IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - Обложувањето - порок или разонода?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Обложувањето - порок или разонода?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2010 во 11:41
Разонода за човек е да појде и прошета малку во природа,да излезе на пикник,на лав муабет уз кафе или пак добар филм во кино,каде ќе потроши некоја сума на пари и за возврат ќе добие задоволство кое го носат тие случувања,кои задоволства ќе му донесат мир,спокојство и радост на душата и телото.
И доколку се случи при прошетката да врне,да не чини кафето или пак филмот да е досаден,ништо страшно нема да се случи,може да се рече дека ќе излезе и нешто интересно од искуството.

Спортското обложување е сосема спротивна работа од овие погоре.
Во спортското обложување имаш две крајно спротиставени страни,од кои првата носи радост а втората тотално разочарување.
Радоста е добивката на пари која ќе ја добиеш и која зависи од еден куп фактори кои се менуваат постојано во тие 90 минути од мечот кој си го уплатил.
Шансите за добивка се минимални,околу 1 %,а може и помалу.Тој процент се зголемува во зависност од јачината на екипата за која типуваш дека ќе победи.
Но правопропорционално со јачината на екипата се напалува коефициентот на добивка на пари од уплата на истата екипа,што иде до тоа да си приморан да ставиш повеќе парови на талон се со цел да се зголеми вкупниот коефициент.Поголем вкупен коефициент=повеќе добивка,но шансите за добивка се намалуваат на минимум,скоро на нула.
За цело време додека се додаваат парови на талон,единствено се зголемуваат шансите на Обложувалницата за твоите вложени пари после уплата си останат кај него,додуша секогаш остануваат во преку 99% од уплата,на долгорочен период.
Губењето на симболични суми од 100 денари во денот не е некоја голема штета,но долгорочно е катастрофа,проблемот е што 99% од обложувачите не гледаат долгорочно,проблемот е за нив како играчи,додека газдите од обложувалници се насмеани до уши.

Обложувалниците најмогу сакаат играчи кои се "Рекреативци и играат од Разонода" и се спремни за 2 минути да напишат талон во кој ќе наредат 16 парови,во кој талон кога ќе ја погледнат добивката од неколку илјади евра ќе им заигра срцето од радост и ќе им никне во душа огромна надеж за добивка,која ќе за врши веднаш после завршувањето на првиот пар од тикетот,во кој тикет Љунгскиле со коефициент 2.4 абе сигурно требаше да го победи Дегерфорш бидејќи е "ЈАВЕНА" ДИРЕКТНО ОД ШВЕДСКАзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост,вакви играчи обложувалниците обожаваат,и се најголемите срциња за нив,може и чорба ќе ги честат во блиското меанче.

Малку за разочарувањата и тоталната пропаст на некои играчи,и ментална и физичка а најмногу финансиска.
Било која пропаст од овие води кон другата,така да не може да се разјасни која е прва,а која последна на скалата.Најверојатно прва е менталната пропаст.
-Како настанува катастрофата на "Големите" играчи?
Почнува да игра,и бидејќи има пари,богат е и финансиски и материјално почнува од љубопитност да игра во обложувалница.
Има некое чудно правило кое важи за огромен број на нови играчи кое вели дека скоро секој ќе добие во првите неколку недели од кога почнал активно да игра некоја сума на пари,некогаш помала а некогаш поголема.
Е во тој момент размислува вака -"Е сега ќе ви ебам мамичето" се однесува на обложувалницата,т.е сега ќе ве затворам од исплата.
-Аха ќе биде,ич гајле да немаш,будала дворска,шут.
И јунаков наш со кредитна картичка почнува да игра на малку повеќе пари,и пак добива сега поголема сум за неколку пати од првата.
Типот во тој момент ликува од радост,толку е возбуден и задоволен со себе,што најголема ќар и бериќет од тоа има девојка му или жена му,нему му се дига машкоста како 100 Вијагри да испил смеење малу драматика,да биди поинтересно за читање,ама и така е.

Е во тој момент има два типови на играчи со пари.
-Оние со мозок во черепот и оние со голем недостаток на мозочна маса во истиот.
Првите прекинуваат со играње или пак се префрлаат на викенд играчи,а другите продолжуваа да играат,се лансираат во орбита околу планета Земја,се прават вештачки сателити и пославни се и од Јуриј Гагарин.
Арно ама славни се Битлси,Ролинг Стоунси и Кенеди.
Овие нашиве имаат слава само 5 минути,додека имаат полна кредитна картичка од која вадат пари се додека некој од блиското семејство не забележи дека нешто се случува со сумите кои исчезнуваат многу мистериозно и се побрзо и побрзо.
Има оправдувања купив ова,купив она,на овај му позајмив и слично,во кои никој не верува освем Јунакот наш,дворската будала и шут.
Почнува да губи,колку повеќе губи толку повеќе игра за да ја поврати загубата,од тешко во катастрофа,од гомно влегува во најголеми лајна,секој ден,се повеќе и повеќе,со една цел во тој момент ДА СЕ ИЗВАДИ ОД ЛАЈНАРИЈАТА ВО КОЈА САМИОТ СЕ ЗАГЛИБИЛ,НО НЕ НАУЧИЛ ЕДНА РАБОТА!-НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗВАДИ И НИКОГАШ НЕМА ДА СЕ ИЗВАДИ НА ТОЈ НАЧИН,ЌЕ СЕ ИЗДАВИ САМО АКО СЕ ОТКАЖЕ

-За ова Македонците имаат една многу фантастична поговорка
-"Мајка не карала сина си кога играл комар,туку кога сакал да се извади"

Во овај момент јунаков наш е дојден на дното,се кара со сите,задолжен е кај сите,сите го гледаат тоа и си велат меѓу себе-Леле колку убо дете беше,а види го сега
Радосни се само газдите од обложувалницата каде што играчов игра,и атер тоа што бил играч голем ќе го честат некогаш едно сокче,да ги поттурне горчините од грлото,што му се насобрале од тага и гнев.

Ова е вистински случај кој јас го знам и ви го пренесувам,човекот од приказнава има претрпено два срцеви удари,има добиено дијабетис и не личи на ништо.

Ќе ми каже ли некој дека е обложувањето разонода повторно??????
Ако ми каже така,неко дојде ќе му го покажам човекот,или тоа што е останато од него.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јули.2010 во 19:59
Originally posted by fiks fiks напиша:

Обложувалниците најмогу сакаат играчи кои се "Рекреативци и играат од Разонода" и се спремни за 2 минути да напишат талон во кој ќе наредат 16 парови,во кој талон кога ќе ја погледнат добивката од неколку илјади евра ќе им заигра срцето од радост и ќе им никне во душа огромна надеж за добивка,која ќе за врши веднаш после завршувањето на првиот пар од тикетот,во кој тикет Љунгскиле со коефициент 2.4 абе сигурно требаше да го победи Дегерфорш бидејќи е "ЈАВЕНА" ДИРЕКТНО ОД ШВЕДСКA...


Денес во 18:00 бевме сведоци на големата победа на Ljungskile над Degerfors со 2:0, јавена од Шведска... коеф. 2.20.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 00:37
Исто и денес јавена директно од Шведска ... Браге - Ангелхолмс(1-0)...голема%20насмевкасамо што била јавена X-1 а не 1-1 (како што заврши) смеење така во вода им паднаа парите на тие што со трчање до дома идеа да си земат што повеќе парички да ја уплатат среќа
Иначе да се надоврзам на фикс .... се право си напиша , од коцка не се живее , кад тад се паѓа на дно и подолу од тоа ... исто и јас можам да наведам некои примери ... од луѓе кои што нити една минута не излегуваа од кладилница и од тоа живееле (јадење , пиење , домашни трошоци) но кога се свртило тркалото и останале без скршен денар на крај сега бараат било каква работа да се оправат малце и колку толку да ги спасат семејствата зашто налет они сами што се сјебале им ги расипаа животите тотално и на членовите на нивните семејства.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2010 во 14:19
обложувањето започнува како разонода но со текот на времето преминува во порок, но човек не е свесен дека станува зависен од тоа...но секој со својот памет...
едно е јасно обложувалниците никогаш не се во загуба
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2010 во 09:48
Не би го квалификувал како порок, туку како навика... Како кога уплаќаш лото... Инаку точно е дека одредени луѓе длабоко заглавиле со кладилнициве. Симптом дека можеш да станеш зависен е ако имаш вишок 100 денари и ги потрошиш на кладилница, а не на пример на чоколадо или играчка за детето (или за нешто попаметно)...
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2010 во 14:14
навика им е на многу мал процент играчи на спортска...
Ете пример вчера , тој што се жалеше на А1 затоа што не му исплаќале целосна сума (а па и ја погодил кладилницата) .Неговото барање нема никаква теоретска основа.Секоја кладилница си стои зад своите правила(иако некои го немаат тоа наведено никаде).Е сега дали тој човек кој што е заразен од коцка-спортска ... ако не беше погодена Лацио иако не играше со таа екипа која ја пишуваше на тикетот дали ке ја бараше цела сума ... или ке идеше само на таа што кладилницата му ја исплаќа....Е така само би рекол си се срамоти во јавност...ништо друго.А такви ги има ... во изобилие  
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2014 во 18:02
Со оглед дека е единствена тема поврзана со кладилница ми тежеше да си кажам...
Не дека си немам и јас пороци ми се наоѓа понекој,но кога станува збор за кладилница
бегам како ѓавол од крст.
Освен што неколку пати сум дал пари за заедничко ливче со колеги...Демек за скара ќе сме
ги трошеле (јас скара не видов) никогаш немав влезено во кладилница или
пак чувај Боже да уплатам.
Но во сплет на некои околности додека седев без работа,еден пријател ме викна како
замена на една од вработените која отиде на трудничко боледување.И научив дека на секој
играч сон му е да ја затвори кладилницата.И играле по толку години но не им успеало.
Јас влегов и по три недели кладилницата се затвори еве трет месец абер нема од отварање...


Изменето од Орка - 17.Февруари.2014 во 18:03
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 00:22
Хахахахахахаха, "лесна" нога имаш Орка.
Мислам дека е најдобро и да се остане на она обложување за разонода.
Имам кладилница на неколку метри од зградава и можам да кажам дека тие што се од утро до вечер таму се изгубени случаи.

Јас не влегувам во обложувалници, а и на женско некако не му личи. Многу сум старомодна, знамголема насмевка
Не само што не влегувам, туку и не уплаќамголема насмевкаП.С - Те молам дојди да поработиш некоја недела во кладилницава тука кај мене. Може ќе успееш да ја затвориш!
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 15:36
Само не си во тек
Колку комшики во тие три недели што до претходно вртеа
глава на улица си дојдоа како попчиња по билтен,додуша
меѓу првите да не секој ги види...Па муабети како си од кога
тука што така...Знаеш спортски муабети
Да останев сигурно на некоја и сигурни утакмици ќе и давав
А за п.с.-то стварно немам воља за тие муабети што таму се вртат
нека си тера,ако не за друго заради лебот на оние кои имаат трпение тоа да го
трпат и гледаат.

Изменето од Орка - 18.Февруари.2014 во 15:37
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 15:53
Originally posted by Орка Орка напиша:

Со оглед дека е единствена тема поврзана со кладилница ми тежеше да си кажам...
Не дека си немам и јас пороци ми се наоѓа понекој,но кога станува збор за кладилница
бегам како ѓавол од крст.
Освен што неколку пати сум дал пари за заедничко ливче со колеги...Демек за скара ќе сме
ги трошеле (јас скара не видов) никогаш немав влезено во кладилница или
пак чувај Боже да уплатам.
Но во сплет на некои околности додека седев без работа,еден пријател ме викна како
замена на една од вработените која отиде на трудничко боледување.И научив дека на секој
играч сон му е да ја затвори кладилницата.И играле по толку години но не им успеало.
Јас влегов и по три недели кладилницата се затвори еве трет месец абер нема од отварање...Отишла лиценцата а голема насмевка Плус ако имало и некоја казна пишано плазење
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 15:58
Кој да знае веќе
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 16:02
Кој што сака да си збори  , но обложолувањето е најлесниот начин за печалба . Посебно кога се зборува за фудбал . Таму од еден натпревар можеш да добиеш пари . 

Давам пример  Ман Сити - Барса г/г . По нацртаан напревар нема .


Изменето од емил - 18.Февруари.2014 во 16:03
Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7061
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 16:26
Јака печалба е ова ..."најдобра" нема што... ако се надеваш само
на приход од кладилница ќе умреш од глад.
»Wenn ein Deutscher einen Zug ausrauben möchte, kauft er sich als erstes eine Fahrkarte.« :) (Lenin 1917)
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2014 во 16:30
Originally posted by емил емил напиша:

Кој што сака да си збори  , но обложолувањето е најлесниот начин за печалба . Посебно кога се зборува за фудбал . Таму од еден натпревар можеш да добиеш пари . 

Давам пример  Ман Сити - Барса г/г . По нацртаан напревар нема .Ах да да .... зошто не ставиш се под хипотека ... стави ја утакмицата Г/Г , сликај го тикетот , постави го тука .... и после да ти веруваат
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.