IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kомпарации на некои камери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kомпарации на некои камери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 14:51
-Inace spomnuvas stedikem? Imas takvo nesto?
-A ha! Pa ambiciozna ekipa sme, i jas kako predvodnik ultra ambiciozen. :o))
Idejata ne ti e losa za forumot, no mislam deka e mec so dve ostrici. Ne e ista cenata za svadba, so onaa za reklama ili spot, (a i kako ke se stavat cenite od saat, do den, po proekt...?!) a za sorabotka ne e problem, lugjeto sto si ja sakaat rabotata i sto znaat da si ja srabotat, ke se najdat i mislam deka lesno moze da se dogovorat.


Изменето од Александар_А - 23.Април.2007 во 14:53
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 14:53
Eve nesto snimano so HV20, go rekompresirav, go namaliv i izvadiv pola od kadrite za da moze da napravam upload, inace originalniot fajl e 200MB i izgleda preubavo na 1920:1080 24p

http://rapidshare.com/files/27482704/HV20.wmv
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 14:54
Kakov stedikem imas? Glidecam ili Steadycam? i kolku go rentas?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 14:55

Многу би сакал наскоро да се среди работава со форумот па даможе да отвараме и нови теми. Вака е незгодно спрема луѓево што се по фотографија, да отвараме нешто плус, па уште толку да го затрупаме форумов.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 14:59
Па стеди кам, е стеди кам, без разлика која фирма (поединец) ќе го произведе и како ќе го нарече. За рентање, не не го рентам, го работам исклучително јас, инаку не е лесен за работа и носење, (бајаги е напорен и тежок, околу 10-тина кг. кои цело време те виткаат и те потат) а и да проба некој да го работи без едно недела дена саглам вежбање, тешко дека ќе направи  којзнае што. LOL
Последно што го користев на концертот (фотките што ги имам закачено се баш од тој концерт) и тоа некои си 30-тина минути работа со стеди кам-от, кои мене ми изгледаа како цела вечност (потоа преминав на статив), инаку за тоа време, ѕрцките ми излегоа Wacko (одвај чекав да заврши композицијата). Ќе мора да се запишам пак на боди билдинг. LOLLOLLOL


Изменето од Александар_А - 23.Април.2007 во 16:28
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 15:03
Izvini ama sega moram da stanam od masinava, treba da idam, drugpat
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 16:48
D'Dalton,

Chestito na kupuvanjeto nova kamera.

Canon HV20 mi izgleda kako dobra konzumerska kamera i se nadevam deka dobro ke te sluzhi. Onoa sto vednas mi pagja vo ochi kako nedostatok e toa sto ima samo eden senzor, nema direktni kontroli za blenda, osetlivost (gain), white balance, kako i nedostatok na LANC konektor koj bi mozhl da se koristi kako kontrolen port dodeka kamerata se koristi na stativ. Za kvalietot na slikata vo slaba osvetlenost ne mozham da zboruvam bidejki nemam lichno iskustvo se nea. Osven kako POV kamera ne bi rekol deka e alat na koj chovek bi mozhel da se potpre za poseriozna rabota. Vo toj respekt Canon XH A1 mi izgleda kako daleku podobra opcija.

Za onie koi se interesiraat poveke za HV20 eve edno (od poveketo mozhni na internet) mesto na koe ke dobijat poveke informacija:

http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-HV20-Camcorder-Review.htm
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 16:56

Зоки, се согласувам потполно со тебе. XH A1 e многу подобра опција, освен цената Smile +2000 до 2500 евра.

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 17:14

Зоран, мене ми се наметнува друго прашање кое постојано ми се врти низ главава. Мислам дека ти би можел побрзо да дојдеш до таква информација (т.е. дека ти е по достапна). Каква е снимката при лошо светло на HV 20 во однос XH A1 (XH G1 и XL H1). Во вториов куп ги ставам сите (полупрофесионалниSmile) од причина што користат исти сензори. Ако има на интернет направено некои такви споредби, а патем ги знаете линковите пишете. 

HV 20 ја фалеа како многу добра за лошо светло па ме интересира како практично стојат работите.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 19:24
Aleksandar, HV20 ne se koristi od nitu eden kamerman sto znam deka seriozno se zanimava so snimanje, pa zatoa ne mozham da ti dadam informacija od nekoj koj e postruchno upaten vo taa nasoka. Mislam deka vo detalniot tekst (ima detalen osvrt na toj model so sliki) na adresata sto ja dadov vo predhodniot komentar ima eden pasus kade sto se veli deka HV20 ne mozhe da se meri vo osetlivost so A1 iako od golema pomos mu e "filmskiot" mod na snimanje.
 
Mislam deka e ochigledna razlikata vo klasite na ovie dve kameri od sekoj aspekt i ne e fer da gi sporeduvame, osobeno koga Canon samiot ne gi stava vo ista torba.
 
Da dodadam uste nesto... koga za nekoj model ke se prochita deka ima podobra osetlivot ili podobra rezolucija, boja, shum i t.n. sekogas se misli vo negovata klasa na kameri. Za zhal lugjeto ne vnimavaat na toa, pa stom ke prochitaat nekoj dobar komentar vednas go interpoliraat na sevkupnata industrija i go zemaat kako reparna karakteristika za site proizvodi. Big%20smileSe razbira, nitu proizvoditelite, nitu pak prodavachite na takvite prozvodi ne sakaat da gi razocharaat potencijalnite mushterii, pa mudro si molchat i si gi trijat racete...Wink


Изменето од Zoran K - 23.Април.2007 во 19:31
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 19:44

Aleksandar,

Eve ja rechenicata vo komentarot na sporedbata megu A1 i HV20:
 
Of course, the HV20 was soundly trounced by the Canon XH A1 (no surprises here). The XH A1 at 60 lux was nearly as bright as in 3000 lux. No consumer camcorder can make that claim.
 
Imajki go vo predvid onoa sto go spomnav predhodno za procenuvanje i rangiranje na kameri, pojdi tuka i chitaj poveke za performansite na HV20 i sporedbata so Sony HDR-HC7, koja e model sto spagja vo istata klasa:
 
 
P.S. Vo vrska so citatot, vnimavaj sto pishuva: No consumer camcorder can make that claim.  Site raboti treba da se stavaat vo edna realna perspektiva za da nema nepotrebni nedorazbiranja i neplodni polemiki.


Изменето од Zoran K - 23.Април.2007 во 20:05
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 20:12
Da ne bidam loso razbran, HV20 ja kupuvam da domasna upotreba. Vo odnos na A1 mislam deka e po kjorava. A1 e veke prosumer camera.
Poslednava godina poveke imam izraboteno vo postprodukcija i seriozni animacii so mojot tim na artisti, taka sto mi treba kamerce za doma, se drugo ke rentam dodeka ne kupam nesto vistinski dobro, ama stvarno dobro
Eve mi del od poslednite reklami.
kaj ednata ima dosta moj udel vo animacijata, kaj drugata ne tolku. Dvete se moja ideja, rezija i produkcija. Ke primetite vo koja pomalku sum rabotel zanatski Wink
Pozdrav

http://rapidshare.com/files/27532430/D_Devil.wmv
http://rapidshare.com/files/27532431/Nagradi.wmv
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Janus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Janus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 09:18
Dalton, BRAVO za animaciite!!!
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2007 во 09:48

Зоран, благодарам! Ги најдов подоцна работите што ме интересираа само не стигнав да напишам. Мислам дека неможе да се споредуваат по она што го видов, не се работи за нијанси туку мнооооогу мноооогу повеќе.

Добро сепак HV 20 е мало камерче и еден CMOS, и нормално е да има многу поголем шум, и многу поразлично ловење на боите.
Во секој случај за цената е одличен избор.
Далтон јас ќе ти честитам откако ќе ја набавиш, вака да не ти зборам пред рака.
 
Сега нешто друго се мислам. Дали би било подобро да собирам пари за XH G1 наместо за XH A1. Незнам колку би ми користело SDI и некои други додатоци што ги има G1 сега за сега тешко, но за понатаму?! Што мислите вие по ова прашање.


Изменето од Александар_А - 24.Април.2007 во 09:48
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.