IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Видео обработка и монтажа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Видео обработка и монтажа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака Обратен редослед
babe12 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Август.2013
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај babe12 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Видео обработка и монтажа
    Испратена: 22.Август.2013 во 18:23
http://www.youtube.com/watch?v=XEWNACDGEK8

eve edna moja izrabotka vo Sony Vegas 11
Кон врв
Bransisco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bransisco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 14:50
Да корситам, ама сепак не иде над 20 30 % искористеноста на процесорот
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 12:43
Originally posted by Bransisco Bransisco напиша:

Дали може некако на некој начин :) , да се искористи поголем дел од процесорот на графичка при рендерирање?
Имам ГТХ 470, користам премиер цс5 и искористеноста на процесорот на графичката е 15% - 30% максимум.


KOristis Mercury Playback Engine so GPU poddrska??
Кон врв
Bransisco Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bransisco Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 05:57
Дали може некако на некој начин :) , да се искористи поголем дел од процесорот на графичка при рендерирање?
Имам ГТХ 470, користам премиер цс5 и искористеноста на процесорот на графичката е 15% - 30% максимум.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2010 во 10:55
Originally posted by NikolaFP NikolaFP напиша:

Vi blagodaram za sovetot,

No navistina ne mozam da otkrijam do sto moze da e problemot, probav so 2 razlicni kameri, smeniv kabeL, probav so drug software i pak istiot problem za zal. Koj program go koristite vie za capture?
 
 
Nikola ти веќе си го открил проблемот. Штом не е до камерата, кабелот и софтверот останува само едно. Изгледа нешто не ти е во ред со компјутерот. Ако е под гаранција види со сервисот од каде што тие  земен и кажи им го проблемот.
Јас користам Премиер за кепчање.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 23:49
Jas go koristam capture-ot bilo od Vegas ili Premiere, duri i od Nero Vision.
Mislam deka i Windows Movie Maker treba da ima opcija da vnesuva chist DV
materijal.

Pozdrav

Igor

Кон врв
NikolaFP Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NikolaFP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 23:05
Vi blagodaram za sovetot,

No navistina ne mozam da otkrijam do sto moze da e problemot, probav so 2 razlicni kameri, smeniv kabeL, probav so drug software i pak istiot problem za zal. Koj program go koristite vie za capture?
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2010 во 13:30
Никола, наједноставно да провериш т.е. да го лоцирас проблемот, е да пробаш со твојата камера на накој друг компјутер што веќе го работи тоа. Инаку се би можело да прави проблем: камерата, компјутерот, софтверот...
Кон врв
NikolaFP Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 19
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NikolaFP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Септември.2010 во 15:57
Zdravo,

Koga presnumuvam (capture) od mini dv kaseta na kompjuterot mi pravi prekini vo presnimuvanjeto, dali znaete sto problem moze da e toa? Za presnimuvanje go koristam Pinnacle 14 i imam kompjuter so 2.7 ghz intel, 2 gb ram i 500 hdd.

Nekogas prekin pravi do 30ta minuta a nekogas na samiot pocetok. Koj program go koristite za capture?Изменето од NikolaFP - 23.Септември.2010 во 00:30
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:11
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

nesto togas ne ti e vo red... jas rabotam na dual procesor 3,6 giga so 3 gb ram , ati x700 graficka , 3 sata diskovi od po 250gb, i mozam da ti kazam deka ima goooolema razlika vo renderot megu 9 i 10 verzija. 10 renda mnogu pobrzo i ako e captureto napraveno vo mpeg2 so ful rezolucija i nema tranzicii i efekti odi mnogu brzo. sekoj efekt treba da se renda posebno a toa odzema vreme.
edno vreme rabotev so premierot 1 i 1,5 pro so matrox rtx 100 extreme na 2,4 gh procesor so 512mb ram i odese dobro. no moite potrebi se kolku za pinacleto i ne bi go menuval za sega za nisto , bidejki so 3 klika dobivam finalen proizvod , sto vo premierot bi potrajalo malku poveke , neli?
btw, pinacleto raboti dobro i na postari i poslabi masini i bez jaka graficka karticka, bidejki captureto mu odi preku 1394 portot.
se e prasanje na vkus... a i pinacleto e proizvodna edna firma sto e mnogu ponapred vo videoto od adobe... prosurfajte malku i videte za sto vi kazuvamLOLWink

ovoj dali se iznaslika veke ko fotoreporter e...................
Кон врв
belgijanec Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Belgium
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belgijanec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 13:36
Zdravo...........
Eve jas kako go prefrluvam materialot od DV casetite....
Napomenuvam deka sum amater.....
Video materialot so pomos na MOVIE MAKER se prefrluva na PC to ili na Hard Discot(AVI format)
Ako sakate materialot da go "montazirate" koristete gi vasite sakani programçinja-softwer- (adobe,ulead,sony vegas....itn)Po montazata sleduva renderiranje,pa tuka e mnogu bolna toçka,sve zavisi od PC to kolku ke izdrzi i kolku kvalitetno video sakate!!!
Na primer so Sony Vegas Pro edna minuta VIDEO material,renderiranjeto traeshe edna i pol minuta a materialot beshe 230 MB!!!Dobar kvalitet!!!
Istiot material vo MPEG 2forma,renderiranjeto traeshe minuta i 45 sekundi i 46 MB!Dobar kvalitet ama malku poslabo od AVI!!!
Potoa video materialot go prefrluvame na MOVIE MAKER i go snimame t.e .REZAME na DVD (so DVD menu i trakatancii)
Zasega tolku!!! Pozdrav do site video amateri.....

Изменето од belgijanec - 24.Јануари.2010 во 13:38
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2009 во 09:13

Ангелчо ти благодарам. И јас немам при рака а деновиве имам и некоја гужва но ќе пробам па ќе кажам што сум направил. Инаку мислам дека го кликав animate button ама ништо. Ај ќе пробам пак.

Фала уште еднаш. намигнувањеголемо%20гушкање
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 03:59
Prvin kopceto treba da e so thumbnail, a ne samo so text. Potoa klikas na thumbnailot i vo properties imas animate button, i so toa ke stane animirano. Izvini za vakov shtur odgovor, no tuka nemam encore i ne mozam tocno da ti opisam. Za utre ke imas podetalno objasnuvanje.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Декември.2009 во 17:41

Можеби е малку глупо ама ко пита не скита. Да не знае некој каде се мести во Encore (ваљда правилно го напишавсреќа), мениата да бидат подвижни. Односно наместо сликички како превју да идат кратки видео клипчиња. (Се работи за CS4)

Благодарам за помошта.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.