IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
Автор
Порака
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 22:41
I sakas li da kazes deka fuji s5200 e podobar aparat od sony alpha?
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 22:51
Sony A100 e super aparat i tuka nema dilema samo e cenovno bajagi nad limitot od 500 evra, vo Srbija so dva objektiva e 910 evra.
Nikad ne bi kupil aparat od hostaplerive kaj nas, bidejki so toa sto ke go platam 150 do 300 evra poskapo ne dobivam ama bas nisto samo sum vo zaguba.
Da ne dobivam slucajno kvaliteten servis?

KAKO DA NE!!!!!!!!!!!!!

A sto se odnesuva do servisot, eve edna slucka od GENEL im odnesov Canon 350D, imase grebanica na Focusing screen pa sakav da go smenat posto gledav na internet ne bese skapo, i go ostaviv i po edna nedela mi vikaat deka nemozat tuka da go servisiraat nego ke treba da go prakaat vo Viena, a toa e na sekoi dve nedeli.
Dobro se pogodi posto jas go odnesov vo cetvrtok a vo petok gi prakaa pa nemorase da cekam.
I taka go ostaviv aparatot i sega cekam dve nedeli za da se vrati. A sto e najtragicno neznaea da mi kazat kolku bi cinela popravkata.
Pominaa dve nedeli, pa uste dve, pa uste dve, pa uste edna i mi vikaat aparatot mi e gotov. I odam jas da si go zemam. I odam tamo i sto da vidam. Aparatite gi cuvaat bez poklopec nacukani vo edna staklena vitrina (sigurno ic nema da ima prasina na senzorot).
Eden supo go zema aparatot i mi vika, decki sto mu fali na aparatov, jas nisto ne gledam. I gledam nisto ne e smeneto samo sega ima eden ton prasina. Mu vikam vidi kolku e prljavo sto ste pravele?
A on mi odgovara daj ke go iscistime i zema so edna pumpica pafta, i go pipna ogledalceto so prstite mrsni.
I mi vika nisto ne mu fali, dobar si e.
I na kraj mi go izgubija eyecupot pa morav da se deram tamo za da mi dadat nov.Si go zemav aparatot i si otidov.

Sega go odnesov vo Impegna da si ja probam srekata i tamo, tie gi nosat aparatite vo Belgrad.
Pominaa dva meseca i dve nedeli i tek sega mi se javija, deka nisto ne mu falelo. Pa morav da i objasnuvam na tipkata koja nema pojma od aparati da im kaze kako se vika tocno delceto spored kniga za delovi na Canon 350D i da mu objasni na serviserot kako da ja zabelezi grebanicata.
Pa uste cekam odgovor.

I sto e naj tragicno ne e kojznae koja filozofija da se smeni toa staklenceto. Ne mi e jasno koi retardirani rabotat po servisive i neznaat toa da go smenat.
Plus pojma nemaat od fotoaparati. Ne mi e jasno zosto vo Genel zakacile 50 sertifikata deka se strucni serviseri koga ne gi biva za nisto. Profesionalizam NULAAAA.

Taka da ako nesto sakas da odneses vo servis ti nema spas, nema da go vidis aparatot edna godina a kojznae i dali ke go opraat.

Citav na nekoj stranski forum deka vo Amerika ako ti e pod garancija aparatot, mozes komotno da im go pratis na servisot na Canon i moze celiot vnatre da go iscistat zaedno so senzorot i posle ni prasinka ni nisto i toa bez da platis nesto.
Daj da go vidam toa da se desi kaj nas.


Me interesiraat vasi iskustva. Kolku sto gledam nema ni eden zadovolen od Genel.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 22:53
Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

I sakas li da kazes deka fuji s5200 e podobar aparat od sony alpha?


PA sigurno deka e podobar, Sonito nema ni digitalen zum, ne ni snima klipovi so eden zbor TAPA.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 22:56

Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

A tuka ako ti zatreba servis sto mislis ke pomines nesto podobro? I ovdesnata garancija ti znaci nesto, toa e za se ne samo za aparati, nie kaj sme i samiot vikas "ali ovde...".
A razlikata vo cena e enormna, pa taka da vredi da rizikuvas.

Toa zavisi od nas, od kupuvacite,  pred nekoi 7 godini rabotev vo prodavnica za kompjuteri,  gazdata (zaradi pogolema prodazba) davase 3 godini garancija na cel sistem iako imase toj 12 meseci na nekoi komponenti... i se sluci da crkni HDD pred 36 a po 12 meseci, go matkase kupecot so nadez deka kje mu izvleci DOPLATA (vsusnost nabavna cena za nov disk) ali po 2-3 nedeli matkanje dojde korsinikot so pazarna inspekcija, so smetka (kasa primi) i validna garancija i si dobi HDD od 20GB namesto crknatiot od 8 koj ne se proizveduvase pojkje, izvinuvanje a gazdata posle potrosi uste 2-3 nedeli i 2-3 veceri za da se izvleci od moznite kazni i sankcii. Koga kje dobies smetka, garancija so pecat i potpis nema beganje.Edinstveno  onoj koj ne se razbira vo tie raboti mozi da nasedni na prikaskite od stilot... ne vazi.. nema... ne se odnesuva....

 

Originally posted by Dejan13 Dejan13 напиша:

I sakas li da kazes deka fuji s5200 e podobar aparat od sony alpha?

 

Celata prikaska pocna za decko koe e prema mene apsoluten pocetnik vo oblasta na fotografija, znaci nekoj koj slednite meseci kje gi pomini vo slikanje so AUTO pa za da postepeno (to e prirodata na sozrevanje na fotograf) pocni so postepeno otkrivanje na tajnite na aperature, na shuter speed na manuel fokusing, eksperimenti so razni podesuvanja.... Ima sansi seto toa da go ostavi na pocetok,  ima sansi da stani nekoj prosecen fotograf amatar koj kje se potpira na AUTO podesuvanjata a ima sansi i da se razvie vo fotograf so dobro oko i tehnika. Isto mozi da se prasame a zosto ne nekoj Nikon... Kanon.. Jas mu posociv na najdobroto od ultra zoom kompaktni digitalci, ti mu nudis nesto slabo od DSLR kategorija... pa ne znam sega koj e vo pravo... so mislis? Ako se razvie vo dobar fotograf, i onaka kje treba da go ostavi ta Fujito ta Sony-to samo sto startot kje go cini povekje so Sony-to

PS

sega vidov deka i pobratimot ti se ukluci

A so mislis deka na pocetnik na fotografija nema da mu treba klip ili golem zoom???ili kje mu sovetuvas da si zemi i nekoj zoom objektiv za da se uci malku i so nego... plus nekoe malo aparatce so mozi da snima i klipovi ....



PPSS

UFF Znaite li vie kolku kosta sony alpha 100 ??? i dali procitavte so kolku maksimalno sredstva bi sakal da pocni diskutantot....... Dzabe tolku prostor zamina na bezpredmetna diskusija



Изменето од Чорбаџија - 19.Април.2007 во 23:08
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 23:07
Sonito ne e 500 evra pa taka ne doaga vo predvid.
Ako nekoj preporacuva nesto neka preporaca do taa cena.

I sto e najvazno ako imas najskap aparat ne znaci deka ke vadis i poubavi sliki, nego toa zavisi od samiot covek, dali ima talent ili ne.


Moram da priznaam deka ovie raspraviive za aparati, ceni i slicno mi se omileni...   
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 23:14
Garbage in - Garbage out, to e definicijata za "vadenje" na sliki, no sepak pretpostavuvame deka se raboti za talent, zosto da se bori so slabostite i ogranicuvanjata na aparatot. So ti vredi talent ako imas enormen red eye na slika... kje treba na sekoja da gi otstranuvas zaradi tehnickata mana na aparatot... sto da pravis ako so oko si odbral prekrasen slika so kontrasti - kje se boris vo fotosop so purpleto... so sto kje ja podobruvas prekrasnata nokjna scena koja so ja slikal na ISO 800 za da bidi kolku tolku upotrebliva zaradi toa sto aparatot ima sum duri i na ISO 400.....
Obrabotka na slika e recisi potreba no edno e da doteras nijansi ili da se zanimavas so efekti a drugo e da se boris da ja spaes slikata od slabite osobini na aparatot... 
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 23:17
Epa aj kazi koja ti e cenata na kompletot?

Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 23:20
Ne ja znam momentnata cena vo Pixel, ne bi sakal da traskam smesno visoki a ni smesno niski ceni zatoa sto ne sum trgovec so aparati. Sega e kasno za javuvanje kje prasam utre pa kje oformam cena.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 00:03
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Sony A100 e super aparat i tuka nema dilema samo e cenovno bajagi nad limitot od 500 evra, vo Srbija so dva objektiva e 910 evra.
Nikad ne bi kupil aparat od hostaplerive kaj nas, bidejki so toa sto ke go platam 150 do 300 evra poskapo ne dobivam ama bas nisto samo sum vo zaguba.
Da ne dobivam slucajno kvaliteten servis?

KAKO DA NE!!!!!!!!!!!!!

A sto se odnesuva do servisot, eve edna slucka od GENEL im odnesov Canon 350D, imase grebanica na Focusing screen pa sakav da go smenat posto gledav na internet ne bese skapo, i go ostaviv i po edna nedela mi vikaat deka nemozat tuka da go servisiraat nego ke treba da go prakaat vo Viena, a toa e na sekoi dve nedeli.
Dobro se pogodi posto jas go odnesov vo cetvrtok a vo petok gi prakaa pa nemorase da cekam.
I taka go ostaviv aparatot i sega cekam dve nedeli za da se vrati. A sto e najtragicno neznaea da mi kazat kolku bi cinela popravkata.
Pominaa dve nedeli, pa uste dve, pa uste dve, pa uste edna i mi vikaat aparatot mi e gotov. I odam jas da si go zemam. I odam tamo i sto da vidam. Aparatite gi cuvaat bez poklopec nacukani vo edna staklena vitrina (sigurno ic nema da ima prasina na senzorot).
Eden supo go zema aparatot i mi vika, decki sto mu fali na aparatov, jas nisto ne gledam. I gledam nisto ne e smeneto samo sega ima eden ton prasina. Mu vikam vidi kolku e prljavo sto ste pravele?
A on mi odgovara daj ke go iscistime i zema so edna pumpica pafta, i go pipna ogledalceto so prstite mrsni.
I mi vika nisto ne mu fali, dobar si e.
I na kraj mi go izgubija eyecupot pa morav da se deram tamo za da mi dadat nov.Si go zemav aparatot i si otidov.

Sega go odnesov vo Impegna da si ja probam srekata i tamo, tie gi nosat aparatite vo Belgrad.
Pominaa dva meseca i dve nedeli i tek sega mi se javija, deka nisto ne mu falelo. Pa morav da i objasnuvam na tipkata koja nema pojma od aparati da im kaze kako se vika tocno delceto spored kniga za delovi na Canon 350D i da mu objasni na serviserot kako da ja zabelezi grebanicata.
Pa uste cekam odgovor.

I sto e naj tragicno ne e kojznae koja filozofija da se smeni toa staklenceto. Ne mi e jasno koi retardirani rabotat po servisive i neznaat toa da go smenat.
Plus pojma nemaat od fotoaparati. Ne mi e jasno zosto vo Genel zakacile 50 sertifikata deka se strucni serviseri koga ne gi biva za nisto. Profesionalizam NULAAAA.

Taka da ako nesto sakas da odneses vo servis ti nema spas, nema da go vidis aparatot edna godina a kojznae i dali ke go opraat.

Citav na nekoj stranski forum deka vo Amerika ako ti e pod garancija aparatot, mozes komotno da im go pratis na servisot na Canon i moze celiot vnatre da go iscistat zaedno so senzorot i posle ni prasinka ni nisto i toa bez da platis nesto.
Daj da go vidam toa da se desi kaj nas.


Me interesiraat vasi iskustva. Kolku sto gledam nema ni eden zadovolen od Genel.


Ova sto go chitam ne e tragichno tuku e...mizerno do nemaj kade! Prosto nemozham da najdam zbor koj adekvatno ke go prezentira moeto chuvstvo.

Pa ako vaka se raboti kaj mene, biznisot nema da trae ni 3 meseci!

KATASTROFA!!!

Ako jas kupam Nikon ili Canon (ili od bilo koja druga kompanija) i dobivam garancija od 5 godini (garancija za Nikon profesionalni objektivi), JAS KE BIDAM USLUZHUVAN ZA SEKOJA SITNICA PET GODINI BEZ POGOVOR I SEKOGAS NA KRAJOT KE MI RECHAT "VI BLAGODARIME SHTO STE NIKONOV MUSHTERIJA".

TAKA SE BORI ZA MUSHTERII I TAKA SE ODRZHUVA LOJALNOST!!!


Po sekoja popravka, ili minimalno podesuvanje na teloto na kamerata ili objektivot se vrshi chistenje od prashina i otisoci od prsti (sto ne smee da gi ima bidejki se raboti so beli narakvici) KAKO SOSTAVEN DEL OD SERIVOT I TOA E BESPLATNO!!!
I koj e profesionalen Nikon NPS Member (kako mene ) gi dobiva site mozhni servisi za maksimum od 3 (tri) dena!!!
I najtragichnoto e sto seto ova sto se sluchuva vo Makedonija ne e poradi ekonomijata, tuku poradi KULTURATA!

KULTURATA E TOA STO NI FALI!!! Toa e onoa sto ni ja deformira realnosta i ne pravi da se odnsuvame onaka kako sto se odnesuvame. Zatoa i ne sakaat da ne primat vo Evropa. Koga ke si ja smenime kulturata ke ni pojde i ekonomijata i ke ne baraat nasekade vo svetot.

Do togas - ke si patime od svojata glava!

Изменето од Zoran K - 20.Април.2007 во 00:08
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 00:34
Ova e tret svet i se prodava roba i usluga kako za tretiot svet. Modeli koi povekje ne se proozveduvaat, nekoi cudni nestandardni proizvodi, marki za koi nikoj nadvor od ovoj balkan nema slusnato nitu pak postojat... 
Kola kupena nova od avtosalon, priatelot moj so nea odi na specijalizacija vo Belgija i tamu resava da si ugradi pioneer cd radio i zvucnici. Prvo ne mozat da go povrzat kako sto treba posto falat nekoi komponeti (zici li konektori) posle probivaat zvucnik obiduvajkji se da postavat standarden model na pioner zvucnik vo za toa predviden otvor... na krajot sfakjaat deka toj model na avtomobil se razlikuva od istiot takov napraven za EU, jas uste nemam srce da mu kazam na eden poznanik deka HP digi aparat i HP printer all in one koj gi kupi pred dva dena vekje podolgo vreme ne se proizveduvaat, vo JVC plastiki se pakiraat eftini kopii na TV koi nemaat vrska so JVC, nitu za koj vazat JVC semi i upatstva, Modeli na Philips monitori koi nikogas ne postoele i za koi nikoj vo Philips ne slusnal deka postojat se prodavaat vo Philips kutija so Philips oznaka, postojat 1001 nacin za da se odnegne servisnata obvrska a lugjeto se naviknati da bidat sikanirani i "zafrknati" posto toa e monopol Mal sme pazar i ni edna golema firma ne otvara full prestavnistvo ovde, mozebi nekoj prestavnik koj samo prodava roba a servisnata licenca mu ja dava na neuki ili nestrucni lica ili se oslonuva na servisi vo stranstvo....... Sto e za Nikon ili Canon pazar od 2 milion lugje (od bebe do starec) so prosecna plata od 200 dolari??? Ovde e raj za Samsung, HP, BenQ... Point and shot aparati, za koi i ne se pravi servis. Nekoj veli , odi vo Rim i pa potoa umri... jas velam, Dojdi vo Makedonija pa zivej...
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 01:08
Znachi vaka,

koga go ponudiv za prodazhba Sony Alfa eden od chlenovite na forumot mi ukazha na axelphoto kade se prodavashe Sony Alfa relativno nov so 2 kit objektiva za 500 evra, pretpolagam deka toa bil korisnik koj ne bil zadovolen od aparatot...mozhe da go vidite linkot na forumot za prodazhba.
Korisnik sum na Sony Alfa negde okolu 8 meseci, bez nikakvo prethodno iskustvo vo fotografijata. Znachi vletav vo prikaznata so " nesto slabo od DSLR" iako vo toa vreme D80 i D40 ne bea pojaveni na pazarot kako ni Canon D400. Kako i da e mojte vpechatoci se sledni:
1. Pochetocite bea euforichni no slabi
2. Period na razocaruvanje i zelba za prodazhba na aparatot
3. Pojava na ljubov kon aparatot
4. Rabota i mnogu fotografiranje so aparatot.
Sakam da kazham: otkoga nauchiv nekoi osnovni raboti za fotografija, otkoga nauchiv sto e objektiv i za sto se koristi, tehniki na fotografiranje, saati chitaanje na dpreview forumot za Sony SLR, sto e postprocessing i kako da se sluzham so nego.......dojdoa prvite rezultati, ne se bog znae sto no se razultati....osekjam deka se povekje go vladeam aparatot.
I sega ima faktichka situacija kade Sony Alfata me nauchi i me vovede vo svetot na fotografijata bez nekoj pogolem problem a site negovi nedostatoci bea za mene prichina da sfatam i da naucham deka znaenjeto e ona sto proizveduva dobra fotografija a ne opremata. Za kraj DSLR i Digitalec se dva razlichni sveta. Ako mozhesh da vlezesh vo DSLR prikaznata vleguvaj i gori sto pobrzo....so digitalecot e gubenje vreme....!
Koj obrabotil RAW fotografija vo PP znae koja e prednosta...POZDRAV!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 01:19
BTW prijatel go zema od Anglija za 500 evra bez objektiv...samo telo! A so nego mozhe da ti se desi da najdesh minolta objektiv 75/300 da rechme za 90 evra i da ne ti se veruva sto pravish za 590 evra, sto so digitalecot e se ushte mislovna imenka!.....Da dadesh 400 evra za neshto sto nema da ti dozvoli uspeshno uchenje sto e objektiv blenda ekspozicija DOF i sl. nema za mene nekoja pogolema opravdnost. Pa togash nema da se borish so PP da ja oporavish slikata nego kje koristish mnogu PS za da imash dobar fotografski proizvod!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 01:55
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

BTW prijatel go zema od Anglija za 500 evra bez objektiv...samo telo! A so nego mozhe da ti se desi da najdesh minolta objektiv 75/300 da rechme za 90 evra i da ne ti se veruva sto pravish za 590 evra, sto so digitalecot e se ushte mislovna imenka!.....Da dadesh 400 evra za neshto sto nema da ti dozvoli uspeshno uchenje sto e objektiv blenda ekspozicija DOF i sl. nema za mene nekoja pogolema opravdnost. Pa togash nema da se borish so PP da ja oporavish slikata nego kje koristish mnogu PS za da imash dobar fotografski proizvod!


Pak ja promasuvame poentata, dve se raboti koi gi znaime, prvo deka maksimum 500 evra bi dal za aparat i deka ne bi zel poloven. Tocno e deka SLR i Kompakt se dve razlicni kategorii, no i razlikata od 200 evra od top modelite na kompacite do osnovnbite DSLR ne e mala... aj uste samo 200 evra od sony-to i kje se zemi Canon EOS400D kit so 18-55. Kompakt modelite na digitalnite aparati (povisokite klasi) isto taka gi pruzaat funkciite na DSLR, manuelni kontroli na blenda, na shuterot, manuelen white balance, manuelen fokus, manuelni kompenzacii na ekspozicijata....... znaci site operacii koi bi gi naucil za 200 evra poeftino. RAW format isto taka e karakteristika na kompakt digitalnite, taka da od gledna strana na pocetnik nema razlika dobar kompakten ili poslab DSLR (osven finansiska). A koga kje dojdi na stepen na iskusen fotograf, tgas kje bara nesto poprofesionalno, togas i top kompakten i low DSLR kje mu bidat malku....
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2007 во 03:26
Amin Glecin!

Toa go zboruvam odamna, ama znaes kako e ...sekoj zbor ne e za sechii ushi i za sekoe vreme. Treba chovek samiot da pochne da go odi patot za da ja najde vistinskata nasoka.

Sreken sum sto dobivme uste edne chlen koj vistinski navleze vo fotografskata tehnka i umetnost.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.