IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Мојот прв фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мојот прв фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
Автор
Порака
filmoholic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај filmoholic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Мојот прв фотоапарат
    Испратена: 18.Април.2007 во 20:30
Jas sum pocetnik vo fotografija i me interesira kako aparat bi mi preporacale da kupam za pocetok na raspolaganje imam najmnogu 500 evra.
Sakam digitalen da nee od onie so filmovi sto treba da gi razvivas i takvi stvari.
Cao.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 21:45
Jas bi go prodal mojot dogitalen aparat
Aparatot e vo odlicna sostojba kako nekoristen, star e dva meseci i bas dusa dade za pocetnici i fotografi - entuzijasti

Se raboti za Fuji FinePix s5600 5.1 Mpix, 10x opticki + 5,7x digitalen (vkupno 57x zoom so full automatik, poluaotomatski i manuelni komandi..... i ima PLUS

1GB Olimpus XD Brza (H) memoriska kartica

Hahnel polnac so 4 hahnel baterii od 2350mA (slikas do 500 sliki pred da se ispraznat)

Tripod (lesen aluminium izvleciv i koompakten za nosenje)

UV Filter Cokin

Futrola

Go prodavam zatoa sto sum sega vo sostojba da dodadam uste pari i da si zemam poprofesionalen. Eve ti i nekoi reviewi za nego:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/S5200/S5200A.HTM

http://www.dpreview.com/news/0507/05072802fuji_s5200zs5600z.asp

(da ne te buni s5200 o s5600 se ist model samo za USA pazarot se prodva kako s5200 a za evropa kako s5600

E sega Cena... ne znam kolku se dvizi sega momentalno vo prodavnica ovoj model, mozes da proveris vo Pixel vo Skopje pa ako si zainteresiran mozeme da se dogovorime.
PS
Vsusnost kje se javam utre vo Pixel pa kje prasam kolku kostaat site ovie navedeni raboti pa kje ti kazam


Изменето од Чорбаџија - 18.Април.2007 во 21:47
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 22:18
Zemi si Panasonic FZ7 od Tehnomarket, spored mene super aparat za pocetok, 12x opticki zoom, 2.5 inci ekrance, stabilizacija na slika(bitno i korisno), 7 megapikseli plus koristi i SD memoriski karticki koi se evtini (1GB kingston 820 denari vo Anhoch ).

I najdobroto za na kraj:
cena 15999 denari.


Za dzabe ke doplakas plus 100 evra za Sony ili Fuji samo za aparatot, plus 2500 do 3000 denari za kartica 1GB. Ne se isplati.


P.S.    Cenata kaj nas na Fujito e sigurno okolu 20000 denari.
P.P.S. Vo Srbija vo Axelfoto e 250 evra so 512mb kartica i torbica.
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 22:45
Kolku pari tolku muzika,
Vo svojata klasa (a spored mnooogu reviewi) Fujito e najdobar izbor.
Panasonikot ima mnogu golem sum (nejasnotii) na slika duri i na ISO ponisko od 400, kaj Fujito duri i na ISO 800 slikata e upotrebliva, Panasonikot ima i pogolemo purple i chromatic od prosecno,  Fujito slinima i RAW format, ona sto mu e potrebno na sekoj ozbilen fotograf, Fujito snima i video so 30fps na 640x480 nasproti 10fps kaj Panasonikot. Nakratko receno, slikanje vo zatvorena prostorija pa duri i bez blic Fujito dava mnogu podobri rezultati, isto kako i slikanje nokje. Fuji ja "izmisli" CCD tehnologijata a vo 5600 e 5tata generacija na toj senzor... Znaci prednosta (i skapotijata) na Fujito ne e samo tuku taka.....
Кон врв
*ivi* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *ivi* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2007 во 23:29
pogledni na linkov:
 
 
ponudata e epten povolna, ako go namolis deckovo da ti prodade samo telo+objektiv, a kje imas DSLR Clap
 
jas bi razmislila, da nemav vekje kupeno Wink
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 01:39
E sega go ispofali fujito ko da e najdobar fotoaparat na svet.

Prvo, na kogo mu e biten digitalniot zum na fotoaparatot.
( 57x zoom WOW, ludnica).

Vtoro, slikas 500 sliki pred da se ispraznat (sigurno vo realna upotreba ne e taka).

Treto, da ne rabotis vo TopShop? (Lesen aluminium izvleciv i kompakten za nosenje).

Cetvrto, RAW sigurno na pocetnik ama bas ic ne mu treba.

Petto, Bitna rabota snimanje klipovi so fotoaparat, jas samo za toa bi go kupil. (za tvoja informacija i panasonicot snima so 30fps).

Sesto, Te svakam zosto tolku go ispofali, tesko e da se prodade kaj nas fotoaparat, posebno zaradi toa sto site sakaat da zarabotat koga prodavaat polovno.


Ne ja gledam isplatlivosta da se dadat plus 120 do 150 evra, samo da moze da slika RAW i da koristi ISO na 800.

Za pocetok Panasonicot e super, a ponatamu ako saka da prodolzi so fotografija moze da si kupi DSLR.

P.S. OD kade go kupi Fujito i po koja cena?

P.P.S. Fuji i Olympus a donekade i Sony nikogas ne bi gi preporacal samo zaradi poskapite memoriski karticki.

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 01:52
Zemi Sony Alfa....!..toplo ti go prporachuvam imash Super Steady Shot 10 milioni pikseli i e super entri level vo poseriozna igra!...Pozdrav....!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 11:43

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

E sega go ispofali fujito ko da e najdobar fotoaparat na svet.

Pred da zemam aparat napraviv dosta detalno i dolgo istrazuvanje preku internet review-ite, preku kontakti so lugje koi rabotat fotografija i do nekade preku licno testiranje na nekoi modeli, mojot konecen zaklucok bese FUJI za taja kategorija na pari i klasa (da imav uste nekoja stotka evra verojatno kje bese nekoj Nikon ili Canon

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Prvo, na kogo mu e biten digitalniot zum na fotoaparatot.
( 57x zoom WOW, ludnica).

Jas obicno slikam so opticki zum (x10 na Fuji) no odlicni sliki pravam i so fuul zum do x57, digitalniot zum e biten, trebase da spomnis deka ne e NAJBITEN no e biten.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Vtoro, slikas 500 sliki pred da se ispraznat (sigurno vo realna upotreba ne e taka).

Da taka e i jas garantiram za toa, zato sto koristam Hahnel baterii (ako si slusnal) od 2350Ma. Napomenav DO 500 sliki zatoa sto e golema razlika dali kje koristis mnogu blic, dali kje koristis povekje ekranot ili EVF i dali kje si gi trosis bateriite na gledanje, na slikite, klipovite....


Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Treto, da ne rabotis vo TopShop? (Lesen aluminium izvleciv i kompakten za nosenje).

Izvini sto taka ti izgleda no stvarno e lesen izvleciv i kompakten. Tripodot go koristam mosne retko (za nokjni sceni ili pri koristenje na maksimalen zoom) taka da ne mi trebase nekoj profesionalen. Spakuvan vo torbicka dovolno e kompakten da mozam da go nosam so sebe na prosetka niz park namesto da mi treba vozilo da vleckam nekkoj profi so mene. Ednostavno takov e.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Cetvrto, RAW sigurno na pocetnik ama bas ic ne mu treba.

RAW e format na slika preku koj najdobro i edinstveno kje se zapoznai so tehnikite na slikanje. Manipulacija so ekspozitura,  White balance,  Shadow, histogram, .... Jas zboruvam za fotograf koj saka da uci tehniki na fotografija, toa so JPG i TIFF ne moze.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Petto, Bitna rabota snimanje klipovi so fotoaparat, jas samo za toa bi go kupil. (za tvoja informacija i panasonicot snima so 30fps).

Da tuka si vo pravo na review koj go najdov za Panasonic navistina pisi (ali malku zbunuvacki ... 640 x 480 (4:3) 30 / 10fps =... toa 30 bez fps mi promakna

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Sesto, Te svakam zosto tolku go ispofali, tesko e da se prodade kaj nas fotoaparat, posebno zaradi toa sto site sakaat da zarabotat koga prodavaat polovno.

Ne ne razbiras, lugjeto trgnuvaat od sebe koga ocenuvaat postapki ili nameri na drugi, znaci ako jas sakam nekogo da "zafrknam" ili napravam bogatstvo "na brzinka" togas site se takvi. No jas ne gledam taka Aparatot sto jas go nudam e vo izvoredna sostojba, gi ima site original pakuvanja, najloncinja, upatstva za sekoj del od nego, i nigde ne ja spomnav cenata pa ne znam sto tolku si se voznemiril i ispanicil dali i kolku kje go prodadam.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Ne ja gledam isplatlivosta da se dadat plus 120 do 150 evra, samo da moze da slika RAW i da koristi ISO na 800.

Ako trgnis so takva filozofija jas ne razbiram ni lugje so kje dadat od Fuji uste 200-300 evra da zemat Nikon D350 a i onie sto kje dadat uste 500-700 evra za Nikon D200 ili use 2000 evra za Nikon D2x samo zaradi podobar senzor, podobra optika, pocista slkka vo povisoki ISO, simultano JPG - RAW snimanje...... (nepotrebni raboti..?!)

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Za pocetok Panasonicot e super, a ponatamu ako saka da prodolzi so fotografija moze da si kupi DSLR.

Panasonikot e super za toj rang na aparati, tuka se sl*gam, no sepak gi nema moznostite ni karakteristikite na Fuji i e na podolnata skala. Ti sporeduvas ovde dva razlicni aparati od dva razlicni proizvoditeli Sega malku kje elaboriram:

 

Panasonik ne e fotografska firma, Panasonik zema proizvodi od drugi firmi i sostavuva fotografski aparati. Panasonik pravi telefoni, avtoradija, sistemi i za niv ima svoi razvojni timovi, no kaj fotografiite se potpira na znaenjeto i moznosta na drugi. I optikata i senzorite mu se "pozajmena" tehnologija. Za razlika od niv Fuji e deceniski stara firma isklucivo za optika i fotografija, od filmovi od lekji pa do senzori. Fuji go izmisli CCD senzorot i Fuji e lider vo inovacii i razvoj na toj senzor, toj CCD sensor na FUJI go ima vo toj Panasonikot samo sto  kaj Fuji-to e od najnova generacija.

Tuku ajde da vidime malce mislenja na strucnjaci.... za dvata aparati naporedno:

http://www.imaging-resource.com/MFR1.HTM

 

PANASONIC FZ7

  • Significant chromatic aberration in the corners of the image at full telephoto
  • Higher than average image noise at ISO 400, some noise present even at low ISO settings
  • Tiny 16MB memory card that's included is pointless - Buy a large card right along with the camera
  • LCD is large, but only average resolution

If you're looking for a good deal on a long-zoom camera with image stabilization, the Panasonic FZ7 deserves your serious consideration.

FUJI s5200/5600

  • No image stabilization
  • Only average speed from shot to shot
  • Small LCD
  • Flash output can't be adjusted
  • Flash is weak
  • Minimal Scene modes

Recommended, and a Dave's Pick as one of the best digital camera values on the market, thanks to its combo of features, image quality, and price.

http://reviews.cnet.com/Panasonic_Lumix_DMC_FZ7K_black/4505-6501_7-31684200.html?tag=prod.txt.1

 

http://reviews.cnet.com/Fujifilm_FinePix_S5200/4505-6501_7-31528983.html?tag=prod.txt.5

 

Ili kaj

http://www.digitalcamerainfo.com/

 

PANASONIC FZ7

- Image noise high
- Inaccurate color reproduction 
- LCD and viewfinder resolution are low
- Viewfinder is tiny, hard to see
- ISO 800 and 1600 poor quality, available only in High Sensitivity scene mode
- Fit and finish is rough

 

FUJI s5200

No live histogram
- Slow performance speeds
- Live viewfinder does not show exposure or white balance
- Manual controls aren't convenient (hidden within menus)
- Viewfinder and LCD don't have enough resolution
- No Image Stabilization 



Navistina mnogu reviewi posetiv za da odberam za mene aparat. Vo site Panasonic-ot e kuden za KVALITET NA SLIKA, za NOISE na slika, za Purple ili Chromatic, za boite.... ona sto go nema kaj Fujito, mene sepak mi trebase aparat za DOBRA FOTOGRAFIJA Go odbirav ona najdobroto sto mozev za tie pari vo taja klasa da go zemam i sum prezadovolen, sega 2 meseci od koga go zedov sum vo moznost da doplatam za POLOVEN Canon D350 i zatoa go prodavam, ali ako ne se prodai , zdravje. Zatoa me cudi dusebriznosta i strav da ne go "zafrknam" deteto....

 

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

P.S. OD kade go kupi Fujito i po koja cena?

Znaci ko sto rekov, eve ja poentata na celata diskusija tvoja, dali i kolku kje zarabotam eventualno na Fujito. Poentata e dali toj sto bara kje zemi kvaliteten aparat za dobra cena, za toa dali si se zaprasal.

Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

P.P.S. Fuji i Olympus a donekade i Sony nikogas ne bi gi preporacal samo zaradi poskapite memoriski karticki.

hehe pa neka i vadi podoba slika, skapa mu e karticata... karticata e promenliva kategorija, sakas 128, sakas 256, 512..... koga kje mozis kje si zemes pogolema, no kako kje go smenis senzorot i optikata ako ne vadat kvalitetna slika???

Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 12:50
Ne me svakaj pogresno, nesakav da te pretstavam kako nekoj izmamnik.

Za digitalniot zum pak ke ti kazam nema nikakva svrha, zemi obicna slika na pc zgolemija pet do 6 pati i kazi dali izgleda ubavo.
A sto se odnesuva za isplatlivosta pogresno me svati.
Nikoj nema da se razmisluva dali da zeme panasonic fz7 ili Nikon D200.
Toa ti e ko nekoj da se razmisluva dali da zeme golf 5ka ili BMW M5. Toa se raboti vo razlicna klasa i ne se sporeduvaat.
Sigurno na eden pocetnik ne mu treba D200.

Jas zborev za klasata vo koja e Panasonicot, a toa e ULtra Zoom fotoaparati.
Tuka gi imas i Canon s3is, Fuji s5600, Fuji S6500, Sony H2, Sony H5 i slicno.
Spored momentalnite ceni kaj nas vo Makedonija, ne se isplati da se dadat plus pari za drugite modeli.
Da bea cenite kako vo Srbija togas bi bila druga prikazna.


A sto se odnesuva do toa sto site sakaat da zarabotat koga prodavaat polovno imam i dokazi.
Neznam dali gi citas oglasite sto se kako dodatok so vesnicive vo vtornik, no pod delot za foto optema, Skoro edna godina ima eden oglas kadesto se prodava Canon 350D kit so 512MB karticka.
Na pocetokot cenata bese 900 evra sto bese poskapo od genel i pixplus, a aparatot e kupen od amerika a ne od kaj nas.
Pred edna nedela se javiv za da vidam do kade stignal so cenata, i mi vika 650 evra. Sto ne e realnata cena za toj fotoaparat veke godina star, bidejki nov vo genel e 700 evra a vo srbija e 590 evra.
Sigurno deka cenata treba da e poniska i poradi toa sto e iskocen naslednikot na 350d, 400d.
Ista e rabotata i so drugi oglasi.

P.S. od kaj planiras da zemes poloven 350D?


Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 13:17
Hehehe, edno vreme imase "flame wars" samo medju Nikon-isti i Canon-isti, sega se siri voenoto pole :)

Iskreno, ne bi se nafacal za Panasonic. Ako vece sakas rebrendiran objektiv so ekstremen zum i stabilizacija, togas Sony-to e podobriot izbor.

Filmoholic,
Sto i da biras bi ti sovetuval da izberes aparat so sto povece fotografski opcii. Veruvaj mi, najlosata kombinacija e da izberes aparat koj ce go "nadrasnes" vo slednite 5-6 meseci, a potoa da razmisluvas kako da go sitnes za da kupis nesto drugo.

Na sledniov link ce najdes portal koj vodi do recenzii na fotoaparati:
http://www.dcviews.com/cameras.htm .
Licno gi preferiram imaging-resource, so ogled deka imaat najprofesionalen pristap.

Spored mene, dokolku sakas da se bavis fotografija, slednive cekori bi ti bile dobar izbor:

1. Iz-google-aj nekoj sajt koj ce te vovede vo svetot na fotografija. Sosema soliden pocetok bi bile:
http://photo.net/ , ili
http://www.photozone.de/
Tamu mozes da najdes mnogu za osnovite na fotografijata, sto od oprema navistina ti e potrebno od start. Sto e bitno, a sto pomalku bitno.

2. Bez mnogu brzanje proveri gi osnovnite specifikacii na aparatite koi doadjaat predvid spored budzetot koj ti e na raspolaganje.

3. Napravi si short-list od 5-6 aparati i potoa procitaj i sporedi nekolku recenzii.

4. Koga ce go svedes izborot na 2-3 aparati, povtorno postavi go prasanjeto tuka za da te zbunime nacisto Wink (ova sala sekako, iako ne e iskluceno so ogled na nestata)


Prviot cekor e neophoden spored mene bidejci ce ti dade slika za toa dali i do kade sakas da se vneses vo fotografijata. Od toa ce rezultira i formiranjeto na bidzetot. Ako sakas samo da strakas ne vredi da frlas pari, ako sakas da se bavis so fotografija (pa makar i amaterski) kupuvanjeto na nekoe eftino aparatce e uste pogolemo frlanje pari Wink.

Pozdrav od mene i dobro dojde na forumot. Se nadevam ce se gledame i na sajtot (a mozebi i se gledame vece, bez da znam Big%20smile)




Изменето од Mire - 19.Април.2007 во 14:38
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 14:01
Mire, ubavo mu objasni na filmoholic.

Jas nemam nisto protiv Fuji, nerekov deka ne gi biva nivnite fotoaparati (momentalno nivnata F serija se najdobar izbor od point&shoot aparati) samo ne mi se sviga sto gi forsiraat xD kartickite zaedno so Olympus. Ne se ni pobrzi ni pomali od SD za da vredi da platis za kartickata 3 do 4 pati poskapo.

I se soglasuvam za toa deka senzorot na Panasonicot vadi poveke sum (i toa mu e edinstvenata slaba tocka), no za optikata od Leica nemozam da kazam deka e polosa od drugite brendovi.

Od druga strana DSLR ne se preporacuva na nekogo sto saka da pocne da se zanimava so fotografija a posebno kaj nas poradi toa sto e skapa rabota za nasi uslovi, Kit objketivite ne se kojznae sto a da zemes nekoj podobar objektiv ke te kosta isto kolku sto si go platil i teloto na aparatot. A ponatamu ke sakas i macro i nekoj prime i tele-zoom i taka natamu. Sto za amaterska fotografija, od koja nema da zarabotuvas ne se isplati.
Da e prosecna plata vo Makedonija 2000-3000 evra na sekogo bi mu preporacal DSLR.

Kako all-around fotoaparati bi gi preporacal:
Fuji S9500
Fuji S9600
Sony R1.
Fujito se dvata okolu 450 evra, a Sonyto e 700.
Кон врв
*ivi* Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Септември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 63
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *ivi* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 14:51
Dobro be lugje, vi kazuva covekov deka e pocetnik, i vi kazuva cena okolu 500 evra, namesto koj znae, da razmisli prakticno,ekonomicno i da go posovetuva, pocnavte odma da se karate i da se dokazuvate koj kolku znae tuka Confused
Znaci nekogas epten se pravite vazni, da ne saka covek da ve prasa! Ich ne ste pragmaticni!
 
A za Mire - sekoja chest Clap


Изменето од *ivi* - 19.Април.2007 во 14:52
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.

Gandhi
Кон врв
Чорбаџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1065
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Чорбаџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 15:32
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:



P.S. od kaj planiras da zemes poloven 350D?




Moja greska vo pisuvanjeto ne e 350 nego 300D
odi so 18-55 PLUS canon 75-300 4-5,6 o dve memoriski kartici, posledna cena mu e 480 Evra
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2007 во 15:42
Ubavo se rasprikazavme, edinstveno filmoholic go snema LOL LOL LOL
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.