IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 09:30
Ауууууу! Многу големи фајловиве.Confused
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2007 во 12:14
Sam sum si pirat, u stvari oficijalno izdanieto e na Avalon, go nema veke u prodazba deka tirazot se prodal, ne znam dali ke pecatat uste, lapaj dodeka moze Wink
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 09:42

Ај малце да ја рчнам темава после некое мало затишје. Wink

Ме интересира дали некој од оние што се занимаваат со монтажа има употребувано нешто од литературата на Adobe конкретно ме интересира која од книгите е подобра, се работи за Adobe Premier Pro 1.5 и Adobe Premier Pro 2.0. (т.е. претпоследната и последната верзија, незнам дали има неѓто поново)
Која од овие две книги е подобра во глобала, и која би повеќе би користела на некој кој веќе има солидни познавања за работа со Premier-от.
Или ако знаете нешто по соодветно кажете.
Благодарам!
Поздрав!


Изменето од Александар_А - 30.Април.2007 во 09:43
Кон врв
marjanot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marjanot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 18:58
Чепкав и јас нешто по видео продукцијава, ама домашна (не онаа од по мобилните Big%20smile). Зедов онаква хенди Sony, ама ме навлече,  ме реши. Е тука падна дилема за софтвер....
Почнав со Premiere 1.5 ама цело време ми паѓаше и никогаш не дознав зошто (може и некоја лоша верзија да беше). Па симнав се што има од софтвер, Vegas, Pinnacle, Power Director, Ulead, еден тон. Имате право кога велите дека секој си е погоден за зададен тип на проблем. Pinnacle-то ми направи страшни заебанции од префрлање од NTSC во PAL, па сецкање, глумење.... Иначе онака не е лош колку за DVD од излет во Маврово (нека ми простат оние со поголемо искуство, не му влегов баш на Pinnacle-то), оние 2-3 клика.
Кога излезе Premiere 2, нормално го турив и без гајле си го работам и ден денес. Некоја посебна разлика немам приметено помеѓу 1.5 и 2 освен што 2 има поддршка и за HD. А посебно ми се допаѓа комбинацијата со Encore, и како излегуваат DVD-јата, сосе менија, музики, слајд-шоуа и сл. Посебно ми се допаѓа како ги средува слајд-шоута (Еncore).
www.trkalo.com.mk
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 10:03
tokmu za toa i ni bese muabetot... nekogas onie dva tri klika so pinnacleto se dovolni za da zavrsat rabota koja ke bide zadovoluvacka po osnov kvalitet, brzina i keif. a nekogas bogami ke stenkas so premierot za da dobies sovrsenstvo. znaci ako sakas da si brkas rabota si zemas pinacle , a ako saks sovrsenstvo vo produkcijata ke si rabotiiiiiiis so premierot. barem matematikata e jasna, sporedba na fico i ferari, i dvete brkaat rabota samo razlikata e vo praenjeto keif

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 10:09

Јане ме изнасмеа со коментаров. LOLLOLLOLLOLLOL 

Луѓе зар нема некој што користи литература, на ќеиф сум да земам нешто литература за проширување знаења, дај препорачајте нешто. Big%20smile
Прашав погоре нешто ама за сега никој да ми одговориCry.


Изменето од Александар_А - 02.Мај.2007 во 10:09
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 10:21
ti znaes li kolku se skapi knigite vo mkd? polesno ti e da si kupis softver na auto pazar i da citas od helpot :)))))))))))))))))))))
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
marjanot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marjanot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 18:18
Дечки.....литература???
Интернет.....pdf. Какви пари какви бакрачи Big%20smile.
За фотошоп имам се што постои, а за Премиерот имам Adobe.Premiere.Pro.Bible.2004. Околу 100 мега е и 769 страници. Така да има материјал.
www.trkalo.com.mk
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 18:47
ete gledas covek sto e prosetan po pazari i internet. pobaraj mu moze ke ti dadeLOLLOLLOLLOLLOLLOL
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2007 во 19:09
Aleksandar, Premierot (i se drugo) se uci najdobro so intenzivna rabota i prasuvanje na lugje koi sto znaat ili mozat da ti pokazuvaat, eve jas mozam da vi resavam nekoi pomali problemi tuka na forumov Wink (ova e zaradi toa sto od vreme na vreme davam casovi za premier, sto doma 1 on 1, sto na pogolema grupa, i dobro se zarabotuva da vi kazam pravo)
Problem? Prasuvajte, ke odgovaram. (moze ne sum brz na reakcija ama ok e)
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2007 во 09:40
Далтон тоа е ОК! Знам дека се учи со работа, и јас така го имам научено, но сакам да си го скратам времето на монтажа, т.е. да добијам на брзина, тоа ми е целта, а ус пат и да поднаучам нешто ново. Човек колку и да знае може да научи нешто ново, а јас сакам да научамGeek
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2007 во 17:20
Дефинитивно се одлучив да си ја земам Adobe Premier Pro 2.0 (ако не се предомисламLOL)
Скапа е литературава кај нас, но се надевам дека нема да се каам. Smile
 
Тркало ти спомна дека имаш нешто во PDF. Од каде може да се најде или симне материјалот што го спомна?


Изменето од Александар_А - 07.Мај.2007 во 17:20
Кон врв
Giso`Yo Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Giso`Yo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 21:15
Александар_А , ја земав пред месец дена Adobe Premiere Pro 2.0 книга ,
да ти кажам право , одлична е ... околу 515 страници за учење Wink , али многу ми помогна , добив и ДВД цд со проекти за Адобе , на кој можеш да работиш , и објаснето се во книгата .... Мислам дека е многу корисна .... само за да го користиш цд-то би требало да имаш  Adobe Premiere Pro 2.0 верзија , бидејќи ке си имаш проблеми :D ...... Книгата вклучува и основи за снимање (кадри , секвенци и такви работи....) ... инаку книгата ми е на српско/хрватски , а ако ја најдеш на мак. уште подобро ....Поздрав ;)Yooooo SuckeeeeerZZ :P
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2007 во 22:39
Gi znam tie knigi, generalno za pocetnici se super, i mislam deka vredat za parite. Nisto ne e skapo ako se raboti za ucenje na alatka od koja se zivee Wink
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.