IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Видео обработка и монтажа
    Испратена: 16.Април.2007 во 17:18
Одамна мислам да ја отворам и оваа тема за муабет.
Ме интересира како и со што вршите видео обработки (хардвер и софтвер), како сте задоволни од различните софтвери, во однос на брзина на рендерирање, паѓање на програмот, успешност, богатост со ефекти, колку различните софтвери нудат креативност во работата и слично.
Ари ќе те прозвам и тебе во оваа тема, да ни ги пренесеш твоите искуства на ова поле, бидеќи рече дека ова е твој терен, а нешто те немаQuestion. Smile
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2007 во 18:49
ne sum ari, ama da si kazamBig%20smile


od moe kratko amatersko iskustvo:

adobe premierre go koristam od verzija 6,5 pa do pro 1,5 (procesorot mi e slab za 2kata)

a pred da go 'otkrijam' premierot, bukvalno se maltretirav so video-programcinjata od pinnacle, ulead i sl.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 09:42

Коки благодарам што се вклучи во дискусијата. Ари го прозвав затоа што во првата тема за камери и видео се пофали дека тоа е негов терен. Big%20smile 

Горе доле и моите почетоци се сличниSmile. Бидејќи спомна два програма т.е. две верзии, од која си позадоволен, која е побрза за рендање? Слаб ти е процесорот за 2-ка?! А што процесор имаш ако не е тајна? Евентуални сецкања мислам дека повеќе шанси има да се од слаба графичка, ако е тоа проблемот.
Поздрав!
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 09:44
a sto mu fali na pinacleto?
dali si mu gi iskoristil site moznaosti na studio 9 ili 10 so liquid edition?

Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 10:38
Јане ти очигледно користиш Пинакл. WinkLOL
Бидејќи не го имам користено може да ни пренесеш нешто од твоите искусва со овој програм. Мене лично ме интересира како оди рендањето со него, т.е. за 1 час снимен материјал колку време е потребно да се добие DVD формат?
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 10:54
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Јане ти очигледно користиш Пинакл. WinkLOL
Бидејќи не го имам користено може да ни пренесеш нешто од твоите искусва со овој програм. Мене лично ме интересира како оди рендањето со него, т.е. за 1 час снимен материјал колку време е потребно да се добие DVD формат?


Аце, прашањето не ти е баш формулирано како што треба

Ренредрирањето на еден фајл од еден час нема да биде завршено за исто време на различни машини.
Да речеме ако на целерон 2.5 со 512 рам се ренда за 70 минути, можеби на АМД 2.0 со 1 гига рам ќе се ренда за 40 минути или на дуалкор 3.0 со 512 ќе се ренда за 30 мин ...

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 11:37

Боби благодарам за надополнувањето. Значи Јане може да ни посочи и машината со кои перформанси е. Боби не може да се примети баш толкава разлика во времето. (мислам 50%). На пример што имаме пробувано за пократки примерчиња се добива разлика најмногу од 7-10% (во најдобар случај).

Едната машина AMD athlon 3200 so 1Gb рам, втората АMD (двојно јадро) 4300 исто со 1Gb рам.
Рамот има поголема улога но за 3Д студио, за видео обработка повеќе има влијание процесорот и графичката.
 
Јас додавав на мојот уште 1 Gb (исто толку имам во машината) рам и не убрза ни една секунда.


Изменето од Александар_А - 17.Април.2007 во 16:25
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 14:47
nesto togas ne ti e vo red... jas rabotam na dual procesor 3,6 giga so 3 gb ram , ati x700 graficka , 3 sata diskovi od po 250gb, i mozam da ti kazam deka ima goooolema razlika vo renderot megu 9 i 10 verzija. 10 renda mnogu pobrzo i ako e captureto napraveno vo mpeg2 so ful rezolucija i nema tranzicii i efekti odi mnogu brzo. sekoj efekt treba da se renda posebno a toa odzema vreme.
edno vreme rabotev so premierot 1 i 1,5 pro so matrox rtx 100 extreme na 2,4 gh procesor so 512mb ram i odese dobro. no moite potrebi se kolku za pinacleto i ne bi go menuval za sega za nisto , bidejki so 3 klika dobivam finalen proizvod , sto vo premierot bi potrajalo malku poveke , neli?
btw, pinacleto raboti dobro i na postari i poslabi masini i bez jaka graficka karticka, bidejki captureto mu odi preku 1394 portot.
se e prasanje na vkus... a i pinacleto e proizvodna edna firma sto e mnogu ponapred vo videoto od adobe... prosurfajte malku i videte za sto vi kazuvamLOLWink
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 16:28

Јана пак не кажа за 1 час снимен материјал колку време троши пинаклот. Smile Одприлика.

Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 16:43
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

...Бидејќи спомна два програма т.е. две верзии, од која си позадоволен, која е побрза за рендање? Слаб ти е процесорот за 2-ка?! А што процесор имаш ако не е тајна? Евентуални сецкања мислам дека повеќе шанси има да се од слаба графичка, ако е тоа проблемот.

Поздрав!


kako mislis od koja sum pozadovolen... isto kako da te prasam dali si pozadovolen od prvata verzija na photoshop ili od poslednataLOL

6,5 go ucev cekor po cekor od kniga (ucionica u knjizi) za 6,0!
potoa preminav na pro i pro1,5 koga se pojavija...

procesorot mi e amd athlon xp 2500 (1.83gh) sto mozam da go overklokiram do xp3200, no 2kata i togas nema da raboti, zatoa sto athlon xp ne podrzuva nekoi procesi... ne mi teknuva sto potocnoCry

Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 16:50
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

a sto mu fali na pinacleto?
dali si mu gi iskoristil site moznaosti na studio 9 ili 10 so liquid edition?koga gi cepkav pinnacle i ulead programcinjata se osekav premnogu ogranicen.... se dodeka ne go otkriv premierot Tongue

posledna verzija od pinnacle sto ja imam e studio9, za 10 neznam, no mislam deka za (racno) editiranje premierot e nekolku klasi pogore...


p.s. muabetov ednas i vo MS go pravevme:)
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 17:00
Originally posted by jane971 jane971 напиша:

...........renderot megu 9 i 10 verzija. 10 renda mnogu pobrzo i ako e captureto napraveno vo mpeg2 so ful rezolucija i nema tranzicii i efekti odi mnogu brzo. sekoj efekt treba da se renda posebno a toa odzema vreme.me interesira dali pinnacle e dobro pri konverzija od DV AVI vo DVD format?
so premierot tuka naiduvam na mali problemiEmbarrassed


i dali nekoj go ima koristeno Adobe Encore DVD ?
odlicen program za pravenje/snimanje na DVD video diskovi so celosno prilagodlivo meni...

Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 17:10
koki tokmu toa i se obiduvav da kazam koga rekov 3 klika, prv klik snimas, vtor editiras i tret gotov proizvod, bez da ti treba encore ili audience. inaku od dv avi besprekorno  konvertira vo dvd samo mu treba 50 %poveke vreme od mpeg2. inaku kvalitetot e podobar ako se snima so dv avi
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
ARI(c) Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2007
Локација: Greece
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ARI(c) Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2007 во 19:30
Me mrzese se da citam zli vo pocetokot na temava zabelezav deka nekoi se zamaraat so toa kolku vreme renderira koj softver na kakva masina.
 
Toa ne e mnogu vazno. Mene licno vazno mi e koj softver ke mi ja dade potrebnata kompatibilnost so fajlovite i brzinata na rabota na materijalot. Imam raboteno i so Premierot od 5 pa do pro1.5, so vegasot, so avidot... ediusot go nemam pipnato (nekoj vikaat deka e podobar, se e rabota na licno mislenje) mene licno premierot pro najmnogu mi lezi.  
Moe mislenje e deka
Premierot pro e najdobar program za brza rabota za TV proekt.
Vegasot za reklami i dzinglovi, ima mnogu jaka audio podrska i kompatibilnost so Sounforgeto, normalno soniev sovtver se i vegasot i sounforgeto.
Avidot za profi proekti.
Moze da se stavi i finalcutot vo seto ova kako softver za mac.
 
Klasificiranjeto na finalcutot bi go stavil na nivo na premierot zatoa sto verzijata pro ja ima raboteno istiot programer od finalcutot.
 
Se sto e elements, ili pinacle nekoj dzidzi midzi softver e vo klasa domasna igracka i ne e preporacliv za produkciska rabota. Toa e softver  za nekoj sto doma sdaka da si go izmontira nabrzina rodendenot na svoite deca. Vo tri klika.  
 
Znaci za profi rabota Premierot Pro i Avidot pa do nekade i vegasot, ediusot.
Za domasna potreba pinacle studio, dvd creator , elements koi imaat jaka podrska za pravenje DVD vo dva potega.
 
Nuke
Agencija za Razmena na Informacii (ARI)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.