Испечати | Затвори го прозорот

Kомпарации на некои камери

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Камери и видео
Опис на форумот: Дознајте нешто повеќе и разменете искуства
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7152
Датум на принтање: 14.Јули.2024 во 21:47
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Kомпарации на некои камери
Постирано од: Александар_А
Наслов: Kомпарации на некои камери
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 15:08
Додека да се реши работата со додавање на нов подфорум или форум за КАМЕРИ И ВИДЕО може да пишуваме како наслов: Камери и Видео а во заграда темата. Па кога ке се дотераат работите, т.е. новитетите мислам дека нема да биде проблем да се префрлат темиве во новиот форум (подфорум)
 
Истражувајќи по интернет мрежата на еден руски сајт најдов интересни примери. т.е. споредби на некои видео камери па може на некого ќе му користат и ќе му бидат интересни.
 
 
Се работи за Sony- еви модели V1U и FX1 и еден Canon- ов модел
XH A1.
(кои делумно ги продискутиравме со Затко и Јане во претходната тема но за да се зачува прегледноста и да се избегне пренатрупаност на темата ги одвоив во нова тема)
Тестовите се направени при слаби светлосни услови и со различни сетирања на осетливоста. Да не должам многу еве ги фотографиите.
 
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио Видео
Коментари:
Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 15:22
 
 
Еве ги и останатите фотки.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 16:05
sakas da kazes canon, neli?-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 16:39
Јане по ова што може да се види......... така изгледа.
Јас така би бирал. Јес да Canon- от има за нијанса поголем шум, но ако одиш наместо со 18 db со 12 db добиваш луфта од плус еден степен или една бленда или нак поголема брзина на затварач (во зависност од она што ти треба) а башка и колоритот мислам дека е многу подобро запазен.
Ќе закачам уште пример;иња само да ги симнам (да ги најдам каде беа), штета што форумов не подржува поголем формат (во Kb) на фотографии па мора да се прават некои компромиси во однос на квалитетот.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 17:41

Еве уште неколку компарации на камери со висока резолуција.

Некои се аматерски како на пример (HC1, HC3, HV10) некои се професионални као на пример (XL H1, Z1 i XH A1). Тестов е за острина.
Многу интересно но можете да приметите дека некои од аматерските модели се поостри од некои професионални, а кои ви оставам на вас да видите.
Фотографииве се од фрејмови и ги пренесувам оргинални какви што се објавени.
 
 
 
 
 
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: moz pos
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 22:00
koga vekje go pravis testov, daj stavi linkovi za kamerive i fotografii od istive...

Dali se menuvaat objektivite...(pr. dali e kompatibilen "fisheye"od soodveten proizvoditel)???

Kamera ima posebna magija vo kreiranje prikazna...
Kako i da e mi se dopagja rezultatot od Canon-ot

moze li ekvivalent da se napravi so fotoaparat so cel da se zabelezi svetlosnata osetlivost, odnosno razlikite megju dvata mediumi...


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 10.Април.2007 во 22:50
Spored dadenite sliki Canonot ima najdobra osetlivost i najdobar objektiv. Toa veke go sretnav kako komentari od nekolku korisnici na ovaa nova serija Canon kameri. Rabotata e deka imaat vo softverot poveke opcii za podesuvanje na slikata koi trebaat pravilno da se odberat za da se dobie najdobrata performansa. Direktno od kutija ne davaat onoa sto navistina mozhat da ponudat.

Patem Aleksandar, nitu edna od ovie kameri ne e profesionalna. Onie poskapite se smetaat za "industriski" ili "poluprofesionalni". Teloto na profesionalna kamera treba da ima zamenlivi objektivi i site opcii za profesionalno prikluchuvanje na/za ostanatite televiziski (broadcast) uredi, a treba da e izraboteno i so odredena cvrstina i robustnost (kako nejziniot oklop, taka i site prekinuvachi, kopchinja, vratichki i t.n.) za da izdrzhi vistinska profesionalna eksploatacija. Na strana sto i objektivite ne se od vistinski profesionalen kalibar nitu po performansite, nitu po mehanikata.

Toa mu doagja kako da recheme deka dzhebnite digitalni foto kamerichinja se amaterski, a digitalnite bridge foto-kameri se profesionalni.

Ne sakam da pomislite deka vi gi rasipuvam kjefovite, no nekoi raboti, barem megju nas, treba da gi postavime vo vistinska perspektiva. So mushteriite govorete kako sto sakate...

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 08:35
Zorane Zorane...
Spored moznostite i cenite vo mkd ovie se i poveke od profesionalni za mkd uslovi...
steta sto ne mozeme da si igrame so digital beta ili drug slicen format koi i navistina ne gi poznavam. No koga prvpat snimav so krasnojarsk 16 mm vo damnesnata 1987 se raskasaviv od sreka... znaes kako e posle super8 da srabotis nesto vo 16 mm. no tuka gore dolu zavrsuva moeto da recam umetnicko angaziranje vo videoto. Posle ova sum srabotil iljadnici saati video, ama strogo namenski i toa bez nikakva umetnost ili nesto nalik na toa.
Zatoa mozam da zboruvam za tehnickite karakteristiki, koristenjeto vo ekstremni situacii i sl. no za umetnost vo videoto ne se osmeluvam, barem za sega...


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 10:00
Моз пос еве фотографии:
 
XL H1
 
 
FX1 потполно истото куќиште го има и Z1
 
XH A1
 
V1U има исто куќиште со FX7
 
 
Ова се професионалните модели. Во наредниот пост ќе ги ставам аматерските.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 10:05
Zoran kaza sto trebase da se kaze,sporeduvate zabi i babi,mnogu ubavo rece deka so musteriite mozete sto sakate da im kazete ama megu nas treba da ima fer dijalog
Ke vi kazam edna slucka so eden snimatel vo Melburn,po poteklo makedonec
nekade 1997-98 koga pocnaa da izleguvaat DVCAM kamerite i digitalen format pocnaa musteriite da prasuvaat dali se snima na digitalna kamera i nasinecot gi ubeduvase deka toj ima digitalna kamera i sto da praat lugeto mu veruvaa a toj vsusnost imase SVHS Panasonic na koja sto pisuvase Digital Procesing sto e sosema drugo od digitalen format e taka i sega mozeme da se lazeme so lugeto ama ne i so tie sto znaat toest so tie sto rabotat i ziveat od Video produkcijaWink


http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 10:18
woooooooooooooow , ova mi e nesto poznato... koga kaj nas snimaa so hi8 i lazea deka e digitalna camera od najprofesionalnite, a snimaa so handicamDeadDeadDeadDead

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 10:23
ili ednas imav prilika da mi se smee eden "snimatel" koj rabotese so philips explorer vhs, pandan na panasonik 700 ili slicno, zatoa sto jas rabotev so sony 5000 hi8 koja vo svetot e popoznata kako mini beta ( poradi kvalitetot na snimka i poradi toa sto i samata nalikuva na smalena beta). koga takvi razbirdzii kreiraat poim za kvalitet ili cena na usluga, mozes da zamislis  sto im preostanuva na poseriozniteConfusedOuchAngry

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 10:30
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Spored dadenite sliki Canonot ima najdobra osetlivost i najdobar objektiv. Toa veke go sretnav kako komentari od nekolku korisnici na ovaa nova serija Canon kameri. Rabotata e deka imaat vo softverot poveke opcii za podesuvanje na slikata koi trebaat pravilno da se odberat za da se dobie najdobrata performansa. Direktno od kutija ne davaat onoa sto navistina mozhat da ponudat.

Patem Aleksandar, nitu edna od ovie kameri ne e profesionalna. Onie poskapite se smetaat za "industriski" ili "poluprofesionalni". Teloto na profesionalna kamera treba da ima zamenlivi objektivi i site opcii za profesionalno prikluchuvanje na/za ostanatite televiziski (broadcast) uredi, a treba da e izraboteno i so odredena cvrstina i robustnost (kako nejziniot oklop, taka i site prekinuvachi, kopchinja, vratichki i t.n.) za da izdrzhi vistinska profesionalna eksploatacija. Na strana sto i objektivite ne se od vistinski profesionalen kalibar nitu po performansite, nitu po mehanikata.

Toa mu doagja kako da recheme deka dzhebnite digitalni foto kamerichinja se amaterski, a digitalnite bridge foto-kameri se profesionalni.

Ne sakam da pomislite deka vi gi rasipuvam kjefovite, no nekoi raboti, barem megju nas, treba da gi postavime vo vistinska perspektiva. So mushteriite govorete kako sto sakate...
 
Чудни луѓе се ова Nikon - џииве, ич не го сакаат Canon.
(Зоки мала шалаLOLLOLLOL)
 
Зоран, Canon-овиве модели А1 и G1 имаат L-класа на објективи. Така да не би рекол дека не се професионални. Моделот XL H1 исто така користи професионални и менливи објективи, што по она што го кажуваш, дали не припаѓа во професионални камери???!!
Башка освен XL H1 и G1 ги имаат сите приклучоци за да можат да се користат како студиски камери. (не сум навлегувал којзнае колку во детали зошто не ми требале).
Друго овие модели кои што ги ставив во класа на професионални, не ги ставив јас туку нивните производители, така да ако *они лажу мене онда и ја лажем вас* што би рекол Балашевиќ.
Sony дури и ма и модели кои ги става во класа на професионални т.е. еквивалентите на HC1, HC3... 
 
Се сложувам во голема мера со Јане. класификацијата во различни земји (во зависност од финансиската моќ на купувачите) е различна, една е во Русија, друга кај нас на Балканов, трета во Јапонија четврта во Америка... Но и во Америка професионалните модели ги нарекуваат така.
Еве линк: http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndex1Act&fcategoryid=102 - http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndex1Act&fcategoryid=102  
Да не претурам уште низ мрежава.
Поздрав до сите! Thumbs%20Up


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 11:23
Ace jas sum Canon dzija ama sto e pravo i bogu e drago,Sony si e grand master za video(profesionalno)http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 11:39
Затко се шалев со Зоки. Муабетот беше за овие неколку наведени модели, а не глобално.

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 15:04
e ova se kameri
DSR 450WSP

DSR450WSP

With DVCAM application on the increase, Sony now introduces the DSR450WSPL Digital Camcorders - the ultimate DVCAM camcorders provide the ruggedness, convenient functions and operational comfort that the DVCAM format has demonstrated in the field.  The widescreen DSR-450WS adopts three 2/3-inch type Power HAD EX CCDs with a 16:9 aspect ratio to shoot in both 16:9 4:3 aspect Ratios. It also offers 24P (23.976P) Progressive mode with 2-3 pull-down, selectable gamma with a film-like gamma setting, and a slow shutter feature – unique functions that enable even greater shooting creativity. The DSR450WSPL herald a new level of quality, reliability, versatility, and convenience for the best results in DVCAM acquisition.


Features:
2/3-Inch Type Power HAD EX CCD
12-Bit A/D Conversion
Advanced Digital Signal Processing (ADSP)
2.5-inch type color LCD monitor

Power requirements: DC 12 V (11 to 17V)
Power consumption: Approx. 17 W (with DC 12 V power supply, REC mode, viewfinder off, LCD monitor off)
Operating temperature: 0 to +40 °C (+32 to +104 °F)
Storage temperature: -20 to +60 °C (-4 to +140 °F)
Operating humidity: 25 to 85%
Mass: Approx. 6.5 kg (14 lb 5 oz) (with viewfinder, microphone, BP-GL65 battery, mini-size DVCAM cassette, VCL-917BY lens)
SIGNAL INPUTS/OUTPUTS


Video inputs -Analog composite: BNC, 1.0 Vp-p, 75 Ω (with the CBK-SC01)
Video inputs -Genlock video: BNC, 1.0 Vp-p, 75 Ω
Audio input (CH-1/2): XLR-3 (2), female, -60 dBu/+4 dBu, 10 kΩ, balanced
Microphone input: XLR-3, female, -60 dBu
Time code input: BNC, 0.5 to 18 Vp-p, 10 kΩ
Video outputs -SDI: BNC, 0.8 Vp-p, 75 Ω (with the CBK-SD01)
Video outputs -i.LINK: i.LINK, 6-pin IEEE 1394-based
Video outputs -Analog composite: BNC, 1.0 Vp-p, 75 Ω
Audio output (CH-1/2): Pin-jacks (2), -10dBu, 47 kΩ
Time code output: BNC, 1.0 Vp-p, 75 Ω
Monitor output: BNC, 1.0 Vp-p, 75 Ω
Earphone output: Mini-jack
OTHER INPUTS/OUTPUTS


Lens: 12-pin
VF: 20-pin
Remote: 8-pin
Wireless microphone: 7-pin
Battery terminal: 5-pin
DC output: 4-pin (for wireless microphone receiver), DC 12 V (max. 0.2 A)
DC input: XLR-4-pin, male, DC 11 to 17 V
CAMERA PERFORMANCE


Pickup device: 3-chip 2/3-inch type Power HAD EX CCD
Aspect ratio: 16:9/4:3 switchabl
Total picture elements (H x V): 1038 x 1188
Shutter speed: 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, 1/1000,1/2000 s at 625/50i mode -1/33, 1/50, 1/100, 1/125, 1/250, 1/500,1/1000, 1/2000 s at 625/25P mode
Gain selection: -3, 0, 3, 6, 9, 12, 18, 24, 30, 36 dB (for GAIN LOW, GAIN MID, GAIN HIGH and GAIN TURBO positions)
VIDEO PERFORMANCE


Recording format - Video: DVCAM/DV (SP) (25 Mb/s)
Recording format -Audio: 2 ch/16-bit/48 kHz, 2 ch/12-bit/32 kHzPDWF350L

This new XDCAM HD lineup includes the PDW-F350, PDW-F330 camcorder, the PDW-F70 recording deck, and the PDW-F30 viewing deck. They are capable of recording 1080i video lines of multiple frame rates at a high bit rate of up to 35 Mb/s using the “MPEG HD” codec based on MPEG-2 compression. The XDCAM HD products also provide four channels of high-quality uncompressed audio. The PDWF330 provides CineAlta multi format Progressive scan capture, high level of versatility, and significant workflow efficiencies achieved by disc-based recording.


Easy Migration from SD to HD – DVCAM
The XDCAM HD camcorder provides the powerful capability to record in DVCAM format with NTSC/PAL and 16:9/4:3 switchable modes, as well as the MPEG HD format. Both camcorder and decks incorporate a down-conversion capability that allows material recorded in the MPEG HD format to be converted to DV signals and output via the i.LINK port, enabling users to edit the material using compatible DV-based nonlinear editors
HD 1080 Recording at Selectable Bit Rates
The XDCAM HD camcorder records video signals in 1080/59.94i, 50i, 29.97P, 25P, and native  23.98P using the “MPEG HD” codec that adopts the industry standard MPEG-2 compression. Users can select desired bit rates either from 35, 25, or 18 Mb/s depending on their requirements for picture quality and recording length. Choosing the highest bit rate of 35 Mb/s results in the highest-quality pictures over a long recording time of up to 60 minutes, while choosing the 18 Mb/s bit rate provides a recording time of up to 120 minutes, which is the longest recording time offered by any current HD camcorder
High-quality Audio Recording
The Camcorder can record four-channel, 16-bit, 48-kHz uncompressed audio, delivering high sound quality.
Outstanding Operational Convenience by Disc Recording
The PDWF350 offers a range of tremendous benefit through its disc based recording, especially instant random access to footage. Another significant advantage of disc recording is that new footage is always recorded onto an empty area of the disc, eliminating the worry of accidentally overwriting valuable existing footage.
File-based Disc Recording
The Camcorder uses a nonlinear optical disc, the PFD23 Professional Disc, which Sony has developed specifically for professional recording applications. Recordings are made on a file basis, allowing easy integration into other IT-based equipment such as PCs and nonlinear editors. The recorded files on the disc can be directly accessed by a compatible PC connected via the i.LINK (File Access Mode) interface, or standard Ethernet network. This file-based operation enables new network-based workflows that have never been available for HD-based
production. The XDCAM HD system also features a Scene Selection function that allows simple cuts-only editing to be instantly performed within the camcorder or decks
Powerful Proxy Recording – Enhancing Your Workflows
The PDWF350 records low-resolution AV data concurrently with its high-resolution data on the same disc. This low-resolution data version – called “Proxy Data” – is much smaller in size than high-resolution data (1.5 Mb/s for video and 0.5 Mb/s for audio) The data can be conveniently used for a variety of applications, such as immediate logging on location, off-line editing, daily rushes of shooting on location, client approvals and more. Proxy Data can be browsed and edited on a standard PC using the PDZ-1 Proxy Browsing software supplied with all XDCAM HD products or other compatible editing software offered by other industry-leading manufacturers
High Level of Reliability
Having the advantage of no mechanical contact between recording media and recording heads of tape based camcorders and decks, a high level of durability and long media life have been achieved. The equipment also provides high resistance to shock and vibrations.
Slow Shutter Function
Adjustable frame accumulation up to 64 frames for those low speed visual effects or to increase sensitivity without any additional noise which is especially useful for shooting still images in low light
Interval or Time Lapse Recording
High quality, High Definition time lapse is now feasible and easy to use.
Freeze mix function
Shots can be easily lined up by superimposing the previous shot with live video.
Large 3.5inch 16:9 flip out viewfinderOptional Accessories
BP-GL95 / BP-GL65 / BP-L60S Rechargeable Li-ion Battery Pack
BCL-70 Battery Charger
AC-DN10 / AC-DN2B AC Adaptor
WRR-855B UHF Synthesized Tuner
CA-WR855 Camera Adaptor for WRR-855B
LCR-1 Rain Cover
LO-32BMT 2/3" Lens Adaptor
DXF -20W 2" 16/9 Viewfinder

http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:05
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:


Друго овие модели кои што ги ставив во класа на професионални, не ги ставив јас туку нивните производители, така да ако *они лажу мене онда и ја лажем вас* што би рекол Балашевиќ.

Da sum jas na tvoe mesto poveke bi mu veruval na Balashevik odkolku na reklamite na Sony, JVC i Canon.Ako ti ja kazhat vistinata deka tie kameri ne se profesionalni/broadcast alati, ke bides zagrean da gi kupis kako sto si sega ?

Do pred 15-tina godini se imashe dobra klasifikacija na kategorii: konzumer, industriska i profesionalna. Koga vidoa kompaniive deka kamerite kategorizirani kako "industriski" mozat da letaat od raftovite na prodavnicite dokolku gi narechat "profesionalni", mnogu konvencionalno ja zaboravija srednata kategorija. Denes se se deli na konzumerska i profesionalna klasa.

Da go zememe Sony kako primer. Nivnite konzumerski DV cameri, preoblecheni vo podobri kutii i so nekolku praktichni dodatoci ( XLR konektori i nekolku kopchinja) gi pretvorija vo industriski, a gi narekoa "profesionalni". Toa se PD-150, PD-170 i DSR-250 (toa e vsushnost PD-170 vo pogolemo kukjishte za da mozhe da se upotrebuva golema kaseta). Nivnata vistinska profesionalna/broadcast serija DV kameri pochnuvashe so DSR-300 (kompletno razlichna elektronika, pogolemi senzori, metalna konstrukcija, nesporedliva mehanika na transportot i kvalitetot na site prekinuvachi, najvazhnite parametri dostapni vo sekoj moment direktno pod prstite preku prekinuvachi sto ovozmozhuva menuvanje na parametrite bez da se odvoi okoto od okularot i bez da se prekine snimanjeto, golem okular so rezolucija od 600 linii, minimalni tolerancii na vgradenite elektronski i mehanichki delovi, robustnost sto ovozmozhuva snimanje vo sekakvi uslovi 24 chasa na den i t.n. i t.n.).

Koga ke fatish vo raka edna takva kamera vednas ke ti stane jasno sto znachi terminot "profesionalen" alat...ne ke treba nikoj da to go objasnuva toa.

Togas stanuva jasno i deka Canon nikogas nemal profesionalna video kamera. Negovoto proizvodstvo gi pokriva pazarite narecheni "konzumerski" i "industriski"(poluprofesionalen). Zamenlivite objektivi na negovata DV kamera ne ja napravija "profesionalna" poradi gore navedenite primeri (mali senzori, golem shum na slaba svetlina, sredno kvalitetni objektivi, osreden kvalitet na vgradeni materijali, elektronika i mehanika sto vo osnova ne se razlikuva od onaa vo konzumerskite modeli, losha ergonomija i t.n.) Istoto vazhi i za novite HDV kameri. Modelot XL H1, kako znamenosec na ovaa nova serija, vo osnova prodolzhuva onamu kade sto zastana negoviot DV predhodnik, no se razbira so elektronika i opcii koi se vo tekot so sovremenata tehnologija i so baranjeto na deneshnoto vreme. Kako takov stoi na granicata megu industriski i profesionalni kameri i Canon korektno zabelezhuva vo broshurata za ovaa kamera deka taa e "affordable solution for a broad spectrum of HD applications".

I toa e ostatokot od prikaznata koja pomaga da se klarificira realnosta zapretena vo masata od reklami, komercijalizam, mechti i zhelbi.

Zatko ima dadeni dobri primeri za toa sto se profesionalni kameri (patem, toa ne se najdobrite kameri). Sporedbata stanuva uste poochigledna i samoevidentna koga edna od niv ke ja fatite vo svoi race.

A toa nema apsolutna nikakva koorelacija so kupovnata mok na lugjeto vo razlichni drzhavi ili mesta vo svetot.


-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:27
Zoran vo pravo si ne se najdobrite a sto vredi da se kaze za najdobrite koga ovde se raspravaat za igracki,
Sto mislis za ova???

Sony HDW F900/3 HDCAM Camcorder kit

Latest version of HDW F900 with the latest performance upgrades
High Definition Multi frame rate camcorder
23.98P/24P/25P/30P/59.94I/60I/50I Frame rates
Cinema Quality images with video flexibility
12 bit A/D converters on camera head
Up to 50 min record time (24P mode)
Full HD Colour PB in the field
Time lapse recording


The Sony HDW F900 is the pinnacle of HD portable camcorders. It will offer the best acquisition quality, even translating to superior SD images after downconversion.


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:30
A da ke zaboravev DSR 300 e mojata prva dDVCAM ja kupiv 1998 i seuste ja cuvam za mene bese otkrovenie bev vooduseven od kvalitetot i robusnosta na kamerata,posle Hi 8 i SVHS ova bese kako da sporedis Fico i rols rojsWink


http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:35
Sega zboruvas za vistinska HD tehnologija. Onoa predhodnoto e modeficiranje na stariot MPG-2 da vleze nekako so rezolucijata vo usvoenite normi na HD za da se plasira i prodava kako HDV.

Iako, ne bi odbil edna F350L ako nekoj mi ja pokloni...

Jas uste ja koristam mojata DSR300A so 18X Canon zum sto go kupiv otposle. Samo ovoj objektiv e poskap od kompletnite HDV kameri sto bea prvichno spomnati vo ovaa tema.

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:44
Tesko nekoj deka ke ni pokloni nesto,edinstveno ako sami si ja kupimeWinkhttp://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:45

Има некоја ваква камера кај нас во Македонија?

Освен од некоја странска екипа што евентуално се затекнала?
 
LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:49
Originally posted by zatko zatko напиша:

Zoran vo pravo si ne se najdobrite a sto vredi da se kaze za najdobrite koga ovde se raspravaat za igracki,
Sto mislis za ova???

Sony HDW F900/3 HDCAM Camcorder kit

Latest version of HDW F900 with the latest performance upgrades
High Definition Multi frame rate camcorder
23.98P/24P/25P/30P/59.94I/60I/50I Frame rates
Cinema Quality images with video flexibility
12 bit A/D converters on camera head
Up to 50 min record time (24P mode)
Full HD Colour PB in the field
Time lapse recording


The Sony HDW F900 is the pinnacle of HD portable camcorders. It will offer the best acquisition quality, even translating to superior SD images after downconversion.
 
Затко ај немој ти се молам да се вреѓаме. LOLLOLLOL
Ние деца па за играчки се караме а? Еееееееееее што си ти.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 16:50
Da Ace ima i ke ti kazam koj,deckoto e od ohrid i ima DSR 300 DVCAM i PDWF350LWink
http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 17:05
За Мозпос, да ставам фотки и од останатите модели.
 
HV10
 
 
HC1
 
 
HC3
 
Да си го одржам зборот.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: zatko
Датум на внесување: 11.Април.2007 во 17:21
Pa Ace ova se stvarno igracki,ako so ova snimate svadbi lele mori majkoCryhttp://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 08:44

Затко се зафркаваш со менеееееееее или со некој...? LOLLOLLOL

Ова беше во контекст со тестовите, т.е. Мозпос сакаше да ги види камерите на кои се правени тестовите. А инаку да, и со ова се снимаат свадби, уствари не, овие се скапи играчки (1000-1500ЕUR), се снима со поефтини, со ВХС, СВХС, и Hi8, поретко со miniDV (дигитални) камери.
Што се чудиш бе пријателе, додека многу ресторани се рекламираат како тоа бесплатно снимаат со дигитални камери, и како на многу им е скапо да платат ДУУУУРИИИИИ 70-80 евра (тука во просек оди таа цена) ретко 100-тина или повеќе, ееееееееее, ќе купуваш опрема поскапа од 2500 евра (само за камера, а каде се другите помагала, кои влечат најмалце дупло од цената на камерата)????
Да но за посериозни "тезги", оние претходните: Z1, FX1, FX7, XH A1, XH G1, XL H1 се и премногу. (јас сум љубител на оваа класа на камери) Квалитетот што можат да го понудат е екстра (дури и телевизииве не би можеле да го пренесат на екран), и премногу од доволно професионален.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 09:40
abe dzabe vezete, se dodeka panasonikot ms5 e top of the line vo svadbarska produkcija kaj nas , taka ke bide. videte im ja samo postprodukcijata i montazata na snimkata. pa jas kako analfabet vo oblasta bi se sramel da ponudam nekomu nesto takvo...
nejse koga kaj nas e povazno da se dobie gratis snimka so kamera od restoran vo koj ne bi stapnale odkolku da si platat pristojna snimka i da slavat vo restoran vo koi tie sakaat . krajniot rezultat e smesen, zatoa sto ke platat poskapo za restoranot sto nudel besplatna snimka so "digitalna" kamera, od kolku da slavele vo poubaviot restoran so pobogato meni i debelo platena snimka. abre  makedonce za kade se spremas... so toj um?AngryLOL


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 10:21

Јане ја најдов сега на интернет мс5 инаку не ми беше позната. Епа доволно е голема за да може сериозно да ја прифатат. А и на времето била нешто.Big%20smile-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 10:29
a vremeto kaj nas stoi....CryCryCryCryCryCryCry

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 15:54
Eve go chichko Zoki na rabota so DSR300 od vremeto koga koristeshe bateriski pojas NRG i svetlo vo varijabilna silina na svetenje (svetloto NRG uste o koristam, a pojasot e zamenet so Li-Ion baterii Anton Bauer Dionic)

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 16:23
Cicko Zoki pojasot mnogu ubavo ti stoiLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
inaklu ako dobro se sekavam ednas vo edna prilika spomna deka ne se isplati nabavka na oprema ako ne gi povratis vlozenite sredstva so 2-3 raboti so taa oprema. e sega ako vlozam nekolku desetici iljadi evra vo oprema so makedonskite standardi za naplata i ceni na uslugi kolku zivoti ke mi bidat potrebni za da ja otplatamDead
inaku si mnogu licen so kamerata i pojasot na tebeClapClapClapClapClapClap


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 12.Април.2007 во 16:47
Balgodaram Jane na komplimentite.

Da ti se vrati!

Ajde, kako za tebe, ke go ekstendirame vrakanjeto na vlozhenite sredstva so 5 raboti.

Shegata na strana, jasen mi e problemot vo Makedonija i znam mnogu dobro so kakvi nesta morate da se spravuvate. Jas vam mozham da vi dadam NAJGOLEM kompliment za upornosta i samopzhrtvuvanosta vo rabotata vo takvite uslovi. Jas ne bi mozhel da go pravam toa...Vsushnost mene poveke ne mi se dopagja nitu ova sto se sluchuva kaj mene, pa zatoa reshiv poleka da se penzioniram. Dobroto e sto sepak mozham toa da si go dozvolam...

Od sega rabotam zatoa sto sakam, a ne zatoa sto moram. Od sega prifakam raboti zatoa sto po nekoja prichina mi se interesni, a ne zatoa sto sum vo biznis na snimanje i slikanje. Sakam i natamu da rabotam od ljubov i zadovolstvo...

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 09:27

Убаво чичо Зоки увабо! Убаво ти стои и камерата и појасотWink. Зоки спомна варијабилна јачина на светло, претпоставувам дека кога се менува јачината во одреден степен се менува и температурата на бојата на светлото, или грешам.

Ми даде добра идеја да си направам и јас едно такво. Geek LOL
 
Јане значи 5 работи, во просек по 100 евра = 500 евра камера. Пак дојдовме на ВХС LOLLOLLOLLOLLOL, море за ови пари ќе мора кај ВХС, па и половна. LOLLOLLOL


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 13:47
Sto da se pravi?... Zivotot e surov... ko *urovAngryAngryAngryDeadDeadDeadDead

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 13:57
mala sala, ne mi zamerajte, mozebi i pregruba, ama toa e realnosta kaj nas.
denes mi se javija za edna svadba sto mislev deka mi e pazarena, deka nekoe si studio vo skopje za 5000 den (80Evra) im ponudilo 100 fotografii, cd so istite i besplatno dvd od digitalna kamera snimeno. mozete da zamislite so koj kvalitet ke bide i videoto i sliki od nivniot najsreken moment vo zivotot.


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 14:21

Е ај некоа им e со среќа. Не се толку битни фотографиите и видеото, убаво е и да се сеќаваат. LOLLOLLOL Како инаку би си го развивале помнењето?

Откако ќе завршат работа покажи им фотографии и материјали од некоја претходна свадба....   да знаат што можеле да имаат и што пропуштиле. CryClap


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 14:34
Зоки и Затко е ај кажете сега. Sony 300, 350 Или појака камера треба на нашиов пазар. 
 
Море Јане имам една идеја да им кажеш ти дека ќе им завршиш работа за 50 евра. (со тоа ќе моше да ги покриеш трошоците: бензин, фотографии...) А јас ќе се понудам БЕСПЛАТНО даги снимам со мобилен телефон. Ти предлагам и ти да набавиш еден (ако веќе немаш) за квалитетна фотографија.WinkLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL
 
Се смеам демек,Cry ама ме нервираат вакви работиAngry.
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 15:13
sega ke odam da si naracam kamera od tv shop i ke se rasturam snimajki so thane camera koja moze da bide i privezok za klucevi i oooooooodlicna kamera za dadenite pariCryCryCryCryCryCryCry

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 15:13
ostaj drugo tuku moze i jas so 5 zavrseni raboti ke ja otplatamLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 16:19
Lugje, kako sto rekov, sekoja vi chest za spravuvanjeto so sekojdnevnata realnost. Ubeden sum deka i toa sto go pravite e premnogu, no znam isto taka deka toa sto vi pomaga da se dvizhite preku site maki, problemi i nedorazbiranja so vash*te mushterii e golemata ljubov sto ja imate kon fotografijata i videoto. Toa e za pochit. Ne ni zamerajte mene i na Zatko za nasite pogledi i razmisluvanje okolu nestata...sepak nie zhiveeme vo drugi sredini i onoa sto ke go slushnete od nas e refleksija od nasite uslovi na rabota i nashata realnost. Ovde gi razmenuvame iskustvata i pogledite za vzaemen benefit i samo na toj nachin treba da go gledame ova nase prekrasno druzhenje.

Koga rekov deka ekonomskata isplativost na kupeniot alat treba da se meri so vrakanje na vlozhenite sredstva so 5 izvrsheni raboti ne sum daleku od vistinata. Kako primer za toa ke gi zememe kamerite na Canon i Sony sto bea spomnati na pochetokot. Ako zememe deka takvite kameri se soodvetni za pokrivanje na bazichnata klasa na svadbarskata produkcija, togas so 5 raboti tie ke se isplatat (najeftinata produkcija kaj mene e nekade od 1000 do 1200 dolari). Produkciite koi chinat od 2000 do 3000 dolari mozhat da si dozvolat poskapi kameri i so toa da im ponudat na klientite podobar kvalitet i t.n. Isto taka treba da se razbere deka potrosheni 1000 dolari vsushnost se izraboteni 2000 dolari. Prvo treba da rabotite za da gi zarabotite, a potoa treba uste tolku da rabotite samo za da dojdete do pochetnoto saldo pred troshenjeto na prvichnite 1000 dolari. Duri so tretoto rabotenje pochnuvate da zarabotuvate! Transferot na potroshenite 1000 dolari vo kamera ne go smetajte za vrednost ili "aset" zatoa sto kamerata nitu se jade nitu se pie i nema nikakva vrednost dodeka ne se stavi na prodavanje i ne se zemat nekakvi pari za nea. Taa vsishnost e neprekinat troshok ili "liability", bidejki sekojdnevno ja gubi vrednosta i bara postojano odrzhuvanje.

Drug dobar primer za toa bi bil kompjuter. Kupuvanjeto na soodveten kompjuter (so site potrebni softveri) koj ke bide pogoden za moderno video editiranje i multimedija ke si gi vrati parite i so najeftinite 5 odraboteni proekti: 1200 X 5= 6000.

I toa e standardot na rabotata vo ekonomsko zasnovani opstestva kako sto se oniija vo koi zhiveeme jas i Zatko. Taka se raboti i zhivee kaj nas i takov standarden raboten odnos se bara i od nas. Potpolno ni e jasno deka kaj vas seto toa e proporcionalno namaleno, no ekonomskite zakoni se isti i tie, povtorno vo proporcionalen razmer, treba i mora da vazhat i kaj vas. Treba da znaete deka, dokolku ne gi pochituvate, svesno ili nesvesno, vidlivo ili nevidlivo, razbirlivo ili nerazbirlivo, na krajot ke platite za toa na nekoj nachin. Ekonomijata e egzaktna kako i matematikata i na krajot sekogas se zavrshiva so crno ili crveno saldo.


@ Aleksandar

Svteloto so varijabilna jachina ne mozhe da bide navistina funckionalno za profesionalna upotreba ako so menuvanjeto na jachinata se menuva i temperaturata (bojata) na svetlinata. Temperaturata mora da bide konstantna za da se dobie konstaten koloriten kvalitet na snimkata od kamerata. Zatoa na vakvite svetla ne se stavaat obichni mehanichki reostati, tuku specijalni elektronski koi strujata ja prekinuvaat i propustaat so golema brzina nedozvoluvajki mu na gorechkoto vlakno da se izladi tolku mnogu za da ja smeni temperaturata. Se razbira, ako svetlinata drastichno se namali, tie impulsi tolku ke se proretchat sto na krajot sepak temperaturata ke se smeni...
Ne znam dali ke uspees samiot da konstruirash nesto vakvo, no ako imas prijateli koi se upateni vo elektronika veruvam deka ke mozhe da izrabotite del koj ke se prikluci na svetloto i ke bide funkcionalen.

-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 16:46
zoki, mnogu ubavo ni objasni za pazarnite uslovi tamu, no za zal kaj nas e mnogu losa rabota vo pogled na naplata na zavrsena rabota, se dodeka ne se fiskalizira celata drzava. pa togas za sekoja prodadena slika ke se izdava fiskalna smetka od mobilen fiskalen aparat i koga Jane za da moze da raboti ke mora da plati danok i koga nabavkata na nova oprema ke znaci i osloboduvanje na del od danokot i koga divite fotografi kako mene i slicni na mene ke pocnat da plakaat danok za specalenite pari, e togas ke se procisti malku konk*rencijata , ke ostanat samo onie kvalitetnite koi ke si plakaat danok i ke dobivaat pristijna zarabotka za svojot trud.
ama kako trgnala rabotata, tesko toa vo skora idnina, a kako sto ni paga natalitetot ni svadbi ke nemame dovolnoWink


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 13.Април.2007 во 19:15
Jane,

Ne mozhe i ne mora da chekate se od drzhavata. Ima nekoi raboti sto mozhete i samite da gi napravite, dokolku imate zhelba i volja za toa.

Nesto osnovno, koe ke vi dade baza za natamosni dvizhenja vo promoviranje, atraktiranje i educiranje na klientite vo Makedonija, a vo isto vreme i podiganje na opstiot kvalitet na ponudenite servisi e formiranje na edna "Asocijacija na Profesionalni Fotografi i Videografi". Soberete gi site zainteresirani chlenovi, vostanovite edna chlenarina koja ke ja koristite za zadnichko reklamiranje na profesionalno fotografiranje i videosnimanje za familijarni i biznis potrebi. Postavete normi za kvalitet i odnos prema klientite, organizirajte informativni besplatni sobiri za nevesti, pechatete reklamni materijali, pretstavuvajte se na soodvetno nivo na ostanati manifestacii koi smetate deka ke vi pomognat vo shirenjeto na vash*te idei, napravete edna web-stranica za nevesti vo Makedonija, napravete profesionalna broshura-imenik so vash*te chlenovi i soveti za familiite na koi ke im trebaat vash*te servisi, pochnete da se javuvate so intervjui na radio i TV programi, bidete kvalitativno prisutni postojano i nasekade vo vash*te komuni.

Na toj nachin ke pochnete da go menuvate mislenjeto na lugjeto i da go steknuvate potrebniot respekt. Informirajte gi lugjeto na eden ubav i kulturen nachin, dajte im nekoja vrednost od vasha strana za nivnoto vnimanie i ke vidite deka nekoi nesta poleka, no sigurno ke pochnat da se menuvaat vo nivnata svest.

Za seto ova ne vi treba drzhavata. Bilo sto taa da napravi nema da vi gi krene cenite, nitu pak ke go podobri opstoto mislenje na narodot za vas i kvalitetot na vasite servisi. Za da ja napravite najgolemata presvrtnica potrebno e samite vie da gi zasukate rakavite i da se nafatite so edna dobro osmislena i organizirana rabota i propaganda.

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 12:23
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


@ Aleksandar

Svteloto so varijabilna jachina ne mozhe da bide navistina funckionalno za profesionalna upotreba ako so menuvanjeto na jachinata se menuva i temperaturata (bojata) na svetlinata. Temperaturata mora da bide konstantna za da se dobie konstaten koloriten kvalitet na snimkata od kamerata. Zatoa na vakvite svetla ne se stavaat obichni mehanichki reostati, tuku specijalni elektronski koi strujata ja prekinuvaat i propustaat so golema brzina nedozvoluvajki mu na gorechkoto vlakno da se izladi tolku mnogu za da ja smeni temperaturata. Se razbira, ako svetlinata drastichno se namali, tie impulsi tolku ke se proretchat sto na krajot sepak temperaturata ke se smeni...
Ne znam dali ke uspees samiot da konstruirash nesto vakvo, no ako imas prijateli koi se upateni vo elektronika veruvam deka ke mozhe da izrabotite del koj ke se prikluci na svetloto i ke bide funkcionalen.
 
Зоки кога реков дека сам ќе го направам озбилно мислев. (работам како професоинален електроничар, сервисер во компјутерска фирма) Веќе 90% од помагалата за видео продукцијата (што се базирани на електроника) ги имам сам направено, дополнителни батерии со стабилизатори, светла, електрониката за стедикамот... (она што може да се направи нели Smile).
Штом се работи за светло со вжарено влакно (било обично или халогено) без разлика на кој начин се врши регулацијата, неминовно доаѓа до промена на температура (во помала или поголема мера), јас помислив да не користиш случајно светла со лед диоди (штета што не можам да најдам кај нас од оние со поголемо осветлување lux) е кај нив веќе може да се оди со многу поголем опсег на светлосна јачина а притоа бојата да се промени за неколку степени (што е незначително за камерата).
Инаку такви рефлектори (со лед доиди) прават или имаат Varizoom.
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Zoran K
Датум на внесување: 14.Април.2007 во 15:18
Iskustvoto pokazhalo deka za sega svetlata so LED diodi ne se najpogodni za video snimanja bidejki sepak ne se dovolno silni, duri i ako se stavat poveke vo edna kutija, a toplinata na svetlinata im e denska (okolu 5500K), pa taka voopsto ne se vklopuvaat vo koloritot na svetloto na slijalicite so vzhesteno vlakno (3000-3500K) Taa ogromna razlika pravi golemi problemi za zabelezhuvanje na realnata boja na nestata sto kamerata treba da gi zabelezi vo snimanjeto. Edinstveno reshenie e da se stavi portokalov filter pred niv i na toj anchin da se simne temperturata do poprifatlivi ramki. No povtorno, od lugje sto se obidele toa da go napravat znaeme deka na toj nachin svetlinskata jachina drastichno se namaluva, pa modefikacijata ne e navistina mnogu efikasna vo realniot zhivot. Od druga strana, LED diodite se dobri za densko doosvetluvanje, ako voopsto imas takva potreba.

Za sega klasichnite svetla so elektronska regulacija na jachinata se uste se najpogodni za rabota i se koristat od site profesionalci vo svetov kade sto rabotam jas.

-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 12:37

Зоки ти благодарам за пренесеното искуство со лед диодите.

Да се навратам на темата бидејќи беше споредба на камери, еве неколку фрејмови од некои камери:
(како ќе стигам така ќе ги зачувам примерите)
 
Наредниве се од XH A1:
 
 
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 13:23
Sony F 350 HDCAM
 
 
 
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 14:35
I sega kumanovska dilema... dali da gi gledu onia sto mozu da gi ebu, ili da gu ebu ovuj sto ne mozu da gu gledam?
Dzabe vezeme, a da mozam bi vi kupil po edna kamera na dvajcata. edna sony za ace i edna canon za zoki i posle ke imate konkretni primeri za sporedba...LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 14:40
Aleksandar ne znam dali ti gledas razlika, no mene mi e ochigledna iako sporedbenite sliki ne se pogodni za kompariranje. Prvo, ne se napraveni vo isto vreme, na isto mesto i so isti objekti, a vtoro uste povazno, site sliki od Canonot se close-up (od blisku), a od Sony kamerata se od daleku. Taka na Canonot mu e dadena gooolema prednost vo odnos na subjektivnata procena na definicijata i detalot vo slikata od strana na eden obichen gledach.
 
Ako se stavat dvete kameri edna do druga, so isto podeseni vnatreshni setinzi, i ako snimas panoramska slika i pod uslovi na minimalno ili nikakvo osvetluvanje lesno ke vidis deka golemite senzori, kvalitetnata elektronika i superiorniot objektiv ke go deklasiraat Canonot.
 
So ova ne sakam da recham deka XH A1 ne e dobra camera, tuku deka taa si pripagja vo druga klasa i ne e fer da se sporeduva so profesionalna kamera koja e dizajnirana da dade superioren kvalitet. Canonot e dobar za familijarni veselbi i za nekoi industriski (poluprofesionalni) potrebi.


-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 14:50
Zoki ti pak nesto protiv canon, a? ako, ako, ke vidis ti...WinkLOLLOLLOLLOLWink

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 14:52
a da se vratevme na babite i zhabite?
pa da sporeduvame modularnost  i upotreblivost na dvata tipa vo ekstremni uslovi bez dodatoci od razni ceradi ili slicno. pisete za takvi iskustva. ke moze neli?Tongue


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 15:12

Зоки еве и од подалеку. (да не испадне дека јас ете нешто?!LOL)

Пријателчиња ставам фотографии за да продискутираме и научиме нешто, и да разменуваме искуства (а не за расправииWink, море може и за расправии ако се конструктивниLOL).
Зоки јасно е дека неможе да се споредува автобус и кола, автобусот е така правен да може да издржи многу долги дестинации и многу лоши услови (натоварен), колата е повеќе за низ град до овде до онде. Smile 
Јасно ми е дека се различни објекти во различни услови и т.н. но неможев да најдам некои што се ставени една до друга...
 
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 15:35
aj nesto kako geneza
znaci za nesto vakvo otprilika mislev, edna geneza ili razvoj na modeli od minatoto do aktuelnite sistemi


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 19:17
Pa se gleda koja e podobra,site Canonovi se nekako bledi bez ostrina i kontrast,dodeka sonyevite ......ehehehehttp://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 16.Април.2007 во 19:18
Aleksandar, dali mozhes da vidis razlika?

Mene ovaa Sony kamera mi izgleda kako HD kamera vo sporedba so navedeniot Canon. I tuka zboruvame samo za kvalitet na slika, ne pravime niakov muabet za robustnost. Razlikava e ochigledna vo idealni svetlinski uslovi - sred bel den.

A zamisli da se napravat snimki vo polumrak i materijalot da go gledame na 40-50 inchi ekrani, a ne kako mali slikichki na kompjuterskive skrinovi...

E, togas ke go vidime vistinskiot kvalitet na slikata na kamerite (povtorno bez da zboruvame za robustnosta, kvalitetot na izrabotkata, ergonomijata, i t.n i t.n.).-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 09:50
Originally posted by zatko zatko напиша:

Pa se gleda koja e podobra,site Canonovi se nekako bledi bez ostrina i kontrast,dodeka sonyevite ......ehehehe


 
Затко за контрастот се сложувам, да Canon-от со фабрички сетирања е подесен на понизок контраст од Sony. Но за острина, не се согласувам. Ќе побарам некои страници што ги имав гледано и таму имаше компарации од камери во исти услови (додуша овие од средната класа), па ќе ги закачам и нив.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 09:54
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Aleksandar, dali mozhes da vidis razlika?

Mene ovaa Sony kamera mi izgleda kako HD kamera vo sporedba so navedeniot Canon. I tuka zboruvame samo za kvalitet na slika, ne pravime niakov muabet za robustnost. Razlikava e ochigledna vo idealni svetlinski uslovi - sred bel den.

A zamisli da se napravat snimki vo polumrak i materijalot da go gledame na 40-50 inchi ekrani, a ne kako mali slikichki na kompjuterskive skrinovi...

E, togas ke go vidime vistinskiot kvalitet na slikata na kamerite (povtorno bez da zboruvame za robustnosta, kvalitetot na izrabotkata, ergonomijata, i t.n i t.n.).

Зоран гледам разлика фала Богу. Па нормално дека има разлика и од 3500 евра до 25000 евра.
Ама дека е едната во однос на другата како спрема SD и HD, мислам....
дај малце да бидеме реални. ConfusedWink


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 09:56
decki dosta za cenite, pisete nesto okolu samite kameri i moznostite. da zboruvame i za babite i za zhabite, bez da gi mesame... mislam ako moze?


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 13:51
Ace neznam sto e problemot,nemozam da svatam zosto tolku si zapnal za Canon,pa Zoran ubavo kaza daj da gi vidime na monitor pa togas ke prajme muabet,iskreno ako jas kako firma ovde vo Avstralija se pojavam so Canon kamera veruvaj sledniot pat ke najdat druga firma da raboti za niv,mislam na kompanii sto baraat da se snima nesto za niv,mislam smesno e da se nategame sega okolu toa se znae vo svetot sto odi i so sto se raboti koga se misli na profi standartWink


http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 14:38
zatko, ne bi sakal nikogo da branam ili napagam. i dvajcata ste vo pravo. ti vo pogled na kvalitet i profi upotreba, a ace vo pogled na onaa narodnata " kolku pari, tolku muzika".
dzabe e nateganjeto, jas koga bi plakal bi sakal da e najdobroto sto moze da se dobie za parite, no ako sakam da pominam poeftino i da dobijam nesto samo radi reda, togas i canonot e preskap i predobar.


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 14:58
Затко, вака ќе бидам искрен. Неможам да си дозволам камера поскапа од 4000 евра оптимум ми е 3000 до 3500 евра (мада и тие во моментов ми се проблем). Значи разгледувам камери во оваа категорија и класа, што реално за наши услови се повеќе од доволно. (НЕЛИQuestion) Притоа сакам да инвестирам во нешто што ќе подржува HD.
Е сега, во оваа класа влегуваат оние модели кои веќе ги набројав, плус како опција има и некои (мислам една) панасоник и (една) JVS, што излегува од тој круг поради цената. (инаку нај фалена во глобала е JVS-тo), значи пак ми се стеснува кругот на 3-4 камери (канон и сони).
Одиме понатаму, од тие камери (Z1, FX1, FX7, V1U, XH A1 и XH G1), по она што го имам видено FX7 т.е. V1U има помали чипови 1/4 инч релативно солидна оптика, многу малце подесувања (кориснични копчиња) што по мене е хендикеп во однос на тоа кога треба да се работи на терен а не се има којзнае колку време да се влегува во мени па од таму да се дотерува нешто. Оваа во однос на претходните модели (FX1 т.е. Z1) има подобра слика но не и на слабо светло, малце зголемиа на острина т.е. резолуција и тоа е тоа.
Canon-то за разлика од нив е многу појак со резолуција, има многу солиден објектив, сите работи што би ми затребале ми се одма при рака (WB, gain, бленда, фокус...) по солиден е од овие при слабо светло, има многу параметри што моше да се подесуваат и....?
Од многу примери кои ги имам видено за споредбите Canon-от води.
Не сум запнал гледам да бидам објективен. Затоа ставив фотки по кои што може да се види дека се носи и со некои од оние модели кои вие ги посочивте.
Од друга страна размената на искуства ми значи за да знам што е како е, оти кога ќе ги дадеш парите после ќе биде доцна.
 
 
 
Ќе гледам да закачам и некои фотки од мојата камера, па може и нив да ги прокоментирате. Инаку се од концертот на Тања и Реџеп во музејот на град Скопје.
Би ми значело доколку сте во можност да го сторите истото, направено на слични светлосни услови, од вашите камери.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 15:11
Уште нешто! Луѓе, бидете реални дај видете како и со што снимаат и некои телевизии и тоа го гледа цела јавност, што квалитет и т.н. и т.н. (СЕКОЈА ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИТЕ! има и такви фала Богу). И ова е Македонија не Америка ни Австралија...
Луѓето тука имаат друг стандард, јас искрено на некои што ги гледам дека го ценат квалитетот и тоа им значи гледам да им дадам што е можно повеќе но тоа е тоа, и луѓето не се криви (со 200-300 евра плата, мада ако е толку е солидна) колку можат да платат? Сигурно не повеќе од 300-400 евра и тоа да изгледа ко пренос да било.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: JANE971
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 17:16
Zatko, kazi mi sto da pravam, eve pred 10 minuti imav razgovor so nasi luge od australia koi imaat svadba vo mkd vo juni i se pazarev za cena i tie baraa i kvalitet po austral. standardi a mnogu dobro bea informiran za cenite vo mkd. kako jas da im pruzam australski kvalitet po makedonski ceni?
im kazale deka za pola euro e slika 13x18 cm za mladite i 50 eura dvd so kompletna montaza i postprodukcija. kogo da najmam da fotografira ili dda snima so mene za da seto toa finansiski se pokrie i da izleze kakva takva zarabotuvacka.Ouch
pisi mislenje


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 17:43
Aleksandar vo pravo si za site raboti i potpolno se slozhuvam so tebe do momentot koga na "entry" i "consumer" modeli kameri ke stavis epitet "profesionalni". Mislam deka istoto go misli i Zatko i celava ovaa nepotrebna razmena na tekstovi e samo poradi toa.

Zatoa rekov, ajde nie, vo ineteres na podobro vzaemno razbiranje, da vnimavame kakva terminologija koristime dodeka komunicirame megju nas na sajtov, a na vasite musterii zboruvajte im sto sakate.

Seto ova nema nikava vrska so kupovnata mok na lugjeto i standardot na produkciite bilo kade vo svetot. Oti vo sprotivno, terminite konzumerska, industriska i profesionalna klasa nema da imaat ama bas nikakva smisla i ke zavisat samo od zelbata na poedinci koj kako ke si gi koristi. Vo toj sluchaj, zosto voopsto gi upotrebuvame.

-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 19:27
Jane na tie tvoi prijateli ili musterii od Avstralija slobodno da mu dades cena sto mislis deka ja zasluzuvas a toa sto tie razbrale deka za 50 evra ke dobiele se i sesto dzabe mu e ke mu kazes ako sakaat za tie pari neka si najdat samite a ako sakaat kvalitet a sigurno imas da im pokazes sto si rabotel togas ke treba da platat,e sega ke ti kazam deka znam dosta luge narocito od Avstralija syo platile od 300 do 500 evra za video,veruvaj deka e taka ti tvrdam deka e tocno bidejki bratmi im ima tolku naplateno,a toj snima so Sony 170 i montira na Premier pro 2 zatoa velam ke dobies kolku sto ke platisWinkhttp://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:18
Go citam forumov i svakjam deka Aleksandar tolki mnogu se zagreal za HD kamera, Bravo Clap, aj i ja da kazam nesto.
Jas od pred 4 godini imam PD 150 i sum supe zadovolen od nea, nikad ne mi otkazala, a se rasturi od snimanje dokumentarci, tv serii, muzicki spotovi, reklami slabo deka za toa rentam drug format, digi beta, digital s.
Kamerata ja zemav koga izleze deka ke montiram dokumentarec za ZDF Arte i treba se da se snima i montira tuka, mesto da rentame oprema si ja kupivme i na kraj opremata bese 80% isplatena sose montaznata edinica, togas prv u Skopje napraviv montaza bez karticka tuku samo na firewire port, so P4 na 2GHz, 1GB rambus ecc, Matrox g550 i 320GB vkupno hard diskovi. Imav 80 kaseti materijal miniDV, toa zafakja okolu 1.1TB samo capture + se drugo, da ne bese Avid Xpress DV 3, ke bese mnoguuu tesko, so Avidot bese pesna, montiravme u iznajmen stan i duri i reziserot go nauciv da montira na Avid :)), da ubrzame. Fintata bese sto sepak kolor korekciite gi pravevme vo Berlin na Da Vinci 2K masina, i na kraj slobodno pravevme premiera vo kino Babylon Berlin.
http://www.ohnegepaeck.de/oase.htm (iako sto producentov pisal deka formatot e Beta SP, originalnite kaseti mozam da gi pokazamLOL)
Muabetov mi e deka nema profesionalni i neprofesionalni kameri od ovoj i povisok rang, ima dobri i losi proizvodi, tehnikata pomaga, ama sve e u glava ne u noze, e sega koga nekoj nema u glava.... se zezam.
150-kata sega generalno dreme doma deka sega site nesto sakaat da snimaat so HDV pa ne mi ja rentaat, a montiram HDV materijal. Jas seuste ja koristam koga ima potreba da ne se pozajmuvam za sitno. Inace snimav spot za mojot bend "D'Daltons" so Sony 570 Dvcam (najdobriot togas dvcam), a kako vtora kamera 150, ako primetite koja e koja ja ke ve castam :), go snimav "Lili Dudu" so JVC 550 1/2 inch ccd kako prva kamera i 150 kako vtora, na montaza JVC-to se pokaza kako katastrofa ama bas katastrofa, so xl1 ne ja sporeduvam deka xl1 ima pixel shift i ima ccd so pomala rezolucija i pak e tapa. XL2 e drug muabet, mnogu e dobra. Spored mene od ovie prosumer cameri najhit mi e Panasonic DVX 100, Leica objektiv, top kamera, imam raboteno so nea i e ludnica, Lekjata i e besprekorna. Toa e sto e za postarite modeli.
Lani se zapaliv ke zimam HDV Z1, gotovo, ke ja kupam i kraj. Srekja imase frikovi na internet koi pustaa m2t fajlovi od nea od razni situacii, simnes montiras, probas.... Svativ deka e katastrofa, ne kamerata kolku formatot.
I se otkazav od HD. sedam na SD i mnogu pomalku me boli glava.
Osnoven problem e toa sto kaj ke se prikazuva toj materijal. Ako e za SD format na kraj, bukvalno ne ti treba HD, kaj nas HD mozes da gledas samo po doma na LCD i toa maloto HD 720, za 1080 HD ke treba da opnes 3-4000 evra za salam monitor. Aj ke imas LCD ili plazma, od sto ke go pustis? HD DVD, Blue Ray? mozda 1 godina kaj pobogatite, mozes od PC so dobra graficka (ja imam PNY Quadro) ama nikad ne gledam film od PC, sakam da si pustam od pleer vo dnevna soba. Jas bidejki najveke rabotam za broadcast ne mi treba HD se dodeka televiziive ne stanat HD, a toa znaci deka treba da napraat kompleten "reset" na opremata, a i nie doma, a toa ke pocekame, mnogu ke pocekame.
Drugiot problem so HDV e toa sto e mpeg, a toa ti e GOP (group of pictures), mpeg e odlicen za finalen format a ne za editing, ne mozes eden rez asalno da go napravis, cudno se ponasa, aj toa se sreduva, tuku koga snima, ne snima kamerata slikicki tuku, slikicka pa 12 slikicki kalkulira dodeka ne ja zapise slednata (GOP). Kaj e problemot? Koga testiravme za eden kratok igran so Z1E imase problemi, ama uzasni na brzi dvizenja, problem so tilt od pod nakaj drvo so lisja (lisjata koga ke se pojavat ne moze da procesira decoderot). I na kraj go rabotevme so miniDV na DVX 100. Superzadovolni site.
Formatot e Los, bilo koja mpeg kamera ne e dobra, i poveke vreme se baraat tehnicki resenija otkolku sto se kreira. Problemot e sto mjpg go butkaat samo na epten skapi kameri i formati za nasiov pazar.
Sakam novo nesto ama dodeka ne kupam ne zboram. KOga ke zemam ke se falam :)
Inace moite pikovi od prosumer kamerite se slednive:
1. Panasonic HVX200 - samo zaradi moznosta da snima SD so 50Mbit/s a ne kako DV/DVcam so 25, snimanje so 50 fps, vistinski progresiv skan, problem i e samo so DVCproHD ima glup pixel aspect 1:1.5
2. Canon H1 - zaradi vistinski 1440/1080 digic2 chip, nema interpolacija, i zaradi SDI out i TC in/out
seuste se mislam megju ovie dve koja trebase prva a koja vtora :)
3. Canon G1 - SDI out

i na kraj dzinggg.....

4. Canon HV 20 - CMOS chip, hdmi out, vo kombinacija so karticka so ucompressed HDMI in mozam da se trkam ama epten da se jadam so mnogu poskapi kameri za ic pari

Aj dosta veke, ne sum pisuval volku odamna, prstive me zabolea :)))


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Zoran K
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 07:05
D'Dalton,

Super sto ni se pridruzhi vo drustvoto! Tvoeto praktichno iskustvo so razlichni kameri i od razni poekti e poveke od dobredojdeno.

Potpolno se slozhuvam so tvoeto mislenje za HDV formatot. Istoto go zboruvav i jas porano na nekoi predhodni temi objaveni na ovie strani, ama osven Zatko izgleda nikoj drug ne sakase da ja razbere vistinskata prikazna sto stoi zad mpeg prirodata na ovoj format. Istoto vazhi i za problemot so finaliziranje i prikazhuvanje na HD (HDV) materijalot. Tvoive zborovi gi zareverberiraat uste ednas tie temi i problemi.

Bi sakal da dodadam nekoi raboti okolu nestata sto tolku ubavo i detalno gi objasni. Prvata e za Panasonic HVX200. Kamerata e dobro osmislena i proizvedena, no za razlika od ostanatite vo konk*rencijata vmesto lenti koristi SD memoriski karti koi se moshne skapi i so kapacitet od samo 8GB. Zamisli kolku trae snimanjeto na nea koga vo DVCPro HD formatot odat po 100Mbps vo sporedba so 25Mbps kaj HDV snimanjeto. Od ergonoska strana, poradi nekako kvadratnata forma i tezhinata koja ne e za potcenuvanje, ne e bas najlesno da se raboti so nea podolgo vreme od raka. Na krajot, Panasonic mozhel da stavi malu pokvaliteten monitor za podobra i pokritichna kontrola na slikata. Bi zabelezhal deka i pokraj site kvaliteti so koi se oddeluva od ostanatite kameri vo svojata klasa, nemam nitu videno, nitu pak slushnato deka se favorizira i upotrebuva od nezavisnite producenti. Vo toj pogled nesporedlivo najpopularna e Sony, sledena od Canon i JVC.

Moeto lichno iskustvo so ostanatite kameri e malu porazlichno od tvoeto. Ne zanm kolku dobro si bil familijariziran so kamerite sto si gi koristel na razni proekti, no od povekegodishno iskustvo so Sony DSR300, DSR250/170 i JVC 550, mozham da kazham deka site se vidlivo razlichni, so svoj poseben karakter i kvalietet na slika, koi gledani na dobar monitor mozhat lesno da se diskriminiraat. Ako gi rangiram, bi gi stavil po red pochnuvajki so 170/250 i zavrshuvajki so 300. JVC 550 bi spadnala vo sredina. Ovaa kamera ima dobar potencijal, no treba da se znae kako da se podesi i da se koristi. Ima isti senzori kako i DSR300, no JVC signalot go ima obraboteno na podrug nachin i bojata, shumot i opstata definicija na slikata se razlikuva od Sony. Iako JVC ja modelirashe taa slika po kriterijumite i potrebite na BBC, mene lichno ne mi se dopagja premnogu. Sony 150/170/250 kolku i da se uspeshno izraboteni, poradi pomalite senzori, poslabite objektivi i elektronski preobrabotenata slika za da se namali shumot pri slaba svetlina, mozhe relativno lesno da se prepoznae vo sporedba so drugive kameri. Od druga strana deluva mnogu podobro pri dobro i difuzno svetlo. Dokolku osvetluvanjeto e silno i tvrdo ( na primer nadvor pod silno sonce), poradi malite senzori, slikata lesno progoruva ako snimatelot ne obrne posebno vnimanie na ekspozicijata.

I toa bi bilo vo glavno sto sakav da pridodadam...

Uste ednas go pozdravuvam tvoeto doagjanje!


-------------


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 08:57
aj i jas edno dobredojde za daltonce

ps.
koj si od daltonite?WinkEvil%20Smile


-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: JANE971
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 08:59
daltonce , zosto ne ti se dopaga xl1s? jas mislam deka za parite dava i premnogu muzika...osobeno so wide zumot i manuelniot objektiv, plus site ef leki na canon

-------------
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 09:43
Поздрав и ГОЛЕМО ДОБРЕДОЈДЕ и од мене!

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 11:24
za Jane - sviram bas vo D'Daltons (koga ke se soberemeCry)
Inace Zoran sto kazuva e sosema vo pravo, ona sto jas go pisav deka ne mozes da prepoznaes 150 od 570, mislev deka so dobar post i color grading mozes da gi doteras, inace na monitor na snimanje 570 so 2/3 CCD e WOW, sepak formatite se losi, zatoa koga imam za snimanje nesto poubavo rentam Digital S so 2 objektivi, posirok i tele, i veke muabetot e drug vo montaza, koga ke go zemes 10bit uncompressed 4:2:2 spie vo postprodukcija, tie 2 bita poveke se mnogu bitni za color korekcii, compositing, grafika. JVC 550 e podobra kamera od 150 - kako opcii sto gi nudi, no zapisot mu e cuden, crvenoto mnogu loso se odnesuva vo post i mnogu e interlaced, mnogu, Sony e pomiren so boite, dinamikata. HVX200 pred 6 meseci ke ja zemev, ama se premisliv. Super e se, ama ne e visoko produkciska, super e za TV emisii, DVD, dokumentarci, mene sega mi se zema nesto prva liga, se dvizat rabotite vo svetov i ne treba da se izbrza, mislam deka do kraj na godinata ke se kristaliziraat rabotite. HVX200 e skapa poradi skapotijata na P2 kartickite i maliot kapacitet, ima opcija od Focus Enhacements za HDD i togas e sosema vo red.
Bitno e da odberes oprema so koja ke ja zavrsis rabotata, ne samo da platis poveke a ne mozes da gi vratis parite na ovoj katastrofa pazar. Kaj nas televiziite se na DV, taka da sto i da pravis dzabe ti e. Da bea Digi Beta, DVCpro50 ili Digital S druga pesna ke bese. Ke se znae koj moze a koj ne moze da vleze vo toj biznis i cenite na izrabotka nemase da bidat tolku dole. Toa se sluci i so svadbarite kaj nas, imam prijateli koi toa go rabotat, i gi slusam cenite, toa e nezamislivo kolku e nisko, ne mozes investicijata da ja vratis, a ne da zarabotis, pari od svadbite pravat foto studijata od printovite kolku sto mozam da razberam.
Za Jane - XL1 ima mnogu malku pixeli na chipot sporedeno so pd150 i zaroa koristi pixel shift tehnologija, vidlivo e vo montaza na kolor korekcii. Xl2 e drug muabet, super e. Za izorot na lekjite? Znam mnogu sto imaat xl1 ama ne znam deka kupile + lekji za nea deka ke stane bezobrazno skupa. Z1 na Sony ima isto problem so pixel shift, toa ide vaka: Za da bide 1920:1080(square pixel) HDV i HDCAM se 1440:1080 so 1:1.33 pixel aspect ratio, znaci pixelite se pravoagolni po horizontala, e sega Z1 ima ccd so 960:1080 (zamisli kolku e losa matematikava poveke po vertikala otkolku po horizontala za 16/9 slika) " Pixel offset technology achieves system resolution of 1440 x 1080" - ova e od sony sajtot ama ne gi pisuva brojkive :), tuka e problemot so aliasing ama mnogu aliasing, zatoa H1 na Canon ima vistinski 1440:1080 chip i zatoa e podobar
Pozdrav na site


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 11:49

Владимир, значи (гледајќи си за мене) пак некако одам кон Canon XH A1.

Ме замисли со HV20, резултатите што ги имам гледано од него се воодушевувачки. Ме пишнани големината (многу е некако сиќушна), а нашиов народ сепак сака да види нешто по крупно. И верувај дека помеѓу некоја крш VHS и оваа ќе ја го изберат 95% VHS-от.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 16:17
Aleksandar, sto mislis da rabotis so kamerata?
Vo pravo si za lugjeto sto ke te gledaat cudno, i jas gledav cudno koga prvpat ja vidov SONY VX1000 (prvata DV prosumer camera - toa ti e kako Fender Strat ili Levis 501, cista klasika Smile), ja kupi drugar pred 10 godini i se utepavme rabotejki spotovi, reklami. Sega e malku zaostanata ama uste mu raboti Tongue.
Jas sepak bi odel na G1 ako veke si so Canon, zaradi SDI out, togas nema da snimas HDV na DV lenti tuku so SDI ke vadis signal direkno od chip, e sega toa ne e za teren, svadbi itn. Bara poveke enterier zaradi strujata deka treba so tebe da vleces i kompjuter, ne laptop! deka nemas SDI karticka za laptop, osven Avid Mojo SDI koj e skapicok, mada se isplati ako go rabotis mnogu


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 17:02
Eve me pak, ama ke zaboravam ako ne pustam odma, ova se klipovi od HV20

http://www.filefactory.com/file/08a5ad/
http://www.filefactory.com/file/4a878b/
http://www.filefactory.com/file/357866/
http://www.filefactory.com/file/3d100b/

toa se m2t fajlovi znaci direkno od kamera


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 09:10

Владимир камерата ја земам баш за спотови и реклами, концерти и евентуално за свадби за кои се спремни да платат. Не мислам со таа камера да работам за под 120-тина евра по проект (ден). За поевтини зделки имам друга која е и повеќе од доволна.

SDI во моментов незнам колку би ми затребало, добро е да се размислува во перспектива, но и цената некако бајаги рипа, 50-тина па и кусур %.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 12:09
Kamerata mislis da ja rentas 120 evra na den? ili sose tebe kako snimatel 120 evra? Iskreno, na pazarov mislam deka e mnogu, super ako ti ide. Za 100 evra na den imam Digital S kamera JVC DY 70 so 2 objektivi ili za 150 GY-HD250U. Z1 ja imam za negde 70 moze i za 50. Za zal toa se cenite kaj nas, zatoa ne planiram da kupuvam tuku da rentam. Ke kupam koga ke mi dojde pogolem proekt, pa mesto da rentam 15-20 dena ke ja kupam. So snimanjeto i montazata taa ke bide minimum 70% vratena od eden proekt. Toa e moeto mislenje za kupuvanje i rentanje. So srekja.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 13:53

Владимир сосе мене се разбира. Не ми се дава техника друг да ми ја чепка. (Дали мислиш дека за цена сосе мене е висока?) Леле братче многу се радувам за твоето присуство и учество во форумов. (можам со кого да подискутирам и да разменувам искуства)

Ако ми затреба Z1 ќе те барам.Smile
Благодарам, поздрав!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 13:55
Aleksandar, dali ce moze namesto vo 3, muabetot za kameri i video da bidat vo 1 topic?

Ovaka cela prva strana se kameri i video, sto bas i ne e celta na forumov, iako e dovolno blisku za da ostane muabetov online Smile


-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 14:06
Мире разговаравме пред некое време со администраторот (преку форум се разбира) и работата беше таква да кога ќе се развие муабетот, т.е. кога ќе созреат работите (мислам дека веќе созреваат работите) ќе се направи нов форум, т.е. подфорум каде што ќе бидат одвоени темите за видео од оние за фотографија.
(за да не се преоптеретува темата оди во повеќе теми.)
Откако ќе се средат работите тогаш мислам дека лесно ќе се префрлат во соодветниот форум (подфорум), може и вие како модератори да проверите до каде е работатаWinkBig%20smile.
Без лутење се надевам дека наскоро се ќе се среди. (знам дека сега малце ви узурпираме простор но искрено се надевам дека не за долго)


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Mire
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 14:31
Nema lutenje se e OK Wink

-------------
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    http://i96.photobucket.com/albums/l173/mire_slavejkov/cure.gif - klikni TUKA


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 14:36
Поздрав Мире!Wink 5Thumbs%20Up
Благодариме за разбирањето! Embarrassed


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 14:51
Еве нешто од мојата камера. Услови какви што може да се види.
Фоткиве се вадени од Power DVD од веќе изрендан материјал, зголемени по ширина за 1.33 за да не се расипе формата (снимано во формат 16:9) и конвертирано од BMP во (квалитет 70%) JPG. Нема друго ништо чепнато.
 
 
 


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:17
Владимир, како да ги симнам клипчињава од линковиве. Треба ли негде да кликнам или...?

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Zoran K
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:37
Ubava prezentacija Aleksandar na tvojata umeshnost da se spravis so kontrasni situacii koristejki kamera so skromen potencijal.

Osven toa ne mozham nisto drugo da recham bidejki, iako vakvoto pokazhivanje i sporeduvanje na kameri preku mali slikichki na internet e moshne popularno, ne znachi skoro nisto. Od onoa iskustvo sto go imam rabotejki so kameri i so nivno testiranje, mozham so 100% sigurnost da ti kazham deka sekoja sporedba e besmislena dodeka testiranite kameri ne se stavat edna do druga, ne se setiraat na nivnite optimalni performansi za dadenite momenti i ne snimaat isti objekti pod apsolutno isti uslovi. Se razbira, slikata treba da se gleda na profesionalno podesen monitor koj ke dade realna slika za boite, shumot i ostrinata na kamerite.-------------


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 16:54
Зоки благодарам за комплиментите.
Не те разбирам баш најдобро за ова со мали сликички? (овие се со снимената резолуција т.е. 720 х 576 т.е. 720 х 1.33 за да не ги сплескам луѓево)
Инаку со десен клик и снимање на сликата некаде на твојот ПС може потоа да ја видиш фотографијата со онаа резолуција со која ја имам закачено на форумов (ако мислеше на такво нешто?). Confused
Те сфаќам за она што го кажуваш, и во право си но мислам дека човек е подобро да има било каков показател, отколку никаков. Wink
Поздрав!


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 18:35
Za da se simnat fajlovite, normalno kopi pejst linkot i malku skrol nadolu i ke vidis pisuva http://www.filefactory.com/dlf/f/08a5ad/b/5/h/d09cd6cc09f9fe6b/j/3299996711 - Download for free.... klik...
Prateni se od nekoj amerikanec, jas bi odbral rapidshare. toa se m2t transport stream direkno od kamera ne editirani.
aj i ova link napravi :)
http://www.filefactory.com/dlf/f/08a5ad/b/5/h/d09cd6cc09f9fe6b/j/3299996711 -


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 18:43
Batalete ova, tapa e servisot, i kaj mene ne ide kako sto treba, ke najdam drugi

-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 18:46
Od ovde e ok
http://file.meyersproduction.com/hv20/ - http://file.meyersproduction.com/hv20/

ovie ne se m2t konvertirani se Ouch

i od ovde edno besno besplatno programce za konvertiranje
Mpeg Streamclip

http://www.squared5.com/


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 19:08
Na fotkite se gleda aliasing, posebno kaj gudaloto na vtorata fotka, krzavo e, isto kaj crveniot saten, crvenoto na fildovite bega okolu, se raskrvavuva (bleeding), toa e zaradi formatot, kamerata, a i dosta zaradi toa sto si snimal 16:9.
16:9 ima pixel aspekt 1:1.4 i toa ne e dobro vo princip, plus i ako kamerata nema true 16:9 chip togas problemot e pogolem, zatoa jas sekogas snimam 4:3 a lepam na monitorot 2 crni lenti i posle stavam letterbox vo montaza, plus imam opcija da go mestam kadarot po vertikala ako nesto ne mi e vo red.
Inace so koja alatka montiras?


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 10:13

Снимам во 16:9 формат затоа што така имам малце поширок кадар во однос на 4:3 а и густината на сликата (детали) е подобра. Може ќе беше подобро да не ја развлекувам малце (за она х1.33 но така ќе беа издолжени)Confused. Ако би направил како што викаш, со црни ленти, едно ќе изгубам делови од сликата горе и доле (мада и вака се губат) но и потесна слика во однос кога снимам со 16:9. Друг проблем што ми светнува е: како би се однесувала работата кога би се пуштило на ТВ со формат 16:9, дали тогаш нема да бидат смачкани, ако се сработи по шеемава што ја кажа. Јас како што терам, може да се гледа на 16:9  без изобличувања. Не сум пробал ова другово и стварно не ми е јасно.Question

Монтирам со Adobe Premiere Pro 2.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Александар_А
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 10:14
Во право си 16:9 е pixel aspekt 1:1.4. Другпат ќе ја развлекувам за х1.4 Big%20smile

-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 11:09
Jas se otkazav od snimanje 16:9 zaradi toa sto rabotam za broadcast, site TV stanici pustaat 4:3. Problemot se javuva togas koga ke im dades 16:9 bi trebalo reklamata, spotot, emisijata..... da go pustat so digitalen signal vo digitalna mixeta koja ima automatski pixel aspect ratio konverzija i avtomatski da ja sredi slikata. Toa ne se slucuva. E, sega... koga imam materijal sto e 16:9 moram da go stavam od premier vo after effetcs i da go prekonvertiram vo 4:3, after effects go pravi toa dobro, ama bidejki DV e veke 5:1 compresiran uste vo kamera i se gubi malku kvalitetot, nebitno za normalen gledac, ama mene mi e mnogu bitno, a i bitno e koga ide na broadcast zaradi toa sto signalot dodeka stigne do doma ima edno dolgo patuvanje kaj sto se gubi po pat mnogu od kvalitetot.
Ako proizvodod sto go vadis e za DVD playback togas nemas nikakov problem teras 16:9 do kraj deka pleerite si pravat 16:9 na 4:3 bez problem, TV uredot isto, na kompjuterot mu e gajle sto e kako e, taka da za TV preporacuvam 4:3 barem kaj nas, za nadvor treba da se pobara tehnicki informativen list od TV stanicata koj i objasnuva formatite sto gi prifakaat
Pozdrav


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 12:27

Претпоставувам дека првиот дел од разговотот се однесува кога им даваш материјал на mini DV лента, па се појавуваат наведените проблеми. Јас секогаш го давам материјалот на DVD и тоа со максимален квалитет т.е.  минимална компресија (особено ако треба или има шанси да оди на ТВ), така да до сега не сум имал проблеми, фала Богу.-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Zoran K
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 02:35
Originally posted by D'Dalton D'Dalton напиша:

Kamerata mislis da ja rentas 120 evra na den? ili sose tebe kako snimatel 120 evra? Iskreno, na pazarov mislam deka e mnogu, super ako ti ide. Za 100 evra na den imam Digital S kamera JVC DY 70 so 2 objektivi ili za 150 GY-HD250U. Z1 ja imam za negde 70 moze i za 50. Za zal toa se cenite kaj nas, zatoa ne planiram da kupuvam tuku da rentam. Ke kupam koga ke mi dojde pogolem proekt, pa mesto da rentam 15-20 dena ke ja kupam. So snimanjeto i montazata taa ke bide minimum 70% vratena od eden proekt. Toa e moeto mislenje za kupuvanje i rentanje. So srekja.
 
 
Kaj vas rentanjeto e so mnogu poprifatlivi tarifi otkolku kaj nas.
 
Edna solidna DV kamera (ne zboruvam za Digital S, DVCPro ili HD) kaj nas se renta za $200 - $250. Se razbira, bez ekstra objektiv.
Baterisiki pojas so polnach (ili baterija so polnach) e $50.
Stativ (tripod) za kamerata $50.
 
Znachi vo start troshokot na snimanjeto samo za kamerata so baterija i stativ e nekade okolu $300-$350.
 
E sega, na toa treba da se dodadat najmalu 3 svetla (reflektori) i tri stativi za niv, malo baterisko svetlo za kamerata so beterija i polnach, mikrofoni obichni i bezzhichni, soodvetni kabli i uste nekolku drugi sitnici.
 
Suma sumarum, edno normalno podgotvuvanje za snimanje chini barem okolu $500. 
 
E sega, na seto toa dodadete backup kamera, baterii za kamerata, backup baterii za bateriite i backup svetla za svetlata.
 
I toa e otprilika kako jas odam na snimanje, bez obzir dali se raboti za broadcast snimanje, biznis proekt ili svadba.
 
Zatoa kaj nas seto onoa sto e naplateno pod $1000 ne pravi nikakva ekonomska logika, a onoa sto e vo ramkite na $1200-$1400 gi pokriva site troshoci na snimanjeto i satninata na snimatelot.
 
A kade e montiranjeto? Mislam deka nema potreba da gi redam cenite na rentanje na kompleten sistem za montazha i da ja naveduvam satnicata na montazherot za da stane jasno deka realnata cena na produkcija na edna svadba kaj nas e nekade od $1600 do $2000. I toa e za nesto sto ne bara eksluzivnost vo snimanjeto i editiranjeto. Pokrivanje na snimanjeto so dve kameri (se razbira mora da se ist kvalitet) ja kachuva cenata za $800, a istoto ke ja zgolemi montazhata za barem uste $200. I povotrno, tuka ne se zboruva za talent i umetnost vo rabota so kamera i vo montazha, za koe faktichki nemozhe da se odredi cena.
 
I toa e ostatokot na prikaznata koj mozhebi nekoi od vas se uste ne go znaele.


-------------


Постирано од: zatko
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 08:06
E be Zoran epten si brz se sto kaza kako da kaza za Avstralija nisto ne ostaj jas da kazam,pa si mislam i vaka e podobro me spasuvas od udiranje po kibordot,
PozdravWink
http://www.blissvp.com - http://www.blissvp.com


-------------
www.blissvp.com


Постирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 13:10
Zoran, jas mislam deka e depresivno sto ni gi kaza cenite Cry.
Pazarot e toj i sto da pravime sega. Problem e i sto ne se plakja softverot, pa nemaat lugje oset sto znaci investicija vo post. Inace za montaza za Makedonija skap sum, zaradi iskustvoto i obrazovanieto (dipl. filmski montazer), i imam problem koga ke treba da im objasnuvam deka toa sto sum brz ne znaci deka ke spustam cena. Mi se sluci da zavrsam rabota dvojno pobrzo otkolku drug covek sto ja rabotel istata rabota za ist klient i posle problemi, ne mozev da se razberam so covekot deka ne sum masina na saat da me ceni, ama aj. Sega montirav edno namensko filmce sto go napraviv isto taka brzo ama go cuvav doma uste edna nedela, za da ja opravdam sumata. Normalno bea super zadovolni i se dogovorivme za uste sorabotka LOL.
Taka ide toa kaj nas.
Inace temava deka e za kameri. Jas se resiv da ja prodadam mojata Sony PD150 so 3 baterii i torbicka za da zemam Canon HV20, ova e sigurno, samo ne znam cena koja da i baram, tuka se mislam.
Po muabetive so Aleksandar, jas se resiv da sklopam eden lud handycam setup. Najveke za doma i za moi licni experimenti (spot za mojot bend). Ionaka ke treba da rentam poseriozno dodeka ne zemam poseriozno


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 14:09

Владимир, кога ќе го снимаш спотот ако ти треба камерман повели, што може ќе ти помогнам. (стедикам, работа...) па ја ќе те викам за нешто друго и ондак то.WinkLOL

Ќе ти го држам материјалот 2-3 недели да добие на тежинаLOLLOLLOLLOL.
Се шалам, луѓево кај нас стварно размислуваат на тој начин.
Дефинитивносе реши за HV 20. Камерчето е доста солидно но мислам дека тешко ќе проаѓа на пазар.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 14:40
Se resiv za HV20 deka iskreno koga ke treba da snimam nesto mi se isplati i da rentam kamera sto e podobra od 150, nemam doma handycam za da si snimam home video, inace 100% mozam da ja koristam i profi no samo za slucai koga nikoj ne me glea Wink. Inace znam deka tesko ke proagja na pazar, ama za 1000$ cela profi zaednica vo amerika polude so ova kamerce, pa i jas da fatam kolosek Smile.
Inace spomnuvas stedikem? Imas takvo nesto?
I uste edna rabota, mi treba forum kaj sto site lugje sto se zanimavaat so rabotava, da si kazat koj sto ima i za kolku pari go renata, pa da ima berza, da ne se stavas vo trosok da kupis nesto a mozes da go izrentas, samo da znaes od kade i od kogo.


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.


Постирано од: Александар_А
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 14:51
-Inace spomnuvas stedikem? Imas takvo nesto?
-A ha! Pa ambiciozna ekipa sme, i jas kako predvodnik ultra ambiciozen. :o))
Idejata ne ti e losa za forumot, no mislam deka e mec so dve ostrici. Ne e ista cenata za svadba, so onaa za reklama ili spot, (a i kako ke se stavat cenite od saat, do den, po proekt...?!) a za sorabotka ne e problem, lugjeto sto si ja sakaat rabotata i sto znaat da si ja srabotat, ke se najdat i mislam deka lesno moze da se dogovorat.


-------------
Аце

http://www.youtube.com/user/aleksandar1901" rel="nofollow - Портфолио Видео

http://vimeo.com/user709170/videos" rel="nofollow - Портфолио ВидеоПостирано од: Tegla
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 14:53
Eve nesto snimano so HV20, go rekompresirav, go namaliv i izvadiv pola od kadrite za da moze da napravam upload, inace originalniot fajl e 200MB i izgleda preubavo na 1920:1080 24p

http://rapidshare.com/files/27482704/HV20.wmv


-------------
That is called grain. It is supposed to be there.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk