Испечати | Затвори го прозорот

Видео обработка и монтажа

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Камери и видео
Опис на форумот: Дознајте нешто повеќе и разменете искуства
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7206
Датум на принтање: 04.Декември.2020 во 16:24
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Видео обработка и монтажа
Постирано од: Александар_А
Наслов: Видео обработка и монтажа
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 17:18
Одамна мислам да ја отворам и оваа тема за муабет.
Ме интересира како и со што вршите видео обработки (хардвер и софтвер), како сте задоволни од различните софтвери, во однос на брзина на рендерирање, паѓање на програмот, успешност, богатост со ефекти, колку различните софтвери нудат креативност во работата и слично.
Ари ќе те прозвам и тебе во оваа тема, да ни ги пренесеш твоите искуства на ова поле, бидеќи рече дека ова е твој терен, а нешто те немаQuestion. Smile


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Коментари:
Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 18:49
ne sum ari, ama da si kazamBig%20smile


od moe kratko amatersko iskustvo:

adobe premierre go koristam od verzija 6,5 pa do pro 1,5 (procesorot mi e slab za 2kata)

a pred da go 'otkrijam' premierot, bukvalno se maltretirav so video-programcinjata od pinnacle, ulead i sl.-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 09:42

Коки благодарам што се вклучи во дискусијата. Ари го прозвав затоа што во првата тема за камери и видео се пофали дека тоа е негов терен. Big%20smile 

Горе доле и моите почетоци се сличниSmile. Бидејќи спомна два програма т.е. две верзии, од која си позадоволен, која е побрза за рендање? Слаб ти е процесорот за 2-ка?! А што процесор имаш ако не е тајна? Евентуални сецкања мислам дека повеќе шанси има да се од слаба графичка, ако е тоа проблемот.
Поздрав!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 09:44
a sto mu fali na pinacleto?
dali si mu gi iskoristil site moznaosti na studio 9 ili 10 so liquid edition?-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 10:38
Јане ти очигледно користиш Пинакл. WinkLOL
Бидејќи не го имам користено може да ни пренесеш нешто од твоите искусва со овој програм. Мене лично ме интересира како оди рендањето со него, т.е. за 1 час снимен материјал колку време е потребно да се добие DVD формат?


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: bobicar1
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 10:54
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јане ти очигледно користиш Пинакл. WinkLOL
Бидејќи не го имам користено може да ни пренесеш нешто од твоите искусва со овој програм. Мене лично ме интересира како оди рендањето со него, т.е. за 1 час снимен материјал колку време е потребно да се добие DVD формат?


Аце, прашањето не ти е баш формулирано како што треба

Ренредрирањето на еден фајл од еден час нема да биде завршено за исто време на различни машини.
Да речеме ако на целерон 2.5 со 512 рам се ренда за 70 минути, можеби на АМД 2.0 со 1 гига рам ќе се ренда за 40 минути или на дуалкор 3.0 со 512 ќе се ренда за 30 мин ...-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 11:37

Боби благодарам за надополнувањето. Значи Јане може да ни посочи и машината со кои перформанси е. Боби не може да се примети баш толкава разлика во времето. (мислам 50%). На пример што имаме пробувано за пократки примерчиња се добива разлика најмногу од 7-10% (во најдобар случај).

Едната машина AMD athlon 3200 so 1Gb рам, втората АMD (двојно јадро) 4300 исто со 1Gb рам.
Рамот има поголема улога но за 3Д студио, за видео обработка повеќе има влијание процесорот и графичката.
 
Јас додавав на мојот уште 1 Gb (исто толку имам во машината) рам и не убрза ни една секунда.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 14:47
nesto togas ne ti e vo red... jas rabotam na dual procesor 3,6 giga so 3 gb ram , ati x700 graficka , 3 sata diskovi od po 250gb, i mozam da ti kazam deka ima goooolema razlika vo renderot megu 9 i 10 verzija. 10 renda mnogu pobrzo i ako e captureto napraveno vo mpeg2 so ful rezolucija i nema tranzicii i efekti odi mnogu brzo. sekoj efekt treba da se renda posebno a toa odzema vreme.
edno vreme rabotev so premierot 1 i 1,5 pro so matrox rtx 100 extreme na 2,4 gh procesor so 512mb ram i odese dobro. no moite potrebi se kolku za pinacleto i ne bi go menuval za sega za nisto , bidejki so 3 klika dobivam finalen proizvod , sto vo premierot bi potrajalo malku poveke , neli?
btw, pinacleto raboti dobro i na postari i poslabi masini i bez jaka graficka karticka, bidejki captureto mu odi preku 1394 portot.
se e prasanje na vkus... a i pinacleto e proizvodna edna firma sto e mnogu ponapred vo videoto od adobe... prosurfajte malku i videte za sto vi kazuvamLOLWink


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 16:28

Јана пак не кажа за 1 час снимен материјал колку време троши пинаклот. Smile Одприлика.-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: KoKi
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 16:43
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

...Бидејќи спомна два програма т.е. две верзии, од која си позадоволен, која е побрза за рендање? Слаб ти е процесорот за 2-ка?! А што процесор имаш ако не е тајна? Евентуални сецкања мислам дека повеќе шанси има да се од слаба графичка, ако е тоа проблемот.

Поздрав!


kako mislis od koja sum pozadovolen... isto kako da te prasam dali si pozadovolen od prvata verzija na photoshop ili od poslednataLOL

6,5 go ucev cekor po cekor od kniga (ucionica u knjizi) za 6,0!
potoa preminav na pro i pro1,5 koga se pojavija...

procesorot mi e amd athlon xp 2500 (1.83gh) sto mozam da go overklokiram do xp3200, no 2kata i togas nema da raboti, zatoa sto athlon xp ne podrzuva nekoi procesi... ne mi teknuva sto potocnoCry-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 16:50
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

a sto mu fali na pinacleto?
dali si mu gi iskoristil site moznaosti na studio 9 ili 10 so liquid edition?koga gi cepkav pinnacle i ulead programcinjata se osekav premnogu ogranicen.... se dodeka ne go otkriv premierot Tongue

posledna verzija od pinnacle sto ja imam e studio9, za 10 neznam, no mislam deka za (racno) editiranje premierot e nekolku klasi pogore...


p.s. muabetov ednas i vo MS go pravevme:)


-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 17:00
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

...........renderot megu 9 i 10 verzija. 10 renda mnogu pobrzo i ako e captureto napraveno vo mpeg2 so ful rezolucija i nema tranzicii i efekti odi mnogu brzo. sekoj efekt treba da se renda posebno a toa odzema vreme.me interesira dali pinnacle e dobro pri konverzija od DV AVI vo DVD format?
so premierot tuka naiduvam na mali problemiEmbarrassed


i dali nekoj go ima koristeno Adobe Encore DVD ?
odlicen program za pravenje/snimanje na DVD video diskovi so celosno prilagodlivo meni...-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 17:10
koki tokmu toa i se obiduvav da kazam koga rekov 3 klika, prv klik snimas, vtor editiras i tret gotov proizvod, bez da ti treba encore ili audience. inaku od dv avi besprekorno  konvertira vo dvd samo mu treba 50 %poveke vreme od mpeg2. inaku kvalitetot e podobar ako se snima so dv avi

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: ARI(c)
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 19:30
Me mrzese se da citam zli vo pocetokot na temava zabelezav deka nekoi se zamaraat so toa kolku vreme renderira koj softver na kakva masina.
 
Toa ne e mnogu vazno. Mene licno vazno mi e koj softver ke mi ja dade potrebnata kompatibilnost so fajlovite i brzinata na rabota na materijalot. Imam raboteno i so Premierot od 5 pa do pro1.5, so vegasot, so avidot... ediusot go nemam pipnato (nekoj vikaat deka e podobar, se e rabota na licno mislenje) mene licno premierot pro najmnogu mi lezi.  
Moe mislenje e deka
Premierot pro e najdobar program za brza rabota za TV proekt.
Vegasot za reklami i dzinglovi, ima mnogu jaka audio podrska i kompatibilnost so Sounforgeto, normalno soniev sovtver se i vegasot i sounforgeto.
Avidot za profi proekti.
Moze da se stavi i finalcutot vo seto ova kako softver za mac.
 
Klasificiranjeto na finalcutot bi go stavil na nivo na premierot zatoa sto verzijata pro ja ima raboteno istiot programer od finalcutot.
 
Se sto e elements, ili pinacle nekoj dzidzi midzi softver e vo klasa domasna igracka i ne e preporacliv za produkciska rabota. Toa e softver  za nekoj sto doma sdaka da si go izmontira nabrzina rodendenot na svoite deca. Vo tri klika.  
 
Znaci za profi rabota Premierot Pro i Avidot pa do nekade i vegasot, ediusot.
Za domasna potreba pinacle studio, dvd creator , elements koi imaat jaka podrska za pravenje DVD vo dva potega.
 
Nuke


-------------
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 19:55
toa e toa mnogu ubavo recenoClap
http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:04
Dodeka ne iskochi Premier Pro jas bev zakolnat Avid i Discreet Edit korisnik, sega Premierov mi e koska, najveke zaradi kompatibilnosta so After Effects i Photoshop (iako i so avid imav preku automatik dak prenos na proektot u AE).
Na Avid imam montirano dokumentarci i igrani filmovi i serii, ima mnogu dobar medija menadzment i e dobar za dolgi formi, imav dokumentarec so 80 saati materijal, ke bese nezgodno na premier da se tutkav, za kratki formi so mnogu efekti, kompoziting i sl, premierot e car, sega so PPro2 AE7 i EncoreDVD ima mnogu dobar workflow, montiram u premier, pravam animirani maski u AE, ne rendam nego kompozicijata od AE nerendana ja stavam u premier kako klip i na kraj celata sekvenca od premier nerendana ja stavam u Encore i on direkno renda mpeg, mnogu dobro deka ne gubam nigde nisto, ova e za dvd a za na lenta normalo od premier nadvor.
Encore plus gi prifakja PSD kako meni i kopchinja, a AE exportira PSD so leeri i tuka veke samo kreativnosta e limit
I daj video forum breeee....


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: ARI(c)
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 18:30

Daaaaa. Dajte video forum.

 
D'Dalton bas me raduva sto se sobravme poveke luge vo ovaa diskusija i razmena na iskustva. Vakvo nesto bese potrebno.
 
Bogami od mnogu materijal  znae glava da me zaboli. Rabotev eden golem proekt vo premierot i bev vo haos so toa binovite. Se kaev sto ne go fativ avidot.
Me interesira od tie 80 saati materijal kolkav dokumetarec izleze. Smile
 
Nuke


-------------
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 23:51
Izleze 45 minuti LOL, tolku i morase ni sekunda poveke

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: ARI(c)
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 03:24

LOL 45' 00'' 00f

Ke go emituva li nekoja nasa televizija i za sto bese dokumentarecot ? Smile

 
Nuke


-------------
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)


Постирано од: black-eyes
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 02:02
LESNO E DENES SO OVAA TEHNOLOGIJA I TEHNIKA NO SAMO ZA ONIE STO JA KORISTAT PRAVILNO NO NE I ZA SEKOJ V...............LL


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 12:58
Lesno e i super e sekoe dete da raboti toa sto saka i da izvadi pristoen tehnicki kvalitet. Demokratija, koje podobar ke uspee. Pazarot se zaebuva vo smisla na ceni sto pagjaat, ama zatoa mora da se nadograduvas non stop inace te izedoa.
I dosta otrov po forumive


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 14:19
Јас воопшто неможам да го сватам нашиов пазар ама баш ич!
Точно да треба постојано да се надоградуваш и да имаш висок критериум за да бидеш соодветно ценет, но кога гледам како многумина работат, без со мало прсте да мрднат за да направат нешто на своја надоградба а им ги земаат парите на луѓевоConfusedOuchCry. Па незнам стварно што да кажам! Многу скоро бев на една свадба, и само да видите кој квалитет беше понуден (и уште пожалосно прифатенCry)
Направив и јас нешто но се мислам дали да им го дадам, или пак воопшто да не го видат. Инаку мојот "алат" што го земав со себе беше "играчка" во однос на она што го носеа професионалците.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Zoran K
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 00:18
Da, ima uste edna rabota vo biznisot, a toa se vika marketing.
 
Povazhno e kolku si dobar vo prodavanje otkolku kolku si dobar vo rabotata.
 
Znam, toa e zhalno, no vistinito. Poveketo lugje vsushnost ne se razbiraat vo onoa sto kupuvaat, pa ako si dobar vo matkanje... Thumbs%20Up
 
 


-------------


Постирано од: Janus
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 09:06
Duri sega ja vidov temeva, pa aj i jas da kazam nesto...
Jas koristam masini so Canopus Storm 2, i oni zaedno so premierot perfektno si ja vrsat rabotata. Postoi i odlicen softver samo za Canopus, se vika edius, ama dodeka ekipata mi se prefrli od edno na drugo, ke ostanam bez kosa.
Premiere Pro 2 ne raboti na procesori koi nemaat SSE2 instrukcii (procesori do p3 i Athlon do XP). Ramot, koga e malku, usporuva rendering (ako mora masinata da swapuva na hdd), Ako e dovolno, kolku i da mu stavas plus, nema vlijanie. Procesorot e biten, brzinata na memorijata isto taka, a grafickata obicno nema vlijanie, povekjeto programi voopsto ne gi koristat potencijalite na grafickata vo rendering. Dedicated karticka za video, ili za rendering e vekje druga rabota...


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 09:23

Јанус благодарам што се приклучи на темава.Thumbs%20Up

Зоран, токму така, многу битна работа е маркетингот. Размислувам деновиве околу она што го спомна за создавање на Асоцијација, само незнам колкав интерес ќе побуди оваа работа кај другите.
 
Посебно ми се допаѓа последнава реченица за маткањето. Вистина многумина немаат појма за она што го купуваат, и што е најтрагично не приметуваат никакви мани и недостатоци, дури и ако им ги објаснуваш. Единствено кога ѓе им дадеш две фотки од исто место и исто време, ќе кажат: 
- Еееееее да оваа е многу подобра, еееее па тука се гледа ресторанот, леле ама добро е фатен амбиентот....
(но ова се случува само ако имаат фотографии па можат да ги споредат).


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 13:01
Janus Edius e odlicen softver vo odnos na kodecite, ama sepak go sakam Ppro zaradi celiot komplet na alatki koi sto se vrzuvaat so nego.
Za masina za edit i animacija ne se stedat pari. Jas rabotam na Core2Duo 2.4, Asus P5W 975x chipset, 2 GB Corsair 800 DDR2, PNY Quadro Pro Video edition 1500, 1.5 TB HDD, cooler master oprema full aluminium.
Masinata e pipka - trepka, ednostavno raboti i nema pagjane.
Pred toa isto taka vloziv 2800 evra za kompjuter koj 4 godini me sluzese bez niednas da zakoci, padne. Koga ke vlozis poveke za masinata ke ja rabotis podolgo i bez nikakvi problemi ama bas nikakvi, ke ja smenis deka tehnologijata otisla mnogu napred. Mazga si e mazga
Pozdrav


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 24.Април.2007 во 19:52
Eve malku za gledanje, slusanje i komentiranje

Ova e "De Luxe" albumot na mojot band "D'Daltons" kaj sto sviram bass
http://rapidshare.com/files/27693919/D_Daltons_-_De_Luxe.rar

Ova e spot od albumot sto go snimav so Sony 570 i 150 dvcam camcorderi
http://rapidshare.com/files/27703755/Kama_Sutra.wmv

Ova e spot za bendot na drugar mi Mra, sniman e so JVC 550 DV camcorder
http://rapidshare.com/files/27708922/Numer_3.wmv

Zaboraviv deka rapidshare e nezgoden so poveke golemi fajlovi ama ajde, sepak ima najdobar servis-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: KoKi
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 01:42
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Eve malku za gledanje, slusanje i komentiranje

Ova e "De Luxe" albumot na mojot band "D'Daltons" kaj sto sviram bass
http://rapidshare.com/files/27693919/D_Daltons_-_De_Luxe.rar

...c c c  c c piraterija ejjj mp3ki na kilo LOLLOLLOL

fala mnoguSmile-------------
http://submit.shutterstock.com/?ref=61209%20">
N.Spasenoski-flickr


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 09:30
Ауууууу! Многу големи фајловиве.Confused

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 25.Април.2007 во 12:14
Sam sum si pirat, u stvari oficijalno izdanieto e na Avalon, go nema veke u prodazba deka tirazot se prodal, ne znam dali ke pecatat uste, lapaj dodeka moze Wink

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 09:42

Ај малце да ја рчнам темава после некое мало затишје. Wink

Ме интересира дали некој од оние што се занимаваат со монтажа има употребувано нешто од литературата на Adobe конкретно ме интересира која од книгите е подобра, се работи за Adobe Premier Pro 1.5 и Adobe Premier Pro 2.0. (т.е. претпоследната и последната верзија, незнам дали има неѓто поново)
Која од овие две книги е подобра во глобала, и која би повеќе би користела на некој кој веќе има солидни познавања за работа со Premier-от.
Или ако знаете нешто по соодветно кажете.
Благодарам!
Поздрав!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: marjanot
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 18:58
Чепкав и јас нешто по видео продукцијава, ама домашна (не онаа од по мобилните Big%20smile). Зедов онаква хенди Sony, ама ме навлече,  ме реши. Е тука падна дилема за софтвер....
Почнав со Premiere 1.5 ама цело време ми паѓаше и никогаш не дознав зошто (може и некоја лоша верзија да беше). Па симнав се што има од софтвер, Vegas, Pinnacle, Power Director, Ulead, еден тон. Имате право кога велите дека секој си е погоден за зададен тип на проблем. Pinnacle-то ми направи страшни заебанции од префрлање од NTSC во PAL, па сецкање, глумење.... Иначе онака не е лош колку за DVD од излет во Маврово (нека ми простат оние со поголемо искуство, не му влегов баш на Pinnacle-то), оние 2-3 клика.
Кога излезе Premiere 2, нормално го турив и без гајле си го работам и ден денес. Некоја посебна разлика немам приметено помеѓу 1.5 и 2 освен што 2 има поддршка и за HD. А посебно ми се допаѓа комбинацијата со Encore, и како излегуваат DVD-јата, сосе менија, музики, слајд-шоуа и сл. Посебно ми се допаѓа како ги средува слајд-шоута (Еncore).


-------------
www.trkalo.com.mk


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 10:03
tokmu za toa i ni bese muabetot... nekogas onie dva tri klika so pinnacleto se dovolni za da zavrsat rabota koja ke bide zadovoluvacka po osnov kvalitet, brzina i keif. a nekogas bogami ke stenkas so premierot za da dobies sovrsenstvo. znaci ako sakas da si brkas rabota si zemas pinacle , a ako saks sovrsenstvo vo produkcijata ke si rabotiiiiiiis so premierot. barem matematikata e jasna, sporedba na fico i ferari, i dvete brkaat rabota samo razlikata e vo praenjeto keif-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 10:09

Јане ме изнасмеа со коментаров. LOLLOLLOLLOLLOL 

Луѓе зар нема некој што користи литература, на ќеиф сум да земам нешто литература за проширување знаења, дај препорачајте нешто. Big%20smile
Прашав погоре нешто ама за сега никој да ми одговориCry.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 10:21
ti znaes li kolku se skapi knigite vo mkd? polesno ti e da si kupis softver na auto pazar i da citas od helpot :)))))))))))))))))))))

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: marjanot
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 18:18
Дечки.....литература???
Интернет.....pdf. Какви пари какви бакрачи Big%20smile.
За фотошоп имам се што постои, а за Премиерот имам Adobe.Premiere.Pro.Bible.2004. Околу 100 мега е и 769 страници. Така да има материјал.


-------------
www.trkalo.com.mk


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 18:47
ete gledas covek sto e prosetan po pazari i internet. pobaraj mu moze ke ti dadeLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 02.Мај.2007 во 19:09
Aleksandar, Premierot (i se drugo) se uci najdobro so intenzivna rabota i prasuvanje na lugje koi sto znaat ili mozat da ti pokazuvaat, eve jas mozam da vi resavam nekoi pomali problemi tuka na forumov Wink (ova e zaradi toa sto od vreme na vreme davam casovi za premier, sto doma 1 on 1, sto na pogolema grupa, i dobro se zarabotuva da vi kazam pravo)
Problem? Prasuvajte, ke odgovaram. (moze ne sum brz na reakcija ama ok e)


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 03.Мај.2007 во 09:40
Далтон тоа е ОК! Знам дека се учи со работа, и јас така го имам научено, но сакам да си го скратам времето на монтажа, т.е. да добијам на брзина, тоа ми е целта, а ус пат и да поднаучам нешто ново. Човек колку и да знае може да научи нешто ново, а јас сакам да научамGeek

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 07.Мај.2007 во 17:20
Дефинитивно се одлучив да си ја земам Adobe Premier Pro 2.0 (ако не се предомисламLOL)
Скапа е литературава кај нас, но се надевам дека нема да се каам. Smile
 
Тркало ти спомна дека имаш нешто во PDF. Од каде може да се најде или симне материјалот што го спомна?


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Giso`Yo
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 21:15
Александар_А , ја земав пред месец дена Adobe Premiere Pro 2.0 книга ,
да ти кажам право , одлична е ... околу 515 страници за учење Wink , али многу ми помогна , добив и ДВД цд со проекти за Адобе , на кој можеш да работиш , и објаснето се во книгата .... Мислам дека е многу корисна .... само за да го користиш цд-то би требало да имаш  Adobe Premiere Pro 2.0 верзија , бидејќи ке си имаш проблеми :D ...... Книгата вклучува и основи за снимање (кадри , секвенци и такви работи....) ... инаку книгата ми е на српско/хрватски , а ако ја најдеш на мак. уште подобро ....Поздрав ;)

-------------
Yooooo SuckeeeeerZZ :P


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 09.Мај.2007 во 22:39
Gi znam tie knigi, generalno za pocetnici se super, i mislam deka vredat za parite. Nisto ne e skapo ako se raboti za ucenje na alatka od koja se zivee Wink


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 10.Мај.2007 во 09:08
Originally posted by Giso`Yo Giso`Yo напиша:

Александар_А , ја земав пред месец дена Adobe Premiere Pro 2.0 книга ,
да ти кажам право , одлична е ... околу 515 страници за учење Wink , али многу ми помогна , добив и ДВД цд со проекти за Адобе , на кој можеш да работиш , и објаснето се во книгата .... Мислам дека е многу корисна .... само за да го користиш цд-то би требало да имаш  Adobe Premiere Pro 2.0 верзија , бидејќи ке си имаш проблеми :D ...... Книгата вклучува и основи за снимање (кадри , секвенци и такви работи....) ... инаку книгата ми е на српско/хрватски , а ако ја најдеш на мак. уште подобро ....Поздрав ;) 
Giso, на македонски братче ќе ја има ако ние ја преведеме.WinkLOL Јас барем засега немам видено нешто од овој тип литература на македонски, може и да има нешто но тоа е сигурно сосема малце.
Овој твој коментар дефинитивно ќе ме убрза да си ја земам книгава. Само да најдам малце време и трк до книжара.
Ти благодарам!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 15.Мај.2007 во 12:29

Конечно вчера си ја купив книгата (за 2.0.) и воопшто не се каам што ја земав. Прочитав не многу, некои 20-тина страници и ептен ми прави ќеиф, иако премиерот одамна го работам, но сега гледам колку нови финтички може да се научат од книгичево, мада тоа важи и за сите други книги, Ми се чини кога ќе ја испрочитам цела на крај ќе речам *Па јас ништо не сум знаел*LOL. Не ми се верува дека уште на почеток книгава толку ќе ме воодушеви, но дефинитивно е така.

Гисо фала ти што ме подтурна да ја купам, а исто и многу благодарност до Мац за материјалчињатаWinkClap.
 
Поздрав! До љубителите на фото и видео уметноста.Wink


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Igor-T
Датум на внесување: 24.Мај.2007 во 03:30
"Premier Pro Bible"

Eve kaj da simnete PDF
http://librus.ru/download.php?li=10&book=04752 - http://librus.ru/download.php?li=10&book=04752


Pozdrav

Igor


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 28.Мај.2007 во 13:54
Игор,
фала за линкот, сигурно ќе му затреба на некого.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Igor-T
Датум на внесување: 29.Мај.2007 во 00:56
Molam.

Thumbs%20Up


-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 03.Јули.2007 во 09:31
Да шкртнам нешто онака превентивно.
Форумов ги брише темиве ако не се коментира подолго време.Ouch


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: денимак
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 11:48
Читајќи ги вашите коментари заклучив дека многу се разбирате во оваа тама и решив да ви поставам едно прашање. Како може да се сокрие знакчето од телевизијата кога снимам.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 11:56
Hmmm.....Nikako. A, i sto ke ti e toa? Mozes da go pokries so crna maska gore i dole, ama ke izgubis od slikata. A sepak ne ti treba takva fuskultura. Ostavi go.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 12:27
Далтон ти одговори. Не постои начин на кој можеш квалитетно да го сокриеш знакчето од телевизијата. Секогаш ќе имаш некоја, во најдобар случај МРЉА на негово место.
Освен ако не вработиш едно пеесетина луѓе кои солидно познаваат фотошоп па рачно да го чистат во секој фрејм.LOL
Се шаламм.
Нај едноставен начин ти е маската, ама ако е ниско знакчето ќе ти отиде повеќе од пола слика а и поголем процент луѓето може да бидат со исечени глави.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: денимак
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 12:27
Tокму тоа сакам да го покријам со црна лента


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 06.Јули.2007 во 12:37
Дени а што програма користиш, за едитинг?

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 12.Јули.2007 во 11:40

Каков проблем?!

Луѓе, не ми се верува. Завчера оставив во Премиерот да се ренда видео материјал од една свадба. Материјалот имаше доста ефекти, корекции на боја на една од камерите, контраст, светло и т.н.
Значи се на се доста ефекти кои бараат многу процесорскко време, а башка и материјалот зафаќа 1 час и 20 мин.
Материјалот се рендаше повеќе од 12 часа, и што е најтрагично на 98,** % изрендан материјал, снема струја.AngryAngryAngryCryCryCry
Незнам што се има случено но кога го пуштав повторно да се обработи, двапати падна на 49%, пријави некаква грешкаOuchOuchOuchOuchOuch.
Далтон како го рендаш ти материјалот? (се однесува и на другите кои профи се занимаваат со оваа работа)
Што е попаметно, да се остави да го изренда материјалот со константен или варијабилен bitrate, во еден или во два премина.
Што е по практично а што по квалитетно?
 
Поздрав!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: caki99
Датум на внесување: 02.Декември.2007 во 16:45
podobro ti e da go rendas vo varijabilen bitrate


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 03.Декември.2007 во 09:53
Добро за тоа си во право, но под следниве околности, до кои сознанија дојдов во меѓувреме.
Ако има повеќе материјал, мислам временски подобро е да се ренда со варијабилен битрејт, за да се штеди протокот на информации при статични сцени, а тоа количество на заштеда да отиде на сцените кои се многу по динамични. Ова е едната причина, а втората е: ако не сте ограничени со време.
Најдобро е со варијабилен битрејт во два премина но за тоа времето на рендерирање е х2.тага


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Igor-T
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 00:39
Chisto me interesira...

So standardnite podesuvanja shto gi koristish,
kolku vreme ti renderira sistemot 1-pass, CBR,
da recheme materijal od 1 saat?

Na vremeto imashe eden MPEG-2 converter shto
tvrdea deka beshe najbrz, vo realno vreme,
t.e. odnos 1:1.

Nesho CSS ili SCC beshe imeto na plug-ot.

Nema li ubrzuvanje od tie hardverskite
MPG2 edit cartichki?


Pozdrav

Igor
-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Igor-T
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 00:57
U stvari CCE.

http://www.cinemacraft.com/eng/sp2.html - CINEMA CRAFT Encoder SP2

Samo 1.950 USD! голема%20насмевка


Na vremeto sum probal edna verzija od softverot.
Na noviov hardware ne sum probal da vidam
kako perfomira programot.

Do dusha, retko imam potreba za MPEG2 encoding.Pozdrav

Igor

PS: Eve link do test na MPEG2 encoderi:
http://www.tecoltd.com/enctest/enctest.htm - http://www.tecoltd.com/enctest/enctest.htm-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 09:25

Па зависи од тоа колку ефекти има во монтажата, но за еден час материјал,  рендерот оди отприлика час и пол до два часа.-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 09:41
Игор, дали добро те разбрав, спомна плагин. Тоа значи дека се додава на основниот програм кој се користи и така го забрзура времето на рендање?
Сигурно дека хардверските картички го убрзуваат рендањето, во тоа не се сомневам.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: caki99
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 18:23
aleksandar gledam deka go koristis premierot1,5 i mozda si vo pravo za varijabilniot del,no premierot e odlicen za pomali raboti mislam vremenski,dali si go probal adobe elemennt 2,vo nego mozes kopletno da go srabotis videoto komplet so meni i drugo sto sakas mislam na obrabotka,na primer kaj mene 1 sat bi go srabotil za 1sat i 5 min,isto e i so ponacleto 10+,a kaj tebe mozebi konfiguracijata te poslaba,


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 04.Декември.2007 во 19:30
Tokmu zaradi toa go sakam pinnacleto si pravis capture vo mpeg2 i za kratko vreme imas dvd renderirano so site nisani, a ako e snimeno vo dv/avi ke saka malku encoding. Ako ne se preteruva so dolzinata na materijalot koj ke odi na edev dvd disk razlikata vo kvalitet e skoro zanemarliva

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:09
Cinema Craft Encoder koj go spomna Igor e mnogu napreden encoder. Moze da renda vo kolku pasovi sakate. Jas sum go teral so 10 pass.
Inaku znam deka Ulead DVD Workshop pravi capture od bilo koj vlez direktno vo Mpeg. Mnogu e brzo, ama kvalitetot ne e bas naj naj. Sepak brka rabota.
Adobe Premiere Pro 2.0 i CS3 imaat moznost za DVD avtorizacija direktno na timeline.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:32
Originally posted by caki99 caki99 напиша:

aleksandar gledam deka go koristis premierot1,5 i mozda si vo pravo za varijabilniot del,no premierot e odlicen za pomali raboti mislam vremenski,dali si go probal adobe elemennt 2,vo nego mozes kopletno da go srabotis videoto komplet so meni i drugo sto sakas mislam na obrabotka,na primer kaj mene 1 sat bi go srabotil za 1sat i 5 min,isto e i so ponacleto 10+,a kaj tebe mozebi konfiguracijata te poslaba,
 
Цаки, ја користам 2.0 верзијата не 1.5. Да ги имам пробано од Елементот претпоследната верзија (чинам 2.0) и неговиот претходник (1.5).
Во него и почнав да ја учам монтажата, но за некои делови е многу послаб од Про верзијатазбунетост
Точно дека има и некои предности: може да се види кој каков ефект е, без притоа човек да се мисли, па што кај беше... немора да пресметува оптимално на колку треба да го намести битрејт-от и т.н. и т.н.
Што процесор користиш ти?
 
Поздрав, добредојде на форумов и се надевам дека активно ќе се вклучиш во иднина. 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:37
Тегла, добродојде и до тебе. На каква авторизација мислиш? Дај малце поопширно, не штеди на зборови.намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:39
Moze li edno prasanje?! sakam da naucam montaza!!no probav so premiere i mnogu mi deluva tesko direktno so nego... da naucam imav eden opomalo programce od samsung toa pa lesno go sovladav!!dali moze da mi kazete nekoj drug program za montaza koj sto ne  e tolku tezok ko adobe premier|!!!
fala odnapred

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:44
Кукоч, а со кој премиер почна, со Про или со Елемент?

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 09:45
ЛЕЛЕ ПРИЈАТЕЛ КЕ ТЕ ИЗЛАЖАМ.... А ИМА И ЕЛЕМЕНТ? НА НЕГО КЕ МОЖАМ ДА ПОДУЧАМ НЕШТО?

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 10:11
Да, затоа те прашав. Елементот е баш кориснички програм. По мене нема подобар од него, а не е многу тежок за учење, и плус нуди неверојатни опции. Кога се стартува дава, колку што се сеќавам да избереш туторијал, кој ако го разлисташ, доволно е за да можеш да се снајдеш. Сигурно дека на него ќе можеш многу да поднаучиш, а ако не ти треба за професионална работа и јас лично неверувам дека ќе преминеш на друг.
Кукоч, да те замолам, не користи волку голем фонд.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 10:15
Благодарам! само уште кажи да го барам Адобе - Премиер елементал или?


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 05.Декември.2007 во 10:21
Да Adobe Premiere Element. Ај пиши ми на лична порака да исконтактираме нешто.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Igor-T
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 01:00
Tegla = D'Dalton?
-------------
    http://igorius.deviantart.com/ - http://igorius.deviantart.com/


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 06.Декември.2007 во 01:07
da, lele ama sum spiunголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: caki99
Датум на внесување: 08.Декември.2007 во 19:49
aleksadr ja imam ovaa konfiguracija mat.pl.p5w dh deluxe,lga775.intel975. procesor ipentium e6400 coreduo2.13 2m 1066 lga775oem. ram corsair 2gb na 1066 .....


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 10:59
Цаки, твојава конфигурација е јака, затоа е и доста побрзо времето на рендање. Јак процесор=пократко време, освен ако немаш профи картичка за монтажа, па да оди преку неа и уште побрзо.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: caki99
Датум на внесување: 12.Декември.2007 во 16:57
vremeto sto ti go kazav e za avi materijal.
so mpg2 90 min. go pravi za 30m.


Постирано од: belgijanec
Датум на внесување: 03.Јануари.2008 во 13:56
Jas sum nov clen i bi sakal ako moze nesto poveke da zboruvame za sony vegas7;.Sekoj komentar,sovet..itd na ovaa tema dobrodojdena!Mnogu vi blagodaram....


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 03.Јануари.2008 во 14:42
Jas so moeto golemo iskustvo vo filmska i video montaza, mozam da ti preporacam Premiere Pro. Odlicna integracija so ostanatite Adobe proizvodi, taka sto za PC platforma stana vekje standard. Vegasot e dobar no nekako mi e zatvoren sistem, taka sto ne sum go otvoril podolgo vreme. Ako ti lezi vo rabotata super, no tuka ne mozam da kazuvam finti i trikovi.

No ako imas nekakov problem so hardver i softver slobodno pisi, kje go reshavame.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: belgijanec
Датум на внесување: 04.Јануари.2008 во 14:25
Poveke iskustvo imav so:pinacle,ulead i so roxio7.Sega sakam da probam so Sony Vegas7.So adobe premiere mnogu sakav da rabotam ama,kompjuterot ne izdrzuvase! So sony vegas "lesno" vlegov vo semata,napraviv nekolku probni snimki i na krajot-renderiranjeto so koe nemav nikakvi problemi.Sepak najgolem problem e sto po stiskanjeto na kopçeto "BURN" mi izleguva tekstot "The estimated file size is too large for the CDR.Try changing your render settings or a larger capacity CDR disc!" .Parametrite gi menuvam ama postojano mi izleguva istiot tekst!STO DA NAPRAVAM!Vi blagodaram....


Постирано од: GORGIIV
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 10:54
Има или некој да работи со inter video WinkDvd kreator И какви се вашите впечатоци


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 13.Јануари.2008 во 11:56
Nemam iskustvo so toj softver.

Za DVD koristam:

- chesto direktno od Preniere ; file/export/export to dvd/
- za avtorizacija koristam Encore DVD deka dobro se avtomatizira so Premiere
- za batch konverzija (nekolku fajlovi vo nekolku formati odednas) koristam Canopus ProCoder 3.0 (odlicen profi konvertor - konvertira od se vo se)
- poekogas ako brzam i ne mi e biten kvalitetot pravam capture direktno vo mpeg so Ulead DVD Workshop. Odlicen program za domasna upotreba. Ima se sto vi treba da avtorizirate DVD so site napredni funkcii. I se uchi mnogu lesno i intuitivno.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: kaktus_oh
Датум на внесување: 20.Јануари.2008 во 20:48
pobarajgo edius edna od najubavite programi za prerabotka na video.


Постирано од: IPerko
Датум на внесување: 31.Јануари.2008 во 21:14
I jas bi sakal da prasam nesto.
Imam Canon miniDV kamera.

Koga jas bi se prasuval, ne bi pravel konverzija vo mpeg-2 za da mozam da go stavam na DVD,ama nekogas snimam nekoi interesni mometni so drustvo i site sakaat toa da go imaat po doma na DVD disk.

E sega bi sakal da znam kako da do prefrlam snimenoto na DVD za da moze da go dadam na site sto go sakaat.

Znam deka ima programi koi se se vo edno(DVD SAnta) i samo treba da ja priklucis kamerata na kompjuter, ama mene mi e bitno da dobijam kvalitet.

Znaci sakam da mi predlozite programi so koi ke go napravam toa najdobro vo odnos na kvalitet.

Spored toa sto uspeav da go procitam na internet za saat vreme snimen materijal mi trebaat okolu 13GB na hard disk.
Jas go razbrav slednoto:
1.Prefrlanje(capture) na snimenoto na hard disk so pomos na WinDV so sto go dobivam snimenoto bez kompresija kako sto bilo vo DV AVI format
2.Dokolku e potrebno, editiranje i montaza.Za ova nemam izbrano program ama ne bi odel so premnogu profesionalni opcii sto gi spomnuvate
3.Posle pravam konverzija vo MPEG-2 format (TMPGEnc)
4. Oformuvanje na DVD struktura i slicno so GUIForDVD Author i na kraj rezenje so ImgBURN

Dali sum vo prava nasoka i kade bi trebalo da smenam nesto.AKo ima podobra opcija ve molam pisete.


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 08:48
Mene ako me prasuvas jas bi ti go preporacal pinekl studio od prosta pricina sto user frendli i sto gi ima site ovie nesta sto gi nabroja vo nego. ke si go skratis patot a ke dobie fajlovi i dvd so extra kvalitet. iskreno k bides uskraten za povolnostite na premierot ili drugite profi programi, ama lesnotijata so koja ke pravis ubavo video ke bide dovolna za da ne ti treba nieden drug video editor.
sega znam deka i drugi ke te sovetuvaat da se fatis za premier (i vo pravo ke bidat) ama toj e masiven program koj baar mnogu resursi igolemo poznavanje.
pozdravсреќа


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 01.Февруари.2008 во 12:38

Не бе Јане зошто мислиш дека ќе те демантираме. Премиерот е стварно доста комплициран и треба да се учи.

Мислев да кажам едно мноооогу по едноставно решение, но со него нема да може да се прави авторизација на ДВД.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: IPerko
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 14:58
Jane,
mislam deka toa sto go pisuvas e tokmu toa sto i jas go barav.Nesto poednostavno a sepak kvalitetno.Kolku za po doma.
Voopsto ne ni mislev da probuvam so nesto profesionalno kako Premier.
E sega doobjasni mi sto znaci "gi ima site ovie nesta sto gi nabroja vo nego".Dali toa znaci deka nema da treba da instaliram WinDV za da go kopiram snimenoto na kompjuter.Dali so nego moze da pravam menija i Avtorizacija na DVD za da moza tie dvd-inja da gi citaa site domasni DVD pleeri.
Vsusnot me interesira celiot proces na prefrlanje od kamera do DVD disk sto ti go pravis.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 15:45

Јаааааааааави се Јане!

Ајде Јане помогни му на човекот. Јас овој програм не го работам.тага


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: caki99
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 18:41
iperko mozebi WIN DVD kreator za tebe za pocetok ke bide poednostaven a i misalam uste nekoj prasuvase za nego,ke go razgledas malku i brgu ke go svatis kako raboti i ke si zavsis rabota a i pinakleto e odlicno samo nemoj da ocekuvas nekoj da ti go objasni celiot kako raboti ako ne si zemes sam da vezbas za pocetok pa ako zaglavis da pobaras pomos so direkno prasanje za problemot na koj ke naides a i pinacleto bara pojaka masina

-------------
http://foto.idividi.com.mk/portfolio.asp?ID=8665 - porfolio


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 02.Февруари.2008 во 21:21
Mislam deka Pinnacle studio kje ti zavrsi rabota za doma. Nemas potreba od premiere.

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: belgijanec
Датум на внесување: 17.Февруари.2008 во 01:36
Drugari pomognete!Rabotam so Ulead Video 11plus,ama mi bara aktivatio kode!Pa ako nekoj ima,ve molam....ne treba ,najdov...


Постирано од: avramoskislave
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 02:03
Ај и јас да пишам нешто бидејќи со интернет од дома сум понов.

Имам процесор Интел Прескот 3,0, 3 хард диск 2х80 1х250, графичка ати х300, видео карта Matrox RX100. Работам во Премиере 2,0 и одлично соработува со Матроксот иако сеуште ја немам истестирано максимално. Рендерирањето за материјал од 2 сата трае од 2-3 зависно од ефектите што ги користам. Pinacleto, Studio 9 го користам само за некој ефекти во Holyywood fx и има интересни работи т.е. добро соработуваат. За домашна работа е добро но малку ограничено доколку некој сака попрофесионално да работи со видео. Премиерот е посложен но само креативноста и слаб материјал може да е граница, се друго може да се направи. Дали некој има искуство со Matrox RX 100 и ако може некои карактеристики и како би било најдобро за експорт со неа во mpeg2


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 09:42
Originally posted by avramoskislave avramoskislave напиша:

Ај и јас да пишам нешто бидејќи со интернет од дома сум понов.

Имам процесор Интел Прескот 3,0, 3 хард диск 2х80 1х250, графичка ати х300, видео карта Matrox RX100. Работам во Премиере 2,0 и одлично соработува со Матроксот иако сеуште ја немам истестирано максимално. Рендерирањето за материјал од 2 сата трае од 2-3 зависно од ефектите што ги користам. Pinacleto, Studio 9 го користам само за некој ефекти во Holyywood fx и има интересни работи т.е. добро соработуваат. За домашна работа е добро но малку ограничено доколку некој сака попрофесионално да работи со видео. Премиерот е посложен но само креативноста и слаб материјал може да е граница, се друго може да се направи. Дали некој има искуство со Matrox RX 100 и ако може некои карактеристики и како би било најдобро за експорт со неа во mpeg2
 
Славе, прво добродојде на форумов. Бидејќи имаш Matrox графичка карта, мислам дека кај тебе се оди прекку неа. Значи процесорот и другата картичк, не да не се битни, но Matrox е тој кој што носи кај тебе.
Во однос на ова што спомна за 2 часа материјал, матроксот ги ренда за 2-3 часа или минути? голема%20насмевка Претпоставувам дека се часови.
Колку што ми е мене познато Matrox картичката нема подршка за дирекно рендање во MPEG2 (VOB),,т.е. DVD. Може доколку би го рендал материјалот дирекно во avi (мислам на оној кога имаш ставено доста ефекти премини и останати чуда) би одело многу побрзо па потоа да го пуштиш да се ренда во MPEG2 за на DVD.
Јас не ја користам таа картичка, и не би можел нешто подетално да кажам, но да пренесам од она што знам.
 
Поздрав!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 09:44
И да прашам нешто. Matrox RX100 има подршка за HD или е од постарите картици само за SD видео материјали?

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: avramoskislave
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 14:41
Александар фала за добредојдето, се надевам дека ќе се дружиме повеќе и ќе размениме повеќе работи.

Matrox RX100 нема поддршка за HD. Инаку рендерирањето е во часови . За извозот во mpeg2 има како додаток како плагин и јас го користам него и работи преку картицата, мислма подесувањето оди преку него само не сум сигурен дали процесорот го врши тоа или картицата.

Инаку и тоа префрлање не е толку со лош квалитет но за на ТВ а за на компјутер се приметува послаб квалитет. Мене ми беше прашањето со кој подесувања би било најдобро да извезувам бидејќи има можност за мпег2 различни подесување од констатн бирате до вариабле па ме интересира кое е поквалитетно а време не е проблем.

Благодарам однапред


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 17:15

Славе, да нагласам, не од мое искуство туку од разговори и што имам читано го кажав она погоре.

Matrox-от не подржувал MPEG2, т.е. картицатане го ренда видеото кога оди од avi, т.е. DV во MPEG2. Тогаш оди процесорски (барем така би требало по некоја логикаголема%20насмевка).
Кога би го рендал од DV повторно во DV тогаш би одело преку катрицата и би било многу побрзо посебно ако имаш многу многу ефекти тразниции.....
Откако ќе го имаш повторно како avi истиот материјал го пререндуваш за на DVD. Ова секогаш не е практично, но тоа е тоа.
 
Е сега во однос на второто прашање, најдобро ти е да го рендаш материјалот со варијабилен битрејд и тоа во 2 премина. со тоа што основното подесување ќе го ставиш на повисоко ниво (над 6) минималното да не е под 4 и максимумот на 9.
(овие параметри се најдобри) Но во овој случај рендањето трае со двојно време.
 
Ако ти се брза тогаш, битрејтот стави го на 8 (зошто тоа е најмногу што подржува ДВД форматот (т.е. плеерите) и тоа со константен.
Јас најмногу го употребувам ова подесубање.
 
Мислам дека е тоа тоа што прашување.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: avramoskislave
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 18:07
Фала Аце прашањето во основа е тоа. Истото и јас го мислев но сакав да видам и од други мислење како и да е благодарам па во тема наши работи се надевам дека за брзо време ќе оставам и некое мое дело.

Поздрав и благодарам


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 18:40
Setinzite sto gi kaza Ace odprilika i jas gi koristam. Sekogas VBR i 2 pass zaradi pogolem kvalitet. I jas sum imal problem ako maximumot e namesten na 9Mbit, pa zatoa go mestam 7 ili 8.
Moeto iskustvo za encodiranje e deka najpristojni rezultati sum dobival od Encore, Canopus Procoder i TMPG Encoder.
I najbitna rabota vo encodiranjeto e procesorot. Lani si staviv Quad Core CPU i toa leta pobrzo od realtime намигнување Milina, ne mu ja mislam vekje so koj encoder, kolku premini, ne me mrzi da pustam vo isto vreme da encodira mpeg za dvd, wmv za mail i flv web. Investicijata se vrakja.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: ang3l4o
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 22:54
Matrox-ot ima on-board MPEG-2 kompresija. Spored stranskite kritiki, stanuva zbor za all-in chipset koj raboti i za DV i za MPEG, a i za site ostanati formati (WMV, RM itn). Vo princip export na timeline od premiere so matrox treba da odi vo realtime bez razlika za toa shto i kako se montira. Znaci ako vo premiere nema potreba od dopolnitelno rendanje za tranzicii i efekti, odnosno overlay, isto e kako da se exportira eden DV fajl.(chipsetot ja vrshi ovaa rabota). A za toa dali treba 2-pass i VBR zavisi od kolicinata na materijalot koj treba da se smesti na edno DVD. Najcesto ako materijalot e nad 1 cas se preporacuva VBR (jas rendam sekogas so 2-pass bidejki 1-pass znae da zabega i da javi artefakti). Ova vazi za plugin na Matrox za export vo MPEG2. Za sekoj drug 3rd party software zavisi od procesorot, a ponekogash i od RAM memorijata.
P.S. @Tegla me interesira kolku rendash 1 cas na highest quality vo Procoder so 2-pass VBR na Quad Core


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Февруари.2008 во 23:50
Aj kje probam denes-utre na Quad so Procoder 1 chas DV. Ama eve edna informacija odma.
30 minuti DVCPRO HD 1920x1080 100Mbit export vo wmv 720x576 2 pass VBR 128bit audio vo Premiere Pro CS 3.1 go raboti za 45 minuti.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 20.Февруари.2008 во 09:37
Originally posted by avramoskislave avramoskislave напиша:

Фала Аце прашањето во основа е тоа. Истото и јас го мислев но сакав да видам и од други мислење како и да е благодарам па во тема наши работи се надевам дека за брзо време ќе оставам и некое мое дело.

Поздрав и благодарам
 
Ќе очекувам.
Поздрав.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk