i golemi granici kako cenovni taka i po odnos na moznosti i kvalitet. Inaku sto bi reklo edno dete vomalata "Oti ne pravat samo Ferarija zatoa sto se najdobri koli..."
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 17:29
Originally posted by Чорбаџија Чорбаџија напиша:

... Inaku sto bi reklo edno dete vomalata "Oti ne pravat samo Ferarija zatoa sto se najdobri koli..."


Big%20smile Big%20smile Big%20smile Big%20smile
Big%20smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
aboskovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aboskovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 17:46
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Мире многу убаво елаборирано.

Спомна дека не е можен дисплеј во живо. Не повеќе Најновиот Mark на Canon го може и тоа, колку што ми е познато, но тој е вон категорија засега.Big%20smile


Fuji S3 go moze toa veke 3 god.
Olympus 330E (entry level model) od pred 2 god.

Ah da, i dvata proizveditela imaat vistinski spot mettering od mnogu odamna.

LOL
LOL


Изменето од aboskovski - 20.Април.2007 во 17:46
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 19:07
Aha, a i dvata se DSLR aparati Big%20smile
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 22:14
Dechki ne znaev deka hibridite imaat RAW opcija, toa navistina vredi no za pochetnik mnogu znachi da " SLR ot go imash vo raka", barem spored moeeto iskustvo. Menuvash objektiv, gledash sto se prednosti sto se mani, sto znachi spor objektiv sto brz, koj za sto mozhesh da o korsitish, uchish da se stitis od prasina i necistotii a da gi menuvash vo bilo koja situacija. I povekje, uchis da go mestish BRZO, vezhbash, mozokot go setirash na SLR telo i opcii. Mislam deka e mnogu porazlichen filingot nego da koristish hibrid. Mislam deka sledniov primer bi bil poadekvaten.
Hibrid e slichno na JPEG format a DSLR na RAW opcija. Dodeka rabotish na SLR uchish mnogu povekje za " fotografskiot film" i si poblisku do nego nego so hibrid bez razlika na prednosti i mani sto dvete gi imaat. Znam mnogu za manite na Sony no vo sekojdnevnata praksa se uste ne mozam da gi pocuvstvuvam kako krucijani. A posledno uste ne mozam da se soberam od ona sto go dozhiveav so prviot porazlichen od kit objektivot. Imeno najdov Minolta 75/300 za 90 evra. Pa cel eden nov svet se otvori kako da imash nov aparat, a kamoli da zemam prime 50, makro tamronche 90 f 2,8 ili pak sigma 12/24 wide angle....LUDILO. nemoj da mislite deka ne sum na misla posle 8 meseci: dali da zemam Canon 5D ili da zemam za istite pari objektivi i da se raznesam od slikanje slednite 3-5 godini pa togash da razbijam so nekoj FF dzver...! Prikaznata e never ending !!!!! POZDRAV i dobar e muabetot111
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 22:18
A eve i eden banalen primer: koga go zemav ne obrativ vnimanie na kapachinjataa za teloto i kit objektivot. edno izgubiv, togash ne se sekirav ama ne znaev sto znachi da si imash kapache za objektivot. Na prvoto safari go kolnev denot koga sum bil nemaren kon moeto kapache. Toa na hibridi ne se uchi....!!! Treba da sisi ja fatish staza slonova i toa ti e....! Pa i da izgubish nekoe evro pri ovoj merak.....NE E UOPSTE BITNO...))...MERAK SI E MERAK. Najloso e da dades pari i da ne vidish merak...))))))!! Bashka u raka SLR e drugo,telo, objektivi...U GOT THE FEELING!!! Pozdrav!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
vlatko_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vlatko_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 22:27
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

Dechki ne znaev deka hibridite imaat RAW opcija, toa navistina vredi no za pochetnik mnogu znachi da " SLR ot go imash vo raka", barem spored moeeto iskustvo. Menuvash objektiv, gledash sto se prednosti sto se mani, sto znachi spor objektiv sto brz, koj za sto mozhesh da o korsitish, uchish da se stitis od prasina i necistotii a da gi menuvash vo bilo koja situacija. I povekje, uchis da go mestish BRZO, vezhbash, mozokot go setirash na SLR telo i opcii. Mislam deka e mnogu porazlichen filingot nego da koristish hibrid. Mislam deka sledniov primer bi bil poadekvaten.
Hibrid e slichno na JPEG format a DSLR na RAW opcija. Dodeka rabotish na SLR uchish mnogu povekje za " fotografskiot film" i si poblisku do nego nego so hibrid bez razlika na prednosti i mani sto dvete gi imaat. Znam mnogu za manite na Sony no vo sekojdnevnata praksa se uste ne mozam da gi pocuvstvuvam kako krucijani. A posledno uste ne mozam da se soberam od ona sto go dozhiveav so prviot porazlichen od kit objektivot. Imeno najdov Minolta 75/300 za 90 evra. Pa cel eden nov svet se otvori kako da imash nov aparat, a kamoli da zemam prime 50, makro tamronche 90 f 2,8 ili pak sigma 12/24 wide angle....LUDILO. nemoj da mislite deka ne sum na misla posle 8 meseci: dali da zemam Canon 5D ili da zemam za istite pari objektivi i da se raznesam od slikanje slednite 3-5 godini pa togash da razbijam so nekoj FF dzver...! Prikaznata e never ending !!!!! POZDRAV i dobar e muabetot111



Kako sto kazavme doeka se vozevme 5D HOLY GRAILCool!!!!!!!!!!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 23:00
LOL
Arno ne ste zapnale 1Ds, pak ste skromni Tongue Tongue Tongue
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
filmoholic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filmoholic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 11:59
E decki stvarno dobra diskusija ste razvrzale dodeka me nemas.
Inaku jas si ucev i polagav poso sega mi bese kolokviumska nedela (fala bogu pomina i toa super). Ali izmegu kolokviumite proctav nekoi od vasite komentari se zamilsiv mnogu, pa procitav nekoi stvari za fotoaparatite i za fotografijata.
 
Go postavivte prasanjeto kolku daleku bi sakal da odam so fotografija.
Aparat samo za strakanje na fotki ne mi treba.
 
Fotografijata ja sfakam kako umetnost i zelba mi e eden den da napravam fotografija kako onaa sto e postavena na web sajtov "Vo temninata" od Мартин Димитриевски mnogu dobra fotografija. Toa e fotografija koja vi zboruva, koja vi kazuva mnogu poveke osven na slikava e edna stara zena(odnosno fotografijata zamenuva 1000 zborovi vo ovoj slucaj bi rekol 1 000 000). Pa ako uspeam eden den da fatam eden takov moment bi bil presreken.
 
Poentata mi bese ja sakam umetnosta i sakam da se sozdavam umetnost. Sakam ona sto go custvuvam i go gledam da go prikazam na fotografijata.
 
Za tehnikite na fotografiranje mislam deka nema da mitreba mnogu vreme, poso super stojam so fizika (optika) i toa sto go procitav za ekspozicija i blenda i ostanati stvari mi e mnogu jasno, pa ne veruvam deka ke mi treba mnogu vreme da go zapoznaam aparatot i da gi naucam osnovnite tehniki, a se ostanato e umetnost.
 
Zatoa najverojatno ke zemam Nikon D40 ili D40X
znam deka ke mi trebaat poveke pari pa zatoa ke pocekam mesec dva da soberam.
 
 
Inaku vi blagodaram na site zatoa sto me nateravte da se razmislam dobro kolku sakam da se vnesam vo fotografijata i da izbiram vnimatelno.
Кон врв
filmoholic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filmoholic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 12:01

Eve vi nova tema za diskusija sto mislite dali Nikon D40 ili D40X e dobar aparat i kaj mozam da go kupam vo Makedonija?

I dali za pocetok mi se potrebni dodatni objektivi i druga oprema?
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 12:37
http://www.imaging-resource.com/PRODS/ND40/ND40A.HTM
Ovde imas za Nikonot  review, a cenata bi trebalo da e nekoi 650 evra (ako go ima vo MK) za D40 kit so 18-55 objektiv. Uste bi ti trebalo(obicno ne idi vo paket) i memoriska kartica (SD) inaku so nego stabndardno idi baterija, polnac, poklopci, remen.....

PS
Obavezno zemi (ne se skapi) i UV filter 0.0 i stavi go na objektivot i ne go vadi, so nego slikaj i indoor i outdoor, toj nema da ima nikakvo negativno vlijanie na slikata no kje ti go cuva objektivot od prasina i ostetuvanja. Iako imaat zastiten sloj so sekoe brisenje na objektivot toj (mikronski) se grebi.


Изменето од Чорбаџија - 21.Април.2007 во 12:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.